Automobilisten verrast Besparing op het onderwijs tast waarde diploma aan Steen door winkelruit Matrozen Stiefzoon vermoordde Rosielle uit wraak Twee leden KVP in het PAK Stroper doodgeschoten door jachtopziener Naar Europese progressieve partij Ernstige rel op de Dam Getuige werd verdachte Huurder steekt' prostituee dood BLIKSEMACTIE VAN POLITIE 6 nieuw MAANDAG 20 OKTOBER 1969 De Yorktown, het vliegkamp- schip dat tijdens een officieel Ongeveer tachtig van de achter- bezoek aan Rotterdam, overhaast "bleven Amerikaanse militairen zijn zondag van de Luchthaven moest vertrekken. Rotterdam naar Engeland over- j gevlogen. ROTTERDAM Vannacht tegen een uur of één is met een baksteen de etalageruit ingeslagen van het juwe- liersbedrijf L. Spape aan de Oostzee- dijk te Rotterdam. Uit de etalage verdwenen sieraden tot een gezamenlijke waarde van on- I geveer duizend gulden. Wrevel JpJ de regelingen welke getroffen dienen te worden om de mam moetwet naar behoren te doen func tioneren doet de staatssecretaris er goed aan te overwegen, of hij niet bezig is met de ene hand vernieu wingen aan te brengen en met de andere goede zaken nodeloos af te breken. Vernieuwingen zijn zeer ze ker gewenst, maar het bestaande is niet per definitie onbruikbaar. De wrevel van de leraren komt ons niet geheel onbegrijpelijk voor. Men hoort weinig waarderende woorden over deze mensen, op wie het ten slotte in de praktijk neerkomt om in deze overgangsperiode er het beste van te maken. Het siert de staats secretaris en zijn ambtenaren niet, als zij een verongelijkte houding zou den aannemen naar aanleiding van de kritiek van leraarszijde. Wanneer men dan ook nog verneemt, dat de vorm van het overleg tussen departement en onderwijswereld weer in discussie is gekomen naar aanlei ding van de akties van 12 septem ber jl., is men geneigd zich af te vra gen, of het werkelijk de bedoeling was de indruk te wekken dat deze heroriëntering niet zou hebben plaats gehad zonder de stakingsacties. Le raren en leerlingen zullen er het hun ne van denken. De politie van Melbourne (Aus tralië) heeft bij een inval in een woning in een buitenwijk van deze stad de vrouw aangehouden van Ronald Biggs, de laatste voortvluchtige medeplichtige aan de grootste treinroof uit de ge schiedenis van Engeland. Biggs ontsnapte uit de gevangenis, waar hij een straf van 30 jaar moest uitzitten. De politie hoop te hem door de arrestatie van zijn vrouw opnieuw op het spoor te komen, maar de treinrover zelf is nog steeds zoek. AMSTERDAM Gistermiddag circa kwart over twee heeft zich op de Dam in Amsterdam een nogal ernstige rel voorgedaan. Drie politie mannen waren naar het monument gegaan omdat him bekend was dat zich daar een 25-jarige kelner bevond, H. A. H. K. geheten, die zich schul dig maakte aan het overtreden van de Opiumwet. Zij troffen de man daar inderdaad aan maar toen zij hem wilden arreste ren verzette hij zich hevig en riep naar andere aanwezigen bij het mo- numenj: „Laat niet toe dat ze mij meenemen, trap ze liever in elkaar". Daarop wierp een hele horde zich op de drie agenten die de grootste moei te hadden om hun arrestant in de auto te krijgen. Voordat de auto weg kon rijden is deze door nog onbekende daders o.a. met een ijzeren staaf ernstig bescha digd. Zo werd ook de voorruit inge slagen, met gevolg dat een van de agenten glassplinters in zijn oog kreeg en in een ziekenhuis moest worden behandeld. Op de arrestant werd o.a. l.s.d. en andere verdovende middelen aangetroffen. AMSTERDAM De moord op de 74-jarige C. W. Rosielle, wiens lijk woensdag werd ont dekt in zijn huis aan de Anjelier straat in de Amsterdamse Jor- daan, blijkt te zijn gepleegd door de 31-jarige stiefzoon van het 1 slachtoffer, de metaalbewerker i C. F. L. uit Arnhem. De politic hoorde deze man don- J derdag als getuige, waarbij hy enkc- j lc malen op leugens werd betrapt. Zaterdag legde hij een volledige be- I kentenis af. Het motief van de dader, j die een zoon is uit het eerste huwe- j lijk van de derde echtgenote van het i slachtoffer, is wraak. Gebleken is dat Rosielle zijn derde vrouw op alle mogelijke manieren trachtte het leven zuur te maken na dat zij hem het huis had uitgezet. Soms plakte hij briefjes op de deur, die voor haar onaangenaam waren, soms schreef hij haar werkgever. Als hij de kans kreeg liep Rosielle zijn ex-vrouw achterna waarbij hij soms handtastelijk werd. hanteerde. Het lijk vertoonde later 22 hanteerde. Het lijk vertoonde later 22 steekwonden, waarvan er drie dode lijk waren geweest. Schutte Zijn 18-jarige vriend bracht L. daarna naar zijn moeder, die hij pas later over zijn gruwelijke daad in lichtte. Commissaris Sanders van de Amsterdamse politie verklaarde gistermiddag dat het onderzoek ernstig werd bemoeilijkt door het uitblijven van tips van het publiek. Men dacht mede door publicaties in de kranten dat de ontvluchte misdadiger Schutte bij de moord was betrokken. Dit wekte de indruk dat de zaak al rond was. (Van onze parlementsredactie.) DEN HAAG Twee invloedrijke leden van de KVP zijn toegetreden tot de Werkgroep Progressies Ak koord. Het zijn prof. mr. Th. F. van Maarseveen, hoogleraar in het staatsrecht aan de Nederlande Eco nomische Hogeschool te Rotterdam, en de heer P. Beugels, lid van de partijraad van de KVP en voorzit ter van de werkgroep cultuur van deze partij. Prof. Van Maarseveen is ook lid van de commissie duidelijk heid van de Achttien. Hun toetreding volgt na een uit nodiging van het PAK aan a.r. ra dicalen en andere progressieve groe peringen. Aanleiding van die uitnodiging waren de debatten in de Tweede Kamer over Verolme, de loonwet en het voorstel van de heer Aarden tot het houden van een parlementaire enquête over fusies. Veel groepen in de drie christelijke regeringspartijen blijken ontevreden te zijn over de houding die de KVP, ARP en CHU bij die debatten aannamen. Prof. Van aarseveen zegt ronduit dat een groot regeer-akkoord van de drie confessionele partijen alleen maar mogelijk is met de PvdA als vierde partner. Resultaat Behalve afgevaardigden' van de PvdA, PSP en PPR nemen ook een a.r.-Iid (prof. Alberda uit Rotterdam) en een lid van D'66 aan het gesprek van het PAK deel. Dat gesprek leid de zaterdag in Overijssel al tot re sultaat. Afgevaardigden van PvdA, PSP en PPR bereikten een volledig akkoord over het ontwerp-provin- ciaal program en over de kandida tenlijst voor de komende Statenver kiezingen. Op de eerste plaats staat de lijstaanvoerder van de PvdA, op de tweede en derde plaats de aan voerders van PPR en PSV. Op de vierde tot en met de tiende plaats kqjnen socialisten, op de elfde en twaalfde plaats weer leden van PPR en PSP De dertiende plaats wordt opengehouden voor een even- SEOEL President Tsjoeng Hie Park van Zuid-Korea heeft 65,1 pro cent geldig uitgebrachte stemmen ge kregen bij het nationale referendum van vrijdag over een grondwets wijziging die hem de gelegenheid geeft zich in 1971 voor de derde maal kandidaat te stellen voor het presi dentschap. Ruim 7,5 miljoen kiesgerechtigden stemden voor de wijziging, meer dan 3,6 miljoen (30,5 procent) tegen. tuele niet partijgebonden man i! vrouw, die wel het concept-progs® onderschrift. Mogelijk kan hiei li ter ook een ar-radicaal worden plaatst. (In de Staten van Ovt ijssel zitten 15 socialisten en ft DEN HAAG De 57-jarige pro# tuée Anna Christina Bloemers is t terdagmiddag op de buitentrap m haar woning in de Geleenstraat wt een mes in de hartstreek gestoken a kort daarna in het ziekenhuis-Zuidffll overleden. De politie heeft de benedenburen tó verdachten aangehouden, de 52-jarifs prostituée A. R. en haar man, de 41- jarige Marokkaanse autowasser L. F Zij ontkennen Anna Bloemers te hei ben gestoken, maar de politie heef. verklaringen van twee vrouwen, die het zwaargewonde slachtoffer direct ffi het gebeurde zouden hebben hora zeggen dat F. haar neergestoken had Het pand in de Geleenstraat bestaa; uit drie verdiepingen, elk met eet aparte ingang. Op de eerste etage yo- nen de autowasser en zijn vrouw, o; de tweede etage Anna Bloemers same: met de 37-jarige arbeider W. W. li Anna Bloemers ontving haar klante gewoonlijk in een kamer op de pat terre, waar ook haar zuster woont. Di zusters waren eigenaressen van he pand. Er waren al lange tijd moeiiykhede tussen hen en de huurders van di woning op de eerste etage. De zusten probeerden de laatste tijd (vergeefs! de autowasser én zijn vrouw uit df woning te krijgen. Aan de dodelijke steken is volgen! buurtbewoners een scheldpartij voor afgegaan, waarmee Anna Bloemers zoa zijn begonnen. Toen zij omstreeks kwart over zes haar woning verltó (vermoedelijk min of meer dronken' ontmoette zij haar benedenburen. Ann- zou „pleurisbak" hebben geroepen waarop de andere vrouw haar een kopje met peper in het gezicht gooide. F. zou toen Anna Bloemers met een fors mes in de hartstreek hebben ge stoken, die daarna gillend d etrap al lieD. Haar zuster stormde vervolgens tfie' een ploertendoder naar buiten, rende de trap op en sloeg de ruit in van de (inmiddels weer geslotenl deur van de autowasser en zijn vrouw. He' slachtoffer zelf werd een juist pas serende taxi naar het ziekenhuis ge bracht. waar zij kort na aankomsl overleed. 'I-Iet echtpaar bleef ontkennen de do delijke steek te hebben toegebracht Het mes is nog met gevonden. Inmid dels heeft de politie ook W.W.W. ge- arreMeerd. die zich tijdens de steek partij in de woning van Anna Bloe mers zou hebben bevonden. Hij zei wel glasgerinkel te hebben gehoord, maar dearaan geen bijzondere aandacht tf hebben geschonken. Opzettelijk Vorige week maandag ontmoette hij haar in de Van Baerlestraat. Hij bracht haar toen opzettelijk ten val. De zoon van de vrouw, die toevallig in Amsterdam was, wond zich daaro ver zo op dat hij besloot Rosielle uit de weg te ruimen. In een café in de binnenstad dronk hij zich moed in. Daar ontmoette hij de 18-jarige chauffeur J. v. d. H., die hem naar de Jordaan bracht. Om kwart over een drong L. het huis van Rosielle binnen. Er ontstond een scheldparty, die eindigde in een UTRECHT Vanuit achttien controleposten in verscheidene delen van de provincie Utrecht, hebben in de nacht van vrijdag op zaterdag 90 politiemensen van alle korpsen van gemeente- en rijkspolitie een scherpe bliksem actie gevoerd en 4278 voertuigen aan een onderzoek onderworpen. Drie automobilisten werd een rij verbod opgelegd omdat zij in ken nelijke staat van dronkenschap ver keerden en drie anderen kregen een proces verbaal omdat zij in mindere mate, niaar niettemin onder invloed verkeerden. Zes auto's werden in beslag ge nomen wegens vergaande techni sche gebreken. Negen chauffeurs kregen een bon omdat de banden niet in orde waren, 58 omdat de ver lichting niet aan de gestelde eisen voldeed, 33 wegens andere gebre ken. Tegen 72 personen werd proces verbaal opgemaakt omdat zij geen geldig rijbewijs hadden, of het wel geldige rijbewijs niet bij zich had den, in het bezit waren van verlo pen rijbewijs of iets dergelijks, ter wijl 73 personen werden geregis treerd omdat er iets niet in orde was met het kentekenbewijs. De actie is het gevolg van hel overleg in de gewestelijke politie- verkeerscommissie (GPVO). Het is niet uitgesloten dat er dergelijke controles bij herhaling zullen gaan plaatshebben. De baksteen bleef in de etalage lig gen, van de dader =s of daders geen spoor. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Afgevaardigden van Europese socialistische en radicale par- I tijen hebben dit weekeinde in het Lim burgse Bemelen een aktiegroep opge richt. die zal ijveren voor de oprich ting van een Europese progressieve party. De eerste taak van de aktiegroep is het voorbereiden van een groot con gres in 1970, waarop een concept-pro gram moet worden besproken. Namens de Nederlandse progressieve partijen maakt het socialistische Tweede-Ka merlid en lid van het Europese parle ment ir. H. Vredeling er deel van uit. Moeilijk Overigens bleek duidelijk, dat de formatie van een Europese progressie ve party moeiiyker zal zyn, dan werd verwacht. De samenstelling van de aktiegroep leverde geen enkel pro bleem op, wel het slotcommuniqué. De Duitsers geloven namelijk nog niet in zo'n partij. De aktiegroep vindt, dat men op korte termijn moet komen tot een de mocratische verkiezing van het Euro pese parlement. De groep zal daar de komende maanden (ook bij de Euro pese top in november in de Haagse Ridderzaal) voor ijveren. De gedachte van een Europese party leeft het sterkst in Engeland, Italië en Nederland. Verwacht wordt dan ook dat de grote socialistische partyen in deze drie landen het initiatief van Be- melen daadwerkelijk zulen steunen. De aktiegroep wil ook, dat de vakbon den zich voor de party zullen inspan nen. Vervolg van pag. 1 De gehele avond en nach arriveert een groot deel van hen bij de Lekiü ven, waar hen werd meegedeeld dat i de nacht moesten doorbrengen in j Van Ghent-kazerne (van het korj mariniers). Uiteindelijk ging dat q 160 man. De negentig die vannacht m ontbraken, zullen de komende dag> misschien pas arriveren. Een aanti heeft tot woensdag verlof. Zondagmiddag zijn 80 militairen n. een Amerikaanse Hercules-transpor vliegtuig vanaf de Luchthaven Rotte dam naar de Amerikaanse basis Mi denhall in Engeland overgevlogen. D toestel zou vandaag en ook morgj eenzelfdg vlucht maken. Opvallend is het ook dat de fat Russische trawlers (uitgerust met ai derne opsporingsapparatuur) dj woensdag kort na de Yorktown en Ingraham in Rotterdam aankwanti inmiddels eveneens zyn vertrokktt Zondagochtend om elf uur kozen zee. Straks geen gecommitteerden bij het mondeling examen schijnt die objectiviteit er niet meer toe te doen. En dat nog wel waar bij veel vakken (moderne talen) hét accent juist op het mondeling ligt, vooral na invoe ring van de mammoetwet. Vergeef mij het 'wat pathetische slot van deze beschouwing. Men probeert de jeugd voor te houden waarom het niét juist is via geweld (demonstraties, stakingen) zijn wil op te leggen. Laat men pro beren zioh de moeilijkheden voor te stellen van de pedagoog nu de leer lingen in grote verontwaardiging over de dreiging van een niet-waar- devast diploma hem vragen wat daartegen te doen valt. Begrijpelijkerwijze voelen zij zich gedupeerd als na 1971 niet gekeken zal worden naar het diploma, maar naar de school waar zij geweest zijn. Wee de misdceldcn wier school niet te best staat aangeschreven! Moet men zeggen dat het zo'n vaart niet zal lopen, als men daar zelf niet in gelooft? Moet men de verontrusten toegeven dat de monstratie en staking het enige mid del vormen om het denkend deel der natie te interesseren voor deze za ken? Ik dacht van niet; vandaar deze bescheiden poging om een en ander onder uw aandacht te brengen. Het verdient tooh wel aanbeveling dat er serieus rekening gehouden wordt met de mening van de leraren (en leerlingen!). Is men hiertoe niet bereid, dan is het beter dat men niet meer het oordeel van de docenten vraagt. In te veel gevallen is de raadpleging van de leraren een klucht. Zeker, men kan aanvoeren dat er dikwijls geen eenstemmigheid heerst over de te volgen weg, maar is dat verwonderlijk als men een week tot veertien dagen de tijd krijgt om zich gezamenlijk te beraden en met een I deugdelijk alternatief te komen? De methodes die gebruikt worden bij het inwinnen van het advies bij de docenten aan experimenterende scholen, hebben ertoe geleid dat op deze scholen een stemming heerst die varieert van gelatenheid tot grote verontwaardiging, al naar gelang het temperament van de betrokkenen („ze" hebben al een besluit genomen voordat je gehoord wordt). De directe aanleiding tot dit schrij ven vormden de berichten over de plannen van de heer Grosheide met betrekking tot de toekomstige vorm van de eindexamens. Hij schijnt van plan te zijn geen gebruik meer te maken van de diensten van de toe zichthoudende deskundigen. Wat is zijn argument? De overtui ging dat er te weinig mensen beschikbaar zijn. De staatssecretaris zal inmiddels gemerkt hebben, via de ingezonden stukken in de pers. dat deze mensen er wél zijn, maar niet gevraagd wor den. Zal de heer Grosheide nu terug komen van zijn dwaling? Zeker niet! In plaats van te zoeken naar een UTRECHT In het wildrijke gebied rond de Huppeldijk in Utrecht heeft de 59-jarige jacht opziener-rijkspolitieman M. Balk zaterdagmorgen omstreeks half acht de 23-jarige Ton Frie uit Wilnis dodelijk getroffen met een kogel uit zijn geweer. Het slachtoffer was op heterdaad betrapt, toen hij met twee andere mannen bezig was met Flobertge weren vanuit een stilstaande auto op fazanten te schieten. De man, die overleed is pas laat op de morgen geïdentificeerd, daar het kentekenbewijs van de auto geen houvast bood. De twee andere mannen, de 23-jarige bouwvakker C. P. Z. uit Mijdrecht en T. van L. uit Wilnis, zijn drie kwartier nadat zij op de vlucht sloegen in een kel der van het benzinestation Proost- wetering aan de rijksweg Amster dam gearresteerd. De rijksrecherche die het onder zoek samen met de Utrechtse poli tie leidt, heeft de juiste toedracht nog niet geheel kunnen achterhalen omdat de jachtopziener in over spannen toestand verkeert en geen verklaring kan afleggen. Volgens de Utrechtse politie is de jachtopziener met zijn dubbel- i loopsgeweer naar de stilstaande auto gelopen onder de mededeling ,halt politie'. Hij heeft daarop getracht de uit de auto stekende geweren van het drietal naar zich toe te trekken. Daarbij moet het geweer van jacht opziener Balk ergens achter zijn blij ven haken en zijn afgegaan. De autobestuurder werd getroffen. De auto reed weg en kwam na 30 meter in botsing met een boom. De wagen dook daarop half in een sloot, terwyl V. bleek te zijn over leden door een schot in het hoofd. Men schrijft ons: In de pers duiken berichten op die erop wijzen dat de staats secretaris van onderwijs een ge plaagd man is. Hij wordt ons voorgesteld als een martelaar van de vernieuwing. Wat is na melijk het geval? De heer Gros heide neemt de ene beslissing na de andere, waarbij hij zich „uitsluitend laat leiden door on derwijskundige motieven". En men zal het niet voor mogelijk houden deze nobele intenties worden in de leraarswereld bij na dagelijks beschimpt. Wat raadselachtig voor menig,kran telezer. Wil men de gang van zaken e- nigszins begrijpen, dan zal men eerst moeten nagaan toe de situatie, bij de twee partijen ligt. De staatssecretaris heeft tot taak om binnen de ruimte van zijn begroting een goede uitvoe ring van de mammoetwet te waar borgen. Er zijn dus twee gegevens waarmee hij werken moet: de finan ciële middelen en het belang van het onderwijs. De leraren vullen hun al dan niet vijfdaagse werkweek met het onder wijzen van de jeugd. Is de stelling dat bij de keuze van dit beroep een zekere vorm van idealisme een rol heeft gespeeld te gewaagd? In elk geval zijn zij op dit gebied geen le ken. Het vreemde is nu, dat sinds het voortgezet onderwijs zozeer onder werp van gesprek is, men een zeker wantrouwen aan de dag legt ten op zichte van de „toerekeningsvat baarheid" van deze leraren. Welke reactie van leraarszijde ook gehoord wordt, deze \yordt niet zelden afge daan met dooddoeners als „conserva tief". „ze zijn bang voor vernieu wing" en meer van deze, niet nader gemotiveerde, complimenten. Een en ander is niet bevorderlijk voor een goede uitvoering van de mammoetwet. De staatssecretaris en de leraren moeten niet als kempha nen tegenover elkaar staan (en de publiciteitsmedia moeten dit vuurtje I niet nog eens opstoken). Hun energie kan voor betere zaken gebruikt wor- I den. KLUCHT betere methode van „werving" van deze deskundigen, spande hij zich in om een nieuw argument te vinden. En wat horen wij nu? De universitei ten en lagere scholen beslissen ook zelfstandig over de diplomering. DAARNA Deze gang van zaken illustreert hoe een besluit genomen wordt, en hoe daarna de argumenten gezocht worden. Natuurlijk is ook hier de kostenfactor weer deeigenlijke boosdoener, maar de staatssecretaris past er wel voor op dit hardop te zeggen. Waarom eigenlijk? Omdat de beschuldigende vinger dan niet meer naar de wederstrevende leraren zal wijzen, maar een andere schuldige zal vinden? Als er meer geld nodig is voor de fensie of welk departement ook, dan komt het er. Nu er meer geld nodig is voor de uitvoering van de mam moetwet dan men gedacht had, prp- beert men te bezuinigen op de exa mens. Helaas betekent d.ze besparing een aantasting van de waarde van het diploma. Streeft men bij de schriftelijke examens naar een zo groot mogelijke objectiviteit bij de beoordeling van de vaardigheden van de kandidaten,

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 6