Huidige indeling in klassen moet vervallen Rente tot 7% Rijkspost spaarbank altijd safe! en Goodpaster: meer geld inspanning voor de NAVO Eindexamen op helling Mr. Grosheide bepleit: hzwemmer in Lobith leorge Brown: eenheid broodnodig Europa verspilt nog enorm veel energie Gorkum Dode en vermiste bij aanvaring in mist op Schelde Behoeften leerling centraal houding van ARP in gevaar Russische dreiging nog aanwezig Dr. Kruisinga commissaris in Friesland Meisje van 14 en broertje van 7 moesten 225 km gaan fietsen 5 MAANDAG 20 OKTOBER 1969 Straks zal voor elke leerling een geheel op hem afgestemd onderwijsprogramma binnen de school dienen te worden gescha pen. De invoering van keuzevakken doorbreekt al het vaste klas- verband. De 28-jarige zilversmid Klaus Pech- tein uit Linz am Rhein, die 3% week eleden in het Zwitserse Ilanz in de ijn dook om naar Hoek,van Holland s zwemmen, is gistermorgen tegen islf twaalf in Lobith aangekomen. Hij lad er toen 1100 kilometer „opzitten". Klaus Pechstein hoefde geen grens- jrmaliteiten vervullen, want daar- oor had zijn vrouw, die in een rub- terboot achter hem aan vaart, al voor ezorgd. Klaus hoefde het water niet uit en kon zó de grens overzwemmen. Vanmorgen om negen uur is hij begon nen aan de „laatste loodjes", waarmee nog wel een paar dagen gemoeid zul len zijn. Pechstein zwemt iedere dag zo'n 60 kilometer in acht elf uur. De Rijnzwemmer, die in hotels slaapt, onderneemt deze marathon op kosten van een fabriek van watersportkle- ding. De foto toont hem met zijn bege leiders in Nederlands water. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN „Velen met n>ij «schouwen de toetreding van igeland tot het Europa van de !s als essentieel. Het vertrou- 'en in dat Europa is nu nog geinig geschokt, maar hoe lan- t het uitstel duurt om tot toe- reding te komen, hoe koeler de tmosfeer om te onderhande- i„Met de eerste stap op weg naar !n verenigd Europa zijn we al veel i laat," aldus George Brown in zijn inctie van voorzitter van de Euro- Beweging in Engeland tijdens vergadering van de Europese Be- feging in Nederland die zaterdag in Leidse Stadsgehoorzaal werd ge- uden. Irown zag in een gemeenschap van meer heil dan in één van Zes. binnen korte tijd gecompleteerd :t worden met Engeland, Ierland, fcorwegen en Denemarken, willen fj Westeuropese landen een belang de rol in de wereldpolitiek kunnen :len. „Het is in het belang van al landen dat de eenheid werke- ieid wordt. Kunnen de Westeuro- len de concurrentie op bepaalde ilnen nog wel aan, in zijn totali- Jt is hier sprake van een enorme •ppilling van energie", aldus de |d-ministcr van buitenlandse zaken Engeland. Achterstond Hoewel Europa en de Verenigde hten samen een financieel systeem TV-commentaar 1WEE raadsleden van Gorkum waren zaterdagavond in Brand- it om resp. voor en tegen te rea- ■en op een rondvraag die KRO's liteitenrubnek de Ned. stichting de statistiek had laten houden 'er de burgerij van deze gemeen- naar aanleiding van de kwestie ie gemeenteraad. "lp de vraag: „Vindt u dat de rgemeester juist heeft gehandeld het conflict met wethouder Kil- zei 57 pet. van de mannen en pet. van de vrouwen neen, 12 pet. it de mannen en 15 pet. van de Mtieen stond achter de burgemees- een derde van de ondervraagden Ide een mening uiten, luim 40 pet. van de mannen en pet. van de vrouwen wilde een dere burgemeester, een kwart van ondervraagden vond dat de raads- en weer op hun posten moeten Ugkeren, een derde ongeveer wil- nieuwe gemeenteraadsverkiezin- 'ondagavond liet de CVK/IKOR eerste deel zien van de speelfilm nderweg sinds gisteren". Een vrij tigzeggend begin, waarin het 'al om gemakkelijke omgang tus- de student Mattijn en een paar ijes ging en een nogal geforceerd lp rek over geloof er met de haren erd bijgesleept. Er was goed ge- md op de Afsluitdijk en in het ,eftese landschap, maar vooralsnog w het allemaal illustratie rondom n#* zwakke dialoog. Het geheel fl, oakte de indruk van een nogal iele mgelegenheidmaar het generatie- afliet moet nog komen en mis- thien is dat wat sterker van opzet. vormen, domineert de economische macht van de VS. Ondanks de grote economische vooruitgang sinds de Tweede Wereldoorlog, kan het nu ge beuren dat het ene land geschaad wordt door wat het andere uit zelf verdediging doet". „Tevens is het een voldongen feit dat voor Europa een gemeenschappe lijke economische politiek noodzake lijk is, wil het huidige patroon in de politieke constellatie, de voortduren de machtsvergroting van de Verenig de Staten en Rusland, kunnen wor den doorbroken." „Doordat er te veel individualisme heerst, is het onmogelijk de econo mische, technologische en politieke achterstand op deze wereldmachten te niet te doen. Temeer daar de Rus sen nu al ruimtestations bouwen, de Japanners in zeven jaar tijds hun inkomen weten te verdubbelen en de Amerikanen de maan bereiken en technisch kennis verzamelen om on ze industrieën op te kopen.". „In een sterke organisatie, waarin ook Engeland, gezien de technolo gische inbreng, een plaats verdient, kan de research, die nu ten achter blijft, daadwerkelijk ter hand wor den genomen." meent Brown. Afhankelijk „Een verenigd Europa heeft nog meer voordelen: aan de militaire ver dediging van het Westen kan een grotere bijdrage worden geleverd. Komen we niet tot die eenheid, dan is Europa politiek geheel afhankelijk van beslissingen die elders worden genomen, zonder dat de diverse Eu ropese staten daarin worden gekend. Dan ook zal West-Europa nooit krachtig stelling kunnen nemen ten aanzien van wereldvraagstukken." Applaus ontlokte Brown met de opmerking dat er een politieke orga nisatie moet komen die meer macht krijgt toebedeeld dan de huidige EEG-insteilingen. „Dat houdt tevens een sterkere democratische controle in, met een direct gekozen Europees parlement als logisch gevolg. Hiertoe zullen bevoegdheden moeten worden overgedragen die de zes landen nu elk afzonderlijk uitoefenen. De huidi ge vertegenwoordigers in het Euro pese parlement moeten dan ook meer verantwoordelijkheid krijgen." „Nu vertoont het Europa van de Zes een versplintering van ideeën. Pas als de eenheid is bewerkstelligd, zijn we tot veel in staat. Dan kunnen we invloed gaan uitoefenen op ons eigen continent," zo besloot George Brown. ANTWERPEN Op de Schelde, aan de Belgische kant van Nederland, is gistermorgen tegen acht uur bij Lillo een douanevlet met twee man aan boord overvaren door de Duitse kust vaarder Eland. Het ongeluk gebeurde tijdens dichte mist. De motorvlet kap seisde bij de botsing en kwam onderste boven in het water te drijven. Een uur na het ongeluk vond men bij het keren van het scheepje het stoffelijk over schot van schipper G. Lambrecht (46) uit Antwerpen. De tweede opvarende, een matroos uit Antwerpen, wordt vermist. (Van onze onderwjjsredacteur) ZIERIKZEE Staatssecreta ris Grosheide vindt dat de inde ling in klassen bij het voortgezet onderwijs moet vervallen. Hij zei dit zaterdag op het eeuw feest van de rijksscholengemeen schap Professor Zeeman. De staatssecretaris sprak hiermee in de geest van de nota Opstaan tegen het zittenblijven, die kort geleden gepubliceerd werd. Er wordt gepleit voor het doorbre ken van de structuur waarbij er af zonderlijke scholen zijn voor diverse vormen van beroepsonderwijs en verschillende vormen van algemeen voortgezet onderwijs. Maar het ver vallen van de indeling in klassen vindt mr. Grosheide minstens zo be langrijk. De strak klassikale indeling maakt het onmogelijk rekening te houden met de behoeften van elke leerling afzonderlijk. De invoering van keuze vakken doorbreekt het vaste klasver- band. Voor afschaffing van het zit tenblijven is opheffing van het leer jaar als leerstofbepalende eenheid nodig. Dit alles komt erop neer dat straks voor elke leerling een geheel op hem afgestemd onderwijsprogramma bin nen de school wordt geschapen. Slagvaardig Deze verandering zal gevolgen heb ben voor het eindexamen. In feite is het examen als het doel van het on derwijs beschouwd; vooral in de ho gere leerjaren zijn de leraren ge dwongen hun onderwijs toe te spitsen op het eindexamen. Langza- nister van buitenlandse zaken, die George Brown, de Britse oud-mi- zaterdagmiddag een toespraak hield op het congres van de Europese Be weging in Leiden. De heer Brown is voorzitter van de Britse raad van deze beweging. merhand wensen velen de eindexa- mendwang te verminderen, zo niet weg te nemen. De school kan dan een eigen slagvaardig beleid voeren. Als nadeel ziet de staatssecretaris een gebrek aan vertrouwen bij de buitenwereld in onderwijs dat niet wordt afgesloten met een examen dat door de overheid is Ingesteld. Er is een zeker risico dat allerlei vormen van vervolgonderwijs specifieke toe latingsexamens zullen willen afne men. Het africhten op de huidige examens wordt dan gewoon vervan gen door het trainen voor die nieuwe toelatingseisen. Daarmee is de leer ling niet gebaat. Alle betrokkenen wetenschappe lijk onderwijs, hoger en middelbaar beroepsonderwijs en bedrijfsleven zullen zich tezamen over het exa menprobleem moeten uitspreken, al dus de staatssecretaris. KVP'er Steenkamp: Achttien' door (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het KVP-Eerste- Kamerlid prof. dr. P. A. I. M. Steenkamp vindt het onbegrijpelijk, dat de drie christelijke regerings partijen voor de algemene beschou wingen, afgelopen week in de Tweede Kamer, geen gezamenlijk standpunt hebben ingenomen over debelastingplannen van minister Witteveen. Voor de KRO zei de hoogleraar, dat het „uit de boot vallen" van de ARP twijfel had doen rijzen I over het succes van de gesprekken in de Achttien. „We zijn dan nog wel niet ge trouwd, maar in zulke principiële zaken moeten de drie toch wel één lijn trekken, wil de verloving niet in gevaar komen". „Ook al zal het dan de zoveelste keer worden na de oorlog, je gaajt je toch wel afvragen of vervroegde verkiezingen geen oplossing zouden zijn", aldus prof. Steenkamp. Hij raadde minister Roolvink aan, in de Senaat meer te doen aan de presentatie. „De minister moet niet zo principieel aan de Loonwet til len zoals hij in de Tweede Kamer heeft gedaan". Wetenschappelijk centrum danskunst in eigen huis (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Stichting Cen traal Dansberaad, het unieke docu mentatiecentrum op het gebied van de bewegingskunstvormen, dat reeds lang internationale bekendheid ge niet, bestond zaterdag niet alleen vijftien jaar maar het nam die dag ook een nieuwe, eigen behuizing in gebruik. Die nieuwe behuizing is een statig patriciërshuis aan de Riouwstraat, waar het pionierswerk van Els Mole naar. die met haar werkcentrum de menselijke bewegingen van ballet en mime in schrifttekens neerlegt, de groeiende filmotheek en de uitgebrei de documentatie- en archiefafdelin gen ruimschoots plaats hebben Bij deze archiefstukken bevinden zich kostbare boek- en plaatwerken, die tijdens de receptie te bezichti gen waren. BRUSSEL De geallieerde opperbevelhebber in Europa, de Amerikaanse generaal Goodpaster, heeft zaterdag in Brussel indi rect om meer geld en meer inspanning voor het Atlantische bond genootschap gevraagd. In het NAVO-parlement beval hij de parlementariërs aan de nodige stappen te ondernemen om te verze keren dat de militaire mogelijkheden van de alliantie op peil worden ge houden. De dreiging van Russische zijde is nog steeds aanwezig. Goodpaster wees op de versterkte Russische vloot. Ze telt nu 1600 schepen. Het aantal ónderzeeërs zal snel de 400 bereiken en dat zijn allemaal nieuwe schepen, voorzien van de beste mid delen van moderne technologie. Hij waarschuwde ook voor verdeeldheid binnen de NAVO, die door de Russen zou worden uitgebuit. Ook de secretaris-generaal van de NAVO, Manlio Brosio, meent dat Europa een groter deel van de de fensie- inspanning voor zyn rekening moet nemen. Over de politiek van de NAVO zei Brosio, dat die zich richt op onder- OEFELT Zondagnacht kawen twee personen om het leven bij Oe- felt (N.B.) Een motorfiets reed na een auto te hebben ingehaald, tegen een brugleuning. De bestuurder, de 21-jarige J. Th. Rieken uit Groes- beek, en de duopassagiere, de onge veer evenoude mejuffrouw A. Peters uit Beugen werden dodelijk gewond. De stad was vol van zaterdag- avondse mensen, die ik weet niet naar welk vermaak gingen. Er twin kelden lichtjes en neonbuizen ge noeg van bioscopen en restaurants en een verlate bloemenman ver kocht zijn laatste rozen en crysan- then. Het was even zoeken om de uit valsweg, richting Den Haag. te vin den, maar toen waren we al in de buitenwijken, die langzaam overgin gen in een landschap van bos en bungalows. Tot ook dat verdween en de wei landen kwamen met wazig witte velden, waarin miniatuurzonnetjes pinkten uit eenzame boerderijen. Maar opeens was dat alles weg. De wereld was vernauwd tot een zwart vlak voor de wielen en een witte streep opzij. Grijs stonden de ramen om ons heen. „Zal ik een raampje opendraaien?", vroeg ik, omdat een van de weinige dingen, die ik van autorijden afweet is, dat bij ruitaanslag een open raampje helpt. „Alsjeblieft niet", was het korzeli ge antwoord. „Dan krijgen we het nog binnen ook." „Wat?", deed ik een onbewust schepje olie op de golven „Mist, zie je dan niet dat het mist?" Toen besefte ik pas, dat niet de avond verdonkerd was, maar we in een rookgordijn reden. Op een weg, waarvan je alleen het bestaan kon vermoeden, maar niet zien. Muren van mist, natte lakens die niet wit gewassen waren. Dan een paar rode ogen voor ons, die vreemd heen en weer slinger den. „Die kan zijn roer niet houden", zei de stem naast me. We sukkelden achter de ogen aan. telkens verlicht ademhalend als ze weer een recht spoor tekenden. Noch verlichter wanneer links van ons een zwart gevaarte plotse- De mist in ling langsgeschoten was, een haasthebber die de zwabberaar voor ons niet gezien had en dus het ont komen gevaar niet kende. We reden zwijgend, wat het be- 7,waar had, dat ik mijn gedachten op alle omringende gevaren kon con centreren. Die vóór ons kon plotse ling stoppen, die achter ons konden bonken, die langsrijders konden slippen. Het zou altijd een klap geven. Ik strekte de benen als afzetstut. Voelde stiekum naar mijn tas op schoot. Een gebaar en ik had hem tussen hoofd en ruit. Die beenpila ren zouden ook wel wat stutten. Be ter gebroken benen dan een ge- brsten schedel. Opeens een nieuwe paniek in de stilte. De witte streep veranderde. Een splitsing. Waar ter wereld reden we heen? Hoe weet een automobilist toch de weg in het niet? Waarom leggen ze die wegen toch zo in het onbewoonde? Goud zou ik geven voor een dorp. De rode ogen verdwenen.... Maar vóór ik mijn mond in een noodkreet kon opendoen, lag de we reld er weer. Heel gewoon, met wegwijzers en bermranden en zelfs een benzinesta tion, verder weg de rode lichtjes en aan de horizon een rosse stads- gloed.... „Zo", zei de stem, „Dat hebben we alweer gehad...." Vijf minuten later was er de ver trouwde huisdeur. „Bedankt voor de lift...". „Graag gedaan, tot de volgende keer.." Ik moet er niet aan denken.... handelingen en overeenkomsten op basis van voldoende veiligheid. Dit is de meest effectieve politiek om de geallieerde solidariteit sterk te hou den. Felle kritiek leverde hij op de een zijdige beslissingen, die soms binnen de NAVO worden genomen. Brosio noemde dit uitzonderlijk schandelijk. Hij doelde daarmee op die eenzijdige beslissingen die betrekking hebben op inkrimping van troepen in Euro pa. Gevaren Over een Europese veiligheidsconfe rentie heeft Brosio nog gezegd, dat zij drie gevaren inhoudt. In de Russi sche voorstelling ervan hebben West en Oost-Europa plus het Euro pees-Aziatische land Rusland het eerste recht om de Europese veilig heid te bespreken, waarbij Amerika dan uitgenodigd zou kunnen worden. Deze pan-Europese eenheid is ech ter geen realiteit. Deze puur geografi sche benadering van Rusland zou de NAVO van het begin af aan onder mijnen. Als tweede gevaar zag Brosio dat een belangrijk doel van de confe rentie zou kunnen zijn het scheppen van een nieuw veiligheidssysteem in Europa. Dat houdt automatisch in een overboord zetten van het oude systeem. In de derde plaats vreesde hij dat een conferentie die geen of weinig succes heeft, en alleen overeenstem ming bereikt over kleine zaken, auto- Confessionele partijen LEEUWARDEN De provinciale besturen van ARP, CHU en KVP in Friesland en de fracties van deze partijen in de Friese Provinciale Sta ten zijn het er volledig en van harte over eens. dat de tegenwoordige staatssecretaris van volksgezondheid, dr. R. J. H. Krulsinga, de man is om commissaris van de koningin te wor den in Friesland. Hij voldoet aan de eisen, die men in deze tijd aan een kandidaat voor deze functie mag stellen, aldus deze politieke partijen. Bovendien is de heer Krulsinga een tijdlang werkzaam geweest in Fries land als inspecteur voor de volks gezondheid. De drie partijbesturen hebben in middels een audiëntie bij de minis ter van binnenlandse zaken aange vraagd, om hun standpunt met be trekking tot de vervulling van de komende commissarisvakature ken baar te maken. Zoals bekend bevalen D'66 en PPR dr. A. Vondeling (soc.) aan. Dr. Kruisinga 47 jaar oud is chr. historisch. ANDREW GOODPASTER matisch leidt tot een bvestiging van de status-quo in Europa, dat is de permanente deling van Duitsland. Brosio zei. dat de NAVO vooral geïnteresseerd is in onderhandelin gen over afgewogen troepenverminde- -ring aan beide kanten. De geallieerde regeringen doen serieuze pogingen om een bruikbaar schema te maken voor zinvolle onderhandelingen en overeenstemming op dit punt. WILD ER V ANK Zaterdagavond trof de politie in Nun.spcet twee to taal uitgeputte kinderen aan. een meisje van veertien en een jongen van zeven jaar. De kinderen vertel den dat zü uit Wildervank kwamen en op hun fietsen op weg waren naar familie in Amsterdam waar zy de herfstvakantie wilden doorbrengen. Het jongetje was al vrij gauw moe geworden zodat het meisje hem van Meppel tot Nunspeet heeft getrok ken. In Nunspeet kon geen van bei den meer verder. De kinderen hadden samen tien gulden op zak met een bundeltje kleren. Zo waren zij door pa en ma naar de familie in Amster-, dam gestuurd, zonder zeker te weten of deze wel thuis zou zijn. Honderdtwintig kilometer hadden ze gefietst, de 14-jarige Astrid Norder en haar 7-jarige broertje Wilfred. Red.) De politie in Veendam werd op de hoogte gesteld en ging een onderzoek instellen. Alles wat de kinderen had den verteld bleek juist te zijn. Door de politie in Nunspeet zijn de kinde ren naar een tehuis gebracht waar zij die nacht konden uitrusten. Zondagmorgen heeft zij de kinderen op de trein gezet. De politie in Veen- dam ving ze op en bracht hen naar huis. In huis aangekomen was het eerste wat de kinderen van de moe der te horen kregen: „Ik had jullie gezegd niet over de Veluwe te gaan maar over de Afsluitdijk. Dat is korter(Namelijk 225 kilometer

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5