VS VERBIEDEN ZOETSTOF Commentaar Amerikaans vlootbezoek overhaast afgebroken STROKARTON OOK VANDAAG PLAT L- J Gesprek Rusland-China vandaag begonnen Crita) decoratief en- praktisch zo'n Onderzettegel GRENSGESCHILLEN AAN DE ORDE Het Kwartet 300.000 MAN UIT VIETNAM SPREUK HUWIER Verwarring over acuut genomen maatregel Mogelijk voor paraatheidsoefening bonj Amerikanen in leger Israël Edy is akkoord met Hagemeijer Weer bommen in i Athene ontploft Sterrenwacht op flatgebouw Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer fcofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Maandag 20 oktober 1969 50ste jaargang" vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - Nieuwe L, Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur W itle Huis zwijgt WASHINGTON Het Witte uis weigert commentaar te iven op een bericht in het merikaanse blad Newsday dat esident Nixon het ministerie an defensie heeft gevraagd de rugtrekking volgend jaar van 10.000 Amerikaanse militairen t Zuid-Vietnam voor te berei- pn. Nixon zal volgens het blad dit an bekendmaken in zijn aangekon- gde tv-toespraak op 3 november, en dagen geleden zou hij het be- iit hebben genomen. Alle gevechts- nheden op twee na zouden worden uggetrokken. Er zouden dan nog 0.000 tot 200.000 Amerikanen in e'nam blijven, hoofdzakelijk be rend tot de luchtmacht en onder- uningstroepen. Bill Moyers, directeur van News- is oud-perschef van het Witte lis. Hoe korter de vlijthoe langer de dag. EBNER-ESCHENBACH Ik ging niet l>ij «Ie zeeverkenners, mdat ik zn'n hekel aan water heb." DE BILT Het afgelopen reekeinde bevond ons land zich ussen een hogedrukgebied boven test-Rusland en een depressie oven de Golf van Biskaje. Tus- en beide druksystemen heerste en zwakke zuidoostelijke stro- ling. In de hiermee aangevoerde icht werden de middagtempera- iren, dankzij de zon, 17 tot 20 'aden. In de langer wordende nachten aalt het kwik echter flink, in de acht van zondag op maandag 'erd dicht bij de grond op het iegveld Twente een minimum mperatuur van een graad onder et vriespunt geregistreerd. Door e afkoeling ontstond op vele laatsen mist, die zich gisteren het noorden van het land vrij- 'el de gehele dag wist te hand- aven. daar werden de middag- mperaturen dan ook niet hoger an 10 tot 14 graden. In de ge ketste drukverdeling komt het amende etmaal weinig verande- ing. Het blijft dan ook op de meeste laatsen droog weer met in de acht en ochtend op vele plaatsen list, die hier en daar hardnekkig an zijn. Waar de mist oplost, zal e temperatuur waarden bereiken, ie hoog zijn voor "de tijd van het aar. Barometerstand: heden 10 uur 5-8 cm (1011 niililbar), dalend. Zon en maan 21 oktober zon op 7.15. onder "34; maan op 16.16, onder 2.01: okt. V.M. ,Ve</e/7<ui(f: iioyul /urnivkvi'iff Xtevtlen vn /ie»fntarkt'ii rnlyvn Gesprek (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het zaterdag plotseling in Amerika genomen be sluit op grond van de jongste onderzoekingen het gebruik van de kunstmatige zoetstof cyclamaat te verbieden, heeft in de hele we reld bij volksgezondheidsinstanties verwarring veroorzaakt. De reden is, dat incidentele onderzoekingen al niet bepaald posi tief waren en men aan de onschadelijkheid twijfelde, hoewel het te gendeel niet nadrukkelijk was aangetoond. Enkele andere landen, zoals Zwe den en Denemarken, hebben nu ook maatregelen genomen. In Nederland is nog geen beslissing bekend, maar het if zeker dat spoedoverleg over deze kwestie gevoerd zal worden. Cyclamaat is een bij toeval ont dekte chemische zoetstof, die al van 1937 dateert Het gebruik is vooral de laatste jaren snel toegenomen. In Amerika heeft de minister van ge zondheid, Finch, zaterdag gelast alle dranken, levensmiddelen en ook ge neesmiddelen, waarin clclamaat is verwerkt, uit de handel te nemen, omdat het kankerverwekkend zou zijn. Per 1 januari moet alles uit de handel zijn en de verwerking moet onmiddellijk worden gestaakt. T wijf els Finch legde er de nadruk op, dat het niet zeker is, dat het middel scha delijk moet worden geacht. Hij deelde mee. dat 75 procent van de Ameri kanen op de een of andere manier cyclamaten gebruiken. In Nederland betonen deskundigen zich nogal wat nuchter over de Ame rikaanse reactie. Zij achten de maat regel nogal voorbarig en paniekerig. De Westduitse arts Helmut Mehnert gaat nog verder en reageerde met „een onzinnig en wetenschappelijk ongefundeerd besluit". Inderdaad kan cyclamaat gevaarlijk worden, maar pas bij een gebruik van zo ongeveer duizend zoetstoftabletten per dag, zo zei hij. Het gebruik van deze zoetstof is er al meer dan twintig jaar. Als het was, zoals men in Amerika meent, dan zou de medische wetenschap dat al lang moeten hebben ontdekt, zo zei hij. Al lang De twijfels over het gebruik van deze kunstmatige zoetstof bestaan sinds 1967. Het is vooral de suikerindustrie in het nabjje verleden geweest, die de moge lijke negatieve werkingen van cyclama ten aangreep om reclame voor gewone suiker te maken. In het Nederlandse blad „Suikerfa- cetten" wijdde de Nederlandse deskun dige drs. W. Visser er pas nog aandacht aan. Hij meldde dat het chemische pro- dukt bij regelmatig gebruik voor 25 tot 75 procent in het lichaam achterblijft. Langdurig regelmatig gebruik kan diarree veroorzaken. Zeker is, dat veel gebruik ook de schildklierwerking ver snelt. Inmiddels heeft Zweden eveneens be sloten voorlopig het gebruik van cy clamaten. althans in voedingsmiddelen en frisdranken te verbieden. De maat regel geldt niet voor medicijnen. In Denemarken heeft de gezamen lijke conservenindustrie gisteren be kend laten maken dat zij. voorlopig al thans. geen cyclamaten meer zullen gebruiken. Men wil eerst zeker weten of het middel niet schadelijk is. (Van onzer verslaggevers) ROTTERDAM De reden van het onverwachte vertrek van het Amerikaanse vlieg kampschip Yorktown en de des troyer Ipgraham uit de Rotter damse Lekhaven is vrijwel zeker een paraatheidsoefening. Dat zou onofficieel in Washington zijn verklaard. In Engeland ging zaterdag echter het gerucht dat er in de Noordee en het Kanaal zeventig Rsssische duikboten vertoefden en dat dat de reden zou kunnen zijn. Uit havens aan de Amerikaanse oost kust zijn dit weekeinde eveneens ge- (Van onze correspondent) GRONINGEN De arbeiders in de strokartonindustrie hebben zaterdag opnieuw besloten van daag een 24-uursstaking te hou den. Het is echter de vraag of het bij 24 uur blijft. Vanmiddag zou worden besproken of de sta king zal worden verlengd. In Groningen zei de heer A. de Boon, vice-voorzitter van hel NVV, zaterdag dat zijn vakcentrale zich unaniem achter het beleid van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale had geschaard. ..Hoewel wij begrip hebben voor de moeilijke situatie kunnen wij als vakbond niet achter deze staking staan. Wij kunnen ons f*t GtRATiS <XIA U. >vóc*4«he cdbcrtiyLU, ap^tLg" Ik geef op als nieuwe abonnee: straal: l plaats: I betaalt: O-per kwartaal per maand I Als beloning voor mijn aktiviteit - ontvang ik een onderzettegel "ïiflU De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. ijn naam hegel is niet nodig ols u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. niet laten leiden door avonturiers als Meis, die er alleen op uit zijn trammelant te maken", aldus de heer De Boon. Inschakeling Tevoren pleitte hij voor inschake ling van de werknemers bij het door lichten van de strokartonindustrie in Groningen. „Een voorlopig struc tuuronderzoek in deze sector heeft uitgewezen dat 44 procent van het machinepark 20 tot 60 jaar oud is en dat de bedrijven de ontwikkeling van deze industrietak tegenhouden", aldus de heer De Boon. Hij hekelde het regeringsbeleid inzake de zwakke economische structuur van het noorden. „Het zou me niet verbazen als het hele Noor. den in opstand zou komen nu de regering de motie tot industriële vestigingsfaciliteiten in het noorden nog steeds niet heeft uitgevoerd". Scheveniiigeii De voorzitter van de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale, de heer W. Liefaard, zei dat zijn organisa tie de staking niet steunt omdat de cao die op 31 december afloopt, op normale wijze tot stand is gekomen. Het laagste loon in de strokarton industrie is volgens de heer Liefaard 162 bruto per week. Daar komt bij een vakantietoeslag van 600. een kerstgratificatie van 100 en een winstuitkering van vijf procent. Gemiddeld is het bruto loon 185 per week. „Ik wil niet pretenderen dat het lonen zijn waarvan je in Schcvcnin- gen kan wonen", aldus de heer Liefaard, „maar het is toch iets meer dan 130 en het is de reali teit van tientallen cao's." „De gezinnen in Groningen wor den aangetast op een onverantwoor delijke wijze. De schadepost aan ge derfd loon bedroeg alleen vorige week maandag al 60.000", zei de heer Liefaard, die sterk aandrong op beëindiging van de staking om een goed klimaat te scheppen voor nieuw overleg. lieel onverwacht enkele oorlogsschepen vertrokken. Die zouden opstomen naar het Caribisch gebied. Van de Yoktown en de Ingraliam is alleen bekend dat ze na het verlaten van de Nieuwe Waterweg in westelijke richting weg voeren. De Amerikaanse ambassade in Den Haag en het consulaat in Rotterdam zeiden van niets te weten en weiger den commentaar te leveren. Het overhaaste vertrek van de twee schepen die vorige week woensdag aankwamen voor een officieel bezoek van een week heeft zaterdag en zon dag nogal wat drukte en verwarring met zich meegebracht. Zaterdagmiddag om 12 uur kreeg admiraal G. Llloyd Abbot op de York town van de marine-attaché van de ambassade het bericht dat de schepen zo snel mogelijk gereed moesten wor den gemaakt voor vertrek naar zee. Het tijdstip werd bepaald op negen uur 's avonds. Politie De vele honderden bemanningsle den die voor een kort of lang bezoek aan de wal waren, werden niet opge roepen via de radio. Dit om ongerust heid te voorkomen. Wel kregen de po litiekorpsen van enkele grote steden in ons land bet verzoek uit te zien naar opvarenden en hen mee te delen direkt naar Rotterdam terug te keren. Het overgrote deel kwam ook inder daad terug. Taxi's reden af en aan. tot uit Den Haag en Amsterdam toe. Kort vóór negen uur arriveerden nog zes autobussen met militairen uit Brussel, die daarheen een dagtocht hadden gemaakt. Op dat tijdstip mankeerden er nog ongeveer 500 opvarenden. Men besloot nog twee uur te wachten, maar om rond half tien ging de Ingraham toch weg, twtintig minuten later gevolgd door de Yorktown. Achtergebleven op dat moment waren er toen nog onge veer 250 van de totaal 2800 opvaren den van de twee schepen. Voor vervolg zie pag. 5i CAÏRO Irak heeft gisteren om een spoedzitting van de Raad van de Arabische liga gevraagd om de be weerde aanwezigheid van Amerika nen in het Israëlische leger te be spreken. Vrijdag gaf Washington toe dat Amerikanen bij de Israëlische troepen in dienst zijn. Nadrukkelijk werd verklaard dat zij daartoe niet worden aangemoedigd. Volgens Israëlische persberichten dient een onbetekenend aantal Ame rikanen met enkele Fransen en Engel sen in het Israëlische leger. Zij bezit ten zowel de Amerikaanse als de Israëlische nationaliteit. De opvarenden van de Ameri kaanse oorlogsschepen die in de Van Ghentkazerne werden on dergebrachte amuseerden zich best. (Van een onzer verslaggevers) DIEREN De emailleerfabriek Edy te Dieren wordt overgenomen door de Amsterdamse Handelmaat schappij Hagemeijer Co. Hel besluit van de aandeelhouders van Edy om akkoord te gaan met het bod van zestig procent van Hagemeijer maakt een eind aan een periode van onzekerheid die de laatste maanden voor de driehonderd personeelsleden heeft bestaan. Hagemeijer zal het bedrijf in Dieren voortzetten en Edy zo nodig met gelijk soortige ondernemingen binnen het concern laten samenwerken. Het meest in aanmerking komt Berk-Beccon, dat eveneens producent is van geëmail leerde en aluminium huishoudelijke artikelen. De aandelen van Berk-Bec con zijn reeds voor de meerderheid in handen van Hagemeijer. ATHENE In de Griekse hoofd stad Athene zijn vanmorgen, na de acht bomaanslagen van zaterdag, op nieuw twee zelfgemaakte bommen ontploft. Er vielen geen slachtoffers. De bommen richtten schade aan in een villawijk. DIJ het begin van de Chinees-Rus sische besprekingen over kwes ties van wederzijds belang dienen tot goed begrip drie aantekeningen te worden gemaakt. De eerste is, dat de leider van de Russisehe delegatie bekend staat als advoeaat voor kwade zaakjes. Koez netsof is een keiharde onderhande laar. Verder valt op, dat de Russische par tijtheoreticus Soeslof de leiders te Peking weer heeft beschuldigd dat zij een scheuring teweegbrengen in het wereldcommunisme. Tenslotte dienen wc niet te vergeten, dat de machtsstrijd te Hanoi om de opvolging van Ho Tsji Minh (bepa lend voor situatie in Vietnam) nog niet is uitgevochten. Het wegvallen van de N'oordvietna- mese leider is de onmiddellijke aan leiding geweest tot het besluit van de Rus Kosygin, van Hanoi naar Pe king tc reizen. Hij bracht daarmee de Chinezen in verwarring, die overigens van de nood een deugd maakten en zij het na nogal wat aarzeling in stemden met besprekingen. Zij slaagden er zelfs in, de Russen zo ver te krijgen dat zij naar Peking kwamen, hetgeen voor China van grote propagandistische waarde is. De Russische leiders hebben dit be seft, en de uitval die Soeslof kort voor het begin van de onderhande lingen naar Peking heeft gedaan moet dit effect weer teniet doen. Moskou heeft heel duidelijk gemaakt, in welke sfeer de Chinees-Russische besprekingen worden gevoerd. Van werkelijke toenadering is geen spn- ke. Koeznctsof arriveerde te Peking zon der de grenskwestie aan te roeren, die voor China het belangrijkst is. Hij sprak van „kwesties van weder zijds belang". Bij onderhandelingen is Koeznetsof de man met het pokergezicht, die zich onder aile omstandigheden weet te beheersen ook ais zich pijnlijke situaties voordoen. Nadat de Russen met hun kernwa pens op Cuba betrapt waren, werd hij naar Washington gezonden om met een effen gezicht dit „misver stand" uit de wereld te helpen. Toen vorig jaar de inval in Tsjecho- slowakijc niet onmiddellijk het be oogde resultaat had, werd Koeznet sof naar Praag gestuurd om de za ken daar te regelen. Het bevreemdde dan ook niet, dat bij werd aangewezen om te Peking waar hij enkele jaren ambassadeur was bijzonder moeilijke onderhan delingen te openen. De voornaamste taak van Koeznet sof zal zijn, besprekingen gaan te houden teneinde de Chinese leiders zo lang mogelijk de wind uit de zei len te nemen. Dit is de Ilyoesjin-18 van de Poolse luchtvaartmaatschappij LOT, die gisteren door twee jon ge Oostduitsers gedwongen werd naar Tegel te vliegen, het vlieg veld in het Franse deel van West-Berlijn, waar de twee vluchtelingen politiek asiel vroe gen. Zie ook elders in dit nummer. Toestand Prinsje is een stuk heter DEN HAAG De gezondheidstoe stand van prinses Beatrix en van prins Constantijn ontwikkelen zich zo gun stig, dat de RVD pas morgen een com muniqué zal verstrekken. Uit vele plaatsen van ons land arriveerden de militairen per taxi bij de in de Lekhaven lig gende schepen. RIJSWIJK Op een gaanderij flat in de wijk Steenvoorde zal een sterrenwacht worden gebouwd. De apparatuur is een geschenk van de aannemingsmaatschappij NV Bonten bal voor de woningbouwvereniging „Arbeidersbelang", die haar gouden jubileum vierde. Het bestuur van de vereniging wil van de sterrenwacht een Rijswijkse aangelegenheid ma ken door een stichting in het leven te roep, waarbij belangstellenden zich kunnen aansluiten. PEKING/MOSKOU Een Russische en een Chinese rege ringsdelegatie zijn vandaag in Peking onderhandelingen be gonnen over kwesties van „we derzijds belang." Aangenomen wordt dat de grensverschillen verreweg het voornaamste punt van gesprek zullen vormen. De leider van de dertig man sterke Sowjeldelegatie, onder minister Koeznetsof van buitenlandse zaken, zei bij aankomst in Peking te hopen dat de besprekingen nuttig zullen zijn. Hij bedankte de Chinese gasthe ren voor het hartelijk welkom. De Chinese onderhandelingsleider, on der-minister Tsjiao Koean-hoea, had de Russen op het vliegveld afgehaald. China had reeds enkele weken aan gekondigd dat er een overeenstem ming was bereikt over besprekingen. Het Kremlin bevestigde dit pas za terdag. De afspraak tussen de twee landen vloeide voort uit de ontmoe ting van de premiers Kosigin en Tsjoe En-lai op 11 september in Pe king. De besprekingen vormen een voortzetting van het overleg, dat in 1964 werd afgebroken. De Russische partij-ideoloog Mi chael Soeslof, lid van het machtige uit elf man bestaande Politbureau, deed aan de vooravond van het gesprek nog een heftige aanval op China. In een lang artikel in Kom- munist beschuldigde hij China giste ren van een „chauvinistische avontu- ricrspolitiek".

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1