Enorme kaliumvondst in Groninger bodem MAASVLAKTE GROTER Commentaren Het Kwartet Bomexplosie Athene m Uitbreiden naar liet zuidzuidwesten 4ins: onderzoek ndianenmoord tiet mogelijk Radioactief gevaar dreigt op hogeschool Hauenschild Mr. Hiltermann voor de rechter HIT WIER Minder warm Vraag naar medezeggen schap Nieuwe Leidse Couraut Zaterdag 18 oktober 1969 50ste jaargtfMj vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur rins Bernhard zelf heeft prinses rene, die in verband met de ge korte van prins Constant'jn m hderland was zij heeft haar nieuwe neefje in het academisch iekenhuis in Utrecht bezocht Spanje teruggevlogen. Hier prinses Irene bij aankomst op het vliegveld Barajas, Madrid. W (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De regering staat uitbreiding van de Maasvlakte met 1215 hectare toe in zuidzuidwestelijke rich ting. Dat betekent echter een zo kostbaar project, dat vol gens Rotterdam exploitatie niet mogelijk is. Indien de regering echter een uitbreiding zoals zij die wil niet finan cieel steunt, denkt Rotterdam er niet aan dat project uit te voeren. Burgemeester W. Thomassen heeft deze nieuwste regeringsvisie dinsdag jl. gehoord tijdens een bezoek aan de minister van ruimtelijke ordening, die toestond deze tijdens de gistermiddag gehouden openbare behandeling van de beleidsnota over het havenbedrijf bekend te maken. Bij de opzet van uitbreiding van de Maasvlakte „richting zee'' is de demarcatielijn op de kust van Voorne bij het zuidelijkste punt naar het zuidzuidwesten doorgetrokken, zodat de duinen- kust als het ware vrij wordt ge houden van de tweede Maas vlakte. De kosten van de aanleg van de uitbreiding (een driehoekig stuk) in diep water zijn zo hoog, vooral door de noodzaak van een stenen wal aan de zeekant, dat de huurprijs voor een vierkante meter grond op de uitge breide Maasvlakte 68 gulden moet gaan bedragen (tegen 29 gulden op Maasvlakte I). Volgens burgemeester Thomassen is met die hoge prijs zon der financiële regeringssteun geen rendabele exploitatie te verwachten. Vandaar ook dat er, zoals de zaken nu staan, van B. en W. geen voorstel zal komen tot uitbreiding op die ma nier over te gaan. Beerkanaal Een doortrekking van de demarca tielijn zo'als de regering die wil, bete kent tevens dat de verlenging van het Beerkanaal (voor de zeescheep vaart) ten noorden van de lijn moet vallen. En dat houdt dan weer in dat een flink stuk van het terrein dat gereserveerd is voor het ertsoverslag bedrijf van de Steenkolen Han delsvereniging moet afvallen. De eerste stap die Rotterdam na ATHENE Vrijwel gelijktijdig ijn vanmorgen in liet centrum van Athene drie bommen ontploft. Twee mensen werden licht gewond, ruiten ingen aan scherven en er werd wat neubilair beschadigd. Een bom ontplofte op het Plein ran de Grondwet en vernielde de uiten van het gebouw van de na- bank van Griekenland. De an- lere twee explodeerden honderd ïeter verder in een straal, waar pre- nier Papadopoelos een half uur la- er zou passeren op weg naar het 'liegveld. Het gebied werd direct door de 'olitie afgezet en de premier werd >P zijn rit geëscorteerd door een rij jolitiewagens, terwijl honderden po- itiemannen langs de route stonden. Ondergrondse verzetsorganisaties 'ebben journalisten telefonisch doen 'eten, dat zij verantwoordelijk zijn 'oor de aanslagen. Gesproken werd 'an een „generale repetitie voor 28 iktober, wanneer Griekenland het •ogin van de oorlog in 1940 her- inkt". OEN HAAG De Nederlandse re- lering gelooft niet dat zowel bilate ral als op het niveau van de VN moet worden onderzocht hoe de situ atie van de indianen in Brazilië, Pe ril, Bolivia en Ecuador is om zo nodig oaatregelen te nemen om volkeren- noord te verhinderen. Dit antwoordt minister Luns op vragen van het Eerste-Kamerlid dr. W. van Hulst (cJh.) over de uitlatin gen van de Zweedse etnograaf Pers en, volgens wie een half tot één mil- °en Braziliaanse indianen met uit roeiing worden bedreigd. De regering heeft geen reden om te rivijfelen aan de oprechte wil van de ^gering der genoemde landen een ^de te maken aan het gewelddadig optreden tegen indianen. Indien Particulieren nog incidenteel misdrij- vei tegen indianen plegen, is dit eer der te verklaren door de moeilijkhe den waarop controle stuit in de door- Pans uitgestrekte en weinig toegan kelijke gebieden waarin de indianen Wonen, aldus de minister. ENSCHEDE Op de Technische Hogeschool Twente en op de Acade mie voor Kun3t en Industrie zijn waarschuwingen aangeplakt tegen de mogelijkheid van radioactieve stra ling. Bij verbouwingswerkzaamheden is uit een brandmelder een radioac tief element verdwenen. De stralen hiervan leveren op een afstand van tien a vijftien centimeter gevaar op voor beschadiging van het lichaam. Bovendien moet de bezitter van het element rekening houden met tijdelijke onvruchtbaarheid. deze nieuwe ontwikkeling gaat ne men zal een brief zijn aan alle be drijven die met vestiging op de Maasvlakte zijn gemoeid: Hoogovens/ Hoesch, Rijn-Schelde SHV, GEB en het havenbedrijf. Er zal met name tussen de Hoogovens en de SHV over de situering en uitwisseling van grond (die dus wordt gereduceerd) moeten worden onderhandeld. Volgens de burgemeester is inmid dels wel gebleken dat de Hoogovens met minder ruimte toe kunnen dan oorspronkelijk was geraamd. De SHV zal daar in principe dus een deel van kunnen gebruiken. De rijkscommissie die zich met de uitbreiding van de Maasvlakte bezig houdt, zal verder met het havenbe drijf de verkeersproblemen gaan be studeren die onstaan zijn nu een verlenging van het Beerkanaal moet worden gepast in de ruimte die bestemd was voor de bedrijven (in z'n totaliteit zal Maasvlakte I 1520 hectare omvatten). Gronduitgifte De burgemeester houdt het erop dat er binnen niet al te lange tijd een oplossing wordt gevonden want hij wil de gemeenteraad 4 december een principe-voorstel tot gronduitgifte doen. Zeker is het inmiddels wel dat Hoogovens/Hoesch in aanmerking komt voor het hoogoven- en staalbe drijf. Het bureau dat Koppers Internati onal in Rotterdam had voor de opzet van een dergelijk bedrijf,, is gesloten. Als kandidaat is Koppers, zoals bur gemeester Thomassen het uitdrukte, „met stille trom verdwenen". Het is volgens de kalender roei zoiets als herfst, maar de natuur laat zich dit jaar niet in het keurslijf van seizoen- wisseling dwingen: het blijft een beetje lente-achtig tot op het zomerse toe en na een lange boswandeling is het een verrukkelijk wonder te kunnen uitrusten onder de soepele structuur van de zonnestralen, met een decor van ragfijne schaduivpoëzie. 1 de keuken van vervult al uw keukenwen- sen. GRONINGEN De Gro- ningsse bodem bevat naast aard- gast ook rijke hoeveelheden ka lium- en magnesiumzouten, zo Keukens kijken bij de keukenspecialist Laag in prijs, fraai van lijn en onverslijtbaar. Kom eens geheel vrijblijvend kijken naar de funktionele indeling en de onbeperkte mogelijkheden. Keukencentrum Koeleman H.v. Beyerenstraat 4, Ter Aar. tel. 01722-493 100 m? Keukenshowroom ZELDZAME AANBIEDING STIJLKASTEN 1090,- 1275,- 1390,- KUSSENKAST eiken-wengé ENGELSE NOTENKAST zécr stijlvol SALONKAST Chippendale RANKENKAST lOCH geheel handwerk ,V3U' ZILVERKAST ORCft gebogen wortelnoten zoaw, EXCLUSIEVE INTERIEURS BULTHUIS Botermarkt 23 - Telefoon 2 08 54 Nieuwe Rijn 25 cbu v&uuju/nzzi INTERIEURVERZORGING CRUN5BURGD MEER KEUS IN1 PASSENDE OMGEVING hebben geologen van Shell ont dekt. Hoe groot de voorraden zjjn, is nog niet bekend. Voorzichtige ramingen spre ken van 60 miljoen ton, maar de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het om enkele honderden miljoenen tonnen gaat. In ieder geval vertegenwoordigen de nieuwe bodemschatten een waarde van tientallen miljarden guldens. Het centrum van de concentraties ligt bij Uithuizcrmecdcn in de buurt van Roodesehool op 2000 meter diep te. In januari begint de Shell daar met proefboringen. Daarvoor is een nieuwe maatschap pij opgericht: Shell Delfstoffen NV. die enige tijd geleden al een boorver- gunning voor dit district van de re gering beeft gekregen. De eigenlijke winning kan echter waarschijnlijk pas in 1973 beginnen. Belangrijkste vraag is op het ogen blik of Shell de kosten van winning en scheiding der zouten zo laag kan houden, dat de voorraden verant woord kunnen worden geëxploiteerd. Shell zélf zegt daarvoor een geheel nieuwe methode te hebben ontwik keld. Deze houdt in, dat een vloeistof naar beneden wordt gepompt, waarin alleen magnesium- en kaliumzouten oplossen. Deze oplossing wordt dan weer naar boven gehaald, waar de zouten worden gescheiden. Ook zou de maatschappij het probleem heb ben opgelost van de grote drukken, die onder Uithuizermeeden op de voorraden werken. Van de nieuwe vondsten is kalium van groot belang voor de kunst mestindustrie; magnesium, dat in veel grotere hoeveelheden voorkomt, wordt vooral gebruikt in lichtme taal-legeringen. Het is niet alleen roestvrij, maar ook bestand tegen grote hitte. Het wordt daarom veel toegepast in de vliegtuigindustrie, de ruimtevaart en de scheepsbouw. De voorraden liggen in de bovenste laag van een zoutlaag, die de poreuze aardgaslagen afdekt. De dikte ervan loopt van plaats tot plaats uiteen. Met seismisch onderzoek zijn deze la- genniet op te sporen; alleen boringen kunnen de vindplaatsen aanwijzen. Met deze onderzoekingen is Shell al jaren bezig. Men is echter tot nu toe nooit officieel met boren begon nen omdat men eerst de nieuwe win ningsmethode wilde testen. Een en ander is in het diepste geheim ge beurd. Zelfs in Groningen zelf was men nauwelijks op de hoogte van de activiteiten van het concern. Over de nu ontwikkelde win ningsmethode is Shell zeer tevreden. Zij verwacht, dat deze zo goedkoop is, dat zij gemakkelijk met andere magnesiumproducenten kan concur reren. Kort geding Volkskrant AMSTERDAM Het dagblad „De Volkskrant" heeft besloten tegen mr. G. B. J. Hiltermann wegens diens uit latingen, gedaan in zijn radiopraatje van afgelopen zondag, een kort ge ding aanhangig te maken en een klacht in te dienen bij de Raad voor de Journalistiek. De krant werd zoals bekend door de politieke commenta tor van anti-semitisme beschuldigd. Dr. H. van den Berg: Welvarend op weg naar welzijn Dr. C. Rijnsdorp: Lessen in kijken en opschrijven Dr. F. C. Dominicus: De dood van de roman J. den Boef: Alaska knetterrijk Ev. Grolle: De toekomst in het oog van de filmcamera Kirsten Emou3: Prille expressies Ton van der Hammen: Suriname uit de eerste hand Hein Hogeweg: Antwerpen raakt veel van oude roem kwijt Jeanne de Vlieger: Zusters nemen haar kinderen mee naar het werk Ton Hulst: Hij tovert leven uit kurk Paul van Langstraat: gekregen. Het onderzoek by Philips heeft uit gewezen, dat de behoefte aan mede zeggenschap niet een nieuw uitge dachte arbeidsvoorwaarde is, waar mee bestuurders van vakbonden aan de slinkende taak van de vakbewe ging wat meer inhoud willen geven. Het hoger personeel by Philips wil zich zelfs niet aansluiten bjj een vakbond of vakcentrale. De eigen categorale organisatie van hoger per soneel ziet men niet als een vakbond. Ook aan een goede verhouding met de directie ontbreekt het niet, want slechts eén minderheid van het per soneel stelt prys op invloed by de be noeming van chefs of directieleden. De houding van het hoger personeel blykt dus bijzonder loyaal te zyn. Toch wil de overgrote meerderheid inspraak, medezeggenschap, medever antwoordelijkheid en medebeslissings recht, met name by het vaststellen van arbeidsvoorwaarden, bij reorga nisatie, fusie of opheffen van afdelin gen binnen het bedryf enz. Het gaat hier om de menselijke be hoefte, zich te laten gelden, erkenning te ontvangen, als compensatie ook voor de massificatie, die overal in hel leven optreedt en waarin de mens dreigt te verdrinken. De behoefte aan medezeggenschap klinkt daarom niet alleen in het be drijfsleven, maar ook in kerk en po litiek. Zy moet het gevoel van mach teloosheid wegnemen. Leiding geven zal daarom voor de toekomst steeds meer betekenen: gesprekken voeren, vertrouwen winnen en verantwoor ding afleggen. Het onderzoek by Philips en het con gres hierover hebben deze feiten nog weer eens duidelyk onderstreept. UTRECHT In Tuindorp-West zal een gebouwencomplex (kosten 20 miljoen) verrijzen, dat huisvesting zal gaan verlenen aan ruim 1.200 stu denten. De bouw, die volgend jaar begint, zal ruim twee jaar in beslag nemen. Na het gereedkomen van dit pro ject zullen in de Domstad 3.500 stu dentenkamers beschikbaar zijn. Het nieuwe complex heeft woon eenheden van zo klein mogelijke om vang: 90 wooneenheden van 10 ka mers, 52 wooneenheden van 4 kamers en 50 wooneenheden van 2 kamers. De eenheden van 10 kamers bevinden zich in drie woontorens van 18 ver- dipingen. leder bemind voorwerp is het middelpunt van een paradijs. NOVALIS DE BILT Droog weer met plaatselijk mist of laaghangende bewolking maar voornamelijk in de middag ook zonnige perioden. Overwegend matige oostelijke wind en in het algemeen weinig verandering in temperatuur. DE BILT Ook .gistermiddag werden nog weer temperaturen tot 20 en 21 graden gemeten. De oostenwind gaat iets koelere lucht aanvoeren, zodat de mid dagtempera tuur geleidelijk wat lager zal blijven. Vooruitzichten voor maandag: Aantal uren zon: 17; Min. temp.: omstreeks nor maal; Max. temp.: van ongeveer nor maal tot 5 graden bovennor maal ;eee Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; Kans op een geheel droog et maal: 90 procent. BAROMETERSTAND: Heden 10 uur 76 cm (1013 millibar), da lend. Zon en maan 19 oktober zon op 7.11, onder 17.38; maan op 15.46. onder 25 okt. V.M. 20 oktober zon op 7.13, onder 17.36; maan op 16.02, onder 0.32: 25 okt. V.M. Grotere Maasvlakte te duur De regering vindt het goed dat de Maasvlakte naar het zuidzuid westen wordt uitgebreid met 1215 hectare. Een oplossing van het ruimteprobleem die Rotterdam echter onaanvaardbaar vindt gezien de hoge kosten die er mee zijn gemoeid. Verwezélijking is volgens de Maasstad alleen mogelijk als het rijk financieel steun verleent. /XNDER het hoger personeel by Phi- lips is een onderzoek ingesteld naar de behoefte aan medezeggen schap. Duidelyk is daarby gebleken, dat de meer dan 10.000 man hoger personeel medezeggenschap op hoge prijs stelt. Wie mocht menen, dat deze i zaak bij een wereldconcern, dat zyn I personeel goede toekomstperspectie ven biedt met name het hoger per soneel, dat veelal een vertrouwens positie inneemt niet zo op de voorgrond zou treden, heeft ongelijk Rotterduntz veel le tluuv Geen exploitatie ntoyelijli Jteyeriny moei steunen W. THOMASSEN

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1