4 VAN RGEUWLIK Machtsconcentratie in de grafische wereld Nederland loopt voorop met ontwikkelingshulp overtuig u Minister wil van discriminatie Altijd weer -jür Chr. grafische hond wil meer inspraak Monopoliepositie gebundelde bedrijven murSHRRDT'S KIESÏNGER: VERDRIJF DE LIBERALEN Afschaffing artikel 248 bis Ir. Boerma: Eén procent nog onvoldoende Nederlandse soldaten guerrilla's „Zuivering" in Praag voortgezet UWEKE TEENERCOMBINATIE 9 VRIJDAG 17 OKTOBER 1969 Positieve resultaten... Gematigd optimistisch Rietsuikeractie? Vóór Een kortzithtig standpunt IN HAAG „Vergeleken met andere n doet Nederland het met de ontwik- *shulp zeker niet slecht, het loopt zelfs an, want er zijn maar weinig landen, e voorgestelde één procent van hun na- inkomen halen." A H. Boerma, de Nederlandse directeur e voedsel- en landbouworganisatie van renigde Naties (FAO) even in Neder- op doorreis van Rome naar New York il die lof graag toezwaaien, maar zegt teen bij: „Ook al zou ieder land die één it bijdragen, dan nóg zou dat niet vol- e zijn om het wereldvoedselprobleem toekomst op te lossen. méér nodig en bovendien: de besteding er- loet beter worden gecoördineerd, meer een- Het is natuurlijk mooi, dat er bilaterale hulp- min a's zijn, maar we moeten er voor passen, elkaar uit politieke overwegingen gaan be- Teren op het gebied van de ontwikkelings- 1 Optimistisch het eerste ontwikkelingsdecennium bijna is ten en ihet tweede in voorbereiding is, wordt fle kringen wel beweerd, dat de tot nu toe i resultaten teleurstellend zijn. Wat vindt de erma daarvan? hebben vele tekortkomingen gehad, maar er >k veel positieve resultaten. Zoveel nog wel, i de toekomst van de landbouw in de wereld n voorzichtig optimisme tegemoet zien, mits minste de vooruitgang van techniek en we- p effectief aanwenden". ositieve resultaten somt hij op. i landbouwproduktie in de voornaamste ont- ngslanden heeft in de jaren zestig bijna tred gehouden met de bevolkingstoename, irkt bijna niemand op, omdat door de zeer groei van de bevolking de produktie per gelijk is gebleven aan die van tien jaar Waar in feite is de totale landbouwproduktie gebieden met vrijwel hetzelfde percentage n als in de industrielanden (vijftien procent fd)". is er het resultaat, dat de regeringen van de telingslanden meer het belang zijn gaan in- A^n de landbouw op economisch en sociaal Men wéét nu, dat ontwikkeling gewoon business" is. Daarom geeft men er in de anden hoogste prioriteit aan". „Tenslotte zijn ook de hulpgevende landen er meer aandacht aan gaan geven. Het ontwikke lingsprogramma van de VN besteedt bijvoorbeeld ongeveer eenderde van de beschikbare fondsen via FAO aan de ontwikkeling van de landbouw". Positief In verband met dit laatste zegt de heer Boerma helaas te moeten constateren, dat dit niet voor alle landen geldt. „In sommige van de rijkste landen ondervinden we nog steeds weerstand tegen verdere uitbreiding van de hulp. Die wordt grotendeels veroorzaakt door de politieke druk, die door bepaalde groepsbe langen op de regeringen wordt uitgeoefend. Daar naast speelt het vermoeden van velen een rol, dat de gelden hun uiteindelijke bestemming niet berei ken. Ik geef graag toe, dat er fouten zijn gemaakt, maar het totale beeld is volstrekt positief. Dat zeg ik op grond van een ervaring van twintig jaar"; De instelling van andere tegenstanders, die niet aan ontwikkelingshulp doen omdat „zij niets met die landen te maken hebben", noemt hij gevaarlijk en kortzichtig. „Sociale en politieke spanningen in deze landen kunnen tot catastrofale ontwikkelingen leiden". „Bovendien moet men beseffen, dat de welvaart in de rijke landen niet kan blijven bestaan, zonder een geleidelijke verhoging van [het welvaartspeil in de derde wereld". Protectionisme Even gevaarlijk vindt de heer Boerma het toene mend protectionisme van de zijde van de industrie landen. „De steeds hoger wordende tolmuren beginnen voor de ontwikkelingslanden een vrijwel onoverko melijke belemmering te vormen voor hun export van agrarische produkten. Het is een absolute noodzaak, dat de derde wereld op redelijke voor waarden kan meedingen in de voorziening van de agrarische markt van de welvarende landen. Hier mee bedoel ik ook de EEG. Het is natuurlijk prach tig je aaneen te sluiten. Maar de wereld bestaat niet alléén uit die zes landen". Wat denkt de heer Boerma van de rietsuikerac ties in ons land? „Ik ben er beslist voor. We moeten er met onze suikerpolitiek voor oppassen, dat niet een te groot deel van de winsten wordt opgeslokt door de fabri kanten. Dat kost ons trouwens eigen geld. Door de landbouw te subsidiëren, gaat een deel daarvan namelijk indirect ook naar de suikerindustrie. Ik vraag me af of dit wel redelijk is tegenover de onderontwikkelde Landen, die veel economischer rietsuiker produceren". Zal er ooit een einde kunnen worden gemaakt aan ondervoeding in de ontwikkelingslanden? „Als we alles op alles zetten en voldoende kapi taal krijgen, ook van de ontwikkelingslanden zélf zij zullen het meeste moeten bijdragen zal ge noeg kunnen worden geproduceerd. In verscheidene landen is die situatie er nu al. Toch wordt ook daar honger geleden. Dat komt omdat er zoveel werklo zen zijn, die geen geld hebben om voedsel te kopen. Sterker nog: in ontwikkelingslanden wordt hon ger geleden terwijl er voedseloverschotten zijn, zo als in Kenya, waar men een teveel aan maïs heeft. De regeringen zijn echter niet bereid het geld zo maar weg te geven omdat ze de deviezen hard nodig hebben". De oorzaak ligt dus niet alleen in de produk- tie-sector? „Nee beslist niet. Het is ook een structureel pro bleem. In de meeste landen zal veel meer aan de werkgelegenheid moeten worden gedaan. Maar dat is een enorm probleem. In het kader van ons grote landbouwplan 1965-1985 hebben we een studie ge maakt over de bevolkingstoeneming. Conclusie daarvan was, dat de ontwikkelingslanden (exclusief China) in 1985 een miljard inwoners meer zullen hebben. Zeker 400 miljoen van hen zal werk moe ten vinden in de landbouw en dat zal enorme inspanningen vergen, vooral ook omdat deze ex plosies zullen plaats hebben in de drukst bevolkte gebieden, in Azië en Latijns-Amerika. Alleen door de arbeidsintensiteit op te voeren door de technieken zodanig te verbeteren, dat meer dan eenmaal per jaar kan worden geoogst, zullen we misschien nog iets kunnen bereiken". Geboortenhcperking Biedt geboortebeperking geen perspectieven? „In theorie wel. Maar ook daar liggen problemen, vooral aan de medische kant. Je hebt er veel consultatiebureaus voor nodig en of die te verwer kelijken zijn, weet ik niet. Ik geloof niet, dat we ons té grote illusies moeten maken". Ondanks deze problemen blijft de heer Boerma optimistisch. „Het ontwikkelingsplan van de VN voor het tweede decennium, dat in 1971 ingaat, beoogt een activiteit op tot nu toe ongekende schaal. We mik ken op een stijging van het bruto nationale inko men in de ontwikkelingslanden van zes procent per jaar, waarvan de groei van de agrarische produktie vier procent uitmaakt (50 procent in tien jaar). En ik acht dat bereikbaar. Voor de bevolking zal dit een reële vooruitgang betekenen omdat de bevolkingstoeneming, naar verwacht, 2,7 procent per jaar zal bedragen", uturologic (2) ^gezonden stuk van de heer A. melen is weer zo'n duidelijk ld van (vergeef me) „vroom n de ruimte". Het klinkt te zeggen dat de medische lap zich in haar vorderingen |ten leiden door Gods Woord, heer Van Dommelen moet J maar eens duidelijk maken de bijbel, te vinden is hoe een :unsthart rtioet worden ver- gefundeerde" kritiek had I Van Dommelen ook op de van futuroloog prof. dr. Polak, dat in de toekomst leven zal kunnen worden lacht uit een haar of een na- pt „God zélf is de gever van |n". Alsof het een het ander l.ln die nagel of die haar is Ten" in beginsel toch al aan trof. Polak verklaarde niet, fcens in staat zal zijn leven te |it dode voorwerpen). B. J. van Polen fins Constantijn >ep leerlingen van het r.k. Dr. 'lege, die protesteerden tegen geschonken vrije dag in ver- •t de geboorte van prins Con- (zij verklaarden geen „band" Koninklijk Huis te voelen), [van school worden getrapt. N Mevr. J. J. Corvet-Kok De lange hete jfomer heeft ons een goed jaar gegeven voor de bourgon- je, de Moezelwijnen en de Rijnwijn, de Bordeaux hebben teveel vocht gehad. Het is maar een tip voor de liefhebbers, die ik uit vakkundige mond aan u overbreng. Als ik lieg, dat zeg ik bij voorbaat, doe ik in commissie. Dat van die goede oogsten geloof ik best. Mijn eigen kwekerij heeft verbijsterende resultaten opgele verd. Het is een zwakheid van me, dat ik nooit een sprietje weg kan gooi en. En het leek wel of mijn gerani ums en fuchsia's, dat gewoon wisten. Ze groeiden, groeiden maar, steeds wildere loten en scheuten vormend. Om de zaak toch iets in fatsoen te houden was het snoeien geblazen. In het prille voorjaar ging dat nog heel precies. Stekjes in het water, stekjes oppotten wanneer verantwoorde wortels gevormd wa ren. Forse planten rijden zich weldra op vensterbanken en balkon. Snoei- rijp. Toen ging ik schijnheilig een beetje vals spelen. Snoeide en stak de stekken zo maar in de grond. Wilden ze dat niet accepteren, ik zou er geen traan om laten. Maar ze accepteerden het wel. Groeiden en bloeiden en vormden nieuwe scheuten en loten.... Een eindeloze kwekerij ontstond, Zolang het bloeide was er weggeven aan, maar september liet zich gelden en daar stonden de rijen. Groen, ge zond, maar klein en bloemloos. Niet meer om triomfantelijk mee te ko men aandragen. Oktober begon met een voorraad waar geen doorkomen aan scheen. Iedereen in de naaste omgeving was voorzien en weigerde verdere afna me. Met de moed der wanhoop schafte ik me meterlange extra bloembak- ken aan, waar een hele hortus bota nicus in geborgen zou kunnen wor den. Dat denk je tenminste wanneer je ze leeg in de winkel ziet. Maar bij het vullen bleek elk van Flora's kinderen toch zoveel leefruimte te vragen, dat de voorraad nauwelijks slonk. Toen ben ik een nieuwe taktiek begonnen. Overal waar vrouwen bijeen waren, begon ik over planten te praten. Ongelooflijk wat een respons je dan krijgt. De wasmidde len en vloerreinigers zinken Rrompt in het niet. Geladen met taktiek begon ik over mijn eeuwig bloeiende cy claam, dank zij de methode van he te baden: mijn venushaar in mosbed en de hybiscus, die de seizoenen vergeet en telkens weer opnieuw bloesemt. Dan achteloos er achter aan de miniatuur fuchsia's en dwerg geraniums... Storm heeft het gelopen Van Breda tot Drente, van Sehe- veningen tot Arnhem. Altijd met de tas met het bloempotje er in.... En allemaal hebben ze mijn kwe kelingen liefdevol ontvangen. Met kreetjes van verrukking juist omdat ze zo klein, zo snoezig klein wa ren Gisteren is de laatste vertrokken, die staat drie hoog achter ergens in Amsterdam. En dat is nu gek. Inplaats dolblij te zijn al die zorgenkinderen wegge werkt te hebben, nam ik vandaag het snoeimes weer ter hand om overtollige uitwassen keurig weg te snijden. Pracht stekken, die zorgvul dig weer op water zijn gezet. Nog hopen dat ze het doen ook....! PRAAG In Tsjechoslowakije zijn gisteren de zuiveringen voortge zet. Behalve zeven parlementaire af gevaardigden, moest ook de voorma lige minister van binnenlandse zaken Josef Pavel eraan geloven. Hij is ge schorst als lid van de communisti sche partij. Het parlement heeft gisteren de Sowjetunie, Polen, Oost-Duitsland, Hongarije en Bulgarije openlijk dank gezegd voof de militaire interventie op 21 augustus 1968. De regeringsverklaring van pre mier Oldrich Gernik, waarin deze nog meer zuiveringen aankondigde, werd goedgekeurd. Cernik schetste de nieuwe lijnen van de regeringspo- litiék, zonder echter veel te zeggen over dé economie, het belangrijkste punt van deze politiek. De hippe eigen kamer voor zoon of dochter 'm de school-en studiejaren. VIER IN ÉÉN. 1 .groot studiebureau 2.boekenkast 3.garderobekast 4.bovenbed (met ladder). ROTTERDAM - "Oude" Binnenweg 26, tel: 010-14.18.00 (30") VRU TOEGANG,elke werkdag van 9-6 uur.'s Maan dags gesloten. Op koopavonden tot 21 uur geopend. Op dezelfde afdeling een collectie teenermeubelen, stapelbedden, linnenkasten, lacqué slaapkamers, matrassen, dekens, baby-artikelen en kleutermeubelen. (Van onze soc.-econ. redactie) LUNTEREN De ontwikke ling in de grafische wereld naar steeds grotere produktie-eenhe- den leidt tot een machtsvorming, die het principe van de onderne mingsgewijze produktie aantast. De investeringen voor bedrijfs vestiging zijn zo enorm, dat er geen nieuwe bedrijven meer bij kunnen komen. Gebundelde on dernemingen nemen een mono poliepositie in, waarbij het on derscheid met bedrijven, die door de staat geëxploiteerd worden, niet zo groot meer is. De heer G. Jens, voorzitter van de Nederlandse christelijke grafische be- drijfsbond, zei gisteren in de leden vergadering van zijn bond. dat de kapitaalconcentratie leidt tot machts concentratie. Een stuk van deze macht zullen de ondernemers met de werknemers moeten delen in de vorm van inspraak. De heer Jens noemde daarbij de instelling van on dernemingsraden en de aanstelling van werknemerscommissarissen. Gevaarlijk Over de ongeorganiseerde admini stratieve werknemers merkte hij op, dat deze mensen een ontzettend groot risico nemen. Uit zuinigheid on georganiseerd blijven, noemde hij een hoogst gevaarlijk spel in deze tijd in de grafische bedrijfstak. Om als werknemer opgewassen te zijn tegen de krachtenbundeling van on dernemingen, heeft men een slagvaar dige organisatie nodig. Alleen in de offsetsector is de afge lopen jaren het aantal personeelsle den gestegen, in de overige sectoren liep dit aantal terug. Mechanisering en automatisering hebben hier grote invloed. Duidelijk Aan het adres van de heer Kloos, NVV- voorzitter, sprak de heer Jens geen onduidelijke taal. Het geheim van goede samenwerking is het van tevoren overleg plegen over belangrij ke zaken, maar het NVV wees de Loonwet op eigen houtje af. De sa menwerking komt daardoor op de tocht te staan, aldus de heer Jens. Het is voor ieder van de drie groe peringen een klein kunstje om wat kreten de wereld in te sturen, die de gewone man geweldig imponeren, die misschien nog wat nieuwe leden ople veren ook, maar die de onderlinge verhoudingen schaden". Contributie Meer zelfstandigheid betekent meer contributie. De heer Jens heeft dit zijn leden duidelijk onder de aan dacht gebracht. De NCGB wil binnen het CNV niet meedoen aan het te rugbrengen van het aantal bonden tot vijf of zes. De grafici willen niet op een hoop geveegd worden met andere industriële werknemers. Maar de leden moeten hiervoor betalen. Voor de oorlog betaalde men per HOOFDPIJN «stitt, G. JENS week een uurloon contributie, op het ogenblik is dit twintig minuten tot ruim een half uur. Aan de bond wordt voorgesteld een glijdende contributiegrens, waar bij de contributie stijgt gelijk met het percentage van de loonsverho ging. Volgende maand zal het zelfde voorstel aan de bond van r.k. grafici worden voorgelegd en volgend jaar I zal de algemene bond dit voorstel behandelen. Trots De NCGB heeft voor de financie ring op het ogenblik al de renten van het gekweekte kapitaal moeten aanspreken. De heer Jens was trots op zijn bedrijfstak en organisatie, waar op het gebied van bedrijfspen- sioenfondsen meer is bereikt dan in enig andere bedrijfstak. De NCGB gaat een jongerenraaij instellen, omdat de bond voor 30 pro cent uit leden bestaat beneden de 25 jaar; 51 pet. van de leden is zelfs jonger dan 35 jaar. Van vergrijzing van het ledenbestand is dus geen sprake. BONN Kanselier Kiesinger heeft als leider van de nog regerende CDU gisteren de kleine liberale partij voor alle komende verkiezingen de handschoen toegeworpen. Hij noemde op een partijbijeenkomst het hoofd doel van de CDU de liberalen uit alle regionale parlementen te verdrijven. De liberalen, die bij de jongste ver kiezingen nog slechts 5,8 procent van de stemmen kregen, hebben een coa litieaanbod van de CDU afgewezen en zijn met de sociaal-democraten in zee gegaan. DEN HAAG Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp in gediend tot afschaffing van het artikel dat homosexuele ontucht met ieder die jonger is dan een entwintig jaar verbiedt. Het oude wetsartikel van het Wetboek van Strafrecht stamt uit 1911. De minister van justitie mr. C. H. F. Polak tekent bij zijn ontwerp aan dat deze afschaffing niet tot gevolg zal hebben dat voortaan in alle ge vallen straffeloos homosexuele on tucht met minderjarigen kan worden gepleegd. BESCHERMING Zo verbiedt het Wetboek van Strafrecht ontuchtige handelingen met een minderjarige beneden de zestien jaar. Het geslacht speelt daarbij geen rol. Alle minderjarigen echter worden beschermd tegen on tucht, gepleegd door ouders, voogden of anderen die gezag of toezicht uit oefenen. Ook nog enkele andere arti kelen bieden bescherming. Een commissie van de gezond heidsraad onder leiding van prof. dr. N. Speijer, hoogleraar in de sociale psychiatrie aan de Rijksuniversiteit in Leiden, heeft over een eventuele afschaffing van het artikel 248/bis rapport uitgebracht aan de staatsse cretaris van sociale zaken en volksgezondheid. HOOGLERAREN De commissie kwam eenstemmig tot de conclusie dat er tegen het ver vallen van het artikel geen me- disch-hygiënische en psycho-sociale bezwaren zijn. Advies werd gevraagd aan alle Nederlandse hoogleraren in de psychiatrie, kinder-psychiatrie, so ciale psychiatrie, forensische psychia trie, psycho-pathologie en sociale ge neeskunde. Minister Polak ziet geen toereiken de rechtsgrond voor handhaving van het verschil in strafbaarheid tussen homosexuele en heterosexuele on tucht. Hij verwerpt bovendien ook de erkenning en accentuering van een bepaalde zedelijke norm door de wet gever als motief voor behoud van het artikel. BRUSSEL/DEN HAAG In de Belgische provincie Oost-Vlaanderen zullen van 20 tot en met 22 oktober Belgisch - Nederlandse guerrilla- bestrijdingsoefeningen worden ge houden. Van Nederlandse zijde wordt aan deze oefeningen, waaraan de naam „Meetjesland" is gegeven, deelgeno men door het 325ste infanterie-batal jon uit Ossendrecht, dat bestaat uit militairen die op herhaling zijn. Het gaat om een omvangrijke omsinge lingsoperatie, gevolgd door een zui veringsactie. Beter... mooier... goedkoper

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9