Warmte door oude dinöee P0NTIAC Deurne wil zomerschool voor zwakke leerlingen VOORU HERKANSING VOOR GEZAKTEN Leesmaphouder moet kort geding betalen De kaarsenstad kreeg een antiekbeurs Examen in auto met automatische versnelling Huib Goudriaan Blije gezichten, fijne horloges P0NTIAC TIJD JUISTE TUD 15 VRIJDAG 17 OKTOBER 1969 AMSTERDAM Leesportefeuille- houder P. Sanders uit Dordrecht heeft zijn kort geding tegen uitgeve rijen van geïllustreerde weekbladen verloren. De president van de Amsterdamse rechtbank heeft gister morgen het bevel om opheffing te krijgen van het leesverbod gewei gerd. De heer Sanders werd veroordeeld tot de kosten van het geding ƒ350. Mr. U. W. H. Stheeman overwoog dat hij niet kan inzien waarom de uitge verijen, hun distributieorganisatie en een tijdschriftengrossier in Dor drecht zich niet met het door hen aangewende middel het leve ringsverbod tegen de leesporte feuille-exploitant te weer zouden mo gen stellen. Dit middel heeft niets met de wet economische mededinging van doen. De uitgeverijen De Spaarnestad en de Geillustreerde Pers hebben van de aanvang af het standpunt ingenomen en dit steeds gehandhaafd, dat zij er bezwaar tegen hebben dat hun tijdschriften in deze portefeuilles zouden worden opgenomen. In de le veringsvoorwaarden stond het alle maal. Hoewel de Marva-uniformen eigen lijk weinig tekortkomen aan êlégance foto rechts) is het nieuwe seizoen ingeluid met de invoering van een nieuw „kostuum", aan de mode aan gepast. De ontwerper George Pisa, die samen met de kledingadviseurs van de marine deze uniformen cre- eerde. Het resultaat is een gracieus geheel. Een enkele rij knopen; de revers sluiten gelijk aan en lopen iets rond, een gladde rok de plooien zijn vervallen), met een Diorplooi aan de achterzijde (foto links). CAPELLE A/D IJSSEL Een oude pook, een pollepel of een beddepan het zijn niet alleen maar doodgewone gebruiksvoorwerpen van onze voor ouders. Ze moeten de twintigste-eeuwer, bard op weg te vervreem den van de door hemzelf geschapen mechanische wereld, het ge voel geven weer thuis te zijn. Mevrouw Alice de Looze-Van der Dussen: „Antiek is in onze tijd modern hek ik ergens gelezen, en daar zit wel wat in, hè? Er is toch geen huis, of er is wel een oud stukje in de kamer? Ik jlenk dat dit komt omdat alles erg strak is, de muren zo glad zijn, geen enkel huis een tierelantijntje heeft en alles daardoor zo kil is. De interieurs ook; er is dikwijls centrale verwarming en er is dan geen kachel meer, waar je met z'n allen omheen kan zitten; en neem de keukens, die zijn ook zo spierwit en strak. Wil je een jeetje warmte in je huis brengen, dan kan dat alleen met oude lingen. Ze vormen misschien de compensatie van een tekort." i In Capelle a/d IJssel, voor- tad van Rotterdam waar kazer- e-achtige flats in de horizon ijten, bewoont het echtpaar De ooze een overigens modern ais-in-een-rijtje, met vertrek- lang niets meer. Achteraf bleek dat het briefpapier, dat we haden laten drukken, wat te duur was uitgevallen We zijn toen de mensen gaan opbel len en hebben uitgelegd wat de be doeling was. Ten slotte hebben er 37 stands gestaan." (Van onze onderwysredacteur) DEURNE Bij de opening van het nieuwe schoolgebouw van het Peelland-college heeft rector Th. G. A. Hoogbergen, bekend als pionier bij de uitvoe ring van de Mammoetwet, een voorstel gedaan voor het organi seren van een zomerschool. Zwakke leerlingen zouden in de zomer kunnen worden bijgespij kerd en andere leerlingen zouden, op basis van vrijwilligheid, ver rijkingscursussen kunnen volgen. Ook ouders zouden hiervan kun nen profiteren. De heer Hoogbergen constateerde dat het in Deurne door bijzondere maatregelen en een grondige menta liteitswijziging gelukt is het fatale percentage afgewezenen (altijd 25 procent volgens de „wet van Posthu mus") terug te brengen tot maximaal 13. Maar hiermee is het probleem van het zittenblijven niet opgelost en ook niet het vraagstuk van de ex tra-begaafden en de leerlingen die zich binnen het vakkenscala van de school niet voldoende kunnen ont plooien. Daarom pleitte hij voor het houden van een zomercursus van vier weken om achterstanden in te lopen. Bij een zomervakantie van twee maanden zou de zomerschool de geringere uitkering dan ze nu ont vangen. Een vakantieuitkering ontvangen ze inderdaad nog niet, maar wél een extra zomer- en winteruitkering. Komt dit niet op hetzelfde neer? Bejaarden die hele dagen uit het raam zitten te kijken, zijn misschien invalide bejaarden. Zijn ze dit niet, dan verkiezen ze waarschijnlijk zélf om de gehele dag voor het raam te zitten. Nodig is het dan niet. Wil mevrouw Soetens ook nog eens de namen en adressen vermelden en die doorgeven aan de provinciale commissies die belast zijn met het toezicht op de bejaarden-oorden, van die verpleeghuizen waarvan de ver pleegden reeds om vijf uur de nacht ingaan en de volgende morgen om 8 uur hun ontbijt op bed krijgen? Ik ben er zeker van, dat deze commis sies hiertegen zonder twijfel snel maatregelen zullen nemen. Ditzelfde geldt ten aanzien van de gesignaleer de klachten over het niet schillen van fruit, enz. De uitdrukking „bejaardengedoet je" voor de bejaardentehuizen is eveneens sterk overdreven. Mevrouw Soetens scheert de zeer veel goede tehuizen wel wat al te erg over één kam met de helaas ook nog bestaan de slechte tehuizen. Het lijkt mij nogal vanzelfspre kend, dat bejaarden die reeds sukke len niet worden opgenomen in „be jaardentehuizen". Sukkelende bejaar den behoren thuis in een „verpleeg huis" of althans in een „verpleeg-af- deling" van een bejaardentehuis. Mevrouw Soetens schijnt weinig weet te hebben van het verschil tus sen de functie van het bejaardenhuis en die van het verpleeghuis. Naar mijn-mening is het rapport van mevrouw Soetens zeer opper- vlakking en rammelen haar con clusies aan alle kanten. L. P. VAN DER WILDE, VAN HO- GENDORPLAAN 107C VLAARDIN- GEN. Gastvrouw „Mijn man mijn handen staan allebei links heeft de stand getim merd en ik heb gebeitst." Mevrouw De Looze laat haar vingers zien: „Kijk, het gaat er nu een beetje af. Het was een heel karwei, want ik had nog nooit een verfkwast vastge houden." Mevrouw De Looze zwerft al zo lang ze antiek verzamelt, graag rond op antiekbeurzen („ook als ik niks te kopen had"). Daardoor heeft ze in de antiek wereld wel wat kennissen. Het sprak dus vanzelf dat ze gastvrouw was op de in Gouda gehouden beurs. Haar man die verkoopleider is bij een grote zaak, die overigens niets met antiek heeft uit te staan zette de commerciële en organisatorische puntjes op de i. Het werd een groot succes: ruim 5600 bezoekers. Het echtpaar bena drukt dat het de beurs ook uit com merciële overwegingen heeft georga niseerd. „Toch is het ook een hobby, en niet zozeer winstbejag, maar het is een hele organisatie en we moesten er natuurlijk uitspringen. We hadden bij voorbeeld twee jongens nodig om kaartjes te scheuren, eën caissière en een nachtwaker." Maar van de opbrengst kon nog een bedrag worden gegireerd op re kening van Unicef. „Ik vind dat een sympathiek fonds; de kinderen in de wereld moeten zoveel lijden, maar je staat zo machteloos." Nu de antiek- en curiosa-markt zo goed is geslaagd, hopen de De Loozes 15 en 16 november er weer een (ook in Gouda's Kunstmin) te organiseren. „Maar dan in de St. Nicolaassfeer. We zijn ook van plan voor een kin derbewaarplaats te zorgen. Ik heb zelf twee kinderen, en ik weet dat al» je een uur op zo'n beurs rondloopt dat voor een kind een eeuw is. Vori ge week zag ik nog een man in de hal zitten met slapende kinderen: ma kwam hem dan aflossen. iHet was fijn publiek, dat echt geïnteresseerd was. Er werd zelfs ge- Foto's: Herbert Behrens discussieerd over Chinees porselein. Ik heb er zelf ook een beetje gepin geld en die koperen blaker daar, en een weegschaal in de keuken, meege bracht." In tegenstelling tot de beurzen in Delft en Breda was het antiek dat in Gouda te koop was, ook bereikbaar voor de „gewone portemonnee". Me vrouw De Looze: „In Delft en Breda staan heel bijzondere stukken, maar daar zijn vaak zulke bedragen mee gemoeid dat zelfs rijke mensen ze laten kopen door deskundigen. In Gouda waren er munten van een gul den te koop, maar ook een bankje van 3000 gulden." Twee wensen eerste twee en de laatste twee weken omvatten; in het midden van de va kantie is er dan een maand vrij. Eén school zou de cursus moeten orga niseren voor een groep van vijf tot tien scholen. Iedere leerling die onvoldoende resultaten behaalde, krijgt op de cur sus de kans om voor ten hoogste twee vakken zijn achterstand in te lopen. De cursus telt per vak 40 les sen waarin de gehele jaarstof wordt doorgenomen. In principe zou de zo merschool alle schoolvakken moeten aanbieden. Verder kunnen leerlingen die er in teresse voor hebben vrijwillig naar de zomerschool gaan voor maximaal twee vakken van bijvoorbeeld: teke nen, schilderen, handvaardigheid, fo tografie, filmkunst, muziek, to neelspeelkunst, computerkunde, sta tistiek, sterrenkunde, Russisch, Spaans, discussietechniek. Die cursussen zou de school kunnen aanbieden bij vol doende belangstelling (bijvoorbeeld 20 leerlingen). Certificaat Zowel de lierhalings- als de verrij kingscursussen moeten steunen op een financiële bijdrage van de ou ders; de overheid subsidieert het te kort. Na de herhalingscursus volgt er een nieuw overgangsproefwerk of eindexamen; bij een goed resultaat gaat men alsnog over of is men alsnog geslaagd. Bij verrij kingscursussen wordt aan leerlingen met voldoende prestaties een certifi caat uitgereikt. In principe zouden de verrij- kingscursussen ook toegankelijk moe ten zijn voor niet-leerlingen, bijvoor beeld ouders. De school levert hier mee een bijdrage tot de „éducation permanente" en bevordert de inte gratie tussen schooi en bevolking- De heer Hoogbergen denkt ook aan cursussen die specifiek tot het terrein van het beroepsonderwijs horen zóals autotechniek, metaalbewerking en huishoudonderwijs. DEN HAAG De minister van verkeer en waterstaat, drs. J. A. Bakker, wil het mogelijk maken dat op korte termijn door iedereen het rijexamen kan worden afgelegd in een motorvoertuig met een geheel of gedeeltelijk automatische schakeling. Een wijziging van het wegenver keersreglement is dan echter noodza kelijk. Het afleggen van het rijexamen met automatische versnelling is tot dusver aan beperkingen onderhevig. De bewindsman acht het echter niet wenselijk personen die in de toe komst hun rijexamen hebben afge legd in een auto met automatische schakeling aan het verkeer te laten deelnemen in een auto die niet is voorzien van een automatische scha keling. ALICE DE LOOZE-VAN DER DUSSEN:geen huis of er staat wel een oud stukje in de kamer in beddepan, tangen, polle- J en een oude wieg, waar zo IETÏ wat flessen wijn in staan. In het huis van de familie De Looze mogen de resultaten van acht jaar verzamelen worden gezien. Me vrouw De Looze is weg van oude gebruiksvoorwerpen. „Ik ben erg voor dingen die vijftig tot honderd jaar geleden door de mensen werden gebruikt: een weegschaal, gewichten kandelaars. Hier heb ik een oud schaaf je. Ik stel me zo voor dat het 's avonds werd gebruikt er was geen radio of televisie en de mensen maakten veel zelf. Dit is een sigarenhouder van me taal. De eigenaar deed daar zijn zondagse sigaar in en stak het dan in 1zijn vestjeszak." Aan de wand heeft ze heel wat hangen: tangen en haken om gloeien de stukken houtskool uit het vuur te halen of een stoof weg te trekken, een schaar om iets uit 'het vuur te halen, pollepels, een beddepan „met een echte oude stok eraan, die hem zo waardevol maakt." Ze heeft twee grote wensen. Een echte gaper (die soms bij apothekers aan de gevel han gen) en een eigen antiekwinkel tje. „Zo'n gaper zou ik dolgraag willen kopen, maar ik kom er nooit een tegen." De sfeervolle hoekjes in haar huis" doen denken aan zeven- tiende-eeuwse stillevens. Maar mevrouw De Looze laat de rust niet altijd domineren. „Ik hou nogal van veranderingen en sjouw wat af met het verplaat sen van meubels." Soms moet er ook veranderd worden, omdat er nieuwe aan winsten zijn, want: „Het huis kan volstaan, maar een verza melaar heeft nooit genoeg." Achter het huis: een smeedijzeren hek rootste van Randstad Langzaam, maar kennelijk onont- bmbaar, werd mevrouw De Looze een verwoed verzamelaarster. n haar man bezocht ze de antiek- urzen en -markten. „We kwamen eal eens in Brabant, waar er zo'n a of tien zijn. In maart zei ik eens jWe zaten in de auto, en kwamen "Tig tegen mijn man: Wat gek dat )li ons in de buurt niets is." en opmerking die tot gevolg had, de heer en mevrouw De Looze loipen door het bevriende echt- r Bezemer) 11 en 12 oktober in |da een antiek- en curiosamarkt iniseerde van een omvang tot Per ongekend in de randstad Hol- re probeerden het eerst in Capel- /d IJssel, maar zo'n ruimte als de iëteit Kunstmin in Gouda, was niet te vinden. En wat tegen- rdig erg belangrijk is: er is daar een grote parkeerruimte." Bo- flien ligt Gouda in het hart van indstad. isloten werd dus de antiekmarkt rouda te houden en mevrouw De e verzamelde via advertenties in ten en telefoonboeken adressen 500 antiquairs. Op een dinsdag en de uitnodigingen de deur uit e donderdag daarop waren er al met een stand wilden komen, ir toen hoorden we een week Bejaarden Mijne Heren, Ik wil graag aannemen, dat me vrouw Soetens het erg goed bedoelt met haar reportage over de „zwijgen de bejaarden" en haar handtekenin gen-actie. Het is m.i. echter een enor me „zwart-wit" tekening geworden, die op vele punten onjuist is. Kan mevrouw Soetens ons ook ver tellen op grond waarvan zij tot de conclusie is gekomen, -dat de bejaar den het minst deel hebben aan de welvaart? Wat denkt ze van de werknemers die het minimumloon ontvangen? Ze zegt, dat de bejaarden er erger aan toe zijn, maar dat zijn beslist niet de bejaarden die in een bejaar denhuis wonen en een uitkering ont vangen op grond van de Algemene bijstandswet. Die categorie heeft een maandelijks bedrag aan zak- en kle- dinggeld, dat de werknemers met het minimumloon zich beslist niet kun nen veroorloven. Het bejaardenpasje is m.i. ook aan vechtbaar. Ieder die dat wil kan op grond van dat pasje constateren, dat de bejaarden tot „de bedeelden" be horen. Dat lijkt me niet aantrekke lijk voor vele bejaarden. Dat de bejaarden verbannen wor den uit het levensritme, lijkt me al evenmin juist. Het is wél een erg groot woord. Op allerlei terreinen wordt getracht de bejaarden bij het levensritme ingeschakeld te houden. Ik denk hierbij aan „Welfare work", bejaardensociëteiten, enz. Dat het bejaardenoord een opslag ruimte is, ben ik al evenmin met mevrouw Soetens eens. Bejaarden die pas na vele dagen ziek of dood in hun eigen woning worden aangetrof fen zijn m.i. de keerzijde van die medaille. Een bejaarden-oord lijkt me dan toch wel aantrekkelijker. Volgens het rapport van mevrouw Soetens hebben de bejaarden „part noch deel" aan de welvaart. M. i. zouden, zonder de welvaart, die zeer betrekkelijk is, maar waarover men tegenwoordig veelal de mond vol heeft, de bejaarden het waarschijn lijk nog steeds moeten doen met de Armenwet 1919 en dus met een veel profectus f 106,— met datum, f 127,— dameshorloge vanaf 169,50 n vol antiek. Maar tien jaar leden, toen we trouwden, was t bij ons modern ingericht en ng er werkelijk helemaal niets n de muren. Mijn interesse jor antiek is een jaar of acht leden gekomen met een van tón eerste stukken, een petro- \imlamp. goud f 174,- doubló i 1.15,-

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 15