burgemeester Van Rappard: k ben een man van fatsoen Wordt politiecommissaris slachtoffer van eigen eis? Rente tot 7% Rijkspost spaarbank altijd safe! PRAAG STIMULEERT 1PNIEUW TOERISME Getuigen opgeroepen Besturen gaat door Meer taken wethouder Ipick's 25ste: Snuffie ironchiletten Lo) Drie doden door kolendamp in één huis Wachten op geld Vragen in Kamer over optreden van Van Rappard Middelburger in actie over herexamen Rat bijt zich vast in been Hippe priesters geschorst WOENSDAG 15 OKTOBER 1969 (Van een onzer verslaggevers) GORKUM Burgemeester Ridder Van Rappard gaat onver saagd door met het besturen van zijn gemeente. Dat elf raadsleden deze week het vertrouwen in hem opzegden, en hun zetels beschik baar stelden, belemmert hem daarin niet, naar zijn zeggen. „Ik ben tenslotte met de hele raad niets te maken. Als burge meester van Gorkum heb ik mijn eigen plichten, die ik gewoon blijf vervullen", zei de heer Van Rappard vanmorgen. Dick Bruna, schrijver en tekenaar n bestsellers aan de lopende hand or kleuters en iets oudere kinde- heeft zijn 25ste kinderboek er- zitten en dit zilveren feit werd in Amsterdam feestelijk ge- rd. Hier de produktieve auteur- istrator met een beeldje van Snuf- de „hoofdpersoon" van het gelijk- nige jubileumboek, speciaal voor ie dag door zijn kinderen v er vaar- Aanvankelijk zei hij zich van com mentaar te willen onthouden, „Ik ben nu in persoon bij deze zaak betrok ken. Ik heb me laten vertellen dat de heer Lems in de Tweede Kamer vra gen heeft gesteld. Enfin, we kennen Lems. Zijn vragen zijn een onder deel van de hele intrige." „Kijk," wijst burgemeester Van Rappard ons, „u kunt de zaak het beste zo zien: „Ik ben de officier van justitie die de politieke doodstraf heeft gevraagd van de verdachte, en die nu tot de ontdekking komt, dat de rechtbank hém in het verdachten bankje heeft gezet." Zijn stem verheffend: „Dat is de omgekeerde wereld. Ik ben alleen de voltrekker van het vonnis, en nu be springen ze mij van alle kanten. Ik hoop dat fatsoenlijke bladen zich nu eens iets van mij gaan aantrekken. Trouwens, ik heb een brede rug Blok De heer Van Rappard heeft over de affaire nog geen contact gehad met de commissaris van de Koningin, noch met het ministerie. „Dat zal na tuurlijk wel gebeuren. Maar daarover kan ik nu niets zeggen. Ik kan de commissaris en de minister toch niet voor het blok zetten, door nu al mijn commentaar te geven. Ik wacht maar rustig af." En terugkomend op het conflict: (Van onze redacteur toerisme) DEN HAAG Het Tsjechische staatsreisbureau Cedok, dat ir lgend jaar zijn gouden jubileum viert, gaat nieuwe pogingen idernemen om het toerisme van West-Europa naar Tsjechoslowakije j stimuleren. Dat begint met vijf in december te houden vijfdaagse Sizen met bezoeken aan Praag, Karlovy Vary, Pilzen en Mariënbad oor 193 gulden via Tsjecho Travel Service in Rotterdam). ei (Ook in de loop van volgend jaar I Hen enkele goedkope reizen wor- l( n georganiseerd. Men grijpt daar- ir behalve het jubileum van Cedok aan de in februari te houden >n ireldskikampioensohappen, de vier- I nationale Spartakiade In juli, het S jarig bestaan van de republiek in i en de 300ste sterfdag van Corne ls (die volgens de Tsjechen ook loestdrank in tabletvorm. f 1.~ Futurologie at de medische wetenschap onge peld nog grote vorderingen zal en mag ieder tot dankbaarheid unen. Als wij ons daarbij echter laten leiden door Gods Woord, irs komen we tot de meest mense- .fantasieën die de toets der bij- jjtritiek niet kunnen doorstaan, is het ook met de fantasieën van uturoloog prof. dr. Fred. L. Polak, in een lezing op de Medica '69 in icht beweerde dat het in de toe- f pt mogelijk zal zijn om uit een of een nagel menselijk leven t te brengen, zij het dan slechts kopie. De bijbel leert ons echter God zélf de gever van alle leven aaj>k zal volgens prof. Polak eenmaal invriezen van mensen mogelijk en bij herhaling hiervan is dan in ösel het eeuwige leven aangebro- Een zeer aanmatigende stelling, t nogmaals: alleen God heeft de '!e. hikking over leven en dood. Nie- d zal ooit de dood kunnen tegen- den. >k voorspelde de hoogleraar dat een wereld zonder ziekte zullen 'en en een zee van vrije tijd. Zal Polak misschien ook nog eens 1'tegenwoordige wereld zonder zon- 'oorspellen? ge"! tvat die zee van vrije tijd be- ~s t: het gevaar is groot dat de zonde b de ongerechtigheid op de wereld .door zullen toenemen. Voorbeel- daarvan zijn in onze dagen te Hoe waar is het spreekwoord, ledigheid des duivels oorkussen is. terdam A. van Dommelen Fusie 1612 Leeghwater pompt het Beemster- meer leeg en schenkt zijn glaasje "VLEK" vol. Sinds 1550 gestookt volgens hetzelfde oude recept. Een zeer voordelige merkjenever. „Het is allemaal een persoonlijke wraakoefening. Ik heb niks gedaan, maar ze willen mij gewoon in het verdomhoekje zetten. En daar pas ik voor. Ik heb getoond een man van fatsoen en plicht te zijn." „Ik ben 32 jaar burgemeester van Gorkum. Ik heb in de oorlog tweemaal in het cachot gezeten: 93 dagen in een onverlichte cel. Het wordt tijd dat de fatsoenlijke mensen in Neder land eens partij kiezen voor een man die heeft getoond tot iets in staat te zijn." „Ik doe het ook niet allemaal voor m'n lol. Een hoop van mijn collega's o, dat mag ik niet zeggen, want dan krijg ik uit die hoek weer wat maar een aantal van mijn collega's zouden in dit geval zeggen: het duurt mijn tijd wel uit." Maar dat doe ik nietEn van een onbestuurbaar heid van Gorkum is geen sprake Hij beëindigt het gesprek met: „Weet u wat u wel in de krant mag zetten:„wij spraken met een op geruimde burgemeester. En dat in tweeërlei betekenis Wethouder M. Oosterlander (ar), die de ridder is trouwgebleven. zegt ook dat het bestuurlijk werk in Gorkum, „gewoon" doorgaat. De overblijvers hebben de taken van de weglopers overgenomen en er treedt geen stag natie op. Hij blijft van mening dat j in deze hele geschiedenis een com missie van mensen uit Gorkum de I helpende hand had kunnen bieden, j De heer Oostlander liet voorts we ten, dat gisteren de aangetekende Ik heb niks te maken met de raad, zegt burgemeester Van Rap pard, en meent tot de orde van de dag te kunnen overgaan. Hij wacht intussen rustig af wat zijn „bazen" in Den Haag over de perikelen in Gorkum gaan zeggen. brieven aan de nieuwbenoemde raads leden de deur zijn uitgegaan. Volgens de wet hebben zij recht op vier we ken bedenktijd. Verwacht wordt, dat enkelen uit solidariteit hu nbe- noeming niet zullen aanvaarden, maar anderen wel. Pijnlijk Het moest wethouder Oostlander van het hart, dat hij pijnlijk verrast was geweest door de houding van de prot. fractievoorzitter, de heer Eek- hardt. Tijdens het fractieberaad van vorige week donderdag was men eensgezind in de te volgen procedure. De fractievoorzitter heeft echter een totale ommezwaai gedaan, zonder zijn fractiegenoten en de wethouder daar over tevoren in te lichten, aldus de heer Oostlander. een beetje aanspraak kan maken op Tsjechisch huldebetoon). De reizen in februari zullen een wintersportaccent krijgen en derhal ve alle naar de Hoge Tatra gaan. Tegen die tijd zal het vliegveld Po- prat gereed zijn zodat rechtstreekse vluchten vanuit Amsterdam kunnen worden gemaakt. Ander luchtvaartnieuws uit Praag: met ingang van 1 mei volgend jaar zal met de nieuwe Ilyushin 62 (een viermotorig straalverkeersvlieg- tuig) eenmaal per week een rechtstreekse vlucht van Praag, via Amsterdam, naar New York worden gemaakt. Een andere vlucht (even eens eenmaal per week) gaat via Amsterdam en Montreal naar New York. De Tsjechen hopen hiermee de de- viezenstroom naar hun land weer op gartg te brengen. Na de Russische inval is deze namelijk aanzienlijk verminderd, doordat het aantal toe risten sterk daalde. Het Nederlands toerisme werd zelfs gehalveerd. Werden in 1968 nog ruim 31000 visa uitgegeven, dit jaar waren dat er (tot begin september) maar 14.800. In totaal heeft men vorig jaar 600.000 westerse toeristen ontvangen. ZEIST In een woning aan de Constantijn-Huygenslaan in Zeist zijn gisteren drie bejaarde mensen dood aangetroffen. Alle drie zijn het slacht offers geworden van kolendampver giftiging. Het zijn de heer J. S. Schrikenberg (83), zijn echtgenote mevrouw Schri kenbergvan der Kant (86) en een buurvrouw van het echtpaar, de we duwe S. W. van OchtemRoeterdink (78). Een familielid van het bejaarde paar deed 'gisteren deze ontdekking. Gebleken is dat de buurvrouw maan dag bij het echtpaar op bezoek was gegaan. Het vredesschip dat in de Middellandse zee gestationeerd zijn radioboodschappen over het gehele Nabije Oosten wil uitzen den ligt voorlopig nog werke loos aan de kade van Manhattan, New York, terwijl zijn eigenaar, Abi Nathan, vertwijfelde pogin gen in het. werk stelt om van zakenlieden 'en instellingen geld los te krijgen voor de nodige uit rusting. Indien hij daar niet in slaagt, moet hij wel onverrich- terzake naar Nederland terugke- (Van onze parlementsredactïe) DEN HAAG Het socialistische Tweede-Kamerlid drs. A. J. Lems heeft toestemming gevraagd donder dag de minister van Binnenlandse zaken, mr. II. K. T. Beernink, monde lings vragen te stellen over de laatste gemeenteraadsvergadering in Gor kum. Tijdens deze vergadering deelde de meerderheid van de raad mee (elf raadsleden) hun lidmaatschap per 14 oktober 1969 op te zeggen, naar aanleiding van het optreden van bur gemeester Ridder van Rappard. Indien minister Beernink donder dag nog ziek is zal de heer Lems de minister hierover schriftelijk vragen gaan stellen. Is de minister donderdag weer hersteld, dan zal drs. Lems om twaalf uur zijn vragen kunnen stellen. MIDDELBURG De Middel burger F. M. Smits wil de com missaris van politie van die ge meente een koekje van eigen deeg laten eten. Met een adver tentie in de Provinciale Zeeuwse Courant heeft hij getuigen opge roepen van verkeersongelukken, waarbij de commissaris, dr. D. van Ooijen, betrokken zou zijn geweest. Achtergrond van deze actie: Wie in Middelburg driemaal in drie jaar tijd aanrijdingen veroorzaakt, moet van de commissaris opnieuw rij examen doen. Dat kan op grond van artikel 18 der Wegenverkeerswet. Dat artikel geeft politiecommis sarissen de bevoegdheid van een automobilist te eisen, dat hij op nieuw examen doet. De regeling wordt op ruime schaal gehanteerd in Middelburg en op het ogenblik dreigt ook de heer Smits hiervan het slachtoffer te worden- Uitgehaald De heer Smits echter heeft flink uitgehaald om de bal terug te spe len naar de commissaris zelf- Met de advertentie hoopt hij te bereiken dat ook de commissaris opnieuw rij examen zal moeten doen. Hij heeft namelijk goede hoop te kunnen bewijzen, dat dr- Van Ooijen als .verdachte" binnen drie Het is waarschijnlijk voor het. eerst in de geschiedenis, dat een ambassadeur, die niet eerder in Ne derland een post heeft gehad, toch de versierselen van officier in de Orde van Oranje Nassau draagt, wanneer hij zijn geloofsbrieven als ambassadeur aan de Koningin over handigt. De heer M. J. Ulvert Por- tocarrero, ambassadeur bij het Hof van St. James en in Nederland voor Nicaragua deed dit vanmorgen ech ter wel, want in 1964 ontving hij het officierskruis na negen jaar consul-generaal honorair van Ne derland in Manaqua te zijn geweest. Een post die hij heeft bekleed tot hij zijn succesvolle carrière van za kenman verwisselde voor het diplo maat zijn. Begin februari aanvaardde hij zijn eerste post in Londen. Een post, die nu gecombineerd wordt met het ambassadeurschap in Nederland. In tussen heeft hij in Londen al een huis gekocht en hij rijdt er echt Engels rond in een Rolls Royce. Vier ambassadeurs ontving konin gin Juliana vanmorgen in het Paleis op de Dam. Daarom viermaal mo torgeronk van in totaal veertig man marechaussee in Den Haag. Drie ambassadeurs verblijven in het Ho tel des Indes, één in hotel Terminus. Ook de nieuwe ambassadeur van El Salvador Alphonso Meza is van handelsman diplomaat géwordén. De nieuwe ambassadeur van Jordanië brengt als nieuwtje de combinatie van een ambassadeurspost in Ko- Druk verkeer penhagen, terwijl hij tegelijkertijd 's lands belangen in Zweden, Noor wegen en Nederland moet beharti gen. De ambassadeur van Tsaad arri veerde maandag net in Den Haag toen zijn collega van Senegal met een gevolg van vier man in de TEE naar Brussel stapte. Vanmiddag al gingen de vier nieuwe ambassadeurs visites rijden in de residentie, waar de andere di plomaten en de Nederlandse autori teiten reeds met volle agenda's zit ten, omdat van heinde en ver de hoge bezoekers aanstromen. De minister van. buitenlandse za ken van Chili was net vertrokken na een diner met minister Luns waar ook burgemeester en mevrouw Ma- rijnen aanzaten toen de man van Gabon, ook minister van buiten landse zaken, arriveerde. Een waar bliksembezoek, want hij stapte zijn hotel om half twaalf des avonds en ging er de volgende ochtend om ne binnen en ging er de volgende ochtend om negen uur alweer uit op weg naar besprekingen en het volgend reisdoel. Intussen verkent een handelsmis sie uit Mexico onder leiding van Ju an Monosterio het Nederlandse be drijfsleven. Vrijdag reizen alle be zoekers weer af in alle windrichtin gen. Allemaal even op adem komen in het weekend en dan, ergens in een hoofdstad èn in onze eigen hofstad, begint het allemaal weer met andere partners. Twee dagen rust en matig, matig aan met eten, want de lunches, re cepties, diners en vriendschapsdrankjes zijn de zwaarste last die een diplomaat en onderhandelaar moet kunnen ver dragen. jaar bij drie aanrijdingen betrok ken is geweest- De commissaris zou in 1968 op rijksweg 58 een aanrijding hebben gemaakt en nog twee in Terneuzen. Er zijn al meldingen binnen van mensen die hierover wllen getuigen. De regeling, waarvan al verschil lende Middelburgers slachtoffer zyn geworden, wordt als hoogst on rechtvaardig beschouwd. Mening van de heer Smits- „Er wordt geen rekening gehouden met het aantal kilometers dat de automobilist rijdt en niet gelet op de ernst van de overtredingen. Tot zijn verontwaardiging heeft de heer Smits al een bericht gekre gen van de commissaris over een herexamen, terwijl de derde aan rijding nog moet worden behan deld door de rechter. Die gebeurde veertien dagen ge leden en de heer Smits vindt het nogal voorbarig om nu al met brie- I ven over herexamen te zwaaien. METZ Een rat heeft zich gis teren vastgebeten in het been van een 18-jarige fietser, die in het cen trum van Creutzwald (departement Moezel) reed. De jongen moest af stappen om het knaagdier te verwij deren. Dit lukte hem niet. Hij nam toen een ijzeren staaf om het dier te doden. De jongen is ter observatie opge nomen in een ziekenhuis, omdat de mogelijkheid bestaat dat de rat dol was. BRISBANE, Australië Twee jonge, hippe, anglicaanse priesters zijn geschorst, omdat hun haar te lang was. De bisschop die hen niet langer aan het werk wilde zien, zei dat het was wegens hun „onconven tionele houding en uiterlijk". Volgens bisschop J. Strong zijn Ian Parry (28) en deken Malcolm Bell (25), die pastoraal werk ver richten in de parochie van St. Lu cas in Toowooba, niet in staat om dat werk goed te doen. Mensen ble ven uit protest uit de kerk. De beide hippe priesters hadden ook de predikant van hun kerk, ds. G. A. Lupton tegen zich. Hy zei dat zij weigerden te luisteren naar elke raad die hen gegeven werd. Banken verkopen t.h.v. Galapagos ROTTERDAM Morgen zal een aantal grote bankinstellingen en spaarbanken daadwerkelijke steun aan de actie van bet Wereld Natuur Fonds (Nederland) ten behoeve van de unieke natuur op de Galapagos-ei- landen verlenen door het verkopen van „knipriksen" (knijpbeursjes) aan hun kasloketten. De actie, die door het Wereld Na tuur Fonds enige maanden geleden is ingezet, heeft tot dusver bijna 100.000 I gulden opgebracht, d.w'.z, ongeveer I eenderde van het direct noodzake- I lijke bedrag. Demonstratie A FGEWACHT moet worden of de Vietnam-demonstratics die van daag in Amerika worden gehouden aan het gestelde doel zullen beant woorden. Als de organisatoren ze niet in de hand kunnen houden, zou de beoogde zaak worden geschaad. Van de schone beloften van presi dent Nixon is nog weinig terecht gekomen. Er zijn wat troepen terug getrokken die overbodig waren ge worden. Daar is het bij gebleven. Uitzicht op beëindiging van de strijd is er niet, al vertelt Nixon in besloten kring te verwachten dat de oorlog binnen drie jaar afgelopen zal zijn. Want dat betekent: vóórdat zijn ambtstermijn is vërstreken. Nixon denkt nog steeds teveel in ter men van oorlogvoering. In dit opzicht steekt bij nu reeds ongunstig af bij zijn voorganger, Johnson, die in het laatste jaar van zijn bewind vrij willig terugtrad om de vredeskansen niet in de weg te staan. En zo gaan de Amerikanen nu naar zich laat aanzien massaler dan ooit de straat op om blijk te geven van hun ongenoegen over het uit blijven van beslissingen, die een vreedzame regeling in Vietnam na derbij kunnen brengen. Nixon heeft al laten weten, niet te zullen toeslaan dat de Amerikaanse politiek op straat wordt bepaald. Hierin heeft hij gelijk zij het in de Amerikaanse situatie slechts ten dele. Doel van de demonstraties moet zijn, de aarzelende politici tot handelen te brengen. Nixon kan het Congres niet het recht ontzeggen, dat het zijn be leid afkeurt en een nieuwe aanpak eist. Dit moeten de Amerikanen die de straat op gaan om van hun onlust gevoelens blijk te geven terdege be denken. Ook als zij ervaren, dat niet onmiddellijk met hun verlangens re kening wordt gehouden. Zij dienen zich ook te realiseren, dat demonstraties slechts zin hebben als zij op het juiste ogenblik worden ge houden en de steun hebben van bre'de lagen der bevolking. Bovendien moeten zij zich erop voor bereiden, dat Nixon niet licht zal toe geven, ook als het Congres binnen enkele weken misschien In een reso lutie aanspoort tot versnelling van „deamerikaniscring" van het conflict. Het Congres kan het beleid van de president niet rechtstreeks beïnvloe den. Alleen door het weigeren van begrotingsgelden kan het iets berei ken. maar dan pas op langere termijn. Daarom is het het goed recht, dat do Amerikanen op waardige wijze dui delijk maken dat zij de oorlog moe zijn. Als Nixon niet luistert, beves tigt hij de stembusuitslag, die liet zien dat een minderheid van de Amerika nen hem als president wenste.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5