BTW IN '70 NIET HOGER Vietnamoorlog is in 1972 voorbij KOPPELING IN RUIMTE NOG EEN MYSTERIE I I Commentaar Malik: gesprek met Luns was persoonlijk Den Uyl heeft geen fiducie in KVP en praktisch zo'n Het Kwartet Chaos in BBK aar hoogtepunt Toestand Prinsje iets verbeterd Fracties zijn unaniem vóór uitstel Eerst nagaan of opbrengst meevalt $PR£(IK Verwachting Richard Nixon HET WEER Mist Lues ie defensief Nieuwe serie bankbiljetten Belgen nemen Karei T over herenflikken JAMIN Hulp slachtoffers ramp in Tunesië Zware maanden voor de E.E.G. bon^- Nieuwe Leidse Cowamt Woensdag 15 oktober 1959 - 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer ofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur VN-rede over West-Irian DJAKARTA De Indonesi- he minister van buitenlandse aken, Adam Malik, betreurt het at minister Luns bijzonderhe- en heeft verstrekt over hun re- ente gesprek over West-Irian. jj zei dit bij terugkeer uit New ork op het vliegveld van jakarta. Mijn ontmoeting met minister Luns as in feite persoonlijk en er was >en noodzaak het gesprek in het enbaax te brengen", aldus Malik. Indonesische minister had zijn ederlandse collega in dit gesprek ivraagd in zijn rede tot de ver- dering van "de Verenigde Naties zwijgen over de twijfel die in iderland bestaat over de gang van ken bij de daad van vrije keuze West-Irian. Luns zegde alleen een kleine wijziging in zijn tekst willen aanbrengen. Het Indonesische dagblad Merde- laakte gisteren Luns' opmerkin- voor de radio dat de toenma- ;e Amerikaanse minister van jus- tie, Robert Kennedy, er bij zijn roer, president John Kennedy, op ld aangedrongen Nederland te 'ingen zijn verantwoordelijkheid gens de Papoea's te verraden. Mer- ka schreef in een hoofdartikel: .uns is een ervaren diplomaat, jaar wat hij heeft gezegd over de ^nerikaanse regering is niet diplo- itiek. Als de Nederlandse regering irkelijk met Indonesië wil samen- «rken, moet zij dat doen zonder proberen de klok terug te draai- Directeur afgetreden AMSTERDAM De directeur van Beroepsvereniging van Beeldende unstcnaars, de heer J. Kassies, die ds eerder zijn functie per 1 novem- t ter beschikking had gesteld, *tt gisteren op staande voet Islag genomen. lis reden hiervoor geeft hij op dat penningmeester zijn openlijke be- uldlgingen met betrekking tot de anciële chaos in.de administratie a de BBK blijft volhouden. Om lelfde reden heeft ook de admini- ateur op staande voet ontslag ge nen. )e chaos in de BBK is nu npleet. Wegens de wanorderlijke standen namen in de loop van andag zes -bestuursleden hun Islag. Tientallen leden hebben vo le week uit protest een andere ver ging voor beeldende kunstenaars gericht. Het bureau van' de BBK is stuurloos. Voor 1 november is er iter al een ledenvergadering uitge- ïreven. Daar zullen dan spijkers it koppen geslagen woïden. DEN HAAG Prins Constantijn nog steeds in couveuse in het zie nhuis te Utrecht heeft een rus- e nacht gehad. In zijn gezondheids- istand valt een lichte verbetering te nstatcrcn. Dit is vanochtend bekendgemaakt or de behandelende geneesheren, of. Haspels en dr. Drukker, aldus de jksvoorliehtingsdienst. De natuur heeft volmaakt heden om te tonen, dat zij het beeld van God is, en gebreken om te laten zien dat zij er slechts het beeld van is. PASCAL (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Bjj de algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer is vanuit de meeste fracties op uitstel van de btw- verhoging tot 1 januari 1971 aangedrongen. De vier regeringspartijen lieten het kabinet hierover niet in het onzekere. De heer J. T. Mel- lema, de c.h. fractieleider, vond 1 juli 1970 als datum van ingang „hoogst ongelukkig" omdat op die dag ook de huren omhoog zullen gaan. WASHINGTON President Richard Nixon heeft aan de voor avond van de vandaag te houden massale anti-Vietnamdemonstratie de verwachting uitgesproken dat de oorlog in dit land over drie jaar zal zijn beëindigd. Het ziet er naar uit dat in 1972 ook de in flatie en de misdaad in Amerika een halt zal zijn toegeroepen. De president sprak op een diner van de raad van directeuren van As sociated Press. Hij betoogde dat het conflict in Vietnam opgelost zal wor den op een basis voor een blijvende vrede in het gebied van de Grote Oceaan. Landsbelang Voor de beëindiging van de inflatie wordt volgens Nixon nu reeds de grondslag gelegd, terwijl de misdaad tot staan zal worden gebracht omdat het congres de wetsvoorstellen tegen de misdaad moet aanvaarden. „Parle mentariërs kunnen het zich niet meer langer veroorloven politiek te laten prevaleren boven landsbelang." De Amerikaanse politie verklaarde gisteren weinig moeilijkheden tijdens de massale protestdemonstratie tegen de Vietnamese oorlog te verwachten. .Een mosterd en ketchup... zonder worst en zonder brood." Zon en maan 16 oktober zon op 7.06, onder !7.44; maan op 13.55, onder 20.15; *8 okt. E.K. DE BILT Boven Frankrijk en Centraal-Europa kwam het afgelopen etmaal een gebied van hoge luchtdruk tot stand. Samen hangend hiermee werden bok in onze omgeving de luchtdrukver- schillen klein, waardoor zich in de nacht en ochtend op uitge breide schaal mist vormde. Het hogedrukgebied verplaatst zich naar Polen en de Oostzee. Hierdoor blijven ook in de komen de 24 uur de mistkansen groot. Waarschijnlijk zal zich zelfs reeds in de loop van de avond opnieuw mist vormen. Het is mogelijk, dat de mist zich morgen overdag lange tijd zal handhaven en pas laat op de dag de zon hier en daar doorbreekt. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 76.4 cm (1020 millibar), stijgend. In de staat, New Mexico is 250 man staatspolitie in paraatheid gebracht. Ook in Salt Lake City is de politie versterkt. Bij de universiteiten zijn eveneens voorzorgsmaatregelen ge troffen. Mislukt Intussen is de poging van Con gresleden die tegen het Vietnam- beleid van Nixon zijn om ter gele genheid van de massale demonstra ties de gehele nacht door té verga deren, mislukt. Twee uur nadat de bijzondere vergadering was begon nen, slaagden aanhangers van de regeringspolitiek erin met 112 tegen 110 stemmen een motie te doen aan nemen waarbij de vergadering werd verdaagd. In Washington merkt men op, dat de kritiek op de president negen maanden nadat hij aan de macht kwam, steeds sterker is geworden. Politieke kringen geloven niet meer in een ,plan-Nixon', zoals de presi dent tijdens zijn verkiezingscampag ne zei te hebben. Krachtproef De eerste negen maanden van Nixons bewind hebben de critici van het Vietnam-beleid terughoudend heid in acht genomen om Nixon de kans te geven zich rustig te ont wikkelen, maar sedert het begin van de herfst kwam hieraan een eind en de betogingen van vandaag worden als krachtproef' beschouwd. De organisatoren van de betoging, Nixons critici in het Congres en anderen die tegen het Vietnam-be leid zijn, zeggen ,er genoeg van te hebben'. In Vietnam sneuvelden 38.887 Amerikaanse soldaten, zeggen zij. En ze voegen daaraan toe dat er naar hun mening voor de VS geen enkel vitaal belang in Viet nam ligt. Spajining Vandaag wordt door iedereen met spanning afgewacht hoe groot de deelname zal zijn aan de anti-Viet namdemonstratie. Mogelijk zal een belangrijke baseballwedstrijd roet in het eten kunnen gooien. Inmiddels heeft de Noordvietnamese premier Pham van Dong de Amerikanen die mee zullen lopen geprezen. „Een on toelaatbare binnenlandse inmenging", oordeelde vice-president Spiro Ag- new. In Saigon zal door enkele tientallen Amerikaanse burgervrijwilligers een vreedzame demonstratie worden ge houden. Hoogleraren, a.rtsen en leden van Amerikaanse hulpkorpsen in Viet nam hebben Nixon een brief gestuurd met het verzoek om terug trekking van de VS-strijdkrachten. Minister Luns, na een -paar drukke dagen zoals de Benelux- herdenking in Brussel en de ondertekening van het lucht vaartverdrag met Gabon gister morgen, was er ook toen gister middag de Kamerdebatten begonnen over Miljoenennota en Troonrede. Samen met collega van defensie Den Toom luistert hij hier aandachtig naar de aan vallen van oppositieleider Den Uyl. AMSTERDAM Geleidelijk aan gaat de Nederlandse Bank binnen kort beginnen met het vervangen van de bestaande bankbiljetten door nieuwe series. De biljetten zullen voor het,eerst de handtekening van dr. J. Zijlstra dragen. Het ontwerp voor de serie, waarvan de bedragen hetzelfde blij ven, is van de Haagse graficus R. D. E. Oxenaar. Zijn KVP-collega Schmelzer sprak zelfs het „onaanvaardbaar" uit over twee achtereenvolgende verhogingen van de bt'w in deze kabinetsperiode. Zijn overweging was dat te zijner tijd kan worden nagegaan of de btw-op- brengst mee- of tegenvalt en aan de hand daarvan moet de omvang van de nieuwe verhoging worden vastge steld. Op 1 juli 1970 heeft men nog geen juist inzicht. Was het uitstel van de btw een eensluidende wens van alle sprekers, slechts de oppositie sprak zich uit te gen de voorgestelde belastingverla- gin gvan ƒ600 miljoen in 1970 (twee derde van het totale bedrag dat de re gering voor de „inflatie-correctie be schikbaar wil stellen). De KVP wilde dit bedrag met desnoods 100 miljoen verminderen als dekkingsproblemen zouden ontstaan in verband met het uitstel van de btw. De fractieleiders van de twee groot ste partyen, de KVP en de PvdA, lie ten niet na de partijpolitiek uitvoe rig aan de orde te stellen. „Dc heer Den Uyl heeft een politiek alternatief. Maar het is alleen niet duidelyk waarmee hy zich tot de kiezer wil wenden", zo daagde KVP-fractielei- der drs. Schmelzer zijn socialistische collega uit. Drs. Den Uyl had gistermiddag in een passage, die hij op het laatste ogenblik aan zijn rede had toege voegd, gezegd, dat de confessionelen zich er niet achter moeten ver schuilen, dat er geen alternatief is. „Voor ons", zei Den Uyl „is het alternatief van de verkiezingen." Hij vervolgde: „Voor een beleid, dat de halfheden van vandaag weg gooit, dat kiest voor de sociaal zwak ken en democratische vernieuwing, is het niet te vroeg om een beroep te doen op dekiezers." Geen behoefte VVD-fractieleider mr. W. J. Geertsema beperkte zich in dit „ver kiezingsdebat" met de opmerking, dat hij geen enkele behoefte had aan vroege verkiezingen. De achtergrond van deze scher mutseling was eigenlijk, dat minister van binnenlandse zaken mr. II. K. J Beernink via De Telegraaf had aan gekondigd, dat het kabinet een strak ker beleid zou gaan voeren. Die „hardere lijn" zat KVP-fractie- leider drs. Schmelzer ook niet lekker. Hij wilde er van de regering meer van weten en zei: „Allereerst ver trouw ik erop, dat het kabinet geen misbruik wenst te maken van het feit dat op dit moment een bruikbaar politiek alternatief ontbreekt. Het is trouwens de vraag of het parlement zich in een dergelijke positie zou la ten manoeuvreren. Bovendien eist een gezonde democratie, dat het ka binet in zo'n situatie een nog groter gewicht aan het overleg met het par lement toekent." (Voor uitvoeriger verslagen en een schematisch overzicht van het debat zie men elders deze krant). Alternatief rjE gisteren wegens ziekte in dc Tweede Kamer niet aanwezige minister van binnenlandse zaken Beernink heeft toch voor enige poli tieke sensatie gezorgd. De bewindsman had kennelyk een paar uitspraken voor het „grote de bat" kwyt gewild en liet zaterdag via een interview weten, dat het Kabinet een hardere lyn zou volgen. Nu was het niet duidelijk, of minis ter Beernink ook had gesproken na mens premier Dc Jong en minister Klompé (het omroepbestel was uit de hand gelopen) en of zyn collega's even verrast waren als de Kamer leden. Het Kabinet zal morgen met een na dere toelichting moeten komen en ook reageren op de opmerking van KVP- frakticleider Schmelzer, dat dat een Kabinet geen misbruik mag maken van het feit dat er op dit moment een bruikbaar politiek alternatief ont breekt. Oppositieleider drs. Den Uyl zag wel het alternatief: vervroegde verkiezin gen. De kans zou kunnen bestaan, dat de „hardere lyn" vervroegde verkiezin gen in de hand werkt. EINDHOVEN De NV Sigaren fabrieken Karei I in Eindhoven is overgenomen door een Belgisch con sortium bestaande uit de TAF-siga- renfabrieken en La Croix et Fils. Hiertoe is besloten om binnen en buiten de EEG tot grote afzetmoge lijkheden te komen. Het merk Karei I blijft bestaan. Tot algemeen directeur van de nieuwe fabriek is benoemd dr. A. G. Meyers, een van de huidige di recteuren. Volgens de directie is de vakbonden meegedeeld, dat uit de transactie geen ontslagen zullen voortvloeien. Sigarenwinkelier Johan de Mey (74 jaar) uit de Zaagmolendrift te Rotterdam is niet voor een kleintje vervaard en temeer niet als het om dilettant-roofovervallers gaat. Met een welgemikte vuistslag joeg hij gisteravond twee overvallers een „echtpaar" op de vlucht. Zij had den geprobeerd hem in zijn winkel tje met een in ether gedrenkte zak doek te bedwelmen. De twee ama teurs zijn later na een tip door de politie zonder moeite gearresteerd. MOSKOU Radio-Moskou maakte gisteravond laat een eind aan enige verwarring rond de drie Russische ruimteschepen met de mededeling dat de So- joez-7 en de Sojoez-8 elkaar zeer dicht waren genaderd, maar niet hadden gekoppeld. Eerder op de dag was meegedeeld dat de bei de ruimteschepen aan elkaar wa ren gelast. Intussen is het doel van de gisteren ISO gram van 108 voor 98 niet te geloven voor die prijs! UTRECHT De stichting Oecu menische Hulp aan kerken en vluch telingen te Utrecht heeft haar giro nummer 5261 opengesteld voor bij dragen ten behoeve van de slacht offers van recente overstromingen in Tunesië. gelanceerde satelliet Interkosmos-1 niet duidelijk. De Russische geleerde Boris Petrof zei vanmorgen dat deze onbemande kunstmaan gaat samen werken met hel ruimtelaboratorium van de Sojoez-6, 7 en 8 en met ruim teobservatoria in Oosteuropese lan den, die aan de bouw van de satelliet hebben meegewerkt. In de loop van de dag kwam het Zuidslavische persbureau Tanjoeg gisteren met het bericht dat de So- joez-7 en de Sojoez-8 aan elkaar wa ren gekoppeld. In een officieel com muniqué werd echter slechts gemeld dat deze ruimteschepen elkaar enkele malen zeer dicht waren genaderd. De bemanning maakte foto's en filmop namen op verschillende afstanden. Door middel van lichtseinen wisselde men gegevens uit. LASPROEVEN Vanmorgen meldde het Russische persbureau Tass dat de bemanning van de Sojoez-6, Sjonin en Koebasof, vandaag lasproeven zouden doen in verband met de bouw van een ruim telaboratorium. Dit werk eist een langdurig verblijf buiten de capsule. De Russische geleerde prof. Kasa- kof zei dat het lasexperiment in de ruimte grote betekenis heeft. Het we reldruim zou ideaal zijn voor de uit voering van diverse technologische processen. Volgens Kasakof kan men buiten de dampkring de stralingse nergie van de zon zeer effectief ge bruiken voor het voorverwarmen van metaal. Met hulp van moleculaire krachten kunnen dan twee verschil lende soorten metaal hecht aan el kaar worden verbonden. De zeven astronauten zonden gisteravond „groeten en de beste wensen" uit de ruimte aan het Ame rikaanse volk. In een groet aan de Europese volken gaven zij uitdruk king aan het verlangen naar verste viging van de vrede en de goede verstandhouding tussen de volkeren. Voorspelling J. Rey: BRUSSEL De ministerraad van de EEG zal de komende twee maan den voldoende vorderingen maken om de overgangsfase van de Gemeen schap definitief te kunnen afsluiten aan het einde van dit jaar Deze verwachting sprak Jean Rey, de voorzitter van de Europese Com missie, gisteren op een persconfe rentie in Brussel uit. Hij verklaarde dat de commissie vasthoudt aan een eerder ingenomen standpunt om geen verlenging van de overgangsfa se voor te stellen. Rey voorziet derhalve dat de Euro pese ministers tegen het einde van het jaar geconfronteerd zullen wor den met een „pakket" van nog te treffen beslissingen betreffende de landbouwpolitiek en het uitbreiden van de EEG. r Ik geef op als nieuwe abonnee: Cjf^ATIS aU u- op*. I HÜumk CLÜOVAUA, ap^uft! plaats: betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. piaats: Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1