HJF RUSSEN OM AARDE Jonggeboren prinsje ligt nog in de couveuse Commentaren Nederland ueutraal? decoratief en praktisch zo'n Het Kwartet teproeving van nieuwe koppel-methode llllll Jongste Oranje AOW-pensioen verhogen tot 6500 gulden Toestand niet onbevredigend Woorden Verschillen Gedetineerde na doorvijien tralie ontsnapt ONTSNAPTE VERDRONKEN Autokerkhoven nader bestuderen I I bon I I Staking van 2500 man in strokarton (RITA) Leidse Courant Maandag 13 oktober 1969 50»te |*«rgang vooraanstaande prot. christelijke dagbtaderr' Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer jofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur EEN NIEUWE STAP Sinds de spectaculaire Amerikaanse successen op de maan, hebben de Russen niet stilgezeten. Dat blijkt uit de lancering van twee ruimteschependie loordt uitgelegd als een nieuwe stap in de richting van een ruimtestation in het heelal. \iiifji>Iijtn> lit it cc fin ff ran tlordo Sojjova Exporintont aal acht dujjvn daron Kuimtoschopon aan olkaar lasson MOSKOU Met de kennelijke bedoeling een ruimtestation net beperkte levensduur" te bouwen heeft de Sowjetunie in het gelopen weekeinde vijf mensen in de ruimte gebracht. Zaterdag erd de Sojoez-6 met twee man en zondag de Sojoez-7 met drie an aan boord gelanceerd. Nog nooit cirkelden vijf mensen tegelijk n de aarde. Er gingen sterke geruchten dat vandaag een derde imteschip met nog twee bemanningsleden zou worden gelanceerd. Vanmorgen meldden de astronau- dat alle instrumenten aan boord de beide ruimtesdhepen goed ictioneerden. Ze zeiden een goede chtrust te hebben gehad en „dat aan het routinewerk waren begon- l" ian boord van de Sojoez-6 zijn tenant-kolonel Georgi Sjonin van Russische luchtmacht en in- lieur Valery Koebasof. De So- l- 7, die vrijwel dezelfde baan als de Sojoez-6, wordt bemand j twee beroeps kosmonauten. Ana-. Filipenko en Viktor Gorbatsjof, ingenieur Vladislaf Volkof. Iet experiment zou acht dagen du- j Men vermoedt dat de Sojoez-7 de nog te lanceren Sojoez-8 letter- aan elkaar zullen worden gelast in de ruimte zullen worden achter- iten. De zeven kosmonauten zou- dan met de Sojoez-6 naar de de terugkeren. Dit ruimteschip be- ikt niet over de mogelijkheid zich 10 MEI 1940 Van onze parlementsredactie) >EN HAAG Zelden zal een ilamatie Nederland zo diep proffen hebben als die van 10 1940: „Nadat ons land met [stvallige nauwgezetheid al v e maanden een stipte neutra- ;n it had in acht genomen en (vql het geen ander voorne had dan deze houding mg en consequent vol te hou- in de afgelopen nacht r de Duitse Weermacht zon de minste waarschuwing een tselinge aanval op ons gebied richt hierbij een vlammend pro zei de Koningin voor de radio, in deze voorbeeldloze schending de goede trouw en aantasting wat tussen beschaafde staten be- lijk is". Jliitsland rechtvaardigde de aan- j met een memorandum, waarin gewezen op geheime militaire [•handelingen, die Nederland het open jaar met de geallieerden K hebben gevoerd, ondanks die i neutraliteit. De geallieerden -en volgens de Duitse minister Ribbentrop plannen klaarliggen een veldtocht door Nederland .Duitsland. it was er van dat memorandum Had Nederland in die dagen elijk kontakt met hoge Belgi- 'Franse en Britse militairen ge- Brutale leugens en zinloze ver- tmakingen, zei de regering-De Maar dr. L. de Jong, direkteur het Rijksinstituut voor Oorlogs- mentatie denkt daar anders DERLAND WAS NIET STIPT TRAAL! automatisch vast te koppelen aan een ander ruimteschip. Volgens Tass heeft de Sojoez-6 een aanzienlijke voorraad brandstof aan boord „voor een omvangrijke ma noeuvre in de ruimte." De taak van de Sojoez-6, die al enkele malen zijn koers heeft moeten corrigeren, zou zijn: het smelten van m talen bij een laag vacuum en een toestand van gewichtloosheid. Nieuwe methode De Russen zouden een geheel nieu we methode van koppelen van ruim teschepen willen beproeven. Nadat de Sojoez-7 en de Sojoez-8 aan el kaar zijn gelast, zou de Sojoez-6 de combinatie zo dicht mogelijk moeten naderen, waarna ingenieur Koebasof in de vrije ruimte een koppeling met de hand zou moeten bewerkstelligen. De beide Soejoez- ruimteschepen werden gelanceerd van de basis Bia- konoer in Noord- Kazakhstan. De So joez-6 draait in ruim 88 minuten een baan om de aarde. De grootste af stand tot de aarde is 223 en de kortste 186 kilometer. De Sojoez-7 voltooit eveneens in ruim 88 minuten een baan om de aarde. De kortste afstand tot de aar de is 207 kilometer en de grootste 226 kilometer. Boodschappen De bemanningen van de beide ruimtevaartuigen zouden de bevolkin gen van Azië in het bijzonder van Vietnam en Australië bij het overvlie gen boodschappen. Evenals bij vorige lanceringen waren de tv-kijkers in de Sowjetunie niet in de gelegenheid de start te zien. De Russische televi sie gaf pas later een reportage van de lancering, die op de band was opgenomen. Wel werd enige tijd daar na een rechtstreekse reportage uit beide ruimteschepen uitgezonden. De laatste bemande Russische ruimtevlucht dateert uit januari van dit jaar. Vier astronauten gingen met de Sojoez-4 en de Sojoez-5 de ruimte in. Bij de koppeling van deze beide ruimteschepen stapten twee beman ningsleden over. Het Oranjeprinsje kort na de geboorte. De foto is gemaakt door jyrins Claus zelf. die in de wolken is over zijn derde zoon. Hij drukte een hele serie foto's af, waarvan lüj deze de mooiste vond. Geen dochter, maar een flinke zoon: dit doet niets aan zijn vaderlijke trots en vreugde af. liiiiiiifilli i (Van onze soc.-ccon. redactie) DEN HAAG In de sociale-ver- zekeringscommissie van het bestuur der Stichting van de Arbeid wordt gewerkt aan een plan tot optrekking van het AOW-pensioen en toeken ning van een vakantiebijslag aan AOW-trekkers. Werkgevers en werknemers denken aan een verhoging van het AOW- pensioen tot 6500 per jaar. Dat is het niveau van het netto besteedbaar minimuminkomen. Deze verhoging zou binnen vijf jaar verwezenlijkt moeten worden en in dit bedrag, dat is gebaseerd op het huidige loon- en prijspeil, is 6 pro cent vakantiebijslag verwerkt. Dit betekent een verhoging van het AOW-pensioen met ongeveer 100 per maand, verspreid over vijf jaar. AOW-verhogingen voor de stijging van lonen en prijzen zijn hierbij bui ten beschouwing gelaten. De werkgevers hebben als voor waarde gesteld dat het patroon van de aanvullende pensioenvoorzienin gen hetzelfde blijft en dat dus geen ingrijpende veranderingen komen in de pensioenfonds per bedrijfstak en de ondernemingspensioenfondsen. Op deze wijze willen de werkgevers de belangen veilig stellen van de ver zekeringsmaatschappijen. De vakbeweging heeft op deze voor waarde nog geen ja gezegd, omdat zij streeft naar een welvaartsvast pen sioen van 70 pet. van het laatstgeno ten inkomen. Het CNV wil dit ver werkelijken via een omslagstelsel van een nationaal bedrijfspensioenfonds, I naar het voorbeeld van de AOW. j Het NVV streeft ernaar de bestaan- de voorzieningen aanmerkelijk uit te breiden en het NKV denkt in de zelfde richting. Het Tweede-Kamerlid Th. J. A. M. van Lier (soc.) wil naar een AOW- pensioen voor iedere Nederlander, dat 1000 gulden hoger ligt dan het huidi ge. overeenkomstig het plan van de I Stichting van de arbeid. jyjORGENMIDDAG om twee uur beginnen in de Tweede Kamer de algemene politieke en financiële beschouwingen over de rijksbegroting 197C. De fractieleiders en financiële des kundigen zullen, volgens een voorstel van de voorzitter, 765 minuten aan het woord zijn. Hierbij moet nog de spreektijd van de ministers worden geteld. Zo zal de discussie tussen Tweede Kamer en Kabinet de komende drie dagen ruim duizend minuten in beslag nemen. Duizend minuten gesproken woord in 's lands belang. Het kan niet mooier. Het is een zee van tijd om ook te pro beren de afstand tot de kiezer wat kleiner te maken. Door bijvoorbeeld al die woorden eenvoudig en begrijpe lijk te doen zijn. pjET ziet er naar uit, dat in die dui zend minuten drie onderwerpen bijzondere belangstelling zullen krij gen: 1. Het voorstel de BTW reeds per 1 juli 1970 te verhogen. 2. De inflatiecorrectie van de loon- en inkomstenbelasting. 3. De benarde financiële situatie, vooral van de grote gemeenten. Over de verhoging van de BTW per 1 juli 1970 doet mr. W. Scholten van de CHU in De Nederlander de sug gestie drie data wettelijk vast te leg gen: 1 juli 1970, 1 oktober 1970, en 1 januari 1971. Het gaat hem erom de datum open te laten en niet reeds deze herfst te beslissen. Over de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting is het c.h.- Kamcrlid het wel eens met minister Witteveen. Mr. Schotten zou even tueel akkoord gaan met een gerin gere verlaging wanneer het Rijk dan een minder zwaar beroep zou doen op de kapitaalmarkt. De fractie van de ARP zou kritischer staan tegenover deze belastingverla ging. Fractieleider mr. B. W. Bies heuvel nam vorige weck niet deel aan het overleg tussen de regerings partijen. Een verklaring voor deze houding: Hij wil de komende dagen vrijer staan. Wat er ook van waar mag zijn, ge heel vlak en zonder spanning zullen deze week de duizend minuten niet verlopen. Enige spanning overigens is onontbeerlijk voor een goed Kamer debat. De Westduitse schrijver en psy- cho-'analist Alexander Mitscherlich heeft in Frankfort de „Vredesprijs" van de Westduitse boekhandel gekre gen.' De prijs van 10.000 DM zal door de 61-jarige worden geschonken aan een organisatie voor hulpverlening aan politieke gevangenen. UTRECHT Het ziet ernaar uit dat de derde zoon van prinses Beatrix en prins Claus nog in de couveuse zal liggen als zijn vader hem morgenochtend om tien uur op het stadhuis in Utrecht bij de burgerlijke stand zal aangeven. Het nieuwe prinsje kampt sinds zaterdagmorgen met een enigs zins bemoeilijkte ademhaling. De behandelende doktoren prof. dr. A. A. Haspelsen dr. J. Drukker blijven de toestand van de jonggebo rene niet onbevredigend noemen. De gezondheidstoestand van de gelukki ge moeder, die zaterdagmiddag al be zoek kreeg van haar beide andere zoons. Iaat niets te wensen over. Getuigen De astronauten van de Sojoez- 6: Georgi Sjonin (links en Valery Koebasof. Hun ruimteschip zal bij de koppeling van de Sojoez-7 en -8 fungeren als soort controle post, van waaruit de manoeuvres kunnen worden gecoördineerd. 'e Russen schijnen ernst te maken met hun plan rondom de aarde een del van Sow jetplatforms te laten cirkelen, de maan als het ware latend voor Amerikaanse ruimte-exploraties. n elk geval wordt het wereldnieuws thans min of meer beheerst door Sojoezen, die met de regelmaat van de klok in een baan om de aarde rden gebracht. Her de Sojoez-7-bemanning, die vermoedelijk aan de nog te la.nceren oez-8 zal worden gekoppeld: van links naar rechts Gorbatsjof, Fïllipenko Volkof. UTRECHT De dertigjarige En gelse musicus Wiltmott C. is nog steeds voortvluchtig. Hij slaagde erin zaterdagavond uit het Huis van Be waring aan het Wolvenplein in Utrecht te ontsnappen. De man had een tralie doorgezaagd. De Engelse musicus, die in Amster dam woonde, zat in voorarrest we gens oplichting met traveller che- j ques. ZUID-LAREN In een zandput aan de Tienelsweg is de 58-jarige J. Brouwer uit Ruinerwold verdronken. Het slachtoffer was op zaterdag 4 oktober uit de psychiatrische inrich ting Dennenoord in Zuid-Laren ontsnapt. Hij werd zaterdagmiddag door de rijkspolitie gevonden. Verzoek minister Schut 1 DEN HAAG De minister van volkshuisvesting en ruimtelijke orde- I ning, ir. W. F. Schut, heeft de mede- I werking van de Vereniging van Ne- j derlandse gemeenten gevraagd voor een nadere bestudering van het pro- bleem van autowrakken en autokerk- I hoven. Bovendien wil hij weten hoe de gemeenten hierover het best kun nen worden voorgelicht over het steeds nijpender wondende probleem. Zonder weinig succes heeft de mi nister bij de provinciale besturen en de gemeentebesturen één jaar geleden aangedrongen op het treffen van de nodige planologische maatregelen om tot een verantwoorde situering van terreinen voor afgedankte auto's te komen. Als ambtenaar van de burgerlijke I stand zal burgemeester jhr. mr. C. J.A. de Ranitz weer optreden. Als i getuigen heeft prins Claus bijna tra- ditioneel opnieuw aangezocht de vice- j - president van de Raad van State. dr. L. J. M. Beel en de minister - president, de heer P. J. S. de Jong. I De getuigen zullen de prins in het j Academisch Ziekenhuis eerst bewon- deren. Rondom het ziekenhuis is het dit weekeinde niet druk geweest. Soms waren er enkele groepjes belangstel- lenden. In de loop van zaterdagmid- j dag ging prins Claus zijn eerste zelf gemaakte foto's bij een fotopersbu- 1 reau in Utrecht bekijken. Gelukwensen I Al vrij snel na de geboorte heeft de ministerraad van het Koninkrijk gelukwensen aan de ouders en groot ouders gezonden. Op de Nederlandse Antilllen werd van alle landsgebou- wen en landsvaartuigen de vlag uit gestoken. Gouverneur mr. N. Debrot verstuurde telegrammen. Namens het corps diplomatique verstuurde de ambassadeur van Cu ba, de heer Carlos Maristany San chez, bloemen en een gelukstelegram naar kasteel Drakensteyn. In de loop Ik geef op als nieuwe abonnee: "sfe Li 'b gftATtS <x(a u, cn*. I EVO<M*bt atxTUMAL' op§ug~l plaats: betaalt: D.per kwartaal per r J Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel. veertien dagen gratis, naam van zaterdag verscheen de Cura- gaose Courant met een extra editie, in rood - wit - blauwe omlijsting. Ook bondspresident Gustav Heine- mann feliciteerde namens het Duitse volk. Hoewel het overal rustig is geble ven na de geboorte ontstonden in het Betuwse Opheusdcn relletjes, omdat de politie had ingegrepen bij het ont steken van een vreugdevuur. Er werd tegen twee jongelui proces - verbaal opgemaakt. Jongen overleden na val van draaiorgel FRANEKER In het ziekenhuis in Leeuwarden is vannacht de twaalfjarige Johan Veersma uit Fra- neker overleden aan verwondingen die hij zaterdagmiddag had opgelo pen. De jongen mocht voor op een draaiorgel meerijden. Het instrument werd door een auto voortgetrokken. Op de Prins Bernhardlaan viel hij voorover, juist onder het linker voor wiel van de auto. OUDE PEKELA Ongeveer 2500 arbeiders in de strokartonindustrie in Oost-Groningen verschenen van morgen niet op hun werk. Met een wilde staking zetten zij kracht bij aan de eisen voor een loonsverho ging van 25 tot 30 gulden per week. Zaterdag besloot een groot aantal arbeiders tijdens een protestbijeen komst in Oude Pekela tot voortzet ting van de maandagse staking in negen fabrieken. Vanmorgen kwa men er nog eens 500 werknemers bij Hooites Beukema en Beukema en Co in Hoogezand en W. A. Scholten NV in Sappemeer, niet op het werk. Voor negen fabrieken in Oude Pekela, Veendam, Stadskanaal en Nieuweschans is het de derde opeen volgende maandag dat het bedrijf stil ligt. Bij de Union in Oude Pekela. waar de actie op 22 september be gon, wordt zelfs al voor de vierde maal een 24-uursstaking gehouden. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: I Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden. Hij die slaapt voelt zijn kies- SHAKESPEARE pijn niet. „Ik heb je al eerder gezegd niet om deze lijd te bellen. De hele fami lie luistert dan inec." BAROMETERSTAND: H eden 10 uur 75.8 cm (1011 millibar), dalend. Zon en maan 14 oktober zon op 7.03, onder 17.49; maan op 11.19, onder 18.36; 18 okt. E.K. M ||fw - yfim DE BILT Veranderlijke be wolking en plaatselijk een bui, In de nacht en ochtend hier en daar mist. Zwakke tot matige zuidelijke wind en ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. DE BILT Het centrum van een hogedrukgebied verplaatste zich gisteren van de Noordzee over Denemarken en Polen naar West-Rusland, terwij! een de pressie van het zeegebied tussen Portugal en de Azoren noord waarts trok. De kern van de depressie lag vanmorgen onge veer 800 km ten westen van Schotland. Boven onze omgeving stond in de ochtend een zuidelijke stroming, - waarmee vochtige lucht werd aangevoerd. In deze lucht kwam hier en daar mist voor en viel plaatselijk ook wat motregen. Het komende etmaal blijft ons ldnd onder invloed van de depressie op de Oceaan. Daarbij houdt de aanvoer van vochtige lucht uit het zuiden aan en bestaat er kans op plaatselijk een bui. Vooruitzichten voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min. temp.: 1 tot 7 graden boven normaal. Max. temp.: 1 tot 7 graden boven normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 85 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1