Ook minimum-inkomen voor hoogstbetaalden Nagel voldoende voor nieuw leven rrins Claus nam andere uitgang Goede doch harde films over een koude wereld Leerlingen-afvaardiging in lerarenvergadering Meer openheid bij medisch tuchtrecht Ituurman Donau gered dank zij zijn «vet" Automatisering maakt nodig: 'ROTEST TEGEN „DUUR" SLOT s bejaardentehuis minder zorgen Goedkoper reizen met Lufthansa Labour bijna even populair als conservatieven Stichting van dr. Barnard 2 FUTUROLOOG PROFESSOR POLAK VOORSPELT: 9 DONDERDAG 9 OKTOBER 1969 DEN HAAG Minister Polak en staatssecretaris Kruisinga hebben een wyziging van de Medische tuchtwet voorgesteld, waardoor meer openheid wordt geschapen en er betere voor zieningen komen voor aanklagers in medische tuchtzaken. De regering verwacht, dat de open heid de waardering voor de medische tuchtcolleges zal doen toenemen. Daarvan is heden weinig sprake. De jarticuliere aanklagers in medische tuchtzaken zullen op zyn minst een afschrift moeten krijgen van de uit spraak van het tuchtcollege. Overigens kan het tuchtcollege of het gerechtshof, dat met de zaak is belast, zelf beslissen, uitsluitend dat deel van de uitspraak aan de aan klager toe te zenden, dat voor Hem belangrijk is. De regering gaat niet in op de sug gestie, alle uitspraken van tuchtcol leges en gerechtshoven met haam en toenaam te publiceren. Zij achten de tijd daarvoor niet rijp. Wel zal in het geval van ontzegging uit het medisch ambt de uitspraak worden gepubli ceerd. HAMBURG De geredde stuur- ïan van de Nederlandse kustvaarder tonau, die na een aanvaring in de nonding van de Eems is vergaan, de 2-jarige J. Klootzema, heeft ver- laard, dat het schip na de aanva llig omgeslagen en zeer snel gezon- en is. De heer Klootzema werd onder wa- r getrokken, omdat hij verstrikt aakte in antennedraad. Hij kon zich chter bevrijden en weer boven wa- r komen. „Dankzij mijn vet", zei de uurman, die 121 küó weegt. De hoop op het terugvinden van )g meer overlevenden is opgegeven. Waarschijnlijk werd de rest van de manning met het schip in de diep- getrokken. Prins Claus heeft gisteren het ge restaureerde slot in Zeist heropend. Terwijl de Prins zich binnen bezig hield met de officiële plechtigheid, waren buitenslots betogers aan het werk, die van hun misnoegen blijk gaven over de kosten van de res tauratie met o.m. verschillende spandoeken, die duidelijke taal spra ken (foto onder). Maar prins Claus liet zich hierdoor niet van de wijs brengen en met het luiden van de klok ging het slot nieuwe luister tegemoet foto boven). V) (Van onze correspondent) ZEIST Prins Claus moest steren nadat hij het uit 1686 iterende Zeister Slot had her- )end langs een andere weg dit ind verlaten dan de bedoeling aangezien demonstrerende S&ngeren iedereen de doorgang bietten. :-Zij gaven te kennen dat het geld j de restauratie vergde bijna tien liljoen gulden beter besteed had beten en kunnen worden. Men eis- jvan het gemeentebestuur van Zeist at het slot, dan in 1922 door de imeente voor 130.000 werd aange richt, ter beschikking van de gehele jmeenschap zou worden gesteld. Een groot aantal agenten hield de imonstranten nauwlettend in de ga- maar er deden zich geen onge- geldheden voor. Sentimenteel burgemeester mr. dr. A. A. H. van Zeist bleek zich overigens fed bewust van het verzet tegen de Etbare restauratie: „Wellicht zijn er onze tijd ook die afbraak hadden jjl jvénst en die de restauratie zien als kostbare en sentimentele bevlie- terwijl zo veel nuttiger zaken prioriteit schreeuwen. ^Iaar zij hebben ongelijk. In de ste plaats omdat het hier een voor- fem en monumentaal gebouw van ite architectuur betreft, een der aiste en best bewaarde in Neder- Id. Verder omdat het een gebouw Ótreft dat historisch in alle opzich- l met Zeist verbonden is en in de 'de plaats omdat het slot een der est karakteristieke aspecten van j Zeister stadscentrum vormt", al- burgemeester Stolk. Congresgebouw 3ij meende bovendien dat wat 1st er door de restauratie heeft bij lregen, allerminst duur betaald is. [wees daarbij op de vele functies het slot: een congresgebouw, een Iseum met vijf grote, twee mid- fcrote en een aantal kleine kamers, reeks stijlvolle museumzalen, jls voor particuliere ontvangsten chikbaar, een wandelpark met wa- partijen e.d. „Altijd heeft het ge- Intebestuur een gebruik ten alge- pe nutte van het slot voor ogen laan". (rins Claus kreeg van het Zeister leentcbcstuur twee gravures van ikasteel alsmede een geschiedkun- boekje over de historie van het UTRECHT Het toenemend gébruik van de computer maakt een gewaarborgd inkomen voor alle Nederlanders ook voor hoog-betaalde specialisten, die zonder werk raken noodzake lijk. Daarvoor moet er een nega tieve inkomstenbelasting komen. Een deel van de sociale wetge ving kan op die manier worden overgebracht naar de belasting dienst. Dit betoogde vanmiddag pro dr. J. A. Geertman uit Tilburg voor de leden raad van de bedryfvereniging voor de tailhandel en ambachten in Utrecht. Velen zullen door de automatisering zonder werk komen. In Amerika denkt men aan een gegarandeerd minimum inkomen voor de gehele bevolking: per jaar voor man en vrouw 2000 dollar plus 600 dollar per kind. Deze gedach ten zijn onder president Kennedy voor bereid en Nixon heeft daartoe een wets ontwerp ingediend. SPECIALISTEN Volgens prof. Geertman kunnen ook hoogbetaalde specialisten, zoals mijn ingenieurs, zonder werk komen. Men kan deze mensen niet met het abso lute minimum afschepen. Zij dienen KEULEN Lufthansa heeft be kendgemaakt dat de tarieven voor groepsvervoer via de transatlantische route naar de VS met ingang van komende winter drastisch zullen wor den verlaagd. Het tarief voor groepsvervoer heen en terug per lijnvliegtuig naar de VS zal variëren van 600 tot 260 DM per persoon. Thans liggen de tarieven tussen de 817 en 1273 mark. Lufthansa deelde mee dat de verla ging is goedgekeurd door het West- duitse ministerie van vervoer en door de desbetreffende autoriteiten ln de VS. een percentage van hun vroegere sa laris te ontvangen. Prof. Geertman denkt dat door in voering van een gewaarborgd inkomen vooral de bejaarden en weduwen zou den worden geholpen. AOW, AWW en de kinderbijslag zouden kunnen ver vallen, veranderd of vereenvoudigd worden, evenals enkele sociale voor zieningen voor werknemers. Prof. Geertman viridt het huidige- systeem van sociale verzekeringen on nodig duur, omdat er onbegrijpelijk veel ziekteverzuim is. Bovendien is de geneeskundige verzorging bijzonder duur. De sociale verzekering noemt prof. Geertman een lappendeken, waar door de computer op veel te geringe schaal kan worden gebruikt. De taak van de vakbeweging zag prof. Geertman in de toekomst meer op het gebied van de zorg voor de spe cialisten. „De vakverenigingen moeten gaan adviseren inzake scholing. Ze moeten zich gaan gedragen als de personeelsafdeling van een groot be drijf. De specialisten zullen zoveel gaan verdienen dat de sociale functie van de vakverenigingen achteruit zal lopen". BRIGHTON De Labour partij van premier Wilson heeft blijkens twee onderzoeken naar de openbare mening haar achterstand in populari teit op de conservatieven onder Ed ward Heath voor het grootste deel ingelopen. .Volgens de verrassende uitslagen van de peilingen liggen de socialisten nog slechts vier procent achter, tegen achttien procent twee maanden gele den. Dit nieuws kwam juist op de ope ningsdag van een vierdaags congres van de conservatieven in Brighton. Partijleider Heath waarschuwde al direct dat men de uitslagen niet al te ernstig moest nemen. Intussen hebben de conservatieven op hun eerste congresdag met grote meerderheid een resolutie aangeno men tegen discriminatie op religieuze of andere gronden. NEW YORK De Zuidafrikaanse hartspecialist dr. Christian Barnard heeft gisteren aangekondigd, dat een stichting in het leven zal worden ge roepen voor de bestudering van de afstoting van getransplanteerde orga nen door het lichaam. De Christian Barnard Research Foundaton zal worden gefinancierd door vrijwillige bijdragen van rege ringen en particulieren. Doel is het geven van subsidies, revalidatie van patiënten en het oplossen van proble men van gezondheidszorg in Afrikaan se ontwikkelingslanden. SANTIAGO Opnieuw zijn gisteren twee vliegtuigen gekaapt. Vijf gewa pende jonge mannen gebruikten drie kinderen als dekking om een vlieg tuig van de Argentijnse maatschappij, dat naar Miami onderweg was, naar Cuba te laten vliegen. Enige gewapende Brazilianen maak ten zich gisteren ook meester van een Caravelle-toestel. Op het vliegveld van Georgetown dreigden de kapers het toestel en de gebouwen te verwoesten, wanneer geen brandstof werd bijge tankt. Gouden haan uit Rio Gistermiddag is Ben Kramer teruggekeerd in ons land, nadat hij op het internationale song festival in Rio de Janeiro de Gouden haan veroverde. Hij werd op Schiphol afgehaald door zijn vrouw, die al even trots als hij voor een bloemenwelkom zorgde, een fleurig accent bij de begroeting op deze lentenajaars dag. Ben Kramer zal binnenkort in een NCRV-show te zien en vooral te horen zijn. Grote overstroming in Tunesië TUNIS De Tunesische regering heeft gisteren om internationale hulp op grote schaal gevraagd in de grote overstromingsramp die het land heeft getroffen. Tunesië maakt al tien dagen de erg ste regenval mee in duizend jaar. Er zouden reeds 501 doden zijn te betreu ren en hele dorpen, mijnen en kudden schapen zijn onder de modder bedol ven. Gevreesd wordt dat de fosfaatin dustrie, die de ruggegraat van de Tu nesische economie vormt, drie tot vijf jaar buiten werking is gesteld. Er bestaat een groot tekort aan drinkwater en in de getroffen gebieden heerst gevaar voor het uitbreken van epidemieën. Filmweek Arnhem toont: ARNHEM Getrouw aan het thema bieden de hoofdfilms in Arnhem allerlei conflictsituaties, die duidelijk aanwijsbaar of ook zijdelings het gevolg zijn van de kortsluitingen in de maatschap pij en soms explosieve gevolgen hebben. Wie de gehele filmweek met zulke beelden uit diverse landen geconfronteerd wordt zou elke verwachting voor de toe komst verliezen, want de films zijn stuk voor stuk uitzichtloos en constateren slechts. Zo was het met „The rain people" en zo ook met het Joegoslavische pro duct van de nog jonge regisseur Boro Draskovic, waarin zeven drop-outs hun leven verhangen in een troostelo ze, woestijnachtige wereld, omdat ze geen werk hebben en niet willen heb ben ook. Zij roven en stelen, treiteren el kaar en anderen zomaar omdat ze Mi IERONGEN „Wie moet leven zijn AOW of AWW, moet het minder doen dan de regering fratbaar acht als minimum voor die nog werken. Hier ligt een Joorzaak waarom vele bejaarden geborgenheid zoeken van het be nentehuis". 5t zei vanmiddag de voorziter ide Algemene vereniging van in- pngen voor bejaardenzorg, de i E. Koppelaar, op de najaarsver- Iring in Amerongen. fet moge geen onverdeeld genoe- Izijn vele jaren door te brengen ®t eindstation van het leven, an- Hds is men verlost van de zor- Besturen christelijk v.o. bijeen (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Al maken we explosies in het van oudsher zich ontwikkelende proces van de democratisering mee, zo zelfs, dat je soms beter van dynamiet dan van dynamiek kunt spreken, toch mag het mavo voor die ont wikkeling de ogen niet sluiten. Heel concreet: waarom bij de benoe ming van een directeur daar ook de leraren niet in gekend? En: waarom geen leerlingenraden, die iets te maken krijgen met besprekingen van leraren, ook wanneer het zaken als bevorde ring betreft? Het gaat toch over hen en dit mag toch niet buiten hen om gaan? Ziedaar enkele opmerkingen uit de jaarrede van dr. H. J. Langman, voor zitter (nog een jaar) van de bond van christelijke mavoscholen, de besturen organisatie, die gisteren in Esplanade bijeen Was. Hoewel ook hij meende gerechtvaar- digde klachten over de doorvoering van de mammoetwet te hebben was dr. I Langman toch maar blij. dat de mavo- (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT In de 21-ste eeuw zullen leeftijden van 125 en 150 jaar voorkomen als de ge woonste zaak van de wereld. Dit is niet zo verwonderlijk als we weten dat de gemiddelde leeftijd een paar honderd jaar geleden nog op 17 jaar lag en dat deze leeftijd in de loop der eeuwen vele malen verveel voudigd is. Dit zei de bekende futuroloog prof. dr. Fred. L. Polak uit Wassenaar gisteren tijdens een voordracht op de Medica '69 in de Jaarbeurs in Utrecht. Prof. Polak berekende dat bij een vermoedelijke levensduur van 876.000 uur en bij een dertigurige werkweek minder dan 5 procent van het leven met werken zal wor den doorgebracht: hiermee wordt de vrije tijd het belangrijkste deel van het menselijk leven. De toepassing van de electronica staat ver bovenaan bij de medische professie. In de toekomst krijgt iede re Nederlander een nummer. Alle ge gevens van burgerlijke stand tot de bloedgroep zullen worden gere gistreerd in een computer. Computer Behalve een aantal zakelijke wor den ook gegevens opgenomen die al leen toegankelijk zijn voor specia listen. De computer, die van uur tot uur wordt bijgewerkt, vertoont bij ongeval of ziekte ieder gewenst gege ven op een beeldscherm. Langs elec- tronische weg zal het in de toekomst ook mogelijk worden onderzoek te doen naar lichaamsdelen die tot nu toe ontoegankelijk zijn. Het zelfde geldt voor ongeboren baby's. In de ziekenhuizen van de toe komst zullen alle patiënten door een computer centraal worden bewaakt. Van alle patiënten kan via beeldscherm de bloeddruk, hartslag en ademhaling worden gecontroleerd. Ook zal het maken van fouten door verpleegsters aanzienlijk verminde ren. Alle verpleegsters worden ge controleerd op het geven van medi cijnen. Eén op de zes fouten worden gemaakt door het geven van de ver keerde medicijnen of het geven van medicijnen aan de verkeerde patiënt. Science fiction noemt prof. Polak het idee van de grotendeels demonta bele en variabele ziekenhuizen, me: weggooi- en aanvulstukken. De snel le ontwikkelingen hebben echter ook snelle veroudering tot gevolg. Het ziekenhuis van de toekomst zal min der bedden hebben. Alleen de zeer ernstige gevallen worden opgenomen, Voor de categorie minder ernstige ge vallen heeft de hoogleraar een „Zo- tel" bedacht: een combinatie van eer ziekenhuis en een hotel. De mensen die tot geen van deze groepen beho ren, kunnen thuisblijven en staan langs elektronische weg in verbinding met het ziekenhuis. Nog verdergaand is de chirurg, die vanuit ieder punt van de wereld via televisieschermen en robotten de meest gecompliceerde hersenoperatie uit kan voeren. In de toekomst zal het mogelijk zijn aan blinden het licht en aan doven het gehoor te ge ven. Invriezen Op het ogenblik is invriezen nog niet bij mensen te realiseren, aldus prof. Polak, maar ook dat zal niet zo blijven. Als het eenmaal is bereikt zal het ook mogelijk zijn dit te her halen zodat het eeuwige leven is aan gebroken. Dit is niet de enige weg om de menselijke sterfelijkheid te overwinnen. Het zal mogelijk worden uit ieder willekeurig lichaamsdeel, zoals haar en nagel een exacte copie van de mens te maken. Het transplanteren van lichaams celen en weefsels is eigenlijk alweer luderwets, stelt de hoogleraar; in de oekomst zal er sprake zijn van elec- ronische weefsels en lichaamsdelen. Een electronisch hart is niet moge lijk, maar ook niet nodig, immers in de toekomst kan er een directe ver binding worden gemaakt tussen menselijke hersenen en electronische breinen. Wij moeten ons voorberei den op deze toekomst, meent prof. Polak, „door de intense wijziging van 'iet leven zal er een zekerheid en een vaste grond verdwijnen. De jeugd voelt dit als een soort zesde zintuig j aan". De voorbereiding zou moeten geschieden door invoering van het vak futurologie, de leer van de toe komst, op scholen en universiteiten, aldus prof. Polak. De rol die de medici in de toekomst gaan vervullen zal een totaal andere zijn. In de wereld zonder ziekte en een zee van vrije tijd zullen psychische spanningen, neurosen en agressiviteit optreden. Het werkterrein van de arts zal dan ook worden verschoven van de fysieke naar psychische hulp. Prof. Polak leraren geen deel hebben gehad aan de jongste „stakingsmanoeuvre" die van het Twickelcollege uitging. Men roept maar steeds er is "te wei nig geld, maar moest hier toch niet wat meer begrip zijn? Als ik zie dat de begroting voor onderwijs maar liefst zeven miljard omvat, dat is 27 procent van de hele rijksbegroting en tweemaal zoveel als die van defensie, dan kun je toch warempel niet zeggen „dat er niks gedaan wordt?" Te snel Wat zijn kritiek betreft, vroeg de voorzitter zich af: had er niet wat diep gaander geëxperimenteerd moeten wor den? Want de brugklas bevredigt toch niet helemaal: één jaar is in feite te kort om uit te maken op welk type school een leerling nu eigenlijk thuis hoort. Er wordt in dit verband nu gespro ken over een driejarige tussenschool die pas goed zou kunnen determineren. Als je zoieïs hoort, denk je als oude mulo-rot: die driejarige ulo van ons uit het verleden was dus zo slecht nog niet! Dan de tendens tot het vormen van scholengemeenschappen. Daar moge het nodige voor te zeggen zijn, er zijn ook contra's, zoals het onvermijdelijk verlies van het mavo-karakter met zijn eigen aanpak. Dr. Langman zou derhal ve op grote bedachtzaamheid in het fu seren aan willen dringen. Op bestuurlijk gebied staan binnen kort belangrijke beslissingen te wach ten. Er ontstaat samenbundeling van krachten binnen een „besturenraad" met een eigen bureau waarin christe lijk kleuter- en basisonderwijs, beroeps onderwijs, mavo. havo en vwo elkaar zullen ontmoeten. Een bezwaar zag de voorzitter in een zijns inziens wel erg gedetailleerde re glementering. Uiteraard zal de kosten factor zwaarder gaan drukken 2,50 per leerling), terwijl van het bondsbe- stuur, dat het toch al erg druk heeft nog meer tijd zal worden gevergd. Uit de discussie over deze bestuurlijke veranderingen kwam naar voren, dat de vergadering de bondsleiding volle dig vrijheid van handelen wilde geven. Bestuur-personqel In een andere zaal vergaderde onder leiding van prof dr. W. J. Wieringa de bond voor christelijk vwo en havo, eveneens een besturenorganisatie. Deze voorzitter bracht in zijn openingswoord onder meer naar voren hoezeer een betere samenwerking en een beter overleg tussen besturen en personelen gewenst is. waarvoor hij lijnen aangaf. Langdurig werd in deze vergadering gediscussieerd over een model acte van benoeming, dat was opgesteld. De ver gadering verlangde stemming over het toelaten van een bijzonder schooltype als buitengewoon lid. Het gold hier een streeklyccum in Leek. dat uit twee '£Ct-?,»,esta.at: een openbare en een christelijke, ieder met eigen leraren en bevoegdheden. Met nadruk werd gesteld dat wegens de wederzijdse onafhankelijkheid der secties geenszins van .compromisschool' mag worden gesproken. De meerder heid van de vergadering wenste deze scftool als buitengewoon lid toe te laten, waarvoor driekwart voorstem mers noodzakelijk waren. Evenals bij het mavo werd ook in de sector vwo-havo met teleurstelling ge sproken over het godsdienstonderwijs op de v.o.-scholen, waarvoor in de nieuwe bedeling wel ruimte is, maar dat toch geen essentiële plaats in de nieuwe wetgeving heeft gekregen. Een goede oplossing voor dit probleem ligt op technische gronden nog niet in het verschiet. niets anders te doen hebben en ook niet weten wat zij anders zouden moeten doen. Ze vegeteren op een klein spoorwegstation aan de Adriati- sche kust, waar- eens per dag een trein passeert en dat verder wat goederenverkeer heeft. Er wordt nog wat gebouwd aan het station en er komt ook een nieu we kiosk, waar in aanstonds een aanr trekkelijk krantenverkoopstertje j komt te zitten die ook al is gevlucht voor een verleden. Het geeft de jongens even een doel want al spoedig sluiten er twee van de jongens een weddenschap dat één van hen het meisje zal versieren bin nen zeven dagen. Nu ziet men da spanningen groeien naar de zevende dag en men voorvoelt reeds de cata strofe. Een jongen raakt verwond bij een vechtpartij in een danshuis en verdwijnt naar een ziekenhuis. Een andere rooft de kas van de kiosk. Als de politie hem komt halen probeert hij te vluchten, doch han- i gend aan een passerende trein wordt hij doodgeschoten. Tenslotte wordt het meisje door de jongens verkracht en laat het verder afweten...e n die overblijven gaan verder met hun on gericht leven zonder uitzicht. Draskovic schiep een opvallende homogeniteit in zijn film: landschap en bewoners zijn éen. Bloedeloos woestijnland. hard, versteend, verschroeid door de zon. Elk leven verschrompelt in een dag en zo zijn ook deze jongens, hard, liefdeloos, in hart en ziel verschroeid. Alleen hun kuddegeest houdt ze bijeen. Zo is het een harde, haast schokkende film, die een schuldvraag oproept t.a.v. de ze aan de rand van de wereld le vende eenzamen. „f/eï ritueel99 Een verademing was daarna de nachtvoorstelling van Bergman's „Ri ten", waarin hij ons eigenlijk laat voelen, en op zeer geestige wijze, dat al die ontleedkunde van zijn films en het zgn „er achter zoeken" maar een weinig vruchtbare bezigheid is. Zijn film toont ons een succesvol kunstenaarstrio, dat tijdens een tour nee door Zweden, een oproep krijgt voor de rechter te verschijnen om zich te verantwoorden voor een snel heidsovertreding in Nederland en om dat het vrouwelijk lid van het gezel schap zich beledigend en obsceen ge dragen zou hebben en de boete ten slotte niet werd betaald. De rechter is een nogal onzeker man en stelt opvallend vragen die eigenlijk met de zaak niets te maken hebben doch alleen met hun privéle- ven. Het wordt dan duidelijk hoe de verhoudingen liggen bij het trio. Hans Winkelman is de aanvoerder. Zijn vrouw Thea houdt het met Fisher, de derde man in de troep. Hij is een drinker. Winkelman weet dit alles, doch be rust in de situatie omdat hij gesteli is op Fisher en omdat hij vreest dat wanneer hij de relatie tussen Thea en Fisher verbreekt, alleen achter zal blijven. Winkelman geeft voor de rechter alles toe en zegt dat de boete reeds gestort is op een bank, maar niettemin blijft de rechter nieuwsgie rig naar de gepleegde obsceniteit en die zoals het gerucht wil ook in som mige van hun nummers voorkomt. Complexen Vooral Fisher voelt dat de man verraad pleegt tegenover zichzelf en met complexen zit. Hij wordt tevre den 'gesteld, want ze voeren voor de rechter de gewraakte scène op, maar doen dit zo luguber dat de man, die een hartlijder is, angstig wordt en aan een hartaanval sterft. Bepaald ontnuchterend is dan het slot waarin gezegd wordt dat de boe te werd betaald, dat de troep uit Zweden vertrok om ergens anders successen te behalen, en dat zij er nooit meer terugkwamen. Een koste lijke wending die als een lacher werkl De film is duidelijk een televisie film gezien de zes vervolgen ineen niet geschikt is. Kortom een andere en de tijdsduur, die voor de bioscoop en ongekende Bergman, die alle lite raire zwaarwichtigheid hierin heeft afgeschud.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9