GROEI WATERWEG Meisje (17) met ketting afgeranseld Jbon Spaanse vloot bij Gibraltar liGroko EGYPTE BEREID TOT INDIRECT OVERLEG morgen heerlijke kalfsgehakt Minister Schut in Breda et en praktisch zo'n Onderzettegel Het Kwartet Profijt van Rotterdam trekken Kind overreden dat in doos was gekropen Vijf gewonden bij ontploffing op schip roomboterkoekjes ALLE DIEPVRIES GROENTEN VAN NOG GOEDKOPER Mr. Rijpstra burgemeester van Utrecht? nachtrust Leidse Courant Donderdag 9 oktober 1969 - 50ste Jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer oofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in leghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur I usthumlvn mm tlvimirculivlijju ttvla.slinij milieu ie atvaar? Nijmeegs echtpaar Commentaren (Van een verslaggevers) BREDA Minister Schut van en ruimtelijke voelt niet voor een sterke concentratie van in het Nieuwe Wa- Vooral niet wan eer daardoor het aantal ar beidsplaatsen aanzienlijk zou fijgen. I Maar dat betekent niet dat een enkele uitbreiding van zee- avenactiviteiten meer aan- aardbaar zou zijn. Van de nieke positie van Rotterdam op eehavengebied moet ook in de jekomst profijt worden getrok- en. De minister zei dit vanochtend in reda op een Deitadag van de afcle- ngen Zuid-Holland, Zeeland en oord-Brabant van de Vereniging yan cderlandse gemeenten. Ir. Schut vroeg zich af of verdere 'iicentratie in het Waterweggebied et een te ernstige ingreep zal zijn de ruimtelijke structuur en een [aanvaardbare belasting voer het mi- ;u. Ook zonder extra impulsen zul- n scherpe eisen worden gesteld t.a.v. beperking van water-, bodem- en chtverontreiniging. In grote lijnen is de richting voor et beleid in de komende jaren al bc- iald. Volgens minister Schut wenst p regering vast te houden aan de voor de kust van Voor- L Ze wijst een zeehavenontwikkeling m Voorne-Putten en een zeevaartka- laal door de Hoekse Waard van de Maasvlakte Anderzijds is wellicht een beti'ekke- k kleine uitbreiding, van de. Maas akte te overwegen, om toch aan de enemende vraag naar accommodatie tor diepstekende schepen te. voorzien. Schut: „Niet uit het. oog mag jrden verloren dat het Deltagebied een Europese gezichtshoek bezien' ;de de havens van Amsterdam en ïtwerpen omvat. En daarbij zal zich een niet te verre toekomst ook de mshaven in Delfzijl scharen". De minister noemde een te ingrij- nde uitbreiding in het Waterwegge- ;d en een daarmee gepaard gaande ote groei van de werkgelegenheid lidelijk in strijd met een der hoofd- nen van het nationale ruimtelijke leid: hetere spreiding van bevolking werkgelegenheid. Volgens bijv. het rapport-Van Til- rg zou de bevolking in dit gebied ssen nu en1990 toenemen met 75 ocent. Het landelijk percentage ech- is 30. zodat het evenwicht ernstig worden verstoord. Indien de prognoses van het rapport j blijken, stelt dat de regering or de vraag hoe deze groei moet irden opgevangen: door werknemers n andere sectoren te onttrekken et als gevolg een verdere vergroting n regionale verschillen in welvaart dan wel door het op grote schaal ntrekken van buitenlandse werkne- ers. Over het fysische milieu van Zuid- Est-Nederland zei de minister dat in enemende mate een tussensehakni«n<r n spaarbekkens nodig zal zün. Naast t geprojecteerde grote spaarbekken- mplex in de Biesboscli zal zich vóór t jaar 2000 nog de behoefte aan een 'eede spaarbekken van formaat voor- De nieuwe industriegebieden zullen moeten woi'den geprojecteerd dat en bestaande dorpen worden inge- >ten. Anderzijds zullen nieuwe woon- rnen op voldoende afstand van de dustrie moeten worden gelegd. Dit atste is ook nog om de risico's van technologische evolutie (explosie, and, defecten enz.) zo klein moge- k te houden. GIBRALTAR Voor de kust van Gibraltar zijn gisteravond nieuwe Spaanse oorlogsschepen verschenen. Van de vrij omvangrijke vloot maak ten ondermeer Spanjes grootste krui ser Canarias, het helikopter-moeder schip Dedalo en vier duikbootjagers deel uit. Zij kozen ligplaats in de buurt van de andere Spaanse oorlogsschepen die eerder deze maand voor de kust van de Britse Kroonkolonie voor anker gingen. Waarnemers geloven dat dit een nieuw machtsvertoon van Spanje is. Een week geleden sneed het land van generaal Franco alle telefoon- en telegraafverbindingen tussen het Spaanse vasteland en Gibraltar door. In de haven van Gibraltar ligt op het ogenblik een smaldeel van zes Ne derlandse oorlogsschepen. Het be treft hier een jaarlijks bezoek aan de rots. Spanje heeft vorige week ge protesteerd tegen de aanwezigheid van de Nederlandse schepen. De algemene vergadering van de VN heeft in december Engeland aanbevo len de rots uiterlijk 1 oktober (1969) aan Spanje over te dragen. Engeland heeft herhaaldelijk laten weten dat het niets zal doen wat indruist tegen de verlangens van de inwoners van Gibraltar. (Een overgroot deel van de bevolking is tegen de overdracht aan Spanje - red.) HELCHTEREN Een chauffeur van een vrachtwagen heeft gisteren in het Belgische Helchteren in een stille'straat een grote kartonnen doos, die midden op de rijbaan lag, overreden. Hij wist niet dat in de doos een tienjarig jon getje zat dat er even was ingekropen om te wachten op wat speelkameraad jes. Het kind overleed op weg naar het ziekenhuis. De chauffeur was. onwetend van het ongeval, doorgereden en kon pas later worden achterhaald. aangehouden NIJMEGEN Een 17-jarig Nijmeegs meisje, dat drie maan den geleden van huis wegliep omdat /.ij vond dat haar ouders haar niet begrepen, blijkt lang durig te zijn mishandeld in een gezin, waar zij haar toevlucht had gezocht. Het meisje ontmoette in juni, na dat zij was weggelopen, een 22- jarige getrouwde vrouw, die haar in dienst nam als kindermeisje. Aanvankelijk was de samenwerking voortreffelijk, maar na tien dagen kreeg het meisje ruzie met het echtpaar. Men vond dat zij haar werk niet goed deed. Om beurten ranselden de vrouw en de man het meisje af met een hondenketting. De man kneep haar ook de keel dicht, tot ze bewus teloos was. Daarbij hield de vrouw 'haar benen vast. Daarna werd zo lang met een ketting geslagen tot ze weer bij bewustzijn was. Deze mis handelingen herhaalden zich dage lijks. Zaterdag zag het meisje kans te ontsnappen. De man achterhaalde haar op straat en dreef haar met geweld zijn huis binnen. Een voor bijganger was getuige van deze ta ferelen en waarschuwde de politie. De man is ingesloten. De voruw werd op vrije voeten gesteld, om dat er geen hulp voor haar kin deren was. Het 17-jarige meisje vertoonde ever het gehele lichaam sporen van grove mishandelingen. Zij is na geneeskundige hulp terug gebracht naar haar ouderlijke wo ning. (Van een ozer verslaggevers) ROTTERDAM In de machineka mer van het Engelse vrachtschip Rud- derman (J599 ton) heeft zich vanoch tend op 15 m(jl ten westen van de Maasboci een ernstige ontploffing voorgedaan. Er zouden vyf zwaarge wonden zijn. Vanuit Hoek van Holland voeren de sleepboot Indusbank (met blusappara tuur aan boord) en de reddingboot Ko ningin Juliana uit. Vanaf het vliegveld' Valkenburg vertrok een helikopter met een arts aan boord naar het branden de schip. De Rudderman was vanochtend vroeg uit Rotterdam vertrokken met bestemming Milfordhaven in Engeland. Juiste hoek Vandaag waren de drie Ameri kaanse maanvaarders enkele uren in Amsterdam en ze werden er vorstelijk ontvangen. Premier De Jong verwelkomde hen van ochtend op Schiphol. Op het platform wuifden ze naar het enthousiaste publiek: v.l.n.r. Collins, de premier, Armstrong en Aldrin. Ook de echtgenotes van de astronauten maken de reis mee. Op de foto v.l.n.r. de dames Armstrong, Collins en Aldrin. DEN HAAG Het dagelijks bestuur van het Landbouwschap heeft gisteren na een urenlang gesprek met minister Lardinois belangrijke toezeggingen gekre gen, die enige verlichting kun nen brengen in de nood van de fruittelers. iso gram van 109 voor 99 niet te geloven voor die prijst JAMIN u. <&*- F™" Ik geef op als nieuwe abonnee: Ik geef op als I I I I betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit I ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. GROKO SPINAZIE 600 gr. AA PK «ItfCt DEN HAAG De burgemeëster I van Almelo, mr. H. Rijpstra (50), zou j volgens het Utrechts Nieuwsblad de I opvolger zijn van jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, die komend voorjaar met pen sioen gaat. Mr. Rijpstra is lid van de CHU. Hij was van 1960-1966 burge- meester van Terneuzen en voordien van Smilde. KAÏRO Egypte is bereid tot indirecte vredesonderhande lingen met Israël te komen ten einde een definitieve oplossing voor de crisis in het Nabije Oosten te bewerkstelligen. De terugtrekking van Israëlische troepen uit bezette gebieden zou geen voorwaarde voor het openen van onderhandelingen vormen. Dit is gisteren door de Egyptische regeringswoordvoerder dr. Ahmed Esmat Abdel Meguid in Kaïro mee gedeeld. De besprekingen moeten echter worden gevoerd volgens de „Rho- dos-formule". Dit woord is een over blijfsel van de vredesonderhande lingen die reeds in 1948 tussen Joodse en Arabische vertegenwoordigers plaatsvonden op het eiland Rhodos onder voorzitterschap van VN-be- middelaar graaf Bernadotte en later door Ralph Bunche. Het wa penstilstandsverdrag van 24 februari 1949 was het resultaat. Volgens genoemde formule zijn de delegaties van de strijdende partijen in twee afzonderlijke zalen gezeten, zodat er geen direct contact bestaat. De bemiddelaar van de VN is dan de enige „verbinding" tussen de partij- Istzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden, i De première van de nieuwe one- man-show van Toon Hermans wordt een Vlaamse aangelegenheid. Hier de cabaretier tijdens de repetitie van een van zijn nummers waarin hij zijn versie zal geven van het werk van een fotograaf, wat ongetwijfeld tot de nodige lachsalvo's zal leiden, straks 20 oktober in Gent. een goed stuk vlees hoort erbij vul paprika's (mmm!) met koken in tomatensaus. Opdienen met i In Israëlische politieke kringen wordt de Egyptische interpretatie van de Rhodos-formule echter in twijfel getrokken. Men stelt, dat tij dens de onderhandelingen wel dege lijk directe besprekingen zijn gehou den. Bovendien zou een dergelijke con ferentie moeten leiden tot een vre desakkoord, en niet zoals de Egyp tische woordvoerder heeft gezegd, tot toepassing van de op 22 november 1967 door de Veiligheidsraad aange nomen resolutie, aldus Israëlische po litieke kringen. Voorteken: een teken dat er iets gebeuren zal als er niets gebeurt. BIERCE (RITA) „Voorzichtig. Hel tamelijk BAROMETERSTAND: Leden 10 uur 76.4 cm (1018 millibar), constant. Zon en maan 10 oktober zon op 6.56, onder 17.58; maan op 5.42, onder 17.27; 11 okt. N.M. IX/TINISTER Roolvink van sociale zaken wil degenen die geen loon genieten en afhankelük zijn van een laag inkomen tegemoetkomen. Dc bejaarden moeten een nominale (niet volgens een percentage van het inkomen) ziekenfondspremie opbren gen. die naar verhouding erg hoog is. Hierin wordt nu en dat geldt ook voor dc bejaarden die vrijwillig zijn verzekerd verlichting gebracht door dc inkomensgrens van de zie kenfondsverzekering voor dc bejaar den structureel te verhogen. Volgens een ander voorstel tot wets wijziging wordt dc mogelijkheid voor kleine zelfstandigen om kinderbijslag te krijgen verruimd. Voor ongeveer 50.000 kinderen meer zal het recht op bijslag kunnen worden verkregen. Tachtig miljoen gulden per jaar vergt de financiering van deze maatrege len. Het is een bedrag dat gelukkig terecht kornl in de bekende hoek waar zo licht dc slagen vallen. Evenwichtig JN de nieuwe wet op de onderne mingsraden, waarvan liet ont werp aan de Tweede Kamer is voor gelegd. wordt de medezeggenschap in de bedrijven zo doelmatig mogelijk geregeld. Het is de bedoeling de in spraak van dc werknemers optimaal te maken. De voorkeur is gegeven aan een ge heel nieuwe wet, waarin, in tegen stelling tot de tegenwoordige wet, ook het accent wordt gelegd op de ver tegenwoordiging van het personeel. Het artikel, waarin de zelfstandigheid van de ondernemer wordt vastgelegd, is vervallen in de nieuwe wet. Wel kan de ondernemer zich beroepen op „zwaarwichtige belangen" om geen advies te vragen aan de onderne mingsraad. Dal is bijvoorbeeld het geval bij fu siebesprekingen in een zeer vroeg sta dium. Voor de rest moet dc onderne mingsraad in ingrijpende zaken wor den gekend. In het wetsontwerp lijkt een goed rechtsevenwicht te zijn gevonden na een ontwikkeling van de inspraak van de werknemer, welke ontwikkeling reeds in de vorige eeuw begon. Verplicht J-JET zal overigens, en vooral bij de toepassing van deze wet, aan komen op dc praktijk van het over leg in de ondernemingen. De eerste wet is in de kleinere be drijven slecht aangeslagen. Nu wordt van de veronderstelling uitgegaan, dat hel overleg in de kleine bedrij ven wel goed functioneert. Daarom is geen dwang van de wet nodig. Volgens het nieuwe ontwerp wordt de ondernemingsraad verplicht by meer dan 100 personeelsleden. Gezien de nauwkeurige regeling van de vertegenwoordiging en de bescher ming van de werknemer in het over leg met de ondernemer, moet de on dernemingsraad nu toch in meer be drijven ingang kunnen vinden. Trou wens, de wet zal het straks (weer) voorschrijven. MET WEER DE BILT Droog, zonnig en warm weer, maar in de nacht en ochtend ook hier en daa rmist. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen zuid en zuidwest. DE BILT Een gebied van hoge luchtdruk met centrum van 1037 mb boven Roemenië heeft een uitloper tot boven Frankrijk en Spanje. Aan de noordflank wordt het geflan keerd door een depressie, die tussen Noorwegen en Spitsber gen oostwaarts trekt. Aan de westkant bevindt zich een depressie ten westen van Portugal en nog een andere, die zic£ langs de Noorse kust naar het noordoosten verplaatst. Tus sen deze beide storingen komen flinke luchtdrukstijgingen voor, die er op wijzen, dat een verbin ding tot stand komt tussen het Europese hogedrukgebied en een maximum tussen New Found- land en de Azoren. Vooruitzichten voor zaterdag: aantal uren zon: 0 tot 6, min. temp.: omstreeks normaal, max. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven nor maal, kans op een droge perio de van minstens 12 uur: 95 procent, kans op een geheel droog etmaal 90 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1