Bombarderen, géén ruit inslaan lavona lavona Officiële fusie aannemersbonden Morgen uitspraak proef proces van Kamerlid Mannenpak van de toekomst Aad Wagenaars Rotterdam mei '40" bijna voltooid Zwitserland wijst Israëlisch diplomaat uit Geen advies over tarief huisarts HAARVERZORGING tegen vet haar hairsprays haarverstevigers haarkleurverstevigers en spoelingen crèmebehandelingen h aarherstel Iers Ontruiming woningen Apeldoorn Kiesinger was geheim agent voor Vaticaan 9 DINSDAG 7 OKTOBER 1969 Huib Goudriaan ROTTERDAM Het manuscript is eind ok tober gereed. Aan „Rotterdam mei '40" wordt de laatste hand gelegd. Gistermiddag beschreef auteur Aad Wagenaar een café vol vluchtende mensen in brandend Rotterdam van 14 mei 1940. Wagenaar: „Rondom dat café woedt een vuurstorm zo dat de mensen er niet meer uit kunnen. Ze beginnen zich ten slotte te bedrinken bier, jenever, zoveel ze maar wil len en het enige punt van discussie i s nog: zullen we stikken of verbranden? Later kwamen ze er toch uit. Maar ïk geef dit als voorbeeld dat ik echt niet hoefde te over- dramatiseren." De Rotterdamse journalist Aad Wagenaar (30) heeft het eerste boek geschreven, dat alle beschikbare in formatie geeft over het bombarde ment van Rotterdam en de daaraan voorafgaande oorlogsdagen van mei 1940. Geschiedschrijving dus? „Nee ,dat vind ik wel een erg groot woord. Het is meer een op feiten gebaseerd ver haal, dat het midden houdt tussen geschiedschrijving en journalistiek. Voor geschiedschrijving draag ik te veel details aan, die een historicus niet terzake dienend zou vinden." Wagenaar heeft een documentaire geschreven, waarbij de mens in het middelpunt staat. „Maar", zegt hij, „ik ben niet romantisch gaan dollen." Geboeid door de aanpak van Corne lius Ryan voor zijn boek „De langste dag" paste hij ook een filmisch pro cédé toe, waarbij de gebeurtenissen op de voet worden gevolgd. Inkleuren „Het zwart-witte raam van het ver haal wordt gevormd door het docu mentatiemateriaal. Ik ben gaan in kleuren met de gesprekken, die ik met mensen voerde." Die mensen: ooggetuigen en hoofdrolspelers in liet drama, dat honderden mensen het leven kostte en Rotterdams hart ver woestte. Aad Wagenaar wandelde in de nacht van 8 op 9 juni 1967 na een congres naar huis, toen hij voor het eerst dacht aan de mogelijkheid van een boek over het bombardement. „Naast me liep een Amsterdammer, die zei: Rotterdam is eigenlijk maar een kale stad. Zo begonnen we te praten over het bombardement.Van af dat moment ben ik er eigenlijk iedere dag mee bezig geweest. Ik stapte naar de Arbeiderspers, die wel geïnteresseerd bleek te zijn." De gemeente Rotterdam werd erbij betrokken, en een krediet van ƒ25.000 werd beschikbaar gesteld: de uitgeverij kon hem dertien maanden vrijstellen van zijn redactionele werk. En Rotterdam kan in mei 1970, bij de herdenking van een kwart eeuw bevrijding, het boek presente ren. Aad Wagenaar ging 1 april 1968 aan deslag. De eerste zeven maan den gebruikte hij voor het' lezen in AAD WAGENAAR in gesprek met generaal Kurt Student archieven en gesprekken met men sen, kortom voor het verzamelen van documentatie. Pas op 15 novem ber 1968 zette hij de eerste woorden op papier. Aantal doden Het boek, dat eind april volgend ■jaar op de markt zal komen, bestaat uit. drie delen: „De slag", „De bom men", „De brand". De titel is „Rot terdam mei '40". Het bombardement, het lijden van de slachtoffers, wordt in het derde deel behandeld. De auteur noemt hierin een aantal doden van „meer dan 600, minder dan 900." „Het juiste aantal weet ik niet. Tot augustus 1940 werden nog mensen onder het puin vandaan gehaald, en ook op 10, 11 en 12 mei waren er bombardementen geweest." Destijds werd het bombardement aan geallieerde zijde als een terreur- bombardement gezien, omdat toen het cijfer 30.000 doden werd ge noemd. De Duitsers beschouwden het als een strategisch bombardement, maar als je de historie volgt was het een strategisch bombardement met terreurwerking. Wat betreft het veelomstreden punt of het bombardement op een vergissing of op een terreurdaad be rustte, heeft de schrijver zich aan de, conclusies van het wetenschappelijk onderzoek gehouden. De mariniers Wagenaar werd in 1939 in Rotter dam geboren. Op 14 mei 1940 was hij een jaar oud. „Mijn moeder heeft me in een kinderwagen afgevoerd naar Schiedam." Hij beschrijft dus een stuk historie, waarvan hij geen getuige is geweest. Iets dat hem merkwaardigerwijs on langs nog voor de voeten werd ge worpen door een lezer van een krant, die Wagenaar ook heeft geïn terviewd. In dit interview liet Wagenaar blij ken dat zijns inziens de mariniers wel dapper om Rotterdam hebben gevochten, maar dat de verhalen over mariniers met messen tussen de tanden in twijfel moeten worden ge trokken. Er kwam een boze reactie van ge noemde lezer. Wagenaar: „Er wordt in mijn boek geen enkele legende ontkracht, maar ook niet gevormd. Er staat: Die dag sprak een Duits officier op het Noordereiland, die de aanval van de mariniers in hun blau we uniformen had kunnen volgen, vol bewondering over „diese schwarze Teufel." Men hoorde het, onthield het en gaf het door: die zwarte duivels. Van volkomen onverdachte zijde, in het boek De zwarte duivels, zegt de schrijver, een officier der mari niers, zelfs dat al die woeste verhalen overdreven zijn. Bovendien waren niet alleen mariniers, maar ook an dere soldaten helden. Voor een parle mentaire enquêtecommissie is des tijds verklaard ddt bij de mariniers 28 doden vielen, maar bij de infante rie 120 en bij de genie 80 doden.' De tegenspraak het elkaar te genspreken van ooggetuigen was vooral in het begin een groot probleem voor de schrijver. Hij loste dit op door de diverse meningen met elkaar te vergelijken en te toetsen aan het documentatiemateriaal. Duittse risie Hij sprak met ongeveer 150 men sen, waaronder 20 Duitsers. Van Duit se kant, het Institut fur Zeitgeschich- te te Munchen en het ministerie van voorlichting te Bonn, en door ex- militairen werd alle medewerking verleend. „Wat me opviel was het oog voor details, het bijna fotografische geheu gen van de Duitse militairen. Die tijd is voor hen de belangrijkste periode in hun leven. Zodra de hele oorlog ter sprake kwam, gaven ze toe voor een verkeerde zaak te hebben gevoch ten. Maar het offensief in het westen van 1940, vooral wat Nederland be treft, vinden ze een „anstandige", een fatsoenlijke zaak. Foto: Richard Henke Wel werd het bombardement van Rotterdam „een schrille dissonant" in het hele offensief genoemd. Maar daarnaast wezen ze erop dat ge neraal Kurt Student, commandant van de Duitse parachutisten, toen hij in Rotterdam een hoofdkwartier moest inrichten niet de ramen van een school liet inslaan, maar de con cierge liet zoeken voor de sleutels. („We zijn correct opgetreden.") Wagenaar: „Het bombardement vinden ze heel droevig, maar onver mijdelijk, en ze voelen zich niet schul dig wat ze natuurlijk wel waren." Aad Wagenaar praatte zes uur ach tereen met de nu 78-jarige ex- ge neraal'Kurt Student, die geanimeerd over zijn verleden vertelde. Ter sprake kwam een Nederlands schot door zijn voorhoofd. De Nederlandse chirurg die Student oplapte, vond bij het onderzoek een kogeltje naast zijn linkeroog. De chirurg, die nog leeft, vertelde Wagenaar dat niet te heb ben begrepen, want de kogelbaan ging in een andere richting. tudents hazen j acht „Student begon bijna honend te lachen en zei: Ja maar dat kogeltje zat er nog van de hazenjacht in 1916! (Student was toen jachtvlieger aan het westelijk front). Overigens moest ik wel de groeten doen aan de Neder landse chirurg. Deze kreeg later in de oorlog een foto van een vriend die de herstelde generaal toonde als de trotse veroveraar van Kreta. „Dat is jouw schuld, zak" had de vriend er bij geschreven." Bij het afscheid slaagde Wagenaar erin een boekje van Student cadeau te krijgen. Het is een bundeltje Ber- lijnse volksverhalen „Det fiel mir uff", dat Student in de nacht van 9 op 10 mei 1940 las om zijn zenuwen te kalmeren.. „Wijlen prof. Oud, toen burgemees ter van Rotterdam, schreef die avond een brief aan zijn zoon aan het front. Ik had Oud graag willen intervie wen, maar hij werd maart 1968 in het ziekenhuis opgenomen; juist toen ik begon met mijn documentatie." Uel detail Wagenaar schildert in zijn boek bij voorkeur het kleine, ogenschijnlijk onbelangrijke detail. Juist hierdoor, door het aaneenrijgen van een keten van menselijke reacties, is een con trastrijk beeld ontstaan van wats zich in mei 1940 in Rottedram afspeelde. Een greep hieruit. Op de avond van 13 mei, aan de vooravond van het bombardement, bleef iemand in de binnenstad eten, stak daarna een pijp op en wandelde de stad nog eens door. Hij vond dat Rotterdam als stad toch 'wel iets ging worden. Even voor half twaalf op de morgen van de 12de mei nodigde een verpleegster van het ooglijdersge- sticht aan de Oostmolenwerf mari niers op de thee. 'Ze lagen verspreid in de tuin. Een marinier, die de wacht hield bij een machinegeweer, zei dat hij niet van zijn post mocht. Bij de luchtaanval die even later be gon, werd hij gedood. Diezelfde morgen ontwaakte ge neraal Kurt Student in zijn hoofd kwartier „Het Wapen van Rijsoord" te Rijsoord. Hij werd pas goed wak ker, toen zijn mannen binnenkwa- BERN Zwitserland heeft de mi litaire attaché van Israël, kolonel Zvi Alon, persona non grata verklaard, zo deelt het ministerie van buitenlandse zaken in Bern mee. De maatregel vloeit voort uit de zaak Fraunknecht, de Zwitserse ingenieur die Israël 20 kratten supergeheime tekeningen heeft verstrekt voor de motoren van hetndiegtuig Mirage-3. De tekeningen verschaffen Israël de kennis, van zijn vloot van Mira- ge-gevechtstoestellen, waarvoor Frankrijk een embargo heeft afge kondigd, in stand te houden. De Zwitserse regering beweert, dat de blauwdrukken van de Mirage van af najaar 1968 tot de vorige maand aan Israël werden verschaft. De toe voer kon worden gestopt door de toe vallige ontdekking van een paar kratten die aan de Zwitsers-Duitse grens op een fabrieksterrein in het geheim waren opgeslagen. Auto gestolen met geheime ontwerpen LONDEN Een vrijdag in Londen gestolen auto van een ambtenaar van het ministerie van technologie is te ruggevonden. In de kofferruimte za ten tekeningen van een nieuw geleid projectiel voor de Britse marine, de Sea Dart. Naar het schijnt zijn de geheime schetsen onberoerd geble ven. Handhaving christelijke beginselen (Van onze soc.-econ. redactie) SCHEVENINGEN De Ne derlandse christelijke aanne mers- en bouwvakpartoonsbond en de Nederlandse katholieke mers- en bouwvakpatroonsbond gaan morgen in een officiële bij eenkomst fuseren tot het Alge meen verbond ondernemers bouwnijverheid (AVOB). Vandaag hebben de beide bonden in het Kurhaus nog afzonderlijk ver gaderd in een laatste ledenvergade ring. Voorzitter J. P. A. Nelisscn van de NKAPB memoreerde de 52-ja- rige geschiedenis van de bond, die in 1919 met 57 leden begon en er thans 4000 heeft. De heer Nelissen stelde, dat het vooral de katholieke bond is geweest, die heeft geijverd voor de totstandko ming van billijke regelingen van ar beidsvoorwaarden voor de bouwvak arbeiders, zich kritisch opstelde te genover de zogenaamde „bouw-asso- ciaties", een krachtige stoot gaf tot de afschaffing van de borgstelling, vanaf 1929 van leer is getrokken te gen het opkomend verschijnsel van beunhazerij, impulsen gaf tot de op richting van het vakantiefonds voor de bouwnijverheid en het eerst va kantiebonnen uitgaf. Voortzetten Daarbij was steeds het christelijk beginsel leidraad, waarlangs wij ons als militante organisatie opstelden, al dus de heer Nelissen. De NKAPB, zo vervolgde hij, is niet gedoemd te sterven, maar gaat zijn bestaan voort zetten in het Algemeen verbond on dernemers bouwnijverheid. „Onze 52-jarige geschiedenis heeft wel degelijk zin gehad en het is waar achtig niet voor niets geweest. Met behoud van het christelijk beginsel gaan wij nu een nieuwe ondernemers organisatie op een moderne leest schoeien. De service aan de leden wordt uitgebreid en de strijd tegen misstanden krachtiger dan ooit (rechtspositie aannemer, beunhazerij, oneerlijke concurrentie enz.)." De heer Nelissen legde er bijzon dere nadruk op, dat de nieuwe organi satie met erkenning van de Bijbel als richtsnoer de belangen van de ondernemers in de bouwnijverheid in het algemeen en van de leden van de vereniging in het bijzonder zal behar tigen en zal bijdragen tot een recht vaardige sociaal - economische orde. Geen breuk De heer D. Versloot, voorzitter van de NCAB, noemde in zijn ledenverga dering de fusie geen breuk met het verleden, maar een voortzetting van het verleden. In een andere tijd met andere vormen zal de NCAB, die 40 jaar heeft bestaan, het werk voortzet ten. „Wij gaan in hetzelfde spoor ver der. De toekomst is een belofte en een taakstelling, een gave en een op gave", aldus de heer Versloot, die inmiddels reeds is gekozen tot voor zitter van de beide fusionerende orga nisaties. UTRECHT De landelijke huisartsenvereniging is niet van plan haar leden advies te geven over de tarieven, die zij hun particuliere pa tiënten berekenen. Dit ondanks het feit, dat minister De Block de LHV heeft geschreven, dc\t hij ervan uit gaat. dat de huisartsen hun tarieven per 1 oktober niet zouden verhogen. De LHV staat nog steeds op het standpunt, dat de artsen het recht hebben de algemene trend van de loon- en prijsindex te volgen. Als centrale vereniging wenst zij zich echter niet te bemoeien met de beslissingen van individuele huisartsen, die nu minder ver of ver der zouden willen gaan. men met Hollandse tulpen: Student was jarig, maar was dat zelf verge ten. Bovendien werd hem meege deeld, dat hem door de Fuhrer het ridderschap van het ijzeren kruis was verleend. Aad Wagenaar rijdt elke morgen via Hofplein, Goudse- singel en Oostplein naar zijn werk. „Ik kom dan precies door een wijk, die helemaal plat lag. Ik moet dan denken aan die 70 kinderen van een rooms- katholiek tehuis, die in een kel der zaten met een paar nonnen. Een man hoort dan door een zijdeur een gezoem als van een bijenkorf. Het zijn de kinderen, ze waren als rooms-katholieken al bediend, die aan een stuk door „Wees gegroet Maria" bidden. Ze werden nog gered ook. En het is fijn, dat je als schrijver zo'n man dan met die stoet kin deren over de Coolsingel kan laten trekken." Details? De historicus prof. Bouman gebruikt als motto voor zijn boek „Revolutie der een zamen" dat Wagenaar in ons gesprek even noemde woor den van de psycholoog C. G. Jung: „Wat echter eigenlijk is gebeurd, onttrekt zich aan de vorsersblik van de historicus, want het eigenlijke historische gebeuren ligt diep verborgen, door ALLEN geleefd en door niemand bespied." met het symbool van klassieke schoonheid Let op het EGYPTISCHE KOPJE op alle Lavona-produkten, het symbool van klassieke schoonheid. DEN HAAG Morgen zal de Apeldoornse kantonrechter mr. P. Pilon uitspraak doen in het proefproces, dat door het socia listische Tweede-Kamerlid van den Doel namens de huur ders van de oude stadswijk Sprengendorp tegen de woning bouwvereniging „De Goede Woning" (en indirect tegen de Huuradviescommissie te Harder wijk) is uitgelokt. Wijst de kantonrechter ontruiming van een pand door de heer Wassink toe, dan hebben de huurders het pro ces verloren en zullen de huren alsnog, met terugwerkende kracht tot 1 mei 1968 worden verhoogd. Op 23 juli 1969 dagvaart de wo- ningbouwstichtirig een huurder als proefpersoon en eist opruiming. Af gesproken is, dat als de ontruiming wordt toegewezen, alle bewoners van BONN De aftredende bondskan selier Kiesinger heeft beweerd, dat hij in de tweede wereldoorlog agent is geweest voor het Vaticaan. Het Westduitse weekblad „Der Spiegel" schrijft deze week over deze inlichtin gen te beschikken. Volgens het weekblad heeft Kiesin ger dit verklaard in een Westduits interneringskamp in 1946. Kiesinger had toen gezegd, dat hij in zijn functie van plaatsvervangend hoofd van de afdeling radiopropaganda bij het nazi-ministerie van buitenlandse zaken was gebleven, omdat hij gro tere belangen nastreefde. Hij had kontakt gehad met het Vaticaan «n was geheim agent voor het Vaticaan, zo zou hij volgens „De Spiegel" heb ben gezegd. J. v. d. Doel de wijk de huurverhoging van vier procent met terugwerkende kracht zullen betalen. Verliest de stichting het proces, dan hoeft niemand een hogere huur te betalen. V erkeer Op 13 augustus verweert Van den Doel zich namens de huurders. In de richtlijnen van de minister van Volkshuisvesting en ruimtelijke orde ning staat dat de huuradviescommis sie elk individueel geval op zijn ei gen merites moet beoordelen. Daarbij moet volgens het Kamerlid vooral gelet worden op de gebreken die de woning vertoont en de verbeteringen, die de bewoners zelf hebben aange bracht. Het merendeel van de 50-jaar oude woningen verkeert op de rand van verkrotting. Sommige huurders heb ben voor meer dan duizend gulden verbeteiingen aangebracht, daardoor ontstond een grote verscheidenheid in woongenot, maar de huurad viescommissie beoordeelt de wonin gen toch gelijk. Op 10 september repliceert „De Goede Woning". Zij voert aan dat in het verleden te weinig voor onder houd in de huur is omgerekend, er beslist geen grote onderlinge kwali teitsverschillen bestaan, dat de wo ningen geen vervallen krotten zijn, de bewoners drommels goed wisten wat zij huurden, toen zij in de wo ningen kwamen en de richtlijnen van de minister niet meer dan een „steuntje" in de rug van de huurad viescommissie zijn. Kamer papier En nu komt het: „Wel moet wor den erkend dat de woningen niet meer modern zijn. „De Goede Wo ning" beschikt echter niet even ge makkelijk over de Nederlandse be lastinggelden als de heer Van den Doel blijkbaar over het papier van de Tweede Kamer der Staten-Gcne- raal, waarop deze zijn verweer heeft getijpt". Van den Doel: (weer op papier van de Tweede Kamer) „Of de invoering van de niet-verplichte huurverho ging, gelet op de onderhoudsnormen, het door Kamerleden gebruikte pa pier, de harmonisatie van de huren, en de verhouding tussen huurder en verhuurder, een verstandige of niet-verstandige maatregel was. is niet van belang. Het gaat alleen om een juiste uitvoering van de nu een maal aangenomen wet". De rechter zal het uitmaken De eerste prijs van mejuffrouw Candia Visser: dit futuristische model is kennelijk op sterke kli maatswisselingen berekend. Het is namelijk uitgevoerd in zijden tricotgevoerd met schuimplastic. (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Candia Visser van de Academie St. Joost uit Breda gaat naar Kaap Kennedy, dank zij de Kostuums der toekomst, die ze heeft ont worpen voor een prijsvraag, uit geschreven door het honderd jarig Peek en Cloppenburg. Prof. dr. F. L. Polak, de futuro loog, presideerde de jury, die giste ren in het Apollohotel de uitslag be kendmaakte. Een jury van vier he ren, allemaal in het nette pak met boord en das en twee dames, van wie Ageeth Scherphuis in een zwarte oetit-robe en haar arm, die sinds oud Indiaas collier, dat nu ook door zoals het moet, in een fraaie sjaal als mitella en Margreet Bokking in een keurig japonnetje getooid met een oud Indiaas collier.dat nu ook door het Westen ontdekt is. Alleen prof. Polak was vooruitstrevend, omdat zijn donkerblauw kostuum nu eens niet van kamgaren maar van wollen jersey gemaakt was. €1 Nauwsluitend In de toekomst echter zal ook dat hopeloos ouderwets zijn, want de ont werpers, leerlingen van mode- acade mies, prefereerden allemaal vinyl als materiaal voor de kledij, die onveran derlijk bestond uit een nauwsluitende bodystocking belegd met allerlei va rianten van vinyl. Soms met afritsba- re delen, want bloot zal in die toe komst veelal kunnen, omdat we in steden zullen leven, waar de koude onbekend is. Blijkbaar wordt wel op een verhar ding van meubelen gerekend, want verscheidene keren waren de pakken voorzien van stootkussens. Zilver De bekroonde,ontwerpen van Can dia waren: een bodystocking met vi nyl broek-hes, a-symetrisch en zelfs zonder onderlaag te dragen en een bodystocking met voorpand en broekspijpen van dubbele stof met repen schuimrubber gevuld. De ele gante toekomstman kan er een tu nica over dragen met zilveren kraag en gordel. De ontwerpen waren voor de show uitgevoerd, maar zullen wel nooit meer gedragen worden, want be paald gemakkelijk leken ze ons de dressmen niet te zitten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9