ARPKabinet koos slecht tijdstip inflatiecorrectie mijn volgende pakje is weer Werkloosheid nog lager Afblijven van onze grenzen Gevangenen willen geen erwtensoep Ontwerp Witteveen wijzig en Niewwe regering niet binden I Akkoord mits vergoeding voor laagstbetaalden PARTIJLEIDER BREZNJEF: HAAR- JUWEEL Nieuw type vliegtuig naar Twenthe ant die smaakt nu eenmaal anders dan andere Staking in Scheveningen Wel maatregelen tegen huisarts van Korsten Paisley: Britse soldaten partijdig Stijgt gulden toch mee? Komplot ontdekt tegen Hoessein 5 DlNSDAG 7 OKTOBER 1969 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Dr. Kuyperstichting, het wetenschap pelijk bureau van de ARP, is het niet eens met het vooront werp van wet, dat minister Witteveen van Financiën heeft ingediend voor een regeling tot jaarlijkse aanpassing van het tarief van de loon- en inkomstenbelasting aan de koopkracht. Het grootste bezwaar van de stichting is het tijdstip waarop minister Witteveen met zijn plannen komt. Paus Paulus heeft gisteren in bijzondere audiëntie de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, ontvangen. De foto is genomen tijdens het ondevhoud in de pauselijke bibliotheek in Vaticaanstad. De ARP heeft in principe geen enkel bezwaar tegen deze aan passing, die de voorkeur ver dient boven schoksgewijze aan passing. Maar het lijkt praktisch uitgesloten de stijging van de overheidsuitgaven zodanig te drukken, dat deze stijging ge heel gefinancierd kan worden uit de reële progressie van de loon- en inkomstenbelasting. Een wettelijke regeling, zoals minis ter Witteveen voorstelt, zal toekomsti ge regeringen steeds meer voor dc OOST-BERLIJN „Wie de onschendbaarheid van onze grenzen op de proef zou durven stellen, zal stuiten op het totale vermogen van de strijdkrachten van de Sowjetunie en de hele socialistische gemeenschap." De Russische partijleider Breznjef zei dit gisteren in Oost-Berljjn in een toespraak ter gelegenheid van de twintigste verjaardag van de Oostduitse volksrepu bliek. Een uiterst voorzichtige houding in afwachting van de vorming van een nieuw kabinet in Bonn kenmerkte de toespraak van Breznjef en ook die van zijn Oostduitse collega Ulbricht. De Rus sprak zich uit voor ontspanning en voor „betrekkingen van goed nabuurschap" met alle lan den, met inbegrip van West-Duitsland. „Wij zouden natuurlijk toejuichen, als de Westduitse politiek rea listischer zou worden, en wij zouden bereid zijn hier in gelijke mate te reageren, maar onze strijd tegen het TV-commentaar Misdaad toen IJet was weer eens heel iets anders op de beeldbuis, dat eerste spel in de nieuwe NCRV-reeks „Mijne heren van de gerechte": misdaad in de 17e eeuw. Een ingewikkeld maar niet al te schokkend verhaal, door de auteur Wërtheim voortreffelijk in sfeer gehouden en in knap-gevonden decors opgevoerd door bekwame ac teurs. Joan Remmelts overtuigde wel als de gewetensvolle schout, die net iets te veel met boeien en pijn bank moest dreigen om duidelijk te maken dat er achter de deuren meer viel te beleven. Het geheel was wat breed van stof, maar tenslotte ijlde men in de Gouden Eeuw niet langs 's heren wegen en het viel ook niet mee, via een aangebeten appel een in de klem geraakte misdadigster op te sporen. Het spel was lang en onschuldig, maar boeiend als kijkaangelegen- heid, met ook een goede rol voor Co ba Keiling en met Bert van der Linden op zijn best als politiever- klikker. Tom van Beek geloofde blijkbaar niet erg in de verkleed partij: zijn spel kwam het minste uit de verf. De NOS-radio ging van start met het tweewekelijkse telefoonprogram ma „Komt u maar", dat zich alweer beter voordeed dan de proef in juli. Vele luisteraars spraken aktief mee over actuele onderwerpen, die ook uit de luisterkring zelf werden aan gebracht. Tussen goed gevarieerde muziek ging het allemaal heel ge animeerd toe. Bij de VAR A-televisie kwam Mies Bouwman even vertellen dat zij op 22 november begint met haar spel- programma uit Scheveningen, en dat lezers van alle dagbladen zich kunnen opgeven om mee te doen. De voorwaarden die de VARA oor spronkelijk stelde: geen lezers van De Waarheid en De Telegraaf, is na protest van Mies ingetrokken, zodat nu iedereen weer blij is en de uit zendingen kunnen doorgaan. militarisme en het revanchisme is een principe-kwestie en kan geen compromis dulden", aldus Breznjef. Daden Een onbetwistbaar succes noemde Breznjef de uitslag van de Bonds dagverkiezingen. Dit resultaat is volgens hem een „afwijzing van de pogingen van de neo-nazi's, in de Bondsdag te komen". Breznjef en Ulbricht gaven te ken nen, dat de nieuwe Westduitse coali tie op haar daden zal worden beoor deeld, wat voor Ulbricht betekent, dat ontspanning niet mogelijk is voordat dc bestaande grenzen tussen de twee Duitse staten bij bilateraal verdrag zijn erkend. De Oostduitse partijleider on derstreepte de aanspraken van zijn land op het lidmaatschap van de VN. Voorzichtig De toespraak van de Tsjechoslo- waakse partijleider Husak was af wisselend voorzichtig en orthodox. Hij onthield zich over het alge meen van scherpe aanvallen op zijn voorgangers uit de „Praagse lente", hoewel hij hun verweet slap te zijn geweest en „ons verbond met de Sowjetunie en de andere socia listische landen te hebben verzwakt". „Maar, zo zei hij. „Tsjeohoslowa- kjje maakt nu weer een integrerend deel uit van het socialistische kamp en het Warschau-pact". De Amsterdamse kapper Jerry Bar- ning en de juwelenontwerper Dou glas Cooper hebben deze synthese bereikt: hun visie op de haar- en juwélenmode voor 1970. Met behulp van haarvlechtjes hoog opgestoken haar, waarin een kostbare armband met motieven van oosterse draken wordt gedragen. De „armband" is 18 j karaats goud versierd met verschil- i lende kleuren emaille en edelstenen. In Canada gebouwd MONTREAL Minister Den Toom heeft vandaag op het fa- brieksvliegveld van Montreal het eerste NF-5B tweepersoons opleidingsjachtvliegtuig aan vaard. Het is bestemd voor de Ko ninklijke Luchtmacht en ge bouwd door Canadese en Neder landse technici. Vier van deze toestellen worden eind novem ber naar de vliegbasis Twenthe overgevlogen. De minister roemde de samenwer king tussen Nederland en Canada, die borg stond voor tijdige afleve ring. HijjWas blij met de inwilliging van de Nederlandse eisen bij de bouwplannen. Deze hebben o.m. be trekking op een versterkte vleugel en sterkere motoren. Op tijd Gisteravond zei de minister aan een diner, aangeboden door ambassa deur Bot, dat ons land in 1966 heeft getracht de NF-5 in Nederland en de Verenigde Staten te laten bouwen. Dit was financieel niet haalbaar. „Als Canada In januari 1967 zich niet be reid had verklaard voor de in Neder land beschikbare gelden de vliegtui gen te leveren, zou ons land niet tij dig en niet In de vereiste hoeveelhe den over de vliegtuigen hebben kun nen beschikken". Minister Den Toom zei later op een persconferentie dat het besluit van Canada om zijn NAVO-trocpenmacht in Europa in te krimpen, tot soortge lijke beperkingen van andere NA- VO-ledcn zou kunnen leiden. Hij noemde Denemarken, Noorwegen en België. noodzaak plaatsen gehele of gedeelte- j Ijjke ontheffing van de wet te vragen, j ingrijpend te bezuinigen of, en dat is j het waarschijnlijkst, het ontstane be- j grotingstekort te dekken door verho ging van de indirecte belastingen. Vergoeding De ervaring leert immers dat vrij wel onafhankelijk van de politieke kleur van de kabinetten, de overheids uitgaven onafgebroken stijgen en wel in een zodanig tempo, dat voor de toe komst alleen dan restitutie mogelijk lijkt, als over de gehele kabinetsperio de bezien voor een gelijk bedrag aan aanvullende fiscale maatregelen in de indirecte sfeer wordt gezorgd. Elk kabinet zal dus een politieke keuze moeten maken voor een hogere tariefstelling van de indirecte belas tingen, als tegenwicht van de verla ging van de loon- en inkomstenbe lasting. Deze politieke keuze wijst de ARP in principe niet af, maar moet door elk kabinet afzonderlijk worden ge daan. Daarom is het moment van in dienen door minister Witteveen niet juist. Dat tijdstip valt namelijk aan het eind van deze kabinetsperiode. Indiening ervan zou betekenen dat het huidige kabinet het volgende bindt aan dc gemaakte politieke keu- Wijziging De Kuyperstichting suggereert een oplossing: Wel Indiening van het voorontwerp maar dan zo gewijzigd, dat elk kabinet voor zichzelf de keus kan maken ten aanzien van de verhouding tussen directe en indirec te belastingen en uit die keuze het percentage van de inflatie-correctie laat voortvloeien. Wordt de voorgestelde regeling niet veranderd, dan is het mogelijk dat de prijzen niet zullen worden be heerst. Een ongunstige prijsontwikke ling moet te allen tijde worden voor komen, vindt de stichting. Periode De correctie-factor moet bovendien gebaseerd worden op de prijsontwik keling gedurende een hele kabinets periode en niet, zoals minister Wit teveen voorstelt, gedurende twaalf maanden. De Kuyperstichting vraagt aanvul lende maatregelen voor bejaarden en de gehuwde werkende vrouw. Omdat de correctie altijd tot bepaalde las tenverzwaring in de indirecte sfeer zal leiden, is het noodzakelijk dat bij elke inflatiecorrectie compenserende maatregelen zullen worden genomen voor de laagstbetaalden. De stichting denkt daarbij met name aan het op trekken van de belastingvrije voet. De 68-jarige landbouwer E. de Vries te Bedum is gisteren onder zijn tractor in een sloot terechtgekomen en In de modder gestikt. (Van een onzer verslaggevers) SCHEVENINGEN De erw tensoep viel gisteren niet goed bij vijftig gedetineerden in de strafgevangenis aan de Pomp- stationsweg. Met een sitdown- staking protesteerden ze in de gangen van de gevangenis tegen de overschakeling op het maan dagse wi'ntermenu. Ze hadden liever dc zomerse nasi goreng. De gedetineerden deelden mee, be slist niet tegen de kwaliteit van bet eten te protesteren, maar zij vonden het te warm om zich al over de erw tensoep te bulgen. Er werd gistermid dag niet gegeten en de groep ging ook niet aan het werk. De overige vijftig gedetineerden namen niet aan de zit- demonstratie deel, maar gingen ook niet aan het werk. Ondanks aandringen van de bewa kers bleven de „opstandelingen" vier uur in de gangen bivakkeren. Met di recteur T. Mouwen werd druk onder handeld. maar deze kon alleen maar meedelen dat het een landelijke rege ling betreft, waarin de directie geen zeggenschap heeft. De heer Mouwen en later de hoofddirecteur drs. J. A, Brons wilden wel de toezegging doen. met het ministerie van justitie te overleggen of het menu wat meer kan I worden aangepast aan de steldheid. Aan tafel Hand op het hart en de waarheid spreken. Hoeveel tijd zou u nodig hebben om vlot Russisch, Japans of Swahili te sproken? Zelf kan ik daar heel gemakkelijk op antwoorden. Géén tijd, want nooit of te nimmer zal ik er kans toe zien. Het enige Russisch dat ik onthouder kan is „njet", van het Japans weet ik wat sake is en van het Swahili, dat een bijzonder gemakkelijke taal moet zijn, omdat alles precies zo .geschreven wordt als het wordt uit gesproken, zuiver fonetisch dus, weet ik helemaal niks. Met bijna open mond van bewon dering luisterde ik dan ook naar een drietal, voor wie geen taalpro bleem schijnt te bestaan. Allereerst de heel mooie Mayumi Sumida, die het Nederlands spreekt met dezelfde sierlijkheid als waar mee ze haar kleine handen beweegt. Ze werkt aan de Japanse ambassade en is drie jaar in Nederland. Onze taal heeft geen geheimen meer voor haar. Spoedig mengde zioh in het gesprek de heer Boris Netrebski. die het wel voorzichtig deed, maar zo lang hert. bij beleefde vriendelijkheid bleef, zich uitstekend redde. De rest komt ongetwijfeld ook wel, want hij is pas drie maanden in Nederland, opvolger van de heer Marakof. persattaché van de Russische ambas sade. Die voorganger presteerde hel zelfs om in het Nederlands lezingen te houden. Nummer drie sprak alleen nog Engels, maar zocht de beste metho de om zo snel mogelijk Nederlands Talen te leren. Het is de heer H. A. Ma- hadhy, secretaris van de ambassade van Tanzania, waar het Swahili de officiële taal is. Hij voelt het ge woon als een tekort in het contact met de Nederlanders, dat hij hun taal niet spreekt en wat nog erger is, de kranten niet kan lezen. Ik 'was na dit alles zo geïmpo neerd, dat ik toen ik kennismaakte met collega Pierre Haneuse van Agence France Presse en Paris Match, het beste beentje nu zelf eens voor wilde zetten. Het Frans heeft van die kleine kreetjes, die je slaken kunt. Zo van Comme-ga en Oe-la-la. Dat maakt een enorm vlotte indruk. Maar ik wilde meer! Startte een verhaal, maar verwar de onmiddellijk alle verleden en toekomstige tijden, verwisselde le en la en voelde de handjes klam worden. Pierre luisterde aandachtig, waarschijnlijk moeizaam, maar ui terst beleefd. Zelfs presteerde hij het net op tijd bij de clou van het verhaal in de verplichte lach los te barsten. Op dat ogenblik kwam er Iemand bij en gezellig zetten ze samen de conversatie voortin het Neder lands....! Ik heb hem toen maar in puur Hollands uitgescholden. Waar ik overigens ook niet zo best uitkwam, omdat je, als je heel hard lachen moet, er geen woord meer uitkrijgt in welke taal dan ook! Men liet de gedetineerden met rust. Tegen het avondeten om zes uur. een broodmaaltijd, werd de sitdownstaking beëindigd en gingen de mannen nor maal aan tafel. Volgens de directie zullen geen disciplinaire maatregelen worden genomen. De recreatiezalen werden gisteravond normaal gebruikt. Er zal echter over de niet-gewerkte middag geen loon worden uitbetaald. De gevangenisdirectie zou vandaag op het Ministerie van Justitie van gedach ten wisselen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Naar de behande- leden public relation-adviseur Ben ling door de huisarts van de over- Korsten is reeds in het begin van dit jaar een onderzoek ingesteld. De geneeskundig-inspecteur van de volksgezondheid in Zuid-Holland heeft toen maatregelen genomen. De reden was een te groot gebruik van verdovende middelen in de prak tijk van de huisarts. De ministers van justitie en sociale zaken, de heren Polak en Roolvink, delen dit mee in antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Frans- sen (soc.). Uit het antwoord van de i ministers blijkt verder, dat het niet waar is, dat de geneesheer-direk- teur een rapport over de zaak-Kor sten lange tijd in zijn la zou hebben laten liggen. De geneeskundig-inspekteur wilde geen mededelingen doen over het in- j grijpen bij de huisarts van Korsten. 1 Zo ontstond de indruk dat de ge- j neeskundig-inspekteur niet op de hoogte was, aldus de ministers. BELFAST De leider van de Noordierse protestanten, dominee lan Paisley heeft gisteren de Britse troe pen partijdigheid verweten. Paisley beweert, dat de militairen hebben getracht moeders en kinderen ervan te weerhouden naar zijn zon dagsschool te gaan. Zij zouden vol gens de predikant ook vrouwen heb ben bedreigd door met geweren en knotsen te zwaaiën. Een dergelijk machtsvertoon is onder deze omstan digheden belachelijk, aldus Paisley. De opperbevelhebber van de Britse troepen in Noord-Ierland. sir Ian Freeland, zei geen berichten te heb ben ontvangen dat zijn soldaten moe ders en kinderen beletten naar faisley's zondagsschool te gaan. Niet temin zal hij een onderzoek laten Instellen. De beschuldigingen van partijdigheid wees hij van de hand. LUXEMBURG Als de opwaar dering van de Duitse mark meer dan 6,5 h 7 procent gaat bedragen, zal het onvermijdelijk zijn dat de gulden ook wordt gerevalueerd. Dit heeft minister Witteveen vol gens enkele bladen gisteren in Luxem burg gezegd, waar op het ogenblik de ministers van financiën en land bouw van de EEG bijeen zijn. Het ministerie van financiën in Den Haag, om commentaar gevraagd, verwees naar de zaterdag gepubli ceerde verklaring van de minister, dat Nederland een Duitse revaluatie niet zal volgen. Ook de koers van de Franse frank kwam aan de orde; de koers zakte gisteren op vele plaatsen tot een diep te, die sinds de devaluatie nog niet was bereikt, namelijk 62 cent. DEN HAAG Eind september wa ren 30.700 mannen zonder werk 1800 minder dan een maand tevoren en 13.000 minder dan een jaar gele den. In dat jaar daalde vooral de werk loosheid onder metaalbewerkers, bouw vakarbeiders. chauffeurs en losse ar beiders. Gering daalde de werkloos heid onder het handels- en kantoor personeel en het horecapersoneel. De vraag naar werknemers is in sep tember gestegen van 108.000 tot 112.000. AMMAN De Jordaanse regering heeft gisteren bekendgemaakt dat zij een komplot tegen de veiligheid van het koninkrijk heeft verijdeld. De samenz.wering was op touw ge zet door de leiding van een ultra rechtse conservatieve partij, die streeft naar vestiging van Arabische staten op basis van de Koran. Gibraltar Als Nederlander hoop ik dat Gibral tar aan de Engelsen blijft. Eigenlijk hadden wij er moeten zitten, want hadden onze zeelui niet het grootste aandeel in de slag om Gibraltar? De meerderheid vah het Neder landse volk is zeker voor behoud aan de Engelsen. Gibraltar, angel in Fran co's vlees, is Britser dan ooit Het wordt meer dan tijd dat dictator Franco het hazepad kiest. Dat geldt ook voor anderen (Nasser bijvoorbeeld), want de mensen van de- ze tijd willen geen dictators. Franco legt de vrijheid van zijn landgenoten aan banden. Er is bijv. geen gods dienstvrijheid en geen vrijheid van vakvereniging. Wat wil hij nu met zijn oorlogssche pen? Laten we niet aan Piet Hein denken, want dan moeten we lachen. Rotterdam J. Soeten*

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5