Jubilerend Paron blij met ton van vrienden Paisley's grootste nieuwe kerk van Ierland Afscheidscollege van prof. C. J. Bleeker Kerkvoogdij vraagt hulp voor terugkoop Een woord voor vandaag Baptisten doen mee met nieuwe Fransen „Kom over Bru«i Uw probleem is het onze... gaan meedoen Unie gaat ook helpen Aluminium tank in Engeland PvdA: Werk niet mee aan hoger" belastingen Gaten in de begroting komende jaren gedekt Borstbeelden martelaars BEROEPINGSWER De kerk staat he geloof in de we£ I DINSDAG 7 OKTOBER 1969 Paulus begint het einde van zijn brief aan de gemeente van Philippi te naderen. Hij heeft hen net getroost met de ge dachte dat God in al hun behoeften zal voorzien. En dan spreekt hij de volgende zegen uit: „Onze God en Vader nu zij de heerlijkheid in alle eeuwigheid: Amen." Dat is een vrome zin, een mooi slot voor een mooie kerk dienst. De uitspraak herinnert aan de slotwoorden van het gebed dat de Here Jezus de discipelen leerde bidden: „U zij de heerlijkheid!" En toch zijn dit meer dan mooie woorden. Toch is dit meer dan een wens. Het is een opdracht. Er staat: „nu zij de heerlijkheid", en niet: ,,nu is de heerlijkheid". God ontvangt Zijn heerlijkheid maar niet vanzelf. Wij moeten Hem verheerlijken. Wij moeten Hem Heer doen zijn van ons leven, van onze wereld waarin wij leven. We verheerlijken God door Hem Heer te laten zijn van Zijn schepping. Het is tegelijkertijd echter ook een belofte. De zin begint met het woordje „nu". Eerder kon deze wens niet vervuld worden, maar nu wel. Wat bedooelt Paulus met „nu"? Hij bedoelt alles wat hij geschreven heeft in zijn brief. Dat opent de deur voor de verheerlijking van God. Een zegenbede mag je nooit losmaken van wat er aan vooraf ging. De bede wordt slechts daar vervuld, waar het gepredikte Woord van God gehoorzaamd wordt. We lezen vandaag: Spreuken 120—33 Enquête over vrouw in de kerkeraad Op verzoek van de Hervormde ge nerale diakonale raad is de landelijke Hervormde Vrouwen Dienst-commis- sie begonnen aan een onderzoek naar 'de vrouw in de kerkeraad'. Formu lieren voor deze enquête zijn ver stuurd naar alle plaatselijke HVD- commissies, waarbij de landelijke HVD-commissie rekent op actieve me dewerking in de plaatsen waar her vormde vrouwelijke ambtsdragers zijn. Het betreft hier een bescheiden en quête met navraag of men van me ning is, dat de vrouwelijke ambtsdra gers) delen in alle verantwoordelijk heden van de kerkeraad; of deze ambtsdragers een eigen inbreng heb ben in de kerkeraad en eventueel in het college van diakenen; hoe de verhouding tot de plaatselijke HVD- commissie is enz. ,99 ARNHEM De baptisten hebben besloten, om opnieuw mee te doen met „kom over de Brug". De uniecommissie en de unie- zendingscommissie hebben beide po sitief gereageerd op een verzoek om medewerking van de .stichting Zen ding en Werelddiakonaat. Ds. J. Euwema en ds. T. Jansma zullen de baptisten in het nieuwe bestuur van de stichting vertegenwoordigen. De nieuwe „Kom over de Brug"-ac- tie wordt waarschijnlijk in 1971 ge houden. Brieven die niet «Un voorzien van naam en adrei kunnen niet ln behandeling worden genomen. Ge- helmhouding Is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar in verband staan moeten ln afzonder lijke blieven worden gesteld. Per brief dient een gulden aan gels te worden Ingesloten. Vraag: Wie heeft de verlo vingsring (trouwring) uitgevonden? Antwoord: Het gebruik van rin gen is te allen tijde bekend geweest: hals-, arm-, been-, neus-, oor-, lip pen- en vingerringen. In de oude tijd waren vingerringen het meest verbreid, als sieraad (denk aan de verloren zoon in het Evangelie) en Ier aanduiding van enige waardig heid of macht (de ring die Farao aan Jozef schonk). De Romeinen droegen een of meer ringen aan elke vinger. Zij leerden dit waarschijnlijk van de Sabijnen, die ringen en banden droegen aan de linkerarm. Aanvankelijk moch ten in Rome alleen senatoren gou den ringen dragen bij ge zantschapsdiensten; de gewone bur gers droegen ijzeren ringen. Ook droegen de Romeinen reeds zegel ringen. De symbolische betekenis van de ring als onderpand van trouw vin den wij vooral in de trouwring, ook reeds bij de Romeinen in gebruik (zonder steen), eveneens in de pllch- tigheid van de doge van Venetië, wanneer hij Venetiës huwelijk met de zee verzinnebeeldde door aan boord van de Bucentaurus een gou den ring in zee te werpen. Op magisch gebruik wijst de uit drukking „de ring van Gyges bezit ten", wat wil zeggen „verkrijgen wat men wenst". De Lydiër Gyges namelijk zou door middel van een ring zich onzichtbaar hebben kun nen maken en zo koning Gandaulus van de heerschappij hebben beroofd. De elfen konden zich in zwanen veranderen door het aanleggen van een zwanenring. Ook in de eredienst komt de ring voor. De ring, welke de Romein zijn verloofde aan de linkerringvinger schoof, bleef in christelijke tijd ge handhaafd. Later schonken beide verloofden elkaar wederkerig een ring. In de elfde eeuw verplaatste zich dit gebruik naar het ogenblik van de huwelijkssluiting, hetgeen daarna weer leidde tot het dubbele gebruik van verlovings- en trouw ring. Het dragen daarvan aan de rechterhand is van oudgermaanse oorsprong, het links dragen was een Romeins gebruik. Vraag: Volgens het „Informatie blad" van enige weken geleden mo gen de kappers hun prijzen met 5 pet. verhogen. Sinds wanneer en waar kan men klachten indienen voor berekening van te hoge prij zen? Antwoord: Met betrekking tot de tarieven in de kappersbedrijven bestaan er twee mogelijkheden: a. een algemen regeling, die behelst het georganiseerd overleg vooraf met het ministerie van economische zaken. Eerst na goedkeuring van de betrokken minister kan het bedrijf in zijn geheel tot tariefsverhoging overgaan, natuurlijk tot de maxima, zoals op het ministerie in overleg met de organisatie is vastgesteld. b. een volgende maatregel betreft de individuele prijsverhoging per bedrijf. Het kan gebeuren dat een ondernemer na bestudering van zijn balans tot de ontdekking komt dat wanneer cr niets gebeurt, aan zijn tarieven, hij in de rode cijfers te recht zal komen. In een dergelijk seval zal hij persoonlijk via zijn organisatie een aanvraag tot ta riefsverhoging moeten indienen bij bet ministerie. Meestal wordt in dergelijke gevallen tariefsverhoging toegestaan. Tariefsverhogingen welke noch een algemene noch een individuele sanctie van het ministerie hebben, zijn onwettig (in strijd met de prij zenwet). Er bestaan geen maximum prijzen of prijsvoorschriften voor het bedrijf in zijn geheel. Het ta- riefsverschll in de verschillende za ken vindt zijn oorzaak in het feit dat er groot onderscheid is tussen 2de, 3de. 4de en 5de klasse zaken. De beide laatste klass-indelingen, zijn de luxe-zaken. Er zullen zeker grote verschillen kunnen optreden tussen de eerste twee en laatste twee klassen. Egyptische godsdienst actueel AMSTERDAM Met een college over „De betekenis van de oud-Egyptische godin Hathor" heeft prof. dr. C. J. Bleeker afscheid genomen van de univer siteit van Amsterdam als gewoon hoogleraar in de geschiedenis der godsdiensten en fenomenolo gie van de godsdienst. Hij is met ingang van 1 september met emeritaat gegaan. Vermoedelijk verwachtte men voor een afscheidscollege een meer ac tueel onderwerp, aldus prof. Bleeker. Hij noemde dit een vergissing. Want de oud- Egyptische godsdienst bezit actuele waarde. De huidige chaoti sche, door angst en onzekerheid ge kwelde wereld zou een voorbeeld kunnen nemen aan het vertrouwen in de zin van de wereldorde, dat aan de oude Egyptenaar kracht en levens blijheid schonk. Door een nadere beschouwing van haar karakterbeeld liet prof Bleeker zien, hoe Hathor een inspirerende go din is. Uit het verhandelde vloeiden voor hem twee conclusies voort: de gods diensthistoricus mag pas tevreden zijn met het onderzoek, indien hij de zin der verschijnselen heeft ontraad seld èn: de theologische betekenis van dit vak steekt hierin, dat het een getuigenis is van de macht van het geloof. Prof. Bleeker werd in 1898 te Bene den Knijpe geboren. Hij studeerde theologie met specialisme godsdienst geschiedenis en in het bijzonder oud- Egyptische godsdienst te Leiden en twee semesters Egyptologie in Ber lijn. Van 1925 tot 1938 was hij voor ganger van de afdeling Apeldoorn van de Vereniging van vrijzinnige hervormden. Daarna was hij als her vormd predikant te Culemborg (tot 1941) en te Enschede werkzaam. In 1946 werd hij hoogleraar. Horizontaal: 1. metaalsoort, 5. vrucht, 9. zangwijs, II. voorzetsel, 13. pookijzer, 14. boom, 15. vogel, 17. soort'gebakje, 19. baan voor balspel, 20. vreemde munt, -22. eer, 23. gelei, 24. deel, 25. de geboden som. 26. bij woord. 28. kleefstof, 30. hoepel, 32. smekend woord, 33. spil v.e. wiel, 34. uitruster van schepen, 37. scheik. cle ment (afk.), 38. stad in Italië. 40. be zinksel, 41. greppel. Verticaal: I. diamantafval, 2. voor zetsel, 3. zichtbare ader van een blad; 4. groente, 5. vaarwel, 6. biersoort, 7. per expresse (af k.), 8. plaats in Z.-I 10. verfstof, 12. plotseling, 14. voor heen, 16. planeet, 18. dorpje in N. Brabant, 20. boom, 21. plaats in Gelderl., 25. vuurgloed, 27. einde, 29. gemeenschappelijke weide, 31. salaris, 32. glazen in montuur, 35. zijtak Do- nau, 36. gravure, 38. van onderen (afk.), 39.' en omstreken (afk Oplossing vorige puzzel 1. joviaal. 2. aardbol, 3. negotie, 4. embleem. 5. Nigeria, 6. alleman. De zegswijze luidt: "Jan en alle man". Prof. Bleeker was vele jaren secre taris en vice-voorzitter van het in ternationaal verbond voor vrijzinnig christendom. Sinds 1950 is hij secreta ris-generaal van het internationaal verbond voor godsdienstgeschiedenis. Sinds 1960 is hij hoofdredacteyr van het godsdiensthistorisch tijdschrift Numen. Hij ontving een eredoctoraat van de universiteit van Straatsburg. LONDEN Engeland heeft een aluminium tank, de Schorpioen, die als verkenningsvoertuig zal worden gebruikt, ontwikkeld. Door zijn lage gewicht kan hij gemakkelijk door de lucht vervoerd worden. Ook de verplaatsbaarheid in moei lijk terrein, zoals over sneeuw, in veen of moeras, is bijzonder goed vanwege de geringe asdruk. Men ziet deze tank als een voor loper van meer aluminium gepant serde gevechtseenheden. De bescher mende werking van het aluminium pantser is even groot zo niet groter dan die van staal. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In een brief aan alle gemeentebestuurders van de Partij van de Arbeid vraagt het partijbestuur bij de behandeling van de gemeente-, begrotingen niet mee te werken aan financiële maatregelen, die het welzijnsniveau (gemeen schapsvoorzieningen) verder zullen aantasten. Belastingver hogingen zullen alleen nadelig werken voor de laagste inko mens. De PvdA wijst dat van de hand. „Wy ontveinzen ons niet dat dan een situatie kan ontstaan waarin het Rfjk bepaalde maatregelen gaat af dwingen door Gedeputeerde Staten wijzigingen in de begrotingen te laten aanbrengen", schrijft het partijbestuur. „Maar het is dan tenminste duidelijk waar de verantwoordelijkheden lig gen". „Het zal dan van de omstandigheden in uw gemeenten afhangen welke po sitie u met het oog op de belangen behartiging van de bevolking op dat ogenblik moet innemen. Voor de le den van de colleges van GS, die door het Rijk belast zijn met het toezicht op de gemeenten, geldt uiteraard het zelfde", aldus het partijbestuur. Het bestuur vergaderde gisteravond over de brief die de PvdA-gemeente- bestuurders vorige week naar het par tijbestuur zonden en waarin werd aan gekondigd, dat vele bestuurders het gevoerde gemeentebeleid van het ka binet-De Jong niet meer met hun ge weten in overeenstemming zullen kun nen brengen. (Van onze kerkredactie) PARON, Frankrijk De gezichten van de bestuursleden van de christelijke school in het Franse Paron glommen zondagmiddag. Een grote oude bierton was de tent binnen gedragen, die de Neder landse immigranten in Frankrijk en hun gasten uit het oude vader land feestelijk onderdak bood. Uit die ton verrees een jongen in toga. En hij overhandigde aan het bestuur een cheque van honderd duizend gulden. Het bedrag was zelfs nog iets hoger, om helemaal precies te zijn 101.769,08. Maar zelfs dat bedrag bleek al gauw veoruderd. Dr. N. J. Hommes, de onvermoeibare voorzitter van de Stichting „Vrienden van Pa ron", kon mededelen dat begin vol gend jaar nog 2750 gulden gegeven zal worden. En het duurde niet lang of er dwarrelden nog wat briefjes van honderd neer op de bestuurstafel. En ook de aanwezige in Frankrijk woon achtige gereformeerden en leden van tal van andere kerken boven dien lieten zich niet onbetuigd. Er werd op die feestdag nog eens een kleine tienduizend Franse franken gecollecteerd. GEWELDIG FEEST En zo werd het vierde lustrum van deze school, die trots de naam draagt van de rechterhand van Johannes Calvijn, Theodore de Beza, een ge weldig feest. Niet alleen waren er honderd Nederlandse gasten, maar uit heel midden-Frankrijk waren de Nederlanders en de oud-Nederlanders naar Paron gekomen om mee te jubi leren. Het verhaal is al vaker verteld. Maar het is waard om opnieuw ver teld te worden. Ruim twintig jaar geleden werd ds. H. .J Winter, die zijn ambtelijke loopbaan in Antwer pen begonnen was, door een groep Nederlandse emigranten in het Franse Sens beroepen. Terwijl veel Nederlandse boeren in die tijd droomden van een nieuw be gin in Canada of Australië, waren er ook die hoorden dat er boerderijen leeg stonden in Frankrijk. De meesten hadden grote gezinnen en de zekerheid dat hun kinderen in Ne derland beslist nooit een boerderij zouden bemachtigen. Wie Canada te ver vond, wilde wel een kansje in Frankrijk wagen. GEREFORMEERDE KERK Het aantal gereformeerden was het grootst. En zij waren de eersten om een eigen kerkgemeenschap te stich ten. Al gauw kwamen ook leden van andere kerken die met open armen ontvangen werden, maar het was nu eenmaal al een gereformeerde kerk en dus bleef het een gereformeerde kerk. Maar ds. Winter weigerde bijna naar Sens te komen. Hij vond het prachtig dat deze mensen een eigen kerkgemeenschap wilden stichten. Maar, zei hij, ik zie voor jullie geen geestelijke toekomst als er ook niet een christelijke school komt. Om ds. Winter te kunnen krijgen, werd er Op de school van Paron zijn op het ogenblik 49 leerlingen. Er zijn heel wat vlaskoppen onder die hun Nederlandse afkomst dui delijk verraden. Er komen nu ook meer en meer Franse kinde ren wier ouders hun kinderen niet thuis kunnen hebben en die ze naar Parron sturen. Maar voor vele ouders is dit een zware last. Wil de school fi nancieel rond komen, dan zou er eigenlijk voor ieder kind zo'n 3000 gulden per jaar moeten bin nenkomen. En er zijn ouders die drie kinderen op de school heb ben. Daarom kan deze school zon der hulp niet financieel bestaan. Maar deze week bleek weer eens dat Paron vele vrienden heeft, zowel in Frankrijk als in Neder land. een christelijke school gesticht. Dat laatste is misschien wat te veel gezegd. Maar voorzitter P. Tilma, een landbouwkundig ingenieur, die een boerderij van 600 hectare exploiteert, erkende zondag wel dat de school gesticht werd, omdat het voor die mensen van toen vanzelf sprekend was dat hun kinderen naar een christelijke school gingen. BIJNA TE VEEL Bijna vertilde de kleine ge meenschap van mensen met zeer verschillende achtergronden zich aan dit plan. Al gauw kwamen ze tot de ontdekking dat de Franse protestan ten hen helemaal niet begrepen. Die wilden uit angst voor het feit dat de Rooms Katholieke Kerk opnieuw een vinger in de onderwijspap zou ste ken, niets weten van „christelijke" scholen. En de staat weigerde ook maar één cent subsidie te geven. Het bleek niet zo eenvoudig om het plan uit te werken. Ook niet toen een klein chateau, kasteel is een te wijds woord, gekocht kon worden in het plaatsje Paron. De mensen in het ge bied tussen Parijs en de Loire, zelden meer dan één protestants gezin op een dorp, zagen geen kans om de kinde ren 's morgens te brengen en 's avonds te halen. Het moest een inter naat worden. En altijd was er geld te weinig. En waar geld te weinig is ontstaan span ningen. Waar mensen gespannen zijn staan ze gauw op elkanders tenen. De kinderziekten bleven de school van Paron dan ook niet bespaard. TON VOOR PARON Dr. Hommes, die onlangs met eme ritaat is gegaan, ging van Nederland uit de school helpen. Hij stichtte een beweging „De Vrienden van Paron". Door een jaarlijkse bijdrage werd een klein fonds gevormd dat de te korten kon aanvullen. Dat wil zeg- .gen: soms. Soms ook niet. Er zijn ook daarna nog weken geweest dat er geen geld meer was om voedsel voor de kinderen te kopen. Toen Paron vijftien jaar bestond schonken de Nederlandse vrienden de school drie klaslokalen. Toen het vierde lustrum naderde zei dr. Hommes: „En nu gaan we een ton bijeen brengen." Verleden zondag werd eerlijk erkend dat de bestuursleden en vrienden van de school een vet vraagteken achter het plan zetten. Maar het is hem weer gelukt. Dit geld zal gebruikt worden om tot een sluitende begroting in de komende jaren te komen. Er liepen een paar merkwaardige gasten in Paron rond, het afgelopen weekeinde. Daar was, eerst dr. J. J. Buskes, de hervormde emerituspredi kant, die in die gereformeerde bijt een lustig deuntje „meekwaakte" (zo als hij zelf zei). Hij bewees weer eens opnieuw zijn liefde voor het christe lijk onderwijs. GETUIGEN WORDEN En die liefde werd tijdens dit jubi leum nog verdiept. Ds. A. L. Janse de Jonge die zijn laatste week doorbracht in Frankrijk hij wordt predikant in Italië legde er sterk de nadruk op in zijn prediking dat de „kolo nisten" in Frankrijk zich niet mogen terugtrekken in een Nederlands get to, maar een opdracht hebben in hun nieuwe vaderland. Duidelijk bleek dat de school al lang niet meer een Nederlandse zaak is, maar open staat naar de Franse samenleving. Er wordt ook al lang nietmeer in het Nederlands onder wezen, maar in het Frans. Vele kin deren spreken helemaal geen Neder lands meer. „Velen van ons ouderen," zei ds. Janse de Jonge, „spreken nog altijd alleen maar moeizaam Frans. Dan is het heel moeilijk om van ons geloof te getuigen. Maar de school moet ons als ouders er aan meehelpen dat onze kinderen wel in staat zijn om een geloofsgetuigenis in de Franse sa menleving uit te dragen." Een andere gast was dr. G. J. Sta pelkamp, bestuurslid van de Unie „School en Evangelie." Hij erkende (Van onze kerkredactie) BELFAST Onder enorme belangstelling heeft ds. Ian Paisley zaterdag aan de Raven- hill Road zijn nieuwe kerk in gebruik genomen. Deze kerk, die de naam Martelaarskerk heeft gekregen, biedt plaats aan 2500 mensen en is daarmee de groot ste van Ierland. Antiek had niet verkocht mogen worden IJSSELMUIDEN De Kerkvoogdij van de hervormde gemeente heeft een oproep gericht tot de gemeente, om financieel te willen bijdragen in de te rugkoop van een zeventiende-eeuwse avondmaalstafel met de daarbij behoren de banken. De kerkvoogden hebben tafel en banken enige tijd geleden aan een opkoper verkocht voor 1100 gulden. Te laat kwam men er achter, dat de prijs die bedongen was, ver beneden de werkelijke waarde lag en dat bovendien dit antiek helemaal niet ver kocht had mogen worden, omdat het onder monumentenzorg viel. Sindsdien hebben de IJsselmuidenaars vruchteloos geprobeerd om het avondmaalmeubilair terug te kopen. De huidige eigenaar is een Arnhemse antiquair. Hij heeft het meubilair grondig gerestaureerd, maar vraagt er nu 25.000 gulden voor. Dat kan de kerkvoogdij niet betalen. Een lid van de gemeente heeft al vierduizend gulden aangeboden. Op het parkeerterrein waren twee grote tenten opgericht om hen die geen plaatsje in de kerk konden be machtigen, in de gelegenheid te stel len de dienst te volgen via een geslo ten televisie-circuit. De kerk heeft anderhalf miljoen gulden gekost, een bedrag dat geheel bijeen is gebracht door vrijwillige gif ten van Paisley's volgelingen. Aan de buitenkant zijn Luthers 95 stellingen in brons te zien. Binnen zijn verschil lende borstbeelden opgesteld van pro testantse martelaars. Het is de eerste kerk, die in Belfast, stad van een half miljoen inwoners, sinds de oor log is gebouwd. Aan dezelfde Ravenhill Road be gon Paisley zijn loopbaan als predi kant 23 jaar geleden. In 1946 hij was toen twintig jaar werden hem door zijn vader de handen opgelegd. Zijn vader was bap tistenpredikant in Ballymena, maar had met de unie van baptisten ge meenten gebroken en stond sindsdien op zichzelf. Eigenlijk was er geen gemeente, waarvoor Paisley jr. predikant werd. Hij werd predikant van een zaal, de „Ierse evangelische zendingszaal", waar aanvankelijk maar een handje vol mensen kwam. Onder zijn predi king groeide het aantal kerkgangers echter sterk, vooral sinds hij in 1951 de naam veranderde in „Vrije Presby teriaanse kerk." Met de gelijknamige kerk in Schot land heeft Paisley geen enkele bin ding. Ook is zijn preektrant niet be paald klassiek presbyteriaans. Ze her innert meer aan die van opwekkings predikers. Zo gebeurt het, dat hij op het hoog tepunt van zijn prediking zijn gehoor oproept om „voor Jezus te stemmen" door handopsteking. „Kom vriend. doe het nu. Kom tot Jezus. Laat mij het zien", terwijl het orgel zacht be gint te spelen. Het lukte Paisley, om in meer plaat sen gemeenten te stichten van zijn kerk, waarvoor hij ook verschillende predikanten bevestigde. In totaal telt de Vrije Presbyte riaanse kerk van Ulster thans vol gens opgaaf van Paisley 20.000 leden in dertig gemeenten. Dat is nog niet anderhalf procent van de bevolking van Noord-ierland. Zijn politieke aanhang bedraagt echter minstens het tienvoudige. De laatste tijd hield hij kerk in de Royal Ulster Hall, de grootste zaal die hij in Belfast kon huren. Deze zaal zat dan tweemaal per zondag vol met meer dan tweeduizend men sen. Positieve bijdrage minderheidskerken WENEN Vertegenwoordigers van kerken uit zestien landen waren present op de eerste conferentie van hervormde minderheidskerken in Europa, die de Hervormde Wereld bond in Wenen had georganiseerd. Gesproken werd over de gevaren van een kerkelijke minderheidssitua tie, vooral het gevaar van de gettoïse- ring en dat van een loutere anti houding. De minderheidskerken kun nen zorgen voor een positieve bij drage in het oecumenisch gesprek. Daarvoor is allereerst nodig, zich in te stellen op de postconciliaire hou ding van de Rooms-Katholieke kerk en de verwarring onder de gemeente leden tegen te gaan door een ver sterkte theologische informatie. De voorzitter van het schoolbe stuur, ir. P. Tilma (links), in gesprek met dr. J. J. Buskes (midden), één van de eregasten van de jubilerende christelijke school van Paron. Rechts vandr. Buskes staat de penningmeester van de Vrienden van Paron, de heer F. C. Meyster. dat in het verleden de jaarlijk uniecollecte te zeer een eigen inten Nederlandse zaak was. We hebben het verleden te veel naar onszelf g zien, zei hij. Maar daar is iets veranderd. We zien ook een taak bu ten onze eigen grenzen. Hij hoopte dat de uhie-collecte d jaar een miljoen gulden zal opbrei gen. Via vrije giften is reeds een t< binnen, en de plaatselijke comit moeten nog hun geld afdragen. Mas zei hij, inmiddels hebben de Unie i de Vrienden van Paron elkaar alj g holpen en het is zeker dat de Unie j school zal adopteren. En daarom was het geen wondj dat zondagmiddag in die overvol tent de gezichten van de bestuursl den glommen van plezier. De volge: de morgen keken ze wel wat slaper ze haddèn hun gasten bijna ni ,naar bed kunnen laten gaan, zo g zellig vonden ze het bezoek uit Hc land maar nog even blij. Voorloj is de school weer even vrij van final ciële zorgen. neD. herv. kerk Beroepen te Randwijk: J. P. Ve kade te Nieuwe Tonge; te Vlaardii gen: J. Th. W. Quak te Koudekei a.d. Rijn. Bedankt voor Hijkersmilde: T. Tij ma te Sexbierum. geref. kerken Beroepen te Harderwijk: D. Pasmi te Alkmaar, die bedankte voor Hart (Gr.). Aangenomen naar Terneuzen (va wijlen W. H. Gispen): P. v. d. Vet te Roosendaal. geref. kerken (vrijgem.) Beroepen te Chatham (Ont.-Ca Ref. Church): A. Kooij te Emmen. geref. gemeenten Beroepen te Rijssen (vac. J. v. Ha. ren - Zuiderkerk): Jj.. Hoogerland Werkendam. Bedankt voor Scherpenisse: C. Wis te Elspeet; voor Haarlem: W. Suyki te Lisse; voor Leerdam: W. Hage Krabbendijke. evang. luth. kerk Aangenomen naar Hilversum: B. C te Winkel te Gouda-Bodegraven. vrije evang. gem. Aangenomen naar Emmeloord (Oo: telijk Flevoland - met evangelisatii opdracht): J. H. K&relse te Oudt Pekela. Charles Davis: HUDSON, WISCONSIN Charl Davis, de Britse theoloog die i Rooms Katholieke Kerk de rug to keerde, zegt dat de institutione kerk het geloof van de mensen in i weg staat. Zij waardeert de eïgt instellingen hoger dan de mensen heeft zich steeds tegen de voorui gang van de maatschappij verzet. Leken, priesters en bisschoppen, 2 hij, moeten actief rebelleren tegen l huidige structuren van hun kerke Zij moeten haar van haar verdichtsj len ontdoen en de greep die zij hee 'breken." Davis ontkende echter ni ■dat.kerkelijke instellingen nodig zij Hij zei: „De mensen verlaten i kerk of blijven er uit weg, omdat waarden koesteren die christeli zijn en die hun in de kerk onthoudt worden of daar worden vernietigd verward." Prof. dr. Davis trad in decemb 1966' uit zijn kerk, waarin hij ei vooraanstaand theoloog was. H trouwde enige tijd later en doceö nu theologie aan de Universiteit vj Edmonton in Canada. Het hoop in Lin-npa gisteren neers weer max temp. Amsterdam h. bew. 20 0 Brussel 1. bew. 23 o Frankfort mist n Genève geh. bew. 11 0 Innsbruck mist 20 n Kopenhagen onbew. 14 0 Locarno zw. bew. 21 0 Londen geh. bew. 18 Luxemburg mist Madrid 1. bew. o Majorca München mist 18 Nice onbew. 24 Parijs 1. bew 24 0 Rome onbew. 0 Wenen 1. bew. 18 0 Züricb geh. bew. 12 0.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2