Opdracht van GS tot regeling ambulancevervoer Z.-Holland LIGA Fellowship vloog voor het eerst officieel voor alle kinderen! WERKGEVERS WACHTEN AF Dienstplichtige mag niet in uniform betogen 31 maart '70 rond zijn Rampennummer 0011 Alarmering centraliseren Organisatie moet voor In kleuren van Martin Air Rohan bekent toch brand in moskee NKV kritiseert KVP-fractie SITUATIE VAN RIJN SLECHT Meer dan één miljard voor research Minimumprijs voor brood VOEDING ZO LANG ZE IN DE GROEI ZIJN. Loonzaakniet op scherp „Neergeslagen" verkoper zelf dader diefstal Erik Vos uit Nederlandse Comedie 11 DINSDAG 7 OKTOBER 1969 Koeien op mijnen GIFHORN Minstens vijftien Oost- duitse mijnen zijn gisteren tot ontploffing gekomen toen vijf koeien uit een weide in Nedersaksen de grens met Oost-Duitsland overschre den. Vier dieren vonden de dood. De vijfde werd door Oostduitse grenswachters naar Westduits gebied teruggedreven, nadat Westduitse douaneambtenaren contact met Oost duitse militaire autoriteiten hadden opgenomen. De Australische schaapsherder Rohan in zijn „glazen kooi" tijdens de rechtsziting in Jeruzalem. Na aan vankelijke ontkenning gaf hij later toch toe schuldig te zijn geweest aan de brand in de Al-Aksamoskee. (Van een onzer redacteuren) J JERSEY Martin Air Hol- land heeft gisteren zijn eerste J officiële vlucht met Fokkers 1 jongste produkt, de Fellowship F-28 gemaakt. De maidentrip i met een aantal genodigden aan boord ging naar het Kanaal- j eiland Jersey. Een trip, die even I feestelijk voor Martin Air als voor Fokker was, want het be tekende ook de eerste vlucht van de Fellowship met Nederlandse registratie. Weliswaar heeft Fokker er in 28 JERUZALEM Volkomen onverwacht heeft de Australiër Michael Rohan vanmorgen be kend, dat hij op 21 augustus de brand in de Al Aksamoskee in Jeruzalem heeft gesticht. Hij voegde hieraan echter toe gees tesziek te zijn. De 28-jarige Rohan bekende te vens een aantail andere „feiten", die vermeld staan in de dagvaar- I ding. Zijn verdediger, Yitzhak Tunik, legde de verklaring af, enkele mi nuten na de hervattingvan ijet proces. Gisteren, de eerste dag, had Tu nik gezegd dat de schapenscheer der de feiten noch de aanklacht bekende. Volgens Tuniks verkla ring van vandaag bekende Rohan ook een poging tot brandstichting in de moskee op 11 augustus. UTRECHT Het Nederlands Ka tholiek Vakverbond (NKV) neemt het de KVP-fractie in de Tweede Kamer kwalijk, dat zij bij de behan deling van de loonwet is gezwicht voor het dreigement van de régering, dat zij zou aftreden bij verwerping van artikel acht van de loonwet. Het verbond meent dat er op zich zelf niets tegen is dat een regering haar bestaan verbindt aan een be paalde beslissing van het parlement. Maar, zo voegt het hieraan toe, het is bijna onfatsoenlijk te noemen om te speculeren op het feit, dat de volksvertegenwoordiging in de hui dige algemene politieke malaise tot veel bereid is, behalve tot het raad plegen van het volk in verkiezingen, want dat was de achtergrond van het regeringsdreigement, aldus het NKV in zijn officiële orgaan Ruim Zicht. Het vakverbond stelt, dat ons land, als de Eerste Kamer niet ingrijpt, straks zit opgescheept met een stuk wetgeving dat onbehagen en onrust wekt bij een groot deel van de bur gers en dat de verhoudingen in het sociaal-economische leven in ons land waarin juist een sfeer van toenadering merkbaar werd •rnstig verstoort. maanden nu precies 28 van verkocht (ter vergelijking: van de Friendship waren er in die pe-riode 29 door Fok ker verkocht), maar slechts één daar van vliegt onder Nederlandse vlag. In december zal Martin Air het toes tel inzetten voor zijn vakantiewinter- vluchten, nadat het eerst nog een demonstratievlucht heeft gemaakt. Op het vliegveld van St. Heiier, het hoofdstadje van het nog in zon badende eiland, was het toestel een heel nieuwe verschijning. Maar de banden tussen het eiland en Martin Air waren van oudere datum, zo zei directeur Martin Schroder tijdens een ontvangst. „Het is vandaag pre cies tien jaar geleden, dat wij vanaf dit eiland de eerste vlucht met bloe men naar Holland maakten." Speelgoed Tijdens de vlucht toonde de beman ning, dat de Fellowship zich bij lan den en starten als een stuk speelgoed laat hanteren. Dank zij de felle acce leratie van de twee staartmotoren is het toestel binnen 300 meter los en zit binnen enkele seconden op 300 meter en bij de landing dankzij de twee remkleppen, een vinding van Fokker waren na de „touch down" maar 370 meter baan nodig om het vliegtuig tot stilstand te brengen. „En als het moet kan het ook binnen .300 meter", zei invlieger Jas Mol, die ditmaal als co-pilot meeging. Renpaardje De directeuren Schroder en Flinter man waren met de prestaties dik te vreden. „Het renpaardje van de vloot", zei de eerste, „een ideaal toes tel voor de korte afstanden", de tweede. Het zal ook vooral op deze trajecten worden ingezet. Dank zij de Dr. Kruisinga: (Van onze correspondent) ARNHEM „De Rijnvergiftiging kan elke dag opnieuw terugkomen", zei gisteren staatssecretaris Kruisinga van Sociale zaken en volksgezond heid bij de opening van het tiendaags congres van het Codex Committee en Pesticide Residues van de Wereldge zondheidsorganisatie. Hij noemde de hygiënische situatie van de Rijn slecht. „Van een klare heldere bergstroom is nu nog een mengsel van opgeloste chemicaliën over." Volgens hem moeten vooral landen met een grote bevol kingsdichtheid extra voorzichtig zijn geen fouten te maken in dat opzicht. „Vooral ons land met de grootste be volkingsdichtheid van Europa is bij zonder kritisch." snelheid van 800 km zal voor vakan tiegangers Barcelona niet verder dan 1 uur en 50 minuten verwijderd zijn. Overigens heeft Martin Air ook voor de grote luchtvaart nog grote plannen. Nog dit jaar zal de beslis sing worden genomen over de aan schaf van een „wide-body". Dat zal dan een keuze worden tussen de Boeing 747 en de DC-10. Een deserteur van de Cubaanse luchtmacht is met deze Russische Mig geland in Florida. De piloot hetft politiek asiel gevraagd en gekregen. Het vliegtuig zal aan de rechtmatige eigenaar worden teruggezonden. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Gedeputeerde Staten hebben Zuid-Holland inge deeld in zes districten, waarbinnen het ambulancevervoer zal wor den gecoördineerd en de alarmering bij ongevallen gecentraliseerd. De gemeenten in elk district zullen moeten samenwerken in „regio's". Elk van deze zal met behulp van een provinciale bij drage .zorgdragen voor het instandhouden van een alarmpost en voor een aantal ambulance-auto's. Vóór 31 maart 1970 dienen de gemeentebesturen en het openbaar liohaam Rijnmond gedeputeerde staten op de hoogte stellen van de bereikte organisatorische opzet. Gedeputeerde staten hebben als basis genomen het rapport van de burgemeesterscommissie over deze materie. Deze ging van de vol gende eisen uit: snelle en doeltreffende alar mering van arts en ambulances; snelile aanwezigheid van een arts en van één zo nodig meer ambulances op de plaats van het ongeval; een doeltreffend transport naar een ziekenhuis. Een goede alarmering ds, aldus de commissie, wanneer alle meldingen binnenkomen op één post, vanwaar de hulpverlening kan worden ge leid. Voorwaarden voor het goed functioneren van een alarmpost zijn o.m.: personeelsbezetting dag en nacht; de zekerheid altijd contact te kunnen opnemen met een arts, die beschikbaar is voor hulpverle ning; volledige bekendheid met de plaats en de wijze waarop de in het gebied gestationeerde ambu lances elk moment bereikbaar zijn; en bekendheid met de verkeersver bindingen en eventuele obstakels. Permanent Het lijkt de commissie wenselijk dat in iedere gemeente één, zo mo gelijk twee artsen permanent be reikbaar zijn. Gedacht wordt aan de gemeente-arts en zijn plaats vervanger. Naar de mening van GS moet een centrale post komen in Leiden, Den Haag, Gouda, Rotterdam, Dordrecht en Dirksland. Alarmposten boven dien in Alphen aan den Riin, Woerden, Leidschendam, Delft, Schiedam, Vlaardingen, Krimpen aan den IJssel, Spijkenasse, Oud- Beijerland, Sliedrecht, Ridderkerk, Gorkum en Leerdam. Demonstreren toegestaan DEN HAAG Minister Den Toom van defensie heeft er geen bezwaar tegen dat dienstplich tigen op 29 oktober in Den Haag meedoen aan een demonstratie voor hogere wedde, maar de deelnemers mogen niet in uni form demonstreren. Uitgangspunt van de bewindsman is, dat het deelnemen aan demonstra tieve optochten een democratisch recht is, dat voor dienstplichtigen evenzeer geldt als voor iedere andere staatsburger. Gezien dit uitgangspunt moet de schijn vermeden worden dat de krijgsmacht als gezagsapparaat deelneemt aan deze demonstratie, die gericht is op de behartiging van per soonlijke belangen, hetgeen de reden is dat slechts deelneming in burger kleding is toegestaan". Minister Den Toom heeft er overi gens ook geen bezwaar tegen wan neer de dienstplichtigen één dag va kantieverlof vragen om aan de beto ging te kunnen deelnemen. Hogere tvedde De demonstratie is georganiseerd door de Vereniging van Dienstplichti ge Militairen (VVDM). Doel van de betoging is te bewerkstelligen dat dienstplichtigen een wedde krijgen, gelijk aan die van de beroepsmilitai ren van gelijke rang. De VVDM heeft tot deze actie be sloten. omdat dit volgens haar „het enige was dat nog overbleef, na alle manieren waarop de VVDM de eisen ten aanzien van de wedde naar vo- reii heeft gebracht". De VVDM wil de betoging vooraf laten gaan aan de aanbieding van een petitie aan de leden van de Tweede Kamer. Over het probleem dat op be paalde wegen over een afstand van vele kilometers meldingsmogelij k- heden ontbreken zegt de burgemees- terscommissie, dat praatpalen een uitkomst kunnen bieden. Rijks en provincie zouden de aanleg moeten bekostigen. Nummer Voorts meent de commissie dat voor ongevalsmeldingen gestreefd moet worden naar één, voor het publiek gemakkelijk te onthouden telefoonnummer, waarop alle alarm- posten in de provincie zijn aange sloten. De PTT heeft voor dit doel het nummer 0011 al vrijgehouden. Tot besluit merkt de commissie op, dat vooralsnog geen bezwaar bestaat tegen voortzetting van de huidige wijze van exploitatie der aanwezige ambulances, mits de kwaliteit van dit vervoer gewaar borgd is. Om het onderling overleg over een intergemeentelijke opzet van het ambulancevrevoer op gang te brengen, hebben gedeouteerde sta ten de colleges van B en W van de volgende plaatsen opgedragen het initiatief daartoe te nemen. District I: Alphen aan den Rijn, Hillegom, Leiden: district II: Delft Den Haag, Naaldwijk; district III: Bodegraven, Gouda. Ni'euwerkerk aan den IJssel; district IV: Oud- Beijerland, Dordrecht, Gorkum, Sliedrecht. Het vijfde district, de Hoeksche Waard, zal niet onderver deeld behoeven te worden. Het Rijnmondbestuur krijgt de organi satie van zijn district, waaraan zijn toegevoegd Bergschenhoek, Berkel en Rodenrijs en Bleiswijk. Uitgaven overheid: UTRECHT Het Rijk heeft dit jaarvoor het eerst meer dan een mil jard gulden uitgetrokken voor we tenschappelijk speur- en ontwikke lingswerk. Het bedrijfsleven geeft eenzelfde bedrag uit voor de rese arch. Daarmee komt het totaal van deze uitgaven op ongeveer twee pro cent van het bruto nationaal produkt. Dit staat te lezen in een toelichting van de vereniging van instrumenten- fabrikanten en importeurs op de van morgen in de Utrechtse jaarbeurs ge opende tentoonstelling. Het Instru ment 1969. Ter vergelijking: Amerika geeft dit jaar 17.300 miljoen dollar uit voor speurwerk en de industrie nog eens negen miljard. Volgens de toelichting toonden de uitgaven van de Nederlandse over heid voor universiteiten en hogescho len in de periode 1950-1960 een gelei delijke stijging, namelijk van 50 mil joen naar 265 miljoen gulden. Na 1960 trad een versnelling op, mede door de nieuwe wet op het we tenschappelijk onderwijs. In 1967 be droeg deze post ongeveer 1100 mil joen gulden. 'Voor 1970 worden de uitgaven voor het onderwijs geschat op 1812 miljoen gulden. DÉN HAAG De voorzitter van het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten heeft opnieuw voor een aantal gemeenten minimum broodprijzen voorgeschreven. Het betreft o.m. de gemeenten Beesd, Doetinchem, Geldermalscn, Al phen a/d Rijn, Delft, Gouda, Groot Ammers, Leiden, Lisse, Moerkapelle, Noordwijk, Reeuwijk, Sassenheim, Waddinxveen en Woerden. De minimumprijzen in deze ge meenten bij levering aan de consu ment zijn: gesneden en verpakt witbrood 71 cent per 800 gram, 'ander witbrood 67 cent, gesneden en ver pakt bruinbrood 68 cent en ander bruinbrood 64 cent Liga, de veelzijdige voeding, bevat wat ze nodig hebben. Mineralen o.a. calcium en fos for voor een stevig beendergestel, een sterk gebit. A-vitamines voor de groei, hoogwaar dige eiwitten en een reeks andere nutriënten. Voor baby, kleuter en schoolgaande jeugd. - (Van onze parlemenlsredaotie) DEN HAAG Hoewel het NVV en het NKV uit het loon- o verleg zijn getreden zonder overleg hierover met de part ners, bestaat van de zijde van de Federatie van de christelijke werkgevers geen behoefte de zaak op scherp te zetten. Men is dus altijd bereid tpt overleg over andere onderwerpen dan het loonbeleid. Maar de moeilijkheid is, dat veel onderwerpen met elkaar hebben te maken. Voorlopig neemt de Federatie een afwachtende hou ding aan. Aan de andere kant wil men de ernst van de situatie niet onderschatten. Revaluatie Gezien de totaal verschillende mo netaire ontwikkeling van de laatste jaren in West-Duitsland en Neder land, ziet de Federatie niet direkt de noodzaak dat de Nederlandse gul den straks met de Duitse mark wordt gerevalueerd. Gezien het geringe overschot op de betalingsbalans is een dergelijke ma nipulatie niet aan te bevelen. Wan neer de Duitse mark met een hoger percentage wordt gerevalueerd, zal wëllicht aan een gedeeltelijke reva- AMSTERDAM De 22-jarige ver koper W. F. de M., die gisteren de politie alarmeerde met de medede ling, dat er in het De Gruyterfiliaal aan de Hoofddorperweg een roofo verval op hem was gepleegd, heeft bekend, dat hij zelf de vermiste ƒ6.000 uit de brandkast heeft gesto len. Ondanks een urenlang verhoor slaagde de recherche, die de zaak di rect al niet vertrouwde, er aanvanke lijk niet in het verhaal van de jonge man te ontzenuwen. Om drie uur werd hij dan ook heengezonden. Hij begaf zich naar zijn ouderlijke woning, waar rechercheurs inmiddels met huiszoeking waren begonnen. Pas nadat de zesduizend gulden uit een kast op zijn kamer tevoorschijn was gekomen, legde hij een bekente nis af. Het geld, dat hij al zaterdag na sluitingstijd uit de brandkast had genomen, wilde hij naar zijn zeggen gebruiken om een postorderbedrijf in kantoorbehoeften te beginnen. luatie van de gulden niet zijp te ont komen. Fusie De fusie van de organisaties van de r.k. en protestants-christelijke werkgevers is zo goed als rond, na dat de federatie voor de twee organi saties reeds enige tijd heeft gefunctio neerd. Een commissie van de feder atie heeft een rapport uitgebracht over de fusie. Dit rapport moet nog door de ledenvergaderingen worden goedgekeurd. Maar men verwacht dat de samenstelling per 1 januari een feit zal zijn. Als nieuwe namen van de samenge smolten organisaties worden voorge steld het christelijk Nederlandse on- dernemersverbond (CNO) of het Christelijk werkgeversverbond (CWV). Het bezwaar van de eerste naam is dat de middenstanders ook tot de ondernemers moeten worden gerekend. AMSTERDAM Erik Vos, artis tiek leider bij de Nederlandse Co medie. treedt aan het eind van dit toneelseizoen uit zijn functie. Een van de redenen is een dus danig verschil van inzicht met de andere leiders van de Nederlandse Comedie, HanBentz van den Berg en Guus Oster, dat Erik Vos de basis te smal vindt voor voortzet ting van zijn taak. Zijn artistieke opvattingen wijken te veel af van die van zijn mede-leiders. Erik Vos regisseerde het afge lopen seizoen in samenwerking met de décor-ontwerper Wim Vesseur „De Vrek" van Molière, „De Spaan se Brabander" van Bredero en „Biografie" van Max Frisch. Moordenaar van 62-jarige weduwe in hoger beroep DEN BOSCH Het gerechtshof in Den Bosch heeft gisteren in hoger beroep de zaak behandeld tegen de 31-jarige J. E. zonder vaste woon- en verblijfplaats. Hij was door de Bos sche rechtbank veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf, omdat hij op 11 september 1967 in Berghem samen met A. K. uit Wychen, de 62-jarige weduwe C. Gijsbers-Ploegmakers van het leven heeft beroofd. Het mo tief van het misdrijf was roof. De buit bedroeg 9500 gulden. Bij de behandeling in hoger beroep ging het om de vraag welk aandeel E. heeft gehad in de mishandelingen, die de dood van de vrouw tot gevolg hadden. E. verklaarde, dat hij de vrouw slechts enkele stompen had gegeven. De advocaat-generaal achtte het samen doden door beiden bewe zen en de, door de rechtbank opgeleg de straf juist. De raadsman, mr. W. van der Eerden achtte opzet tot moord niet bewezen. Arrest op 20 oktober.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11