Zitten-blijven op school moet onmogelijk worden WIJ WILLEN UW WENSEN WETEN Onder de atoomparasol is het goed rusten Weer onrustig in Belfast ONS SYSTEEM IS KWETSBAAR Blokkenplan van research-stichting Nota voor staatssecretaris JUBILEUM* Breda herdacht drama Vloeivveide Europees hof verwerpt Duits beroep Russische Mig landt in VS Meer hulp voor vluchtelingen 7 MAANDAG 6 OKTOBER 1969 (Van onze onderwjjsredacteur) DEN HAAG Als nog dit jaar besloten wordt de organi satie van het onderwijs ingrij pend te veranderen, zouden de leerlingen die in 1973 het basis onderwijs binnenkomen en dege nen die dan in het voortgezet onderwijs beginnen, een schöol- zonder-zittenblijven kunnen doorlopen. Dit vergt een systeem 'dat niet meer uitgaat van de school of de klas, maar van de individuele leerling. Het werk in de school zou ge organiseerd moeten worden vol gens een blokkenstelsel: er wor den zinvolle „onderwij sleereen- heden" gevormd, waarmee de leerlingen 2 tot 5 a 6 weken bezig zijn; is zo'n stuk verwerkt, dan gaat de leerling verder. Met de bestaande koppeling van die- en-die leerstof aan dat-en-dat jaar dient gebroken te worden. Dit blokkenplan wordt aanbevolen In een belangrijke nota „Opstaan te gen het Zitten-blijven", samenge steld door drs. K. Doornbos, verbon den aan de Stichting voor Onderzoek van het Onderwijs. Dè nota is in juli van dit jaar aangeboden aan staatsse cretaris Grosheide, die SVO eind 1967 gevraagd heeft om een advies over het zittenblijversprobleem. Prof. dr. Ph. J. Idenburg, voorzitter van de stichting, en drs. C. J. M. H. Souren, secretaris, vragen in het voorwoord van de nota de regering om een Initiatief gericht op( afschaffing van het zittenblijven in het basis- en voortgezet onderwijs. De regering zou de financiële mid delen beschikbaar moeten stellen in de periode van voorbereiding ('70-'73) en de periode van uitvoering ('73-'80). De wetgeving en de admini stratieve voorschriften moeten tijdig worden aangepast. Er zou een centraal orgaan gevormd moeten wor den met de nodige bevoegdheden om het vernieuwingsprogram op te stel len en uit te voeren. De bepalingen voor de leerlingenschalen dienen aan gevuld te worden met bepalingen voor de maximale grootte van „groe pen" in de school. 2 miljoen Sinds 1945 zijn in ons land alleen al op de lagere scholen meer dan 2 miljoen kinderen blijven zitten, con stateert de nota. Maar tweederde deel van de leerlingen doorlopen de lagere school zonder doubleren en bij verscheidene takken van voortgezet onderwijs liggen de zittenblijversper- centages nog 2 a 3 maal zo hoog. Buitenlandse ervaringen leren dat het zittenblijven kan verdwijnen wanneer men het onderwijs reorgani seert. De grondgedachten van grote onderwijshervormers zijn geleidelijk gemeengoed geworden; dit kan de toenemende onvrede met de kwali teit van ons onderwijs verklaren. Uit een behoefte aan administratie ve controles, samenhangend met de subsidiëring, houden wij vast aan ju ridische regelingen die een sociaal en pedagogisch- didactisch verant woorde werksituatie belemmeren. Zo gaat de lager-onderwijswet uit van een zesklassige school waarin, over 6 leerjaren verdeeld, overwegend klas sikaal onderwijs wordt gegeven aan groepen leerlingen van dezelfde leef tijd en oudere zittenblijvers. In ieder leerjaar wordt een hoeveelheid leerstof onderwezen die vastgelegd is in het leerplan. De koppeling van bepaalde leerstof 'aan bepaalde leerja ren leidt er toe dat men afwijzend staat tegen het laten overgaan naar een volgend leerjaar van kinderen die de stof van het voorafgaande jaar nog niet voldoende beheersen. Door allerlei oorzaken bereiken som mige kinderen niet in de gestelde tijd essentiële leerdoelen van hun klas. Zo komt het bij zwakkere of belemmerde leerlingen tot zittenblij ven; van de andere kant zijn er be gaafde leerlingen die zich soms verve len in dit stelsel met één niveau als norm voor allen. Verscheidenlieid De nota schenkt uitvoerig aan dacht aan allerlei maatregelen die genomen kunnen worden om het zit tenblijven te bestrijden: toelatingsre gelingen, het wegwerken van onge schikt geachte leerlingen en begelei ding van „bedreigde" leerlingen, zor gen voor objectieve beoordeling, op richting van „tussenscholen", aanpas sing van de examens, verlaging van de leerlingenschaal en het invoeren van periodes van „selectievrij" onder wijs. Maar dit alles kan ons van het zittenblijven niet verlossen omdat men niet principieel breekt met een organisatiebeginsel dat voor sommige leerlingen fataal is. Het vraagstuk is niet op te lossen als men de klassikale organisatie vorm ongemoeid laat. De nota dringt aan op .het gezamenlijk nemen van de beslissing het zittenblijven af te schaffen: niet door het van hoger hand te verbieden, maar door het onderwijs zo te organiseren dat dou bleren niet meer nodig en zelfs niet meer mogelijk is. De actie dient er zich vooral op te richten dat ,het onderwijs bij zijn prestatie-eisen re kening gaat houden met de gaven en behoeften van elk kind afzonderlijk. In het Nederlandse onderwijs wordt aan uiteenlopende levensbe- De Russische partijleider Leonid Brezjnjef woont met een om vangrijke delegatie in Oost- Berlijn de viering bij van het twintigjarig bestaan van de Duitse democratisch republiek. Hier zien we hem met gastheer Walter Ulbricht. Rechts de Pool se partijleider Gomulka en tus sen Ulbricht en Brezjnjef (op de achtergrondde Tsjechische partijleider Husak. schouwingen op een voorbeeldige wij ze recht gedaan, maar men houdt onvoldoende rekening met de ver scheidenheid van onderwijskundige en opvoedkundige ideeën- zoals die zich in de loop van de tijd ontwikke len. Drs. Doornbos pleit ervoor niet meer de juridisch-administratieve beheersbaarheid van het onderwijs voorop te zetten, maar een goed gere gelde controle op de kwaliteit en ont wikkeling van het onderwijs door een onafhankelijke instantie, gedra gen door de vertegenwoordigers van ouders, onderwijspraktijk, besturen, samenleving, wetenschap en over heid. Meer dan één niveau Een nieuw onderwijsleerplan moet uitgaan van de verscheidenheid, zo wel bij de eisen die gesteld worden als bij de groepering van de leerlin gen en de manieren waarop het on derwijs gegeven wordt. Alle vormen van het opvangen van traag vorde rende leerlingen die op zittenblijven lijken, moeten per se uitgesloten wor den: men dient zich van meet af te richten op gedifferentieerd onder wijs. Het blokkenplan breekt met de idee dat elke leerling binnen een be paalde cursusduur een bepaalde hoe veelheid stof onder de knie moet krij gen. Voor het voortgezet onderwijs denkt drs. Doornbos aan een over gangsfase (10 a 15 jaar) waarin nog niet een volledig blokkenstelsel is in gevoerd, maar waarin voor verschil lende vakken wel op verschillende niveaus gewerkt kan worden: een leerling kan bijvoorbeeld twee talen op vwo- niveau doen en een derde taal op mavo- niveau, wis- en na tuurkunde volgens het havo- pro gramma enz. Het traditionele einddi ploma zou vervangen kunnen wor den door een „certificaat van vorde ringen" met nauwkeurige vermelding van de niveaus waarop de verschil lende vakken bestudeerd zijn. Om de studieduur in het voortgezet onder wijs te begrenzen zouden de leerlin gen op ihun 18e of - 19e jaar moeten overgaan naar de universiteit of het hoger beroepsonderwijs. Invoering van het vakniveaustelsel met kern en keuzevakken is echter alleen ver antwoord als het wetenschappelijk onderwijs en het hoger beroepsonder wijs eraan meewerken. Enkele honderden mensen heb ben gistermiddag naby Breda op de Vloeiweide het drama herdacht dat zich daar 25 jaar geleden enkele weken voor de bevrijding van Breda afspeelde. Achttien personen wer den toen op beestachtige wijze door de Duitsers vermoord, nadat was uit gelekt dat in de boswachterswoning op de Vloeiweide een radiopost van de Ordedienst was gevestigd. Naderhand is aangenomen dat er verraad ge pleegd zou zyn. Tijdens de indrukwekkende her denking zette medestrijder en overle vende J. Everhey in een sober relaas nog eens uiteen wat op 4 en 5 okto ber was voorgevallen. Hij richtte zich speciaal tot de talrijke jongeren met de oproep begrip te hebben voor het werk en de dood van de verzetshel den en de verworven vrijheid werke lijk te beleven. Kapelaan H. Brautigam, zoon van een van de ter plaatse gesneuvelden, en ds. A. van Zweeden, gingen voor in een gezamenlijke herden kingsdienst. Russen kritiseren Nederlands generaal MOSKOU In scherpe bewoor dingen heeft het Moskouse blad „Krasnaja Swesda" een artikel in het Nederlandse tijdschrift „Ons leger" afgekeurd. Het gewraakte artikel is van de hand van de ex-generaal-ma- joor B. Konipg. In het artikel verwijt de heer Ko ning, dat de Sowjetunie een koude oorlog voert en dat zij Nederland en andere Europese landen wil verzwel gen. Het Russische blad roept Koning op „nog eens te denken aan 14 mei 1940 toen fascistische vliegtuigen van Hitier de stad Rotterdam op bar baarse wijze bombardeerden" en niet te vergeten dat „de fascistische be zetter in Amsterdam 130.000 inwoners vernietigde." Het blad schrijft ten slotte: „wij vragen van de Nederlandse generaal geen dankbaarheid, maar we hebben wel het recht van hem ten minste een beetje fatsoen te verwachten." LONDEN 1 In de Noordierse hoofdstad Belfast is het zaterdag avond weer onrustig geweest. Na inci denten tussen een groep rooms- katholieke jongeren en Britse solda ten bij de Albert-brug in de haven wijk, kwam het na middernacht tot gevechten tussen de politie en twee honderd protestantse betogers, in de oostelijke wijken van de stad. De politie gebruikte traangas ter wijl zij met stenen en flessen werd bekogeld. De betogers verzamelden zich daarna in de Ravenhillstraat, in de nabijheid van de nieuwe kerk van predikant Ian Paisley, waarop de po litie weer optrad en de voornaamste straten schoon veegde. In het oosten van de stad, bij Woodstock Road, kwam het tot ge vechten tussen jonge protestanten en Britse militairen. Tegen een uur in de nacht verzocht Paisley de beto gers naar huis te gaan. Twee Britse soldaten zijn door flessen en stenen gewond, een derde is gewond door een kogel. Een 30-jarige betoger is aangehouden en aan de politie over gedragen. LUXEMBURG Het Europese hof in Luxemburg heeft gisteren een Duits beroep verworpen, waarin ge vraagd werd om opschorting van een beslissing der Europese commissie van deze week inzake de Duitse hef fing op ingevoerde landbouwproduk- ten. De Europese commissie heeft de bondsregering deze week wel willen machtigen voor bepaalde landbouw- produkten een invoerstop af te kon digen, doch alle andere maatregelen verboden. Dit verbod trof met name een eenzijdig door de Duitse regering reeds ingestelde heffing van 5V2 pro cent op ingevoerde landbouwproduk- ten, zulks ter bescherming van de j Duitse boeren tegen de gevolgen van j de vlottende koers van de Duitse j mark. Het Europese hof is bij zijn uitspraak uitgegaan van een artikel j van het EEG-verdrag voor uitzonde ringsmaatregelen in noodgevallen (ar tikel 226), dat de afgelopen week zo wel door de Duitse regering als door de Europese commissie was ingeroe pen. De Europese rechters, die voor deze spoedeisende zaak voor het eerst in de geschiedenis van het hof op zon dag vergaderden, lieten zich echter niet uit over de vraag of de Duitse regering voor haar noodmaatregelen, en met name de omstreden heffingen, zich op andere artikelen van het EEG-verdrag kan baseren. Vergadering van kunstenaars liep op ruzie uit AMSTERDAM De aktiegroep te gen het bestuur van de beroepsver eniging van beeldende kunstenaars, die zaterdag met andere leden van de BBK in de Rietveld-academie bijeenkwamen om het eens te wor den over de vraag of het bestuur moest worden .gewipt of niet, is met onenigheid uit elkaar gegaan. De situatie werd op een bepaald moment zo onoverzichtelijk, dat men besloot de vergadering te schorsen. Een van de aanwezige kunstenaars, de Amsterdammer J. Jutte, sprong op een gegeven moment zelfs door een van de ramen van de academie. Hij werd daarbij zo gewond, dat hij in het ziekenhuis moest worden ver bonden. en... uw wensen hebben waarde! Er zijn 50.000;gulden en 100.000 tijgertjes voor hen die snel een gratis wenskaart halen bij een Esso dealer. esso s:rvice gaat steeds verd In Belfast is het in het week einde weer wat onrustig ge weest. Hier trekt dominee Ian Paisley met een luidspreker dooi de straten om de mensen toe te spreken, maar of het was om hen te kalmeren dan wel hen op zijn militante wijze wat meer strijdlust bij te brengen, werd niet vermeld. (Van onze militaire medewerker) Onze veiligheidsstructuur is te zeer afhankelijk van het gebruik van nucleaire middelen. Door deze eenzijdigheid is ons systeem kwetsbaar en ook wel minder geloofwaardig. Met deze opmer king eindigde een eerder artikel over de memorie van toelichting van de defensiebegroting 1970. De strategie, die thans ten grondslag ligt aan het gebruik van militaire middelen binnen de NAVO, is die van de Flexible Response. De flexibiliteit van de strategie moet vol gens de minister slaan op de keuze van de toe te passen methoden en middelen. De eis is een verscheiden heid van zowel nucleaire als niet- nucleajre tegenweermogelijkheden. „De tegenstander", zo zegt de mi nister, „dient de zekeiheid te hebben dat hem bij agressie tegenweer kan en zal worden geboden, maar hij moet overigens geheel in het onzeke- Zaterdagochtend kwart voor twaalf. 1 Lange slingers reislustigen voor de loketten van het station S.S. Niet zo trappelend als de ritsen, die des ochtens bij H.S. dag aan dag de werkdag met de zenu wen, dat een trein zullen mis sen, beginnen, maar toch wel belust op: „Opschieten..." Eén loket echter heeft het kalm. Er staat maar één klant en, wat ter zijde, een dame die nog iets in haar tasje zoekt alvorens haar aankoop te doen. Het is het loket buitenland, waar weinigen iets te zoeken hebben. Toch komt er, zodra de klant geholpen is, alweer ie mand aandraven. De juffrouw achter het glas heft vragend de ogen en de man zegt: „Beurn". „Retour"? vraagt de loke- tiste laconiek. „Yes, Yes". Retour Bearn", zegt de man met kinderlijke blijheid, dat het allemaal zo vlot begrepen wordt* De juffrouw gaat aan de slag. Reikt naar vakjes en bil jetten. De mevrouw is intussen ook koopbereid en wacht haar beurt af. De man kijt naar de andere loketten, waar om de paar seconden een klant afge handeld is. De juffrouwen daar grijpen maar in het grote rek, stempelen even en klaar is het. Je ziet hem denken: „Waar om duurt het bij mij zo lang?" Hij tast naar zijn porte feuille. Misschien denkt hij, dat buitenlanders hier hun paspoort moeten tonen om een IIi'u i-ii kaartje te mogen kopen. Maar de' juffrouw heft het opgewekte gezichtje en schuift hem het biljet toe. „Dat is dan honderdnege nendertig gulden veertig..." De man staart haar aan: Beg pardon?..." ..Honderdnegenendertig...." „To Beurn? Hundred De man kan het niet vatten. Hij snapt wel dat je bij de spoorwegen niet sjacheren kan, maar dit loopt hem toch de spuigaten uit. De juffrouw zit er ook mee. Ze deed haar plicht naar eer en geweten, kan er geen cen tje afdoen, hoe zielig de man ook kijkt. Troostend mompelt ze: „It is a long way..." Zachtjes zegt de man: „I thought ...just an hour...Small country..." „Maar Bern is Zwitserland", legt de juffrouw welwillend uit, „Long way.." Dan davert een lach door de kale hal, zoals alleen Ameri kanen die kunnen produceren. „Not Beurn, but Beurnn... where your Queen lives..." „Baaarn...." roept het meisje en grijpt al in het kaartenrek. Opgelucht telt de man zijn luttele guldens neer... Even opgelucht ziet de juf frouw hem vertrekken en kijkt vragend de volgende klant, de dame met de tas aan. Die aarzelt en aarzelt, hi- klachend probeert ze haar aankoop kenbaar te maken. „Juffrouw...ik graag...echt...ik graag een retour Bern, het echte dan in Zwitserland... met de T.E.E...Bern in Zwitserland juffrouw.." En om het meisje te over tuigen zwaait ze maar vast met twee biljetjes van hon derd- re blijven over de mate en de vorm waarin dit zal gebeuren." De situatie op een zeker moment is bepalend voor de middelen die worden ge bruikt. De mogelijkheid dat wij als eerste kernwapens inzetten, is niet uit te sluiten. In elk geval moet de planning daarin voorzien. BEZWAREN Tegen deze opvatting zijn concrete bezwaren aan te voeren. Toegegeven zij dat wij middelen zoals kernwa pens voor de verdediging van onze samenleving hebben geaccepteerd. Aan onze verantwoordelijkheid daar voor kunnen wij ons niet onttrekken. Wel behoort het streven erop te zijn gericht deze en andere massavernieti gingswapens uit te bannen. De poli tieke voorwaarden om dat te kunnen bereiken, zijn echter nog niet aan wezig. Maar dit mag geen reden zijn om de zaak maar op haar beloop te laten. Immers de ontwikkelingen op wapen-technisch gebied gaan door en niemand weet waar wij terecht komen. Het is dan ook niet voor niets dat de secretaris-generaal van de Ver enigde Naties in zijn laatste jaarver slag een beroep doet op Amerika en Rusland om de verdere ontwikkeling van strategische wapens uit te stel len. Het internationaal overleg over wapenbeheersingen vermindering en ontwapening bewijst dat ook ande ren deze zaak serieus nemen. Het hoofdbezwaar tegen de binnen de NAVO geldende gedachtengang is dat een nevenschikking van nucleai re en conventionele middelen er me de de oorzaak van is dat de conven tionele defensie- inspanning zeker bij de Westeuropese partners terug loopt. Onder de atoomparasol is het goed rusten. PROBLEMEN In de memorie van toelichting valt weliswaar tussen de regels door te lezen voor welke problemen de Nederlandse krijgsmacht staat. Zet de relatieve daling van het defensie budget (1958: 5 pet. van het Na tionaal inkomen, 1969: 3,9 pet.) zich voort, -dan is een kwantitatieve ver mindering van onze NAVO-bijdra- gen in de zeventiger jaren onvermijde lijk. De minister, die zich ziet geplaatst voor een scherpe stijging van de kos ten verbonden aan de vervanging van verouderde wapensystemen en voor de relatief sterke stijging van de exploitatie-uitgaven, voorziet dan ook: „voor de komende jaren, met name voor de periode na de jaren waarvoor het huidige defensiepla fond is vastgesteld (1967 - 1971), gro te moeilijkheden voor het in stand houden van het defensie-potentieel op het noodzakelijke niveau." De gevolgen van een dergelijke ver mindering van de conventionele de fensie-inspanning zijn niet zonder betekenis. Zij kan erop duiden dat de verdedigingswil. die door de minister als een belangrijke voorwaarde wordt gezien voor het goed functione ren van een op crisisbeheersing ge richte politieke strategie, in bepaalde landen aan het verminderen is. TESTEN Zolang de warschaupactlanden sterke strijdkrachten in stand hou den, blijft dan ook de kans bestaan dat zij onder bepaalde voorwaarden de verdedigingswil van het westen zullen testen bijv. door een daad van beperkte agressie. Hoe zal de NAVO reageren als bij een verheviging van interne spanningen in Griekenland. YVarschaupactstrijdkrachten vanuit Bulgarije, Grieks Macedonië bezetten bijv. om democratische opstandelin gen te hulp te komen? De vermindering van de conventio nele defensie- inspanning tast ook de samenwerking aan tussen de landen binnen het bondgenootschap. Ongetwijfeld is het besluit van de Canadese regering om in de ko mende jaren de sterkte van haar bij drage in Europa aanzienlijk terug te brengen, mede bepaald door de onwil ligheid van anderen om een reële bijdrage te leveren of om overeenge komen verplichtingen serieus na te komen. Ook voor Amerika vormt dit een probleem. Zo wijst David Calleo van het Washington center of foreign po licy research in The Times van 19 juli erop dat vele Amerikaanse politi ci zich afvragen waarom 25 jaar na Wereldoorlog II en twintig jaar na de oprichting van de NAVO, Ame rika moet doorgaan om de voornaam ste rol te spelen bij de verdediging van Europa. Zij menen dat de hulpbronnen waarover de Europese partners be schikken voldoende zijn Om een re delijk tegenwicht te vormen tegen de dreiging van het Warschaupact. Men vindt dus dat Europa wel wat meer kan doen. Dat de hoge kosten verbon den aan de instandhouding van de Amerikaanse troepen op het Euro pese vastenland aan deze gedachten voedsel geven, lijdt geen twijfel. In de Prawda van 8 juli zegt ge- neraal-majoor R. Simonyan hier o.m. over: „De leidende kringen van de Verenigde Staten hebben zich danig ingespannen om de NAVO hun doc trine op te dringen en de daaraan verbonden maatregelen (bedoeld is de ontwikkeling van de conventione le strijdkrachten) door te voeren; maatregelen, die lang niet altijd steun vinden bij de overige leden van het verbond." Deze ontwikkeling is bedenkelijk omdat voor de NAVO een grote mate van eensgezindheid een levensvoor waarde is. Zij is de grondslag van een gelijkwaardig reactie van de bondgenoten op gebeurtenissen, ook in het dakcr van de crises-beheer sing. RISICO'S Ten slotte maakt de vermindering van de conventionele inspanning het gehele systeem ongeloofwaardig. Wij zijn het oneens met hen die menen dat bij het uitbreken van een locaal conflict vertrouwd kan worden op de afschrikwekkende werking van de strategische kernmacht van de V.S. Natuurlijk valt aan de bereidheid van dit land om ons te helpen niet te twijfelen. De vraag is evenwel geoor loofd of Amerika in alle gevallen bereid zal zijn grote nucleaire risico's te lopen; bereid zal zijn tot het bren gen van enorme offers waar anderen zo duidelijk tekort-schieten. Wij leven in een tijd waarin het machts-evenwicht tussen Amerika en Rusland een stabiliserende in vloed heeft op de internationale ver houdingen. Het is evenwel onjuist te menen dat de nucleaire gelijkheid tussen beide grote mogendheden, dc mogelijkheid van een conflict uit sluit. Meer waarschijnlijk is, dat ingeval van een conflict, deze pariteit een gebruik van massavernietigingswa pens voorkomt. De vraag is echter of wij ons dan in een dergelijke situatie kunnen handhaven. AANVAARDBAAR De gedachte die ten grondslag ligt aan de politieke strategie van crisis beheersing is alleszins acceptabel. Toch dreigt het gevaar dat onze vei ligheidsstructuur, thans te zeer afhan kelijk van nucleaire middelen, voor de beheersing van crises in toenemen de mate zijn geschiktheid verliest De praktijk laat zien dat de strategie van de Flexible Response, zoals die thans door de NAVO wordt geïnter preteerd, de flexibiliteit van de structuur niet bevordert. Aanvullende en alternatieve tegen weermogelijkheden om in de concre te situatie passend te reageren, ont breken vrijwel geheel. Dat mede daardoor de overheid haar vrijheid van handelen op politiek/strategisch gebied steeds meer verliest, Is een zaak waaraan men niet al te licht vaardig voorbij mag gaan. WASHINGTON Een in Rusland gebouwde Mig-straaljager is gisteren op de luchtbasis Homestead in Flo rida geland, zo meldt het Amerikaan se ministerie van defensie. Het is een toestel van de Cubaanse luchtmacht, waarvan de vlieger po litiek asiel heeft verzocht. Het vliegtuig, zo is verklaard, zal gereed gemaakt worden voor de terugkeer naar Cuba. NICOSIA De Wereldraad van Kerken gaat zijn hulpprogramma voor Palestijnse vluchtelingen uit breiden tot twee miljoen dollar in de komende twee jaar. Hiertoe werd besloten tijdens een zevendaagse conference op Cyprus. De conferentie werd bijgewoond door honderd vertegenwoordigers van kerkelijke organisaties voor hulpver lening uit het Nabije Oosten, Europa, Amerika en Australië.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7