Economie moet christelijke grondslag hebben Belangrijk nieuws van de Postgiro de gegarandeerde girobetaalkaart wordt de makkelijkste manier van betalen Hoge tempo wereldhandel jaagt export op Jackie Onassis vloert fotograaf met judogreep (all LrüvJ/ betaalkaart OtM pas 1 pë° p£D Landdag van het GPV POSTCHEQUE- EN GIRODIENST Geen bewijs van concurrentiekracht Gemeenten in noodsituatie 3 MAANDAG 6 OKTOBER 1969 (Van onze parlementsredactie) GORINCHEM „Horizon taal of vertikaal in de sociale politiek." Zo luidde het thema van de landdag van het Gerefor meerd Politiek Verbond, zater dag in de Nieuwe Doelen in Go- rinchem gehouden. Er waren zeven sprekers, die elk een kant van het sociale vraagstuk behan delde. Vooral werd gewezen op de geva ren van de tegenwoordige wel vaartsmaatschappij. Van verschil lende kant kon men ook de kritiek beluisteren op het tussenrapport van De Achttien, dat handelt over het sociale beleid. Werd er zaterdag in Gorinchem veel gesproken, toch was de GPV-landdag te verteren. Want de sprekers mochten niet langer dan een kwartier aan het woord zijn. Men hield zich eraan, hoewel de predikan ten er het meest moeite mee hadden. Na elk referaat was. er een kwar tier pauze, waarin marsmuziek klonk NEW YORK Mevrouw Jackie On assis heeft laten zien dat met haar niet te spotte valt. Toen zij gistermiddag een bioscoop in het hart van New York verliet, waar zij een Zweedse film had gezien, stortte zij zich woedend op een fotograaf van de Ncwyorkse Daily News, die zij vervolgens met een judo beweging vloerde. Desondanks is vandaag de eerste edi tie van de Daily News uitgekomen met twee foto's van mevrouw Onassis op de voorpagina. Op de ene is zij te zien in een leren mini-rok, een jumper en een hoofddoek, die haar woedende ge laatsuitdrukking niet verbergt. De an dere foto laat mevrouw Onassis zien, lopend langs de gevloerde fotograaf te midden van diens uitrusting. Twee an dere fotografen ter plaats hadden het werk van hun collega overgenomen... Overigens is nog niet geheel duide lijk, wat de woede van mevrouw On-' assis weduwe van president Kenne dy heeft opgewekt. SAN SEBASTIAN Een krijgsraad in de Spaanse stad San Sebastian heeft vier jonge Basken tot 20 jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het plaatsen van een bom in het kantoor van een krant. De vorig jaar gepleegde aanslag was mislukt. De bom ontplofte terwijl de daders er nog mee bezig waren, waardoor een van hen ernstig en twee licht gewond werden. of Jaap Zwart op de piano fantaseer de op nationale volksliederen. Leden van het aktie-comité West-Irian von den in die pauzes tijd handtekenin gen te verzamelen voor het petionne- ment. Geen honger De secretaris van het Nationaal Evangelisch Verband, de heer B. S. v.d. Bijl stelde, dat in deze wel- vaartstijd geen honger meer wordt geleden of het moet zijn door dames, die aan de lijn doen. Deze spreker had vooral kritiek op het rapport van De Achttien, waarin wordt aange drongen op de nivellering van de in komens. Een dergelijke nivellering kan nooit een stimulans voor de ar beid zijn. Volgens de heer Van de Bijl wil het rapport van De Achttien alleen maar de consumptiemaatschappij verder perfectioneren en uitbouwen. Maar, zei hij, wij hebben een ande re boodschap. Wij leggen geen eenzij dig accent op de beloning. Wijzend op de cultuuropdracht noemde de heer Van de Bijl de arbeid een lof lied op de schepping. Deze cultuur-opdracht was vooral het onderwerp van ds. J. Meilof uit Beverwijk. De opdracht kan alleen vervuld worden in het Verbondsver- keer met God. Dan streeft men naar sociale gerechtigheid zonder flirt met revolutionaire bewegingen en Mar xisme. Christelijk De secretaris van het GPV, dr. A. J. Verbrugh uit Dordrecht pleitte voor het verwezenlijken van een christelijke economie. Wie aan christelijke politiek doet, moet ook aan christelijke economie doen. De vraag is: hoe kan het monetair en economisch leven onder de gebo den van God worden gebracht. Het lijkt moeilijk. Maar het moet gepro beerd worden. Dan mogen de volkswil en de consumentenwil niet soeverein beslissen. De economie moet een fundamen teel christelijke grondslag krijgen. Maar de drijfkracht is nu de duivel van de ongeremde behoeftebevredi ging. In dit verband citeerde dr. Ver brugh prof. Marcuse, die schreef van de indoctrinatie door de produk- ten. Geen gwaad De heer P. van Leeuwen uit Berkel sprak over het loonbeleid en de werkgelegenheid. De achtergrond van dit betoog was weer de opdracht het werk te verrichten tot eer van God. De doel van de sociale politiek moet zijn, dat alle burgers deze opdracht kunnen vervullen. Het manco van vandaag is, dat het werk wordt ge zien als een noodzakelijk kwaad. Ds. K. Drost uit Gouda sprak over „De openbaring van Johannes en het sociale leven" (titel van boek van prof. Schilder). Hij toonde aan, dat het sociaal bestel wordt ontwricht door de gerichten (oorlog). Belangrijk is ons getuigenis en gebed. Ds. Drost zei: Onze sociale reconstructie is geen revolutie, maar geladen met beloften en zegen. Respect Notaris mr. J. Huyssen uit Klaaswaal voelde weinig voor de me dezeggenschap in het bedrijfsleven zoals door de vakbeweging bepleit. Er is trouwens nog weinig van te recht gekomen. Deze spreker zag vooral heil in de goede verhoudingen in de bedrijven en principieel in het respect voor de naaste en de vrijheid van de werknemer, waarin zijn capa citeiten tot uiting kunnen komen. Tot slot behandelde de heer J. P. de Vries, redakteur van het Neder landse Dagblad het onderwerp „Volksverzekeringen": Ombouw van de volksverzekeringen tot verplichte particuliere verzekeringen. Het hui dige stelsel doet tekort aan de persoonlijke verantwoordelijkheid. De vijf mijnwerkers die sinds donderdag op 650 meter diepte in een mijn in Essen ingesloten hebben gezeten, zijn zondag avond eerder dan werd ver wacht door hulpploegen be vrijd. Over het lot van nog drie vermisten is nog niets bekend. Van links naar rechts: Josef Wollbrink, Frank Diorgo, Arthur Kotsbar, Walter Schumacher en Heinz Büttner, na hun redding. postgiro garantie tot 100 gulden 9234567 TH G LUCASSEN II I 8 STATIONSSTRAAT 33 LOOWOUDE 9999 J* strek - Etr.m.u YèrAo ta J?C(tr1 IV'p/c/C da- rekeninghouder. vergelijk gegevens met yiropas postgiro TH G LUCASSEN poslioKoningnymmw 9234567 de nieuwe girobetaalkaart de giropas De ontwikkeling van de laatste jaren wijst er duidelijk op: betalen met kontant geld wordt steeds minder gebruikelijk. En dat niet alleen omdat veel kontant geld in huis of in de portemonnaie hebben riskant kan zijn. Maar ook omdat giraal betalen in het gebruik nog een paar andere voordelen biedt. (Minder rompslomp, handige dagafschriften, automatische overschrijving etc.) Nieuwe service aan rekeninghouders Partikuliere rekeninghouders van de Postgiro die bewezen hebben een juist gebruik van hun postrekening te maken kunnen binnenkort de beschikking krijgen over zogenaamde girobetaalkaarten. Dit betekent voor hen een nieuwe, veilige manier van betalen zonder kontant geld. Bij de girobetaalkaarten hoort namelijk een op naam gestelde giropas. Overal waar deze giropas naast de girobetaalkaart wordt getoond, is men er zeker van dat de betaling veilig kan worden geaccepteerd. Gegarandeerd tot f100,-- Elke girobetaalkaart wordt door de Postgiro gegarandeerd tot een bedrag van maximaal f 100,-. leder bedrijf, of dit nu een warenhuis, een restaurant, een vervoersonderneming, de bakker of de kruidenier is, zal de girobetaal kaart zonder enig bezwaar kunnen accepteren ómdat men er zeker van is, dat het bedrag inderdaad wordt ontvangen. Bijna iedere leverancier is rekeninghouder Een extra voordeel voor de leverancier is ook, dat hij rekeninghouder is bij dezelfde instelling als de betaler. Hij hoeft dus niet te inkasseren via allerlei kanalen, maar eenvoudig met één kleine handeling: het opzenden van de girobetaalkaarten naar het girokantoor. Zonder onnodig uitstel heeft hij dan binnen enkele dagen het geld op zijn rekening. 20 girobetaalkaarten per zending Als u behoort tot de daartoe in aanmerking komende rekeninghouders ontvangt u 20 girobetaalkaarten en een giropas. Als u 18 kaarten gebruikt hebt ontvangt u automatisch 20 nieuwe. U kunt dus nooit plotseling zonder girobetaalkaarten zitten. Voor u zijn aan girobetaalkaarten en giropas geen kosten verbonden. Extra giropas voor echtgenote Om het voor echtparen mogelijk te maken, dat zowel man als vrouw (of ander familielid) afzonderlijk gebruik kunnen maken van de girobetaalkaarten, kan desgewenst ook een giropas voor de echtgenote (en andere gemachtigden) worden verstrekt. Betalen met de normale blauwe overschrijvingskaart Tot nu toe was het in bepaalde getallen reeds mogelijk de gewone blauwe overschrijvingskaart te gebruiken in plaats van kontant geld. De introduktie van de girobetaalkaart sluit deze veel toegepaste wijze van betaling niet uit. De blauwe overschrijvingskaart kan in overleg met uw winkelier dan ook als betaalmiddel gebruikt blijven. Echter zonder de f 100,- garantie. De kascheques blijven ook gehandhaafd, omdat de girobetaalkaart niet voor het opnemen van kontant geld wordt gebruikt. Hoe men de nieuwe girobetaalkaarten krijgt Elke voor girobetaalkaarten in aanmerking komende postrekeninghouder ontvangt bericht van de Postgiro. Met de verzending van de aanvraag- kaarten wordt een dezer dagen begonnen. De aanschrijving moet in etappes gebeuren, verdeeld over het laatste kwartaal 1969 en het eerste kwartaal 1970, omdat anders stagnatie in de behandeling van de aanvragen kan optreden. van en voor ons allemaal (Van onze economische medewerker) DE CIJFERS van de buiten landse handel zien er dit jaar goed uit. In de eerste acht maanden konden wij zoveel ex porteren, dat hierdoor 90 pro cent van onze invoer werd ge dekt. Vorig jaar was dat in de zelfde periode 88, in 1967 86 en in 1966 niet meer dan 81 pro cent. Dit resultaat werd bereikt doordat de invoer met 15 Vz pro cent opliep in vergelijking met vorig jaar en de uitvoer met 18 procent. Deze ontwikkeling is van belang voor de betalingsbalans. Het blijkt namelijk dat andere bronnen van in komen minder ruim vloeien. Het verschil tussen in- en uitvoer wordt al jaar en dag gedekt door overschot ten bij de kapitaalopbrengsten, het arbeidsinkomen uit en naar het bui tenland, de inkomensoverdrachten en het dienstenverkeer. Bij elkaar noe men wij dat het onzichtbare verkeer. Maar die overschotten gaan steeds minder het saldo van de goederenin- voer dekken. Dat is te wijten aan de invloed van de gestegen welvaart op de uitgaven in het reisverkeer, aan het duurder worden van ons land ten opzichte van het buitenland, aan de toegenomen ontwikkelingshulp, aan de tewerkstelling van veel buiten landse arbeidskrachten en aan de toegenomen investeringen van bui tenlandse ondernemingen in ons land. De ontwikkeling is dus gunstig. Maar wil die sterkere stijging van de uitvoer nu ook zeggen dat de onder nemers gemakkelijk kunnen kunnen nemers gemakkelijk kunnen expor teren, dat hun concurrentiekracht sterker wordt? Ondanks de stijgende loonkosten en de stijgende prijzen? Wereldhandel In het tweede kwartaalbericht van de Nederlandsche Bank wordt aan dit onderwerp aandacht geschonken- De directie van de Bank zegt nuchter dat de gunstige ontwikkeling van de uitvoer een gevolg is van het hoge tempo waarin de wereldhandel zich vooral sedert het tweede halfjaar van 1968 ontwikkelt. Zonder meer mag uit de exportstijging dan ook niet worden geconcludeerd, dat de con currentiekracht van onze onderne mers groter is geworden. Als de sterke stijging van de ex port in belangrijke mate aan de uit breiding van de wereldhandel toe geschreven moet worden we pik ken een graantje mee zal onze export minder stérk stijgen als dc wereldhandel niet meer zo sterk stijgt. Inderdaad trekt het Centraal Plan bureau ook die conclusie. In zijn voorspelling voor 1970 gaat het ervan uit dat de wereldhandel minder sterk zal groeien. De consequentie is dat ook de uitvoer niet zo sterk zal oplo pen als dit jaar. Beter en slechter De betalingsbalans bestaat uit twee gedeelten: de lopende rekening en de kapitaalrekening. O Op de lopende rekening vinden wij de lopende ontvangsten en uitgaven terug: inkomsten en uitgaven voor uitvoer en invoer, het saldo dat ont vangen wordt bij het onzichtbare verkeer. In de eerste helft van dit jaar leverde de lopende rekening een overschot op van 294 miljoen. Dat is een enorme verbetering tegenover het eerste halfjaar van 1968, toen er een tekort van 151 miljoen was. O Op de kapitaalbalans vinden wij terug: leningen en kredieten die aan het buitenland worden verstrekt en die worden afgelost, effecten die naar het buitenland worden verkocht of in het buitenland worden gekocht, in vesteringen die in het buitenland worden gedaan of die door het bui tenland in ons land worden uitge voerd, ontwikkelingshulp. Deze kapitaalbalans leverde in het eerste halfjaar een tekort op van ƒ955 miljoen tegenover een tekort van ƒ342 miljoen in het eerste half jaar van 1968. Dat is dus een belang rijke verslechtering. In het eerste halfjaar op de lopen de rekening een overschot van ƒ294 miljoen, niaar op dc kapitaalbalans een tekort van ƒ955 miljoen. Per sal do in het betalingsverkeer een tckor- van ƒ661 miljoen. Dat tekort moet natuurlijk betaald worden aan het buitenland. Dat is dan ook gebeurd. Ons tegoed bij het Internationale Monetaire Fonds is met ƒ347 miljoen gezakt en ons bezit aan goud en deviezen bij de Neder landsche Bank liep met ƒ314 miljoen terug. Te weinig Wij komen even terug op het overschot van bijna 300 miljoen op de lopende rekening van dit jaar. Het lijkt een heel behoorlijk bedrag. De directie van de Nederlandsche Bank heeft echter enkele jaren geleden een norm vastgesteld waaraan de lopende rekening moet voldoen. Deze moet op jaarbasis een overschot van ten minste 1 pet. van het nationale inko men laten zien. Dat nationale inkomen wordt voor dit jaar op ƒ93 miljard getaxeerd, zodat het overschot voor geheel 1969 minstens ƒ930 miljoen moet zijn. Nou, dat zit er bepaald niet in. ROME Paus Paulus heeft van daag een ontmoeting met de Istaëli- sche minister van buitenlandse za ken, Abba Eban om te spreken over de onrust in het nabije oosten, zo heeft het Vatikaan bekend gemaakt. Volgens de pauselijke nuntiatuur in Cairo houdt de audiëntie niet in, dat het Vatikaan de staat Israël zou erkennen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Voor wat de finan ciering betreft van de kapitaaluitga ven der gemeenten is een noodsituatie ontstaan, schrijft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten aan de Twee de Kamer. De vereniging verlangd op korte termijn ingrijpende maatregelen om de gemeenten uit de financiële im passe te helpen. Vergeleken met orig jaar hebben de gemeenten tot nu toe via de centrale financiering enige honderden miljoe nen gulden minder toegewezen gekre gen. Hierbij komt dan nog de schok kende mededeling, aldus het adres, dat de staat in 1969 nog 650 miljoen gul den op de open markt wil lener, in plaats van 150 miljoen zoals men eerst van plan was. In het adres aan de Kamer wordt ook gepleit voor maatregelen om tege moet te komen aan de tekorten van de gemeentelijke ziekenhuizen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3