Kerkenactie in ons land iins-Amerika voor Latiji Missie-orden penetreren in protestantse gebieden Kerk is deel van politieke arena Utrechtse kerken in restauratie DOMKERK PAS OVER TIEN JAAR Contactdag „Vuur" start winterwerk Een woord voor vandaag Solidaridad voor 48 projecten pnirnq zwaar unltr I verkouden? jjinmi LUTHERS KADER RIJEEN Nieuw links gooit koers niet om BEROEPINGSWERK Studie-conferentie van Arjos Welzijnssector moet geen voddenraper van welvaartsbeleid zijn99 Ds. F. Kouwenhoven overleden N. Testament overtreft dokter Spock J a ar ver g a derin^ lutherse zending SCHOOLHOOFD NIET ALTIJD VOOR DE KLAS Weer aardbeving in Zuid-Afrika Vier auto's in zelfde bocht het water in MAANDAG 6 OKTOBER 1969 „En Hij zeide tot hen: Waar was uw geloof?" (Lucas 8 25). Een opstekende storm heeft de discipelen in onrust gebracht. Het schipwaarin zij zich op het meer bebinden, verkeert in nood. Het krijgt water in en de kans dat het zal omslaan is helemaal niet denkbeeldig. Ja, inderdaad, zij hebben de Here aan boord, maar Hij is in slaap gevallen. En daar zitten ze nu. Wat te doen? De oplossing is eenvoudig: Hem wakker maken en vertellen, wat er aan de hand is. Hij moet toch een oplossing weten. Maar als zij de Here hebben gewekt, horen zij het vermanende woord: Waar was uw geloof? Geloof? Wat is dat, geloof? We kunnen de geschiedenis overbrengen op ons eigen leven. Natuurlijk, wij leven met de Here. Dag in dag uit is Hij in onze gedachten. Wij hebben Hem als het ware aan boord van ons levensschip genomen. Voor ons geen nood! Neelet op. We weten het wel. Er hoeft maar iets te gebeuren, of we zitten in zak en as. Meester, Meester, wij vergaan. En de Here zegt: Waar was uw geloof? Kijk, geloven is dit. In volle overgave vertrouwen op Hem, in Wiens Hand we ons leven hebben gelegd. Zeggen: Here, Gij weet precies wat ik nodig heb, ik reken er op, dat Gij mij door de storm heen haalt. Met U waag ik het, hoe donker de toekomst ook mag schijnen. Wij lezen vandaag: Spreuken 11—19. (Van een onzer verslaggeefsters) TAEN HAAG In de week van 14 tot 21 december zal in ons land een Interkerkelijke Adventsaktie voor Latijns Ame rika worden gehouden. Deze actie wordt georganiseerd door de Sektie Internationale Hulp verlening van de Hervormde Kerk, de Bisschoppelijke Advies commissie voor Latijns Amerika en de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelin gen. pijnstillende, koortswerende, snelwerkende cachets (Van een onzer medewerkers) EDE Hoe en in hoeverre kan en moet de kerk zich met politiek bemoeien? Deze vraag stond centraal tijdens de kader conferentie van de Evangelisch- Lutherse Kerk, die het afgelo pen weekend op kasteel Hoeke- lum werd gehouden. De politicoloog Drs. J. Kooiman ging uitvoerig op de vragen van kerk en politiek in. Hij betoogde, dat de vraag of de kerk zich wel met po litiek kan bemoeien onjuist is. Im mers: de kerk vormt als belangen- en inzichtengroep nu eenmaal een deel van de politieke arena (vergelijk het rapport van Walsum). In die are na worden de conflicten, die uit die belangen voortkomen, uitgevochten, bijgelegd en opgelost. De belangen van de kerk hebben zowel een maatschappelijke als een geestelijke basis. Pas wanneer de ker ken en waarom de Lutherse kerk niet zich bewust zijn van hun bepaaldheid van plaats, tijd en han deling en de gebondenheid daardoor, zal politieke bemoeienis iets kunnen betekenen. Maar die politieke betekenis zal pas werkelijk effect hebben, wanneer de kerken heel wat interne belangen en inzichten als dood hout wegsnij den. Pas dan zal het de kerken mo gelijk zijn om „bij de tijd te blijven" Ladder-puzzel Vul horizontaal in: 1. gulhartig, 2. globe, 3. venterswaar, 4. zinnebeeld, 5. deel van Brits W.-Afrika, 6. iedereen. Bij juiste oplossing vormen de be gin- en eindletters, beide van boven naar beneden gelezen een zegswijze OPLOSSING VORIGE PUZZEL Hor.: 1. knaap. 4. traan. 7. regie, 9. Heerlen, 11. elan, 13. pose, 15. tak, 16. Pan, 17. ode, 18. sen. 20. aai, 22. Tiel, 24. kans, 25. gebogen, "28. gesel, 29. stiel, 30. spade. Vert.: 1. kreet, 2. aren, 3. pee. 4. tü, 5. reep, 6. noren, 8. grandioos, 9. hak,-10. nop, 12. lakei, 14. satan, 18. stins, 19. neg, 20. aan, 21. Isèrc, 23. lege, 24. kelp, 26. bel. 27. ges. en misschien zelfs een perspectief op de toekomst te bieden. Tenslotte merkte Kooiman op: Uit spraken van kerkelijke organen moe ten in de meeste gevallen meer als intern opvoedend dan als extern van politiek belang worden gezien. Co-referent Drs. H. H. de Klerk vond het nog maar de vraag of de kerk als instituut zich met politiek heeft bezig te houden. De kerk moet zich met het evangelie bezighouden en haar leden, stuk voor stuk, wijzen op hun plichten in staat en maat schappij, zei hij. Vorming In een viertal discussiegroepen werd over de beide inleidingen door gepraat. De resultaten werden door Ds. J. Happee als volgt samengevat: Dat de kerk met politiek bezig is, j is duidelijk. Dat dat tot de gemeente leden gaat doordringen is van be lang. Bij het politieke spreken der kerk is deskundigheid nodig. Daarom is vorming van de gemeenteleden, in politiek opzicht, nodig. Als de Lutherse kerk eind october de een- procent inzameling start voor haar Fonds voor Ontwikkelings samenwerking, zal zij moeten overwe gen of niet al diegenen, die voor dat fonds geld geven, zouden moeten kunnen meebeslissen over de beste ding der gelden. Wat de plaatselijke politiek betreft zullen de kerken zich met name moe ten richten op de krotopruiming. Tenslotte: wanneer wij als mensen van de kerk vergaderen zullen wij minder een vriendelijke ontmoeting, en meer besluitvorming moeten na streven. Onder voorbehoud het hoogste kerkbestuur moet nog een definitief besluit nemen kon worden meege deeld dat de eerste opbrengst voor het Fonds Ontwikkelingssamenwer king zal worden gegeven aan de Lu therse kerk van Noord- Kenia, die het zal gebruiken voor een te stich ten weeshuis, een poly-technische school, een visserscooperatie en een stuk volwassenvorming. Bijbelenquête De Haarlemse predikant Drs. L. G. Chr. Grabandt gaf tijdens deze kader conferentie zijn commentaar op een onlangs gehouden enquête over het gebruik van de Bijbel. Hij toonde zich ongerust over het feit dat slechts tien procent der on dervraagden de Bijbel een moeilijk- boek vond. Zijn conclusie was: men leest telkens dezelfde stukken en (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Nieuw Links in de Partij van de Arbeid is niet van plan af te wijken van de tot nu toe gevolgde koers. Op een bijeenkomst in Utrecht, za terdag, is een voorstel verwor pen om meer samen te werken met buitenparlementaire groe pen als Sjaloom, Werkgroep 2000, Kritische Scholieren en Socialistische Jeugd. Met nadruk werd gezegd, dat Nieuw Links zich zal blijven richten op het verjongen en radicaliseren van de PvdA. Jaap Heij, initiatiefne mer van de „nieuwe koers", verde digde zijn voorstel. Hij geloofde niet meer in de vernieuwing binnen de PvdA. Hij was bang dat Nieuw Links een „lijk" aan het radicaliseren was. De vice-voorzitter van de PvdA en voorman van Nieuw Links, André van der Louw, bezwoer de vergade ring de koers niet om te gooien. Er zijn volgens hem nog genoeg progres- sief-gezinden in de partij. Dat betekent niet dat het contact met buitenparlementaire groepen ver waarloosd moet worden. Nieuw Links zal mee blijven doen aan de onlangs opgerichte coördinatie-commissie, die de acties van de buitenparlementaire groeperingen in banen moet leiden. Effectenzwendel NEW YORK Drie mannen en een vrouw zullen donderdag in New York terechtstaan op beschuldiging van het verkopen van gestolen effec ten ter waarde van drie miljoen dol- lat. Bij de verdachten is de Westduit- se president van een adviesbureau J. K. Seiller, die zichzelf uitgaf als Franse graaf. In de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen werken mee: de Remonstrantse Broe derschap, de Oud-Katholieke Kerk, de Unie van Baptisten Gemeenten, de Vrije Evangelische Gemeenten, de Evangelische Broedergemeente en de Nederlandse Protestanten Bond. Het doel van de actie is: Steun verlenen aan activiteiten, die van de kerken en christelijk-sociaal geïnspi reerde organisaties uit worden onder nomen en gericht zijn op hervorming en ontwikkeling van de maatschappe lijke structuren in Latijns-Amerika. 2 V2 miljoen Een aantal projecten is opgesteld, waarvoor men 2 tot 2Vi miljoen gul den denkt nodig te hebben. Enkele van die projecten zijn: cursussen voor leiders in steden en op het plat teland van Argentinië en in Brazilië, vorming vakbondsleiders in Mexico, exploitatiekosten van basiscursussen in Bolivia, studieprojecten voor lei ders van „self-help" verenigingen in Chili en de bouw van een audio visueel leslokaal voor een ambachts school in Chili. Verder staat er op de lijst van 48 projecten een bijdrage voor een ge meenschappelijke rooms-katholieke en protestantse bijbelvertaling voor Zuid-Amerika, een onderwijspro gramma voor vakbondsleden in Co lumbia, vorming van buitenlandse missionarissen in Guatemala, een op leidingsinstituut voor sociale recht vaardigheid in Latijns-Amerika, een vormingsschool voor vrouwen in Bra zilië en coördinatie van de oecumeni sche ontwikkeling in N.O. Brazilië, enzovoort, enzovoort. De actie wil in eerste instantie ap pelleren bij de leden van de deelne mende kerken. Daarom komt het NED. HERV. KERK Beroepen te Wierden: G. H. v. Koo- ten te Delft; te Wageningen: J. Th. W. Quak te Koudekerk a.d. Rijn; te Em- men (toez.): P. C. 't Hooft te Kollu- merzwaag. Aangenomen het beroep v. d. synode als pred. v. buitengew. werkzmh. (zen- dingspred. v. arbeid t. dienste v. d. Javaanse Christelijke Kerk te Dja karta): kand. drs. P. P. v. Lelyveld te Oegstgeest. CHRIST. GEREF. KERKEN Beroepen te Rotterdam-west: B. Bij- leveld te Bussum. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Waardenburg: Chr. v. d. Poel te Yerseke. Bedankt voor Rotterdam-west: P. Blok te Dirksland. VRIJE EVANG. GEM. Aangenomen naar Dordrecht (vac. J. Verboom): M. Nijkamp te Leeuwar den. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Vrijdag en za terdag hield de Arjos de jon gerenorganisatie van de Anti revolutionaire partij in Drie bergen een studieconferentie over „Rechtsstaat, welvaarts staat en welzijnsstaat". Basis van de discussie was een brochure van dr. H. van den Berg, lector in de sociologie aan de Vrije Universiteit. Het ging bij de discussie om de vraag hoe een welvaartsstaat tot stand moet komen en hoe een wel zijnsbeleid moet worden gevoerd. Dr. Van den Berg ging er van uit dat de „welzijnssector niet de vodden raper moet zijn van het welvaartsbe leid" en dat hier een duidelijke taak van het kabinet ligt. Minister Schut vond dat het kabi net-De Jong al volop bezig is met het komt aan andere bijbelgedeelten nooit toe. Voorts betoogde hij: kinderbijbels moeten op de brandstapel; dat zijn doorgaans boeken vol gezellige ver haaltjes. welzijnsbeleid. Dat blijkt niet alleen uit de begroting voor Cultuur, re creatie en maatschappelijk werk, ook in zijn begroting komt het welzijns beleid goed uit de verf, vond de mi nister. Dr. Van den Berg stelde, dat ook op het gebied van het welzijnsbeleid meer samenwerking, zoals in het be drijfsleven, wel gewenst is. Het Twee de-Kamerlid mejuffrouw Hannie van Leeuwen beaamde dat. Samenwer-. king moet echter geen voorwaarde zijn voor het verlenen van subsidie. Er moet voldoende ruimte blijven om een samenwerking op bepaalde gebie den af te wijzen. INSPRAAK Dr. Van den Berg constateerde een achterstand van de wetgeving op het gebied van CRM. De discussie spitste zich toe op de vraag of aan het ver lenen van subsidie directe voorwaar den moeten worden verbonden. Ook de inspraak kwam even om de hoek kijken. Samenwerking is nuttig, daar was men het wel over eens, mits de belanghebbenden vol doende inspraak zouden krijgen. Aan de discussie werd ook deelge nomen door staatssecretaris Groshei de van Onderwijs en wetenschappen en mr. W. C. D. Hoogendijk, direk- teus van de Dr. A. Kuyperstichting. zwaartepunt te liggen op gemeente lijk-parochieel niveau. Pers, radio en televisie zullen in de week van 14 tot 21 december worden ingescha keld. In elke gemeente of parochie zal een actie-correspondent worden aan gewezen met wie in de komende maanden de plaatselijke opzet nader kan worden uitgewerkt. Actie-comité Het actie-comité bestaat uit: de journalist Jan Filius, voorzitter, L. v. d. Kerkhof, secretaris en de leden L. Kisjes, J. Ory en J. Schipperheyn. Het comité zegt tot slot: „De projec ten in deze actie lijken wellicht min der spectaculair dan men gewend is. Honger noch ziekte zijn er direct bij betrokken, noch andere sterk emo tioneel aansprekende aspecten. Het bestuur wil echter juist met nadruk de aandacht vestigen op het werk, dat deze actie wil ondersteunen. Het roert aan de fundamenten van een structureel In vele opzichten fou te samenleving en wil meewerken aan een oplossing, die tot een betere toekomst kan leiden voor de volken van Latijns-Amerika. In het kern woord van de actie vindt onze betrok kenheid bij deze strijd voor de toe komst uitdrukking: „Solidaridad". TORONTO Zaterdag is plotse ling overleden ds. F. Kouwenhoven, die in de Canadian Reformed Chur ches een vooraanstaande plaats heeft ingenomen. Hij is 53 jaar geworden. Ds. Kouwenhoven was predikant te Toronto. Tevens was hij juist hoogle raar geworden aan de theologische hogeschool van de Canadian Refor med Churches, die vorige maand in Hamilton is geopend. Ds. Kouwenhoven aanvaardde het ambt van predikant in 1944 in de gereformeerde kerk van Zonnemaire. Nog datzelfde jaar ging hij met de Vrijmaking mee. Vervolgens diende hij de gerefor meerde kerken (vrijgemaakt) te Kampen (1945), Brouwershaven (1947) en Hattem (1951). In 1955 vertrok hij naar Toronto. Levensgevaarlijke bewijsvoering MEERUT In de Indiase stad Meerut zijn een dokter en zijn assistent gestorven, nadat zij een geneesmiddel op zichzelf hadden toegepast om te bewijzen dat het onschadelijk was. Zij deden dit om de vader van een overleden patiënt ervan te overtuigen, dat de dood van zijn zoon niet door de medicijn was veroorzaakt. Direkt nadat zij het geneesmiddel hadden ingenomen, werden zij onpasselijk en moes ten naar een ziekenhuis worden vervoerd, waar zij zijn gestorven. NEW YORK Het baby-boek van dr. Spock, dat al sinds jaren aan di top staat als meest verkochte poe ket-boek, zal deze positie waarschijn lijk niet lang meer behouden. Naar het zich laat aanzien, staa binnenkort een uitgave van het Nieu we Testament aan de spits. Het is dt moderne vertaling in hedendaags En gels „Goed Nieuws voor iedereen" Zestien miljoen exemplaren werdei in de afgelopen drie jaar verkocht. Mede hierdoor is de bijbelverkooj in de Verenigde Staten in het eerst! kwartaal van dit jaar in vergelijkinj met begin 1968 toegenomen met 21 procent. AMSTERDAM De zendingsraat van de Evangelisch-Lutherse Kerl houdt woensdag 22 oktober zijn jaar vergadering in de Augustanakerk Ersmusgracht 24, Amsterdam. Prof. dr. J. M. van der Linde za spreken over de taak van een zen dingsraad nu (verhouding tot diako- nale raad en fonds voor ontwikke lingshulp) en ds. R. J. van der Veen secretaris van de Nederlandse Zen dingsraad, geeft impressies van di assemblee van Afrikaanse kerken ii Abidjan. Ook kan kennis -gemaak worden met nog uit te zenden wer kers van de lutherse zending. (Van onze kerkredactie) KOENIGSTEIN In som mige zuiver protestantse delen van Indonesië zijn rooms-katho lieke missonarissen bezig met massale pogingen om de mensen tot overgang te bewegen. Met dit nieuws is de voorzitter van de Hervormde Wereldbond, de Duitser prof. Wilhelm Niesel, verle den week teruggekeerd van een be zoek van zeven weken aan de lidker ken van de wereldbond in Indonesië. Prof. Niesel noemde met name het eiland Timor en het gebied van de Karto-Batakkerk in Noord-Suma- tra. Ondanks de concilieverklaringen oVer het proselitisme zijn daar mis sie-orden actief geworden. De missio narissen stichten scholen en klinie ken en verstrekken kosteloos medica menten, landbouwwerktuigen en kle ding aan de bevolking. UTRECHT „Zo spoedig mogelijk moet een einde komen aan de dwaasheid, dat het hoofd van een school ook nog volledig klasse-onder wijzer is. Aan zijn leidinggevende, organisatorische en pedagogisch-di- dactische functie komt het school hoofd niet toe. Zijn taak moet ver licht. worden". Dit zei zaterdag de heer A. A. van der Leer, voorzitter van de functie groep hoofden van scholen, aangeslo ten bij -de Prot. chr. bond van onder wijzend personeel, op de jaarverga dering van zijn groep. Hij pleitte voor een speciale oplei ding voor schoolhoofden. De reeds gevestigde hoofden zullen dan voort durend kunnen worden bijgeschoold. Anders kunnen zij niet in staat zijn leiding te geven aan het vernieu wingsproces in het onderwijs. KAAPSTAD In de omgeving van Kaapstad in Zuid- Afrika heeft zich gistermorgen opnieuw een sterke aardbeving voorgedaan. Vol gens de eerste berichten zouden hier bij geen slachtoffers zijn gevallen. Bij de aardschokken op 29 september kwamen elf mensen om het leven. De aardbeving trof het dorp Tul- bagh, dat bij de vorige beving al voor driekwart werd verwoest. De meeste inwoners waren na de vorige beving geëvacueerd. Ook het centraal hoogland van Pe ru is door een aardbeving getroffen. Volgens de eerste berichten zijn meer dan honderd mensen omgeko men. UTRECHT De voorgeno men grote restauratie van vijf historische hervormde kerken in de Utrechtse binnenstad gaat 2 januari van start. Het zijn de Domkerk, de Jans- kerk, de Buurkerk, de Klaaskerk en de Jacobikerk. Voor de restauratie is een tijdsbestek van vijftien jaar voorzien en een benodigd kapitaal van naar schatting 16,3 miljoen. Verwacht wordt dat rijk, provincie en gemeente dit grote werk voor 99 procent zullen subsidiëren. Monu mentenzorg heeft 66,5 procent in het vooruitzicht gesteld, verwacht wordt dat de provincie 7,5 procent bijdraagt en van het gemeentebestuur is een subsidie van 25 procent gevraagd. Dat betekent dat de hervormde ge meente Utrecht voor één procent zal hebben te zorgen. Dat komt neer op tienduizend gulden per jaar. Begonnen zal worden met de „hal lenkerken": de Jacobi- en de Klaaskerk. Daarna is de Janskerk aan de beurt. Deze drie kerken kun nen over zes zeven jaar gereed zijn. Daarna komt de Buurkerk bij de restaurateur onder handen en tenslotte de Domkerk. Voor deze ker ken is acht tot negen jaar uitgetrok ken. NODIG De restauraties zijn duidelijk no dig. Nu valt er al eens gesteente uit gewelven. Muren zijn aangetast. Pleisterwerk, ramen en beglazing vragen zorg. De dakconstructies zijn niet meer onberispelijk. Het is de bedoeling, dat de kerken na hun opknapbeurt op grotere schaal in gebruik komen, ook voor bredere culturele uitingen. Dat ge beurt ook reeds. De Domkerk doet dienst als aula van de universiteit, de Janskerk is studentenkerk en de Buurkerk is de kerk van het jeugd werk. Daarnaast is de Klaaskerk vol op wijkkerk en staat de Jacobikerk aan twee wijken ten dienste. Voor de periode na de jaren van restauratie is landelijk overleg gaan de tussen verschillende kerken en monumentenzorg. Gestreefd wordt naar een over heidsregeling, waardoor de voor de kerken te zware onderhoudslasten, die opnieuw tot verval van histo rische gebouwen kunnen leiden, op gevangen worden. Prof. Niesel zei dat in andere ge bieden een bepaald vriendschappe lijke verhouding bestaat tussen zen ding en missie. Op Timor heeft de protestantse kerk al tienduizend mensen verloren door het optreden van de missiona rissen. Vorige maand heeft het bestuur van de Hervormde Wereldbond op zyn bijeenkomst in Beiroet besloten tot een gesprek met de Rooms-Ka- tholieke Kerk. Prof. Niesel kondigde nu aan, dat het rooms-katholieke op treden op Timor en Sumatra in dit gesprek aan de orde zal worden gesteld. Toestroom Overigens had prof. Niesel ge constateerd, dat de „kolossale toestroom" tot het christendom in In donesië nog steeds voortduurt. In sommige kerken, zoals de Christe lijke Kerk van Oost-Java en de Pro testantse Kerk van West-Indonesië, is het aantal gedoopten sinds 1966 rond vijftig procent verhoogd. De Christelijke Kerk van Oost-Ja va is gegroeid van 80.000 naar rond 120.000 gedoopten. Deze kerk moest niet minder dan tachtig nieuwe ker ken en kapellen bouwen. Het zijn volgens prof. Niesel voor namelijk animisten en naam-moslims, die zich tot het christendom wenden. Als voornaamste problemen van de kerken in Indonesië noemde hij het tekort aan predikanten en de com municatiemoeilijkheden tussen de ge meenten op de talrijke eilanden. BEEMSTER Op de provincial! weg in Beemster raakte vier keer eec auto te water, een keer kwam eei motor naast de weg terecht en eei keer vloog een auto tegen een lantaarn paal. Bij deze ongelukken raakten vie mensen zwaar gewond.. Als eerste fee in de nacht van zaterdag op zond a om half twee 's nachts een motorfieti in de anderhalve meter diepe sly langs de weg. Een kwartier later ra .-fe te een auto te waten, een uur latei volgde nummer drie; en kwart ovei drie, kwart voor vijf en zuus uur vlo gen de andere uit de bocht, waarva» een tegen een lantaarnpaal. Volgens een mededeling van de po litie bedroeg het zicht 20 tot 25 meter De weg is met. het bord „gevaarlijk' aangegeven. De witte strepen op de weg waren slecht zichtbaar, doordat de weg binnenkort van een slijtagelaag zal worden voorzien. Een wachtmees ter van de politie merkte op dat allen te hard hadden gereden. HUIJBERGEN In de nacht van zaterdag op zondag is de 23-jarige J. Kosters uit Krabbendijke in df Westerstraat met zijn auto uit bocht gevlogen en tegen een boon gebotst. Hij was op slag dood. Dt mede-inzittenden P. van 't L. uil Krabbendijke (22) en de 24-jarige G van V., eveneens uit Krabbendijke liepen zware verwondingen op. D( politie vermoedt dat het ongeluk ge beurde doordat de bestuurder te sne reed. (Van onze kerkredactie) UTRECHT Zaterdag hield de oecumenische opwekkingsbe- Auteurs willen wettelijke waarborg tegen censuur ANTWERPEN Op de jaarlijkse conferentie van Nederlandse letteren onder voorzitterschap van prof. dr. Garmt Stuiveling heeft men zich uit gesproken voor wettelijke waarborgen tegen de censuur in België en Neder land. De leden van de conferentie menen dat het voor de letterkunde van groot belang is dat alle uitingen, vla welk medium ook. vrij zijn van preventieve censuur. Censuur achteraf mag alleen via de rechter mogelijk zijn. De conclusie was dat deze zekerheid in de Belgische en Nederlandse wet geving moet worden vastgelegd. Voorts hield men zich bezig met het recht van auteurs op vergoeding als hun boeken door bibliotheken worden uit geleend (de voorbereiding voor de re geling verkeert in vergevorderd sta dium), de rol van schrijvers bij het onderwijs en het aanleggen van een documentatie voor Nederlandse letter kunde. Gepleit werd ook voor spoedige aan passing van het inkomen van auteurs aan de gestegen kosten van levenson derhoud. Door de groeiende invoer van buitenlandse tv-series dreiet het Ne derlands taalgebied overwoekerd te worden. Men vroeg tenslotte om de Instelling van een orgaan voor act'eve propaganda voor de Nederlandse taal en cultuur te Brussel, verwH'end naar het Nederlands-B<>lgls',h cultureel ak koord en het voorbeeld dat on dit ge bied andere grote landen geven. BERKHOUT Door nog onbe kende oorzaak is eisteren de boer derij van het Noordhollandse Boeren partij-Statenlid B. Steur afgebrand. Bij de brand gingen 3500 balen hooi en een aantal landbouwmachines ver loren. De schade wordt geschat op 150.000 gulden. weging „Vuur" een goed bezoch te bijeenkomst in het Marcus- centrum. Het onderwerp was „nOnderweg". In de ochtendbijeenkomst vertel den enkele aanwezigen hoe zij hun leven de weg naar de Heer had den gevonden. Uit de vele reacties in de gesprekken die volgden sprong één vraag naar voren: hoe ervaren wij niet alleen de leiding van de Heer in ons eigen leven, maar hoe kunnen wij deze ervaring ook door geven? 's Middags sprak ds. D. van Keu len uit Zeist hierover. Hij ging uit van Jezus' woorden „Ik ben de weg, de waarheid en het leven". Een dankdienst sloot deze dag, die aan het begin stond van een winter periode met meer contactdagen er weekeinden. Zo wordt er 25 en 26 oktober eer weekeind gehouden op „Overvoor- de",-Rijswijk, waar dr. K. J. Kraan uit Rotterdam en drs. J. Horsthuis uit Utrecht zullen spreken over „Leven en dood". Inlichtingen bij mejuffrouw R. Verzurg, Erasmus- straat 87, Apeldoorn. Op 11 en 12 oktober is er een jeugd weekeinde in Brummen, waar ds. Van Keulen en ds. G. van Mameren uit Tongeren (België) spreken. Het weer in Europa gisteren weer max temp. neersla Amsterdam onbew. 19 0 Brussel onbew. 22 o Frankfort onbew. 21 18 Genève mist Q Innsbruck mist 19 Kopenhagen mist 14 Locarno mist 21 Londen mist 23 0 Luxemburg onbew. 20 0 Madrid geh.bew. 20 Majorca zw.bew. 23 .1 München mist 18 O Nice onbew. 25 0 Parijs l.bew. 23 0 Rome onbew. 24 20 0 Wenen mist 0 Zürlch mist 17 0.2

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2