ZESTIG ZEELUI GERED Commentaar Weduwe ligt week bloedend op bed Wilson benoemt man voor Europ a in zijn kabinet Schepen branden na aanvaring decoratief en praktisch zo'n Onderzettegel Na inhaalmanoeuvre tegen boom: een dode Het Kwartet (Sta) Beleid Ongeluk in dichte mist Trambotsing: bij lichtschip Texel 28 gewonden Auto reed in op kinderen GEMARTELD EN BEROOFD i Onderhandelingen over toetreding EEG Thieu: Eerst agressors weg uit Z.-Vietnam Nieuwe Leidse Courant Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Maandag 6 oktober 1969 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 - Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur JklOT tltfffit DE BJLLT Op de meeste plaatsen droog en nevelig weer met tijdelijk meer bewolking, ook enkele zonnige perioden. Hier en daar mist. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak uit zuid tot zuidwest. Dezelfde temperaturen als van daag of tiets lagere. DE BILT !-h Gedurende het weekeinde heeft het weer in ons land onder invloed gestaan van een krachtig en omvangrijk ge bied van hoge luchtdruk waar van het zwaartepunt zich boven Midden- en Oost-Europa be vindt. Een noordelijke uitloper van dit hogedrukgebied reikt tot aan Noord-Scandinavië. Zuidoostelijke winden verdre ven de vochtige lucht waarin ons land zich zaterdag bevond en voerden drogere lucht aan waar in vrijwel geen bewolking voor kwam. Zondag liepen de temperatu ren bij zonnig weer op tot 18 a 21 graden. In Frankrijk werd het op de meeste plaatsen zelfs 21 tot 25 graden. Boven de Britse eilanden bevindt zich een weinig actief frontensysteem waarvan verwacht wordt dat het het ko mende etmaal in oostelijke rich ting over ons land zal trekken en tijdelijk meer bewolking zal veroorzaken. Die met tranen zaaienzullen met gejuich maaien. PSALM 126 ..Bent ii niet blij, dat ik geen tweeling ben. pap?" BAROiMETERSTAND: Heden 10 uur 75.4 cm (1018 millibar), constant. Zou en uiaau 7 oktober zon op 6.50, onder 18.04; maan op 1.55, onder 16.57; 11 okt. N.M. Angstig avontuur op lAoortlaeo Vrachtboot ramt Grieks schip de kritiek op het Vietnambe- Icid van president Nixon ook in het Amerikaanse Congres steeds openlijker wordt geoefend, begint het militaire bewind in Saigon zich zor gen te maken voor het eerst in hel openbaar. Tot voor kort werd gedaan alsof het terugtrekken van Amerikaanse troe pen niets te maken had met een ver anderd beleid van Washington. Pre sident Nixon deed geen moeite deze bewering tegen te spreken. Voor hem was de bescheiden terug tocht een toegevendheid aan het on geduldig geworden Amerikaanse pu bliek en een aansporing voor Noord- Vietnam om eveneens tot verminde ring van zyn troepensterkte in het Zuiden over te gaan. Nixon denkt (met de militaire leiders in Saigon) nog steeds in termen van oorlogvoering. Daarop is zijn Viet- nambeleid afgestemd. Vandaar ook de povere resultaten die hij sinds januari heeft bereikt. Meer nog dan onder Johnson maken de militairen te Washington de dienst uit, niet alleen op het ministerie van defensie, maar indirect ook op dat van buitenlandse zaken. En niet al leen wat Vietnam betreft. Typerend is in dit verband de reis die de voorzitter van de Amerikaan se commissie van stafchefs in Zuid- Vietnam maakt om omvang en snel heid te bepalen van komende troe penverminderingen. Bezoeken als deze liepen tot dusver steeds uit op de waarschuwing, dat terugtrekking op groter schaal de militaire situatie nadelig zou beïn vloeden en daarom slechts op lange termijn mogelyk zou zijn. President Thieu heeft te Saigon al de pas aangegeven. Eerst moeten: de Noordvietnamezen vertrekken, by de besprekingen te Parijs vorderingen worden gemaakt, en de gevechtshan delingen belangrijk afnemen. Bovendien moeten de Zuidvietname- se troepen nog vertrouwd worden ge maakt met de moderne wapens waar mee de Amerikanen tot dusver zelf de slrjjd hebben gevoerd. Daar zyn nog jaren mee gemoeid. Senatar Fulbright gaat de zaak-Viet- nam nu opengooien in het Congres, dat zowel van minister van buiten landse zaken Rogers als van minis ter van defensie Laird wil vernemen hoe de zaken er voor staan. Dan zal blijken, of er sprake is van een beleid, dat gericht is op snelle beëindiging van de strijd door middel van vredesonderhandelingen, zonodig ondanks het verzet in Saigon. Prins Bernhard kreeg zaterdag toen hem het luchtvaartmu seum Aviodome bij Schiphol werd overgedragen behalve de documenten van de vele schenkingen die de bouw moge lijk maakten, ook dit drietal speelgoeddieren voor zijn drie kleinkinderen (links). Ook prins Claus ontving be halve een cheque van 75.000 gulden van de voetbaljeugd voor het Prinses Beatrixfonds, zaterdag op het HFC-terrein te Haarlem voor de wedstrijd Oud- Zwaluwen tegen Oud-Amster dam een voetbal van de tien jarige Ronald Prent, een cadeau voor prins Johan Friso. DEN HELDER Eenenzestig mensen beleefden gistermorgen een angstig avontuur toen het Griekse schip Martha (4958 brt) op de Noordzee vlak bij het lichtschip Texel in aanvaring kwam met de Westduitse vrachtboot Ruhrstein. Alle opvarenden konden worden gered. Op beide schepen braken branden uit, die grote schade aan richtten. boten Holland van de rederij Doeksen en Hector van Wijsmuller bestreden de brand, daarbij geholpen door een deel van de bemanning van de Ruhr stein. De Bodenstein was inmiddels met de geredden op weg naar Amsterdam. Hoewel de brand vannacht nog niet was geblust, was het schip voldoende zeewaardig om het schip naar de rede van Den Helder te slepen. Daar werd de blussing voortgezet. JERUZALEM De Australiër Michael Rohan zei vanmorgen on schuldig te zijn aan de brand in de Al Aksamoskee in Jeruzalem, een van de grootste heiligdommen van de Islam. Veertig getuigen zullen op het pro ces tegen Rohan, dat vanmorgen is begonnen, worden gehoord. Hij kan tot maximaal 22 jaar gevangenisstraf worden veroordeeld. AMSTERDAM Bij eeh trambot sing in Amsterdam zijn zaterdag 28 mensen gewond geraakt. De toestand van een van hen is ernstig. Het onge luk gebeurde op de Ceintuurbaan als gevolg van een verkeerde wisselstand. De schuld van het ongeluk ligt vol gens de directie van het gemeente vervoerbedrijf bij de bestuurder van het tramstel, dat in de richting van het centrum reed en die vergat de wissel tijdig te corrigeren. De wagens zijn zwaar beschadigd. Wonderlijk ge noeg zijn de bestuurders van beide trams ongedeerd gebleven. METZ In de buurt van de Franse stad Metz is zaterdag een au to ingereden op een groep kinderen die op een schoolbus stonden te wachten. Twee kinderen werden ge dood, 18 gewond. Het ongeluk gebeurde tijdens mist. De kinderen, tussen 11 en 13 jaar, stonden aan de kant van de weg toen de auto op hen af kwam razen. De politie zoekt naar de bestuurder, die na het ongeluk verdween. vpjf- GRAT'S ah U. a*. abffWvUL. Ik geef op als Inieuweabonnee: plaats: betaalt: D.per kwartaal per maand I Als beloning voor mijn aktivitei» ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. piddis (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Vrijdagavond heeft de politie een man aange houden, die precies een week daarvoor zijn alleen wonende 71-jarige buurvrouw in een dronken bui naar geld had ge vraagd en haar zo had toegeta keld, dat het een wonder is dat de vrouw nog in leven is. Na zijn daad is de man zelfs maan dagavond nog bij dc vrouw terugge weest en heeft haar gevraagd hem niet te willen verraden. De vrouw heeft een hele week op bed gelegen badend in haar bloed met een mes in haar onderbuik. De vrouw is in het ziekenhuis opgenomen. Er is geen le vensgevaar. Vrijdagnacht 26 september drong in een dronken bui de 36-jarige D. B. bij de alleen wonende vrouw T.T.V. -D. binnen. De vrouw woont in een hofjeswoning aan de Falckstraat. Martelingen Het was haar buurman, die al tweemaal eerder met de politie voor geweldpleging in aanraking was ge komen, een man, waarvoor de gehele buurt bang is. „Ik moet je geld hebben," voegde de man haar toe. Om zijn woorden kracht bij te zetten, gaf hij haar di rect een harde stomp op het linker oog. voorkamer en haalde daar een kast overhoop op zoek naar geld. Nadat hij de hevig bloedende vrouw nog maals aan de haren van het bed op de grond had gesmeten ging hij weg. Maandagavond kwam hij echter te rug. Nu was hij nuchter. De vrouw had inmiddels kans gezien om voor zijn komst een emmertje te pakken om daarin het bloed op te vangen. B. spoelde dit voor haar weg door de w.c. Braaf deed hij de spullen in de kasten, die hij er enkele nachten daarvoor had uitgesmeten. Nadat hij de vrouw had verzocht hem niet te verraden, zette hij een fles met water naast haar bed en verdween. Vrijdagavond kwam een zoon van de vrouw haar opzoeken. Hij vond haar aldus toegetakeld op bed liggen, met het mes nog in de buik. Deze waarschuwde de politie en de GGD. Per ambulance werd zij naar het zie kenhuis gebracht, waar de vrouw in staat was het lugubere verhaal aan de politie te doen. Een uur- later werd de man thuis gearresteerd en ingesloten. De vrouw kende de man slechts oppervlakkig. Ongelukken in weekeind BEEK EN DONK Zaterdag avond is een echtpaar uit Veenen- daal na een inhaalmanoeuvre met de auto tegen een boom ge- 1 botst. Het waren de 39-jarige J. J. D. Gehenial en zijn 38- jarige vrouw. Beiden werden j overgebracht naar het zieken- huis in Helmond, waar de vrouw later overleed. Vorige week gebeurde op dezelfde plaats een soortgelijk ongeluk, waar bij een ingezetene uit Den Bosch om het leven kwam. SCHOONEBEEK Met het voor wiel van zijn fiets raakte gistermid dag de achtjarige Erik Baks het ach terwiel v.an de fiets van zijn vriendje. Hij viel en werd aangere den door een personenauto. De jon gen overleed in het ziekenhuis te Coe- vorden. BEMMEL Op de rijksweg tus sen Arnhem en Nijmegen is zaterdag de 20-jarige H. J. Rouffaer uit Nijme gen om hel leven gekomen. De door hem bestuurde auto raakte in een bocht van de weg. De bestuurder werd uit de auto geslingerd. LEEUWARDERADEEL Op de weg Leeuwarden - Holwerd is zater dagmiddag de 18-jarige K. Osinga op zijn bromfiets door een auto aangere den, toen hij de rijbaan overstak. De jongen was op slag dood. LOSSER Zaterdagnacht botsten twee bromfietsers frontaal tegen el kaar. De 17-jarige J. A. J. Kotteman bezweek ter plaatse aan zijn verwon dingen. De andere werd zwaar ge wond. De ergste martelingen moesten echter nog komen. De man trok de vrouw met geweld de nachtkleding uit en dreigde haar te zullen doodslaan als ze niet met haar geld tevoorschijn kwam. B. haalde een mattenklopper en sloeg de vrouw tot bloedens toe, waarna hij haar op bed gooide. Toen dit geen resultaat ople verde, sleurde hij haar aan haar ha ren het bed uit en smeet haar op de grond. Met een schaar knipte hij een deel van haar haren af. Dit gebeurde on der het uiten van allerlei dreigemen ten. Hij zei onder meer. dat hij ook in staat was om haar de ogep uit te steken. De vrouw heeft haar buur man herhaalde malen om genade gesmeekt en gegild, maar niemand scheen haar te horen. „Niet verraden" Toen verscheen de man plotseling met een aardappelschilmesje, dat hij met kracht in de onderbuik van de Vrouw stak. Daarna ging hij naar de AMSTERDAM Als gevolg van een ongeluk met zijn brommer is de 17-jarige N. B. Oostenrijk zaterdag avond zo zwaar gewond, dat hij even later overleed. Door onbekende oor zaak kwam hij eerst tegen een boom terecht, vervolgens tegen een lan taarnpaal en ten slotte weer tegen een boom. De oorzaak van de aanvaring is niet bekend. Het ongeluk gebeurde in vrij dichte mist het zicht was vijftig me ter maar beide schepen waren uit gerust met radar. Alle 36 opvarenden van de Ruhr stein, die een groot gat aan bakboord zijde kreeg, wisten zich in veiligheid te stellen. Het lichtschip pikte 24 men sen uit de reddingsboten op. De ande ren werden aanvankelijk als vermist opgegeven, maar bleken later aan boord van de Bodenstein, een zuster schip, te zijn. MARINE De bemanning van het Griekse schip werd volgens de Koninklijke Marine, j die onmiddellijk met een Neptune vliegtuig ter plaatse was. overgeno men dor een Frans schip. Later ging I men weer aan boord om te helpen bij de blussingswerkzaamheden van de marinesleepboten Westgat en Vos. Het brandende Duitse schip Ruhrstein, dat gistermorgen in dichte mist in de buurt van het lichtschip Texel in aanvaring kwam- met het Griekse schip Martha. De bemanning van de Ruhrstein, die naar Den Helder is gesleept, waar de brand, die zich over het gehele schip uit strekt. zal worden geblust, is opgepikt door het zusterschip Bodenstein. De Griekse Martha, waar ook brand uitbrak, die echter snel kon worden bedwon gen, is naar Umuiden gesleept. Om zes uur gisteravond was men de brand op de Martha meester. Onder geleide van dc beide marineschepen zette het schip, waarvan de neus zwaar was beschadigd, voorzichtig koers naar IJmuiden. Bij de ADM in Amsterdam zal de Griek worden gerepareerd. ERNSTIG De brand op de Ruhrstein was veel ernstiger. Omstreeks middennacht woedde het vuur. nog steeds. De sleep- SAIGON President Thieu van Zuid-Vietnam heeft vandaag bij de opening van het Zuidvietnaniese par lement gezegd dat de Amerikaanse 1 troepen niet volledig uit het zuiden kunnen worden teruggetrokken, zo lang „de agressors uit het noorden zich op het grondgebied van de repu bliek bevinden". Zuid-Vietnam is bereid volgend jaar het gros van de Amerikaanse troepen in het land te vervangen. Voorop moest echter staan dat het land niet in communistische handen valt. Thieu zegde versterking van de strijdkrachten toe, maar vroeg Ame rika om meer financiële en militaire hulp. Hij zei weinig vooruitgang in de vredesbesprekingen te verwachten. De huidige periode van betrekkelijke rust in de strijd is volgens hem niet het resultaat van de wens der tegen- standers om de strijd te verminderen, 1 maar van hun onmacht de strijd in tens te houden. Opnieuw gaf hij als zijn overtuiging te kennen dat vrede alleen door voorzetting van de strijd kan worden bereikt. In Saigon is zaterdag het hoofd van het Amerikaanse comité van stafchefs generaal Earl Wheeler, aangekomen om „omvang en snelheid" van komende Ameri kaanse troepenterugtrekkingen vast te stellen. Hij zal daarbij uitgaan van twee van de drie door president Bij een ontploffing op de markt van het Israëlische plaatsje Affula is een persoon om het leven geko men, 23 anderen raakten gewond. De Koninklijke/Shell groep zal begin volgend jaar in de drie noor delijke provincies naar indampings- zouten gaan boren. Hiervoor is opge richt de Shell Delfstoffen NV. Nixon genoemde criteria: de vorde ringen van de „Vietnamisatie" en het niveau van de activiteit van de te genstander. De derde betreft de voor uitgang bij de vredesbesprekingen in Parijs. Senator William Fulbright (demo craat) heeft voor 27 oktober de se- naatscommisie van buitenlandse za ken, waarvan hij voorzitter is, bij eengeroepen om de toestand in Viet nam te bespreken. Hij heeft minister Rogers van bui tenlandse zaken uitgenodigd op 30 oktober zijn standpunt uiteen te zet ten. Minister Laird van Defensie kreeg een soortgelijke uitnodiging. Anthony Crossland, lot nu toe mi nister van handel, komt aan het hoofd van het tweede super- LONDEN Premier Wilson heeft gisteren Georges Thomson in zijn ka binet opgenomén. Zijn voornaamste taak is het voeren van de onderhan delingen over Engelands toetreding tot de EEG. Thomsons benoeming gebeurde in het kader van een kabinetswijziging. Er zijn enige ministeries samenge voegd tot twee super-ministeries. Het ene omvat de departementen van technologie, industrie, energie, economische zaken en enkele diens ten van het ministerie van handel. Aan het hoofd komt Anthony Wedgwood Benn. ministerie van plaatselijk bestuur en regionale ontwikkeling genaamd.. De departementen van vervoer en huisvesting komen er ook onder tc ressorteren. De belangrijkste ministeries buiten- I landse zaken, financiën, defensie en I binnenlandse zaken zijn onveranderd gebleven. Het aantal kabinetsleden is van 23 op 21 gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1