DRIE-OKTOBERBEELD IS INGRIJPEND VERANDERD Leiden brak met tradities VIJANDEN ZIJN DEZELFDE Van der Werff Commentaren Drukte in lunapark stilte in centrum Optocht bleef droog Verkeer LEIDEN Na de hutspot kon het est in de Schouwburg verder ge er d worden. Met de titel „Een londje uit" kan men natuurlijk le kanten op. Als echter de ingre- ënten worden aangedragen door arry Mooten, Peter Oran, Conny in den Bos en John Lanting, dan n men ervan verzekerd zijn echt n avondje! gezellig uit te zijn. Harry Mooten deed zowel tech- sch als muzikaal fantastische din- n op zijn accordeon met tot slot n gezellig meezingertje. Peter Oran goochelde met fles- ti om er dorst van te krijgen, tot oot vermaak van de goed bezette :houwburg. Conny van den Bos schijnt zich :t best thuis te voelen in de chan- ns van Edith Piaf. Ze weet de kst expressief te brengen. Een ivarieerder timbre zou het nog achtiger maken. Na de pauze een vlotte conféren- van John Lanting, die een goede gen stijl heeft en een typisch ge el voor humr. En na dit alles; aftocht naar het ootse vuurwerk. IVTet de optocht is het op een aan- tal punten goed huilen geweest. Op de Jan van Houtkade bijvoor beeld heeft het voorbijtrekken on geveer een uur geduurd. Niet dat de optocht zo lang was, maar hij stond zo vaak minutenlang stil en bovendien waren er ongekende hia ten in. Toen het rijtuig met de bur gemeester was gepasseerd, kwam er een kwartier lang niets. Op de hoek van de Jan van Houtkade en de Doezastraat is de burgervader toen maar uit zijn rijtuig gestapt om de musicerende „Volendammers" een geldelijke beloning te geven. Speciaal de optochtcommissie zal volgend jaar ernstig moeten bezien wat de oorzaken van dit hinderlijke oponthoud zijn geweest. Want op deze manier blijft er van de op tocht voor de massa kijkers niets heel. De muzikanten gingen ten slotte maar op de stoep zitten en de kijkers mengden zich tussen de wagens en de korpsen. Een grote janboed was het! Misschien waren sommige stukken te groot. Misschien deugt de route op een aantal punten niet. Men zal óf de optocht aan de eigenaardig heden van de binnenstad moeten aanpassen óf de route aan de op tocht. Installatie drs. P. Bakker LEIDEN Woensdagmiddag 8 ok tober wordt drs. P. Bakker, die on langs is benoemd tot rector van de Louise de Coligny-scholen- gemeenschap, als zodanig geïnstal leerd tijdens een bijeenkomst in het schoolgebouw aan de Kagerstraat Dat reclame met artistieke uitbeeldingen gepaard kan gaan, waarvan getuigde deze wagen wel. minder jubelend. De mensen van de kraampjes langs de Haarlemmer weg hadden misschien graag wel wat meer klanten gehad en de dui zenden lunaparkbezoekers, die met de auto waren gekomen, hadden graag gezien, dat zij hun auto wat gemakkelijker een tijdje „kwijt" konden raken. Ook voor de voetgangers bracht het bezoeken van de kermis proble men: zij moesten immers allen eerst de drukke Willem de Zwijgerlaan een voorrangsweg en doorgaande route oversteken. De politie had handenvol werk om alles niet alleen in ordelijke maar ook veilige banen te leiden. Verkeer Dat de 3-oktobeirfeestmarkt op de Haarlemmerweg niet zo gezel lig was als voorheen de kraamp jestoestanden op Beestenmarkt en Turfmarkt, en omgeving, komt misschien wel mede doordat men langs de Haarlemmerweg de wis selwerking met eetgelegenheden, cajé's en dergelijke mist. Op de Haarlemmerweg hadden de kraampjes slechts woonhuizen tot overbuur. Het voor het eerst openstellen van de binnenstad voor alle ver keer heeft nauwelijks problemen opgeleverd en zelfs voordelen. De ervaringen van de verkeerspolitie waren bijzonder gunstig. Alleen tij dens de optocht ontstonden hier en daar wat opstoppingen maar dit kwam mede doordat de optocht niet goed was georganiseerd zodait het LEIDEN Ter herdenking van Leidens beleg en ontzet in 1574 werd 's morgens de gebruikelijke dienst in de Pieterskerk gehouden. Ds. A. J. de Jong was de voorganger en Adriaan Blankenstein de organist. Ds. De Jong zei, dat er tegen de kerkelijke 3 oktober-herdenking van enkele zijden bezwaren worden aan gevoerd. Men zegt dan: Leidens ontzet heeft niets met God te maken; het is een romantisch verhaal, we hebben tegenwoordig wel andere problemen, we moeten niet meer zo eng plaatse lijk en nationalistisch, maar in veel ruimere verbanden denken. Of óók: wat heb je er aan, het ggat er toch alleen maar om, een bevrijd kind van God te zijn Maar de vijanden in Leidens beleg zijn dezelfde als in psalm 9 en, con creet, in de situatie van nu. Ze zijn er op uit, Gods Naam van deze we reld te doen verdwijnen. Ook de Spanjaarden wilden de vrijheid, God naar Zijn Woord te dienen, vernie tigen. We moeten de Leidenaars van 1574 niet idealiseren. Maar in alle verdeeldheid en onzuiverheid ge loofden ze, met vallen en opstaan, toch, dat Leidens zaak Gods zaak was. Het was ook Gods storm, die de muur brak, Gods water, dat de Span jaarden verdreef. Dat geloof is het enig wezenlijke, ook in onze tijd. Wie op Hem gelooft zal nooit alleen zijn. illlllllllllllllllllllllllllllllllllUlllllllllllliillllillllllllllllllllllllllllU Een spectaculaire praalwagen van de Drie-Octobervereeni- ging opende de reclamesitoet. Het gevaarte was bijna 6 me ter lang. Tot de gasten van Leiden be hoorde een charmante majo- rettengroep uit Parijs, die het parachutespringen in de mor genuren opluisterde en 's mid dags ook de optocht. IEIDSE COURANT ZATERDAG 4 OKTOBER 1969 meer dan eens voorkwam, dat de kop van de stoet geruime tijd moest wachten op de staart. Dit gebeurde bijvoorbeeld op de Blauwpoorts- brug. E rasmus-penn ing VOORSCHOTEN Omdat het dit jaar vijf eeuwen geleden is dat de humanist Desiderius Erasmus werd geboren slaat de Koninklijke Begeer te Voorschoten een penning. Het ontwerp is van de Utrechtse beeldhouwer Joop Hekman. De voorzijde toont het portret van Erasmus met de jaartallen 1469-1969 en de tekst Erasmus Rterodamus. De keerzijde laat de schrijvende hand van Erasmus zien, naar een gravure van Hans Holbein. De La tijnse tekst die door de hand heen is geslagen luidt: Non est constantia eadem loqvi, sed semppr eodem per- tendere (Standvastigheid is niet: al tijd hetzelfde zeggen, maar: altijd hetzelfde doel voor ogen hebben), een uitspraak van Erasmus. De penningen worden in munt- goud, zilver en brons geslagen. LEIDEN Eigenlijk is het hele maal geen taptoe. Een échte beweegt zich niet over zo'n wijd gebied. Het doel van de door de hele binnenstad kronkelende stoet is het standbeeld. Politie, gemotoriseerd en te paard, maakte de weg vrij (het plantsoen was niet afgesloten). „Hoogwaardig heidsbekleders", onder wie burge meester Van de Willigen en wet houder Aannes, bestegen de heuvel, de drie-oktober vereniging-voorzit ter De Ruyter de Wildt hees de krans tot Van der Werffs rechter voet, terwijl „Concordia" het Wilhel mus blies. Zes Leidse korpsen: „Werkmans Wilskracht", „Nieuw Leven", „Kunst en Genoegen", „De Burcht", „Con cordia" en de r.k. Muziekkapel, en, van buiten de Haagse C.J.V.-Federa- tieband en de Zoeterwoudse drum band VIOS, begeleidden de taptoe. Het was, zoals we gewoon zijn: een zichtbaar relaas van vele (of al le) Leidse gymnastiek- en sportver enigingen, padvinders en korpsen; ook enkele scholen, zoals die van de instrumentmakers, deden mee. Men kon hier en daar mooie of originele vondsten zien; er was ook wat ver lichting bij van lampions, fakkels of lampjes. Het marcheren en defileren verschilde van groep tot groep. Nog altijd maken enkele verenigingen er een rommeltje van. Het vaandelnei- gen en de correcte houding werden bij Van der Werff niet door allen in acht genomen. Maar er was ook vrij veel goeds te zien. Eén gymnastiek vereniging zal de „Spaanse degen" een jaar in bezit krijgen. Van der Werff, die al zoveel buien om zijn groene muts voelde gaan, bleef deze keer, gelukkig, droog. TTet gemeentebestuur hoeft geen spijt te hebben van zijn beslis sing het verkeer op 3 oktober door te laten. In het algemeen is het goed gegaan. Wel doen zich bij de op tocht problemen voor. Er zijn te veel autobezitters die de optocht vanuit him auto willen gadeslaan. Ze stonden op sommige delen van de route bumper aan bumper. Met het gevolg dat er voor het publiek geen ruimte was tussen maar alleen vóór de auto's. Hier en daar gaf dat aanleiding tot scherpe opmerkin gen, want de automobilisten die niet de moeite namen hun voertuig te verlaten, wilden ook wel wat zien. Op de Jan van Houtkade was er op een gegeven ogenblik nog één par keerplaats over. Daar wilde een auto inschuiven. Maar de wachten den op het trottoir namen dat niet en kwamen naar voren om het te beletten. Groot gelijk! Wij hebben ons afgevraagd of het toelaten van het verkeer in de stad als gevolg moet hebben dat de route van de optocht door auto's wordt omzoomd. In de meeste gevallen is het gemakzucht. Daarom zal moe ten worden nagegaan hoe parke rende auto's van de route kunnen worden geweerd. Men kan het niet vergelijken met het bloemencorso, waar ook auto's langs de route staan, omdat die route veel langer is en dat hinderlijke staal-op-vier- wielen dus veel meer is verspreid. Wie op 3 oktober in de binnenstad niet wil lopen, dient eenvoudig thuis te blijven- LEIDEN Het is aan het stadsbeeld van gisteren goed m merken geweest, dat het 3-oktoberfeest-1 969 een doorbreking van verscheidene tradities betekende. Als we nu, met het feest nog maar net achter de rug, een Voorlopige balans moeten opmaken, dan valt in de eer- jte plaats te constateren, dat het van Schuttersveld naar - iïroenoordterrein verplaatste lunapark een groot succes - is gewordenalthans wat de belangstelling voor deze ker- I mis betrof. De vage vrees van het bestuur der 3 October- Vereeniging, dat het lunapark dit jaar minder publiek n kou trekken als gevolg van deze vrees werd uit voor- e torg voor een goedkope reclameoptocht gekozen is lus door de feiten ontzenuwdDe verplaatsing van de kraampjes naar de Haarlemmerweg logische conse- ie quentie van de verandering van kermisterrein bleek |re de praktijk echter wat minder succesvol te zijn. til )oods Een van de gevolgen was een ierkelijk doodse binnenstad. Gis- ferochtend omstreeks elf uur kon ïen bij wijze van spreken in de n (reestraat een kanon afschieten onder iemand te raken een Joepje rustig „kijkende luiste- ïars" van de muzikale paint-in ven buiten beschouwing gelaten. In dat, terwijl voor het eerst op 3 ktober de stad niet was afgesloten por het verkeer. 's Middags, nog geen tien minuten p de slecht georganiseerde recla- p_ le-optocht, was het al weer even ustig op de Breestraat. Misschien öt in de komende jaren de dan rel geopende winkels het doodse s_ arakter van het centrum ongedaan Ti] jannen maken. bezoekers hadden zich kennelijk nog niet goed ingesteld op de luxe vam een verhard en bestraat ker misterrein, gezien hun traditio nele „Schutitersveldschoeisel", dat nu voorgoed koM worden opge borgen. Kraampjes Op de „aanlooproutes" van het Groenoordterrein was de situatie Schoeisel i Nu was blijkbaar iedereen, die It naar het parachute-springen een van de andere evenemen- stond te kijken, op het Groen- •d-terrein te vinden, waar ■ukte en lawaai de scepter zwaai en en waar iedereen vrij en blij on rondsnuffelen, niet géhinderd oor drassige plassen en brokken oolas. Verscheidene lunapark-

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3