BIOGRAFIEËN Grote meesters Computers laten regeren uit één punt is taboe Zwendelgeschrift leverde wapen voor anti-semitisme i Hoe komen ze erop f ri P ZATERDAG 4 OKTOBER 1969 ontworpen wagen dezelfde ken merken te geven. Dodge is de naam van twee Amerikaanse broers die in 1880 een rijwielfabriek stichtten en later tot de constructie van au tomobielen overgingen. Nash is de naam van een Amerikaanse automobielfabriek waarvan Henry Anthony Nash de eerste eigenaar was. Ransom E. Olds was een van de pioniers in de automobielin dustrie. In 1892 begon hij te Lansing, niet ver van Detroit, te werken aan een „wagen zon der paarden". Het eerste model, dat hij Oldsmobile noemde, werd in 1897 gelanceerd en in 1899 werd door Olds in Detroit de eerste automobielfabriek in de VS gebouwd. Volvo is een Zweedse auto mobiel. Het woord Volv'o bete- door J. H. Kruizinga kent „Alles draait". DKW is de samenvatting van de beginletter van de „Deutsche Kraftwagen- werke". Studebaker is de familienaam van twee Amerikaanse broers, die motoren bouwden. Tatra dankte zijn naam aan de „Hoee Tatra", het hoogste massief in de Karpaten op de grèns tussen Galicië en Slowakije. Morris werd genoemd naai1 de Engelse garage-eigenaar William Morris, die in 1912 als onbekende mecaniciën met de constructie van automobielen begon. Hij werd later in de adelstand verheven en kreeg de titel Lord Nuffield. Porsche is de naam van een Duitse autoconstructeur. Ferdi nand Porsche ontwierp niet al leen de wagen, die thans zijn naam draagt, hij is ook de geestelijke vader van de Volkswagen. Hoe groot de invloed van au tonamen op het kinderlijk voorstellingsvermogen is, moge tenslotte blijken uit wat een jongetje uit de tweede klas van een chr. lagere school steevast zingt: „Op een lichte Vol- lukswagen wordt de Heer van d' aard gedragen...." Thuis be weert hij dat „de juf" 't zo heeft geleerd. Weet hij veel van „wolkenwagen"? J. H. KRUIZINGA De gemeente München verwacht een besparing van f 650.000 per jaar door zijn indrukwekkend rekencentrum, dat reeds het werk van een groot aantal andere administratieve sectoren heeft over genomen, te gebruiken voor het berekenen en uitbetalen van huurtoeslag. Bij de afgelopen gemeenteraadsverkiezingen in Wenen werden de voorbereidende werkzaamhe den grotendeels door een computer uitgevoerd. Daarbij bleken eens te meer de welhaast onbe grensde mogelijkheden van computers voor de publieke administratie. Om te beginnen drukte de gemeentelijke com puter de 55.000 pagina's van de kiezerslijst met een snelheid van 72.000 regels per uur. Voordien hadden 300 typistes twee weken nodig om dit werk klaar te krijgen. Vervolgens zorgde de com puter voor grote hoeveelheden lijsten en Inllchtln- genfolders bestemd voor de verschillende klaslo kalen en voor de kiezers zelf. Tenslotte leverde hij enkele uren na de sluiting van de stembureaus al een voorlopige verkiezingsuitslag. Een andere gelegenheid waarbij de verbazing wekkende mogelijkheden van de computer duide lijk naar voren kwamen was tijdens de laatste verkiezingen in Frankrijk. De stembureaus hadden hun deuren nog niet gesloten of radio en televisie kondigden reeds de uitslag aan met een onzeker heidsmarge van niet meer dan twee tot vier pro cent. De computer berekende de landelijke uitslag op basis van een aantal gedeeltelijke resultaten en een gedetailleerde analyse van het Franse electoraat. De officiële resultaten die de volgende dag bekend werden gemaakt, lagen bin nen de grenzen van de onzekerheidsmarge, welke vlak na het einde van de verkiezingen was opge geven. Dit spectaculaire succes maakte uiteraard veel Indruk op de publieke opinie, maar het liet toch ook een licht gevoel van ongerustheid achter. Liep het individu zo niet het gevaar onder toe zicht te komen van computers, die op hun beurt apparatuur voorrang dient te worden verleend aan plaatselijke gemeenschappen, maar zij wees eveneens op de noodzaak de werkzaamheden van alle rekencentra der administratie te coördi neren. Een nationale raad bestaande uit vertegen woordigers van de plaatselijke en landelijke admi nistratie en van het parlement zou de vereiste coördinatie en een rationele verdeling van taken en functies tot stand moeten brengen. Tenslotte nodigde de Raadgevende Vergadering In haar aanbeveling de lidstaten uit zorgvuldig na te gaan of de geldende wetsbepalingen het Indivi du nog voldoende bescherming bieden tegen eventueel misbruik, voortkomende uit de Invoe ring van computers in de openbare en particuliere administratieve sector. Aan de bevoegde instanties van de Raad van Europa werd verzocht te onderzoeken welke consequenties het gebruik van computers zou kunnen hebben voor de garanties van de rechten en vrijheden van het individu, zoals vastgesteld door de Europese Conventie ter bescherming van de Rechten van de Mens. Bovendien meende de Raadgevende Vergadering dat de waarborgen te gen een dergelijk misbruik geboden zouden moe ten worden door een Europese instantie. Zonder uit het oog te verliezen dat de compu ter, met name in het plaatseljk bestuur, onschat bare mogelijkheden biedt voor een betere admi nistratie ten dienBte van de mensheid, wenste de Raadgevende Vergadering van de Raad van Euro pa niettemin de regeringen te waarschuwen voor mogelijk misbruik ervan. Alleen een strenge de mocratische controle en nauwkeurig omschreven rechtsbepalingen kunnen verhinderen dat de com puter het instrument wordt van een nieuw soort dictatuur. De computer dient een werktuig te zijn in de handen van verantwoordelijke mensen die zich bewust zijn van de uiteindelijke taak van elke administratie, namelijk het scheppen van de voorwaarden, nodig voor een betere levensvervul ling van de mens. In Kopenhagen zal men tegenwoordig niet meer de bekende man met de pet en het dikke boek tegenkomen, die straat in straat uit aan alle deuren klopt met het ver zoek of hij de water-, gas- of electriciteits- meter even mag zien. De man van het gas is vrijwel uit het stadsbeeld verdwenen, want in plaats van elke twee of drie maan den, komt hij nog maar één keer per jaar. Niettemin ontvangt ieder huisgezin, net als vroeger, eens in de twee maanden bericht van de meterstand met de bijbehorende rekening. Weinig mensen is het opgevallen dat hun reke ning niet altijd meer precies overeenstemt met de werkelijke hoeveelheid gas, electrlclteit of water, die zij in die twee maanden hebben verbruikt. In feite wordt de rekening tegenwoordig vastgesteld op grond van een schatting uitgaande van het verbruik over dezelfde periode in de voorafgaan de jaren. De hiervoor benodigde Ingewikkelde berekeningen voor de honderdduizenden verbrui kers en meters worden uitgevoerd door een com puter, die het gemeentebestuur van de Deense hoofdstad ter beschikking staat. Ook andere steden hebben door het gebruik van computers hun administratie aanzienlijk ver eenvoudigd. In het stadsziekenhuis van Neuren berg bijvoorbeeld berekent de gemeentelijke com puter de ziekenhuiskosten voor alle patiënten, vanaf de dag van opname tot die van vertrek, alle bijkomende kosten inbegrepen en volgens de gel dende tarieven. weer in handen zouden zijn van de overheid, vertegenwoordigd door het Ministerie van Binnen landse Zaken? Deze ongerustheid werd gedeeld door de leden van de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa. Op de agenda van de zitting van mei 1969 stond o.a. het onderwerp: „De computer in de plaatselijke en gewestelijke administratie". Een rapport van de Deen Erhard Jakobson, dat als uitgangspunt diende, onderstreepte het gevaar, dat de geleidelijke invoering van computers In de openbaré administratie teveel het belang van het centrale gezag zou dienen. In een aanbeveling gericht aan de regeringen sprak de Raadgevende Vergadering zich uit voor een systeem waarbij de computers rechtvaardig zouden worden verdeeld tussen regeringsinstan ties en gewestelijke en plaatselijke organen. De invoering van computers bij plaatselijke of regionale besturen, eventueel in gemeenschappe lijk gebruik met een aantal andere gemeenten of gemeentebesturen, zou drie belangrijke voordelen hebben: -*■ het zou de gewone burgers en hun gekozen vertegenwoordigers een meer directe controle over deze machtsmiddelen geven; -)(- het zou de administratie van gemeenten en gewesten versterken en hun dienstverlening aan de gemeenschap verbeteren; het zou het verzamelen van basisinformatie nodig voor een goede openbare administratie op alle niveaus vergemakkelijken. De Raadgevende Vergadering legde er de na druk op dat bij het verstrekken van dergelijke "'""Tl „What's in a name?" schreef Shakespeare eeuwen geleden. Hij heeft met het stellen van deze geringschattende vraeg on- telbaren een dienst bewezen, want met d'rt citaat kan men zo plezierig laten blijken, dat men z'n weetje weet. Zonjder het met de grote Engelse dramaturg eens te zijn overigens. Want Shakespeare kan nu wel zeggen, dat een naam onbelangrijk is, maar de meeste mensen denken daar anders over. Want naam en ding vormen een onverbrekelijk geheel. Zo is het ook met de namen van auto's. Waar komen ze vandaan? Een van de eerste Nederlandse automerken was „de Spijker" (1913), zo genoemd naar de ont werper Arnold Spijker (1875—1937) 4= Computerformatle IBM 360 met vier magneetbandgeheugens (midden) en een door de computer bestuurde tekenmachine (achtergrond rechte). Toen de Amerikaanse jeep werd geconstrueerd, kwam een hooggeplaatst ambtenaar uit Washington in de fabriek om een indruk te krijgen van de nieuwe constructie. In grote verba zing riep hij: „Jespers Cree pers" (wat zoveel wil zeg gen als: dat is iets fantas tisch!). Op typisch Ameri kaanse wijze kortte men dit af en de wagen kreeg als naam „Jeep". Dezelfde ambtenaar werd In 1943 uitgenodigd, de Britse versie van de jeep te komen bekijken. „Wellicht vinden wij een even goed geslaagde naam voor de wagen als deze Ameri kaan zijn mond open doet", dachten de constructeurs. Zij werden echter teleurgesteld, want de Amerikaan was een voudig sprakeloos. De Britten bedachten toen de prozaïsche naam „Landrover"... Volgens anderen is de naam „jeep" een overblijfsel van G.P., afkorting van „General Purpose", wat betekent, dat de ze wagen voor meer dan één doel geschikt is. Een combina tiewagen dus. Vader Alfred Juliano, een ka tholiek geestelijke, is in Ameri ka bezig naam te maken van wege zijn uitvinding: een veili ge auto. Hij gaf deze wagen de naam Aurora. Nu is Dageraad stellig een gepaste naam voor een auto, waarmee wordt be oogd de veiligheid op te voeren, leVens te sparen en verwondin gen te voorkomen in geval van een ongeluk. De Aurora ziet er uit als een gestroomlijnde papegaaiensna vel. Hij is ongeveer even lang, breed en laag als de nieuwe Cadillac. De auto is uit één stuk Fiberglas geconstrueerd, drie maal zo sterk als het sterkste staal, dat tot dusver voor auto's wordt gebruikt. De kosten zijn 7500 dollar. In Detroit heeft men er belangstelling voor. Vader Juliano zei tegen ie mand die van oordeel was dat een priester bij de kansel moet blijven en Detroit bij zijn au to's, dat het niet Ford was die de eerste auto heeft vervaar digd, maar Frederic Verbiest, een missionaris in China, die de eerste zelfrijdende wagen bouwde, nu 300 jaar geleden. Het had grote gevolgen toen in 1904 twee Engelsen elkaar ontmoetten; de constructeur Henry Royce, die eigenhandig tomobili Torino" ontstond de naam Fiat. Deze auto wordt se dert 1906 in Italië geconstru eerd, met assemblagefabrieken in verscheidene landen (ook in ons land). Skoda is de naam van een Tsjechische ingenieur, die eerst wagens fabriceerde, later constructiewerkplaatsen stichtte en toen ook auto's ging maken. Cadillac is de naam van een Franse emigrant, die in de Nieuwe Wereld zijn tweede va derland vond. Dat was in juli 1701, toen Antoine de la Mo the Cadillac met de andere Fran- wen een handelspost stichtte, die Fort Ponchartrain werd ge noemd, doch reeds spoedig als Detroit bekend werd. Detroit is het Franse woord voor (zee)engte of nauwe pas, waar mee de meer dan 43 km lange rivier werd bedoeld, die het Erie- en St. Clair meer ver bindt. De Soto is vernoemd naar de Spaanse zeeheld Hernando de Soto, die in het begin van de zestiende eeuw de rivier de Mississippi ontdekte. Buick dankt zijn naam aan David Dunbar Buick, oorspron kelijk een firmant van Buick en Sherwood, fabrikanten van badkuipen, die in 1902 te De troit een automobielfabriek op richtte onder de naam Buick Motor Company. Hij vervaar digde de eerste klepmotor. In 1908 sloot deze fabriek zich sa men met de Oldsmobilefabriek aan bij een nieuwe firma: Ge neral Motors Company. Het jaar daarop volgden nog Oakland (eikenland) en Cadil lac. Vauxhall zou eigenlijk „Falkes Hall" moeten zijn, want zo heette een fraai Engels bezit, dat door een Frans ingenieur werd gekocht. BMW is een samenvatting van de beginletters van de „Bayerische Motoren Werke". Opel is de naam van de stich ter van een naaimachinefabriek (1862) die later overging tot de produktie van rijwielen. De tweede generatie ging nog een stap verder en bouwde auto's. Austin was een Engelse inge nieur die in 1885 in een werk plaats bij Birmingham zijn eerste auto contrueerde. Her- bert Austin (1866 - 1941) werd later in de adelstand verheven nadat hij in 1905 de Austin Mo tor Company had gesticht. Jaguar is de Zuidamerikaanse luipaard, wiens snelheid en soe pelheid en gracieuze lijn de En gelse fabrikant in Coventry inspireerde om de door hem kleine auto's bouwde, die eigen lijk niets anders waren dan koetsjes-zonder-paarden en de jeugdige sportman Charlies Rolls, die zowaar al in een vliegtuig had gevlogen en nu wel eens wilde weten welke snelheden op de weg te berei ken waren. De samenwerking eindigde reeds in 1910, toen Rolls zijn enthousiasme voor de vlieg-vort met de dood moest bekopen. Maar nog steeds heeft de com binatie van de beide,namen een noemd is naar Henry Ford, die van 1868 tot 1947 leefde. In 1892 construeerde hij zijn eerste au to, in 1902 stichtte hij zijn eerste maatschappij, waarvan de voornaamste fabrieken in Detroit zijn gevestigd. Hij in troduceerde de „aan de lopende band" - produktie van auto's te gen lage prijs. Zijn naam werd een legende, wat o.a. blijkt uit de talloze Ford-anekdotes. Kent u deze? Een zuinige huisvrouw in D® „Daffodil" (Narcis) van de gebroeders Van Doorne welhaast magische klank: een Rolls-Royce geldt in de autowe reld als het summum. Henry Royce werd in datzelf de jaar, 1910, door een inzin king getroffen. De ontberingen van zijn jeugdjaren en de 100-urige werkweken, die hij gewoon was te maken, wreek ten zich. Artsen gaven hem nog drie maanden; hij leefde echter nog 13 jaar. Toen deze merk waardige man in 1923 overleed, werd het fabrieksmerk gewij zigd. De twee rode R's op een zilveren ondergrond werden zwart. En dat zullen ze altijd blijven. Hun meest volmaakte auto heette „Silver Ghost", het zilve ren spook. Hij werd in 1911 af geleverd. Zulk een exemplaar reed tot 1923 zonder panne, werd in 1945 in een landelijke garage ontdekt, kreeg nieuwe banden en reed weg op de rest van de benzine, die zich 22 jaar in de tank bevonden had- Bekend is dat de Ford ge New England had zes maan den lang haar blikjes gespaard, en ze toen naar Detroit op gestuurd. Een paar weken later ontving zij een splinternieuwe Ford en nog vijf blikjes, die men niet nodig had. Fords zoon en opvolger Hen ry Ford II, heeft zich kort gele den in de concurrentiestrijd ge worpen met een nieuwe kleine wagen, die hij de „Maverick" (vaars) noemt. Aardiger is de naam die de gebroeders Van Doorne voor één hunner merken bedachten; zij noemden die im mers Daffodil (gele narcis). Mercedes dient eigenlijk Mer cedes-Benz tc zijn. De Duitse mecanicien Karl Benz constru eerde in 1885 zijn eerste benzi neauto. Later stichtte hij met Gottlieb Daimler de N.V. Daim ler-Benz. Zijn eerste wagen noemde hij „Mercedes" naar de knappe dochter van de bankdi recteur, die hem het eerste kre diet verleende voor het bouwen van zijn benzine-auto. Uit de beginletters van de Italiaanse firma „Fabricca Au- oorlog. Bekend is, dat het „Protocol" een met graagte gehanteerde verontschuldi ging was voor het lot van de Europese Joden voor en tijdens die oorlog. In dat licht gezien is het niet verwonder lijk dat Norman Cohn met zijn „Warrant for Genocide" in het Duits vertaald als „Die Protokolle der Welsen von Zion, der Mythos von der jüdischen Weltverschwö- rung" het „Protocol" op een uitermate gedegen en gedocumenteerde wijze aan de kaak stelt. Het „Protocol" verscheen kort na de Eerste Wereldoorlog. De oorsprong is ech ter ouder: de bron is een geschrift van een zekere Hermann Gödsdhe een kleine ambtenaar bij de Pruisische posterijen in het midden van de vorige eeuw. Gödsche werd wegens valsheid in ge schrifte uit zijn ambt ontzet. Hij werd daarna redacteur van de ultra - conserva tieve „Neue preuszischen Zeitung" en schreef onder het hoogdravende pseudo niem Sir John Retcliffe sensatieromans. Het hoofdstuk „Op het Joodse kerkhof in Praag" uit zijn gruwelroman „Biarritz" leverde het materiaal, waaruit een jaar of zestig later de „beroeps- antisemiet" P. A. Kruschewan zijn „Rabbijnenrede" samen stelde. Diens vriend Butmi schreef een brochure waarin deze rede nader als het „Protocol" was uitgewerkt. Vlak na de Eerste Wereldoorlog begon het „Protocol" zijn triomftocht door Duits land met als voorwoord: „De waarschu wende roep van de Britse edelman John Retcliff aan de niet-Joodse wereld", op deze manier de zwendelaar Gödsche een hoogst lugubere vorm van onsterfelijkheid toekennend. Dat zijn pseudoniem bij dat alles een letter verloor mag van mindeT belang zijn. Het Protocol beleefde herdruk op her druk en ook uitbreiding op uitbreiding omdat allerlei duistere scribenten er Iets aan toe%'oegden. En nog altijd zijn er men sen, die al die samenstellers de satanisch- duistere eer geven een oproep aan de kaak te hebben gesteld, waarin de Jood zou wekken tot wereldheerschappij met de duivel als beschermheer! Norman Cohn's boek is interessant als toonbeeld van wonderlijke kronkelwegen die een deel van de mensheid heeft bewan deld om zich voor een der smerigste wan daden in de historie te verontschuldigen. (Verlag Kiepenheuer en Witsch, Keulen Berlijn. 392 blz., prijs DM 28,-.) HANSW. LEDEBOER Op EMI (Electroia) verscheen onder no. C 063-24011 (stereo) een geluids-technlsch uitstekend verzorgde opname van het ensem ble Syntagma Musicum. het ver maarde gezelschap, onder leiding van Kee9 Otten met Barbara Mie- dema, Anneke Pols, Leo Meilink, Marjan Prins, met Marius van Alte- na, tenor en WH| Klppersiuys. alt, Fiet ensemble neeft bi eerdei voortreffelijke en terecht bekroon de opnamen van middeleeuwse muziek gemaakt. Ook In onderhavige opname, met geestelijke muziek van Guil- laume Dufay en de iets minder bekende, maar niet minder begaaf de Arnold de Lentin, is het ensem ble weer in optima forma. De tekst van de muziek resp. de hoogst boeiende Mlssa Verbum Incarna- tum van De Lantin, een zestal stukken van Dufay en „Cesla Sub- liamtur", eveneens van De Lantin Is bligevoegd. Wat betreft Dufay Is het nog de moeite waard te ver melden, dat Syntagma Musicum op plaat SAXH 9 een serie profane werken van deze componist heeft opgenomen. Op Philips Stereo (ook mono afspeelbaar) verscheen onder no. 839 734 LY wederom een schitte rende opname van het Nederlands Blazersensemble, onder leiding van Edo de Waart. Het betreft hier de Serenade in Bes. K.V.361 van Mozart, ook wel de serenade voor derden blazers genoemd en als zodanig vaak uitgevoerd (ook op de HMV-plaat. die enkele jaran te rug onder Klemperer werd opge nomen en die tot nu toe wel als de beste gold). In Mozarts manuscript staat evenwel uitdrukkelijk het gebruik van een contrabas voorgeschreven in plaats van de contrafagot en in deze bezetting speelt het Bla zersensemble het nu ook en hoe! Deze opname doet in geen enkel opzicht voor de genoemde Klem- perer-plaat onder en de ge luidstechnische kwaliteiten zijn bo ven alle lof verheven. Alleen had het ons ter beschikking staande exemplaar enkele persfoutjes op de tweede kant. De jonge begaafde Engelse pia nist Stephen Bishop, leerling van wl|len Dame Myra Hess, ook in ons land geen onbekende (hij trad solistisch op met het Nederlands Kamerorkest in Mozarts laatste pi anoconcert), had enkele jaren ge leden enorm succes tijdens ee-n recital In de Londense Royal Festi val-hall met zijn vertolking van de ook interpretatief bijzonder moei lijke Diabelli-varlaties van Beetho ven. Mede daarom werd hij door Phi lips uitgenodigd dit werk op de plaat vast te leggen (Philips stereo ook mono afspeelbaar 839.702 LY). Over het geheel ge nomen Is zijn benadering behoor lijk tekstgetrouw en men bespeurt overal zijn groot pianistisch talent. De meer Ingetogen gedeelten tref fen door de poëtische benaderlnq. Alleen blijkt Bishops aanslag In de forte-passages wat aan de forse kant ielS' Het „protocol van de wijzen van 5ion" mag dan een hoogst merkwaar- lig en in alle opzichten perfide anti- emietisch document zijn, de Neder lander, die het onder ogen krijgt, al het ten hoogste met een wat (ïeewarig schouderophalen naar de irullebak verwijzen. Taal, stijl en 'Hjocumentatie van dit infame zwen- jelgeschrift zijn zodanig, dat de luchtere lezer er waarschijnlijk even- 'eel waarde aan zal hechten als aan en door een gerenommeerd kwak- dt_felver geschreven medisch-horoscopi- pe verhandeling. Er zullen zelfs waarschijnlijk maar heel binig Nederlanders zijn, die van dit on- 'iveer vijftig jaar geleden verschenen ik ooit hebben gehoord, laat staan dat weten waarover het handelt: een „op- ip" van een aantal „Joodse wijzen" tot: rereldheerschappij van de Joden! In andere landen was die situatie heel iders. Dat bewijst de aan de Tweede 'ereldoorlog voorafgaande historie van oosterburen en de historie van deze

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 23