Zomaar een eiland erbij I schaak op postzegel rid Britse PTf r Ton Hulst PUZZEL VAK DE WÉÉK Prachtig DOMINEE STOOKTE WHISKEY Het oude liedje ZATERDAG 4 OKTOBER 1969 Nederland heef» er een eiland bij. Niet van gisteren op vandaag, want or wordt al jarenlang aan gewerkt, maar het ligt er dan toch maar geel-groen in de zon te blinkeren: Rottumerplaat. .Daar in de oostelijke wadden, bóven de povincie Groningen, is het een kwestie van „zomaar" worden èn vergaan. Het eiland Rotfumeroog bijvoorbeeld „wandelde" in de richting van de Eems. En op de plaats, waar 't eens lag, ontstond Rottumerplaat: blonde duinen liggen er nu als een pruik op een kaal hoofd, er ontwikkelde zich een rijke flora èn de vogels kwamen, bij vele tienduizenden door De oversteek naar Plaat kan alleen worden gemaakt aan boord van de Jafanka van Kri- no Meijer uit Usquerd, die wordt bijgestaan door zijn broer Bé. De Jafanka is een tot in de puntjes verzorgd passa giersscheepje, dat door Krino aan Rijkswaterstaat wordt ver huurd voor personenvervoer naar Plaat en Oog en voor stu- dietochten op het Wad. Als 'oud-vissers kennen zij iedere priel in het Waddengebied. Met Krino en Bé maak ik op een schitterende najaarsdag de tocht naar Plaat. De zon blin- kert fel op de nauwelijks ge rimpelde zee, als wij het piep kleine vissershaventje van Usquerd-Noordpolderzijl uitva ren. Aan de horizon hangt een lichte zeenevel, waardoorheen af en toe een garnalenvisser verschijnt en weer verdwijnt Terwijl de Jafanka de kronke lende weg naar Plaat volgt, langs onwezenlijk uit het water oprijzende dorre boompjes, zien we een zeehond: één van de weinige exemplaren. Krino ver telt, dat hun rijen geteisterd worden door een parasiet, waardoor zij op bijna myste rieuze wijze geleidelijk uitster ven. Na bijna anderhalf uur varen komt Rottumerplaat uit de zee- damp tevoorschijn: een langge rekt, laag duingebied, met op de uiterste oostkant een vluch- telingenhuisje-op-poten, een paar houten barakken en een loods. Als wij dichter bij het strand komen, nadert een rij mannen, zo'n 25, de rand van het water: het zijn de arbeiders en land meters van Rijkswaterstaat, die hier een hele week hebben ge- Krino (r.) en Bé Meyer: gidsen op de Waddenzee Hor. 1. plaats in Limburg, 5. muzieknoot. 7. plaats in Overijsel, 11. bars, 12. hoogste punt, 14. telwoord, 16. bloem, 18. bid (Lat.), 20. dwaze woonte, 23. vlie s, vel, 24. godsdienst (afk.), 25. voegwoord, 27. paard, 28. sociëteit (afk.), 30. scheik. element (afk.), 31. jongensnaam, 33. kor te. zinrijke spreuk, 34. onbekende, 36. muze van het minnedicht, 38. meisjesnaam, 39. landbouwwerktuig, 40. klein kind. 42. herkauwer, 44. achting, 45. telwoord, 46. kurk, 48. dolmakende giftplant, 50. vast rant soen. 52. houten vat, 53. drukte, 54. afgelegen, 55. lichaamsdeel, 57. plaats in Het Gooi, 59. rekening, 61. bijwoord, 62. kledingstuk, 63. be koorlijk gelegen, 66. scheik. element (afk), 67. voorzetsel. 68. drukte, 69. adellijke titel, 71. heden, 73. plaats in Drente, 75. scheepstros, 76. rond hout, 78. jongensnaam, 79. stronkje, 81. Chinees in Indonesië. 82. voed sel. 83. biersoort, 85. hoofddeksel, 87. vaarwel. 88. zeer brandbaar koord, 90. bloeiwijze, 91. viervoetig dier, 93. stuk hout, 94. briefje van 100 gulden (barg.), 95. steen. 96. een plant met bittere blaren en bloe men. Vert. 1. eetgerei. 2. vogel. 3. spil van een wiel. 4. sint (afk.), 5. boom, 6. koppelriem voor jagershonden, 7. voorvoegsel. 8. muzieknoot, 9. plaats in N.-Brab., 10. klinknageltje, 11. soort schaatsen. 13. voorzetsel. 15. wa ter in Friesl., 17. kruipend dier, 19. sterke drank, 21. bijwoord, 22. flink en sterk. 25. biersoort. 26. zijtak Main, 28. plaats in Friesland. 29. plaats in Du":sland, 32. gebod. 33. medicinaal gewicht. 35. voordeel. 37. be neden, 39. ieder, 41 klein kind, 43. stad aan 't Nauw van Calais, 45. bijb. figuur. 46 korte kous, 47. stronkje. 49. buigzaam. 50. voorzetsel, 51. groente. 53. misprijzen, 56. water in Utrecht, 57. bladerkroon, 58. grap- penmarker, 60. metaalsoort, 62. oorzaak. 64. vaartuig, 65. lijst, 67, berg keten op de grens van Europa en Azië. 68. plomp, 70. water in Z.H., 72. enig, 74. duw, 77 overal, 79. openbare wandelplaats, 80. zoon van Ja cob en Lea, 82. bijb. figuur, 84. een zekere, 85. foei, 86. meisjesnaam, 87. myth, figuur, 89 scheik. element (afk.), 90. slede. 92. welaan, 93. stoomschip (éfk.) OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL 6 op. 7. eed, 8. trede. 10. om, 11. vorige, 12 edele, 13. Rens, 15. geel. 17. Sem, 20. riet. 25. nietig, 27. part. 28. slok, 30. 31. Po, 35. vod. Hor. 1. Saer. 5. poet, 9. pers. 18 mode, 19 24 sein. 16. tover, 14. traag, oester. 21. Deen. 26 dm. 27 pils. 29 Lelne, 31. qage. sip. 34. tea. 35. Vere. 37. broos, troost. 41. To. *Z elk. 43. lel, 45. ode. 46 •re. 47. la, 48 tenger. 50 laken. 52. Broe. 53. sla. 55. fee. 56 leep, 57 •pant, 60 leis. 61. sl. 62 mier, 64 as, 65. uil. 66. kano. 68 oneens. 70. snel, 72. port. 74 telle. 75. tenor, 76. neer. 77 C. 1. I 2. aren, 3. aas. 4. rats. 36. toen, 37. Belg. 38. sleep, lam 41. tree. 44. ene. 46. Aken. 48. tres, 49. esp, 51. af, 52. Bellen, 54. Anio, 56. Leine. 57. Slnon. 58. tent, 59. Assen, 60. lust, 61. sap, 63. reep, 64. Anlo, 67. ore. 69. ElI. 71. L.O. 73.te INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op brief kaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht. In de linker bovenhoek vermelden: „Puzzelop lossing". Er zijn drie prijzen: een van f 10 en twee van f5. werkt en die nu met de boot naar „de wal" gaan. Hun lange weekend thuis duurt van vrij dag tot maandagochtend. Grap pend en grollend, bijna uitgela ten, komen zij aan boord. Rottumerplaat is dus „zo maar" begonnen een eiland van betekenis te worden, maar bij Rottumerplaat: een vluchtelln- genhuisje en wat barakken. Foto rechtsonder: Het einde van een werkweek op Rottumerplaat. De „kerels" op weg naar de boot. Slechts één keer in de zoveel tijd krijgt een bridger de kans om een schijnbaar on mogelijk contract toch te maken. Een speel wijze, die prachtig sluit, daar wordt nog lang over gesproken. Zo ook in het onderstaan de spel, dat de westspeler zij het met medewerking van noordzijde fraai bin nenloodste. Nadat zuid had gepast, opende west met één schoppen, waarna noord wel naar twee ruiten moest. Oost sprong naar drie klaver en na drie schoppen van west, eindigde oost op vier V B6 V 8 5 4 O A V 9 3 H 7 A A H 10 9 2 B 3 O H 10 7 2 V5 8 5 A 7 2 16 5 4 B 10 4 3 Noord plaatste bij de uitkomst al vraag tekens. Ruiten is bijna zonde" door de aas/vrouw, klaver valt af, troef eigenlijk ook; resteert derhalve harten, waarvan hij de vier liet zien. Die werd voor de aas, waarna zuid ruiten vier terugkwam voor de vrouw. Correspondentie aan de hear B. J. Nuya, Burg. Baumannlaan 163c, Rotterdam. Nu zat noord weer en daarom kwam hij troef vrouw. West sloeg met de aas en er van uitgaande dat de „rest" bij noord zat, vervolgde hij met harten boer die bleef, rui ten zeven ingetroefd en klaver aas, waar na de vrouw op harten heer weg kon. Dan wordt harten tien ingetroefd en rui ten tien nagespeeld. Noord moet de aas wel zetten, die oost met zijn laatste troef slaat. Oost komt terug met een klaver, die wordt Ingetroefd, waarna noord alleen nog maar troef boer maakt. Een bijzonder knap pe speelwijze, al werkte de kaartverdeling in het voordeel van west. Toch heeft noord de kans in eigen hand gehad om het vierschoppen-contract down te spelen. Maar dan had hij de uitkomst troef vrouw moeten vinden en dat zou wel een „kunststuk" zijn geweest. Men zie ove rigens hoe west inderdaad niet verder komt dan negen slagen, het sterkste tegen spel ten spijt. Troef vrouw wordt voor de aas, en nu moet gekozen worden voor harten of ruiten. Hartenboer iigt voor de hand (west weet uiteraard de aas/vrouw van ruiten bij noord niet), die voor de aas van zuid wordt (noord speelt laag bij).. Nu moet zuid geen ruiten spelen, maar klaver boer, waarop vrouw, heer en aas r v8lt. Oost mag niet met rultenboer terug- komen anders wordt klaver tien een slag waardoor troef gedwongen is. West snijdt in harten, waarna klaver vijf op hartenheer weggaat. Ruitenboer mag nu wel, maar nadat noord met de vrouw aan slag komt, speelt hij bv. troef boer en hij maakt j altijd nog een ruiten en daardoor de i downslag. Toch had dit contract ook In de winnende L speelwijze kunnen worden downgespeeld, jp waarna het contract evenmin wordt ge- i maakt, de poging van west om hartenboer onder het aas te gooien, ten spijt. Men spe- le dat na. De hartenvier-uitkomst van noord „vroeg" om ruiten, maar zuid had wijzer moeten zijn, zeker toen hij bij oost de singleton ruiten ontdekte. De wijze waarop west vier schop pen wist te realiseren, was niettemin bij zonder prachtig. J V0I lar lei He roe he- Bie gro de verdere ontwikkeling heeft Rijkswaterstaat (Dienst Lan- daanwinningswerken en Studie dienst in Baflo) toch wel een flinke vinger in de pap gehad. Al jarenlang werken op de voormalige kale zandplaat ar beiders, die zich bezighouden met de aanplant van helmgras, het plaatsen van rijshoutscher- men en het klaarmaken van zinkstukken. Af en toe, zoals tijdens mijn bezoek, is er ook een groepje landmeters. De derde instantie, die bemoeiing met Plaat heeft, is Staatsbosheer, dat vogels telt en ringt. Een vraag over Rottumer plaat kan zijn: Waarom zoveel werk (èn geld) besteed aan een voor recreatie volkomen onbe- tekend eilandje, «iat waarschijnlijk ook nooit een re creatieve bestemming zal krij gen? Hierop antwoordt tech- nisch-hoofdambtenaar van Rijkswaterstaat C. T. Bergman: „De platen en eilanden vormen een beschermende keten voor Groninger kust èn zij helpen de landaanwinst bevorderen. Als je een plaat met duinen hebt, die de Noordzee kan keren, geeft dat plezierige repercussies voor de kust. Je kunt de functie moeilijk in geld uitdrukken". „De beheerstaak is hoofd zaak: door plaatsen van rijs- schermen en planten van helm kun je houden wat je hebt. Het is eigenlijk een soort bezin- ningsperiode. Jaren geleden heeft de werkleidlng wellicht gedacht aan een totale indijking van het Wad, want het zou mooi zijn als je daarvoor in de verre toekomst de steunpunten zou hebben. Wij denken daar vandaag niet zo erg meer aan. Wanneer zou de oostelijke Waddenzee ingedijkt kunnen worden? Dan ben ik toch wel al enkele jaren met pensioen!". In de afgelopen jaren heeft Rijkswaterstaat op Rottumer plaat een stuifdijk aangelegd (lengte plm. drie km), waarna de natuur de rest deed. De heer Bergman: „Aan de noordkant van de stuifdijk vormt zich spontaan een duingebied van wel een kilometer breed. Die verhoging van het voorland is heel prettig, want het vormt een extra bescherming van de stuifdijk: de aanrollende golven worden gesmoord in het geacci denteerde terrein. Aan de zuid kant voltrekt zich een soort kweldervorming: wij doen daar helemaal niets aan. Hoewel alles op Plaat van een leien dakje schijnt te gaan, wil dat nog niet zeggen, dat er geen problemen bestaan. „Het zeegat tussen Oog en Plaat is de laatste jaren veel breder ge worden", zegt de heer Bergman. „Dit gat, het Schild, „zwabbert" daardoor heen en weer: er is te weinig druk om hem in een vaste loop te dwingen. Het Schild heeft nu drie ebscharen, maar we zouden graag willen, dat hij alleen de middelste zou volgen." „We zijn bezig met proeven met kunstmatig zeewier (kunststoffen). Dit spul heeft een gering soortelijk gewicht en het moet op de bodem staan zwabberen als een gordijn, de stroom onderbreken en zandaf- zetting bevorderen. We kunnen nog niet zeggen wat de resulta ten zijn: het doet wel wat, maar in welke orde van groot te?" „Ons interesseert niet het aan elkaar koppelen van Oog en Plaat, maar het afremmen van de afslag. Als zou blijken, dat we met kunstmatig zeewier de zijkanten van het Schild kun nen bedwingen, zou dat al heel prettig zijn, want het werkt aanzienlijk goedkoper dan met zinkstukken". Sinds enige maanden heeft Rottumerplaat te lijden onder een „invasie" van ratten, die, zo wordt tenminste aangenomen, waarschijnlijk met een lading stenen of tussen bundels per schip aangevoerd rijshout op het eiland zijn terechtgekomen. De heer Bergman: „Die beesten hebben al ontzettend veel scha de aangericht: er is bijvoor beeld geen stern groot gewor den dit jaar, en daar hebben we toch al niet te veel van. Ik weet niet of wij wel de beste ratten- bestrijders zijn. We moeten maar eens een expert in de arm nemen". De bewoning van Plaat bestaat uit ongeveer honderd soorten land- en zeevogels, „tachtig soorten méér dan ik ooit gedroomd had", aldus de heer Bergman. Er ontwikkelt zich verder zo langzamerhand een rijke flora, die zich het eerst manifesteerde met het spontaan opkomen van biestar- wegras in het voorland. Het eiland is nu al zóver vol wassen geworden, dat de werk zaamheden van Rijkswaterstaat zich beperken tot het plan ten van helmgras: het plaatsen van rijshoutschermen is nog nauwelijks nodig. En de mensen van Plaat? De heer Bergman: „Aan Krino en Bé Meijer hebben we een paar fantastische kerels. Ze kennen het Wad als hun eigen broek zak. Dat zijn precies de mensen die we nodig hebben: ze kun- Wie was Elijah Craij, de man voor wie een gedenkteken is opgericht in het riviertje de Royal Spring in de Amerikaanse staat Kentuc ky? Vraag het een Amerikaan en hij zal zeggen dat voor Craij in elke stad in Kentucky een standbeeld moet worden opgericht. Niet voor zijn religieuze verdiensten Craij was doopsge zind predikant maar voor zijn uitvinding die zo luidt het opschrift op zjjn gedenksteen „een grote bijdrage vormt tot het welzijn van de mensheid". Dominee Elijah Craij was namelijk de man. die in 1789 op zijn boerderij voor de eerste keer de nu internationaal populaire drank Bourbon distilleerde uit graan en het bijzonder zuivere kalksteenwater van de Royal Spring. En om die reden zijn de meeste Amerikanen hem nog altijd dankbaar. Craijs uitvinding viel zo in de smaak dat veel Amerikanen er een dik belegde boterham in za gen en een distilleerderij begonnen. In 1810 werd in liefst tweeduizend plaatsen de Ameri kaanse whisky volgens het recept van dominee Craij gestookt. Bourbon wordt heden ten dage nog op veer tien plaatsen in Kentucky gemaakt. De distil leerderijen mogen dan belangrijk verschillen van de stokerijen uit Craijs dagen, het recept is nog altijd hetzelfde gebleven. De distilleerderijen in Kentucky vormen een leerzame bezienswaardigheid voor vreemdelin- Correspondentie aan de heer H. J. Slavekoorde, Goudrelnetstraat 12E Den Haag. De melodie mag U nieuw voor komen, het is en blijft het oude thema, zij het In een nieuwe verschijningsvorm. Dat geldt zéker voor opgave 1, waarin de opstel ling van het materiaal U onmiddel lijk als U maar een beetje erva ring hebt aan het befaamde stikmat doet denken. Dat hebt U goed. De vraag is alleen; Hoe brengt men dit hier tot stand? De opgaven 2 en 3 vertonen een sterke verwantschap. In 2 overi gens een afgrijselijke comedie van vergissingen speelde wit 1. Df4? met de bedoeling na .1. Dxf4? met de torens mat te geven. Zwart echter meende dit grapje te kunnen pareren met 1. Tdxg2?? (2. Dxe4? Txg1 mat!), maar hij viel bijna van zijn stoel toen w'rt hem doodleuk met 2. Dxh6l mat zette. Nu in ernst; Na 1. Df4 had zwart mat in vier zetten kunnen gevenl Na deze toelichting en aange nomen dat U opgave 2 nu wel zult hebben gevonden behoeven wij over opgave 3 niet veel meer te zeggen. Hier probeerde zwart de op zichzelf schitterende ontpen- ningszet 1. Dxd6?, maar hij overzag hierbij een witte dreiging volledig. En ditmaal sliep zijn te genstander niet. Hij greep de kans onmiddellijk. De situatie zoals getoond in de opgaven 2 en 3 komen dikwijls voor In stellingen die op het scherp van het mes staan en een grote tactische slagvaardigheid en accuratesse vereisen. (1) Uit een partij BeckerSchnei der (Eichendorf 1966) OPLOSSINGEN Hieronder de oplossingen uit de ru briek van 27 september. {List en teqen- llst). (1) Capps - Laver. Het begint erg eenvoudig: 1. Pf6t Kg7 (Nu schijnt 2 Th5 verleidelijk, maar het Ie net niet goed. want die zet geeft zwart een zet respijt die hij kan gebruiken om allerlei vervelend kattekwaad uit te halen, zeals bijv. 2. T'n8. Daarem) 2. Dh6t Kxh6 (Gedwengen. Dat Is het: zwart géén tlld (2) Uit een partij EllhardtBergau (Karl-Marx-Stadt 1965) nen wel met de ogen dicht ie der plekje vinden". Over de ploeg op Plaat: „Toen we begonnen rouleerden we de mensen, maar nu is er een groep die altijd wel wil. Ze hebben op Plaat alles: televisie, ijskast en radio: zo hoeven ze zich nooit te vervelen". „Het zijn meest kerels, die van het werk in de vrije natuir houden. Er is ook een groep b|n die wij de „struunders" nol men: die mensen gaan 's avono. na het werk naar het strand Ke bestuderen daar alles wat f. zien en vinden. Dat zijn de eet'1- te liefhebbers, die zich in i® vrije natuur het best op hi£ plaats voelen". gen. Zoals wij met schoolklassen excursies ma ken, zo bezoeken vele duizenden Amerikanen de Bourbon-distilleerderijen. Monsters krijgen de dorstige bezoekers echter niet, want in Kentuc ky bestaat een wet, die het uitdelen van gratis flesjes Bourbon verbiedt. De autoriteiten in Kentucky zijn trouwens toch niet zo tolerant als het op verkoop van alcohol aankomt. In 86 v.an de 120 districten mag geen sterke drank worden verkocht. Zelfs niet in het district Bourbon waar Craij woonde. Een jaar na de Amerikaanse burgeroorlog in 1877 richtte een gepensioneerde kolonel een distilleerderij op in Frankfort, de hoofdstad van Kentucky. Hij verkocht zijn Bourbon onder de namen Old Taylor en Old Cröw. De bekende generaal U.S. Grant was een fervent liefhebber van dit laatste merk. Het gerucht wil dat president Lincoln inder tijd alles in het werk heeft gesteld om achter de naam van het door Grant zo begeerde drankje te komen. Kennelijk dacht Lincoln dat de militaire successen van Grant mede aan het gebruik van Bourbon te danken waren... Hij moet dan ook hebben gezegd: „Ik zou wel graag willen weten wat Grant drinkt, want dan stuur ik de andere generaals ook een paar fusten whisky van dat merk". Weet U overigens dat Grant nog grotere suc cessen boekte? Na Lincoln en Andrew Johnson was de generaal president van de V.S. En zelfs gedurende twee termijnen (van 1868 tot 1876). geven en hem gelijktijdig nog een Gtapje dichter in het gevaar te brengen) 3. Th5t Kg7 4. Th7 mat. (2) Braschkln - N)ka|ev. Hier staat wit echt niet zo prettig, dat ziet U wel. Maar hij Is aan zet en heeft zijn kansen scherp berekend, beter dan zwart: 1. Tf7tl Ke8 (Indien 1. ...Kxf7 dan 2. Df21 en zwart loopt mat) 2. Th8t! (Nu het zelfde grapje op de andere open lijn. Nu moet zwart een van de belde torens nemen. De witte dame geeft dan schaak, op f2 of h2, en mat volgt In kort geding. Zwart wachtte dit niet af doch streek de (3) Donnelly - Lewis. Met I. e2l? beoogde zwart een stuk te winnen door 2. d877 e1Pt en 3. Txd8. Maar wit had die list gezien en een tegenllst bedacht, nl. 2. d8ptl (Sla |e mlj.dan sla k |e wéérl) 2. Txd8 3 Kxe2 enz. Daar voelde zwart op zijn beurt niets voor. en ten slotte kwam dit uit de bus: 2. Ke7 3. Te6t Kxd8 4. Txe2 Txe2 5. Kxe2 en zwart kon remise maken omdat de witte loper de zwarte pionnen niet kon aanvallen (3) Uit een partij Sternberg Kunnemann (Berlijn 1935) Zwart aan zet bracht een aardig •tikmat tot stand. Hoe? Na 1. Df4? gaf zwart mat i Hoe? Wat gebeurde na 1. -Dxd6? Ter gelegenheid van de invoering van de nieuwe status v«a de Engelse PTT is op 1 oktober een serie bijzondere postzegee in omloop gebracht. Men greep dit feit met graagte aan om eeijf te laten zien welke technische vindingen ten behoeve van d dienstverlening op communicatiegebied voor de gebruike beschikbaar zijn of zullen komen. De zegel van 5d is gewijd aan de Britse girodienst, waarvan de oprichting in augustus 1965 werd aangekondigd en die na drie jaar voorbereidend werk achter de schermen op 18 ok tober 1968 in de praktijk is gaan functioneren. Zoals dit in ons land reeds enkele jaren het geval is, werd de hele admini stratie van de Engelse postreke ningen aan computers toever trouwd. De voorspellingen luidden destijds dat het aantal rekenin gen binnen vijf jaar zou oplo pen tot 1,2 miljoen. Een persbe richt zegt thans echter zon der exacte cijfers te noemen dot de groei de voorspellingen niet ontlopen is en dat 80 pet. van alle normale huishouduitga ven per giro kunnen worden betaald. Ook dit zegt niets. Op de postzegel het embleem van de Engelse nationale giro. Een tweede zegel wijst op de automatisering van de interna tionale telefoonverbindingen, gesymboliseerd door gedeelten van kiesschijven rond de aard bol. Al in maart 1963 konden de telefoonabonnés van Londen zelfstandig Parijs bellen. Thans is het van uit zes grote steden in Groot Brittannië mogelijk automatisch de verbinding met abonnés in België. Frankrijk, West-Duitsland, Luxemburg. Nederland, Noorwegen en Zwit serland tot stand te brengen. De zegel van 1 sh tracht een beeld te geven van het ingewik kelde Pulse Code Modulatie transmissiesysteem van de te lefoon. Via dit systeem wordt een telefoongesprek, omgezet in digitale impulsen, over telefoon kabels geleid. Signalen van 24 gesprekken kunnen tegelijker tijd over één aderpaar „reizen". Aan de ontvangstzijde wordt de impulsencombinatie weer terug gebracht in de oorspronkelijke signaalvorm. Op de zegel zien we in diagram uitgebeeld hoe twee gesprekken achter en door elkaar langs één verbinding hun bestemming zoeken. De laatste zegel handelt over mechanisatie en automatisering van de postdienst. een probleem dat vele postadmini straties al jaren bezig houdt. De verwerking vah de briefpost is namelijk een zeer personeels- intensieve aangelegenheid. Men heeft voor mechaniserings- doeleinden 24 miljoen in een tienjarenplan geïnvesteerd. De Engelse postdienst is thans doende de twintig mil joen adressen, die in het Ver. Koninkrijk bestaan, t.b.v. de automatisering van de postfc handeling te coderen. Daarv zijn er thans zeven miljoen reed. Als dit geweldige werk ei 1970 afgerond is, kunnen postmannen de door de afzi ders vermelde codenumm in fosfoortekens op de poststi ken overbrengen. Electronisi machines sorteren dan aan hand van die codenummers correspondentie op zijn 'beste ming. Een systeem dat in land thans in Rotterdam too toegepast. Men hoopt in En\ land dat in 1975 de gehele hai sortering tot het verleden 1 hoort. Op de zegel zijn codeteki en sorteermachines afgebet De ontwerpen zijn weer i David Gentleman, een grafv die „in" is. J. J. M. KIGG

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 20