Alles zien met infrarood De boot was aan na kras op auto J* DE MACHINE SPREEKT r Luchtmacht heeft katteogen door Dick Ringlever ZATERDA0 4 OCTOBER 196? BIJLAGE VAN HET KWARTET De Rotterdammer Nieuwe Haagse Courant Nieuwe Leidse Courant Dordts Dagblad -X- Een momentopname van een vliegveld van 70 meter hoogte. Duidelijk toont zij aan, dat de Starfighters juist zijn aangeko men. Het witte silhouet geeft de plaats aan waar de toestellen even tevoren nog met draaiende motoren hebben gestaan; het zwarte registreert de toestellen in „ruststand". Starfighters van de luchtmacht nemen op het ogenblik in samenwerking met de op tische industrie Oude Delft proeven met een camera, die nieuwe, ongekende, perspectieven biedt voor de luchtverkenning. Een apparaat, dat foto's neemt zonder dat licht en weer daarbij van invloed zijn. Zelfs bij volledige duisternis registreert het feilloos het beeld, dat door de lens valt. De sleutel van het geheim vormen infra rode stralen, warmtestralingen, die de camera opvangt en in beelden omzet, net zoals een normale camera met lichtstralen doet. Volgens de Oude Delft zijn de resultaten van de proeven uitstekend, zelfs beter dan die van Amerikaanse camera's. Men heeft dan ook goede hoop, dat als over enkele maanden de proeven zijn afgerond, orders kunnen worden geboekt. Zowel de Nederlandse luchtmacht als de luchtmachten van verscheidene andere landen hebben al serieuze belangstelling voor de vinding getoond. Hoewel in militaire kringen strik te geheimhouding wordt betracht ten aanzien van het nieuwe sys teem, heeft men wel laten blijken, dat het hier gaat om een revolutio naire ontwikkeling, waarbij alle an dere systemen in de schaduw wor den gesteld. Al enkele jaren nemen vooral de Amerikanen er proeven mee. onder yieer in Vietnam. De resultaten jiaar noemt men opmerkelijk. Zo plaagde men er verschillende ma len in vijandelijke troepenconcen traties te ontdekken eenvoudig loordat de infrarood-camera de vuren registreerde, waarop de sol daten in het donker hun potje kookten. Het ondoordringbare bla derdak erboven vormde geen en kele belemmering. Op het ogenblik wordt hard ge werkt aan vervolmaking van het systeem in Amerika, Frankrijk, En geland en Nederland. Wie het verst is gevorderd, is niet bekend. De fabrieken omgeven hun re search met een waas van geheim houding. Niet alleen omdat het mi litaire projecten betreft, óók omdat de concurrentie een rol speelt. Er kunnen namelijk miljoenenorders mee gemoeid zijn. En daar doet men ook in Delft een forse gooi naar. Omdat het project geclassi- fieeerd is en dus onder de termen van militaire geheim houding valt, wil de Oude Delft er nog maar weinig over bekend maken. Men gaat slechts zover te zeggen, dat de tot nu toe gemaakte foto's verrassend goed zijn en dat het nieuwe systeem onge dachte mogelijkheden biedt. Zowel voor de luchtverken ning als later voor de verkenning vanuit de ruimte. De basis van het systeem is het natuurkundig gegeven, dat elk ob ject warmtestralingen afgeeft, ther mische energie, die door de came ra in een elektrisch signaal wordt omgezet en ten slotte in een beeld wordt vastgelegd. Dat beeld op de infraroodfilm is opgebouwd uit een aantal grijstin- jten, variërend van helder wit tot diep zwart. Hoe warmer een ob- iject, hoe sterker het signaal, hoe I feller de film wordt belicht en hoe donkerder de registratie op de film lis. Wordt dus een film afgedrukt, dan zullen op het positief de witste plekken de warmste delen ïvan het terrein voorstellen. Hoewel zo'n beeld op het eerste gezicht de indruk wekt, dat men met normale fotografie te maken heeft, is er nauwelijks sprake van tenige overeenkomst. De belichting ,van het object is immers van geen ienkele betekenis, 's Nachts kun- Inen even bruikbare opnamen wor sen gemaakt als overdag. Alleen het thermisch contrast is belang rijk. Ter illustratie van dit laatste: wanneer men een infraroodfoto vanuit de lucht maakt van een ;straat met rijdende en geparkeerde jauto's, dan zullen de eerste lichter op de foto komen dan de laatste. De rijdende auto's stralen door |hun draaiende motor nu eenmaal -X- Luchtopname met een infrarood-camera van een vliegveld in Amerika. De foto werd genomen van een hoogte van 500 meter. De donker afstekende vliegtuigen staan op het platform geparkeerd; de licht gekleurde (op de foto nauwelijks te zien) staan er met draaiende motoren. meer warmte uit dan de stilstaan de. Dit is overigens nog maar een zeer „grof" voorbeeld. De door de Oude Delft ontwikkelde apparatuur registreert veel kleinere nuances. Men kan er zelfs mee vastleggen hoeveel olie er op een gegeven moment door een pijpleiding stroomt. Volgens het bedrijf zijn bij nacht foto's gemaakt van een raffinaderij bij Pernis, waarvan men precies kon aflezen tot hoever de tanks waren gevuld en op welke capaci teit de raffinaderij draaide. De door de olie afgegeven warm testraling gaf er een feilloos beeld van. Het is duidelijk, dat deze gege vens voor de luchtverkenning in tijd van oorlog van groot belang zijn. Zij geven een aanwijzing in de richting van de activiteiten van de vijand. Nog meer mogelijkhe den zal het systeem bieden als het zover vervolmaakt is, dat het in satellieten kan worden ingebouwd. Verkenningsvluchten zouden dan zelfs helemaal overbodig zijn Als een nog groter voordeel van de infrarood-camera geldt, dat een momentopname ervan een dyna misch beeld verschaft. De foto geeft namelijk niet alleen een in druk van de situatie op de grond op het moment, dat de informatie op de film werd geregistreerd, maar tevens van datgene, dat zich enige tijd daarvoor heeft af gespeeld- Dit voordeel wordt ge boden dank zij het feit, dat een object op de grond warmte afstaat aan zijn omgeving, die deze enige tijd vasthoudt. Zo is bijvoorbeeld op een vlieg veld duidelijk waar te nemen waar enkele uren geleden vliegtuigen hebben gestaan, hoeveel het er waren, van welk type zij waren, in welke volgorde zij binnen een ze ker tijdsverloop zijn vertrokken en of zij zijn gestart dan wel werden weggesleept. Dit alles is door de geroutineer de interpreteur vast te stellen aan de hand van vorm en helderheid van de zgn. „thermische schadu wen'', daar waar de vliegtuigen ge parkeerd stonden en aan de ver hitting van de grond door straal motoren. Dit geeft uiteraard be langrijke informatie over de opera tionele of logistieke kracht van de vijand. Andere voordelen van het sys teem zijn, dat camouflagemiddelen geen enkele belemmering vormen en dat de verkenning door de vij and niet elektronisch kan worden gestoord. door BRAM OOSTERWIJK Een forse kras op het glanzende lak van een Rolls Royce is het startpunt geweest voor een scheepvaartmaatschappij, die de grootste en modernste vloot op de korte Kanaalroutes in dienst heeft: Townsend Car Ferries. Vier schepen - alle van Nederlands fabrikaat pendelen het hele jaar door vele malen tussen de Engelse haven Dover en Zeebrugge/Calais. Elk van de vier schepen (volgend jaar komt er een vijfde bij) draagt de naam Free Enterprise. „Vrije onderneming" dus, een begrip dat niet zo vaak meer wordt gehoord, maar dat wat Townsend aangaat veertig jaar stand heeft gehouden. Die minder prettige ervaring met zijn auto overkwam Stuart Townsend in 1926. Als Londens scheepvaartman reisde hij veel en toen hij na een trip over het Kanaal met een boot van de Southern Railway zijn auto beschadigd terugkreeg „was de boot aan". Hij kreeg geen schadevergoeding en ook geen gehoor op zijn klacht dat de passageprijs zo schrikbarend hoog was. Townsend nam het incident zo ernstig op dat hij besloot voor zichzelf een Kanaal- dienst te beginnen en Southern Railways felle concurrentie te gaan aandoen. Volgens hem kon de prijs voor een overtocht wel de helft lager! Townsend kreeg steun van de Automobile Association en hij huurde voor zijn ambitieuze projekt de kleine kustvaarder Artificer. In juli 1928 begon hij er mee te varen. Hij vervoerde vrijwel alleen auto's (vijftien stuks totaal), want een vergunning om meer dan twaalf passagiers te vervoeren had hij niet. De overige passagiers reisden met een postboot naar Calais; de auto's volgden met de Artificer. Tweeëneenhalf uur deed het bootje er over om van Dover in Calais te komen. Tijdens de overtocht maakte men in de kom buis zijn eigen potje klaar. Het eerste jaar reeds maakte Towsend winst en in 1929 zette hij de kustvaarder Royal Firth en de door hem gekochte mijnenveger Forde in. Dit laatste schip kon 30 auto's en 200 passagiers herber gen. Als het getij gunstig was, konden de auto's direkt via het voor-» schip het dek worden opgereden: de allereerste vorm van rij-op- rij-af verkeer! Townsend was er de pionier van. Tot aan de oorlog volbrachten deze kolengestookte schepen hun dagelijkse reizen naar Calais, later ook naar Zeebrugge. In 1939 vorderde het ministerie van transport de Forde voor oorlogsdoel einden en pas in 1947 kreeg Townsend het schip terug. Drie jaar later kwam de Halladale er voor in de plaats, het eerste echte rij-op-rij-af-schip. Tot aan 1960 ging het auto- en passagiers vervoer geleidelik aan omhoog, maar daarna kwam de toeristische trek bij Engelsen en continentalen pas goed los. Het gevolg was dat een geheel nieuwe vloot moest worden opgezet. Inmiddels was het aandelenkapitaal van Townsend opgekocht door George Nott Industries, die nu behalve de diensten tussen Dover en Calais/Zee- brugge van Townsend onder de naam Thoresen ook een dienst tus sen Southampton en Le Havre exploiteert. Townsend kwam in contact met de Werf Gusto in Schiedam en daar werd in 1961 het eerste schip van de Free Enterpriseklasse op stapel gezet. De werf heeft er intussen vier gebouwd en is aan de vijfde bezig (die gaat in januari a.s. te water). In het eerste jaar dat de Free Enterprise I dienst deed (1962) werden 55.000 auto's en ruim 175.000 passagiers overgezet. Een ge weldig aantal in vergelijking met de 2.261 voertuigen, die de Arti ficer in 1928 vervoerde. Met de regelmaat van de klok werden nieuwe schepen in de vaart gebracht, nodig om de groeiende stroom auto's en passagiers te kunnen opvangen. In mei '65 kwam de Free Enterprise II, ruim een jaar later nummer drie en in mei van dit jaar de vierde van de serie. Inmiddels staat de vyfde dus in Schiedam op stapel: het grootste schip van zyn type, dat kanaalreizen zal gaan maken. Het meer dan twintig miljoen gulden kostende schip zal 1200 passagiers eri 280 auto's kunnen overzetten, naast nog eens veertig grote vracht wagens. En als de toeristische gi'oei zich blijft doorzetten, zoals de afgelopen jaren, is het onver- mijdelijk dat er nog meer schepen zullen moeten volgen. Vorig jaar had Townsend 200.000 auto's en 800.000 passagiers. Dit jaar zit er een stijging van zo'n tien procent in. In het zomer seizoen varen de schepen twaalf maal retour tussen Dover en Calais (anderhalf uur varen) en vier maal heen en terug naar Zeebrugge (reisduur vier uur). Townsend is uiteraard niet de enige maatschappij, die zich op het Kanaal bezighoudt. De En gelse, Franse en Belgische Spoorwegen doen 't ook en groeien eveneens. De concurren tie is fel, maar het reizen naar en van Engeland via het Ka naal blijft een aantrekkelijke zaak. De tijd is nauwelijks vol doende om echt zeeziek te kun nen worden T^R ZIJN speelgoedautootjes te koop, die op het 'i™ commando „stop" stilstaan. De geluidstrillin- °jgen verbreken een kontaktje, waardoor de veer wordt geblokkeerd en het autootje niet kan door- tijden. Dat andere woorden tot zelfs „doorrijden" Waarschijnlijk hetzelfde effect hebben, is aan de jeugdige automobielbezitter meestal niet bekend. door Paul van Langstraat Wat vroeger een aardig grapje was, zal binnen af zienbare tyd reële toepas singen hebben. Er zijn stcmherkcnningsmachines in ontwikkeling die bijvoor beeld een astronaut buiten zijn capsule in staat zullen stellen zich op commando te verplaatsen. Door een voudigweg in een micro foon te zeggen „vooruit, achteruit, stop, dalen en opstijgen" zal hij zich kun nen bewegen. De beide handen blijven vrij om be paalde taken uit te voeren. Ook voor invaliden kan vocabulaire he.rkent. Al de ze machines zijn gebaseerd op identificatie van akoesti sche klanken. Om zich in een taal te kunnen uitdrukken is een woordenschat van ca. 10.000 woorden noodzake lijk. Deze kunnen elektro- loopt dan als volgt: men zegt in de microfoon ver bonden aan het telefoon toestel het eigen nummer. De computer haalt uit het geheugen het stemproficl te voorschijn, waarna men het verlangde telefoonnum mer kan opgeven. De com- Hier is het IBM 7772 audio „antwoordorgaan" gekoppeld aan een computer. De machine zet in code opgeslagen zinnen om in spreekgeluid. dit systeem uitkomst bren gen. Zij behoeven slechts te zeggen „open" en de ge sloten deur voor hen wijkt. Al meer dan dertig jaar zijn universiteitslaborato ria en die van het bedrijfs leven vooral de elektro nische industrie aan het experimenteren met stern- herkenning door machines. Het uiteindelijke doel van de onderzoekers is een ma chine te bouwen, die kan luisteren, begrijpen en han delen overeenkomstig het gesproken woord. Vooralsnog ligt een ma chine, die zich schriftelijk of mondeling kan uitdruk ken ver beneden de weten schappelijke horizon. De onderzoekers zijn er tot nu toe wèl In geslaagd een elektronisch systeem te houwen, dat een beperkte nisch worden geanalyseerd in drie richtingen: duur van de klank, frequentie en geluidssterkte. Er wordt dan een elektronisch pa troon gemaakt van de ver scheidene woorden. De her kenning bestaat dus uit vergelijking van het pa troon met de ingevoerde akoestische klanken. De introductie van stem- herkenningsmachines kan twee belangrijke proble men oplossen. In de eerste plaats biedt het een vereen voudiging van de reeds be staande communicatiemo gelijkheden met de ma chine. In plaats van het gebruik van kiesschijvcn, knoppen en dergelijke krijgt men direct wat men wil door de machine „toe te spreken". Een telefoongesprek ver richt omgezet. Bij het uit zenden van de code heeft men minder bandbreedte nodig dan met de menselij ke spraak. Het systeem van stem- herkenning is natuurlijk in gewikkelder dan hier voor gesteld. Ook al spreekt pute«r (de stemherkennings- machine) herkent de getal len en brengt de verbin ding tot stand. In een an der geval is het mogelijk aan een computer monde ling een opdracht te ver strekken, waarna ook een mondeling antwoord komt uit het archief van 200 tot 500 opgeslagen ba sisklanken. Een ander voordcel van de stemherkenningsmachi- nes is dat het een eind kan maken aan een tekort aan frequenties op de korte golf. Het principe is het zelfde. Een boodschap van bijvoorbeeld een agent in een politieauto wordt door de machine tot een korte code omgevormd en uitge zonden. Öp het hoofdbu reau wordt deze code dan weer in een gesproken bc- men de zelfde taal, er zijn toch nog grote verschillen in dialect en wijze van spreken. Elk mens heeft zijn eigen geluid. De stem- herkenningsmachine moet deze variaties kunnen vol gen, ook wanneer de spreker bijvoorbeeld bij zonder geëmotioneerd is. Het huidige onderzoek richt zich met name op de afwijkingen van de spraak en de wijze waarop zij toch nog geïdentificeerd kan worden, onafhankelijk van de uitspraak. De toepassing van de stemherkenningsmachinc in de ruimtevaart is reeds genoemd. De Radio Corpo ration in America (RCA) ontwikkelt een toepassing dichter bij huis. In post kantoren in grote steden le vert de grote aanvoer van -X- De spreekmachine IBM 7770 geeft telefonisch antwoord, waarvoor het instrument de geschikte woorden verzamelt uit miljoenen vocabulaire gegevens. Deze zijn opgeslagen in het magneettrommelgeheugen. De technicus zit hier voor een opengewerkt model van de trommel. poststukken steeds meer problemen op. De bottle neck zit hem vaak in de wijze van sorteren. Hier voor heeft RCA een ap paraat ontwikkeld dat veel efficiënter werkt. De post beambte pakt een pakket, leest de bestemming en spreekt een codenummer uit dat hiermee overeen stemt. De lopende band voert het pakket dan auto matisch naar de bedoelde postzak. Er zijn twee problemen, die nog niet volledig zijn opgelost. Wanneer een postbeambte snel werkt, zullen de codenummers zonder onderbreking vol gen. Dit geeft moeilijkhe den met de machine, die niet weet waar een be paald getal begint en ein digt. Een andere storende factor is het lawaai in het postkantoor. De mogelijk heid is namelijk niet uit gesloten dat dit de geluids ontvangers stoort of dat de stemherkenningsmachi- ne wordt misleid.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 17