voor de slanke lijn een dikke korting Houding gemeenten berust op betreurenswaardige onwil f LEIDSE STRAATENQUETE OVER HET VERKEER PANORAMA <éL Leidse universiteit verleent drie eredoctoraten assagiers worden de dupe. Leidse erepenning voor dr. Reerink ///- DIRECTEUR over zijn beroep op financiële tegemoetkoming o ut pheffen ud-directeur ZH overleden Stadstarief Sluiting Kromhout onverwacht Jongveedag in Zoeterwoude na de mini,nu de maxi isy mum GROFVUIL- OPHAALDIENST. MR. VAN ITERSON DIRECTEUR A.B.P. Edo de Waart kreeg 'n klassieke Edison Converteerbare obligatielening van Holec (7/4 pet) LEIDSE COURANT ZATERDAG A OKTOBER 19Óf Van onze stadsredacteur HAARLEM/LEIDEN - „Ondanks de onbegrijpelijke 'werende houding van de gemeenten ben ik nog hoop- j>l gestemd", aldus directeur mr. J. P. A. van Balle- tijen de Jong van het met steeds grotere tekorten wer ende vervoersbedrijf NZHVM. „Het is jammer, dat het t loopt, maar het moet wel. Als de gemeenten in ons trvoersgebied en dan speciaal Haarlem en Leiden gen begrip gaan tonen voor onze situatie, dan moeten lij wel overgaan tot vermindering van frequenties en jfs opheffing van onrendabele lijnen". tdereen kent zo langzamerhand voorgeschiedenis: De NZH werkt t steeds grotere verliezen als ge- g van het toenemende particulie- autovervoer en de snel stijgende ten. Het bedrijf voert nu al ge ne tijd een papieren oorlog met gemeentebesturen in het ver- rsgebied maar deze blijven elke antwoordelijkheid afwijzen en jen de zaak delegeren aan de (soverheid. at is nu juist het onzinnige, vindt neer Van Ballegoijen de Jong. Hij ;t deze week na rijp beraad alle eenteraadsleden in het ver- ■sgebied de nodige stukken tee mden, waaruit de huidige stand zaken blijkt. In die stukken is een opgave opgenomen van ge nten elders in het land, die wel lokale vervoer financieel steu- Uit die stukken blijkt ook, dat Rijk nooit rechtstreeks aan de 'i zal gaan betalen. Eerst moeten jemeenten zach principieel bereid laren te willen bijdragen. hebben lange tijd onszelf nen bedruipen", zo vertelde de ons, „dankzij het feit, -minder rendabele of onrendabele en werden goedgemaakt door de Maar nu ook de interlokale lij- minder wórden door het toene- ïde particuliere autovervoer, ra- wij in de knel. Tot nu toe kon nog een bescheiden winstje ichieten en dat mocht ook wel, het gaat nu fout. it zagen wij in 1968 al aankomen 5 wij hebben toen aan de bel ge- ken voor de begroting van 1969. jde gemeentebesturen eendrachtig blijven zeggen, kan ik dit niet k-s noemen dan betreurenswaar- onwil. een stad als Leiden er finan- bepaald niet rooskleurig voor daar heb ik geen boodschap aan, klinkt dit misschien wat cru. ir laat men dan ten minste de lidheid tonen zich in onze pro- aen te verdiepen. Is die bereid - 1 er en kom je samen om de tafel itten met je eigen financiële ex- dan is er mogelijk wel een sing te vinden. Bovendien sta in ook veel sterker bij het Rijk it de landelijke overheid het lo- vervoer alleen wil subsidiëren e gemeenten. jaar maken wij een verlies twee miljoen gulden, waarvan wart ten laste komt van het vervoer. U voelrt wel, dat dit iet door kan gaan. Wij worden gedwongen om maatregelen te en ik weet nu al, dat de ARLEM In alle stilte is idag het stoffelijk overschot ven van de heer N. Hortensius, in 1960 tot 1967 directeur was ie NZH. De heer Hortensius ied zaterdag op 67-jarige leef- ilotseling in zijn woonplaats ibroek. :wel de heer Hortensius in 1967 lirecteurschap had neergelegd, hij toch nog als adviseur van ochterondernemingen van de Spoorwegen actief deel aan be- gP ingen over vervoersaangelegen- sympathie van het publiek dan niet aan onze kant zal staan. Als wij noodgedwongen frequen- Directewr ir. J. P. A. van Balle goijen de Jong vaan de NZH. ties gaan verminderen of lijnen op heffen ik denk bijvoorbeeld aan het Haarlemse „industrielijntje" als wij dan bovendien de tarieven nog verder gaan verhogen, ja, dan kijkt „men" ons kwaad aan. Het is echter onze plicht de eind jes aan elkaar te knopen, en als u weet, dat elke bus, die ik niet laat rijden, per jaar inclusief perso neelslasten, ruim een ton uitspaart, dan voelit u wel waar het heengaat als de gemeentebesturen niet einde lijk begrip willen gaan tonen. Over de noodzakelijke bezuinigin gen of inkomstenvergrotingen heb ben we eerlijk gezeed op dit mo ment nog geen concrete plannen Voor Leiden zouden we kunnen den ken aan afschaffing van het stadsta rief omdat het toch grotendeels doorgaande lijnen betreft. We zou den dan kunnen overgaan tot het gewone sectietarief en dat betékent voor de passagiers natuurlijk hogere reiskosten. Maar zoals dk all zei, ik blijf hoop vol gestemd. De bal is nu goed aan het rollen. We hebben nu de zaak volledig onder de aandacht van de raadsleden gebracht. Sommigen von den dit onjuist, maar ik.zeg: waarom niet? Drs. Van Thijn heeft bemidde ling door de staatssecretaris ge vraagd. Om al deze dingen blijf ik hopen op een goede oplossing en op inzicht en begrip bij de gemeente besturen". Ministers Roolvink en De Block (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Na de mededeling in april van dit jaar dat Kromhout mo- torenfabriek in Amsterdam gereorga niseerd zou worden is het besluit tot sluiting wel zeer snel gekomen. Dit is ook de opvatting van de ministers Roolvink en De Block, resp. van so ciale zaken en economische zaken. Zjj delen dit mee in antwoord op vragen van de kamerleden Van Thijn en Wieldraier. De ministers zijn ervan overtuigd dat de heiplaatsing van de ouderen van de 350 werknemers tellende fa briek niet gemakkelijk zal zijn: 56 procent van het personeel is ouder dan 45 jaar. LEIDEN Beginnend op dinsdag 7 oktober zullen op ut werkdagen (maandag tot en met vrijdag) van deze maan 's morgens tussen 7 en 9.15 en middags tussen 3 en 6.30 uur straatenquótes worden gehouden onder verkeersdeelnemers met open baar en particulier vervoer. Dit ge beurt ten behoeve van het verkeers- en vervoersonderzoek in de Leidse agglomeratie om gegevens te ver krijgen over het verkeersgedrag in en tussen woon- en werkgemeenten. Het betreft hier de plaatsen Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude. Het onderzoek is opgedragen aan de hoofdafdeling Verkeerszaken van gemeentewerken dat het uitvoert in nauwe samenwerking met het Amers- foortse ingenieursbureau Dwars, Hee- derik en Verhey n.v. Ongeveer 100 enquêteurs en -trices zullen in ge noemde gemeenten zogenoemde „trot toir-interviews" afnemen. Om voor verkeer en verkeersdeelnemers zo weinig mogelijk oponthoud te veroor- de plaatsen waar men zijn al of niet dagelijkse reis begint of beëindigt. Hierdoor kan het voorkomen dat men ZOETERWOUDE Ondanks de niet onbevredigende deelneming aan de Jongveedag ziet het bestuur van de Fok- en Controle-vereniging „Zoe- terwoudse Glorie" de voortzetting van deze jaarlijkse wapenschouw toch met enige bezorgdheid tegemoet. Het aantal bedrijven, dat deelneemt geeft een lichte dalende tendens te zien. Men bezint zich dan ook op maatregelen om dit tot stilstand te brengen en zelfs meer leden tot deel nemen te animeren. Het houden van een voorselectie lijkt daartoe een mogelijkheid. De keuringen hadden ditmaal plaats op het bedrijf van de heer A. C. v. d. Akker aan het Weddepad. Burge meester J. A. Detmers verrichtte de officiële opening, waarna de jury met haar omvangrijke taak kon beginnen. Het geheel was goed georganiseerd en had een vlot verloop. Dit werd bevorderd door het feit, dat het nu eens niet regende en gebruik kon worden gemaakt van een geluidswa gen van het C.M.C. Vooral de afde lingen van het zwartblaar vee wa ren zeer regelmatig. Bij de zwart bonten was er wat meer verschil. meer malen zal worden ondervraagd. Dit houdt dan geenszins een doublure in, maar heeft wel degelijk een ei gen betekenis. Het vragenlijstje is slechts beperkt en zal hooguit enkele minuten in be slag nemen om in te vullen. De vra gen hebben voornamelijk betrekking op herkomst of bestemming, reisdoel e.d. De Ned. Spoorwegen zullen hun deel van het onderzoek doen op de beide Leidse stations en op het Voor- schotense station. Ook personeel van de busvervoersbedrijven zal mede werking worden gevraagd. De resultaten van dit onderzoek zul len de basis vormen voor vrijwel alle toekomstige verkeersmaatrege len, wegen- en bruggenplanning, bouwbeleid en tal van andere zaken in Leiden en aangrenzende gemeen ten. Uitvoering Excelsior voor Sonneheerdt LEIDERDORP Op woensdag 8 oktober geeft de Chr. Gemengde Zangvereniging „Excelsior", o.l.v. B. Siereveld, eenuitvoering in de Ge- ref. Kerk, Hoofdstraat. Medewerking wordt verleend door de organist H. Vis, en de sopraan mevrouw H. Grims-Strootman. Aanvang 8 uur. Deze uitvoering wordt gegeven ten bate van het Chr. Blindentehuis „Sonneheerdt" te Ermelo, dat zich nu reeds opmaakt voor een grootscheepse viering van zijn 50-ja- rig bestaan in april 1971. Aan de viering van dit gouden jubileum is een financiële actie gekoppeld, en in het kader daarvan worden in het land diverse activiteiten georga niseerd. Het tehuis is nu bijna 50 jaar oud, en het is daarom niet meer aangepast aan de eisen die vandaag moeten worden gesteld aan een re delijke huisvesting voor de gehandi capte mens. Kaarten zijn verkrijgbaar bij: mevr. M. J. Blijleven, Koningstraat 18 en 8 oktober 's avonds aan de kerk. KATWIJK AAN ZEE De schaak vereniging Katwijk houdt dinsdag avond de onderlinge wintercompeti- LEIDEN Donderdagavond reikte burgemeester Van der Wil ligen de erepenning van de ge meente Leiden uit aan dr. E. H. Reerink, de onlangs afgetreden presideyit-curator van de Leidse v/nAversiteit. Zoals bekend, wordt sinds 1967 deze penning jaarlijks bij gelegenheid van de herdenking van Leidens Ontzet uitgereikt. Burgemeester Van der Willigen releveerde onder meer de bijzon dere bijdrage, die dr. Reerink (69) in de jaren zestig van deze eeuw aan de universiteit en haar positie in onze stad heeft gegeven. Hij las ten slotte het besluit van B. en W. inzake de toekenning van de zilveren erepenning voor. Hier- LEIDEN In de lijst van bloed donors, die ons ter publikatic was aangeboden, bleek de naam van me juffrouw C. Eswilder foutief te zijn overgekomen. Zij behoorde tot dege nen, die veertig maal bloed hebben afgestaan; ter gelegenheid hiervan kreeg zij bloemen en geschenken. LEIDEN Maandag 6 oktober gaat adjudant van gemeentepolitie te Leiden H. Boorsma de dienst ver laten. Van 16.00 uur tot. 16.30 uur is voor alle belangstellenden ge legenheid afscheid te nemen in de kantine van het politiebureau aan de Zonneveldstraat. in wordt opgemerkt, dat dr. Ree rink van 1 januari 1962 tot en met 31 augustus 1969 president-cura tor was en dat hij in deze hoe danigheid de belangen van de gemeente Leiden op bijzondere wijze heeft gediend. Als president-curator streefde dr. Reerink er immers naarde historische verbondenheid van universiteit en stad in de eigen tijdse belangenbehartiging tot uitdrukking te brengen. Dit leidde tot aanwijsbare resultaten van Niet alleen Rien Ritter heeft gisteren de reizende beiaard op het Stadhuisplein bespeeld, ook vele jongelui die zonder dat iemand erop lette van het klavier bezit konden nemen. Harmonieuze geluiden kwa men er niet uit, maar het was d e kans vo,n hun leven. KATWIJK AAN ZEE In de kan tine van de voetbalvereniging „Kat wijk" in de Hoornes begint maandag avond om 8 uur weer het klaverjas sen voor leden en belangstellenden. Verkleinde editie van Panorama gezien ?Dan m i^rote Panorama kopen. Minstens 76 pagina's. Met kan-niet-Mlen-omslag. Jr\ Ho Tsji Minh stierf als maagd mm: BUURT 1, maandag;: Herensingel (van Medusastraat tot Lage Rijndijk), Ham broeklaan, Koollaan - geheel, Celebes- straat, Decimastraat, Sleboldstraat, Flores- straat, Bloemstraat, Formosastraat, Borneo- straat, Driftstraat, Lombokstraat, Java- straat, Medusastraat, Parkstraat, Atjeh- straat (van Koollaan tot Sumatrastraat), Ambonstraat, Madoerastraat. BUURT 3, maandag: Lage Rijndijk, Voorstraat, Sumatrastraat, Atjehstraat (van Sumatrastraat tot Soembastraat), Soem- bastraat, Balistraat, Timorstraat, Ring- kade, Bonalrestraat, Arubastraat, Surina- mestraat, Antlllenstraat. Curacaostraat, Sint Maartenstraat, Sint Eustatiusstraat, Sabastraat, Bankastraat, Billtonstraat, Koolhof. BUURT 2, dinsdag: Jacques Urlusplant- soen. Aaltje Noorderwierlaan, Cornells Schuytlaan, Diepenbrocklaan, Joh, Ver- hulststraat, Rich Holstraat, Obrechtstraat, Churchill-laan, Willem Pijperstraat, Peter van Anrooystraat, Joh Wagenaarlaan, Va- leriusstraat, v Blankenburgstraat, Julius Röntgenstraat, Mozartstraat. Bernard Sweersstraat Sweelincklaan, Eduard van Beinumsiraat, Brücknerstraat, Debussy- straat, Ravelstraat, Chopinstraat, Moe- sorgskistraat. Caesar Frankstraat, Verdi- straat. BUURT 8, dinsdag; Schubertlaan, Mah- lerstraat, Handelstraat, Beethovenlaan, Vivaldistraat, Bachstraat, Coréllistraat, Toscaninilaan, Berliozpad, Rossinistraat, Lisztpad, Mendelssohnkade. Wagnerplein, Brahmslaan, Tsjaikowskikade, Sibelius- straat, Bartokstraat, Kennedylaan, Max Regerlaan, Jozef Haydnlaan. Apollolaan. Smétanastraat, Paganinlstraat. Scarlattl- straat, Griegstraat, Donizettilaan. BUURT 5, donderdag: Paramaribostraat, Corantijnstraat, Willem de Zwijgerlaan - geheel, Abr Crijnssenstraat. Stuyvesant- hof, van Riebeekhof, Jan Pieterszoon Coenhof, Pieter Bothstraat, Albertine Ag- nesstraat, Charlotte de Bourbonhof. Ju liana van Stolberghof, Anna van Buren- hof, Marnixstraat (van Willem de Zwij gerlaan tot Volkstuinen), Zwarte Pad. BUURT 7, donderdag: Herensingel (van Medusastraat tot Julianastraat), Juliana- straat, Julianakade, Sophiastraat, Anna Paulownastraat, Alexanderstraat, Prinsen straat, Oranjestraat, Lusthof laan, Dillen- burgstraat, Nassaustraat, Mecklenburger- straat. Os- en Paardenlaan, Bernhardka- de. Marijkestraat. Margrietstraat, Irene- slraat, Beatrixstraat, Bernhardstraat BUURT 4, vrijdag; Haagweg (geheel), Rijndijk, Dijkhoflaan, Valkenburgseweg, Haagweg (tien huizen), Klikspaanweg, Da Costastraat, de Genestetstraat,, Nlco- laas Beetsstraat, Potgieterlaan, Tollens straat. Schimmelstraat, Oltmanstraat, Ha- sebroekstraat. Borgerstraat, de Lcnnep- straat, ten Katestraat, Toussaintkade, Sta ringkade. BUURT 6, vrijdag; Kneppelhoutstraat, Multatulistraat, Fred van Eedenlaan, Lo- dewijk van Deyselstraat, Albert Verwey- straat, Jacques Perkstraat, Herman Gor terstraat, Louis Couperusstraat, Hoflaan, Willem Klooslaan, Boshof, Duinhof, Meer hof Akkerhof, Weidehof, Telderskade, Mulderstraat, Gerrit Kasteinstraat, Segaar- straat, van Diemeistraat, Rooseveltstiraat (geheel). LEIDEN De senaat van de Leidse Universiteit heeft besloten het eredoctoraat in de letteren respectievelijk de geneeskunde toe te kennen aan prof. M. Bataillon, administrateur (te vergelijken met permanent rector) van het Collége de France, prof. dr. C. de Duve, hoogle raar in de fysiologische scheikunde aan de Franstalige afdeling van de Katholieke Universiteit te Leuven, en de heer W. R. Maxted van het Centraal Public Health Laboratory te Colindale (London). De erepromo ties zullen plaatsvinden tijdens de lustrumviering van 26 juni tot en met 2 juli volgend jaar. Als erepro- motors zullen optreden prof. dr. S. Dresden, prof. dr. P. J. Gaillard en prof. dr. W. R. O. Goslings. Marcel Bataillon die in 1895 werd geboren begon zijn academische stu die in 1913 aan de école Normale Supérieure, waar hij zich voorname lijk richtte op de klassieke letteren. Dank zij een studiebeurs kwam hij al spoedig in aanraking met Spanje en de Spaanse cultuur, in het bijzon der met het iberische humanisme en met de verbreiding van het erasmi aanse denken in dit cultuurgebied. In 1926 werd hij benoemd tot docent aan de Universiteit van Lissabon. Tijdens zijn verblijf in Portugal kon de jonge geleerde de hand leg gen op een aantal manuscripten, die in Spanje niet meer te vinden waren en voor de invloed van Erasmus bij zonder gewichtig bleken te zijn. De belangrijkste vondst was de „Dialo go de Doctrina Cristiana" van Juan Valdés, een soort erasmiaanse cate chismus, die de schrijver later zelf in Napels verbreidde. Ook tijdens zijn leraarschap in Bordeaux van 1926 tot 1929 zette prof. Bataillon zijn belangrijke onderzoekingen voort In 1937 volgde zijn benoeming aan de Sorbonne. Terwijl in de jaren dertig vele geleerden nog overtuigd waren in Erasmus een spotter, een scepticus, een rationalist, ja zelfs een atheïst te moeten zien, toonde Bataillon aan, dat de erasmiaanse denkbeelden juist hun grootste invloed hadden in het millieu van het Spaanse „ilimu- nismo" en zo leiddën tot vernieu wing van het innerlijk en christo- centrisch godsdienstig beleven. Het is aan de inzichten van Marcel Ba taillon te danken, dat men tegen woordig weer gevoelig is geworden voor de waarden van Erasmus' reli gieuze denkwijze. Prof. dr. Christian de Duve, die in 1917 in het nabij Londen gelegen Thanes-Ditton werd geboren, stu deerde medicijnen aan de Katholie ke Universiteit te Leuven, waar hij in 1941 de titel van doctor in de genees-, heel- en verloskunde be haalde. Na van 1941 tot 1944 assis tent te zijn geweest op de Dienst voor Kankerbestrijding was hij drie jaar aspirant voor het Nationaal Fonds voor Wetenschappelijk On derzoek. Prof. De Duve. die in de jaren 1946 tot 1948 werkzaam was op het Nobelinstituut voor Geneeskun de te Stockholm en de afdeling bio chemie van de Washinton University te Saint Louis en in 1947 werd aan gesteld als docent aan de Katholieke Universiteit te Leuven, werd in 1951 benoemd tot hoogleraar in de fysio logische chemie aan deze universi teit In 1962 werd hij tevens be noemd tot hoogleraar aan de Rocke feller University te New York. Het belangrijkste onderdeel van het werk van prof. De Duve is de ont dekking van een geheel onbekend onderdeel van de levende cel. In 1955 gaf hij aan dit cel onderdeel de naam lysosoom. Ongeveer honderd zeventig publikaties dragen (mede) de signatuur van prof. De Duve. De naam van Winston Ralph Max ted, die in 1911 werd geboren, is aan ongeveer vijftig wetenschappelijke publikaties in vaktijdschriften ver bonden. Elf hiervan, die hij alleen heeft geschreven, behandelen hoofd zakelijk onderwerpen van laborato rium-technische aard en geven on der meer methoden aan voor de classificering van streptococcen op de basis van analyse en identificering van antigenen. Zijn werkwijzen, die nu algemeen aanvaard zijn, wor den door talrijke onderzoekers in di verse landen toegepast, ook in de Verenigde Staten, waar de heer Max ted in de jaren 1962 en 1963 als American Heart Association Fellow verbonden was aan de afdeling Kin dergeneeskunde van de University of Minnesota. DEN HAAG Binnenkort is de be noeming te verwachten van mr. H. J. F. van Iterson tot directeur van heit Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds. Momenteel is hij voorzitter van de Raad van Beheer van de Stichting In donesische Pensioenen. De heer Van Iterson die 58 jaar is blijft deze func tie aanhouden. De benoemingsdaitum is 1 oktober. Mr.Van Iterson krijgt twee mede-directeuren naast zich. Kortgeleden is de directeur van het A.B.P., mr. A. O. W. D, Grosheide tot lid van de Centrale Raad van Beroep te Utrecht benoemd. AMSTERDAM Na een inleiding van de Italiaanse dirigent Vittorio Negri en tussen twee muzikale inter mezzi van het Nederlandse Blazer» Ensemble zijn vanmiddag in de Klei ne Zaal van het Concertgebouw de klassieke Ediisons uitgereikt. Het me rendeel van de 24 Nederlandse en bui tenlandse prijswinnaars was aanwezig om het beeldje en de oorkonde zelf uit de handen van de heer André Jurres. voorzitter van het Int Ge nootschap voor Hedendaagse Muziek en directeur van de Stichting Done- mus, in ontvangst te nemen. De jonge Nederlandse dirigent Edo de Waart, wiens uitvoering van de serenade in d van Dvorak met een Edison werd bekroond, zorgde voor de muzikale omlijsting van de plech tigheid. Van de buitenlanders was o.m. aan wezig de directeur van het Ensemble the Academy of St. Martin in the Fields in Londen. Hij zal vanavond optreden tijdens de Grand Gala du Disque Classique in de grote zaal van het Concertgebouw. HENGELO In verband met het omwisseMngsaanbod aan aandeelhou ders Smit Nijmegen zal Samenwer kende electronische fabrieken Holec N.V. een 7Vt pet converteerbare obli gatielening, groot f 5.372.000 uitgeven (verdeeld in maximaal 53.720 obliga ties van f 100). De looptijd van de lening is tot uiterlijk 1 juli 1985. De aflossing ge schiedt in tien gelijke termijnen, ver vallende op 1 juli, voor het eerst op 1 juli 1970. Vervroegde aflossing is toegestaan m.i.v. 1 juli 1970 t.m. 30 juni 1976 tot de koers van lOD/t pet en daarna tot de koers van 101 pet. De obligaties zijn met ingang van 1 juli 1971 t.m. 30 juni 1976 ter keuze van de houders verwisselbaar in aan delen in het kapitaal van de debitrice en wel zodanig, dat inlevering van vier obligaties van f 100 onder bijbe taling van f 50 in contanten recht geeft op nominaal f 300 aandelen, het geen derhalve overeenkomt met een conversiekoers van 150 pet. KATWIJK AAN ZEE in de UNI-zaal spreekt maandagavond om 8 uur de heer Jb. Klein Haneveld uit Bodegraven over: Gods beeldenga lerij..

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 15