OFFICIËLE START VAN ENE BIJBELVERTALING s NVV overweegt nog geen buiten parlementaire actie Smaldeel naar Gibraltar hoos over Nederland panje is optreden Restaurant gaat twee dagen in de week sluiten Idenburg houdt ontslag aan BEROFPFVGSWERK De moord aan de Vestadreef Vragen in Kamer over Verolme Twee hoogleraren aan VU benoemd SER wil adempauze voor ziekenfondsen CAROLINA YES NIEUWE LEIDSE COURANT POLITIEVERHAAL VAN N. A. M. WIJCHGEL Hor. 1. jongen, 4. oogvocht, 7. spelleiding, 9. plaats in Limburg, 11. aanloop, 13. stand, 15. deel van een boom, 16. bosgod, 17. lied, 18. vreemde munt, 20. streling, 22. gem. in Gelderl., 24. .mogelijkheid tot een gelukje, 25. krom, 28. tuchtroede, 29. ambacht (Vlaams), 30. graafwerktuig. Vert. 1. gil, 2. palmboom, 3. kweekgras (ZN), 4.^ plaats voor dui ven, 5. hoepel, 6. soort schaatsen, 8. groots, 9. deel van een schoen, 10. wolvlokje, 12. livreiknecht, 14. duivel, 18. burcht in Friesland, 19. zelfkant, 20. voorzetsel, 21. zijtak Rhone, 23. ongevulde, 24. ruwe soda, 26. schel, 27. verstandig. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horz.: 1. basta - slok; 2. ratel - te re; 3. aren - moede; 4. niet r keten; 5. den - met - aas; 6. et - port - lat; 7. wals - kr - ere; 8. IJmuiden - de; 9. nis - koet - e.k. Vert.: 1. brandewijn; 2. aar - iet - ami; 3. Steen - plus; 4. tent - mos - ik; 5. Almkerk - do; 6. stoet - tree: 7. lee - talent; 8. orde - aarde; 9. keen - steek. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM De Katho lieke Bijbelstichting en het Ne- derlandsch Bijbelgenootschap hebben gisteren samen de „Stichting Gemeenschappelijke Bijbelvertaling" opgericht. Sinds 1965 is er al voorbereidend werk verricht door enkele commis sies van het NBG en de KBS. Zij hebben de richtlijnen opgesteld voor de gemeenschappelijke vertaling, die nu door beide partijen zijn aanvaard. Men rekent dat de vertaling zeker vijf jaar in beslag zal nemen. De kosten worden geraamd op minstens 600.000 gulden. De drie principes van de vertaling zijn: 1. met eerbied voor de Hebreeuwse (Aramese) en Griekse grondtekst de intenties van de bijbelschrijvers overbrengen in het Nederlands van vandaag; 2. de deutero-kanonieke (apokrie- fe) boeken worden samengebundeld tussen het Oude en het Nieuwe Testa ment; 3. de vertaling wordt uitgegeven met niet- dogmatische voetnoten ten dienste van de lezers. Zowel het Nederlandsch Bijbelge nootschap als de Katholieke Bijbel stichting vestigen er de aandacht op, dat deze nieuwe bijbelvertaling on dernomen wordt op verzoek van de kerken. Eind 1965 organiseerde het NBG op Woudschoten een conferentie met vertegenwoordigers van verschil lende kerken. Op deze conferentie werd om een oecumenische bijbelver taling gevraagd. (Van onze parlement,sredactie) DEN HAAG Verbazing en ongerustheid. Dat was de reactie van enkele Tweede-Kamerleden op het bericht dat een Nederlands smaldeel thans een bezoek brengt aan Gibraltar. De spanning tussen Engeland en Spanje over bet bezit van deze „rots" is de afgelopen dagen gestegen, doordat een ultimatum van Madrid over „teruggave" van deze Engelse kolonie, deze week afliep en enkele Spaanse oorlogsschepen gevaarlijk dicht onder de kust voor anker gingen. Ergenis. Dat was de reactie van de Spaanse ambassadeur in Den Haag, die donderdag de ont stemming van zijn regering over dit vlootbezoek aan het ministe rie van buitenlandse zaken over bracht. Tegelijkertijd werd een vertegenwoordiger van de Nederlandse ambassade op het Spaanse ministerie ontboden. Vlaggen De Spaanse regering gaat ervan uit, dat Nederland zich in het geschil tussen Engeland en Spanje over het bezit van Gibraltar neutraal opstelt. Het Nederlandse vlagvertoon op en om het schiereiland wijst de Spaanse regering dan ook scherp van dc hand. Tijdens het bezoek van het Neder landse smaldeel zijn op Gibraltar talrijke vlaggen uitgestoken. Volgens ambassadeur Angel Sanz-Briz demon streerden de Britten daarmee dat Nederland zich aan de kant van Londen had geschaard. Het ministerie van defensie vindt dat overdreven. Het bezoek van de Nederlandse oorlogsschepen is al lang geleden vastgesteld en maakt deel uit van de najaarsofeningen, die elk jaar in het Middellandse Zeegebied worden gehouden. Daarb(j wordt Gibraltar altijd aan gedaan. Het ministerie is niet van plan van deze gedragslijn af te stappen, alleen omdat de Spaanse regering zich boos maakt. Zes schepen Dit weekeinde zullen zes Neder landse schepen Gibraltar aandoen: de kruiser De Zeven Provinciën, de fregatten Van Nes en Evertsen en dc onderzeeboten Zeeleeuw en Potvis. Het transportschip Poolster heeft al eerder ligging in de haven van Gibral tar gekozen. Enkele Kamerleden zyn van plan over deze kwestie vragen aan de regering te stellen. Dat voornemen was gisteren het sterkst bij de fractie van de PvdA. Daar stond men echter voor het dilemma dat het stellen van vragen door de Spaanse regering zou kunnen worden uitgelegd als steun aan het standpunt van Madrid. De fractie wil dat te allen tijde voor komen. Volgens de heer Visser van D'66, die ook overweegt vragen hierover te stellen, had de marineleiding deze „ongelukkige samenloop van omstan digheden" van te voren moeten zien aankomen. Ook de heer Van der Spek (pac. soc.) vindt dat Nederland wat meer rekening had kunnen houden met de uitspraak van de Verenigde Naties. In december heeft de VN een reso lutie aangenomen, waarin er bij En geland op werd aangedrongen het bestuur over Gibraltar voor 1 oktober aan Spanje over te dragen - Red.) Binnen de fracties van de regeringspartijen maakt men zich vooralsnog geen zorgen. De Nederlandse en Britse marine gaan steeds meer samenwerken. Het risico dat Nederlandse schepen dan bij een Brits-Spaans conflict worden betrokken is daardoor wat groter geworden. Als Nederland nu zijn schepen zou terugtrekken, zou dat op Spanje de indruk vestigen dat Nederland voor de Spaanse eisen zwicht. En dat is geenszins het geval, aldus woordvoerders van de vier fracties. Na enkele proefnemingen werd in 1967 tot samenwerking besloten, maar eerst moest men het eens wor den over de richtlijnen voor het ver taalwerk, terwijl ook allerlei techni sche en organisatorische kwesties moesten worden opgelost. RICHTLIJNEN Verrassend was, dat men met de richtlijnen gauwer klaar was dan met de zakelijke problemen. Enkele dingen die al bij voorbaat zijn afgesproken: Het woordje „gij" zal alleen soms in poëtische teksten, waarin de mens tot God spreekt, wor den gehandhaafd. Verder wordt het al naar gelang van de situatie ver vangen door „je", „u" of „jullie". „Discipelen" worden „leerlingen", „richteren" worden „rechters", „doop sel" wordt „doop". Over de spelling van de namen was al eerder overeen stemming bereikt.' Behalve de kanttekeningen (die niet dogmatisch mogen zijn, omdat dogmatiek valt onder verantwoorde lijkheid van de kerken in hun cate chese en prediking) zal elk bijbel boek worden voorzien van een inlei ding over achtergrond en ontstaan, over de auteur, over enkele hoofdlij nen van het boek en over de termino logie. Gestreefd wordt naar een tekst in modern Nederlands op een wijze, die thuis en op de kansel maximaal aan spreekt. Het gaat dus niet om een letterlijke studievertaling, evenmin om een bewerking die zeer klassiek is in haar taalgebruik of om een vertaling in de hedendaagse spreek taal. De vertaling zal goed hardop voor gelezen moeten kunnen worden. Daarom wordt groot belang gehecht aan de medewerking van neerlandici. Zij zullen over zinsbouw en woordge bruik het laatste woord hebben. De vertaling zal geschieden door teams van telkens drie man (twee kenners van de grondtaal en een neerlandicus). Hun resultaat gaat met de voetnoten en de inleiding naar een „lezersgroep". Daarin zitten theologen en niet- theologen, waaron der ook buitenkerkelijken. De opmer kingen van deze groep zullen door het vertalersteam worden verwerkt. Zowel voor het Oude als voor het Nieuwe Testament zal een eindcom- missie worden ingesteld, die zorgt voor de eenheid van het geheel en beslissingen neemt in kwesties, waarover in de teams geen overeen stemming bereikt werd. Om de kosten te kunnen dekken zullen het Nederlandsch Bijbelgenoot schap en de Katholieke Bijbelstich ting financiële acties voeren. Ook zal een beroep worden gedaan op de ker ken. Omdat de komende vertaling ook voor België bestemd is, zijn ook ver tegenwoordigers van het Belgisch Bij belgenootschap en de Vlaamse Bijbel stichting in het stichtingsbestuur op genomen. De nieuwe stichting staat onder lei ding van prof. dr. W. C. van Unnik, de voorzitter van het NBG. Vice- voorzitter is ds. J. du Meunier van het Belgisch Bijbelgenootschap, secre taris H. Divendal, penningmeester lAr. F. X. van Dijk, beiden van de KBS. Bestuursleden zijn verder prof. dr. C. Brekelmans (KBS), mr. D. W. O. A. Grosheide (NBG), G. J. Marseil le (NBG) en K. L. Wijnsberghe (Vlaamse Bijbelstichting). De vertalers zullen nu weldra wor- den aangetrokken, ook uit België. Voor het Oude Testament zal men ook medewerking zoeken van joodse I theologen. HAARLEM Het 90 jaar oude café-restaurant Brinkmann in Haar lem gaat twee dagen in de week sluiten omdat het de laatste drie jaar slecht heeft gedraaid. Een deel van het personeel zal worden ontslagen. Ook de bioscopen Cinema Palace en Rembrandt worden met sluiting be dreigd. De bezorgde middenstand van Haarlem heeft vorig jaar al aan de gemeente gevraagd de Grote Markt, waaraan zowel Brinkmann als de Rembrandtbioscoop liggen, voor auto's toegankelijk te maken. Hier is echter niet op ingegaan. Het ge volg is dat het plein 's avonds een verlaten indruk maakt. DEN HAAG Prof. dr. Ph. J. Idenburg heeft donderdag in een on derhoud met staatsecretaris Grosheide zijn voornemen om ontslag te nemen als voorzitter van het bestuur van de Stichting onderzoek van het onder wijs niet doorgezet. De moeilijkheden over het bedrag dat op de begroting-1970 voor de on derwijsresearch via SVO is uitge trokken (2,7 miljoen gulden) schijnen vooral veroorzaakt te zijn door een tijdsfactor. Het ministerie heeft zich gehouden aan een uitgavenprognose van SVO, die het vorig jaar reeds werd opgesteld. Toen de stichting daarna een opgave voor 1970 presen teerde die aanzienlijk hoger lag, had O. en W. de begroting voor 1970 al zover klaar, dat het bedrag voor de onderwijsresearch niet meer ver hoogd kon worden. De moeilijkheden zullen nader be keken worden. Hoewel de staatsse cretaris geen toezegging heeft gedaan voor verhoging van de steun aan SVO, is het verloop van het gesprek kennelijk van die aard geweest, dat prof. Idenburg voorlopig nog als voorzitter van de Stichting voor on derzoek van het onderwijs aanblijft. NED. HERV. KERK Bedankt voor Beverwijk (toez.:> J. P. Roon te Katwijk aan Zee; voor Kortenhoef: M. J. Pool te Slooten (Fr.). Moge Shirley Temples ster aan het Hollywoodse firmament niet meer schitteren als weleermet haar nieuwe functie als lid. van de Amerikaanse delegatie bij de Verenigde Naties kan ze een nieuwe carrière tegemoetzien. Hier begroet minister Luns Shirley Temple, die nu als me vrouw Black in de VN-wereld opereertop hoffelijke wijze bij een privêlunch voor ministers van buitenlandse zaken in New York. Het vervolg op het feuille ton en de stripverhalen vindt men in ons Zondagsblad. 85 I „Bij Buurmalsen is tevergeefs naar de Opel Record uitgeke ken. Er wordt verondersteld dat Geurtsema lont geroken heeft en de zijweg naar Asch is ingeslagen en zich nu op de weg naar Kesteren o£ naar Tiel bevindt." „Naar Tiel", zei Vester overtuigd, zodra de omroeper zweeg. „Waar zou hij de meeste kans hebben de rivier over te steken? uitte hij zijn gedachten hardop. „Achter Tiel, die kant naar Ochten uit zijn nog veer diensten waar voertuigen overgezet worden, meneer. Ik her-w inner me dat omdat ik er eens een fietstocht gemaakt heb", zei Erik Offering. „Daar zal hij dan waarschijnlijk wel op af gaan. Als wij dan bij Tiel naar de overkant gaan en daar de rivier volgen lijkt het mij dat we een goede kans krijgen hem te vinden". „En als hij nu eens aan deze kant blijft, wat dan?", vroeg Timmermans. „Dan zullen de anderen hem wel te pakken krijgen, maar ik ben overtuigd dat hij alle oversteekplaatsen zal nagaan en alles op alles zal zetten om van een van die gebruik te maken". „Maar het is toch ook mogelijk dat hij in de richting van Arnhem gaat om de Duitse grens daar te bereiken", veron derstelde Timmermans. „Ik geloof niet dat hij dat zal doen. Je moet tegenwoordig wel terdege met alle sluippaadjes op de hoogte zijn wil het je gelukken onopgemerkt de grens te passeren. Juist omdat hij de streek waar hij vandaan komt natuurlijk als zijn broekzak kent, geloof ik zeker dat hij zal proberen daèrheen te gaan". „Ja, waarschijnlijk heb je wel gelijk", stemde Timmer mans na enig nadenken toe. „Misschien kunnen wij feitelijk net zo goed aan deze kant blijven en van Tiel naar Ochten rijden. Als we er een flinke vaart achter zetten moeten wij daar toch eerder kunnen zijn dan hij, dacht je niet?" „Dat lijkt me wel, ja, omdat hij de binnenwegen volgt naar ze zeggen en dan kan hij niet met een te grote snelheid rijden". Bij de overgang over de Waal bij Tiel stonden twee agenten op wacht. Verster stelde hun enige vragen. „Ja", kreeg hij ten antwoord, „we zijn hier om uit te kijken naar een licht-beige Opel Record met een groen dak." Maar over de veerponten in de buurt van Ochten wisten ze hem niets te vertellen, ook niet of ze wel of niet bewaakt werden. Hij liet het erbij en reed met grote snelheid de weg op in de richting van Ochten. Een eind verder moesten zich ergens, niet ver van elkaar de twee veerdiensten bevinden die, volgens Offering, ook voor het overzetten van voertui gen werden gebruikt. „Waar zijn die veren zo ongeveer, Offering?" vroeg Verster. „Nog een eindje voorbij Ochten. meneer. U moet de smal lere weg straks rechts afslaan. Die maakt wel een bocht, maar komt bij die twee ponten uit, een rechts en een iets verder naar links." Verster volgde de aanwijzing en toen ze de rivier weer aderden hadden ze plotseling het uitzicht over beide pon ten. Verster remde met een onderdrukte vloek. Links van hen was de pont afgevaren. Zij bevond zich zowat in het midden van de stroom en de gezochte Opel Record stond erop. Timmermans greep naar de verrekijker terwijl Verster woedend de claxon liet loeien en richtte zijn blik op hun prooi die zich zegevierend naar de overkant liet brengen. „De voerman heeft ons wel gezien, hij keek even deze kant op, maar hij wordt blijkbaar gedwongen door te va ren", deelde hij mee. Verster stak zijn hoofd naar buiten. „Hier politie... onmiddellijk terugkeren!" riep hij met doordringende stem. Er werd niet op gereageerd. Hij haalde zijn revolver te voorschijn en loste een schot in de lucht, maar ook dit leverde geen resultaat. „De man durft niet terug te keren, Roelf. Je kunt aan zijn hele houding zien dat hij bang is", zei Timmermans. (Wordt vervolgd) DEN HAAG Het socialistische Kamerlid H. van den Doel heeft de ministers Witteveen en De Block schriftelijke vragen gesteld over het krediet aan Verolme. Met name vraagt hij of de Staat ten behoeve van Verolme nog andere risico's op zich heeft genomen dan die welke voortvloeien uit de garan- tjes voor de kredieten van 105 mil joen gulden en het overbruggingskre diet van 25 miljoen, te verlenen door de Nationale Investeringsbank. De heer Van den Doel schrijft in een toelichting dat blijkens de jaar verslagen van de Nederlandse Cre- dietverzekering Maatschappij belang rijke bedragen ten behoeve van de export van schepen zijn herverze kerd ten laste van de Staat. Daarbij rijst z.i. de vraag in hoeverre de staat bijzondere risico's loopt uit hoofde van de gang van zaken bij Verolme. AMSTERDAM Aan de Vrije Universiteit zijn twee gewone hoogle raren benoemd in de medische facul teit: dr. A. J. van Hillegondsberg (kaakorthopedie) en dr. E. van Dijk (huid- en geslachtsziekten). AMSTERDAM De heer A. de Boon, vice-voorzitter van het NVV, acht de tijd nog niet rijp voor het voeren van een buiten parlementaire actie nu de Twee de Kamer de Loonwet van mi nister Roolvink heeft aanvaard. Het is hier niet de plaats om beslissingen over stakingen of beto gingen uit te lokken om daarmee druk op de Eerste Kamer uit te oefe nen, aldus de heer De Boon donder dag op het driejaarlijkse NW-con- gres. Op elke vergadering van het vak- bondsbestuur zal dit punt ter sprake komen. Gestreefd wordt naar een ge zamenlijk beleid in deze met een of beide andere confessionele vakcen trales, verzekerde de heer De1 Boon. DEN HAAG De Sociaal-econo mische raad acht het gewenst dat in de ziekenfondswet een voorziening wordt getroffen, dat het. verstrek kingenpakket gedurende maximaal een jaar gehandhaafd blijft als tus sen de ziekenfondsen en artsen of geneeskundige instellingen geen ak koord kan worden bereikt over een nieuwe overeenkomst. Ook de hono raria zouden gedurende die periode „bevroren" moeten worden. Lappie Loep en het geheim van de degenstok tl. Het eiland bood een troosteloze aanblik. Overal waar je ceek waren rotsen. De bodem, waar al die losse rotsen op agen. was nog harder dan de rotsen zelf. Steen, steen en log eens steen. Jonas legde de beide houwelen op de grond en ging er laast staan. "Eens kijken, waar de schat verborgen moet lig gen..." begon hij, het perkament uitrollend. Lappie keek vol nieresse mee. "Dat is de situatieschets.... Zo, de N van icrden naar boven, dan moet daar de schat begraven lig- ;n.... kijk eens, dat is natuurlijk zee. want dat zijn golflijn- ïs, en daar vlak bij ligt de schatLappie knikte. "Maar «as, heb je het Noorden wel goed? Die N van de kaart moet gelijk zijn met het echte Noorden.... Weet jij dat zo maar uit je hoofd?" Johas keek Lappie verstoord aan. "Er staat toch een N op de kaart en die betekend toch Noordvroeg hij kribbig. Lappie haalde de schouders op. "Laten we het aan de schipper vragen, die heeft een kom pas...." "Neen Lappie, Jonas knapt alles alleen op, dal weet je toch!" De schipper was niet eens te spreken. Die liep aan de ande re kant van het eiland om eieren te zoeken van zeevogels. "Lekker om te bakken", mompelde hij, zich de mond lik kend. - Kareltje Knetter en de Bos-bubbel 1: Het was winter gewor den en de sneeuw dwar relde neeT in dikke vlok ken. Heel het landschap was overdekt met een mollige dikke sprei en de bomen van het Rijkhuy- zense Bos stonden roerloos temidden van al die blanke pracht. Maar temidden van al die roerloosheid was het bewegende fi guurtje te zien van een klein parmantig jongetje. Dat was Kareltje Knetter, de ijverige pientere leer jongen van de dorpssmid J. J. F. Verholen. Karel tje was een flinke wande ling aan het maken, want hij hield van de sneeuw. Hij was van plan om te gelijk een oogje te wagen aan de vele denneboompjes, die in het bos ston den, want het liep tegen de kerstdagen en er moest van 't jaar maar eens een gezellig boompje opgetuigd worden in de smidswoning. Zo wandelde Kareltje Knetter dus vrolijk en opgewekt door het bos en hij merkte niet dat Simon de Stroper hem stond na te gluren van achter een dikke boom. „Wat mot dat jong op mijn jachtgebied?" dacht Simon. „Dat is dat kleine, eigen wijze hullepie van Verholen. Bapperdemallehazestrik! As-ie maar van me valletjes en me klemmetjes afblijft! Anders za'k hem leren!" Nu was Kareltje natuurlijk helemaal niet van plan om aan de ontwettige bedrijfsmaterialen van Simon de Stroper te komen. Kareltje had van dat soort dingen helemaal geen weet en hel interesseerde hem geen zier. Hij was een eindje verder gelopen en toen werd zijn aandacht getrokken door héél andere dirigén, zoals bijvoorbeeld het zwakke hulpgeroep van een stem, die van ver jweg tussen da bomen klonk

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13