Schiphol hij springen taak van Zestienhoven a Tten jaar strijd Onzekerheid op monetair gebied noopt tot reserves STOPPEN OF DOORGAAN UITSTEL SPAART RENTE Doorgaand verkeer verboden Arsenal weigert aanbod Estudiantes Financieel weekoverzicht Grandioos platenfeest met Edison-winnaars Overbrugging tot aanleg tweede luchthaven ZATERDAG 4 OKTOBER 1969 LONDEN De Engelse club Ar- senal heeft een poging van de Estu- dianyes, wereldkampioen der club teams, om de slechte betrekkingen tussen de Argentijnse en de Engelse voetbalwereld te verbeteren, van de hand gewezen. De Argentijnen die verleden jaar afspraken met Arsenal en Birmingham niet nakwamen, heb ben Engelse clubs verzocht om deze maand wedstrijden tegen hen te spe len op basis van vergoeding van on kosten Estudiantes speelt woensdag tegen AC Milan in een wedstrijd om de wereldbeker. (Van onze kerkredactie) ROME Na tien jaar strijd hebben baptisten in een klein Italiaans dorp eindelijk hun kerk in gebruik kunnen nemen. luchtreizigers kunnen wel overstap pen in Londen en Zurich maar dat brengt extra wachttijd mee en de frequentie is niet hoog genoeg. Een aantrekkelijker situatie zou volgens ir. Brouwer zijn als bijvoor beeld Lufthansa of SAS op hun rei zen naar bijvoorbeeld Amerika Rot terdam zouden aan doen. KLM doet iets dergelijks bij vluchten naar Ca racas en Lima via Zurich, Frankfort en Lissabon. Niet vol De huidige baan laat niet toe dat volgeladen of volgetankte vliegtuigen er gebruik van kunnen maken. Dat zou in het huidige geval een extra landing kosten elders om te tanken. Het is waarschijnlijk dat bij inter continentale verbindingen Schiphol reizigers verliest, maar er komen ook talrijke reizigers die anders niet zou den gaan vliegen omdat naar de me ning van de heer Brouwer de toekom stige luchtpassagier heel wat discri- minerender over zijn rcisfaciliteiten zal oordelen da nmen nu doet. De heer Brouwer meent dat de ont wikkeling van de luchtvaart een her ziening van de verhouding Schiphol - Rotterdam nodig maakt zo dat naast een ontplooiing van Schiphol een evenredige ontwikkeling van de Luchthaven Rotterdam gerechtvaar digd lijkt. Een baan met een lengte van 3500 meter is een basisvoorwaar de om mee te kunnen doen. Deskun digen hebben volgens de heer Brou wer berekend dat deze lengte zeker voor enkele tientallen jaren voldoen de zal zijn. Groei In zijn rapport heeft de heer Brou- j I wer ook opgenomen gegevens over I de groei van de luchthaven. In het I afgelopen jaar werden 203.600 passa- i giers op de lijnvluchten vervoerd en 176.897 op de chartervluchten. Op de luchthaven zijn in totaal vijfhonderd mensen werkzaam van wie 14 lin overheidsdienst. De Rotterdamse luchthaven is verder de thuisbasis voor 46 vliegtuigen. Het nieuwe sta tionsgebouw zal per jaar drie miljoen passagiers kunnen verwerken, ee nge- tal dat overeenkomt met de progno ses van het bureau Management Sciences Ltd. Brouwer dat als er geen overheidsbe- zwaren tegen de aanleg van een lan ge startbaan zouden bestaan, de on teigening van de nog niet in gemeen- tebezit zijnde benodigde gronden (ten dele liggend op het grondgebied van de gemeente Berkel en Rodenrijs) moet beginnen. Hij schat dat met de grondaankoop een bedrag van vijf tien miljoen is gemoeid. De kosten voor de eventuele aanleg van een startbaan worden in het rapport niet genoemd... AMSTERDAM De effecten beurs was deze week ongeani meerd gestemd doordat Wall Street opnieuw lager kwam, ter wijl de onzekerheid op monetair gebied tot reserve noopte. Het Dow-Jonesgemiddelde voor in dustriële aandelen kwam in Wall Street op 801, maar de barrière van achtmaal pari werd nog niet doorbroken. Als dat zou geschie den, vreest men een verder af glijden van de markt in Amerika. Er werd ter beurze veel gesproken over de monetaire crisis, nu de Duitse mark zwevende is gemaakt tot het tijdstip, dat een nieuw kabinet zal zijn opgetreden. Algemeen beschouwt men de huidige situatie als een inte rimtoestand en een inleiding tot een revaluatie van de Duitse mark. Eindelijk zal de Bondsregering „kleur moeten bekennen" en de wis selkoers in een meer reële verhouding moeten brengen met die van andere valuta's. In hoever hier landen als Frankrijk, Engeland, Amerika schul dig staan aan het bedrijven van in- flatore politiek, welke de positie van de nationale valuta's tegenover de Duitse mark zwakker heeft gemaakt, zullen we nu niet nader bespreken. In ieder geval moet de Duitse mark, gedwongen door de econo mische ontwikkeling en de kapi taalstroom, het hogerop zoeken, met het gevolg, dat de Duitse produkten in andere landen duurder en buiten landse artikelen in West-Duitsland goedkoper worden. Nieuwe kabinet Men heeft de wisselkoers .van de mark „zwevend" gemaakt, omd&f de verantwoordelijkheid voor een mone taire manipulatie voor rekening van het nieuwe kabinet behoort te ko men. Uit de gang van zaken op de wis selmarkt gedurende de laatste dagen kan men overigens wel afleiden, dat de wisselkoers minstens 5 a 6 pet. hoger zal komen te liggen, misschien wel meer, maar dat hangt af van de verdere gang van zaken op de wissel markt en in Duitsland zelf. Gelijk men weet, is daar het loon- en prijspeil op drift gekomen en daarbij is de ijzer- en staalindustrie met een loonexplosie voorop gegaan. Verder is ook de vraag, wat er gebeurt met de export- en importbe lasting. Blijft die bestaan, of wordt die in de komende revaluatie ver disconteerd? Tenslotte blijft de vraag, welke re actie de Duitse herwaardering zal hebben op andere valuta's. Voor de Franse, Amerikaanse en Britse valu ta's betekent een opwaardering van de Duitse mark een verademing en geen wonder, dat een revaluatie van de Duitse valuta daar met vreugde zou worden begroet. Gulden Wat zullen verder de sterke valu ta's doen, zoals de Zwitserse frank en de Nederlandse gulden? Deze doen op de wisselmarkt een agio, maar dat wil niet zeggen, dat ze de eventuele Duitse stap zonder meer zullen vol gen. Wij zijn van mening, dat ons land beter doet om de gulden de gul den te laten, gezien de interne loon- en prijsverhoudingen, welke volgend jaar bepaald niet gemakkelijk zullen liggen. Een revaluatie van de Duitse mark is overigens wel gunstig voor onze export, daar die een stimulans krijgt, maar de invoer uit Duitsland wordt duurder. Er gaat een grotere span ning, komen op ons-prijspeil (duurde re Duitse produkten), de overspanning in de economie kan door meer export- orders groter worden, terwijl er al zulk een gebrek aan arbeidskrachten bestaat. Het Internationale Monetaire Fonds heeft besloten om de trek kingsrechten der aangesloten landen per 1 januari 1970 aanmerkelijk te verruimen. Die trekkingsrechten noemt men wel het „papieren goud" en dat gaat in de toekomst misschien nog wel verder het echte goud als monetaire basis uitschakelen. In de vergadering van het Fonds heeft dr. J. Zijlstra, de president van de Nederlandsche Bank, het pleit ge voerd voor meer flexibele wissel koersen, waarover wij onlangs schre ven. Hij verklaarde later, dat derge lijke wisselende pariteiten een straf maatregel konden betekenen voor landen, die geen goed economisch be leid voerden. Er staat dus op het monetaire front nogal wat te gebeuren in de komende tijd. Rederijen Drie grote Nederlandse rederijen, de Kon. Java China Pakctvaart Mij., Stoomvaart Mij Nederland, Konink lijke Rotterdamse Lloyd hebben aan gekondigd in fusiebesprekingen te zijn, welke waarschijnlijk dit jaar nog zullen worden afgerond. Wc kun nen deze besprekingen niet anders dan toejuichen en hebben ons her haaldelijk erover verwonderd, dat onze rederijen zo weinig toegankelijk waren voor de nieuwe tijd in de zin van „eendracht maakt macht." Als de fusie doorgaat en dat zal wel, dan ontstaat een concern, dat over circa 160 schepen beschikt met een omzet van ruim 600 miljoen en een personeelsbestand van bijna 12.000 man. De fusie zal op eenvoudi ge wijze kunnen geschieden via de Nederlandse Scheepvaart Unie, die houdstermij is van de meerderheid Ook het slotnummer, de derde so nate voor strijkers in C van Rossini, een bijzonder hoogtepunt van dit fes tijn, met onder meer indrukwekkend spel van contrabassist en eerste cel list, leverde een ovationaal applaus op, waarop het ensemble nog de Wals uit de Serenade voor strijkers van Tsjaikowsky speelde de op name van dit werk leverde het en semble dit jaar de Edison op. P. Veenstr". (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Belangrijkste uitgangspunt van het rapport van ir. Th. Brouwer over de Luchthaven Rotterdam is het „vol ra ken" van Schiphol. Voor een tweede aanvullende luchthaven zou een terrein bij de randstad gezocht moet worden van 30 tot 40 vierkante kilometer. De heer Brouwer gaat er van uit dat het me de in verband daarmee pas over 20 tot 25 jaar mogelijk zal zijn een dergelijke grote haven in gebruik te nemen. (SCHIPHOL) Die periode zou ge rekt kunnen worden als de Luchtha ven Rotterdam Schiphol zou kunnen bijspringen. Daarmee wordt dan te vens een aanzienlijke rentebesparing bereikt. Bovendien kunnen de allerlaatste ontwikkelingen dan worden inge bouwd. Voor de Luchthaven Rotter dam ziet de heer Brouwer drie moge lijkheden, beëindiging van de exploi tatie nu, doorzetten op de bestaande houden van een lokale luchthaven zeker voor een periode van 20 tot 25 jaar. Beëindiging van de exploitatie zou financieel niet ongezond zijn. De ge dane investeringen (tot nu toe 37 miljoen en in de jaren 1969 en 1970 og eens 11.500.000) zouden dan in eens afgeschreve nkunnen worden en jaarlijkse verliezen worden voorko men. Bovendien zou dan grond voor stadsuitbreiding vrijkomen. Tot deze beslissingen zou men, al dus de heer Brouwer, moeten komen als zou vaststaan dat luchtvaartbe hoeften van Rotterdam en zijn omge ving in de komende jaren bevredi gend door Schiphol zouden kunnen worden gedekt en dat verdere exploi tatie grote verliezen zou meebrengen. Kwijnend Volgens de heer Brouwer is de ver binding over de weg tussen Rotter dam en Schiphol nu nog voldoende alhoewel de reiskosten niet helemaal te verwaarlozen zijn. Hij wijst er ech ter op dat de tijd steeds belangrijker wordt. Hij haalt aan het voorbeeld van de twee vliegvelden bij Washing ton waarbij de minder goed geoutil leerde het veel drukker heeft dan de modernere waarheen het veertig mi nuten rijden is. Deze luchthaven leidt zelfs een kwijnen dbestaan. Een luchtreiziger verlangt na aan- kimst zo snel mogelijk liefst per taxi naar de plaats van bestemming te reizzen. De afstand Schiphol - Rotter dam is daarvoor te kostbaar. Deze tijdfactor speelt nu nog niet ziFn be langrijke "tol. Maar bij het sterk groeiende aantal luchtreizigers zal dit aspect echter een toenemende be tekenis krijgen, ook bij de keuze van vestigingsplaats voor kantoren en bij de frequentie van hotelbezoek. Bovendien zullen bij kortere vlieg- tijden de landreistijden zich steeds schriller gaan aftekenen. Overigens zal de reis over de weg tussen Rotter dam en Schiphol door het toenemen de wegverkeer steeds meer tijd in beslag nemen. Wat de luchtvracht betreft, pleit de heer Brouwer voor een vrij entrepot op de Luchthaven Rotterdam. Meedoen Het behouden van de eigen luch thaven is verder nodig om een Rot terdamse siem te laten klinken bij de plaatsbepaling van de tweede natio nale luchthaven. Als Rotterdam zich nu helemaal op Schiphol zu verlaten dan zou het veel gemakkelijker voor de regering zijn die tweede luchtha ven elders in het land. Nu kan de Rotterdamse agglomera tie bewijzen de luchtvaart nodig te hebben. De heer Brouwer meent dat het verkeer door de lucht zo veelvuldig en van zo groot gewicht zal worden dat het al of niet innig verbonden zijn met zijn luchthaven voor elke stad zal overeenkomen met het be lang wat ongeveer een eeuw geleden steden terecht hebben gehecht aan hun contact met de spoorweg. Al wa ren er ook toen velen die trekschuit en diligence als een blijvende toerei kende verkeersvoorziening beschouw den. Behalve het nieuwe stationsge bouw is ook de langere baan nodig om up to date te blijven. Een luchtha ven uitsluitend voor Europese verbin dingen is niet aantrekkelijk voor luchtvaartmaatschappijen. Deze lij nen renderen pas bij een 90 procents bezetting tegenover 40 procent op de intercontinentale lijnen. Rotterdamse De nieuwe startbaan moet een lengte krijgen van 3500 meter. De baan ligt aan de andere zijde van de zogeheten Doenkade. Het meest noordoostelijke deel ervan ligt op het gebied van de ge meente Berkel en Rodenrijs. De lijn met kruisje geeft op de teke ning die grens aan. De verbin ding van de nieuwe baan met het bestaande platform gebeurt met een viaduct over de Doen kade. In het oosten raakt de nieuwe (evenals trouwens de bestaande baan de spoorlijn Rotterdam Den Haag. Daarnaast ligt de nieu we provinciale weg 19 die samen met de Doenkade een belangrijke rol zal spelen. Aan beide wegen wordt gewerkt. De provinciale weg 19 zou als de plannen door gaan eveneens onder de nieuwe start- en rolbaan door moeten worden geleid. Geheel links ligt de rijksweg 13 tussen Rotterdam en Delft Den Haag. Verkeerstechnisch ge zien is de ligging dus ideaal. Tien jaar geleden be gon de kleine baptisten gemeente in Sant Angelo in Villa de bouw van hun kerk. Hun dorpje ligt tachtig kilometer ten zuiden van Rome in een sterk rooms-katho- lieke streek. Herhaalde malen moest het werk worden stop gezet op last van de plaatselijke autoriteiten: Tal van processen wer den gevoerd. Onlangs kon de kerk worden voltooid. „Er is nu veel veran derd. Wij geloven, dat dit Gods weg is geweest, om het evangelie tot de mensen te laten doordringen", zegt ds. Giuseppe Morlachetti. Ongeveer de helft van de vierhonderd dorpelingen is tijdens de bouw- «trijd baptist geworden. van aandelen in genoemde onderne mingen. Men kan de Scheepvaart Unie een omwisselingsaanbod laten doen op de bij het publiek uitstaande aandelen. Mogelijk wordt ook de Verenigde Nederlandse Scheepvaartmij, een dochtermij van vrijwel alle grote re derijen, bij de fusie betrokken. Hier van staan echter geen aandelen ter beurze uit. Scheepvaart Unie was gisteren 123 tegen vorige week 119. De Westlandsche Hypotheekbank is met rente-index-pandbrieven geko men, waarbij de hoogte der rente ge koppeld wordt aan het effectieve rendement van een viertal staatsle ningen. Op die wijze volgt men de ontwikkeling van de rente op de voet, daar eenmaal per jaar deze op nieuw wordt vastgesteld. Bij een opgaande rentevoet is dat prachtig, want dan krijgt men tel kens meer renté, maar als de rente zakt, daalt het rentepercentage der Wie zin heeft in een nat pak I kan op deze plaats niet terecht. In Leeuwarden, waar dit bord op een brug is geplaatst, zijn ge noeg zwembaden om te „pootje baden", zo zal het gemeentebe stuur hebben gered°neerd. Van daar dit bord. pandbrieven eveneens. Een voordeel is, dat de koers rond pari kan blijven draaien, een nadeel, dat de rente voordelen bij een dalende rentevoet niet worden genoten. Onvoldoende capaciteit van Duitse stadions KOBLENZ Voor het tornooi om het wereldkampioenschap voetbal, dat in 1974 in West - Duitsland wordt gehouden, hebben zich negen steden kandidaat gesteld. Het zijn Muenchen (80.000 toeschouwers). Han nover (75.000), Hamburg (72.000>, Frankfort, Keulen en Dusseldorf (elki: 70.000), Gelsenkirchen (68.000), Stuttg-. art (66.000) en Dortmund (60.000). Veel van deze stadions voldoen ech-^ ter niet aan de huidige eisen van de UEFA, vooral wat betreft de terrein- verlichting. In een stadion kan een maximale sterkte van 700 tot 800 lux aangebracht worden zonder dat de spelers verblind worden. De capaci teit van de gegadigde stadions be-1 draagt echter slechts 250 tot 450 lux.; Voor het uitzenden van de wedstrij- den in kleur op de televisie is een lichtsterkte van 1800 lux vereist Amsterdam Temidden van een bloemen- en planten- weelde bracht het in korte tijd beroemd geworden Engelse kamerorkest, de „Academy of St. Martin in the Fields", onder aanvoering van violist Meville Marriner, vrijdagavond een bij zonder intieme en feestelijke sfeer in de Grote Zaal van het Concertgebouw. Met zijn hoog staande, verfijnde en toch zo meeslepende muciseertrant heeft het ensembledit jaar weder om winnaar van een Edison het publiek volledig in zijn ban weten te houden. Daar kwam nog bij, dat nog enkele andere Edison-winnaars als solisten fungeerden: de Zwitserse sopraan Edith Mathis, de fluitist Jean-Pierre Gisteren zijn tijdens een bijeenkomst in de Kleine Zaal van het Concertgebouw in Am sterdam de Edisop.s-1969 uitge reikt 24 in totaal. Hier van links naar rechts Karl-Heinz Stockhausen, componist, Anne- lies Rotenberger, die de prijs van Robert Heger in ontvangst nam en Edo de Waart, leider van het Nederlands Blazers ensemble. Rampal en onze landgenoot, de cem balist Gustav Leonhardt. Direct al in het openingsnummer, het eerste Con certo grosso uit op. 6 in plaats van het eerst aangekondigde zesde van George Friderick Handel, werd men geconfronteerd met die zeldza me klankschoonheid, waaraan „The Academy" zijn faam te danken heeft. Jean- Pierre Rampal was hierna de gevierde solist tijdens een uitvoe ring van het concert voor fluit en strijkers in a één van de weinige op dit gebied in mineur van „II pretro rosso", Antonio Vivaldi. Ook Rampal was het levende bewijs van de juiste keuze van de jury, want wat deze musicus met zijn gouden fluit presteerde, niet in het minst in het gevoelige middendeel, zullen de aanwezigen niet licht vergeten. Hét strijkerscorps gaf hem uitstekend par tij met uitermate expressief spel. Het gedeelte voor de pauze werd afgesloten met een weergave van Bachs vijfde Brandenburgse concert met als solisten aanvoerder- violist Neville Marriner, fluitist Rampal en clavecinist Gustav Leonhardt. Het was jammer, dat het geluidsvolu me van de cembalo zo gering was, dat het spel van Leonhardt meerma len werd overstemd door de anderen, want wat hij presteerde was van ni veau en zeer stijlvol. Nadat het orkest met schitterend solistisch werk van de beide hobois- ten het gedeelte van na de pauze had ingezet met Handel's Sinfonia uit „Solomon" bekend geworden van de momenteel voor de zeer lage prijs van ƒ7,90 verkrijgbare Promotion L.P. was de beurt aan de so-^ praan Edith Mathis. Zij zong we derom feilloos bijgestaan door de „Academy" Mozart's Concertaria „Voi avete un cor fedele", K.V. 217 buitengewoon gaaf, en met haar ver tolking van Recitatief en Aria uit Le nozze di Figaro bewees zij, dat zij tot de beste Susanna's van het ogenblik gerekend kan worden, zo helder en edel was haar zang. Een toegift kon na deze ontwape nende weergave niet uitblijven, en zo zong soliste nog met veel succes de eveneens door Mozart voor Aloysia Weber gecomponeerde Aria „ftimmt meinen Dank".

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 11