MAVO-SCHOLEN ZWOEGEN OP MAMMOET-ENQUETE Labour eist gelijke rechten in Ulster DUBCEK GEHEEL BLIJKT TOCH NIET UIT DE GRATIE Directies willen niet met stakers praten Alles tellen en meten Vrouw van 92 urenlang mishandeld „Britse vloot samen niet de Nederlandse" Formulier met 69 inlegvellen Internatio venvacht hoger dividend MAN RIJDT IN OP VROUWEN Actie Sjaloom voor nieuwe werkplaats 7 DINSDAG 30 SEPTEMBER 1969 (Van onze onderwijs- redacteur DEN HAAG Hoe veel schroevedraaiers en tangen zijn er voor de handenarbeid beschik baar? Hoeveel bedra ding en bekabeling heeft de school? Over hoeveel borstels, dwei len en sponzen beschikt men? Wat is het aantal kurken, rubberstoppen, reageerborsteltjes en slangklemmen? Hoeveel asbestkoord is er en hoeveel filtreerpapier, hoeveel gasslangen, koe- lerslangen en plastic slangen, hoeveel lak moespapier blauw en hoeveel lakmoespapier rood? De ruim 1100 mavo- scholen die ons land telt, zijn gesteld voor een uit voerige enquête over hun inrichting. In alle zalen, lokalen en kamers, gan gen, hallen en trappen, garderobes en werknissen, toiletruimten, bergruim ten en andere ruimten van de school, haar ter reinen, velden en opstel len moeten de leer- en hulpmiddelen, technische installaties en materialen en het meubilair ge ïnventariseerd worden. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen wil geïnformeerd worden over de aanwezigheid van potloodslijpmachines en prullebak- ken, maar evengoed over buisjes met vloeibaar S02 of C02, over hars en een galtonfluitje en ook over kwartsplaatjes, rechtsdraaiende zo wel als linksdraaiende. De scholen dienen breinaalden en vlierpitbolletjes te registreren, mika- plaatjes voor interferentie, stekkers, dubbelbrekend kalkspaatkriatal (ge polijst) een lap natuurzijde en buig baar kopergaas, schuifweerstanden, verbindingsslangen, afdruiprekken en pijpsteeldriehoeken. Een omvangrijke opgave, waarbij nog wel eens leerlingen kunnen wor den ingeschakeld, is het nameten van het aantal meters planken, in rekken, de vierkante meters deuroppervlakte van losse en vaste kasten en de deur- oppervlakte van losse en vaste vitri nes. Dit alles moet worden vermeld op een formulier met niet minder dan 68 inlegvellen, in viervoud. Het eerste en tweede exemplaar zijn bestemd voor het departement, het derde voor de inspecteur en het vierde mag de school zelf houden. Deze omvangrijke inventarisering houdt verband met de invoering van de Mammoetwet. Op het hoofdformulier staat nog dat de papieren uiterlijk 1 februari van dit jaar ingevuld moesten zijn, maar vele scholen ontvingen de stukken pas in juni. De sluitingsdatum voor inzending is nu 1 november gewor den. Wél invullen Een andere wijziging was dat een vetgedrukte tekst die op 66 van de 68 inlegvellen voorkomt, vervallen is verklaard. Dit was voor de scholen een tegenvaller. Het formulier zegt namelijk dat de prijs van de artike len per stuk en voor het totaal (ver- Bestemd voor Min. v. O. en W. Inventarisatie leer- en hulpmiddelen en meubilair v v.w.o., h.a.v.o. en m.a.v.o. Code 4. Overige Inrichting' Wandversiering (code 4.36) Niet invullen Serviesgoederen (code 4.75) (vervolg) Niet invullen artikelen aantal totaal p. stuk artikelen aantal p. stuk toteal 1. aquarellen 30. koffiezetmachine! 2. ceramleks 31. koffiezakken 3. etsen 32. kookplaten 4. glaswerken 33. koppen en schotels 5. gouaches 34. kraankannen 6. gravures 35. kurketrekkers 7. houteneden 36. lepels 8. kruisbeelden (kunetuitv.) 37. luchtverversers 9. krijttekeningen 38. mandjes 10. linosneden 39. melita-kannen 11. litho's 40. melkkannen 12. mozaiekjes 41. melkkokers 13. olieverfschilderijen 42. messenbakken 14. plastieken 43. messen 15. reproducties 44. ontbijtborden 16. sculptures - kleine 45. pannesponzen 17. tekeningen 46. roomstellen 18. wandkleden 47. schaaltjes 19. wi8sellijst9n 48. schenkkannen 49. snelkookpannen BRUSSEL Vier gemaskerde jon gemannen hebben zondagavond in Antwerpen urenlang een 92-jarige vrouw in haar woning gefolterd om haar te dwingen te zeggen, waar zij haar geld had geborgen. Toen de vrouw, Alice van den Bosch, 's avonds om acht uur thuis kwam, werd zij in haar appartement door het viertal opgewacht. Zij werd vastgebonden en op haar bed gewor pen, waar de mannen haar begonnen te slaan. Een van hen pijnigde haar zelfs met een brandende sigaret. Na ongeveer drie uur was haar weerstand gebroken en vertelde zij waar een portefeuille met 3.000 frank 200) was opgeborgen. Het viertal vond dit niet voldoende en zette de martelingen nog enige tijd voort, waarbij de bejaarde vrouw met een mes in het gezicht werd bedreigd, doch zonder resultaat. Omstreeks half twaalf vertrokken de rovers, de vrouw vastgebonden op bed achterlatend. Tot drie uur 's nachts heeft zij daarna op een muur liggen kloppen, tot de buren haar hoorden. Thans ligt de vrouw in be wusteloze toestand in het ziekenhuis. vangingswaarde bij het begin van dit jaar) niet ingevuld hoeft te worden. Bij nader inzien schijnt het ministe rie het echter handiger te hebben gevonden die berekeningen niet zelf uit te voeren, maar ze door de invul lers van de formulieren te laten ver richten. De scholen hebben hiervoor een gedetailleerde lijst met richtprij zen ontvangen; de prijzen gaan van 30 ct. voor een penseel tot 8000 voor een vleugel. Het hele onderzoek vloeit voort uit de wettelijke „verhuizing" van het ulo. Tot het vorig jaar vielen de ulo-scholen als uitgebreid lager onder wijs onder de regelingen van de lo-wet; als mavo scholen worden ze gerekend tot het voortgezet onder wijs. Volgens artikel 50a van de Overgangswet die nodig was om de Mammoetwet in te voeren, moet de waarde van de inrichting van de scholen worden vastgesteld. De rijksvergoedingen geschieden voor taan volgens bepaalde normen; als de waarde van de inventaris beneden die normen blijft, kan een ma vo-school een aanvullende vergoe ding krijgen. Het ziet er naar uit dat volgens de nieuwe opzet de financieringsregeling eenvoudiger wordt, maar de omscha keling gaat gepaard met een admi nistratieve soesa die in het onderwijs veel ergernis en spot heeft gewekt. In sommige gevallen ook verbijste ring: er zijn scholen die het pakket papier het inventarisatieformulier met z'n 68 viervoudige bijlagen weegt 1,3 kg opzü hebben gelegd zonder dat ze ertoe gekomen zijn hun fietsenstalling op te meten, het aan tal spatels voor de scheikundelessen in te boeken en de stoffers van de werkster te tellen. Schrikwekkend' De ambtenaar die het inventarisa tieformulier heeft uitgedacht, is niet meer in leven. Het ministerie zelf schijnt achteraf ook wel onder de indruk te zijn gekomen van de om vang van het onderzoek Staatssecretaris Grosheide schreef aan de scholen: „Bij rustige beschou wing van deze inlegvellen zult u zien, dat u van dit schrikwekkend hoge aantal bladen slechts een klein ge deelte behoeft in te vullen. U moge bedenken, dat deze inlegvelen zo zijn samengesteld, dat ze voor iedere school in de sector vwo, havo en ma vo kunnen worden gebruikt. Geen enkele school zal echter alle voor werpen en ruimten die voorgedrukt zijn. bezitten". pit neemt niet weg dat elke school wel de hele partij inlegvellen moet doorlopen om de zaak „met de meeste zorg en naar waarheid" te kunnen afhandelen. Er zullen steek proeven worden genomen om de ant woorden op hun juistheid te contro leren. Het tellen van de materialen e.d. is niet de enige zorg van de geënquêteerden: men moet ook reke ning houden met de rubricering. Li- DEN HAAG De Koninklijke Marine voelt wel voor de suggestie van 'Janes fighting ships, dat de Britse en de Nederlandse vloot nau wer moeten gaan samenwerken. Tus sen beide marines bestaat veel over eenkomst, die samenwerking moge lijk maakt, aldus een woordvoerder van de Marine. Het jaarboek van de Britse Janes fighting ships vermeldt dat de twee landen in dezelfde positie verkeren: beide hebben een „empire" gehad, ze zijn gelegen aan de Noordzee, bewa ken de toegangen tot het Kanaal zijn wat hun handel betreft afhankelijk van de zee en beide hebben nog en kele financiële belangen in het Verre Oosten. De twee landen zijn niet lan ger eikaars rivalen, aldus het jaar boek. nialen, passers en driehoeken vallen niet onder het bordgereedschap, maar horen bij het meubilair; bord- gradenbogen daarentegen kunnen wel tot het bordgereedschap worden gerekend. De microscoop behoort tot het vak biologie, maar de piano valt niet specifiek onder het onderdeel muziek. Enzovoorts. Verder gaat de inventarisatielijst vergezeld van een toelichting met passages in het be kende departementale jargon dat bij uitstek geschikt is om outsiders te ir riteren. „In het geval, dat de door mij (de staatssecretaris) vast te stellen ver vangingswaarde van de inventaris van de op bijlage A genoemde onder delen ten minste gelijk is aan het op die bijlage vermelde totaal-normbe drag zal ik er, indien voor één of meer van die onderdelen een inven taris geheel of nagenoeg geheel ont breekt, voor het jaar 1969 geen be zwaar tegen maken, dat door aanschaffingen ten behoeve van de laatstbedoelde onderdelen, het totaal- normbedrag voor 1969 wordt overschreden, met dien verstande evenwel, dat de normen 1969 van de desbetreffende onderdelen als maxi ma worden aangehouden en men voor alle onderdelen tezamen in to taal blijft beneden het op bijlage B vermelde totaal-normbedrag". Abuis Hoe moet het ministerie al de ge gevens va nmeer dan 1100 scholen verwerken? Gaan de formulieren de computer in? Nee, zo is het hele onderzoek niet opgezet. O. en W. is meer geïnteresseerd in de eindcijfers dan in de details. Maar om tot die eindcijfers te komen, moeten de scholen wel eerst de details aandra gen. Het ministerie heeft de gezamen lijke organisaties van schoolbesturen vooraf .van het inventarisatieplan op de hoogte gesteld. De school bestuursorganisatie heeft daarop abusievelijk niet gereageerd en dit schijnt op het departement als een blijk van instemming te zijn opgevat Wat gebeurt er als een ma vo-school niet aan de inventarisatie meedoet? Antwoord van het departe ment: dan nemen wij aan dat die school aan de normen toe is; in zo'n geval krijgt de school er dus niets bij. De meeste mavo-scholen zijn dan ook maar begonnen met de stapel papieren gedwee door te werken. Sinds kort als gevolg van de plaatsing onder de Mammoetwet kunnen de mavo-scholen administra tieve hulp aantrekken. In dit opzicht is het ulo zeer lang een, in de Neder landse verhoudingen, onderontwik keld gebied geweest. Maar het plezier van de verbetering gaat er wat af nu een van de eerste bezigheden van de piepjonge administratie (voor zover ze er al is) moet zijn het inboeken van afdruipmatten en botervloten, van koorden, spleten (verstelbaar) en dekglaasjes, van de inwendige orga nen van de slang, van katrollen en vierkantjes, van beenbeschermers voor hockey en borstbeschermers voor honkbal. Er is wel één troost. Van twee din gen heeft het ministerie zich met een voor Den Haag ongewone nonchalan ce afgemaakt: de inhoud van het aquarium en het terrarium behoeft niet gedetailleerd te worden opgege ven. Gisteren hebben de arbeiders in de strokartonindustrie in Oost-Groningen voor 24 uur het werk neergelegd. Ze eisten een loonsverhoging van 25 a 30 gulden per week. Er waren ongeveer 1800 stakers. Hier een openluchtbijeenkomst op de Oude Markt in Oude Pekela. ROTTERDAM De raad van bestuur van de Internatio-groep heeft meegedeeld dat gedurende het eerste halfjaar van 1969 de kostenstijging in vrijwel alle sectoren is opgevangen door omzettoeneming, dan wel produktieviteitsverbetering. Het bedrijfsresultaat van de groep over deze periode vertoont, vergele ken met dat van dezelfde periode van het jaar 1968, een bevredigende ver betering. Staking treft strokartonindustrie OUDE PEKELA De direc ties van de gisteren door de sta king getroffen strokartonfabrie ken in Oude Pekela hebben ge weigerd met de stakers te praten omdat ze de vakbonden als enige onderhandelingspartner be schouwen. Stakingsleider Fré Meis liet daarop de waarschuwing horen, dat opnieuw zal worden gestaakt als de eisen niet worden ingewilligd. Er zal dan worden overwogen een langere staking te houden dan de twee 24 uursstakingen tot nu toe. Over de weigering van de directies op de looneisen in te gaan, zei Meis op een protestvergadering op het Marktplein in Oude Pekela: „Zonder dat de cao opengebroken hoeft te worden kunnen de fabrikanten zes procent loonsverhoging geven en de toeslag tot vijftien procent optrek ken, waardoor de werknemers 17 tot 20 per week meer zouden kunnen verdienen." Laksheid Bij de loononderhandelingen bren gen de werkgevers altijd de precaire situatie in de strokartonindustrie te berde, aldus de heer Meis, die voor de CPN lid is van de Provinciale Staten in Groningen. Maar als het weer beter wordt, strijkt men de winsten zelf op. Volgens hem zijn de orderportefeuilles beter gevuld dan ooit. Felle kritiek leverde hij op de vakbonden, die hij laksheid verweet. De staking legde het grootste deel van de strokartonindustrie in Gro ningen stil. Van de vijftien fabrieken werd in negen niet gewerkt. Bij de staking waren tweeduizend werk nemers betrokken. BRIGHTON De Britse La- bourparty heeft op het gisteren begonnen congres in Brighton een wettelijk verbod geëist dat in Noord-Ierland het toewijzen van woningen en de beoordeling van sollicitanten geschiedt op grond van godsdienst. Minister James Callaghan van bui tenlandse zaken zei, dat hij volgende Een ka meienrace in Europa enkele dagen geleden heeft waarschijnlijk de stoot gegeven tot deze Amerikaanse stunt: in Marinéland Pacific Californië) hielden Dick Brownell (links) en Larry Clark een race met niets minder dan ivalvissen. Het waren uiteraard tamme, luisterend j naar de namen Corky en Orky. De Jockeys" gebruikten bij de wedstrijd geen sporen, maar fluitjes om hun rijdieren tot grotere snelheid aan te zetten. Orky (rechts) won de race. PRAAG De vroegere Tsjechoslowaakse partijleider Dubcek, die uit enkele partij functies is gestoten, blijft nog in de gratie. „Hij is geen verloren man. Wij hopen dat hij zich de kritiek ter harte zal nemen. Hij kan nog veel werk verrichten en nog een verantwordelijke post bekleden", aldus de woordvoer der van de Tsjechische regering. Dubcek en ook zijn vertrou wensman Smrkofsky beschikken ook over de mogelijkheid zich in het openbaar te verdedigen tegen de beschuldigingen, maar zij moeten dit vrijwillig en zonder dwang zelf doen. Premier Cernik werd een „eerlijk en oprecht functionaris ge noemd, die zijn fouten heeft inge zien". De woordvoerder verklaarde dat de besluiten van het centrale comité „een zware ballast en grote steen hebben verwijderd, die de noodzake lijke consolidatie in de weg stonden". De toestand van 21 augustus 1968 zou nooit zijn ontstaan wanneer Dubcek de partij krachtig had bestuurd en gesteund had op de macht van de arbeiders. De voormalige minister van buiten landse zaken Hajek vond het niet no dig zich te rechtvaardigen voor zijn daden in Belgrado op 21 augustus 1968 en voor de VN. die hij zonder instructies van president Svoboda had verricht. week in Noord-Ierland zal onderhan delen over praktische maatregelen voor een hervorming van het burger recht. Premier Harold Wilson zal het con gres deze week eveneens toespreken. Het is niet zeker of hij donderdag felle discussies zal kunnen voorko men over twee controversionele on derwerpen: de toetreding tot de EEG en de economische situatie in het land. Wilson zal er waarschijnlijk op wijzen dat de zaken er voor de La- bourparty nog niet zo slecht voorstaan: de betalingsbalans heeft zich voor het eerst in acht jaar weer gunstig ontwikkeld, de werkloosheid is niet toegenomen, en de opiniepei lingen vertonen een stijgende popula riteit van de Engelse premier. Het dagelijks bestuur heeft een do cument samengesteld over de EEG-problematiek waarin enerzijds het regeringsvoornemen om toe te treden wordt bevestigd maar waarin anderzijds eraan wordt herinnerd dat het Engelse parlement het laatste woord moet hebben, wanneer de re gering en de „Zes" het over de toe tredingsvoorwaarden zouden zijn eens geworden. Inmiddels heeft het socialistische dagblad Daily Mirror, dat voorstan der is van toetreding tot de EEG in een opzienbarend hoofdartikel de re gering een „ultimatum" gesteld: als de regering haar pogingen om zich bij de Europese gemeenschap aan te sluiten niet krachtig voortzet zal het ktad met een dagelijkse oplage van vijf miljoen exemplaren de regering in de steek laten. APELDOORN' De 23-jarige G. J. T. R. uit Apeldoorn heeft tot tweemaal toe geprobeerd de 21-ja- rige mejuffrouw A. E. J. M. met zijn auto ondersteboven te rijden. Bij de tweede keer werd ook de moeder van mejuffrouw M. bijna slachtoffer. R. heeft zich later bij de politie ge meld, en is ingesloten. De man had zijn vrouw, die na een echtelijke twist bij de familie M. on derdak had gevonden, weggehaald bij deze familie, nadat hij daar eerst de boel kort en klein geslagen had. Toen R. met zijn echtgenote in zijn auto wilde wegrijden, zag hij mejuf frouw M. op het trottoir staan. Hij reed de wagen achteruit, en stuurde vervolgens de stoep od, recht op het meisje af. Deze kon tijdig opzij sprin gen. Even later keerde R. terug en reed opnieuw het trottoir op, waar op dai moment juffrouw M. met haar moe der stond. Slechts doordat de heer M een luide schreeuw gaf. konden bei de vrouwen tijdig wegspringen. In Hongkong heeft men een begin gemaakt met de ver sieringen voor de herdenking van het twintigjarig bestaan van het communisme in China. Op 1 oktober zullen de feestelijk heden aanvangen. Hier de Bank van China, in toepasselijke decoratie. ODIJK De Sjaloom groep is een financiële actie begonnen ten behoeve van een nieuw onderdak. De „werkplaats" van Sjaloom be staat op het ogenblik uit een paar bij elkaar getrokken benedenverdiepin gen van hulzen, die door groepsleden worden bewoond. Door de groei van het werk was deze ruimte al lang te klein geworden. Sjaloom kan een voormalige boer derij kopen, die de groep zelf destijds met behulp van een internationaal werkkamp transformeerde in een tij delijk dorpshuis voor Odijk. De on kosten zijn met verbouwing en inrich ting mee geraamd op 150.000 gulden. Vijftigduizend gulden tracht Sja loom uit fondsen te verwerven, zodat de actie een ton moet opbrengen. Zondag kwamen in de moteldienst te Bunnik, tijdens welke de actie gepre senteerd werd, reeds toezeggingen binnen tot een bedrag van achtdui zend gulden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7