Weekend-post in kwam op tijd meeste brievenbussen mijn volgende pakje is weer caballero BOD HAGEMEIJER REDDING VOOR EDY Koers van de mark voorlopig vrij Nieuw systeem PTT Enkele vertragingen Taxichauffeurs ingezet Hippies willen i eiland voor zichzelf Libiës sterke man want die smaakt nu eenmaal anders dan andere Uw Kunstgebit Maanvaart in de RAI Grieken gaan niet naar Straatsburg DINSDAG 30 SEPTEMBER 1969 - I lé LONDEN Dakloze hippies in Londen hebben een optie genomen op 10 een Iers eilandje in de hoop dan ein- delijk een plaats te hebben gevonden, s waar zij niet langer door de politie worden verdreven. „We hopen een gemeenschap van liefde, vertrouwen en verdraagzaam- heid op te bouwen", aldus hip- pie-aanvoerder Frank Harris. De hip pies kregen gisteren optie op het ei- land St. Patrick, dat op negentien kilometer voor de Ierse oostkust ligt. De hippie-gemeenschap in Londen heeft de laatste tijd weinig geluk ge had met het vinden van onderdak. Iedere keer wanneer zij een leegstaand huis hadden gevonden, werden zij er door de politie uitge jaagd. Zij moeten voor het eiland 20.000 pond sterling betalen. Voetius Naar aanleiding van de persconfe over samenwerking van de fijtheologische faculteit der rijksuniver siteit te Utrecht en de katholieke theo- hogeschool namens het be- lstuur van de theologen-studentenver eniging Voetius het volgende: Voetius heeft geenszins de bedoe ling om rooms-katholieke studenten grondwettelijk recht op gesubsi dieerd hoger onderwijs aan een rijksu niversiteit te betwisten. Wij zien ook Terdege positieve punten en van God mogelijkheden in de con- die ons mogelijk wordt ge haakt. Onze bezorgdheid is gericht op het 'Voortbestaan van de opleiding zoals %e die nu kennen: een opleiding met duidelijk reformatorisch karakter. 'Met gaat er ons niet om een zodanige pleiding in het algemeen of die te etftrecht in het bijzonder te idealise ren, maar wel zijn we van mening dat i 'e deze voor een goede ambtsvervul- 1 ng als dienaren van Jezus Christus ehet kunnen missen. Het verheugt ons dat de hooglera- 1 infaculteit thans in een officiële pers conferentie een beslist standpunt eeft ingenomen. Na een tijd van wil- ,r e geruchten en geringe informatie 4|éker aan de studenten van de e trechtse faculteit) schept dit een ze- sere duidelijkheid. Al blijft veel on- !ker en kan de huidige hooglerarenfa- ilteit geen garanties voor de toe- pOmst geven, we zijn dankbaar dat zij enst te staan voor haar gerefor- j eerd-katholieke traditie, J. W. Arendshorst. VOS en DDR (2) -Zeer verheugd was ik over het inge- j einden stuk van de heer C. Michon j 's-Gravenzande. a Een paar jaar geleden ben ik ook in pst- Duitsland geweest. Ik herinner j e zeer goed welk een geest van ge- afuktheid er toen heerste. Ik was blij in West-Duitsland terug te zijn. jyEr moet dus volgens de NOS wel el veranderd zijn. Ja, maar wie a :ht daar? Welke staat schiet zijn woners dood, als ze elders werk n zoeken? Ook al heeft die staat a irek aan arbeiders. Welke staat it het nodig een muur aan zijn gren- i te bouwen om de arbeiders te letten hun heil elders te gaan zoe- /We hebben hier blijkbaar te doen t een stukje propaganda van ui- p it linkse zijde. Men speculeert er jkbaar op dat er nog een aantal Tisen zijn, die je alles kunt wijsma- n, als het maar in drukletters onder n ogen komt. n Haag Dr. F. Dominicus. De voorzitter van de Libische revolutionaire raadkolonel Mo hammed El Geddaft, verscheen voor het eerst in zijn nieuwefunctie in het openbaar in Benghazi ter gelegenheid van de herdenking van het martelaarschap van Omar El Mokhtar, de nationale vrijheidsheld. Hier de kolonel (midden) op weg naar de bijeenkomst. UTRECHT Enkele kleine vertragingen in het posttreinver- keer waren de enige moeilijkheden die zich dit weekeinde voor deden hij de invoering van het nieuwe systeem van centrale zon dagavond-buslichtingen. Maar verreweg het grootste deel van de naar schatting 2,5 miljoen poststukken kwam op tijd op zijn bestemming aan, vertelde gisteren de heer B. T. Harmsen, hoofdinspecteur van de P.T.T. De vertragingen ontstonden door dat het rangeren in Tilburg niet hele maal vlekkeloos verliep. Dat was ove rigens niet zo erg, omdat de post stukken die hierdoor niet de eerste maandagochtend-bestelling hebben gehaald, in de tweede bestelling te rechtkwamen (in no gmaar tien pro cent van ons land is liet één-bestel lingssysteem ingevoerd). April '71 In april 1971 zal dit één-bestellings- systeem in ons gehele land zyn gerea liseerd. Dit maakt echter een nieuwe opzet voor de nacht van zondag op maandag noodzakelijk om te voor komen, dat weekendpost pas op dins dag bij de geadresseerden arriveert (er rijden 's zondags en 's zaterdags namelijk geen nachtposttreinen). Overal in ons land worden nu de brievenbussen 's zondagsavonds na 11 uur gelicht vanuit centrale punten en niet vanuit de plaatselijke post kantoren. Dit gebeurt niet alleen door PTT'ers, maar ook door particulieren, taxichauffeurs bijvoorbeeld. Deze mensen hebben een verklaring van geheimhouding moeten tekenen. Zestig man De post wordt tussen 1 en 5 uur 's morgens verwerkt. Hierna vertrek ken uit Leeuwarden, Groningen, Maastricht, Roosendaal, Enschede en ARNHEM De verliezen van de nv emailleerfabrickcn de IJssel (Edy zijn onrustbarend toegenomen. De li quiditeitspositie is beroerd, en sursé ance van betaling hangt in de lucht. Eind augustus was het verlies geste gen tot negen ton. Hagemeijer, die, zoals bekend, een bod op Edy heeft uitgebracht, heeft de garantie ge geven, dat de 350 werknemers bij Edy niet zullen worden ontslagen. Dit deelde commissaris J. A. Hooij- kaas gisteren mee tijdens een buiten gewone aandeelhoudersvergadering. Besloten werd uit de aandeelhouders een commissie in te stellen, die het bod van Hagemeijer nader bestu deert. De directeuren ir. J. Schots man en H. C. M)Dams kregen ontslag. De heer Schotsman blijft als adviseur aan tot 1 juli 1971. Onderdi recteur Gerritsen zal tijdelijk de di recteursfunctie vervullen. Een aandeelhouder vroeg hoe de missionaire commissarissen overeen stemming konden bereiken met Hage meijer. „Het is je reinste waanzin om op dit bod in te gaan. De onderne ming wordt gewoon weggegeven." De heer Hooijkaas antwoordde: „Wij zijn inderdaad demissionair, maar wij hebben nog wel de verant woordelijkheid. Hagemèijer heeft ons gevraagd aan te blijven. We geven niet weg, maar we doen een voorstel. Iedere aandeelhouder kan zelf beslis sen. Het ligt daarom niet aan deze vergadering over dit bod te stemmen. We hebben echt getracht meer dan zestig procent te krijgen, maar we hebben de zekerheid dat Hagemeijer het bedrijf zal voortzet ten." Een andere aandeelhouder noemde het bod van Hagemeijer „idioot laag", en meende dat een bod van 85 tot 100 procent haalbaar is. De heer Hooijkaas zei dat, indien een beter bod wordt uitgebracht, dit zeker zal worden aanbevolen. „Maar onder de gegeven omstandigheden is dit bod het beste. Het voortbestaan van Edy is vereist ook voor de 350 werkne mers." DENVER In het militair hospi taal van Denver in de Amerikaanse staat Colorado zijn gistermiddag het hart en de nieren van één man op drie verschillende patiënten overge plant. Alle patiënten maken het goed. Het was de 146ste harttranplantatie. Haarlem de treinen met de post uit de verschillende regio's naar Den Bosch. Zestig mensen zorgen voor de selectie van de post in de treinen, zodat de postzakken na aankomst in Den Bosch direct kunnen worden overgeladen op de treinen die de brieven aaar hun bestemming brengen. Die treinen arriveren in de loop van de morgen (bijvoorbeeld 10.30 in Leeuwarden), zodat de geadresseerden hun post althans daar waar het één-bestellingssysteem al bestaat pas na twaalven kunnen verwachten. Maar ze kunnen er dan ook zeker van zijn, dat ze alle poststukken die de vorige avond voor elf uur in de brie venbus zijn gestopt, ontvangen. Den Bosch Den Bosch en niet Utrecht is als centraal knooppunt uitverkoren, om dat de posttreinen in Utrecht 's maandags midden in de ochtendspits van het reizigersvervoer zouden te rechtkomen. Invoering van het systeem van centrale buslichtingen had onder meer tot gevolg, dat enkele honder den postkantoren hun binnenbus moesten dichtmetselen en vervangen door een buitenbus, omdat de bussen niet meer door personeel van liet postkantoor zelf worden gelicht. Een ander gevolg is dat aanduidin gen als „stad" of „en ville" of „al hier" op een envelop taboe zijn ge worden, omdat de post regionaal en niet meer plaatselijk wordt verza meld en geselecteerd. Gladde wegen De PTT is ook meer afhankelijk ge worden van de weersomstandig heden, nu de auto's die bij de bus lichtingen zijn ingeschakeld, grotere afstanden moeten afleggen: gladde wegen bijvoorbeeld zullen het risico van vertragingen groter maken. Overigens heeft de PTT uit de ge bieden, waar het één-bestellings systeem is ingevoerd, weinig klach ten gekregen. Het heeft wel het ge volg dat mensen, die hun middagblad per post krijgen toegestuurd, hun krant zelf van het postkantoor moe ten gaan afhalen. Het gaat hier ech ter om een klein percentage dag bladlezers. KEULEN Twee Duitsers, die zich voor vleesimporteurs uitgaven, hebben vleesfabrikanten in Neder land en België voor 450.000 mark op gelicht. De politie in Keulen deelde mee, dat bedrijven in Arnhem en in Bel gië de oplichters, die in Keulen een kantoor hadden, vleeswaren hadden geleverd, die zij aan winkeliers door verkochten. De rekeningen van de leveranciers werden echter met ongedekte che ques betaald. Toen de leveranciers de politie inlichtten waren de bedrie gers verdwenen. Zij lieten een leeg kantoor achter. (Advertentie) Duitse wisselmarkten iveer open Hoe houdt U de gehele dag steyig op zijn plaats? Hel is niet nodig, dol U angst heefl, i ?ebit losschiet bij het eten, lachen of niezenl en weinig Dentofix - 's Een weinig Dentofix - 's morgens op de gebitsplaat gestrooid - houdt Uw gebit on wrikbaar op zijn plaats en doet U alle vroe- 8ere ongemakken vergeten. Verkrijgbaar in iscrete, neutrale plastic flacons,pri|S f.2,51, bij apotheken en drogisterijen. BONN/WASHINGTON De wisselmarkten in West-Duitsland waren vandaag weer open. De Bundesbank zal voorlopig (en kele weken?) niet aan het geld verkeer deelnemen. Dat betekent j dat de koers van de mark door de krachten van de vr^je mark kan worden bepaald. Ongetwijfeld zal de mark nu duurder worden en dan zal het wel uitlopen op revaluatie van de mark in de een of andere vorm. Autoriteiten van Wereldbank en Internationaal monetair fonds (in Washington bijeen) verwachten dat de stroom van speculatief geld naar We9t-Duitsland zal afnemen, nadat de mark waarschijnlijk na drie dagen een nieuwe koers zal heb ben gevonden. In de afgelopen drie weken is naar schatting voor twee miljard dollar speculatief geld naar West-Duitsland overgebracht. Vermoedelijk zal de mark door speculaties 5 a 7 procent duurder worden. Dan zullen de speculanten hun winst willen nemen. Sommigen zullen willen wachten tot een prijsstijging van 10 procent, maar na een stijging van 5 a 7 procent zal de neiging om te gaan verkopen waarschijnlijk de overhand krijgen. In geldkringen zei men dat deze Op 9 oktober openen de astro nauten Armstrong, Aldrin en Collins de expositie Maanvaart '69 in de RAI in Amsterdam. Dan kan men zich op de hoogte stellen van de ontwikkeling in de ruimtevaart. Hoogtepunt op deze tentoonstelling de grootste die ooit op dit gebied in Nederland is georganiseerd is ongetwijfeld de originele (zwart geblakerde) Apollo-8-capsule, waar mee kolonel Borman en zijn met gezellen vorig jaar rond de maan cirkelden. Maar ook deze ..astronauten" zijn van de partij, ze behoren bij een zending ruimtevaartmodellen, spe- daal per KLM van New York naar Amsterdam gevlogen. De expositie Maanvaart '69 duurt tot en met j 19 oktober en is dagelijks geopend van 10 tot 17 en 19 tot 22 uur. i Wie in de laatste zonnedagen nog even een boulevardje is gaan pik ken. heeft de kans van zijn leven gehad. Het is er koopjes geblazen. Straks sluiten de winkeldeuren zich en komt er (helaas) waarschijn lijk grauw papier achter de vensters. De winterslaap begint. Maar die laatste dagen van het seizoen lokten de etalages met een hoorn des overvloeds van afge- prijste artikelen. Geen stadse uit verkoop kan het er bij halen. Aan de boulevard laat men zijn dagelijkse zorgen varen. Daar flane ren geen degelijke huismoeders, die naar lakens en slopen op jacht zijn: geen huisvaders die keurend hun timmerkist wensen aan te vullen. Langs de boulevard wordt het on nutte tot levensbehoefte. Een Turkse waterpijp, een Afrikaanse tam-tam. een Japanse gong. Thailands zilver werk, Zuid zeeschelpen, van heinde en ver is het allemaal aangedragen om als Schevenings souvenir doot de toeristen mee naar huis te gaan. Zelfs de zuurtjes, de lollies en de plakken chocolade, overgelaten door het eetgrage badgastendom. gaan voor een krats de deur uit. In de laatste zonne-uren dringt en dromt het publiek voor de winkels. Kluivend en kauwend op kippebout en patatstaafjes. Een naseizoen, dat feller beleefd Laatste uren wordt dan de tijdloze vakantieda gen. Er is iets haastigs. Iets van „je moet er bij zijn" onder de slente raars. Nu of nooit. De zonnebrandolie kan een jaar overstaan; de heel praktischen den ken al aan Sinterklaas. Nog even en karrevrachten blau we molentjes, koetjes en vaasjes verdwijnen voor heel de lange win ter in donkere magazijnen. Ieder voorjaar duiken ze weer op, de Hollandse trots, die geen Neder lander in huis wil hebben. Nog puurder stuk herinnering aan zon en zee de visnetten, compleet met ingebouwde schelpen. Straks de clou van een tienerfeest. Tot het laatste ogenblik draaien de bonte plastic molentjes, ritselend in de straffe wind. De Haagse kin dertjes jubelen er niet eens meer om. Ze hebben er al zoveel versle ten. In stapels ook de boeken, detecti ves en liefde op de eerste rij. Nu ze niet meer gelezen kunnen worden luierend In het warme zand, geschikt voor de stoel naast de cen trale verwarming. De hete zomer meenemen de kou de winter in. Scheveningen verkoopt uit langs de zee. Trekt zich terug in eigen beslotenheid. En de toeristen weten niet wat ze missen! maatregel de inleiding tot revaluatie van de mark kan zijn of tot invoe ring van een stelsel dat lijkt op dat van zwevende wisselkoersen. Men sloot een derde mogelijkheid ver hoging van de bijzondere in- en uit- voerbelasting van vier procent ech ter ook niet uit Regeringswoordvoerder Conrad Ah- lers zei gisteren op een persconfe rentie dat de Bundesbank het ver zoek heeft gekregen op ruime schaal gebruik te maken van haar bevoegd heden tot het verhogen van de ver plichtingen tot het aanhouden van minimum reserves tegenover buiten landse deposito's. De regering is evenwel vastbeslo ten dat de landbouw er niet onder mag lijden. Zij zal compenserende maatregelen voor de buitenlandse handel in agrarische produkten voor stellen. O n ver m ij d elij k De Franse minister van financiën, Giscard d'Estaing, noemde het besluit om de koers van de mark te laten zweven „verstandig maar tot op ze kere hoogte onvermijdelijk". Het Westduitse beleid komt min of meer overeen met de Franse houding tegen- nover een pariteitsverandering: Frankrijk besloot tot een devaluatie nadat de werkelijke koers van de frank op de wisselmarkten was ge daald. De minister zei te hopen dat de Duitse regering de koers van de mark niet lang aan het spel van vraag en aanbod zal overlaten omdat een vaste verhouding tussen de va lutas van de EEG - landen onont beerlijk is voor het goed functione ren van de gemeenschappelijke markt. Zijn Amerikaanse collega, David Kennedy, verwacht niet dat de Duit se maatregel ongunstige gevolgen voor de VS zal hebben. Fouten ATHENE Griekenland zal niet deelnemen aan de vergadering van de Raad van Europa die deze week in Straatsburg wordt gehouden en waaron het rapport over Griekenland van de Nederlandse afgevaardigde mr. Van der Stoel zal worden bespro ken. De Griekse minister van buiten landse zaken, Pipinelis, ze dat hem dit rapport onverschillig laat. De re- I den daarvan is dat de heer Van der Stoel „een bevooroordeelde vijand van ->nze regering is". ..Men hoeft het rapport maar te lezen om te zien dat het niets anders bevat dan wat de politieke tegenstan ders van de Griekse regering al lange tijd beweren Het rapport kan daar om niet als een objectief instrument worden beschouwd", aldus Pipinelis. Zijn collega van binnenlandse za- I ken, Pattakos, heeft intussen bekend- opzet van wat men noemt de „conservatieven" in Tsjechoslo- wakije is mislukt. Afgezette partij leider Dubcek weigert nog steeds te erkennen, dat hij vorig jaar fouten maakte, die tot de militaire tussen komst van landen van het Warschau pact leidden. Het heet nu. dat Dubcek geen „ver loren man" is. Hij heeft een nieuwe grote kans gekregen om. zich voor de partij verdienstelijk tc maken op een verantwoordelijke post, waar hij ge bruik kan maken van zijn gaven en ervaring, zo is meegedeeld. De tegenstanders van liberalisering hebben genoegen moeten nemen met de knieval van premier Cernik, die zijn tekortkomingen en misgrepen zou hebben ingezien en op basis daarvan met de vorming van een nieuw kabinet werd belast. Dat men Dubcek niet harder aan pakt dan tot dusver werd gedaan, moet wellicht worden toegeschreven aan de invloed van president Svo- boda, die geheel achter het beleid van de vroegere partijleider stond en nog altijd als staatshoofd wordt geaccep teerd. Overigens staat Dubcek vrij sterk, omdat ook zijn tegenstanders kunnen weten dat hij nooit van plan is ge weest de weg van het communisme te verlaten en de banden met de Sowjetunie te verbreken. Hij streefde slechts naar vernieuwing van het be staande. Op het ogenblik dat Dubcek begin vorig jaar de leiding van Novotny overnam dreigden in TsjechoslowakUe grote moeilijkheden en leken ook dc betrekkingen met dc Sowjetunie in gevaar, omdat Moskou te lang dc oude garde de hand boven het hoofd bad gehouden. Dubcek moest twee dingen tegelijk doen: het vertrouwen van Tsjechen en Slowaken winnen en de vriend schappelijke relatie met de Russen herstellen. Deze twee opgaven leken met elkaar in tegenspraak. Vandaar de begrijpelijke twijfel van de Rus sische leiders. Toch is het niet deze twijfel geweest, die Moskou tot ingrijpen bracht. Min der de vrees dat Tsjechoslowakije zich uit het Sowjetblok zou losscheu ren leidde ertoe, dan wel de angst dat de „Praagse lente" in Oost-Europa aanstekelijk zou werken. Het waren de Russen, aangespoord door hun Oostduitse filiaalhouder Ul- bricht, die door intimidatie en later met geweld een eind maakten aan een experiment, dat het communisme een ander gezicht en groter aantrekkings kracht had kunnen geven. gemaakt dat pas aan parlementsver kiezingen gedacht kan worden wan neer veiligheid en waardigheid van de burgers niet langer in gevaar komen. „Het /.al nog lang duren voordat de oude systemen en politici in Griekenland weer aan de macht komen", zei hij.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5