Fiolet houdt Reformatie en Rome spiegel voor In iniddagdienst meer variatie Kinderdorp in Gabon is nu voltooid Handtekeningen voor petitie gevraa Twee katholieken uit Ulster in Amsterdam Een woord voor vandaag BEIDE VASTGELOPEN OP DWAALWEG VAN GRIEKS DENKEN Luisteren naar Luther en het Oude Testament Puzzelhoek ,Om recht te doen aan de Papoea's igti Mclntire opent nieuw kantoor van de ICCC Methodisten naar nieuwe „sociale belijdenis Ds. J. Slotman weer in verband Fiolet met Kuitert in Antwoordkerk Prof. Boerden preekt in baptistenkerk Rinkel vraagt? coadjutor BER0EPINGSWER1 DINSDAG 30 SEPTEMBER 1969 Gisteren eindigden we met een raadselachtige uitspraak. Als we anderen redden uit de nood van hun armoede, verlossen we onszelf uit de nood van onze rijkdom. Paulus laat ons iets daarvan zien in Philippenzen 4:15 „Gij weet het zelf ook wel, Philippenzen, in het begin van mijn evangelieprediking, toen ik uit Macedonië vertrok, heeft geen enkele gemeente met mtj in rekening van uitgave en ontvangst gestaan dan gij alleen." Van sommige gemeenten weten we nu niets meer. Maar de bijbel laat ons van bepaalde gemeenten genoeg zien. In de gemeenten van Galatië dreigden wettische leerstellingen. In de gemeente van Corinthe dreigden scheuringen en moest tucht geoefend worden. Maar Paulus heeft voor de gemeente van Philippi geen enkele waarschuwing. Hij vindt alleen daden die geprezen kunnen worden. De reden kan alleen maar zijn dat deze gemeente, in tegen- stelling tot de andere plaatselijke kerken, Paulus gesteund heeft. Ze voelde zich mede verantwoordelijk voor de ver kondiging van het evangelie elders. En door zo anderen te verlossen heeft ze zichzelf verlost van geestelijke dorheid, innerlijke tegenstellingen en zondige verleidingen. De rijkdom van het westen heeft ons niet gelukkiger gemaakt. De portemonnee is voller, de kerken zijn leger. Misschien zegt God wel tot ons wat Christus zei tot de rijke jongeling: Ver koopt wat gij hebt en geeft het aan de armen en gij zult een schat in de hemel hebben. We lezen vandaag: Handelingen 2619-32. (Door Jan J. van Capelleveen) ROTTERDAM De rooms-katholieke theoloog prof. dr. H. A. M. Fiolet wint er geen doekjes om: „De poging tot her vorming van de kerk is mislukt", zegt hij. De reformatie is volgens hem „vastgelopen in dezelfde denk- en leefkaders die de kerk van de Middeleeuwen hebben geleid tot haar diep verval". Zo schrgft hij het op pagina 129 van zgn nieuwste boek, dat hg „De tweede reformatie" noemde. In dit boek worden fel kritische opmerkingen gemaakt, maar hoofdthema is het heimwee naar een echte refor matie van de kerk. uitspraken van Luther. Deze Hervor mer, zegt hij, heeft „de scholastieke theologie in het hart aangegrepen" (pag 81). Maar volgens prof. Fiolet is de Reformatie niet op de verlossende weg die Luther wees gebleven, maar sloeg zij een reformato- risch-scholastieke weg in. En dan volgen tegen de Reformatie aanklachten die niet minder scherp zijn dan die tegen Rome: „De huidige gestalte van de Reformatie is ver vreemd van het oorspronkelijke bij belse reveil van Luther door een eeu wenlange strijd op twee fronten: te gen de Rooms Katholieke Kerk en tegen de humaniserende secularisatie van de westerse samenleving" (pag. 35). Nodig is, volgens pref. Fiolet, „de gezamenlijke herontdekking van het oorspronkelijk evangelisch reveil van Luther." Dat moet „de oecumenische beweging van onze tijd inspireren tot Figuurpuzzel Vul in: 1-2 oorzaak 2-3 doen of iemand er niet is 1-4 liniaal (ZN) 3-4 ijverig 3-6 ijveriger 4-5 tros (ZN) 5-6 inhoudsmaat Bij juiste oplossing leest men op de.dikomrande hokjes de naam v.e. plaats in Gelderland bij Druten. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. alp, 2. model, 3. sop, 4. Tromp, 5. eerst, 6. natie, 7. rodeo, 8. als, 9. dries, 10. eng. AMSTENRADE. (Van een onzer verslaggeefsters) STUTTGART In Libreville, de hoofdstad van de Afrikaanse staat Gabon, is 's werelds grootste kinderdorp voltooid, be stemd voor ondervoede Biafraan- tjes. De Duitse protestantse actie „Brot für die Welt" en de rooms-katholieke organisatie „Caritas" hebben gezamenlijk voor de oprichting gezorgd. Beide organisaties hebben de laatste maanden via hun luchtbrug 1564 kinderen uit Biafra naar Gabon gebracht, binnenkort zullen daar nog vijfhonderd bij komen. Kosten De kosten zijn niet gering. Maande lijks bedragen zij ƒ350.000. Om het project te steunen wil men zogenaam de peetouders zoeken. Individuele personen, firma's en kerkelijke ge meenten hebben voor 781 kinderen een peetouderschap van drie maan den op zich genomen. Peetouder te zijn voor een dag kost acht mark (ruim zeven gulden) en voor drie maanden 720 DM (ruim 650 gulden). Duitse kerken roepen de bevolking nu op dit werk verder te steunen. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Dr. Carl Mclnti re, de militante bestrijder van de We reldraad van kerken en voorzitter van de Internationale Raad van Christelijke Kerken, komt eind ok tober naar Nederland. Hij zal op 1 november het nieuwe Europese hoofdkwartier van de ICCC openen. Vroeger was de ICCC gevestigd op de Singel in Amsterdam. Twee maan den geleden is het kantoor echter verplaatst naar Frederiksplein 24 in de hoofdstad. Het kantoor is al wel in gebruik, maar nog niet officieel geopend. Dr. Mclntire wordt vergezeld door de zanger Fague Springman, die op 31 oktober een hervormingsconcert zal geven in Amsterdam. die reformatie van de kerk die haar verdeeldheid zal overwinnen." Voor de Rooms Katholieke Kerk geldt dan Fiolets vraag: „Durft zij de gehele gestalte van haar kerk-zijn en van haar christen-zijn te leggen in de smeltkroes van het existentiële ge- loofsprotest van Luther, waardoor de doorwerking van de zelfhervorming van het Tweede Vaticaans Concilie en van het Nederlands Pastoraal Con cilie uiteindelijk de reformatie van de Rooms Katholieke Kerk kan wor den" (pag. 129)? De Reformatie of de protestantse kerken vraagt hij: „Durven de ker ken van de Reformatie te erkennen dat zij in hun huidige gestalte geen authentiek - reformatorische ge sprekspartners van de Rooms Ka tholieke Kerk zijn en dat zij daar door de doorvoering van de Reforma tie van Luther in de kerk van Rome in de weg staan" (pag. 71 en 129)? Mislukt listische antithese (pag. 50). En het dualisme in artikel 22 is volgens hem „bijbels-onaanvaardbaar" (pag 44). Wjy Visies -fc Rome Dit boek vol heimwee naar de kerk van de toekomst is tegelijkertijd een felle aanklacht tegen de kerk van het heden, zowel tegen zijn eigen Rooms Katholieke Kerk als tegen de kerken vah de Reformatie, waarin hij noch tans zoveel goeds ontdekt. „Nimmer is tragischer de totale on macht van elke.menselijke inspanning in het zoeken en vinden van God en van elke menselijke bemiddeling in het heil openbaar geworden dan in de Rooms Katholieke Kerk," zegt prof. Fiolet op pagina 31. Hij spreekt op diezelfde bladzijde van de „menselijke aanmatiging van de Rooms Katholieke Kerk." „De Rooms Katholieke Kerk is neergeknield voor de vele afgoden van menselijke bemiddeling en eigen menselijke inspanning" (pag. 36) ver volgt hij. En met kennelijk begrif erkent hij, dat het reformatorisch be lijden protesteert tegen „deze ver menselijkte karikatuur van de bij belse heilsboodschap" (pag. 43). Hij zegt dat „de hiërarchie zich drong tussen Christus en de gelovige" (pag 54), en vindt dat Rome niet katholiek noch oecumenisch is (pag. 117). Iede re stoere protestant zal met duide lijke instemming dergelijke uitspra ken lezen. ..De individualisering van het Ver bond heeft de Reformatie blind ge maakt voor de verbondsdimensies van de geloofsgemeenschap" (pag. 57), zegt Fiolet. En op pagina 129 voegt hij daar keihard aan toe: „De Reformatie van de kerk is mislukt." Het grote bezwaar van prof. Fiolet tegen de Reformatie, zoals die zich nu openbaart, is dat zij is gevallen „in het zwaard waarmee zij Rome moest bestrijden. Zij heeft belijdenis tegenover belijdenis en kerkorde te genover kerkorde geplaatst." Door Rome zo te bestrijden is de Reforma tie terecht gekomen in hetzelfde Griekse dualistische denken, dat Ro me heeft doen vastlopen. Daarom maakt Fiolet bijzonder kritische opmerkingen over de Ne derlandse Geloofsbelijdenis en de Heidelberger Catechismus. In die ca techismus ontdekt hij „een vals dua listisch alternatief" (pag. 48). Artikel 26 van de belijdenis verwringt de bij belse verbondsgedachte tot een dua- Reformatie 1 N HAAG „Om recht te doen aan de Papoea's" is vanmorgen een aktie van start gegaan, die de opstel ling van een volkspetitie tot doel heeft Het gaat om de inzameling van zoveel mogelijk handtekeningen om massaal te kunnen protesteren tegen de inlijving van West-Irian door Djakarta. „Indonesië heeft zijn woord gebro ken," aldus de organisatoren, die zich in het Actie-Comité West-Irian Geen Kolonie! hebben verenigd. Het resultaat van de in juli en augustus gehouden volksraadpleging „werd be reikt in een door misdadige dwang afgedwongen uitspraak van door In donesië aangewezen kiesmannen". De petitie zal worden aangeboden aan de Nederlandse regering. Dit om te bereiken dat Den Haag zich na drukkelijk distantieert van de uitvoe ring van het Akkoord van New York als deze waarschijnlijk in no vember in de Algemene Vergade ring van de Verenigde Naties aan de orde komt. Afschriften zullen wor den gezonden aan de Staten-Ge- neraal, aan de VN-vertegenwoordi gers en aan het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken. Het comité spreekt van een laatste kans om als volk van Nederland de Papoea's te helpen zonder wapens de strijd om hun vrijheid alsnog te win nen „en onze nationale schande uit te wissen". Aan de aktie, die door de Stichting door de Eeuwen Trouw werd ontwor pen, is een oproep voor directe finan ciële steun verbonden. Dit om de no dige geldmiddelen te verwerven ten einde de onafhankelijkheidsstrijd van de Papoea's te kunnen voortzet ten. De handtekeninginzamelingsactie werd vanmorgen door een forum in Den Haag ingeleid. Voorzitter was vice-admiraal L. E. H. Reeser, de vroegere commandant van de Neder landse strijdkrachten in voormalig Nieuw-Guinea, terwijl als leden o.a. jhr. mr. M. W. Feith, mr. K. van Rijckevorsel, dr. J. M. Pluvier, dr. H. J. de Graaf en ds. H. van Lunzen naar voren traden. In de petitie zullen o.m. de vol gende wensen naar voren worden ge bracht 1. Afwijzen door de Nederlandse regering van de zogenaamde daad van vrije keuze en aandringen op een nieuwe, werkelijk vrije volks stemming op een later tijdstip. 2. Vervanging van alle Indonesi sche troepen door VN-troepen. 3. Vrijlating van alle politieke ge vangenen. 4. Herstel van alle grondrechten (vrijheid van pers en meningsuiting, van vereniging en vergadering). 5. Een wijze van keuzebepaling zoveel mogelijk gelijk aan die bij an dere gehouden volksstemmingen. 6. Strenge preventieve controle van en volmachten voor de Verenig de Naties. Timmer secretaris werkgemeenschap van journalisten (Van onze kerkredactie) BOEDAPEST Hoewel ds. G. P. Klijn is afgetreden als voorzitter van j de internationale kring van christelij- 1 ke journalisten, blijven er toch twee i Nederlanders in het bestuur. De jaar- 1 lijkse vergadering werd ditmaal ge- houden in Boedapest. De nieuwe Ne derlandse secretaris is de heer C. Timmer, hoofdredacteur van Her vormd Nederland en directeur van het Hervormd Persbureau. Penningmeester J. E. Croese. die eind dit jaar met pensioen gaat als perschef van het Nederlands Bijbelge nootschap. blijft voorlopig nog pen ningmeester. Voorzitter werd de di recteur van de Duitse Evangelische Pressedienst in Frankfurt, Hanns Wolfgang Hessier. Besloten werd een nieuwe naam te kiezen. De tot nu toe protestantse werkgemeenschap is nu een „Oecu menische werkgemeenschap voor in formatie in Europa" geworden. GENEVE Van 20 tot 24 april .volgend jaar zal in Saint Louis (Mis souri) de generale conferentie van methodisten worden gehouden. Er worden meer dan twaalfhonderd af gevaardigden uit alle delen van de wereld verwacht. Een van de belangrijkste agenda punten zal een nieuwe formulering zijn van de „sociale belijdenis", die meer dan zestig jaar bestanddeel is van het methodistisch dienstboek. Daar komt bij dat hij in de Refor matie zoveel te prijzen vindt. Hij er kent dat de Reformatie „ruimte wil maken voor God en voor God alleen" (pag. 33). En op pagina 54 zegt hij: „Het is de kracht van het reformato risch geloofsgetuigenis dat het door het centraal stellen van de persoon lijke geloofsdaad, de sacramentele di aloog van de woordverkondiging weer heeft ontdekt. Het Woord van God heeft heilskracht. Het bewerkt een onmiddellijke ontmoeting tussen God en deze mens." Zijn waardering voor de Reforma tie blijkt vooral uit het derde hoofdstuk, dat gewijd is aan de URK De vrijgemaakt gerefor meerde ds. .1. Slotman is weer bin nen het kerkverband. Vorig jaar kwam er in de vrijge maakt- gereformeerde kerk van Urk een scheuring naar aanleding van de breuk in de classis Kampen, die de kerk in twee ongeveer gelijke de len scheidde. Het deel waarvan ds. Slotman predikant bleef, raakte in februari buiten het kerkverband, toen de particuliere synode van Over ijssel een keuze deed tussen de twee Kamper classes. Het deel binnen het kerkverband heeft juist dezer dagen voor het eerst (in combinatie met Nagele) een be roep uitgebracht op ds. Joh. Strating te Hattem. Ds. Slotman is individueel overgegaan. Vooruitgang geboekt in onderhandelingen landingsrechten KLM NEW YORK Minister Luns heeft gisteren in New York tegeno ver zijn Amerikaanse collega.Rogers nog eens zijn voldoening uitgespro ken over -de afloop van de luchtvaart besprekingen tussen Nederland en Amerika. Na het gesprek zei Luns dat 'voor uitgang' is geboekt in de onderhande lingen over de landingsrechten van de KLM. Behalve de luchtvaart is ook gesproken over Vietnam, de EEG en het Nabije Oosten. Er was volgens de minister geen tijd om ook nog van gedachten te wisselen over de kwestie West- Irian. Hij hoopt dit onderwerp later deze week, als hij weer met Rogers gaat praten, aan de orde te stellen. Zowel Rome als de Reformatie zul len beide een nieuwe, reformato rische weg moeten gaan. Als het aan de schrijver van dit bijzonder leesba re boek ligt, zullen zij zich daarbij door twee theologische visies laten leiden. Nodig is volgens prof. Fiolet „de gezamenlijke herontdekking van het oorspronkelijke evangelische reveil van Luther." (pag. 129). Hij wil terug tot een Luther voor de beïnvloeding die uitging van de scholastiek den kende Calvijn en Melanchton. Maar hij wil tegelijkertijd nog ver der terug. Steeds grijpt hij terug op het Oude Testament. Met vele protestanten gelooft prof. Fiolet, dat het Griekse denken de' kerk op dwaalwegen heeft gebracht. Daarom moet de kerk zich opnieuw laten inspireren door het voor-Griekse, het joodse denken, zoals dat in het Oude Testament tot ons komt. Daarin is God niet een God ver weg in de hemel, die zo nu en dan ingrijpt op deze aarde. God is de God die op aarde komt om met Zijn volk te leven. Hij is de God van het Ver bond. Dit is in wezen dezelfde ge dachte die we ook in bepaalde pro testantse kringen telkens weer horen, die zich laten leiden door Martin Bu- ber en het Oude Testament opnieuw willen gaan lezen, maar dan met de hulp van vele rabbi's. ROTTERDAM De auteur van „De tweede reformatie" is van plan zelf zijn boek in verscheidene plaatsen in ons land te komen intro- doceren. De start van deze campag- ne" is vrijdagavond 17 oktober in de Antwoordkerk in Hoogvliet. Prof. Fiolet spreekt duar in een openbare bijeenkomst, belegd door de plaatse lijke Oecumenische Raad Meeuwen plaat-Zalm plaat. Na het referaat is er gelegenheid tot discussie en prof. dr. H. M. Kui tert, hoogleraar aan de Vrije Uni versiteit te Amsterdam, wordt daar prof. Fiolets eerste „opponent". De leiding van de discussie is in handen van drs. P. Hainjé. gerefor meerd predikant te Hoogvliet. De avond is vrij toegankelijk en begint om acht uur. De Antwoordkerk staat aan de KruisncUnan 200 (Zalmplaat, eind punt RET-bus 63). De NCRV-televisie is van plan van deze bijeenkomst opnamen te ma ken, die zij vrijdagavond 31 oktober (Hervormingsdag) wil uitzenden. •fe Wegleven Als Rome en Reformatie zo, samen aan de hand van Luther en geïnspi reerd door het Oude Testament, op weg gaan, zal dat enorme consequen ties hebben. „De verdeelde christenen kunnen hun geloofstegenstellingen niet wegpraten, doch alleen wegle ven" (pag 155) zegt prof. Fiolet. En hij voegt er op pagina 163 aan toe: „De contouren van de komende oecumenische kerk zullen alleen aan de geloofshorizon verschijnen in het experimenteel zoeken naar een nieu we wijze van christen-zijn over alle bestaande grenzen van de geloofsge meenschappen heen." Fiolet houdt zowel Rome als de Reformatie een spiegel voor. Het ge vaar is dat beiden zo schrikken van hun spiegelbeeld dat ze zeggen: de spiegel is beslagen. Dat zou jammer zijn. Misschien is het beeld dat Fiolet geeft niet altijd even raak, maar het is wel een beeld dat Rome en Refor matie zich kunnen aantrekken. Dan zal misschien de winst zijn, dat ze samen gaan zoeken naar de Kerk van Christus van de toekomst. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Prof. dr. M Boertien zal zondagmorgen 12 okto ber preken in de Martin Luthe King-Kapel van de baptistengemeenti Amsterdam-Centrum. Het is vermoedelijk de eerste keet dat een christelijk-gereformeerd preekt in een baptistengemeente. De aanleiding is het feit, dat prol Boertien (thans hoogleraar aan d< universiteit van Amsterdam) langt tijd in Israël heeft gewerkt Oorspronkelijk was het de bedot ling hem op een gemeente-avon uit te nodigen over zijn ervaringen ti spreken. Maar gezien de kwijnend! belangstelling voor gemeente-avon-' den in de grote stad leek het d, kerkeraad zinvoller prof. Boer tien te vragen voor een gewone zoi dagse preekbeurt, die dan in het ter ken van Israël zal staan. UTRECHT De oud-katholieU, aartsbisschop van Utrecht, dr. 1 Rinkel, heeft de wens te kennen gegti ven, te worden bijgestaan door eej coadjutor met recht van opvolginj Aartsbisschop Rinkel is tachtig jaai en aartsbisschop sinds 1937. Het is dl bedoeling, dat hij eind 1970 met emej ritaat gaat. Hervormd Amsterdam nodigt uit AMSTERDAM De centrale kerkeraad van de hervormde gemeente in Amsterdam heeft de rooms-katholieke bisschop van het Noordierse Belfast, William Philbin verzocht in zgn bisdom twee leden van zijn kerk te kiezen die bereid zgn als gas ten van de hervormde gemeente een week in Amsterdam door te brengen. Het moderamen van de centrale kerkeraad zegt in een brief aan de (Advertentie) OPROEP Aan alle Israëlvrlenden die bij de zaait Israël (Handel 1 ®b) geïnteresseerd zijn en SJALOM verwachten, verzoek lk vriende lijk om Uw duidelijk adres (ook van Joden vrienden) om allen ons bovenkerkelljk or gaan: „Lichtstralen uit Israël" (binnenkort verschijnend) gratis en zonder verplichting te kunnen toezenden. Brlefadres: E. NOACH. Haarlem. P. C. Boutensstraat 148 II. LIEFDE DIENST aan Israël (Stlchtg.l/opr.). •fe Enquête in Zivijndrecht -rJ^ Vooral „welkomstdiellsten," DE meerderheid van de Zwijndrechter gereformeerden heeft zich bij een grootscheepse enquête uitgesproken voor variatie in de middag- dienst. De voorkeur gaat daarbij vooral uit naar meer welkomstdiensten en naar leerdiensten. Het onderzoek wees overigens niet uit, dat het bezoek aan de middag- dienst met sprongen omhoog zal gaan, als er variatie komt. (Van onze kerkredactie) ZWIJNDRECHT De en quête, die in februari gehouden werd en waarvan de resultaten nu bekend zijn gemaakt, had de „tweede kerkdienst" tot on derwerp. De deelname was bij zonder groot: van de 1755 uit gegeven formulieren kwamen er 1464 ingevuld terug, meer dan voldoende om met de con clusies rekening te houden. Vijftig procent sprak zich uit voor meer variatie in de middagdienst, terwijl 32 procent geen verandering wenste. Er was een zeer duidelijk verschil naar leeftijd. Van degenen beneden de 51 jaar is 66 procent voor varia tie (beneden de twintig jaar zelfs 81 procent) en 20 procent tegen. Bij de bovenvijftigers overwegen de te genstanders (49 procent). Maar daar spreekt zich toch ook een aanzien lijk percentage (27 procent) positief uit. Men kon zijn keuze maken uit verschillende mogelijkheden en daarbij kwam het volgende voor keurslijstje uit de bus: 20.8 meer welkomstdiensten 17,8 leerdiensten 14,1 meer zingen 14,0 jeugdinschakelen 12,2verzoekliederen 8.9 discussie in/na de dienst 8,3 meervariatie in de liturgie. Evangeliserend Dat de welkomstdiensten als eerste genoemd worden, is te begrij pen als men weet, dat deze diensten (met evangeliserend karakter) op het ogenblik eigenlijk de enige vari atie zijn, die de zondagse kerk diensten in Zwijndrecht kennen. Ze worden drie tot vier keer per jaar gehouden. Merkwaardig is, dat vooral de ou deren (boven de vijftig) pleiten voor inschakeling van de jeugd. De jeugd zelf vraagt vooral om meer wel- kdmstdiensten en voelt ook meer voor discussiemogelijkheid dan de ouderen. Daarentegen zijn leer diensten en verzoekliederen weer vooral wensen van de ouderen. Van de gereformeerde Zwijn- drechters (boven de 16 jaar) pleegt 35 procent tweemaal per zondag naar de kerk te gaan. Trouw een maal per zondag gaat 47 procent. Zestien procent is onregelmatig kerkganger en twee procent gaat nooit. Van die laatste kategorie is de. helft ouder dan 65 jaar. De groep, die trouw eenmaal pei zondag naar de kerk gaat, is begrij pelijk het sterkst vertegenwoordigo in de leeftijdsgroep van 26 tot 50 jaar. Een van de meest genoemd redenen is immers „jonge kinderen" (26 procent). Ontspanning Overigens geven de meesten als reden, waarom ze maar eenmaal gaan, op „ontspanning/fami liebezoek" (27 procent), terwijl 24 procent zegt geen behoefte te heb ben aan twee diensten. Negen pro cent voert gezondheidsredenen aan. Van degenen, die onregelmatig of helemaal niet naar de kerk gaan, is dat voor 19 procent wegens ziekte ot ouderdom. Dertig procent heeft ge brek aan interesse. Bij bijna de helft is het antipatie (29 procent te gen de sfeer in de kerk 11 procent tegen de gereformeerde kerk en 7 procent tegen de dominees). Hier' kan niet gezegd worden, dat een be paalde leeftijdsgroep eruit springt. Niet bepaald verrassend is, dat de eenmaalkerkgangers voor 63.5 pro cent de ochtenddienst prefereren. De vraag aan hen, die nu 's mid dags niet naar de kerk gaan, of zij dat wel zouden doen, als hun wensen aangaande de middagdienst vervuld werden, bleef wat in de mist hangen. Zestien procent zei ja, 18 procent nee, maar 43 procent vul de deze vraag niet in en 23 procent „wist het niet". De kategorie met jonge kinderen sprak zich daarentegen wel duide lijk uit: 45 procent zei weer twee- maalnaar de kerk te gaan, als de kinderen groter zouden zijn, tegen slechts 18 procent die met „nee" antwoordde. De kerkeraad heeft nu een com missie ingesteld, die aan de hand van de uitkomst van de enquête een plan voor de tweede kerkdienst gaat opstellen. bisschop, dat de uitnodiging bedoeld is om aan de rooms- katholieke be volking van Ulster en daarbuiten dui delijk te maken, dat.er ook anden protestanten zijn dan ds. Ian Paisley. Voorts wil men laten zien dat ii andere grote steden de verhoudingen op politiek, maatschappelijk en gods dienstig terrein tussen rooms - katho lieken en protestanten goed kunnet zijn. Beide Noordierse gasten zullen i Amsterdam kennis kunnen maket met activiteiten van de hervormd» gemeente en de rooms - katholiek! parochie en met de politieke verhou dingen via ontmoetingen met politici Het plan is ook hen een toeristisd programma aan te bieden. NED. HERV. KERK Beroepen te Tholen: te Moerkapellf te Haaften en te Waddinxveen: D. vi Vliet te Zetten: te Ermelo (toez.): J Noordmans te Tjamsweer (Gr.); I Oud-Loosdrecht (toez.): drs. W. H. Jong te Maarn-Maarsbergen; te Eir men (toez.): G. D. Harmsen te Raii te; te Musselkanaal (toez.): J. Nijer huis te Scharnegoutum (Fr.). Aangenomen naar Wezep (wijkge 2)P. Koeman te Bruchem-Kerkwj die bedankte voor alle andere ben pen. Bedankt voor Wolfaartsdijk: Warns te Gendringen: voor Edervel B. J. Zaal te IJsselmuiden; vc Baambrugge: P. L. M. Sterrenburg Broek op Langendijk. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Utrecht-west: Valkhoff te Nijmegen. Bedankt voor Rotterdam-zuidwtj drs. G. H. Homans te Eindhoven. GEREF. KERKEN (vrUgem.) Beroepen te Nijkerk: J. Poutsma Nijega-Opeinde. Bedankt voor Middelstum: C. Jagt te Doesburg-Doetinchem; Hoogkerk: Joh. Strating te Hattem. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Tholen: J. Kare Nieuwerkerk (Z.). Bedankt voor Benthuizen: Chr Poel te Yerseke. VRIJE EVANG. GEM. Bedankt voor Goes (vac. J. Kareis sr.): A. J. Buurman te Bussum.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2