jVixoii: geen bepaalde datum oor terugtrekking troepen Apollo-RAI NATIONALISATIE OLIECONCERN VS Onzekerheid houdt beurs over valuta's in haar ban Bestuur S.G.P. vraagt eenheid te bewaren ='L Politie verbood NPD- bijeenkoms t i Niet storen aan betogingen President vraagt steun Oefenduel Strijd in Vietnam vóór '71 staken Bolivia annuleert olieivet FINANCIEEL WEEKOVERZICHT IN NEURENBERG Koers mark wordt niet veranderd Meer wapens VS voor Israël? ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1969 AMSTERDAM De onzeker heid inzake de valuta's en de ongekend hoge rente houdt de effectenbeurs in haar ban. Er was weer een kapitaalvlucht in Duitse marken en ook in guldens te constateren. Velen denken, dat de Duitse mark na de verkie zingen van zondag a.s. te eniger tijd een revaluatie zal ondergaan. Er is een ziekenhuislening van het 8% rentetype aan de markt, een ongekend hoog per centage, dat de krappe markt positie duidelijk illustreert. Er gaan geruchten over een dis contoverhoging door de Ned. Bank. De prolongatierente is op Vit pro cent gesteld, hetgeen voor particulie ren uitkomt op bijna 9'/t procent. Wie fondsen beleent, moet een hoge rente betalen en ongetwijfeld is er een neiging te bespeuren om debet posities af te bouwen. Dat de staatsfondsenmarkt deze week luier gestemd was, ligt voor de hand. Hoe de Staat in de tegen woordige omstandigheden tegen aan vaardbare voorwaarden aan voldoen de financiering via emissie's moet komen, is niet duidelijk. Hier en daar viel reeds het woord „gedwongen le ning", maar het is te hopen, dat zulk de was verminderd en dat de verlie zen van de Amerkanen in Vietnam met een derde waren verminderd. Aansporing De president wenste, dat hij grote re steun in de VS zou krijgen voor zijn Vietnamese beleid. Dit zou voor Hanoi een aansporing zijn tot onder handelen. Nixon zei, dat hij zich in elk geval niet zou laten beïnvloeden door betogingen tegen de Vietnamese oorlog op universiteiten en scholen. Het enige waarover niet te onder handelen valt is volgens Nixon het recht van de bevolking van Zuid-Vietnam, zijn eigen leiders te kiezen, zonder welke inmenging ook van buiten af. Als de VS zich aan deze lijn zouden houden en als het land deze lijn zou steunen, zou de vijand gedwongen zijn te onderhan delen in plaats van af te wachten. In dat geval zou de oorlog voor het eind van 1970 afgelopen kunnen zijn. Voor de grootste ruimtevaartten toonstelling die ooit in Nederland, is gehouden is gisteren de originele Apollo-8 cabine bij het RAI-gebouw in Amsterdam aangekomen. Hij vormt samen met andere voorwerpen een belangwekkende tentoonstelling, die van 9 tot en met 19 oktober in het RAI-gebouw zal worden gehou den. OSLO De Noorse Centrale Bank heeft met ingang van vandaag het bankdisconto verhoogd van 3l/t tot 4procent. Ook is een prijsstop afgekondigd voor een aantal produk- ten. De electriciteitstarieven mogen niet hoger zijn dan die op 1 januari LA PAZ Generaal Ovando Candia, die gisterochtend vroeg in Bolivia de macht heeft over genomen van president Siles Salinas, heeft bij decreet de 14 jaar oude olie wet geannuleerd. Dit betekent haast zeker de natio nalisatie van de Amerikaanse oliemaatschappij Bolivian Gulf Oil Company, de enige buiten landse maatschappij die in Bolivia concessies heeft. De nieuwe president zei dat de ou de olieregeling „door buitenlandse juristen is opgesteld in het voordeel van buitenlandse ondernemingen". In Washington verklaarde het Sta te Department in een commentaar op de staatsgreep, dat het „teleurgesteld is o-ver elke terugslag voor de demo cratische ontwikkeling op het weste lijk halfrond." Een woordvoerder zei, dat de VS met andere leden van de Organisatie voor Amerikaanse staten (OAS) overleg zal plegen over de kwestie van de erkenning van het nieuwe bewind. De 54-jarige generaal Ovando zei, dat hij de macht had overgenomen teneinde, een confrontatie tussen Bo- livianen die op zelfmoord zou neer komen. te vermijden". Hij heeft een nieuwe revolutionaire regering van veertien burgers en militairen ge vormd. een geweldadige operatie vermeden kan worden. De valutahandel is door de West- duitse regering tot na de verkiezing opgeschort, omdat gevreesd wordt, dat de situatie door de nieuwe kapi taalvlucht naar onze Oostelijke buren uit de hand al lopen. Lamgelegd Het is overigens duidelijk, dat een dergelijke maatregel slechts kort kan duren, want de buitenlandse handel wordt in de afwikkeling van transac ties aldus lamgelegd. Stellig is de in druk. dat de Bondsrepubliek te eni ger tijd tot een opwaardering van de Duitse mark zal moeten besluiten. In hoever dit besluit reeds zeer spoedig zal vallen, moet worden afgewacht, daar de uitslag van de verkiezingen hierbij een factor van betekenis kan zijn. Volgende week komt het Int. Mo netair Fonds in vergadering bijeen, één dag na de Duitse verkiezing. Daar zal ongetwijfeld het hele stelsel van de wisselkoersen en de pariteiten besproken worden. Het jaarverslag van het Fonds gewaagde van de cen trale betekenis der inflatiebestrijding in Amerika en landen van Europa voor een gezonde ontwikkeling van de wereldeconomie in de komende jaren. Zwevende koersen Of deze strijd zal kunnen slagen zonder een correctie in de diverse wisselkoersen, wagen wij te betwijfe len. Het schijnt dat men ook een meer flexibele wisselkoers der verschillende landen wil bevorderen, zodat er iets meer marge tussen de koers omhoog en omlaag komt. Dat betekent niet, dat men streeft naar zwevende wisselkoersen, zoals we die voor de oorlog gekend heb ben. Maar enige speling en minder starheid acht men bevordelijk voor een meer reële ontwikkeling van de wisselkoersen. Op die wijze kan men stapje voor stapje een wisselkoers om laag brengen, zonder de paniekachti ge re- of devaluatiemethode. Het is duidelijk, dat de onzeker heid rond de Duitse mark en diverse andere Europese valuta's leidde tot terughoudendheid op de effecten beurs. Een tweede factor, welke een bijdrage vormde voor de gereser veerdheid, was de nog niet tot rust gekomen rehte. Luier staalprijzen en het in gebruik nemen van een nieuwe walserij, welke de afsluiting betekent van het bekende 4 miljoen ton staal plan, hadden geen uitwerking. Unilever was tijdelijk vast gestemd, waarbij opnieuw ge ruchten inzake een fusie met Heine- ken de ronde deden. Ook het bier fonds lag beter in de markt op grond van deze geruchten. Geen uitwerking Het fusiebericht van AKU Kon. Zout Organon, dat gunstige gegevens verstrekte over de vooruitzichten der kunstvezelmarkten, bleef zonder uit werking. Als dc fusie gerealiseerd wordt, zal er een concern ontstaan, dat over 1969 een omzet zal hebben van zes miljard gulden en een netto winst van 300 miljoen. Dc bieding op Int. Salt Company is geslaagd en Zout-Organon krijgt nu 52 procent van de aandelen in bezit. Via deze nieuwe deelneming worden nieuwe vensters naar het Westen open ge worpen. Hotelaandelen lagen zeer vast in de markt, nu bleek, dat Caranza be langstelling heeft voor het Americain Hotel. De koers van dit aandeel steeg tot boven de 525 pet. (v.w. 435 pet). Ook Parkhotel en Krasnapolsky wa ren gevraagd en kwamen op belang rijk hoger niveau. Sommige che mische aandelen waren gevraagd, o.a. Chemische Fabriek Naarden. Hagemeyer Hagemeyer zal een bod doen op de aand. Emailfabriek „De IJssel", wel ke in moeilijkheden verkeert. De koers van de aand. was deze week nog 75 pet. maar het bod komt uit op 60 pet. Billiton Mij heeft een hogere winst over het eerste halfjaar 1969 gemeld. Deze steeg met 13,6 pet. en er blijkt uit, dat de groei van dit ex pansief concern voortduurt. De Alg. Bank Nederland heeft de Holl. Belegging en Beheer Mij over genomen, welke transactie is voortge komen uit de overweging, dat de bui tenlandse concurrentie en de krachti ge groei van instellingen voor collec tieve beleggingen aansluiting bij gro te financiële instellingen nodig ma ken. De onder beheer van de H.B.B. staande beleggingsinstellingen re presenteren een vermogen van circa 380 miljoen. De afgezette president Salinas zou zich volgens de laatste berichten be vinden in Santa Cruz. Eerder was gemeld dat hij op een vliegtuig naar Chili was gezet. In de straten van La Paz en andere steden wordt gepatrouilleerd door militaire eenheden. Van ongeregeld heden is geen melding gemaakt. Wel is het congres gesloten en zijn verscheidene politici van de oppositie in hechtenis genomen. De algemene verkiezingen die in mei of juni 1970 zouden worden gehouden, zijn voor onbepaalde tijd uitgesteld. Eigen weg De nieuwe regering belooft meer vrijheid voor de vakbeweging. De leiders van dc strijdkrachten hebben meegedeeld dat het nieuwe bewind het land niet naar kapitalistiscs of communistisch model wil inrichten maar een „nationale revolutie" wil voeren. De strijdkrachten hadden zich in dienst gesteld van deze revolutie om te strijden voor sociale gerechtigheid. De regering zal op het internatio nale vlak een onafhankelijke politiek en diplomatieke en handelsbetrekkin gen aanknopen met de socialistische staten. De staatsgreep was uitgevoerd om een einde te maken aan een pseu- do-democratische, anti-nationale en slechts in schijn stabiele orde, die gekenmerkt werd door buitenlandse gewapende interventie in de vorm van guerrillastrijdersen door de aanwezigheid van een regering die praktisch geheel steunde op de reac tie en rechtse krachten, en die dus niet geschikt was om de nationale strijd te leiden tegen het terroristisch avontuur en tegen de economische achterblijving en afhankelijkheid. „Open datum'" BTW DEN HAAG Gisteren meldden wij abusievelijk dat het plan voor het uitstel van het tijdstip voor de BTW-verhoging afkomstig zou zijn van de heer Goudswaard (ar). Dit is niet juist, omdat mr. W .Scholten (ch) dit plan reeds eerder lanceerde. In ons artikel van gisteren waren de namen van de heren Goudswaard en Scholten omgewisseld. Van Rossum deel uitmaakte van een televisieforum. Hij nam deel aan de bespreking in het gebouw van de Tweede Kamer, die werd opgeno men. Later zijn deze opnamen, zon der overleg met ir Van Rossum, in een groter programma verwerkt, zo leek het. dat het kamerlid in een forum zat. De verklaring maakt verder dui delijk, dat het hoofdbestuur het „Rap port Walcheren" afwijkt en het zich achter de voorzitter stelt betreffende de leiding van de Algemene vergade ring. „In zulk een rumoerige vergade ring was geen andere houding mo gelijk". Over de cumulatie van functies (voorzitter van de partij en hoofdre dacteur van De Banier) wordt gezegd dat de voorzitter door een wettige vergadering is gekozen en de hoofdre dacteur dóór een dergelijke vergade ring is aangewezen. De staatsfondsenmarkt lag luier en op sommige dagen dacht men. dat er „geen bodem in de markt" kwam. Er kwam overigens een licht herstel tot stand, maar erg vertrouwd lijkt het herstel nog niet.'Men realiseert zich hoe moeilijk de overheidsfinanciering is, zowel wat betreft de Staat, maar ook niet minder de lagere over heidsorganen, terwijl er zoveel geld nodig is. Ongekend hoog moeten de charita tieve instellingen met de rente bie den om de financiering van nieuwe gebouwen veilig te stellen. Het Maasziekenhuis te Boxmeer kwam met een 8E procent lening tegen pari, een voor ons land ongekend hoog percentage, welk feit duidelijk il lustreert, hoe ongewoon de tegen woordige situatie op het gebied der financiering is geworden. Internationals waren vrij algemeen weinig veranderd en reageerden niet op gunstige berichten. De Shell heeft een groot contract inzake de levering van vloeibaar gemaakt aardgas af gesloten met Japan, waarmede een bedrag van 5,7 miljard is gemoeid. Ook de gunstige berichten inzake de (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Het hoofdbestuur van de SGP spreekt in een verkla ring, die is gepubliceerd in De Ba nier van deze week, de wens uit, dat het comité van verontrusten van zijn verkeerde weg zal terugkeren. Het hoofdbestuur doet verder een beroep op de kiesverenigingen en leden de eenheid te bewaren. Het comité van verontrusten ver wijt het hoofdbestuur, de fraktie van de Tweede Kamer en het grootste deel van de afgevaardig den in de staten en raden verwate ring en verloochening van het be ginsel. Ingaande op de punten, die het comité heeft genoemd, verklaart het hoofdbestuur dat betreffende het vrouwenkiesrecht het vroeger ingeno men standpunt niet is verlaten. Het is onjuist dat het Kamerlid ir De president zei te willen trachten, de oorlog in Vietnam nog voor het einde van 1970 of voor begin 1971 te beëindigen. Daarom verzette hij zich tegen de voorstellen voor een con creet plan voor de terugtrekking van alle Amerikaanse eenheden uit Viet nam. Nixon gaf toe dat zijn pogingen om een einde te maken aan de oorlog in Vietnam niet zoveel succes gehad zou hebben als hij wel gewild had. Maar de Amerikaanse regering had wel be reikt dat de stemming in de wereld omgeslagen was. Pluspunten Hij, Nixon, had bij zijn bezoek aan de Algemene Vergadering der VN ge merkt, dat er nauwelijks nog vij andschap tegen de VS op dit punt bestond. Als pluspunten somde Nixon op de aftocht van 60.000 man Amerikaanse troepen uit Vietnam met 15 december als sluitingsdatum voor het afzien van het oproepen van 50.000 man voor de militaire dienst tot het einde van dit jaar. roilu voor de première van het stuk •oilus en Cressida (in Nijmegen) .dyak Ab Abspoel tijdens de gevech- ^jn bij de voorpremière zijn arm. Jü zal worden vervangen door Piet Stomer, die hier met hem de ge- oe vechtsscène doorneemt. Maar het grootste pluspunt was naar zijn mening, dat de infiltratie vanuit Noord-Vietnam met twee der- tj olNEURENBERG De laatste frkiezingsbijeenkomst in Neu- Tmberg v*»n NPD-leider Adolf r»n Thadden is gisteren door de itie beëindigd voordat zjj goed wel begonnen was. Aanleiding as het optreden van duizenden [jmonstranten die tegen de^ NPD •Ifotesteerden. :!jVon Thadden mocht op last van de politiechef nergens een enkomst organiseren. „Zolang ik ben, in geen geval," zei de poli- hef. leer dan twee uur voordat Von ;dden zou spreken stroomde het iiusplein al vol met betogers, die )ren in andere stadsgedeelten pro- bijeenkomsten hadden gehouden, politie had zich opgesteld achter ckeldraad versperringen en ver- tte het plein met zoeklichten. H>e massa van naar schatting 10.000 jogers zwermde over het plein, jfn de politie deze bestookte met zes jterkanonnen. Het spreekgestoelte _h Von Thadden werd herhaaldelijk de demonstranten bestormd en Iwerden rotjes naar de politie ge- ^an de lopende band werden ge- jjnden van het plein gedragen of Ingeleid. Eenentwintig politicman- ,n werden gewond. Zeven personen, 'Ier wie vier agenten, moesten in et ziekenhuis worden behandeld. 'Ie betogers werden gearresteerd, ■^ar later weer vrijgelaten. Een uur voordat de bijeenkomst zou beginnen, maakte de politie be kend dat Von Thadden niet zou spre ken. De bijeenkomst werd verboden omdat „de openbare veiligheid" in gevaar werd gebracht. Dik front De betogers weigerden echter het plein te verlaten. De politie had in tussen een enkele rijen dik front dwars over het plein gevormd. De demonstranten bleven oog in oog met de politie staan, zonder iets te doen. Later in de avond verspreidden zij zich evenwel. Een grote groep jui chende jongeren trok naar het hoofdstation waar een zes meter hoog verkiezingsbord werd beklommen en even later neergehaald en verbrand. Hierop viel de politie met de wa penstok op de menigte aan, die ste nen teruggooide. Bij eén politieman werd zijn helm afgetrokken door jon geren, die hem afrosten totdat hij door collega's werd bevrijd. Verscheidene betogers werden te genstribbelend in overvalwagens ge propt, terwijl anderen de politie uit maakten voor „zwijnen" en „gesta- po". itstel BTW België liet direct nadelig voor Nederland HAAG De maatregel van Belgische regering de BTW niet I 1 januari in te voeren heeft geen ,ecte nadelige gevolgen voor de Ne- landse economie. Dit antwoorden ister Witteveen en staatssecreta Grapperhaus van financiën op gen van de Tweede-Kamerleden lolten, Kieft, Notenboom, Porthei- 1 en Van den Bergh. >e bewindslieden delen mee dat de ering in Brussel noch binnen de G, noch binnen de Benelux i ;rleg met Nederland heeft ge- egd over het uitstel van de invoe- g van de BTW, die op 1 januari i kracht zou zijn geworden, oor België blijft een min of meer rekkige grensafrekening bestaan, bewindslieden vrezen ook dat de luiten tot afschaffing van de fis- s binnengrenzen van de Benelux •r de Belgische maatregel niet kun- i worden uitgevoerd. SPD en CDU: BONN -r- Hoewel de twee grote I Westduitse partijen, CDU en SPD, niet tot een officiële en gezamenlijke verklaring hebben kunnen komen, is gisteren wel vast komen te staan, is de wisselkoers van de D-mark zal worden gewijzigd. Nadat het SPD-presidium had ver klaard dat in de huidige situatie niet over een revaluatie van de mark zal worden gediscussieerd, hebben ook de partijbesturen van de CDU en CSU laten weten, „dat zij nu en in de naaste toekomst geen aanleiding zien, de koers van de mark te verande ren." Intussen is door het ministerie van economische zaken bevestigd, dat de wisselmarkten maandag geopend zul len zijn. Die dag zal het kabinet in spoedzitting bijeenkomen om te be raadslagen over nieuwe maatregelen om de conjunctuur en de speculaties op de wisselmarkten af te remmen. Zowel de christendemocratische minister van financiën, Strauss, als de sociaaldemocratische minister van economische zaken, Schiller, zullen met voorstellen komen. WASHINGTON De Israëlische premier mevrouw Golda Meir heeft gisteren in Washington laten doorschemeren dat de VS Israël wa pens zullen blijven leveren. President Nixon zou haar tijdens een onder houd dit hebben verzekerd. Naar uit welingelichte kringen wordt vernomen zou mevrouw Meir behalve de 50 Phantom-jagers (waar van er tot nu toe 16 zijn geleverd) nog 25 hebben gevraagd efi boven dien nog 80 Skyhawk-jagers bene vens ander oorlogsmaterieel. Om hun protesten kracht bij te zet ten beklommen demonstrerende blanke bouwvakkers de Chicags Picasso, een metalen structuuren „plantten" op de top de Amerikaanse vlag en enige demonstratieborden. WASHINGTON President Nixon wil geen bepaalde datuni vaststellen voor de terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Vietnam. Een dergelijk denkbeeld vindt hij defaitistisch. Nixon is van oordeel, dat het willekeurig bepalen van een tijdstip de Ameri kaanse onderhandelingspositie bij de Parijse vredesconferentie zou ondermijnen. Als een tijdstip bijvoorbeeld eind 1970 of midden 1971 zou worden ge kozen, zou dit onvermijdelijk leiden tot bestendiging van de oorlog tot dat tijdstip, aldus Nixon op een perscon ferentie in Washington.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5