•s. R. Boogaard nieuwe predikant ;eref. gemeente in Leiden SORRY VOOR DE DRUKTE PAK niet pasklaar )p 48ste jaar dominee Hearing over dempings- werken van Trek vliet W aterzui verin gs- aktiviteiten van Rijnland DAMESBEURS ALIGHEID ALLEEN UIT GENADEMAAR LIJDELIJKHEID DE NAASTE WEG NAAR DE HEL Wij zetten de jubileumshow nog een week voort in onze showroom, Stationsweg 2 (telefoon 21841) Dagelijks open van 10-22 uur Want wij handhaven nog slechts een week onze extra hoge inruilprijzen LEIDEN Tijdens een deze week gehouden bijeenkomst van de vere nigde vergadering van het hoog heemraadschap van Rijnland werd uitvoerig stilgestaan bij de bestuur lijke en organisatorische consequen ties van de nieuwe omvangrijke taak van Rijnland: het zuiveren van af valwater van steden en dorpen. Dit zal gebeuren door overneming van bestaande en bouw van nieuwe zui- veringswerken. Op voorstel van het college van dijkgraaf en hoogheemraden stelde de vergadering hiervoor een speciale commissie in. Deze zal zich beraden over de nodige wijzigingen in de bestuurssamenstelling. Ook het - ambtelijk apparaat zal aan de nieu we situatie worden aangepast. Er werd een krediet beschikbaar gesteld voor nadere voorzieningen aan de van de gemeente Haarlem mermeer over te nemen zuive ringsinstallaties te Hoofddorp en Zwanenburg. Voorts werd besloten tot onderhandse aanbesteding over te gaan van de bouwkundige voor zieningen voor een slijkcircula- tie-apparatuur in de van de gemeen te Leiderdorp over te nemen instal latie. HEDEN de lOO.OOOste op de Academische examens LEIDEN. 19 september Rijksuniversi teit: Seml-artsexamen: mej. A F Drent (Rijswijk), de heren E J Kok (Leldschen- dam) M W Kunst (Middelburg); artsex.: mevr. E Pos-PloolJ (Leiden), de heren J C Dorrepaal (Terneuzen). p A j Holst (Wassenaar), J P G M Maussen (Schaes- berg); kandidaatsexamen II: mej. F C B Abbad. Willemstad (Curacao); mej. J C H M Beeien. Lisse: mej. M J ten Bokkel Hulnlnk. Amersfoort; mej. J M Comman deur. Tessel: mej. C M Dieben Delft; mej. S H Faber. Hardegarijp; mej H E v d Haas. Rijswijk (ZH); mej. I A Hahn. Suriname; mej. A W Matroos Suriname; mej A V La Rivléra. EeTden; mej. A F J Went, Overveen; D V Avenarius, Winters wijk; HEM van Beek. Voorburg; A F M Bootsma, Leiden; J de Breij, Gouda; A C Broekers, Mierlo: J G L Brudet. Den Haag; M P K Bui>»ian. Den Haag; Tj W J v 4 Drift. Lelden; G F Drop pers Delden; M W Dujardin, Den Haag; R P van Dijk, Amersfoort; A van Es (cum laude). Wassenar; j Goekoop Lel den; K Griep. Rijswijk (ZH); D A* C M Hammerstein, Beverwijk; R N W Hauer. Lelden; J L de Heer. Aruba; R p Huls- hoff. Den Haag; H R Kanhai. Leiden: J P C de Koning. Voorburg; D W van Lier Heemstede; J Ligthart, oegstgeest; H C Luiken. Lisse; J B Mafe, Nigeria; S J R de Monchy, Hengelo (O.)G W T Odamtten. Accra-Ghana; N P Onderwa ter, Oosterbeek; J W J Overman. Den Haag; F D Pinedo. Madrid; J F Plantenga, Amsterdam: H J B M M Rijven, Den Haag; R M Schepp. Leiderdorp; J H Schouten Leiden; J E Sluimers. Wasse naar; D A Smit. Almelo: S E Spieren burg. Oehle (NB); H M Stam. Groningen; A L L M Stevens. Den Haag; P J Struben. Lelden: E H E v d Velde. Almelo: P A M Vierhout. Vlissingen; A Ch F Voogt, Schiedam; P de Vries, Heerlen; H R Vrijland, Enschede; H P A v d Water Bbskoop; N van Wermeskerken. Dcfi Haag; J G Wlerda, Den Haag: W N P Willemsen, Arnhem; J H N Wilken, Den Haag; G F Zitman. Lelden. ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1969 Commentaar Het PAK-Leiden verkeert nog in het embryonale stadium. Of het ooit zal volgroeien, blijft een grote vraag gezien de resultaten van de hearing woensdagavond jl. in de Burcht. Waren vóór de pauze de suggesties nog serieus gemeend, toen de conceptovereenkomst onder de loep werd genomen, kregen de emoties de overhand. De lont werd in het kruit ge worpen door de voorzitter van de afdeling Leiden van de PvdA, de lieer Th. Dirks, die ter wille van de duidelijkheid de vertegenwoor digers van de PSP-Leiden vroeg een standpunt in te nemen. Het hoofdbestuur van de PSP heeft im mers "nog niet zo lang geleden het PAK vaarwel gezegd. Het zou dan ook verhelderend hebben gewerkt als de PSP vóór het begin van de vergadering met een presentiever- klaring zou zijn gekomen. Nu kre gen de leden van de drie overige bij het PAK betrokken partijen achteraf te horen dat de aanwezig heid van de PSP op de hearing al het bewijs leverde dat een com promis tussen hoofdbestuur en PAK-partners in Leiden tot de mo gelijkheden zou behoren. Dat het hier een mogelijkheid betreft, blijkt uit de woorden van de PSP-cr Walle die vond dat zijn partij geen verantwoordelijkheid kan dragen voor alle in de toe komst te nemen beslissingen. Hier mee is de gereserveerdheid van de PvdA niet weggenomen, maar ge handhaafd, zo niet vergroot. Een griezelige basis voor een belang rijk politiek akkoord met vérstrek kende gevolgen. Over het standpunt dat ten aanzien van de toekomstige progressieve wethouders moet worden ingeno men, bleken de emoties eveneens een serieuze gedachtengang in de weg te staan. Doet het al enigszins vreemd aan dat de opmerking; van de D'66-er Van der Kaden, dat een wethouder pas kan en moet af treden na de aanvaarding van een motie van wantrouwen, met grote luchthartigheid werd afgewimpeld, nog vreemder is het dat een motie over dit onderwerp werd ingediend die van alle logica was gespeend. Hoe is het mogelijk voor te stellen dat toekomstige progressieve wet houders moeten aftreden als de toe vloeiing van 's rijks financiën te wensen overlaat, waardoor het pro gramma niet meer kan worden uit gevoerd. Wordt Leiden geen dienst bewezen als de financiële middelen ontoereikend zijn, daarvan is hele maal geen sprake meer als en mas se wordt besloten er de brui aan te geven. Het lijkt dan veel op het verlaten van een zinkend schip, dat met veel moeite misschien nog gered zou kunnen worden. En dan nog afgezien van de wettelijke re gelingen om in de vacature van een wetliouderspost te voorzien. IEIDSE COURANT 3 Dst het druk zou worden op onze jubileum show zat er dik in. Meer dat U met ruim 10.000 anderen zou komen, neen, dat hadden wij niet verwacht. Het was zo druk, dat wij misschien niet eens de gelegenheid hadden, U te woord te staan. Kijk, dat is jammer. Want wij waren op de tentoonstelling om U alles te vertellen over de zeer uitgebreide collectie Opeis. En dat is dan misschien niet gelukt. Onze excuses daarvoor. Wij hebben er iets op gevonden. Als U op onze tentoonstelling geweest bent en U hebt niet de informatie kunnen krijgen die U wenste, wilt U dan zo vriendelijk zijn, In de komende week even langs teNromen in de showroom. En als U er niet geweest bent, komt U dan toch maar. ÏÏDEN „De gemeente heeft ons mooi in de bloeme- gezet", zegt dominee Rogier Boogaard, de nieuwe Bdikant van de Leidse gereformeerde gemeenteIn jtdaad, overal in het ruime nieuwe huis aan de Van der Ik Boumanweg in Leiderdorp staan planten en bloem IkJien. Het is een mooiekeurig ingerichte en aan ge- pastorie. tminee Boogaard stamt uit Meliskerke, op Walche (14-7-1921Vader en moeder wonen daar nog. was een landbouwersgezin. De drie broers vonden bestaan in de landbouw en de fruitteelt, de ene zus- trouwde met een fruitteler, de andere met een onder- 'el Reinier Boogaard belang- genoeg had voor (het kerke- m, zou het nog lang duren hij tot de predikantsstudie Hij trouwde in Nisse, dat ik rustige dorp in de „zak" van weiand en ging bij zijn „/ader in het boerenbedrijf :n. Hij was in Nisse ook voor van de wijkverpleging en ze- ar lid van de gemeenteraad. veronderstel als lid van de ■fractie? ik vind, dat die partij het de schriftuurlijke lijn voor het .ohappelijik leven volgt en aan ,nd van die beginselen niet al- zegt, wat niet mag, maar ook, ief, aangeeft, hoe het dan wel kerkelijke vraagstukken heb- ..ie alt yd sterk geïnteresseerd, Hie van de eredienst." ludt u van muziek? "\i, vooral van kerkorgelmuziek. mij echt niet om het even, speelt..." kreeg dus later zin om predi- te worden! teat ik 't zo zeggen: op 44- le leeftijd voelde ik mij er toe epen en heb me daarom bij het borium van fie Theologische 1 in Rotterdam aangemeld." de vooropleiding? e is bij de eigenlijke opleiding repen. Ik heb vier jaar lang moeten werken, telkens drie in Rotterdam en dan weer agen thuis, iedere week. Het en prettige, maar ook een zwa- Ik moest ook Grieks doen; de grammatica was die studie gericht op het koinè, het 5 van het Nieuwe Testament." waren uw professoren? noemden hen domineedat r ds. L. Rijksen (dit jaar, in ri, overleden), ds. K. de Gier redikant in Den Haag, ds. H. n (voor de oude talen). De Van Bochoven, hoofd van de wthschool in Rotterdam, (vo- ar overleden) gaf de geschiede- dien. In het laatste jaar heb ik og van de oud-Leidenaar ds. r gunst les gehad in kerkge- lenis en exegese van het Oude nent." Twintigste wetenschappelijke erken- -.ooit gestreefd. De opleiding op de praktijk gericht." dus op uw achtenveertigste toen door het curato- gesteld. Maar, zo ons, de laatste twee stu- 1 ik overal in Nederland Zo iets komt de studie niet ten goede. Maar het We hebben in onze kerk- 151 gemeenten en maar 41 dus 110 vacatures cu de eenenveertigste predi- Leiden uw eerste beroep? het twintigste me dan wel heeil moei te doen? heeft mij de weg naar Lei- '•ewezen; ik ben mij duidelijk dat hier mijn plaats is." gemeente heeft mij allerhar- ontvangen; de mensen heb- c roor alles gezorgd, het huis gemaakt verwacht u van Leiden? verwacht enerzijds niets van de mensen zijn in wezen gelijk; maar ik verwacht alles Koning der Kerk. Van de lijke kant gezien liggen de za- dan verwacht ik goed te kunnen sa- Natuurlijk kan er over dat verschil van inzicht be- Maar daarover behoef je niet te komen." de leer van de vrije ge- het kardinale punt. Als er de mens bij moet, is de ten enenmale uitgesloten." denkt u van ,#waar" en ïinee Boogaard geeft hieraan idere betekenis, ongeveer te- aan de gangbare opvat- dat betekent, dat de mens zaligheid iet wil toe- de weg van plichtsbe- Of ook, dat hij moet gelo- hem wordt opgedrongen, wil zeggen: zich lóten zali- lijdelijk afwachten? pertinent niet. Genade nooit lijdelijk. Lijdelijkheid is naar de hel. Dat is verkeerde interpretatie van Woord. Het geheim zit in: uw zaligheid met vreze en want het is God, die in u beide het willen en werken, naar Zijn welbehagen. Dat is geen werken om de zaligheid te verdie nen; juist omgekeerd: de werken vloeien voort uit de genade, die God geeft." Bestaansrecht Wat vindt u de kern van uw bood schap? „Zaligheid alleen uit genade, om Christus' wiL" Wat vindt u van de oecumene? „Kijk 's, zoals die vandaag de dag wordt bedreven, is het een streven naar een eenheidskerk, waarin plaats is voor alle modaliteiten, maar niet voor de leer der vrije genade. Ik geloof, dat er maar één Kerk is; maar we zitten hier met de gesple tenheid. Van de afscheiding van 1834 heb ik nogal wat studie ge maakt. Het is voor mij nog altijd de vraag: gebeurde dat onder de gunst of de toelating van God Gelooft u in het bestaansrecht van de gereformeerde gemeenten „DLt recht komt bij de algemene afval, de verwereldlijking steeds duidelijker aan het licht. Maar de gereformeerde gemeenten geloven niet, dat ze de enige ware Kerk zijn. Een kerk, die dat wel meent, mag zich wel eens heel goed bezinnen. De ware Kerk bestaat, gelukkig, niet alleen uit leden van de gereformeer de gemeenten. Ik hoop ook, dat het nooit zover komt De grote wens van ds. Boogaard? „I'k hoop dat God mij dienstbaar straat, sloop- en opruimingswerk zaamheden nabij de Haagbrug, rio leringswerken en het maken van een weg op het gedempte gedeelte. Wet houder C. J. Piena van openbare werken en ir. H. H. Vos (directeur Gemeentewerken) met enkele van zijn naaste medewerkers zullen dins dagavond proberen alle vragen in verband met de komende werkzaam heden te beantwoorden. Omdat mogelijk een deel van de vragen verband zal houden met de voorgenomen bouwactiviteiten van de universiteit, zijn voor deze bij eenkomst ook enkele bouwtechnische medewerkers van deze instelling uit genodigd. SPRUITKOOLAVOND IN LEIDEN LEIDEN Zoals elk jaar had het Bestuur van de Coöp. .groenten-, fruit- en bloemenveiling Leiden en Omstreken" de spruitkooltelers uit genodigd in de koffiekamer van de Stadsgehoorzaal te Leiden de spruit- koolavond bij te wonen. Voorzitter van de veiling, B. van Vliet, opende met het memoreren van de goede resultaten van de teelt in het afgelopen seizoen. Het seizoen 1969-1970 is zeer goed begonnen. De heer C. van Wieringen van het Rijkslandbouwconsulentschap te Ba- rendrecht besprak, toegelicht met dia's de ontwikkeling en de groei van spruitkool, de vroege teelt en het machinaal oogsten van dit ge was. Hiermede is men in staat 800-1000 stronken per uur te verwer ken. De entomologe, Mej. W.de Brou wer van het Rijkstuinbouwconsu- lentenschap te Naaldwijk, sprak daarna over de slakken- en kool- vliegbestrijding. Mej. de Brouwer toonde aan de hand van enkele sta tistieken de belangrijkheid van het gebruik van de juiste bestrij dingsmiddelen aan. LEIDEN Dinsdag 30 september om acht uur 's avonds wordt in een der lokalen van de lagere technische school Haagweg 4 een voorlichtings bijeenkomst gehouden voor belang stellenden in verband met het spoe dige begin van de dempingswerken aan de Trekvliet langs de Rijn- en Schiekade. Zoals bekend, besloot de gemeente raad op 1 september j.l. tot uitvoe ring van het zo genoemde „wegen plan west", waarvoor een krediet van f 22 miljoen nodig is. Met een deel van dit werk zal binnenkort worden begonnen, namelijk de „demping" van een gedeelte van de Trekvliet. Het raadsvoorstel vermeldde daar over: uitbaggeren Trekvliet, dem ping van het gedeelte tussen Haag- brug en zuidelijk deel Groenhoven- DUBBEL AFSCHEID zal stellen aan de uitbreiding van Zijn Kerk, Zijn Koninkrijk, tot af braak van Satans Rijk, tot opwas van de gelovigen in de genade." Dominee en mevrouw Boogaard hebben drie kinderen (jongens): Ko (22) werkt bij orgelbouw re Flentrop in Zaandam Toon (20), studeert scheikunde in Utrecht (3e jaars), Sam (19) studeert economie in Rot terdam (2e jaars). „Maar ihet allerbelangrijkste", zegt dominee Boogaard, „is Hd van de levende Kerk te zijn." „Hobby's, nee, daar hebben wè in ons werk geen tijd voor. Ik lees en studeer wel heel graag kerkgeschie denis." Dominee Boogaard wordt woens dag 1 oktober om 14.30 uur beves tigd in de gereformeerde Zuider- kerk. 's Avonds 18.30 uur hoopt hij dan intrede te doen. Voor de geno digden wordt, in de tussentijd, een koffiemaaltijd aangericht. JOH. VAN WOLFSWINKEL BIJ G.A.B. LEIDEN LEIDEN Gistermiddag werd tijdens een personeelsbijeenkomst van het gewestelijk arbeidsbureau aan de Douzastraat, afscheid geno men van de adjunct-directeur A. M. Abbenhuis, die met ingang van 1 oktober in dezelfde funktie bij het GAB 's-Gravenhage in dienst zal treden, en van mevr. C. M. B. Res-Van Dril, assistent jeugdconsu- lente die naar Eindhoven vertrekt. Beiden werden door mr. M. G. van Rijswijk toegesproken. De heer Ab benhuis maakt met zijn benoeming in Den Haag een mooie promotie. De dienst kent hij van haver tot gort. De heer Van Rijswijk dankte voor de prettige samenwerking. Namens het personeel kregen beiden een geschenkbon. Ook de heer Boone kamp, voorzitter van de perso neelsvereniging sprak enkele woor den. De jeugdconsulente mej. H. van der Meij, richtte zich nog in bijzon der tot haar assistente mevr. Res. N V.HET MOTORHUIS

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3