SOCIALE SUPERMARKT Acuut 45000 hulpen nodig Buit bij overval 60.000 gulden DUBCEK WIL GEEN FOUTEN TOEGEVEN decoratief en praktisch zo'n Het Kwartet F Experiment van minister Klompé Voor hulpverpleging oppas en dergelijke Manoeuvres aan de Oder-Neisse BETALING ABONNEMENT Plan Grote Vier is gereed Pompidou naar de VS Op bank in Abcoude Scholieren bezetten Kamerzetels N.V.v.d. Velde Cïtroën -bon Herfst Nieuwe leidse Courant Zaterdag 27 september 1969 50ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Direeteur: F. Diemer Hoofdredacteur: Or. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" >fdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur - Tien ntiljnen voor nivutve tvijjkvn Primeur rièr f/roie sietlen Een. beeld van de Oder-N eisse-ma- noeuvres die in Polen ivorden ge houden door legereenheden van landen van het Warschau Pact: Russischemariniers in actie tijdens een landingsoefening. MINISTER KLOMPÉ .tien miljoen voor bijzonder beleid Zieken en bejaarden DEN HAAG Voor hulp aan zic- j: huisvrouwen, wier gezin tijdelijk ktuurloos" is, en aan zelfstandig wo- fcnde bejaarden zijn onmiddellijk 5-000 extra part- time krachten no- |g. Er komt een wervingsactie om it aantal, dat een goede honorering »n ontvangen, binnen vijf jaar in jenst te krijgen. IDr. G. Hendriks, directeur- ge- >raal voor maatschappelijke ontwik- ling, gelooft, dat er animo zal bes- an onder vrouwen die vrije tidj ter schikking hebben om dit werk te an doen. Thans zijn er 18.000 van deze part me hulpen werkzaam. Door verbete- ig van de voorwaarden en een wer- ngsactie onder meer onder oud erlingen van sociale academies opt en het gewenste aantal te reiken. Het ministerie van CRM voelt its voor „vrouwen- dienstplicht", is alle reden aan te nemen dat op ijwillige basis voldoende krachten de been kunnen worden gebracht. Vanaf heden maandag morgen gesloten en dinsdagmiddag geopend CTBU VSKjCUUU/nZOL INTERIEURVERZORGING CRUN5&UPGD MEER KEUS IN I PASSENDE OMGEVING (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG Voor het komende jaar is van overheids wege tien miljoen beschikbaar om in de woningbouw van de steden Amsterdam, Rotterdam, Enschede en Apeldoorn te expe rimenteren met een bijzonder be leid. Dit is te kenschetsen als het in nieuwe wijken inbouwen van meervoudige gebruiks- service, in de zin van een sociaal-culturele supermarkt, waar de gezinnen „uit kunnen meenemen wat van hun gading is". Dr. G. Hendriks, directeur-generaal voor sociale ontwikkeling van het ministerie van CRM, die dit gisteren meedeelde vertelde ons dat dit expe riment, of liever 'deze experimenten in de richting zullen gaan van nieu we serviceflats in Zweden, die niet, zoals in Nederland, tot bejaarden be perkt blijven, en van een in Bern tot stand gekomen gemeenschapscen trum, dat reeds het bewijs leverde hoe zeer een gelukkig gezinsleven in flats met lage huur mogelijk is. Het Zweedse project omvat tien gebouwen met in totaal zo'n 1250 flats, die van één tot vijf kamers plus keuken variëren. Alle wooneenheden bevinden zich boven de parterre. Op deze parterre zijn te vinden voorzieningen als boodschappen dienst, aannemen van goederen, hulp bij schoonmaak, verpleging, oppas van kinderen, een winkel die ook in de avonduren open is, een eetzaal met keuken, een eetzaal voor gasten, ruimte voor bijeenkomsten, hob- by-beoefening, een wasserette, een speelzaal, een kamer voor een ver pleegster, een dagverblijf voor ge pensioneerden en garages met voor zieningen voor het wassen van auto's. Vijf procent Bovendien worden nog ruimten verhuurd aan een dokter, een tand arts, een schoenmaker, een bank, een bloemenzaak e.d. De eerste verdie ping huisvest een crèche en een kleu terschool, die worden beheerd door de plaatselijke overheid. Voor al deze abonnees, die gewend zijn het abon- nentsgeld te gireren, wordt verzocht >r 1 okt. a.s. 4.70 per maand 14.10 per maand ir te schrijven op onze postrekening 58936. abonnees, die gewoonlijk per kwitan- betalen, doch inmiddels in het bezit I van een postrekening wordt even- s verzocht, ter voorkoming van ln- sokosten, genoemd bedrag te gireren. bovenstaande geldt niet voor de mnees die ons machtiging tot auto- tische afschrijving hebben verstrekt. DIRECTIE N. !L. CRT. voorzieningen in de flatgebouwen wordt 5 procent van de flathuur be rekend. Het personeel van deze flat combinatie bestaat uit een directrice, een administrateur, drie „hostesses" en een portier. In Bern zijn vijf torenflats met in i totaal 1200 woningen, die soortgelijke voorzieningen hebben, gebouwd. Een van deze torenflats bevat woningen voor invaliden in de onderste etages, er zijn ook woonlagen die speciaal voor studenten zijn bedoeld. De „sociaal-culturele supermarkt" omvat hier onder meer een biblio theek, een restaurant, een knutsel- ruimte, een kinderzwembadje, sport accommodatie en kinderspeel plaatsen. In de ruimten voor vrije tijdsbesteding geeft een be roepskracht leiding; hij wordt door vrijwilligers bijgestaan. Er zijn aparte ateliers voor kinde ren en volwassenen. Mini-dierentuin Met medewerking van de bewoners worden voordrachten, exposities, cursussen, film- en toneelvoorstellin gen gehouden. Er zijn ook tal van jeugdclubs en er is een eigen krantje waarin overhet sociale leven van het centrum wordt gerapporteerd. Er is zelfs een mini-dierentuin in de geest van Nederlandse kinderboerderijen. Uiteraard zal hetgeen hier werd op- gesomicl in Nederlandse verhoudingen J vertaald moeten worden en gaat het I duidelijk om experimenteren. Mede ook in verband met dit pro- ject heeft CRM een nader onderzoek 1 naar de wensen van gezinnen op het j oog, dat aan de komende volkstelling gekoppeld zal moeten worden. Reeds is een enquête over de j wenselijkheid van kinderdagverblii- i ven in grote gemeenten gaande, waardoor de vraag beantwoord zou kunnen worden: moet CRM het tot stand komen van meer crèches door subsidies stimuleren? Voor Nabije Ooseen LONDEN De Grote Vier zijn het. volgens het Britse dagblad The Guardian, in principe eens over een plan over de terugtrekking van de Israëlische troepen uit de gebieden die na de juni oorlog van 1967 wer den bezet. Ten behoeve van zijn vei ligheid zal Israël kleine stroken bezet mogen houden. Deze wijzigingen van de grens zouden tot een minimum Amerika en Rusland zijn onver wacht overeengekomen volgende week in New York hun besprekingen over het Nabije-oosten voort te zet ten. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Rogers, deelde dit mee na een werkdiner van i drieëneenhalf uur met zijn Russische ambtgenoot Gromiko. V PARIJS De Franse president Georges Pompidou zal volgend jaar 24 januari voor een bezoek van een week naar de Verenigde Staten vertrekken. Op 24 en 25 februari wordt hij in Washington ontvangen. Daarna zal hij een bezoek aan enige andere Amerikaanse steden brengen. Twintig politici in ongenade PRAAG In een toespraak tot de voltallige vergadering van liet Centrale Comité van de Tsjechoslowaakse communistische partij heeft Alexander Dubcek geweigerd toe te geven dat hij po litieke fouten heeft gemaakt, die hebben geleid tot de inval van de troepen van het Warschaupact in augustus 1967. ABCOUDE Twee zwaar gewapende mannen hebben gis teravond een overval gepleegd op het kantoor van de Raiffeisen- bank in Abcoude. Ze gingen er met 60.000 gulden vandoor in een witte Citroen, waarin een derde man achter liet stuur zat. Alle wegen in de omgeving van Abcoude werden onmiddellijk afge zet, maar tot op heden heeft men nog geen spoor van de overvallers. Men weet alleen dat de auto, die in Loe- nersloot was gestolen, de kenteken- letters DP «droeg. De mannen verschenen gisteravond tegen negen uur met een shawl voor het gezicht voor het bankloket. Bei den droegen een bril en een van hen had een schipperspet op het hoofd. Pistool Onder bedreiging met een pistool eisten zij geld van de kassier, de heer W. Roodenburg. Deze gaf hen wat klein wisselgeld, waarmee de mannen niet tevreden waren. Zij dwongen de kantooremploycc, mevrouw Lom, geld uit de kluis te halen. Deze overhandigde de mannen een stapel bankbiljetten van 100, 25 Verkiezingen de opiniepeilers gelijk krijgen zullen de Westdultae socialisten bij de verkiezingen van morgen aan het langste eind trekken. Het zou er alleen nog maar om gaan hoe lang dat eind is. Winst voor de socialisten, gepaard gaande met verlies voor de christen democraten, zou vrijwel zeker bete kenen dat dc laatsten in de oppositie- banken verdwijnen, na twintig jaar onafgebroken aan het bewind te zijn geweest. In dc top van de SPD en de liberale FDP zou reeds overeenstemming zijn bereikt over een coalitie. Ietwat voor barig wellicht, omdat dc FDP nog moet afwachten of zij opnieuw meer dan de vereiste 5 van de stemmen in de wacht zal slepen. Gebeurt dat wel, dan hangt tot standkoming van genoemde coalitie nog af van de grootte van het SPD- succes en de omvang van het verlies dat dc FDP ook weer in kringen van opiniepeilers wordt toege dacht. Er kunnen zich nog moeilijkheden voordoen als een verdeelde FDP zou weigeren mee te werken aan op waardering van de mark, een mani pulatie met kwalijke kanten, waar van de SPD voorstander is. Zij maakte haar cis tot revaluatie zelfs tot inzet van de verkiezings strijd, toen kanselier Kieslnger op aandringen van minister van finan ciën Strauss weigerde, zijn fiat te ge ven aan deze ongewenste ingreep. In de afgelopen dagen heeft het ge redetwist over al dan niet revalueren er opnieuw toe geleid, dat een gewel dige speculatie in marken ontstond, die kanselier Kiesinger deed beslui ten de geldmarkten te sluiten. Zijn optreden wordt nu uitgelegd als een verkiezingsstunt, bedoeld om de kiezers te confronteren met de gevol gen van de tot vervelens toe her haalde socialistische eis tot revalua- tie. Misschien is dat wel zo. Wellicht kwam de geweldige speculatie de kanselier niet ongelegen. Zij kwam echter niet uit de lucht vallen. Het optreden van de SPD-leiders had er volop aanleiding toe gegeven. De voor de SPD voorspelde winst trok als een magneet de speculanten aan. die het volle profijt wilden trekken uit een vrijwel zekere revaluatie. De socialisten voelen zich nu op heter daad betrapt. Mogelijk zullen de gevolgen voor de SPD morgen niet uitblijven. Als dat zo is, heeft zij zichzelf dc das omge daan. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De leerlingen van het Christelijk Lyceum Zandvliet hebben gisteravond de zetels ingeno men van de leden van de Tweede Kamer om te debatteren over het wetsontwerp tot wijziging van de wegenverkeerswet Minister J. A. Bakker van verkeer en waterstaat werd door een ingediende motie de bloedproef te vervangen door een an- re proef, gedwongen zijn portefeuille ter beschikking te stellen. Meer over dit experiment elders in dit blad. en 10 gulden, te zamen ongeveer 60.000 gulden. De overvallers stopten het geld in een weekendtas en stap ten haastig in de gereedstaande auto. Op het tijdstip van de overval was het kantoor nog voor het publiek ge opend. ZOETERWOUDSEWEG 23 TELEFOON 211 m ai* u. aberwyuA, F Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: betaalt: per kwartaal per maand Ats beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant .veertien dagen gratis. -dim P,aa,s l____I Nog steeds is niet bekend of Dub cek zal worden afgezet als lid van het elf leden tellende partijpresi dium. Tot laat in de nacht brandde licht in het kasteel van Praag, waar het Centrale Comité bijeen is. Offi cieel is meegedeeld dal dc resultaten van het overleg zondagavond via ra dio en televisie bekend worden ge maakt. Naar het Duitse persbureau DPA ingoedingelichte kringen heeft ver nomen zal Dubcek zijn functie als lid van het presidium kwijtraken. Hij zal echter worden gehandhaafd als lid van het Centrale Comité. Dubcek zou ambassadeur in Finland kunnen worden, als hij zijn politieke fouten zou willen toegeven. Ijl een communiqué werd gemeld dat de meerderheid van het Centrale Comité het eens was met het rapport van het presidium over de huidige situatie in de partij. Niet bekend is of ook Dubcek hiermee heeft in gestemd. Twintig namen Partijleider Husak zou de namen van minstens twintig leden van het Doornat, onder de stralen van een waterkanon, brengen jongelui de nazigroet, als protest tegen een ver kiezingsbijeenkomst van de NPD in Neurenberg, die even later door de politie werd ontbonden om gevech ten te voorkomen. Centrale Comité hebben genoemd, die de nieuwe partijleiding min of meer verantwoordelijk stelt voor de ont wikkelingen in de afgelopen maan den en wie een rechtse, zelfs an ti-Russische houding wordt toe geschreven. Daartoe behoren onder meer Smrkovsky, de voorzitter van de Volkskamer, en Hajek, de vroegere minister van buitenlandse zaken. De voorgestelde mutaties in het staatsapparaat zouden betrekking hebben op minstens tien ministeries. Kritiek In welingelichte kringen is voorts meegedeeld dat premier Cernik don derdag direct na Husak het. woord heeft gevoerd. Hij leverde scherpe kritiek op Dubcek. Na hem sprak Smrkovsky. die de beschuldiging ver wierp dat hij de partij in diskrediet heeft gebracht. Hij zou hebben ge poogd zijn ontslag als lid van het Centrale Comité In te dienen, hetgeen echter niet werd aanvaard. Hij, die de macht van het woord niet kent, kan de men sen niet kennen. CONFUCIUS „Als je mij er niet mee laat spe len, trouw ik over vijftien jaar met een ander." Zou eu maau 28 september zon op 6.35, onder 18.25; maan op 18.58, onder 10.00; 3 okt. L.K. september zon op 6.37, onder 18.23; maan op 19.17, onder 11.22; okt. L.K. nn» lAircp ;,;*4P3PPPfv;lx-:-:$:-:'P!5P^(vRvP*v!^ï-X' .99 99 DE BILT Aanvankelijk op klaringen, morgen van het westen uit toenemende bewolking ge volgd door enige regen. Meest matige, later in de kust gebieden weer tot krachtig toe nemende wind tussen west en zuidwest. Koudere nacht, morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen ais vandaag. DE BILT Door een toene mende depressie-aktiviteit op de Oceaan is er nu een eind geko men aan het rustige en droge herfstweer van de laatste weken. Met krachtige westelijke wind bracht vanmorgen een front al regen in het gehele land. Vanavond zullen bij lichte windruiming ook opklaringen voorkomen. Op de weerkaarten is een nieu we storing van belang die even eens in onze richting trekt. On der invloed van deze storing zal de bewolking morgen gaan toe nemen en is er tegen de avond ook kans op regen. Vandaag in ZO: Prof. dr. C. F. Gordijn: Wij be wegen in antwoord op wat ons bewoog Prof. dr. J. W. E. Coenen: Voe ding wereldbevolking vergt In spanning van chemici ■IF Mr. I. E. Hes: Direct na arresta tie advocaat inschakelen Dr. C. Rijnsdorp: Presentatie ven een zeventigjarige Mejuffrouw drs. Kremer leeft tus sen ratten Viking met vleugels Kantklossen niet alleen Vlaams Bonn vreest isolement ■IF Mahatma Gandhi ■IF Het vredesidee van Ank Pinkse IF Voorportaal van de hel IF Zendamateur 899 geeft antwoord

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1