Voeding wereldbevolking tussen ratten DIREKT NA DE ARRESTATIE ADVOCAAT INSCHAKELEN VERGT INSPANNING VAN CHEMICI door prof. dr. J. W. E. C.e«e» rSSSSSSZ* door Henk Houtman DOOR MONIQUE FLOOR ZATERDAG 27 SEPTEMBER 196» (derf de Tweede Wereldoorlog heeft men zich bijzonder intensief beziggehou- jen met de voeding van de mensheid. Daarbij werd vooral gelet op de kwanti teit, de kwaliteit vanuit het standpunt van de consument en de kwaliteit met jetrekking tot de voedingswaarde. Het kwantiteitsprobleem heeft direct te haken met de enorme groei van de wereldbevolking. Om de huidige wereld- volking op voldoende wijze te voeden, is een verdubbeling van de wereld- dselvoorraad noodzakelijk. Echter verwacht men dat de wereldbevolking igen het jaar 2000 verdubbeld zal zijn en dit betekent dat tegen het einde van i wereldvoedselproduktie viermaal zo hoog zou moeten zijn. De - hogere kwaliteit met betrekking tot smaak, uiterlijk en gemakkelijke janteerbaarheid neemt toe naarmate de levensstandaard stijgt in het bijzonder i welvarende landen en naarmate de verbindingen tussen de landen j intensiever worden. Het feit dat voedingswaarde niet uitsluitend kan sgen het jaar 2 leze eeuw de rraag naar hoge janteerbaarheid n de welvaren jnderling intens Vetten bestaan uit triglycerides at zijn grote moleculen die elk uit ■ie aan glycerol gehouden vet- iren bestaan. De vetzuren hebben tvertakte koolstofketens van ver- hillende lengten. Ketens van ihttien koolstofatomen komen het Jieeste voor. Enige Cis-vetzuren llen herhaaldelijk in dit artikel porkomen zodat het nuttig is deze noemen: met drie dubbele bin- gen: linoleenzuur; met twee bbele bindingen: linolzuur; met dubbele binding: oliezuur; der dubbele binding: stearine- ur. aan-^of afwezigheid van dubbele dingen in de vetzuurketens van de glyceriden is van het allergrootste be- voor alle eigenschappen van vet- De katalytische hydrogenering kt een selectieve verwijdering van bele bindingen mogelijk en is der- ve een belangrijk techniek voor de ging van een vet. Hieronder iets de invloed van dubbele bindingen de verschillende kwaliteitscriteria. gebruikskwaltiteit is een bijzonder ewikkelde aangelegenheid voor alle sumptiegoederen. Met betrekking tot ten zijn er twee hoofdaspecten die de aliteit bepalen, namelijk smaak en tuur. Dq voorkeur van de consument nt sterke regionale verschillen die ht met een bepaalde traditie verbon- zijn. Dit kan wat textuur betreft het best geillustreerd worden aan de d van twee belangrijke vetten, na- ijk margarine en vanaspati. oor margarine, die voor het eerst in opa als een vervangingsmiddel voor er op de markt werd gebracht, fun- rt boter tot op zekere hoogte als aal, wat niet impliceert dat er geen jectieve verbetering ten opzichte van standaard boter mogelijk is. r vanaspati, dat in sommige Azia- "ie landen een vervangingsmiddel ghee is (een vet verkregen uit buf- nelk), bepaalt laatstgenoemd produkt kwaliteitscriteria. •it leidt tot een paradoxale situatie •t betrekking tot de kwaliteit van de hiur: vanaspati moet een korrelach- structuur hebben omdat ghee een jelijke structuur heeft, terwijl kor- ichtigheid in margarine bijzonder jewenst is omdat deze dan de zachte :tuur van boter niet heeft. Het vaak :iteerde gezegde „East is East and ist is West and never the twain shall :t" zou het bestaan van een derge- jke tegenstrijdige situatie niet on- ïrsteunen. Twee huisvrouwen die in pelfde straat in Nederland of in het irenigd Koninkrijk wonen, kunnen b verschillende voorkeur wat betreft |ctuur hebben. De huisvrouw, die haar margarine in keukenkast bewaart, zal een produkt gemakkelijk smeerbaar is bij ka- irtemperatuur prefereren. Haar buur- puw, die de margarine altijd in de ielkast bewaart, zal tot de conclusie len dat hetzelfde produkt zo hard als steen is. Zij geeft de voorkeur aan irgarine die goed smeerbaar is wan- ÏJer deze uit de koelkast komt, d.w.z. lat at kei t' Apparatuur voor onderzoekingen op het gebied van de homogene katalyse in de nieuwe vleugel van het Vlaardingse complex van de Unilever researchlaboratoria in ons land. bij een temperatuur van 4-6 graden C. Zondagsmorgens wanneer het gezin wat langer aan tafel blijft, wil ze ook niet hebben dat in die tijd de margarine vloeibaar wordt wanneer die op kamer temperatuur komt. In principe kan aan al deze eisen vol daan worden door juiste keuze van de vetcompositie met de juiste graad van onverzadigdheid en de juiste verdeling van dubbele bindingen over de vetzuren en triglycerides Voor de consument bestemde vetten zijn derhalve zeer ge compliceerde mengsels van triglyceri des De textuur van een vet bij een be paalde temperatuur hangt in de eerste plaats af van de fractie welke gekristal liseerd is, wat betekent van de fractie vast vet, en ten tweede van de grootte en vorm van de kristallen, die een net werk kunnen vormen waarin de vloei bare olie opgesloten is. Kristallisatie is het resultaat van een regelmatige stape ling van de koolstofketens der vetzuren. Zoals uit de structuurformule blijkt, veroorzaakt een dubbele binding in een koolstofketen een knik die regelmatige stapeling moeilijker maakt. Een lagere temperatuur dan die voor volledig ver zadigde vetten is nodig om de beweging van de ketens, welke karakteristiek is voor een vloeistof, ongedaan te maken. Om deze reden hebben sterk onverza digde oliën een laag smeltpunt. Het tweede belangrijke kwaliteitscri terium is geur. Zuivere glycerides heb ben geheel geen geur en men kan zich afvragen waarom de meeste vetten toch een bepaalde geur hebben. Het ant woord is dat deze vetten reageren met de zuurstof uit de lucht. Als gevolg van dit oxydatieproces, worden vluchtige stoffen gevormd die de geurintensiteit verhogen. Op een bepaald ogenblik worden afgemeten op basis van calorieën, wordt in toenemende mate overheer send in het licht van de zeer snelle toeneming van onze kennis op medisch, biologisch en biochemisch gebied. Een juist evenwicht tussen de bestanddelen van het dieet van de mens wordt nu even belangrijk geacht als de energiewaar- de. Vele stoffen zijn voor het menselijk leven onontbeerlijk en gebrek aan deze componenten kan tot bepaalde ziekten leiden. Deze problemen hebben betrek king op alle gebieden van de menselijke voeding en de chemische wetenschap heeft in hoge mate bijgedragen tot een uiteindelijke oplossing. Kunstmeststoffen en pesticiden hebben de voedselproduktie sterk verhoogd, conserveringsmidde len en moderne verpakkingswijzen helpen om kwaliteitsverlies gedurende opslag tegen te gaan, terwijl synthetische vitaminen tot een evenwichtige voedings waarde bijdragen. geeft dit aanleiding tot verschillende ziektesymptomen. Men heeft bovendien vastgesteld dat essentiële vetzuren een gunstige rol kunnen spelen bij het voorkomen van atherosclerose en hart- en vaatziekten. Deze groep ziekten vormt de voor naamste doodsoorzaak in de meer ont wikkelde landen. Recentelijk heeft men gevonden dat in het menselijk lichaam een groep hormonen prostaglandinen uit essentiële vetzuren wordt ge vormd. Men heeft aangetoond dat deze stoffen belangrijke functies hebben spe ciaal met betrekking tot de bloedsom loop, zoals verlaging van de bloeddruk, regeling van het vrijkomen van vetzuur uit weefsels en het tegengaan van sa menklontering van bloedplaatjes. Men heeft gesteld dat een dergelijke preventieve werking, zoals die van es sentiële vetzuren op het voorkomen van atherosclerose en door trombose geïndu ceerde aanvallen, via de prostaglandi nen verloopt. In tegenstelling tot de gunstige invloed van EFA heeft men ook gevonden dat te hoge hoeveelheden verzadigde vetzuren in het dieet niet wenselijk zijn. Kwaliteit met betrekking tot voeding impliceert derhalve een vol doende hoeveelheid linolzuur en een niet te hoge hoeveelheid verzadigd zuur. De beschikbaarheid van de verschil lende oliën en vetten is onderhevig aan sterke schommelingen mede als resul taat van zowel klimatologische invloe den als politieke beslissingen. Uit het voorgaande is gebleken dat alle oliën en vetten niet zonder meer onderling ver verwisselbaar zijn in vetprodukten. Zelfs binnen een groep oliën die sterk op el kaar lijken zoals de vloeibare plantaar dige oliën, bestaan er grote verschillen in stabiliteit: sojaolie b.v. is veel minder stabiel dan grondnotenolie. Niettemin wordt het aandeel van sojaolie in de wereldproduktie van olie groter mede door gunstige factoren zoals klimaat, opbrengst per ha en waarde van ge perste koeken voor veevoeder. Natuurlijk zal een weloverwogen menging tot samengestelde produkten zoals margarine een zekere mate van onderlinge verwisselbaarheid verschaf fen, speciaal wat betreft het smeltge- drag en de textuur. Geen enkele mate van mengen zal echter de slechte stabi liteit van visolie kunnen maskeren. Er is bovendien een gebrek aan evenwicht tussen relatieve vraag en aanbod op de wereldmarkt van vloeibare oliën en vaste vetten door de eetgewoonten van grote gedeelten van de wereldbevolking. Voor deze problemen in velerlei vorm hebben wij ons in de laatste jaren gesteld gezien. Precies een eeuw geleden heeft Mège Mouriès margarine als ver vangingsmiddel voor boter uitgevonden. Er bestond een grote behoefte aan een dergelijk produkt in verband met de snelle groei van de bevolking in West-Europa. Een verhoogde vraag naar margarine leidde echter spoedig tot een nieuw tekort aan grondstoffen voor dit produkt. Op een bijzonder gelegen ogenblik, in 1899, vond Wilhelm Normann het vethy- drogeneringsproces uit. Volgens dit pro ces kunnen dubbele bindingen in de vetzuurketens worden geëlimineerd door toevoeging van waterstof. Uit het ontstaat een onaangename geur en zegt men dat de olie ranzig is. Verschillende oliën en vetten van plantaardige en dierlijke oorsprong ver tonen zeer grote verschillen met betrek king tot de stabiliteit, het bestand zijn tegen de ontwikkeling van oxydatie- geur. Ook in dit geval spelen de dubbele bindingen een belangrijke rol omdat zij een activerende invloed uitoefenen zo dat het vetzuur kwetsbaarder voor oxy- datie wordt. Een goede kwaliteit kokosolie, die bij na geheel verzadigd is, kan maanden lang goed gehouden worden. Wal vistraan en visoliën, die sterk onverza digd zijn bevatten vetzuren met maxi maal zes dubbele bindingen. Deze oliën ontwikkelen bijzonder onaangename geuren binnen een paar minuten. Er worden niet alleen vluchtige fragmen ten sneller gevormd maar er komen ook andere typen bij. Een breuk in de keten met veel dubbele bindingen zal frag menten produceren die zelf onverzadigd zijn en deze stoffen hebben een bijzon der onaangename geur. De geurstabili- teit daalt derhalve progressief bij een toenemend aantal dubbele bindingen in de vetzuurketens. Als'resultaat van uitgebreid research- werk is het inzicht wat voedingskwali teit betreft de laatste tien jaren toege nomen. Men is het er nu in het alge meen over eens dat bepaalde vetzuren voor de mens onontbeerlijk zijn. Daar deze essentieel voor de gezondheid zijn, worden deze vetzuren essentiële vetzu ren (EFA) genoemd. Ze kunnen niet in het lichaam worden gesynthetiseerd zo dat zij met het dieet moeten worden genuttigd. Linolzuur is het belangrijkste essentiële vetzuur daar het in de natuur voorkomt. Wanneer EFA niet in vol doende mate in het dieet aanwezig zijn, „De gang van zaken bij de arrestatie van iemand die van een mis drijf wordt verdacht, is zeer duidelijk in strijd met het Verdrag van Rome, waarin staat dat een arrestant onmiddellijk bij de rechter moet worden voorgeleid. Tot het moment dat de rechter-commissaris een bevel tot bewaring geeft, is de verdachte echter zelfs verstoken van elke rechtskundige bijstand. Gezien in het licht van de rechtszeker heid behoort een arrestant al tijdens de politieverhoren te worden bijgestaan door een advocaat. Dit kan in de verdere procesvoering van groot belang zijn." Mr. I. E. Hes verduidelijkt aldus zijn motie, die hij op een vergadering van de Neder landse Orde van Advocaten, onlangs in Leeuwarden gehou den, indiende. Er is al meer over dit probleem gediscus sieerd en voor de Nederlandse advocaten is .het een duidelij ke zaak: Tijdens de politiever horen moet de arrestant zich kunnen laten bijstaan door een advocaat. Het kan het aanzien van de politie alleen maar ten goede komen. Dat eist deze tijd van openheid en medeverantwoordelijkheid. In dit verband deed prof. mr. W. F. C. van Hattum, pre sident van de strafkamer van de Haagse Rechtbank, op een bijeenkomst van het Neder lands Genootschap tot Reclas sering een opmerkelijke uitspraak: „De praktijk is dat iem-and die van een misdrijf verdacht wordt, van zijn werk of huis wordt gehaald, op het politiebureau komt en daarna met niemand meer contact kan krijgen. Men heeft in de regel niet eens de mogelijk heid zijn eigen vrouw te waar schuwen, hij krijgt zelfs niet de gelegenheid te telefoneren. Het zou zo moeten zijn dat de president van de rechtbank al tijd ook in de weekends onmiddellijk een advocaat toe wijst." Prof. Van Hattum voegde daaraan nog toe: „Zou dat het geval zijn en zou een ad vocaat de politieverhoren kun nen bijwonen, dan zou de po litie met de in verzekeringstel ling wel beter oppassen." Tij dens diezelfde bijeenkomst toonde zelfs de Haagse of ficier van justitie mr. W. J. Kolkert zich zonder meer een voorstander van het bijwonen door de raadsman van de poli tieverhoren. De Commissie-Feber, die werd ingesteld om de minister van advies te dienen voor wij ziging van het wetboek van strafvordering, kwam ook al tot de conclusie dat er niets geheimzinnigs bij de politie verhoren behoort te zijn en dat een raadsman toegang tot deze verhoren behoort te krij gen. De minister heeft dit ad vies destijds niet opgevolgd, hetgeen vele Kamerleden ver wonderde. Mr. Hes: „In principe is de verdachte bevoegd zich bij al le verhoren door een raads man te doen bijstaan maar het wetboek van strafvorde ring geeft zoveel sluipwegen aan, dat het in de praktijk zo is dat een advocaat nooit bij de pólitieverhoren aanwezig mag zijn. En die eerste pe riode, waarin de politie alles voor het zeggen heeft, is zeer belangrijk voor de verdachte." Als de motie van de Neder landse Orde van Advocaten ooit nog eens tot een wetswij ziging zal leiden, brengt dat wel extra kosten met zich mee. Mr. Hes: „Die extra-uit- gave mag geen belemmering zijn als de rechtszekerheid daarmee gediend is. Een prak tische moeilijkheid is, dat er altijd advocaten beschikbaar moeten zijn. Men zou tot een soort piketdienst moeten ko men, die onmiddellijk kan bij springen, ook in de week ends." De heer Hes, zelf al 37 jaar praktiserend advocaat, voegt er nog aan toe: „Een advocaat mag de politieverhoren na tuurlijk niet bemoeilijken. Dat staat overigens al uitvoerig in de wet vermeld. Bij klaarblij kelijke strikvragen of verre gaande intimidatie kan de raadsman ingrijpen, maar dat zal over het algemeen niet no dig zyn. De verhorende re chercheurs gedragen zich in de regel correct Alleen de aanwezigheid van een advo caat bjj de verhoren werkt al preventief." Commissaris J. Boltje, chef van de centrale recherche van de Haagse politie, heeft het volgende commentaar: „In het wetboek van strafvordering zijn bepalingen vastgelegd over het verkeer tussen de in verzekering gestelde verdach te en de raadsman. Er zijn geen bepalingen dat de raads man de verhoren van de ver dachte gedurende de eerste zes uur na aanhouding mag bijwonen. De politie zal in principe geen bezwaaj mogen hebben tegen een wetswijzi ging waarbij deze bevoegd heid zou worden opengesteld. Er zijn echter nogal wat ha ken en ogen. Immers zal de politie in verband met de haar maar beperkt toegewe zen tijd (6 uur) niet kunnen wachten met het verhoor van de verdachte, totdat een raads man aanwezig is. Het is haar taak zo snel mogelijk te wer ken. In veel gevallen is de bij de wet vastgestelde tijd van 6 uur hard nodig voor het te verrichten onderzoek, terwijl in andere gevallen ook de tijd van vrijheidsbeneming van de verdachte zoveel mogelijk dient te worden beperkt. Vaak zal in geval van misdrijf en haast altijd in ge val van overtreding de ver dachte veel korter dan 6 uur aan het bureau kunnen ver blijven omdat het onderzoek een langere vrijheidsbene ming niet nodig maakt. Een andere kwestie, die ove rigens de politie niet direct regardeert, is of er voor iede re aangehouden verdachte (misdrijf en overtreding) een raadsman moet optreden. Het zal in de praktijk de vraag zijn of er wel voldoende advo caten beschikbaar zijn om in alle gevallen deze taak (overdag 's avonds 's nachts en gedurende de week-ends) uit te oefenen. Bovendien zal ook het probleem bestaan dat een aan tal verdachten zich alleen zal willen laten bijstaan door een door hen zelf gekozen raads man en zal het de vraag zijn of deze altijd beschikbaar en bereid is als zodanig op te treden. Een advocaten- piket dienst is theoretisch wel aan vaardbaar maar zal in de praktijk vermoedelijk niet uit voerbaar blijken te zijn." voorgaande zal duidelijk zijn dat dit proces van bijzonder groot belang is. Het maakt het mogelijk dat. meer dan ooit tevoren verschillende typen oliën en vetten onderling verwisseld konden worden. Maar de betekenis ervan is nog groter. Vanwege hun bijzonder slechte smaakstabiliteit zijn oliën afkomstig van zeedieren als zodanig niet geschikt voor menselijke comsumptie. Door hy drogenering van deze oliën kan de stabiliteit aanzienlijk worden verbeterd zodat jaarlijks ongeveer 1.000.000 me trieke ton vet aan de wereldvoedsel voorraad kan worden toegevoegd welke hoeveelheid voldoende is voor 100.000.000 mensen. De problemen betreffende kwaliteit en kwantiteit zijn dus met elkaar ver bonden. Wanneer men het ene probleem oplost draagt dit bij tot de oplossing van het andere probleem, namelijk het op afdoende wijze voeden van de op deze wereld wemelende miljoenen mensen. Prof. dr. Coenen heeft over dit onderwerp geschreven in het Uni- leverkwartaaltijdschrift Progress (nr. 2-1969). ficatie binnen die diersoort aan te brengen. Zo zijn er bijvoor beeld voor het kankeronder zoek enkele stammen met heel hoge en andere stammen met heel lage spontane tumorfre quentie ontwikkeld. Het op bouwen van zo'n stam soms met een speciaal type vetzucht of dwerggroel; vorig jaar werd in Amerika nog een erfelijke vorm van diabetes ontdekt gebeurt volgens speciale foksys- temen." In de kamer van mejuffrouw Kremer hangen lange reeksen aan elkaar gespelde labels met gegevens over opeenvolgende generaties. Zo'n reeks groeit elk half jaar soms met één la bel. Aan de hand van de ver gaarde gegevens bepaalt zij, in welke richting een stamboom verder moet worden gefokt. „Er gaat al gauw tien jaar overheen voordat een stam fok- zuiver is voor al zijn eigen schappen", vervolgt ze. „Door nationale en internationale con tacten en door publikaties wor den gegevens verzameld, ook over de proefdieren, waardoor men kan profiteren van elkan ders uitkomsten. Meermalen wordt ook levend materiaal uit gewisseld." Vanzelfsprekend moet zo'n met zorg gefokte stam (een muis fokt op een leeftijd van 3 maanden tot 1 jaar) ook met I Mejuffrouw dra. Kremer bij enkele proefdieren extra zorg in stand worden ge houden. Infectieziekten worden zoveel mogelijk geweerd, want een infectieziekte maakt de die ren voor het werk ongeschikt. Vrijstaande gebouwtjes met voor elk gebouw een eigen aparte personeelsunit vormen in Zeist een voorzorg om uit breiding van zo'n ziekte te voor komen. In Utrecht is altijd een kleine kern van iedere kostbare Zeister kolonie aanwezig, zodat eventueel verloren gegaan ma teriaal toch weer kan worden achterhaald. Wie van de verzor gers verkouden is of met „vui le" dieren in aanraking kwam, blijft voorlopig uit de buurt. In terne discipline rond de hy giëne is streng; zelfs uw inter viewster wordt in witte jas ge stoken. In bepaalde gevallen wordt speciaal schoeisel gedra gen. „Proefdierkunde in Ame rika en Duitsland reeds een uni versitaire studie neemt het laboratoriumdier zélf als re search- object, met het uiteinde lijke doel dierexperimenten zo goed en efficiënt mogelijk te doen zijn. Een van de belang rijkste eisen is, dat een proefdier goed gezond moet zijn", vertelt mejuffrouw Kre mer. „Proefdieren zijn bijzon der belangrijk, o.a. voor het stellen van diagnosen bij ziek ten, om medicijnen te beproe ven en ook om levensmiddelen te kunnen testen." De met subsidie werkende TNO-fokkerij is niet opgericht om de bona fide dieren handel te gropde te richten. Toch verdwijnen langzamer hand vele kleine handelaren, vooral omdat de laboratoria in deze tijd zeer hoge eisen stel len. Zelfs in de wetenschappe lijk geleide fokkerijen werden in de afgelopen zes jaar weer nieuwe methoden toegepast om de jonge dieren te zuiveren van ziekten waarmee zij in zeer vroeg stadium werden geïnfec teerd. Effectief reinigen ge beurt bijvoorbeeld door de jon gen operatief bij de moeder weg te nemen en ze daarna ge- isoleerd van de kolonie groot te brengen. „Het is ook niet zó gemakke lijk om met een fokkerij aan te sluiten bij de vraag", zegt onze gastvrouw. „In de loop der tij den hebben we in globale trek ken geleerd hoe groot de jaar lijkse afname is. Maar er kun nen opeens grote bestellingen binnenkomen. Een griepepide mie doet bijvoorbeeld de vraag naar fretten stijgen. Om verze kerd te zijn van voldoende die ren laat een industrie ons soms een aantal van die vrij kostba re dieren in de kost houden, zodat op afroep kan worden ge leverd." Griezelt u van ratten en muizen? Dan vormt het Centraal 'oefdierenbedrijf TNO bepaald geen prettige omgeving, larlijks worden alleen al door de afdeling Selectie (met istien medewerkers) te Utrecht, waarvan mejuffrouw drs. K. Kremer hoofd is, enkele duizenden muizen en enkele onderden ratten gefokt. De halverwege Austerlitz en Zeist afdeling Vermeerdering rekent met getallen van res- 350.000 tot 450.000 en van 100.000 tot 200.000. van het aan het me- onderzock service-verle- TNO-bedrijf is de leve- an gezonde dieren aan de Die klanten vinden we bij medische, wis- en na- en andere univer- en bij de toege- (farmaceuti- industrie. Van de belang- /kste voor de wetenschap ge- I nikte warmbloedige proefdie- waartoe ook cavia, fret, en konijn behoren nog altijd ratten en mui- 70 tol 90 pet. uit. zijn de academici tevens tot de ontdekking gekomen dat er een belangrijke overeenstemming bestaat tussen erfelijke mense lijke en dierlijke gebreken. „Een uit de twintiger jaren stammende wetenschapsrich ting onderzoekt of bij bepaalde diersoorten dezelfde erfelijke en aangeboren kwalen voorko men als bij de mens", vertelt mejuffrouw Kremer, die zich tij dens haar biologische studie vooral op erfelijkheidsleer spe cialiseerde en die een patholoog als (mannelijke) collega heeft. „Dan wordt eventueel zo'n groep dieren daarop geselec teerd om als het ware een speci- Close-up van aan proefdierenfamilie de 18e eeuw werd al dui- dat deze knaagdieren gemakkelijk en goedkoop verzorgen en dat zij zich heel wèl bevinden in Geleidelijk aan

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 15