Kennemerland herwint oude glorie Zendamateur 899 geeft antwoord Pater als quizmaster Presentatie van een zeventigjarige DEZE WEEK Beeckestijn fijn hersteld COR VAN LEEUWEN WILDE WAT ANDERS ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1969 Illegale zendamateur 899 bij zijn lang niet goedkope appara tuur. „Als meneer Neuteboom ons kinderlijke vuilspuiters noemt die de grootste lol hebben in het slaken van vulgaire opmer» kingen door de microfoon en dat hij op de MC-band alleen maar smerige woorden en gore verhalen hoort, dan beledigt hij een grote groep fatsoenlijke huisvaders die zendamateur zijn". Dat is de reactie van een illegale zendamateur op het interview met de chef opsporing bij de Bijzondere Radiodienst van de PTT, de heer D. Neuteboom in ons zondagsblad van vorige week. ft anneer donderdag de commissaris der Koningin van Noord-Holland mr. F. J. Kranenburg de sleu tel van huize Beeckestijn heeft omgedraaid zal Ne derland een prachtig openbaar park van 31 hecta ren en een historisch bouwwerk, geheel gerestau reerd en het bezoeken waard, rijker zijn. De ge meente Veisen heeft na bijna twintig jaar van aar zelen, van biina slopen en toch restaureren dit gepresteerd. Beeckestijn dankt zijn glorie aan de Amsterdamse regenten, die zo graag een hofstede in Kennemerland of een buitenplaats aan de Vecht hadden om zich in dit „tweede huis" terug te trekken uit het woelige leven van de stad. Waar mee weer eens bewezen wordt, dat in al die eeu wen de mens zelf toch niet zo erg veel veranderd is. Toen reed men in met vier paarden bespannen karossen van stad naar land inplaats van in een auto, dat is al. Het artikel is door de illegale zendenthousiasten via de ether druk besproken. Met één van hen hadden wij een gesprek. De MC- band-gebruikers melden zich altijd met een bepaald nummer en daar om zullen wij onze gastheer maar „899" noemen. De MC-band. ofwel de 11 meter golflengte, Is e&n zogenaamde citi- ISRAëL dient vredesvoorstellen bij de VN in, Egypte wil wel praten ook zonder dat Israël zich eerst terugtrekt, de CDU en de SDP staken de strijd om de re valuatie een poosje, Pompidou wil In Den Haag vrij over Enge- lands toetreding tot de EEG pra ten... wat een positieve geluiden allemaal in deze vredesweek. In eigen land zorgen Verolme en Roolvink voor betogingen. Eerst worden er al namen voor een regeringscommissaris bij Verolme genoemd, maar dan blijkt de scheepsbouwer ook zonder pottenkijker voorlopig 25 miljoen te kunnen krijgen. Verdere steun ie dan afhankelijk van een blik in de boeken. Verol- mes personeel staat als één man achter hem. De oppositie maar die niet alleen komt ook in het geweer tegen Roolvinks loonwet, die de regering de bevoegdheid moet geven in cao's in te grijpen. De Kamer zwicht voor De Jongs middernachtelijk „onaanvaard baar". Het NVV trekt zich uit alle loonoverleg terug. En dat terwijl het in de SER zo goed gegaan is. Boven alle ver wachting komt er een algemeen advies over inspraak van de werknemer in het bestuur van de onderneming. Uit Den Haag nog: de Kamer verwerpt het idee-Aarden voor een parlementaire enquête naar de economische macht. Er wordt Qedacht aan een eventuele mi nister van wetenschappen. De achttien naderen de eindstreep met een stembueakkoord. De ge meenten krijgen meer financiële armslag. VVD-fractieleider E. H. Toxopeus wordt inderdaad com missaris der Koningin in Gronin- gen. Ons ontvallen de uitgever Bert Bakker en de filmproducent Ru- dolf Meyer. Een Nederlandse toerist wordt in Zurich door twee jongens vermoord. Onderzoek naar de moordzaak-De Haas in Buitenveldert leert dat veel Damslapers zich aan misdaden schuldig maken. Tot slot terug naar het buiten land, met Noord-Vietnams nieu we president nog ouder dan wij len Ho: Ton Due Thang; met een wellee-nietes zieke Mao; met een ruziënde Islamitische topcon ferentie in Rabat; met het zwaard van Damokles boven Dubceks hoofd; met de West- duitse verkiezingen in het voor uitzicht. Haalt Von Thadden het? Ik treed niet eerder af dan na dat we in rustiger vaarwater zijn gekomen, en dat kan nog wel tachtig jaar duren (C. Verolme). Aandacht voor ontwikke lingshulp: het emotionele is ver dwenen, maar dat heb ik ook nooit een erg sterk motief ge vonden. Ik denk dat het, zoals bij de sociale verzekeringen, een fcjrmale zaak is geworden. Men praat er niet meer over, het hoort erbij (Minister Udink). zenband, die de PTT heeft voorbe houden voor radioverkeer voor burgerdoeleinden, zoals bij het la den van schepen, voor kraanma chinisten, voor het richten van tv-antennes, etc. Onder geen be ding wordt er vergunning gegeven aan hobbyisten om deze MC-band te gebruiken. „Waarom niet is mij een raadsel", aldus 899. „De PTT denkt de wijsheid in pacht te heb ben. Discussie over dit punt is uitgesloten. Brieven van ons wor den door de PTT niet eens beant woord. Als je een briefje naar de Koningin stuurt, dan krijg je ten minste bericht dat je schrijven is ontvangen". „Maar nu even over de citizen- band. Die golflengte is in landen als Zweden, Noorwegen, Frankrijk, Italië, Spanje. Israël, Canada, Ver enigde Staten, Japan en In beperk te mate In Duitsland geheel vrij. Waarom kan dat in ons land niet?" „De PTT kan toch een reglement opstellen, waarin bijvoorbeeld eni ge van de 24 kanalen van de MC- band voor amateurs beschikbaar worden gesteld. Laat ze maar tijdstippen vaststellen, wanneer er wel of niet van de band gebruik mag worden gemaakt, of desnoods vergunningen verstrekken voor bij voorbeeld f 200 per jaar". „Ik weet dat een echte zenda mateur zich aan deze regels zal houden. Ik weet echter ook dat de PTT er ondanks vele processen- verbaal en inbeslagnemingen nooit In zal slagen deze hobby uit te roeien. De PTT moet het niet bestrijden, maar er een oplossing voor zoeken." Nadrukkelijk wijst 899 erop, dat het hier om bonafide gebruikers van de MC-band gaat. „Die ether piraten die met ondeugdelijke ap paratuur op de middengolf tussen Hilversum I en II zitten, daar moet de PTT zeker wat aan doen." De zelfdiscipline onder de MC-bandgebruikers is groot. Tij dens televisieuitzendingen, die gestoord zouden kunnen worden, is het stil in de ether. In zijn bovenwoning zet 899 een Spitfirezender op tafel van omstreeks 1000 („Geen sigaren- doosje met een draadje en een lamp, zoals meneer Neuteboom zegt") en we luisteren alle kanalen af. Het is inderdaad volslagen rustig op de MC-band. Zodra ech ter de televisie kan worden uitge draaid, komen de eerste „oude be kenden" in de ether. Het leukste is contact te krijgen met zenders in andere steden. Een enkele keer lukt het met buiten landse zenders. De amateurs ken nen elkaar wel zo'n beetje, ze wis selen wat technische gegevens uit en zender 77 moet vele felicitaties in ontvangst nemen omdat hij va der is geworden. Velen hebben de Fototen toonstelling in Amsterdam bezocht eri ook dat vormt een prachtige gelegenheid om gegevens uit te wisselen. We hebben tot in de nacht naar de gesprekken geluisterd, maar er viel geen scheldwoord, geen vuilspuiterij, er waren geen „gore verhalen". Eerder corrigeren d e amateurs elkaar. Zij moeten de re gels van het spel in acht nemen en zullen bijvoorbeeld niet door een gesprek heen zenden. Als dat wel Cherry Wainer in Tros-show Elke omroep laat zich deze week zien in een van de Fira- tostudio's. De TROS blijft niet achter: vanavond als pauze nummer in de film over de Britse koninklijke familie een vlotte show met vijf interna tionale artiesten, die via hun platenverkoop een flinke bank rekening bezitten. Het zijn Peter Covent en zijn orkest, komen uit Duitsland, Freddy Flamengo uit België, John Woodhouse met accordeon uit Nederland, Robert Guarani uit Frankrijk en, zoals u op de foto ziet. Cherry Wainer met hammondorgel en mascotte poedel uit Zuid-Afrika. gebeurt, wordt men wel op de vin gers getikt. „Wij wensen net zo graag als de PTT dat één en ander wordt gere geld. De zendamateurs willen ver gaande concessies doen, maar het moet eens uit zijn met die PTT-ambtenaren die door bluf en intimidatie er de schrik proberen in te krijgen bij de zendamateurs. Voor dit kat-en-muis-spelletje moet een oplossing komen, maar die komt er niet als de opspo ringsdienst elke discussie weigert en brieven onbeantwoord laat," al dus de mening van 899. HENK HOUTMAN Het is vooral de familie Bo- reel geweest, die Beeckestijn glorie heeft gegeven. In 1742 kocht Jacob Boreel, schepen van Amsterdam, het landgoed voor 28.000 van de erven Trip. Zijn huisvrouw Agneta Munter was liever met haar kinderen buiten in het vrije Kennemer land dan in het statige Huis in de Bocht te Amsterdam. Ruim twee eeuwen is het landgoed (door de zoon van Ja cob Boreel. Willem, uitgebreid en verfraaid) in het bezit van de Boreels gebleven. De familie zelf echter ging op Waterland, in het noorden grenzend aan Beeckestijn wonen en langzaam raakte de fraaie behuizing in verval. 13e Duitsers deden de rest. In de tuin achter het huis kwam een reusachtige bunker, de witte gevel van het statige huis werd gecamoufleerd, o.a. door er bomen op te schilderen. Na de bevrijding riep ieder een: „Afbreken zet er huizen op..." Velsen dat in de jaren twintig 'het mooie Velserbeek had gekocht, aarzelde. Wel kocht de gemeente het landgoed in 1953. iHet ministe rie van cultuur en wetenschap pen gaf een sloopvergunning af. Toen echter kwamen velen in het geweer. De nuchterlin- gen bleven bij de wens alles af te breken; de historici, natuur minnaars en romantici pleitten voor een restauratie. De Hoogovens schonken een ton voor het herstel en in 1959 draaide het ministerie om en kon de restauratie beginnen. In- plaats van de toen geraamde zes of zeven ton liepen de kos ten op het twee en een half mil joen gulden. Nu staat Beeckestijn dan weer in oude glorie. Blinkende ruitjesvensters in witte gevel, het klokketorentje met de trotse familiewapens er onder. Rechts het oude koetshuis met vroegere stallen, nu te huur voor vergaderingen, en links de tuinmanswoning omgetoverd tot een gezellige Taverne, waar Engel van der Hoek de poffer tjes en papnekoeken, de toast met haring en garnalenbakjes en zoveel meer serveerklaar heeft. De bovenverdieping van Beec kestijn wordt de zetel van de Culturele Raad van Noord - Holland, die uit Bergen ver huist. Maar het publiek zal het om de benedenvertrekken en het paidc gaan. Het park, dat vrij toegankelijk is, N is aangelegd, in Engelse stijl met gazons en lindelanen, met achter het huis de „droge" vijver en vederop de echte met een hoge fontein. Daarachter de kronkellaantjes van de Kromme Landen. Langzaam aan wil men heel de oude tuin herstellen. Het eni ge wat waarschijnlijk nooit te rug te krijgen is, dat zijn de reigers, die na een eeuwenlange terugkeer elke lente, door het geweld van de bezetters verdre ven zijn. Die reigers waren overigens de plaag van het park. Wande laars deden er verstandig aan altijd een beschermende para- pluie boven zich te hebben...! Oude glorie herleeft in het huis zelf, doordat de beneden verdieping met schatten uit het Rijksmuseum, meubelen door de Koningin afgestaan uit het paleis aan het Noordeinde en aankopen van de gemeente Vel sen weer stijlvol is ingericht. Een oude glorie, teruggaand tot de pruikentijd... De hoge marmeren hal met links de kleine vertrekken, waar eens de hoge gasten reis mantel en stok afgaven aan de bedienden, nu kleine kabinet ten met een verzameling Kan ton email en porselein. Rechts de grotere salons, waar in 1749 de Franse gezant informeel maar zeer politiek kennis maakte met de Amster damse regenten, die van de hof steden Waterland, Meervliet, Watervliet, Marquette en Vel serbeek waren komen rijden om de Franse gast hun trotse toenadering te tonen. De kleine en de grote i zijn in empirestijl. Pronk! ken zijn voorts de eetkal die ongeveer op de hoogter van de grote keuken aanP' andere kant van de ma» ren achterhal en de tuiij, waar generaties Boreels ben zitten borduren. Men hoopt in deze vertj^ ken niet alleen het meu» uit te breiden, maar ook er fc seltentoonstellingen te kuf houden. Het huis BeeckeJ moet weer gaan leven! Voor wie eens naar v£ wil: Beeckestijn ligt a rijksweg, dicht bij het dorp Velsen. Het park is i open, de taverne elke dag halve op maandag) tot tut uur 's avonds en het huis rende de wintermaanden twee tot vijf uur. Alleen f het huis is entree verschul (twee kwartjes!). ALEXANlf Cor van Leeuwen „Weet je," zegt Cor van Leeuwen, „het is maar een spelletje en zowat over de hele wereld bekend, maar bij ons is het erg goed aangekomen. De kijkdichtheid en de waarderingscijfers liggen hoger dan het gemiddelde en daarom was er alle reden, ermee door te gaan. Maar ja, ik wou es wat anders en ik geloof, dat ik het nu voor elkaar heb met „Wat doe ik voor de kost?" „Kijk, dat wisselen van quiz master, de spelleiding elke keer aan een andere bekende Neder lander geven, dat is het. Als ik minister Luns vraag: „Wilt U optreden als mysterieuze fi guur?" dan piekert hij er niet over. Maar als Haya van Some ren hem opbelt en zegt: „Hè toe, kom eens meedoen in mijn uitzending!" nou dan weet ik het nog zo net niet". Cor van Leeuwen: mager, fel le ogen, snor en donker haar. Regisseur van het zondagse NOS-spel „Wat doe ik voor de kost?" Tja... maar wie is hij eigenlijk? 't is niet aardig, een man voor te stellen als echt genoot van zijn vrouw, maar voor deze keer zal hij het ons wel vergeven: Cor is de man van VARA-tv-omroepster Jet- ta van Leeuwen. Ha juist... het lampje brandt bij U! ,,'t Is nu mijn derde jaar bij de NOS. Ik ben nou 43. Vroeger zat ik bij de Wereldomroep, la ter bij de VARA-tv. Leuk bij de televisie? Ach, wat is leuk? Het is altijd een zenuwentoe stand, ik trek me veel teveel aan van de details en dat slijt enorm. Maar het is fijn dat mijn vrouw bij ervaring weet. wat ik doormaak." Terug naar het spelletje. „Ik wou er voor het nieuwe seizoen iets aan veranderen om dat het in z'n geheel overbe kend raakte. Maar wat? Nou loopt er in Hilversum ene me neer Leslie Roberts rond. Hij is een van de producers van het eerste uur bij de BBC-televisie. Een man, boordevol fantasieën en ideeën. Hij adviseert de VARA bij amusementsproduk- ties en Rudi Carrell heeft een hele goeie aan hem gehad, dat is geen geheim". „Als je met hem praat, krijg je zelf allerlei ingevingen. Les lie zei tegen me: „Als je nou eens ging wisselen van gastheer...?" En toen zag ik in eens allerlei mogelijkheden. Geen echte quizmaster, maar een gastheer of een gastvrouw, die zelf mee uitzoekt welke be roepen er aan de orde komen, die zelf een mysterieuze per soon kiest en ook met de men sen praat in het programma". „Neem nou een man als pater T.eonold Varhasen. ja, die komt zondag. Hij zal een melkboer heel andere vragen stellen dan bijv. Kloos van het NVV of de dichter Cees Buddingh', waar of niet? Op zo'n manier wordt het programma een dubbel kijkspel, want zowel de gasten als de gastheer of gastvrouw zijn interessant, 't is nu elke keer anders." „Ja, oorspronkelijk komt het spelletje uit Engeland, zo'n twintig jaar geleden begonnen ze ermee op de radio. Later ging het naar de televisie. In Amerika loopt het al jaren en jaren. In Duitsland ook alweer 'n jaar of zeven. De NTS begon ermee nadat de Koningin in haar Troonrede had gezegd dat er nogal wat ontbrak aan het geven van voorlichting bij be roepskeuze." Bij het zoeken naar een aan trekkelijke vorm daarvoor viel het oog op het successpel uit het buitenland Dat kon Neder land ook nadoen... „Nadoen?" zegt Cor van Leeu wen. „wat heet nadoen? Je moet er zelf iets van maken. Je hebt een gegeven en je versiert het". Vandaar nu ook het nieuwe jasje voor het bekende spel. Dit Pater Leopold Verhagen jaar een nieuw panel dat staat uit een viertal dat nog vertrouwd moet makei de huiskamers: de journa Emmy Heuff, de onderwijl Hansje Lohr, de copywriter ke Jager en mr. Hans van Vlug, directeur van de F ratie betaald voetbalórgar ties. Arbiter is de bedrijfs choloog Han Kuhlemeier. H nodig om de „bekende Ne landers", die natuurlijk nie vereiste routine hebben als q master, terzijde te staan. Behalve de al genoemde kenden" zijn ook al uitgeno de KVP-fractieleider in Tweede Kamer drs. W. K; Schmelzer en de acteur Brusse. Cor van Leeuwen heeft vertrouwen in hun positieve dragen aan „Wat doe ik 1 de kost?" De Joden in de verstrooiing hebben tot de ontwikkeling van het christelijk denken rechtstreeks niets bijgedragen. De schuldvraag laat ik buiten beschouwing. Maar juist vandaag, nu de geïnstitueerde kerken op een keerpunt staan en de erfenis van Constanten de Grote in discus sie, zo niet in likwidatie is, nu de kerk haar Grieks-Romeins type verliest, juist vandaag beseffen wij het gemis van een Joodse bijdrage tot het bijbelse denken. Zolang de Joden in de Germaanse landen min of meer in ghetto's leefden, was er ook geen rechtstreekse participa tie aan de Europese cultuur. Het joden dom bleef een exotisch randverschijnsel. Maar na de Franse revolutie is dat an ders geworden. De Europese cultuur geschiedenis van de laatste anderhalve eeuw is zonder de specerij van de Joodse geest niet meer denkbaar. Ook de Nederlandse literatuur zou een stuk ar mer zijn zonder Da Costa, Heijermans. Van Collem, Is. Querido, Jacob Israël de Haan, Carry van Bruggen en Siegfried van Praag. De Joodse schrijver kon kiezen tussen realistische milieutekening, ghetto-lltera- tuur dus. socialistisch en zionistisch Idea lisme. Hij kon zich ook assimileren en zijn Joodse geest Indirect In zijn werk laten spreken. Hij kon een romantische reactionair zijn zoals Da Costa, socia- listisch-progressief zoals Herman Heijer mans, rode psalmen dichten zoals Van Collem, barokke grootspraak bedrijven zoals Querido, onzeker blijven slingeren tussen Amsterdam en Jeruzalem zoals De Haan, of de westerse cultuur kritisch analyseren zoals Carry van Bruggen. Siegfried van Praag, zo komt men te weten uit het inleidend artikel van Rico Bulthuis, is als jonge man niet alleen uit het Joodse ghetto in Amsterdam losge broken. maar ook uit het betrekkelijk be perkte kader van de Nederlandse litera tuur en cultuur. Voor talen begaafd zoals zoveel Joden, heeft hij zich vooral open gesteld voor de Franse literatuur en cul tuur. met als belangrijkste nevenbe langstelling de biologie. Toen de oorlog uitbrak, woonden de Van Praags in Brussel. Met achterlating van hun bezittingen konden zo nog net naar Londen vluchten. De Londense oorlogsja ren worden door Bulthuis zwarte jaren genoemd. Na de „mooie vrede" wilden de Van Praags zich in Parijs vestigen, maar het is toch weer Brussel geworden. In de jaren dertig behoorde Van Praag tot het tamelijk kleine getal van Neder landse romanschrijvers die geregeld pu bliceerden en besproken werden. Menno ter Braak en de zijnen vonden hem te romantisch: men verweet hem min of meer zijn vlucht in historische onderwer pen. Eén roman van Van Praag heeft algemene erkenning gevonden: Jeruzalem van het westen (1961), een boek waaraan de auteur drie jaar lang gewerkt heeft en dat bekroond is geworden met de vijf jaarlijkse prijs van de Amsterdamse Boekverkopers. „Een werk als Jeruzalem van het westen laat zich niet herhalen Het staat op zichzelf. Het gekristalliseer de verdriet om de vernietiging van een „eigen wereld" is geen thema om lang op door te gaan" zegt Bulthuis (bl 20). In de fragmenten die in dit jubileumboek zijn opgenomen, vindt men onder de titel Jopie een stuk van ruim dertig bladzijden uit dit geslaagde werk. Terecht heeft Bulthuis aandacht geschonken aan de manier, waarop Van Praag op de grote Jodenmoord heeft ge reageerd in onderscheiding van andere Israëlitische auteurs. Ik citeer even Bult huis' oordeel over dit boek (waartoe ik mij beperk, omdat het opsommen van titels in een klein artikel zo weinig zinnig is). „Drie factoren maken dit boek zo interessant. Ten eerste is het Door Dr. C. Rijnsdorp tragische zo meesterlijk geteugeld. dat aan het normale leven met al zijn wis selende aspecten niets tekort wordt ge daan. Ten tweede steunt de inhoud op eigen ervaring zonder dat het een au tobiografisch karakter heeft. En ten derde ontbreekt In dit boek de aan klacht, die van menige bezettingsroman een requisitoir heeft gemaakt. Haat en rancune worden aan de lezer overgela ten." Wat Bulthuis ook goed duidelijk heeft gemaakt, is de concentratie op het Joden dom, of liever de Joodsheid. die, bij Van Praag heeft plaatsgevonden tegen de achtergrond van een blijvende verliefd heid op de Franse cultuur. Wat mij bij het lezen van de tien pro zafragmenten die de hoofdinhoud van het boek uitmaken vooral heeft getroffen, is de neiging van de schrijver tot het kro niekmatige. Hij beschrijft een mensensoort en de gedragingen van de exemplaren die in zijn verhalen namen krijgen; een natuurlijke historie van het genus mens, nader van de Joodse mens. Van Praag is ook als schrijver biologisch ingesteld. Hij wil geen visionair zijn, zo als de pretentie was van Is. Querido en ook ontbreekt elk profetisch gebaar, zo als vóór anderhalve eeuw wel het geval was bij Da Costa. Van Praags De Wertjoden en hun let terkunde sinds 1860 (1926) staat al vele laren in mijn kast. Het boekje kostte destijds 1.751 Het was opgedragen aan de nagedachtenis van Van Praags vader. Ik citeer uit de in het boek opgenomen Inleiding enkele uitspraken. „Bij de Oostfranse tolbepalingen vielen in één categorie de zwangere Jodin en de zwangere zeug" (32). „In plaats van Westerlingen te worden, werden de assl- milanten tot een nieuw Joods type. even veel afwijkend van de typisch Oosterse Siegfried van Praag Jootf als van hun voorbeeld, de maans-Romaanse Westerling" (34). Joden hadden nooit een zestiende-ee humanisme gekend" (34). „De assiml is een laf middel, dat het Jodendom kan doden, noch kan redden" (35). zijn bloed niet mengt, blijft een Jood, ook al eet hij varkensvlees" Nu de Joodse Inbreng In onze liters gering is geworden, mag het werk val onlangs 70 jaar geworden S. E. Praag wel meer aandacht krijgen, jongste roman. De Jacobsladder (1! hoop ik binnenkort afzonderlijk bespreken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 14