Duitse deviezenmarkten dicht tot verkiezingen Cairo keurt bedreiging van koningin ai als je trouwt is een paar honderd gulden extra altijd meegenomen Peerke doorstond verhoor van vier dagen met glans sparen- verstandig en handig FORMAAT Vrees voor speculatie Profiteren van revaluatie OOGSTEN HARNAS Shell sluit miljarden contract Tweede jongeman hekent moord op Nederlander Dode bij rel N. Ierland MAO NEEMT DÉFILÉ AF Canadese kerk heeft te veel dominees Vandaag besluit over afzetting Dubcek niet zomaar tot zondebok maken Rechter uitgeput Nieuwe leider 'Jiiriii-i Hanoi: grote Drama in Duits offers nodio Sezin: 7 doden Artsen tegen verhoging van ziekenfondsgrens [rant van BUS NAAR DE MAAN Minister: 726 Damslapers gearresteerd DONDERDAG 26 SEPTEMBER 1969 BONN De Duitse deviezenmarkten zullen onmiddellijk worden esloten tot de verkiezingen voor de Bondsdag op zondag a.s. Een woordvoerder van het ministerie van financiën in Bonn deelde mee •t bondskanselier Kiesinger minister Schiller van economische ken heeft verzocht de Westduitse deelstaten deze maatregel te iten nemen. Volgens financiële kringen tracht en door middel van deze sluiting in de wisselmarkten te voorkomen it in de komende dagen speculatief ipitaal Duitsland binnenstroomt in hoop te kunnen profiteren van n snelle revaluatie van de mark in de verkiezingen. Maandag kwam volgens de woord en uerders van het ministerie van fi nanciën de stroom van speculatief ipitaal naar West-Duitsland al op ig. Gisteren vond men het te erg orden. Tegen de middag werd dui- •lijk dat de deuren dicht moesten", u jpi' ing. zei de woordvoerder. In financiële kringen in Frankfort meent men dat de Westduitse beurzen ook gesloten zullen kunnen blijven. Mark steeg Op de Newyorkse wisselmarkt ontstond een vaste stemming voor de mark toen de sluiting bekend werd. De notering van de mark steeg van 25,19 tot 25,27 Amerikaanse dollar cents. Franse en buitenlandse bankiers in Parijs zeiden niet te verwachten dat er nu een plotselinge toeloop op har de valuta, zoals Zwitserse frank, of i - op de Eurodollarmarkt zal komen in j de rest van de week. Verrast BRASILIA De Braziliaanse po litie heeft twee mensen gearresteerd die ervan worden verdacht betrok ken te zijn geweest bij de ontvoering DEN HAAG De Koningin, prins Bernhard en prins Claus hebben op Prinsjesdag gevaar gelopen. Tevoren waren namelijk anonieme telefoon tjes ontvangen met de mededeling ..dat de Koningin iets zou overko men. als de jonge Arabier die een (mislukte) bomaanslag op de Israëli sche ambassade in Den Haag heeft gepleegd, niet zou worden vrijgela ten". Politie en veiligheidsdienst wisten er van af en oefende tijdens de rit naar de Ridderzaal en terug ver- Hoe lang nog? jafcen groot deel van ons volk is be ta d tot werken. Dat geldt zowel voor i Jofd- als voor handarbeiders. Zowel ongeschoolde arbeider als de direc- i ir van een groot bedrijf (en allen irtussen), die bereid zijn om te wer- n, dragen bij aan de welvaart en Ipen staat en maatschappij in stand ^ihouden. Ij Dat geldt gelukkig nog voor het •rergrote deel van ons volk. Helaas is ook een groep Nederlanders, die ff ïijnbaar niet berei'd is een bijdrage In tegenstelling tot de Parijse ban- kiers bleek men in Brusselse finan- j ciele kringen wel verrast te zijn door I de Duitse maatregel. Over het alge- meen meende men dat de maatregel j de druk op de sterke valuta's als het pond, de Franse frank, de Belgische j frank en de lire in de komende paar dagen groter zal maken. Verwacht i werd ook dat er meer Zwitserse franken zullen worden gekocht. Zwitserse bankiers zeiden ook ver- i baasd te zijn over het Duitse besluit. Zij meenden dat hierdoor een massa- j le speculatie op een revaluatie van de mark op andere wisselmarkten zal kunnen ontstaan. van de Amerikaanse^ambassadeur in scherpt toezicht uit. Een toezicht dat Rio de Janeiro. Burke Elbrick, op 4 overigens al verscherpt is sinds 1966, augustus. Een van hen zou de eige naar zijn van de auto, die bij de ontvoering werd gebruikt. Vroeger (gelukkiger) tijden her leefden in de stad Znojmo in Tsjechoslbwakije tijdens de- oogstfeesten: geharnaste ridders daverden over de baan tijdens de krans-steekwedstrijden een vermakelijkheid te vergelijken met het ringrijden in Zeeland. o: onze welvaart te leveren. Ik doel op de studenten die alleen maar monstreren, protesteren en obstruc- voeren zonder te weten wat ze genlijk willen. PI Deze groep is de naam student niet Rpard. want behalve dat ze zelf niet nauwelijks studeren verhinderen zij ogleraren en normale studenten hun srk normaal voort te zetten. Men moet er niet aan denken hoe- seel geld en enengie er op deze wijze or de gemeenschap verloren gaat. Ik lag mij af hoelang de grote werken- massa dat nog neemt. 'uinen H. Vlaardingerbroek Colijn U had er. juist nu, m.i. beter aan daan en velen een gevoel van onbe- tgen bespaard als u Colijn in vrede id laten rusten, otterdam J. B. de Wit AMSTERDAM Na twee jaar voorbereiding en onderhandelingen leeft Shell samen met de Japanse naatschappij Mitsubishi Shoji Kais- la een voorlopige overeenkomst ge- loten met Tokyo electric - Tokyo las en Osaka Gas voor de levering iver een periode van 20 jaar van enminste 65 miljoen ton vloeibaar ardgas uit Brunei. Het contract, dat een waarde verte- enwoordigt. van circa 5,7 miljard gul len en in zijn soort het grootste is lat ooit ter wereld werd afgesloten, voorziet in de levering van aardgas n vloeibare vorm, dat vanuit Brunei jannet speciaal ontworpen tankers naar is#e Baai van Tokio zal worden getrans porteerd. De overeenkomst moet nog door de ipanse regering worden goedge- vlteurd. toen rookbommen naar de gouden koets werden geworpen. De bedreiging lijkt temeer geen loos gerucht nu deze zaak ook voor de Egyptische televisie ter sprake is gekomen. In een interview verklaar de de hoofdredacteur van het dag blad El Ahram, de heer Hassan El Heykal, die een vriend van Nasser is: Mocht het waar zijn dat El Fatah of een andere bevrijdingsorganisatie hier achter zit, dan doen dergelijke acties de Palestijnse zaak meer kwaad dan goed. De hoofdredacteur deelde verder mee, dat de Egyptische regering een dergelijke handelwijze ten scherpste afkeurt. ZURICH De 35-jarige Neder lander J. H. de Mul, die zaterdag dood in zijn hotelkamer in Zurich werd aangetroffen, blijkt door twee jongelui om het leven te zijn ge bracht. Behalve de 17-jarige leerling kok Didio Schultheiss, die onmiddel lijk van het misdrijf werd verdacht, heeft ook een 18-jarige jongeman uit het kanton Aargau bekend bij de moord op de Nederlander betrokken le zijn geweest. Het tweetal werd dinsdag op het station van Bazel aangehouden. Hun lezingen over de feitelijke toedracht van de moord De Mul werd met het snoer van zijn scheerapparaat ge wurgd lopen nogal uiteen. Vast staat dat beide jongens vrijdagavond op straat kennis hadden gemaakt met de Nederlander. De politie houdt nog een derde jon geman vast, maar vermoedelijk heeft deze niets met de moord te maken. Dat kan als je zo vroeg mogelijk begint te sparen met de Zilvervloot. Wanneer je er mee kunt beginnen? Op iedere werkdag tussen je 15e en 21e verjaardag; oud-militairen zelfs tot en met 23 jaar. Je spaart 6 tot 9 jaar een bedrag van ten minste f 30,- en ten hoogste f 300,- per jaar. Na afloop van de spaarter- mijn (bij huwelijk al na ten minste 3 jaar sparen) ont vang je over de totale inleg plus rente een belasting vrije premie van 10%. Wie bijv. 9 jaar f 25,- per maand inlegt, krijgt maar liefst 'n dikke f 3.500,- terug (f 2.700,- inleg, zo'n f 500,- aan rente plus een premie van ruim f 300,—). Daar kun je heel wat mee doen! Vraag een brochure aan het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlichting be zitsvorming, Postbus 51, Den Haag. H eer barricades LONDONDERRY Na een maand van betrekkelijke rust zijn vannacht nieuwe vechtpar tijen uitgebroken tussen protes tanten en rooms-katholieken in het Noordierse Londonderry. De 55-jarige protestant William Kins kwam om het leven. Er raakten ook mensen gewond. Onmiddellijk begonnen de rooms- katholieken hun barricades, die na moeizame onderhandelingen met de Britse troepen nog maar net waren afgebroken, weer op te richten. Paddy Doherty, voorzitter van de Vereniging ter verdediging van (ka tholieke) burgers, noemde de toestand „zeer, zeer gevaarlijk". Hij vertelde dat duizend man paraat worden ge houden om de r.k. wijk te verdedi- 1 gen. Volgens een ooggetuige begonnen de ongeregeldheden met een achter volging door r.k. jongelui van een bekend aanhanger van de protestan tenleider ds. Pailey. Spoedig stonden twee grote groepen tegenover elkaar. Gewapende Britse troepen in ge vechtstenue kwamen tussenbeide en schiepen een niemandsland van vijf tig meter. TOKIO Radio-Sinkiang heeft gemeld dat de Chinese commu nistische partijleider Mao Tsje-toeng op 1 oktober op het Tien-An-Men- plein in Peking een défilé zal afne men ter gelegenheid van het twintig jarig bestaan van de Volksrepubilek China. Hiermee werden alle geruch ten ontzenuwd dat Mao zeer ernstig ziek of zelfs al overleden zou zijn ten gevolge van een hersenbloeding. De Chinese partijleider zou op 19 mei voor het laatst in het openbaar zijn verschenen. Een in Hongkong verschijnend blad heeft gemeld dat minstens vier dubbelgangers in het openbaar de rol van Mao spelen. Volgens dit blad was de man. die indertijd gefotografeerd werd bij het zwemmen in de Gele Rivier, niet Mao zelf, maar een van zijn dubbelgangers. TORONTO Jarenlang heeft de Verenigde Kerk van Canada te weinig predikanten gehad. En nu heeft ze er te veel. Bijna elk district zit dit jaar met meer predikanten dan er vacatures zijn. Toch werden er dit jaar maar 63 nieuwe predikanten geordend, dertig minder dan vorig jaar. en de gestage vlucht uit het ambt doet zicli ook in deze kerk voor. Een van de oorzaken van het pre- dikantenoverschol is het samenvoe gen van kleine gemeenten. Een ande re is de toevloed van predikanten, die om politieke redenen overkomen uit de Verenigde Staten. Snuif en wrijf Uw verkoudheid van neus. Keei ol Dorst weg met -j- T kcui ui uui'si- weg mei w. UTRECHT De Koninklijke Nc- adderlandse maatschappij tot bevorde- v<ring van de geneeskunst voelt niets Hoor een verhoging van de loongrens v Hu de ziekenfondsverzekering, hi ld Volgens haar is niet overtuigend langetoond dat op deze wijze de pro- tu 'lemen die voor sommige verzeker den bij het overschrijden van de ba oongrens ontstaan, zouden worden w opgelost. Er zou ook kunnen worden gedacht etijan een zekere verscheidenheid in de ir, oongrens. afhankelijk van de ge- vftasgrootte. via MOSKOU In de Sowjetunie is h f"steren de Kosmos-301 gelanceerd. De baan van de kunstmaan heeft een maximale afstand tot de aarde van 207 kilometer en een minimale van 197 Kilometer. De instrumenten aan «i Doord functioneren normaal. ANTWERPEN De rechter van instructie bij het Hof van As- I sisen in Antwerpen heeft gisteren op de tweede dag van het proces I i tegen de 40-jarige Belg Peerke Verhaert beschuldigd van vier moorden en brandstichting verklaard dat hij de verdachte tijdens het vooronderzoek onafgebroken van maandagavond tot donderdag heeft verhoord. Peerke toonde zich na afloop van het verhoor nog bijzonder fit. Een arts. die hem onderzocht, verklaarde dat hij in een uitstekende conditie was. De rechter daarentegen was vol komen uitgeput. Peerke had tijdens het vooronder zoek in vijf dagen niet gegegeten. Hij dronk alleen wat water. Dc rechter verklaarde dat hij urenlang onbe weeglijk op een stoel kon zitten, zon der dat hij een woord losliet. Tijdens verklaringen van twee psy chiaters liet Peerke gisteren wel van zich horen. Hij protesteerde heftig toen werd betoogd dat hij totaal geen gevoel had voor andere mensen. „Ik heb zelfs drenkelingen gered", riep hij verontwaardigd uit. Dieren Volgens de psychiaters had Peerke echter meer gevoel voor dieren dan I voor mensen. Ze verklaarden dat de j zelfmoordpogingen van de verdachte tijdens het vooronderzoek niet bete- I kenden dat Peerke krankzinnig is. Dc advocaten van Peerke spraken i het vermoeden uit dat het gerecht onder invloed stond van berichten over andere moorden en overvallen, die werden gepleegd in de periode toen Peerke ook actief was. Deze zijn nog niet opgelost. De advocaten i I vreesden dat men geneigd zou zijn Verhaert ook van deze misdrijven te verdenken. Brieven Deze kwestie kwam ter sprake bij de behandeling van de brieven, die i Verhaert heeft geschreven voor zijn I zelfmoordpogingen. Een van deze brieven was gericht tegen de rechter van instructie. Peerke schreef dat hij „alles wat niet opgelost was. had ge daan". Gisteren verklaarde hij dit gedaan te hebben om de rechter te plagen. Hij was bovendien half bewusteloos I toen hij de brieven, die hij later verscheurde en opat. schreef. Egypte: Israëlisch toestel neergehaald KAIRO Volgens een Egyptische militaire woordvoerder is gistermid- j dag een Israëlisch vliegtuig neerge- j schoten door Egyptisch luchtdoel ge- schut in de buurt van het Suez-ka- naal. Het toestel maakte deel uit van een groep Israëlische vliegtuigen, die Egyptische stellingen wilden bombar deren ten zuiden van de Bittermeren. Een militaire woordvoerder in Tel Aviv bevestigde de luchtaanval, maar ontkende het neerschieten van een vliegtuig. Alle toestellen keerden volgens hem op hun basis terug. I SAIGON De nieuwe president van Noord-Vietnam, Ton Due Thang, die gisteren in de Nationale Vergade ring mei algemene stemmen werd gekozen tot opvolger van IIo Tsji Minh, heeft na zijn verkiezing gezegd dat nog meer ontberingen en grote offers noodzakelijk zijn voor de over winning op de Verenigde Staten. Zijn toespraak werd door radio Hanoi uit gezonden en in Saigon opgevangen. Ton Due Thang zei dat het gehele Vietnamese volk verenigd was in de strijd tegen de Amerikanen om het land te redden. De nieuwe 81-jarige president, die een zwakke gezondheid zou genieten, is volgens de Noordvietnamese wet opperbevelhebber van het leger en voorzitter van de raad voor de natio nale verdediging. Hij is bevoegd de premier, de leden van de regering en de vice-voorzitter van de raad voor de nationale verdediging le benoe men of te ontslaan. Hij is gekozen voor een termijn van vier jaar. Waarnemers menen dat de benoe ming van Ton Due Thang de politiek van Hanoi niet zal wijzigen. Men acht het waarschijnlijk dat de nieu we president slechts symbolische macht zal krijgen. De werkelijke macht zou in handen blijven van hel driemanschap, dat Noord-Vietnam na de dood van Ho Tsji Minh bestuurde: eerste partijsecretaris Le Doean, pre mier Pham Van Dong en de opperbe velhebber van het leger, Vo Ngoeyen Giap. AHLEN Een 33-jarige vrouw, die aan een ongeneeslijke ziekte leed. heeft in het Duitse plaatsje Ahlen onder haar zeven personen tellend gezin een waar bloedblad aangericht. Ze heeft met een pistool haar moe der. haar man en vier kinderen ver moord en daarna de hand aan zich zelf geslagen. De vrouw had in een briefje, dat later werd gevonden, uiteen gezet wat haar tot haar daad heeft gebracht. PRAAG Aan de vooravond van de vergadering van het Centrale Comité van de Tsje- choslowaakse communistische partij, die vandaag werd gehou den, heeft de conservatieve Alois Indra. secretaris van het Comi té, zich gematigd uitgelaten over progressieve figuren als Alexan der Dubcek en Josef Smrkovsky. Vandaag zou worden heslist of bei de mannen zullen worden gehand haafd als lid van het elf leden lel lende partijpresidium. In een vraag gesprek met Rudo Pravo en Tribuna zei Indra dat het te gemakkelijk is Dubcek tol zondebok te maken, „maar de verantwoordelijkheid bin nen de partij wordt groter naarmate de belangrijkheid van de functie stijgt". Hij noemde als fouten van Dubcek ..besluiteloosheid, de wens om openlij ke tegenstellingen te vermijden en de formulering van conclusies, die niet duidelijk waren. Dubcek re kende teveel op algemene oproepen en verzoeken. Hij veranderde te vaak van standpunt", aldus Indra. Slechte dienst Indra zei ervan overtuigd te zijn dat degenen, die Dubceks persoon verheerlijkten hem slechte diensten hebben bewezen. „Er is na de afzet ting van Novotnv, vooral onder druk van de communicatiemedia, te veel Neemt deze ruimtevaarer de bits naar de maan? Deze detailge- trouwe nabootsing van een ori gineel ruimtepak werd gisteren tijdens een chemische tentoon stelling in Londen getoond. Het is een maankostuum van Ame rikaanse makelij, vervaardigd van Teflonweefsel. DUBCEK geïmproviseerd. Dat leidde tot de in val van de troepen van het War- schau-pakt". aldus Indra. „Als de partij in orde was geweest, dan zou de hele maatschappij in orde zijn geweest. Als het presidium in orde was geweest, dan zou de hele partij in orde zijn geweest", verklaar de de communistische leider. Pachinann Volgens hel Tsjechoslowaakse pers bureau Ceteka is de Tsjechische schaakgrootmeester Ludek Pach- mann uit de partij gestoten. Dit i4 gebeurd wegens zijn fundamentele af wijzing van de politiek van Praag en wegens daden die niet te verenigen zijn met het lidmaatschap van de partij. Pachmann was de laatste maanden in de Russische kranten herhaalde lijk aangevallen wegens zijn politie ke opvattingen die het liberalisatie proces dat Dubcek inzette, onder streepten. In maart werd een proces tegen hem geopend vanwege publica ties in het buitenland. Zijn pas was hem al eerder ontnomen. AMSTERDAM Minister Polak van justitie heeft op vragen van het Tweede Kamerlid mevrouw Sin- ger-Dekker (soc) meegedeeld dat de politie tussen 10 en 25 augustus op de Amsterdamse Dam 726 personen heeft aangehouden. Dit werd gedaan op grond van de vreemdelingenwet, het wetboek van strafvordering, de opiumwet en de politiewet. Een hevel daartoe van hogerhand is niet gege- Een groot aantal arrestanten was niet in het bezit van middelen van bestaan en/of geldige identiteitspa pieren. Ook hield zich een niet gering aantal weggelopen minderjarigen in deze omgeving op, terwijl er op rui me schaal verdovende middelen wer den verhandeld en gebruikt. De minister deelt mee dat onder de 726 arrestanten 587 vreemdelingen waren. Er werden 75 minderjarigen aangetroffen. Van de aangehouden vreemdelingen zijn er 263 het land uitgezet.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5