KLM - GOUDMIJN IN DE WOLKEN Winsten dit jaar het hoogst Vracht belangrijke tweede pijler Levenswerk Plesman werd wereldomspannend bedrijf Door „Dit vliegen, dat een hel was, kan een hemel zijn" Hele personeel krijgt vrijaf op 7 oktober Bijna 4 miljoen voor recreatie in Zuid-Holland 15 DONDERDAG 25 SEPTEMBER 1969 Dc naaste toekomst van de KLM: de Boeing 747 Jumbo, die een nieu we periode in de lucht vaart zal inluiden. Een kleine 400 passagiers kunnen er tegelijk mee over de oceaan. Een van de roem ruchte Fokker-vliegtui gen, waarmee de KLM in haar beginjaren fu rore maakten. Al zagen ze er, vergeleken met de reuzen van vandaag, wat primitief uit, de pas sagiers zaten er comfor tabel in. JJET WAS ONTZETTEND BUMPY, een natte en winderige ochtend op die 18de mei in 1920. We vlogen zo laag, maar 100 meter, dat piloot Jerry Shaw ons boven Frankrijk de bom- trechters uit de oorlog een voor een kon aanwijzen. Praten konden we niet door het lawaai van de motor. Als we wat tegen elkaar wilden zeggen, schreven we het op blocnote-velletjes en gaven die door". Voor de nu 76-jarige Maarten van den' Biggelaar, toen redac teur van de Rotterdamse Maas bode, nu deelnemer in een groot advertentiebureau, was die eer ste vliegreis naar Londen, waar mee de KLM de start gaf aan haar eerste lijndienst, even sen sationeel als de maanreis voor de astronauten moet zijn ge weest. Met twee Engelse passa giers werd hij op die dag we- reldnieuws. De „Vliegende Hollander", een half jaar jong, vloog. Met een van de Britse Aircraft Transport en Travel Ltd. gehuurde De Havilland DH 16 kwam op die winderige ochtend de eerste lijndienst tot stand. Plesman was uitgelaten. Persoonlijk had hij zijn eerste passagiers aan boord ge- De Havillands DH 9 en Fokker F-2 en F-3 - vliegtuigen. Ook de eerste eigen vliegers kwa men toen in dienst: de later bekend geworden sergeants van de militaire luchtvaart G. J. Geyssendorffer en R. Hofstra. Het luchtnet was 924 km lang en verbond vijf steden in drie overdroeg aan H. Nieuwenhuis en ir. P. J. C. Vos in Londen. Plesman zelf werd in 1941 door de SD gevangen genomen en bracht een jaar door in het Scheveningse „Oran je-hotel". Dat gebeurde nadat zijn zoon Jan naar Engeland was gevlucht om daar bij de RAF te dienen en even later twee mensen van Fokker met een van de Duitsers gekaapte Fokker G-l uitweken. Men verdacht (terecht) Plesman de hand in het komplot te hebben ge had. Zoals steeds bij een arrestatie gebeurde, werd ook Plesmans huis aan de Haagse Tapijtweg onderzocht. Daar vonden SD-ers toen wat zij dachten uiterst belangrijke docu menten: aantekeningen, die bewezen dat Plesman een gesprek met Goe- ring had gehad. De rijksmaarschalk zou tijdens dit onderhoud de KLM-directeur ruimte hebben gelaten om als bemiddelaar contact met Engeland op te nemen. (Anthony van Kampen schrijft er in Historisch moment: de Uiver heeft in de Melbourne-race een noodlanding in het Australische Albury moeten maken. Slechts door hulp van inwoners kon het toestel uit de modder worden getrokken en verder vliegen. holpen, erop toegezien dat zij warm landen, Amsterdam, Rotterdam, Bre— zDn iuist verschenen boek „Plesman, waren ingepakt en het vertreksein gegeven. Getallen Zo was de toestand toen. De KLM had geen eigen vliegtuigen en de ca paciteit bedroeg drie hele zitplaatsen. Op de 18de mei 1969 legden 42 vliegtuigen samen 248.000 km af (zes maal de aardomtrek), vervoerden 7000 passagiers, 140 ton bagage, 316 ton vracht en 11 ton post. Getallen die voorspoedige groei il lustreren in vijftig jaar Nederlandse luchtvaart, maar waarover verder niemand bij de KLM zich heeft opge wonden. Het was een gewone dag. En dat er op die 18de mei 200 starts werden gemaakt, wat betekende dat er elke acht minuten ergens ter we reld een KLM-toestel opsteeg, was I evenmin een feit dat de 14.500 1 KLM-ers heeft geschokt. De KLM is nu eenmaal een van de reuzen in de luchtvaartwereld en daarbij horen respectabele getallen. Dubbel goud Vijftig jaar KLM, op 7 oktober. Goud voor onze nationale luchtvaart maatschappij. Ook letterlijk, want de 86 miljoen winst van het afgelopen boekjaar was de grootste in haar ge schiedenis en met recht kan men zeg gen, dat de maatschappij op gouden vleugels naar een nieuw jubileum toe vliegt: Dank zij het levenswerk van dr. Albert Plesman, die in 1953 op 64-jarige leeftijd overleden zeker bij de viering van dit jubileum een achtergelaten lege plaats doet voelen. men, Hamburg en Londen. Dat was het begin. Aarzelend nog, maar het enthousiasme waarmee de maatschappij van de grond werd ge bracht, rechtvaardigde hoop op grootse momenten. En die kwamen al gauw. In 1924 al met de eerste vlucht van de H-NACC naar Batavia. Gezagvoer der A. N. J. Thomassen a Thuessink van der Hoop zat aan het levier en vloog de Fokker in 55 dagen (waar van 30 door motorpech op de grond in Bulgarije werden doorgebracht) naar Nederlands - Indië. In 1933 de twaalfdaagse record vlucht Amsterdam - Batavia en te rug van Iwan Smimoff met zijn Pe likaan. En later het succes in de Mel bourne - race van de Uiver, die als winnaar uit de handicapsectie kwam. De Apollo 11 kon er in populariteit nauwelijks mee wedijveren: heel Ne derland stond op zijn kop, evenals trouwens bij de vlucht van de Snip naar de West, wat later. grondlegger van de gouden KLM" uitvoeriger over). Zou de maarschalk toch niet hele maal zuiver op de graat zijn ge weest? De SD-ers vermoedden een goudmijn. Ten onrechte. Maar voor Plesman hadden de aantekeningen wél tot gevolg dat hij tijdens zijn gevangenschap redelijk werd behan deld en een paar jaar later weer vij- gelaten werd, zij het dat hij naar Twente moest verhuizen. Opbouw Groei De groei zat erin. In 1939 opereer de de maatschappij met 45 vliegtui gen, die 724 passagiers of 91.000 kilo vracht met een gemiddelde snelheid van 265 km per uur over een luchtnet van 28.000 km naar 61 ste den in 29 landen konden vervoeren. Met de regelmaat en een precisie, die premier Nehroe van India later in zijn autobiografie deed schrijven: „Een van de welkome afleidingen in ons gevangenenbestaan in Naini (1935) was het overvliegen van grote vliegtuigen. Allahabad was een van de routeplaatsen voor alle grote ma chines op de lijnen tussen west en oost. En de reusachtige toestellen op weg naar Australië, Java en Frans Terwijl zijn landgenoten in 1945 nog verbluft staarden naar het tien tje, waarmee zij het de eerste dagen na Lieftincks geldzuivering moesten doen, kwam Plesman, die nog tijdens de oorlog hard had gewerkt aan de wederopbouw van de KLM, uit Ame rika terug met veertien Douglas C 54 A Skymasters en dertig C-47A Dako ta's, losgebrand van de Amerikaanse regering, die tegen de onverzettelijd Hollander al „ja" had gezegd, voor dat zij voor een „nee" enig argument hadden kunnen bedenken. En binnen vijf maanden na het oorlogseinde vloog de KLM weer. Wat daarna volgde, is recente geschiedenis. Plesman overleed op oudejaarsnacht 1953 en werd opge volgd door de vroegere chef-lucht machtstaf Isaac Aler, nadat enkele maanden tevoren de KLM-DC-6a Dr. ir. M. H. Damme met gezagvoerder H. A. A. Kooper de Londen Christchurch-race had gewonnen en de maatschappij daarmee opnieuw in het wereldnieuws had gebracht Na Aler kwam mr. H. E. van der Beugel in een tijd, dat het de KLM slecht ging. De overgang op de jets had de maatschappij, evenals bijna alle andere luchtvaartondernemingen in de rode cijfers gebracht. Er was een verlies van tientallen miljoenen. Maar nog tijdens het bewind van mr. Albarda, die Van der Beugel in 1963 opvolgde, trok de maatschappij zich na een grootscheepse reorganisatie op. Leningen Expansie Niet overigens dan nadat de over heid zich garant had gesteld voor le ningen, waardoor ze 51 procent van de aandelen in handen kreeg. Thans is de maatschappij geheel Hij was de man die hielp de lucht vaart in de belangstelling te brengen (met zijn Eerste Luchtverkeers Ten toonstelling Amsterdam in augustus 1919), die een groepje bankiers en I zakenlieden interesseerde voor een rv» i Tl* "I nationale luchtvaartmaatschappij l /lek ningiever (het kapitaal bedroeg bi] de start ruim vijf miljoen, waarvan zes ton I volgestort) en ten slotte op die 7de oktober plaats nam achter het eiken houten bureau van het pand Heren gracht 13 in Den Haag. Eerst als administrateur, later als directeur, om de toen al Koninklijke KLM van de grond te brengen. Dubbeltjes Dat laatste betekende vliegtuigen en vliegers zoeken, maar vooral pas sagiers. Van een van zijn oudste se condanten, de latere directeur Neder land A. van der Paauw, stamt een mooi verhaal over Plesmans commer- j ciële interesse in die eerste jaren. In het hoofdkantoor, dat al kort na I de oprichting naar Hofweg 9 werd verplaatst, verzorgde Van der Paauw I de verkoop aan het publiek, ook van prentbriefkaarten met vliegtuigaf beeldingen. En telkens als hij de kas sabei liet rinkelen, ten teken dat er I weer een dubbeltje omzet was ge boekt. verscheen het hoofd van Ples man boven de vitrages van het aan grenzende directiekantoor en kreeg hij een goedkeurende knipoog. Viel er niets meer te bepraten of Indo - China passeerden bijna recht boven ons hoofd in NainL Het regel- matigst van alle waren de Hollandse lijnvliegtuigen naar Batavia." Maar van die trotse vloot en die precisie bleef weinig over toen de Duitsers op 10 mei 1940 achttien vliegtuigen vernielden en er elf vor derden. Veertien, die „buitengaats" waren naar Batavia en Engeland, ontsprongen de dans. Bristol, Lissa bon, Gibraltar, een uitbreidend lucht net rond de Nederlandse Antillen en Suriname: het waren van toen af nog maar een paar plaatsen, waar het rood, wit en blauw op de vlieg tuigstaart werd gezien. Gevangen Plesman moest zijn levenswerk uit handen geven. Willem Versteegh, leermeester van vele Nederlandse vliegers en op dat moment directeur van de in 1928 opgerichte dochteron derneming in de oost, kreeg de lei ding van de KLM buiten Nederland, KNILM, die hij in 1941 op zijn beurt Dr. Albert Plesman, die de KLM van de grond bracht, werd op 7 september 1889 ge boren in het Haagse pand Balistraat 3. Bin dingen met de lucht vaart had de familie geenszins: zijn ouders bezaten een winkel voor brood en eieren, die vader Plesman dikwijls vergezeld van zijn zoon met paard en wagen rond bracht. Plesman bezocht de Gedeking lagere school waar hij uitblonk in rekenen, natuurkunde en gymnastiek. Ver volgens liep hij de 3- jarige HBS aan het Haagse Blijenburg af, bezocht de Cadetten school in Alkmaar en de KMA in Breda (1909). Voor het eerst zag hij daar een vliegtuig. „Ik kon mijn gevoe lens van enthousiasme nauwelijks beheersen toen ik me realiseerde, dat daar hoog in de lucht een mens in een machine voortbewoog. Het schouwspel maakte diepe in druk op me". In 1911 werd hij beëdigd tot tweede luitenant en ingedeeld bij het vijfde regiment infanterie in Amersfoort. In 1915 volgde zijn overplaatsing naar een bataljon wielrijders in Gouda, waar hij Susanne Jacoba van Eijk leerde kennen, met wie hij in 1917 trouwde. In de winter 1915-T6 volgde hij op het vliegkamp Soesterberg een waarnemerscursus en in april 1917 werd hij leerling-vlieger. Zijn organisatie van de luchtvaarttentoonstelling Elta in 1918 was zijn eerste stap naar de oprichting van de KLM. Bij de opening zei hij sprekend over de oorlogsvliegerij „Dit vliegen, dat een hel is ge weest, zou een hemel kunnen worden". En op 7 oktober zette hij de KLM op poten De huidige president-directeur dr. G. van der Wal (64), die in 1965 de eerste was, die na de moeilijke perio de weer winsten kon aankondigen, ziet die toekomst optimistisch tege moet, al vindt hij dat het gebruik van nieuwe „wide body"-vliegtuigen groot aanpassingsvermogen zal eisen. Zijn motto: gecontroleerde ex pansie. Een probleem van de jaren 70 noemt hij de snelle veroudering van het materiaal. Steeds sneller zullen de veranderingen elkaar opvolgen, niet alleen waar het de vloot en de luchthavens betreft, maar ook binnen de maatschappij. Hij is ervan overtuigd, dat ideëen en technieken van vandaag niet voor de toekomst zullen gelden. In de ko mende tien jaar zal de politiek van de luchtvaartmaatschappijen meer op het marktonderzoek dan op de pro- duktie moeten worden gericht, meent hij. Ook een luchtvaartbedrijf is een onderneming die vandaag door harde economische wetten wordt geregeerd. De romantiek van het verleden is voorbij, ook voor de KLM. Studenten bezetten huis in Utrecht UTRECHT Vier Utrechtse stu denten in de geologie en een onder wijzer hebben vorige .week vrijdag een sinds half juli leegstaand huis aan de Wed bezet. Het huis, dat 15 kamers telt en op de monumenten lijst staat, is eigendom van de ge meente. Het zal worden gesloopt. De jongelui willen protesteren te gen het feit dat in Nederland in tij den van woningnood huizen vaak maandenlang leeg staan. Zaterdag werd de woning op verzoek van de bewoners op het gas- en electrici- teitsnet aangesloten. De jongelui willen er niet uit. Ver moedelijk zal de politie er aan te pas moeten komen, omdat „wederrechte lijk een andermans eigendom in bezit is genomen". De beslissing daartoe is overgelaten aan de Utrechtse wet houder van volkshuisvesting. te regelen, dan kon het gebeuren dat Plesman resoluut zijn jas aantrok en naar buiten stormend riep: „Kom mee. Van der Paauw, we gaan re- clame maken". In de toiletten van café's en restau rants schroefde hij in onbewaakte i ogenblikken dan eigenhandig bordjes i naast de spiegel met „Een zakenman vliegt en verzendt per KLM" erop. De bemanning van de recordvlucht AmsterdamBatavia per KLM-Fokker F-18 Pelikaan. V.ï.n.r. gezagvoerder Smirnoff, eerste officier Socr, boordwerk tuigkundige Grosfeld en radio-telegrafist Van Beukering. uit de moeilijke periode: het gaat haar beter dan ooit tevoren, beter ook dan de meeste andere lucht vaartbedrijven. Aan het aantal vliegtuigen zou men dat niet afzien. De KLM heeft min der toestellen dan vroeger (43, waar van 42 met straalaandrijving), maar de capaciteit is veel groter. Die wordt- nog groter als in 1971 de eerste van de zes bestelde Boeing 747's met een kleine 400 stoelen wordt afgeleverd, later gevolgd door de DC-10, waar van er zes zijn besteld, terwijl er optie op nog eens zes is genomen. De maatschappij gaat haar vleugels nog wijder uitslaan. Zeker als aan het eind van de jaren zeventig ook de supersonische Boeing 2707 zijn in trede zal doen en passagiers in drie uur van Amsterdam naar New York zal brengen. Feestelijkheden die met het 50-ja- rig KLM-jubileum gepaard gaan: Zaterdag 4 oktober wordt op Schiphol het Nationaal Luchtvaart Museum Aviodome door prins Bern- hard overgedragen aan de stichting die het museum beheert. Het Aviodo me kwam tot stand mede door een bijdrage van de KLM. Maandag 6 oktober wordt in han gar 9 van Schiphol een feestelijke bijeenkomst voor het personeel ge houden. Dinsdag 7 oktober, de eigenlijke jubileumdag, krijgt iedere KLM-er, voor zover de dienst dat toelaat, vrij af plus een jubileumuitkering van 50 gulden (en 5 gulden voor elk dienstjaar). Het personeel in het bui tenland ontvangt een herinne ringspenning en een Parkerschrijfset. Namens het personeel zal op deze dag een herdenkingssteen bij het nieuwe hoofdkantoor in Amstelveen worden aangebracht en wordt bij het standbeeld van Plesman in Den Haag een krans gelegd. In de aula van de TH in Delft wordt een Plesman Me morial Lecture gehouden en 's avonds is er in het Haagse Congresgebouw een jubileumreceptie. DEN HAAG Het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft de provincie Zuid-Hol land bijna vier miljoen gulden 3.925.325) toegezegd ten behoeve van voorzieningen voor openlucht recreatie. Het geld zal onder meer worden gebruikt voor de aanleg en ontslui ting van de Bleiswijkse Zoom, voor uitbreiding van het recreatieterrein langs de Loet in de Krimpenerwaard en voor het aanleggen van een lig plaats voor de watersport op het Ka- recreatie. Zeeland krijgt ƒ141.384 voor de aanleg van parkeer- en picknick plaatsen in Wemeldinge en Katten- dijke en voor het opstellen van een basisplan voor. het kustgebied van West-Zeeuws-Vlaanderen. Noord-Brabant krijgt ƒ861.075 voor de aanleg van rijwielpaden in ruil- verkavelingsgebieden rond Breda, ter voorziening van de mogelijkheden voor dagrecreatie in Wanrooy en voor het opstellen van basisplannen voor de openluchtrecreatie in de Kempen en de agglomeratie Eindho ven. Het hoogste bedrag (ruim zeven miljoen gulden) wordt uitgekeerd aan Noord-Holland. Drente krijgt het minst: 63.500. In 1934 maakte de Snip de eerste transatlantische vlucht. De aankomst in Curasao stelde de KLM in staat haar Westindisch vliegbedrijf op te richten. Historie I Dat hij er succes mee had, bleek na afsluiting van eerste jaar De KLM had toen 82.000 kilometer ver voerd. Het jaar daarop kon Plesman Itarten met eigen vliegtuigen: twee Evenveel passagiers als er in haar eerste bestaansjaar in totaal werden vervoerd, neemt de KLM straks mee in één Boeing 747. Evenveel kilo meters als er toen in één jaar werden gevlogen, worden straks door de zes supersone KLM-ers in vijf uur over brugd. In de KLM van nu is die van toen nauwelijks herken baar. Vorig jaar vervoerde de maatschappij 2,2 miljoen pas sagiers, die een gemiddelde afstand aflegden van 2300 km. Vracht is een belangrijke tweede pijler geworden: zij groeide van 22.000 kilo in 1920 tot 100 miljoen kilo vorig jaar; van 29.000 tonkilometers in 1945 tot 327 miljoen tonki lometers nu, wat betekent, dat er nu elke dag 300.000 kilo vracht over 3000 km en 10.000 kilo post over 3500 km wordt vervoerd. In percentages van het tota le vervoer steekt de KLM hiermee met kop en schouders boven de andere grote maatschappijen uit: de vracht vormt 38 procent van het to taal aantal verkochte tonkilo meters. En waar de opbrengst van de vracht' bij andere maatschappijen slechts 10 procent van de inkomsten vormt, bedraagt dit percenta ge bij de KLM 22. Voor een belangrijk deel komt dit ook door de facilitei ten, die het nieuwe Schiphol biedt én door de gunstige doorverbindingen (over weg en rails) naar andere Europese centra. Reden waarom veertig buitenlandse bedrijven op Schiphol hun Europees distri butiecentrum vestigden. De KLM verwacht, dat vracht in de toekomst een nog belangrijker aandeel in het totaal-vervoer zal krijgen. Groei zal er overigens over de hele linie zijn. IATA-berekeningen hebben aangetoond, dat vorig jaar nog maar 5 procent van de we reldbevolking (260 miljoen mensen) van het vliegtuig ge bruik maakte. Maar binnen zes jaar zal dit aandeel zijn: verdubbeld, zo wordt ver-1 wacht. Ook de KLM met zijn 280 verkoopkantoren in 85 landen zal daarvan een graantje wil len meepikken. ?e*rIand, ston,d op.zÜn k°P topn «n december 1933 op een koud Schiohol de Pelikaan terugkeerde van zijn recordvlucht naar Batavia. De heenreis duurde 100 uur en 35 minuten, de terugvlucht ging 10 minuten sneller.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 15