Kinderpostzegelgeld nodig voor het werk van morgen Viervoudige moordenaar Peerke schuift schuld op dode makker In 1980: bijna 10 min. met vakantie mensen Geef gangmaker een zetje Geef kanslozen een kans Actie op 30 september STEM VAN WALES India Islamitische mag top bij wonen alles /sas? co :d/ en wel' Gelei voor de bouw van SST LUGUBERE PLANNEN IN GEVANGENIS BERAAMD (HOOFDPIJN? WITTE KRUIS WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1969 Honderden instellingen in ons land proberen onze geestelijk of lichamelijk tekortkomende kinderen én hen die door het eigen milieu beschadigdzijn te herstellen. De Kinderpostzegel vergeet er geen (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM „Voor kinderen, die liulp nodig hebben, voor kinderen die niet thuis kunnen zijn" dat zijn langzamerhand te vage termen geworden voor het Nederlandse volk, dat jaar na jaar pal staat voor de Kinderpostzegelactie en de deur openzet straks weer op dinsdag 30 september voor de schoolkinderen, die met de bestel-enveloppen rondgaan. Zjj, die de miljoenen blijhartig bijeenbrengen, krijgen nu beter inzicht in de doelen, die zij mogen dienen. Mary Hopkins, het lieftallige zangeresje uit Wales, zal Groot- Britannië vertegenwoordigen op het Eurovisiesongfestival vol- ggnd jaar maart in Nederland. De Euroyisiester-in-spe bij het gebouw van de BBC in Londen, waar zij in korte tijd kind aan huis werd. Dit is de tendens van de rede, waarmee prof. dr. 'J. Koekebakker de actie 1969 bij de pers inleidde. En dat is juist, want het accent van de geld besteding is in onze welvaartsstaat verlegd. Iedereen weet. dat het kind. om welke reden van lichamelijke of 'geestelijke aard ook, in een inrich ting verblijvende, mede door zeer be hoorlijke overheidsvoorzieningen aniets meer tekort komt: het eet geeu kale boterham, het is niet slecht ge kleed. het is goed en warm ge huisvest en het wordt verzorgd, ver pleegd, opgevoed door vakbekwame krachten. Van „nood" op deze terrei nen is geen sprake meer. En toch... kinderzegelgeld is juist in deze tijd hard nodig. Om te begin nen blijven er, ook bij de beste subsidiëring, kleine gaten te stoppen. Een nieuwe inrichting komt pas voor subsidie in aanmerking, als de levensvatbaarheid ervan is aange toond. Dat geldt dus ook voor elke nieuwe vorm van hulp aan kinderen. Het Kinderzegelgeld maakt de start mogelijk: U hebt daarvan in voor gaande jaren al meer dan eens ge hoord. Kanslozen Buiten Nederland, in Suriname en de Antillen en een enkele keer in ontwikkelingsgebieden, zijn echter nog wel kansloze kinderen, er wordt daar gewacht op Kinderzegelgeld dat hulpverleningsprojecten van de grond kan brengen. Maatschappij en hulpverlening bei de zijn sterk in beweging: er moet worden gedacht aan het directe werk voor morgen... wie achteraan komt ervaart, dat morgen dan misschien al verleden tijd is geworden en dat hij een hiaat dat is schade! heeft achtergelaten door niet op tijd te zijn. Op tijd met onderzoekingen en daaraan verbonden experimenten, en deze beide elementen eisen een flink stuk Kinderzegelgeld, dat wil funge ren als gangmaker. Vele honderden instellingen in Ne derland de Kinderpostzegel ver geet er geen! proberen onze geestelijk of lichamelijk tekortko mende kinderen én hen, die door het eigen milieu zijn „beschadigd" te herstellen en ze nieuwe, goede kansen te geven. Niet zelden helpt daarbij het Kin derzegelgeld bij spectaculaire snelle acties die prachtige resultaten ople veren. Letterlijk MOSKOU Een hoge functiona ris van het Russische ministerie van buitenlandse zaken heeft gisteren ten stelligste ontkend, dat de geruchten over de ziekte van de Chinese partij leider Mao Tse Toeng uit Russische bron stammen. Hij noemde de bewe ring een „provocatie". Volgens het Russische persbureau Tass zei de functionaris dit op een cocktail-party en richtte hij zich tot westelijke persbureaus. Xrabiertje Als de Nederlandse justitie het' 15-jarige Arabische handgrana- ten-gooiertje veroordeelt en vastzet, wordt dit jongetje het kind van del rekening. Daarna wordt hij in zijn land als een held ingehaald en sneu- j velt hij bij een volgende prestige-op- dracht van zijn leiders, die te laf zijn m het vuile werk zelf te doen. Als we het kind zonder straf te- rugsturen, gebruikt men het direct voor een volgend misdrijf. In beide I gevallen speelt men de mannen, diel deze kinderen geestelijk verkrachten. "i de kaart. Nederland zit vol kinderbescher mers, maar van hun plannen heb ik r-og niet gehoord. Er is een oplossing: *en spoedwet, die het de rechter mo gelijk maakt vreemdelingen die hier ren misdrijf hebben gepleegd uit te wijzen naar het land waar hun her-opvoeding het best wordt verze kerd. En commissie bepaalt welk land dit is. Voor het zielige Arabiertje is dat duidelijk Israël. Daar kan hij, met andere Arabische jongens, leren lezen schrijven en leren mens te zijn mnder haat en handgranaten. Joden houden van kinderen. Ze zijn altijd goede vaders en moeders ge weest. Hij zal er in goede handen zijn. Beter dan in het kille Nederland en toker beter dan in zijn eigen land, waar men zijn kinderlijk enthousi asme en gebrek aan inzicht schande- Hjk heeft misbruikt om een moorde er van hem te maken voor zijn bui- •en-schot blijvende bazen. Deze oplossing voorziet tevens in het probleem der vliegtuig-kapers en |e werkt nog preventief ook. Als par tijloos particulier is mijn invloed na- hurlijk nihil. Daarom bied ik dit plan rij van auteursrechten aan goedwil-j fcnde politici aan. Canne» A. van Leeuwen UTRECHT In 1980 zullen bijna tien miljoen Nederlanders zeventig procent van de 14,2 miljoen mensen een of meer keer met vakantie gaan. In 1966 was dit aantal 7,3 miljoen, of 61 procent van de 12,1 mil joen mensen. Dit betekent in bijna vijftien jaar een stijging van het aantal vakantiegangers van 35 procent. Tot deze voorspelling komt de Stichting recreatie, contactcentrum voor openluchtrecreatie, vakantie besteding en natuurbehoud in het or gaan „Recreatie". Het blad schrijft dat de verwachte stijging van het aantal vakantiegan gers ook konsekwenties geeft voor de vakantiespreiding. De toeneming van het aantal vakantiegangers in de ca tegorie „gepensioneerden en geen be roep" zal de spreiding van de vakan ties ten goede kunnen komen. De stichting hoopt dat degenen die vrij zijn in de keuze van het tijdstip van hun vakantie, hoe langer hoe meer buiten het hoogseizoen op reis zullen gaan. De toeneming van het aantal ge pensioneerde en geen beroep uitoefe nende vakantiegangers kan ook een verschuiving in de waag naar lo- giesaccommodaties tot gevolg hebben. Zo willen de gepensioneerden meestal een rustige en goedkope ac commodatie met volledige verzorging. Daarmee zal bij de planning van de logiesaccommodatie terdege rekening moeten worden gehouden, aldus de Stichting. Verwacht wordt dat in 1980 65 pro cent van de categorie „gepensioneer den en geen beroep" met vakantie zal gaan. In 1966 was dit 52 pro cent. Drie jaar geleden ging 52 pro cent van de hand- en landarbeiders met vakantie en 79 procent van de hoofdarbeiders. Wanneer de welvaart toeneemt verwacht de Stichting dat in de ko mende jaren 65 pet. van de hand- en landarbeiders met vakantie zal gaan. Het percentage hoofdarbeiders komt op 80 (in 1966 79), overige zelfstandigen eveneens op 80 (74) en boeren op 35 (31). Volgens de Stichting ligt het per centage vakantiegangers in Neder land aanzienlijk hoger dan in België en West-Duitsland. Dit komt, omdat veel Nederlanders hun vakantie doorbrengen bij familie en kennissen, namelijk 42 procent. In België is dit percentage 15.9 en in Duitsland 21.6. Maar herstellen is niet het belang rijkste: voorkomen door preventief werk staat op de eerste plaats en daaraan wordt te weinig geld besteed door overheid en instanties. Het Ned. Comité voor Kinderpostzegels steunt ook dat werk, maar hel zou veel meer willen en kunnen doen... als er maar meer geld was! En daarvoor wordt dit jaar letter lijk bij u aan de bel getrokken. Dit zijn de speciale objecten voor deze actie: En daarvoor wordt dit jaar letter- ling voor het inrichten van broodno dige kinderverblijven en speelzalen. De opvangmogelijkheden voor „sleu telkinderen" verkeren nog maar in een beginstadium. Alleen in Amsterdam zijn pas en kele Boddaerthuizen verschenen: centra waar kinderen met opvoe dingsmoeilijkheden in samenwerking met de ouders een stevige steun in de rug krijgen. Ze moeten ook in andere steden komen. Belior\ Ie Er is dringend behoefte aan meer adviesbureaus voor ouders en jonge ren en de financiering van deze bu reaus is nog niet rond. De ge zinsvoogdij heeft voor plm. 21.000 kinderen veel te weinig (vrijwillige) voogden. Ongeveer 50 instellingen zoeken gezinsvoogden, leiden ze op, „leveren" en begeleiden ze, maar daarvoor is lang geen geld genoeg, zodat vele kinderen te snel moeten worden losgelaten, met alle slechte kansen vandien. De Medisch Opvoedkundige Bu reaus zijn overbelast, kunnen daar door soms een kind pas (te) laat hel pen. Er moeten er méér komen... Wordt de lijst u tc lang? Ziet u een rijstebrijberg van geld-lekortcn voor uw ogen? Het kan niet beter. U bent er dan meteen van overtuigd, hoe dringend nodig het is, nog altijd, ook ditmaal weer en dan op welvaartsni veau (d.w.z. meer dan ooit!) Kinder postzegels en -kaarten te kopen. Geef de gangmaker 'n zetje! RABAT Op de Islamitische top conferentie in Rabat is gisteren te elfder ure het besluit genomen India uit te nodigen en aan de conferentie te laten deelnemen. Voorts is beslo ten vier vertegenwoordigers van de Organisatie voor de bevrijding van Palestina als waarnemers tot de bij eenkomst toe te laten. Het besluit India alsnog uit te no digen werd genomen op voorstel van koning Feisal van Saoedie Arabië. India, een land met 60 miljoen mo hammedanen, had eerder Pakistan de schuld gegeven van zijn uitsluiting van de conferentie. De bezwaren kwamen echter van enkele Afrikaanse landen, die vinden dat als India wordt toegelaten, ook Rusland en China met hun aanzien lijk minderheden moslims voor deel neming aan de bijeenkomst in aan merking moeten komen. De Islamitische topconferentie wordt zoals bekend gehouden ter bespreking van de brand in de Al Aksa moskee in Jeruzalem. WASHINGTON De Ameri kaanse regering heeft gisteren haar goedkeuring gegeven aan de verdere ontwikkeling van een supersoon ver keersvliegtuig dat moet concurreren tegen de Frans-Britse Concorde en de Russische Toe-144. Men hoopt in de komende vijf jaar ongeveer 660 mil joen dollar voor dit doel te kunnen reserveren. President Nixon, die zelf een daar toe opgestelde verklaring voorlas, zei dat de „Verenigde Staten hun leiden de rol in de wereldluchtvervoer zul len blijven vervullen". Verwacht wordt dat het supersone verkeersvliegtuig, kortweg SST ge naamd, pas in 1978 een proefvlucht kan gaan maken. De SST kan een maximum snelheid van 2.900 km/ per uur halen en de actieradius bedraagt 8000 km. Er kunnen in totaal 300 passagiers met het toestel worden vervoerd. ANTWERPEN Voor het Hof van Assisen in Antwerpen is gisteren het proces begonnen tegen de 40-jarige Belg „Peerke" Verhaert, die wordt beschuldigd van vier moorden, waarvan een op een Nederlander, en brand stichting. De verdachte werd in 1968 gearresteerd, samen met zijn vriend Jef van Rulo, die in middels in de gevangenis zelf moord heeft gepleegd. Verhaert heeft tijdens het vooron derzoek, na een periode van halsstar rig ontkennen, die uitliep op een cri sis inet een mislukte zelfmoordpo ging, de moorden en brandstichting bekend. In een donkerblauw pak en een blauwe trui met hoge col verscheen Verhaert, een klein manneke uit Averbode in de Belgische Kempen, gisteren in de beklaagdenbank. Hij antwoorddde rustig in zangerig dia lect op de routinevragen van de president van het Hof, Mare de Smet, en keek kalm toe bij de samenstel ling van de jury tien mannen en twee wouwen die over zijn lot moeten beslissen. BEROERING Alleen bij het oproepen van de ge tuigen ontstond enige beroering, toen Weg pijn fx) Want V y helpt (en spaart bovendien de maag) ^^Poeders, tabletten, cachets. /X zijn moeder voor de beklaagdenbank in snikken uitbarstte. Peerke boog het hoofd en verborg zijn gezicht tot hij zijn zelfbeheersing had terugge vonden. Peerke zei dat hij getrouwd is ge weest, gescheiden omdat zijn wouw hem bedroog, in 1961 tot acht jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens gewapende roofovervallen en in 1967 vervroegd was vrijgelaten. In de gevangenis had hij vriendschap gesloten met Jef van Rulo (40). Sa men hadden zij hun overvallen be raamd en besloten ieder uit de weg te ruimen, die hen daarbij zou hinde ren. LIET Het eerste slachtoffer was de 50-ja- rige Nederlander C. Bosman. Deze gaf Peerke en Van Rulo op 20 no vember 1967 een lift, vlak bij Luik. De bedoeling was zijn auto te stelen. Verhaert verklaarde tot moord tc zijn aangezet door zijn kameraad. „Aanvankelijk kon ik niet schieten", zei hij. „Het schot ging pas af toen de Nederlander zich omdraaide en de loop van het geweer vastgreep." Twee getuigen gaven een andere lezing. Zij hadden Bosman, die twee dagen na de aanslag overleed, ge wond aangetroffen. Volgens hen was het slachtoffer eerst uit de wagen gegooid en pas neergeschoten, toen hij trachtte weer naar binnen te ko men. KAARSEN Ook bij de drievoudige moord op de boerderij in Turnhout in februari 1968, probeerde Verhaert de schuld op zijn dode makker te schuiven. Hij verklaarde door de 51-jarige boerin en diens 60-jarige broer te zijn aan gevallen toen hij het huis binnen drong. Hij zou toen net zo lang heb ben geschoten tot zijn slachtoffers niet meer bewogen. Peerke zette brandende kaarsen neer om brand te veroorzaken. Bij zijn aftocht liep hij de boer tegen het lijf «die hem met een zware pan aanviel. Hij schoot hem neer en roofde zijn portefeuille. Zijn buit was 200 frank of 14 gul den.» Prins Johan Friso poseert parmantig in de kinderwagen, guitig lachend naar zijn vader, prins Claus, die deze foto's maakte ter gelegenheid van de eerste verjaardag morgen van zijn jongste zoon. w vrolijk is prins Johan Friso in de box, waar alleen heeft. hij het rijk'

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9