Stunt van reisbureaus: goedkoop naar Indonesië maak uw postgiro-saldo rentegevend: Jubilerend vraagt weken HBV vier vakantie NEDERHORST STAAT OP INTERPELLATIE Schmelzer: Weg uit Verolme-stichtiiig als publieke zaak t eist Reis via Moskou Bezoek aan Bali varieert van tot 2000 guld en VraaS open een renterekening bij de RPS! Adviezen kunnen van nut zijn Geen geseift- 2| jaar geëist tegen stelende Zweedse fotograaf Dader moord in Zürich aangehouden Hoogovens groeit naar produktie van 10 min ton DUURZAME VONDST 5 WOENSDAG 2A SEPTEMBER 1969 (Van onze redacteur toerisme) AMSTERDAM Voor het eerst in de geschiedenis van het reisbureau wezen, twintig jaar na de souvereiniteitsoverdracht, is het mogelijk geworden per charter goedkoop vakantie te vieren in Indonesië. Een van de drie grote pools van touroperators (reizen- makers) de samenwerkende Zuid-Europa Stichting in Amster dam, Centouri in Haarlem en De Magneet in Alkmaar heeft voor mei 19-daagse Indonesië-reizen in het programma opgenomen, die in prijs variëren van 1400 tot 2000 gulden. De eerste vlucht heeft op 8 mei plaats. Tot half augustus, wanneer de natte moesson begint, zullen twintig vluchten worden uitgevoerd. De heer J. J. Hoogendoorn tijdens een van zijn bezoeken aan Bali: een van de attracties van de nieuwe reis. (Van onze soc.-ccon. redactie) UTRECHT De christelij ke bedrijfsbond H.B.V. (handel, banken en verzekeringswezen) heeft ter gelegenheid van zijn 75-jarig bestaan een program van actie ontworpen, dat de ko mende maanden in de afdelin gen en bedrijfsgroepen van de bond besproken zal worden. In het program van actie wordt gevraagd: Een jaarlijkse vacantie van ten minste vier weken, waarvan tenmin ste drie weken aaneengesloten. Extra vacantiedagcn voor jongeren tot en I niet 18 jaar. Verhoging van de vacantletoe- siag van 6 tot 8 pet. Een inkomen, dat in redelijke verhouding staat tot dat van de ove rige bij de onderneming betrokke nen. De werknemers moeten ook een aandeel hebben in de bedrijfsresulta ten. In alle cao's zal een regeling moeten worden opgenomen. Gedwon gen inkomensbesteding en verplichge premiespaarrcgelingen worden afge wezen .In ieder geval zal de werkne mer zelfstandig moeten kunnen be slissen over deelneming. Invoering van een vijfdaagse werkweek van ten hoogste 40 uur. Tegengaan van werken op zaterdag en zondag en sterke beperking van de ploegendienst. Een beroep op het rendement van dure machines of an dere investeringen past niet in een welvarende maatschappij als het gaat om ploegendiensten. ONVERANTWOORD De AOW-AWW-premie is onver antwoord hoog voor de inkomensgroe pen rond de maximum-premiegrens. De AOW moet gefinancierd worden uit de belastinggelden en de netto- besteedbare AOW-uitkering moet ten minste het niveau hebben van het netto-besteedbare wettelijk minimum loon, zowel voor ongehuwden als ge huwden. Samen met de AOW moeten de pensioenregelingen een totaal pen sioeninkomen garanderen, dat in een 'redelijke verhouding (70 pet.) staat tot het door de werknemer genoten inkomen uit arbeid, waartoe ook va kantietoeslag, gratificaties, tantièmes, provisie e.d. behoren. Dit pensioen moet waardevast en zo mogelijk wel- vaartsvast zijn. Ook bij wijziging van beroep of werkgever moet voortzet ting van de opbouw van de pensioen rechten mogelijk zijn'. De overgang naar de niet-actieve periode moet ge leidelijk gemaakt worden. Overwerk dient zoveel mogelijk te worden vermeden en de belasting- 1609-1621 12-Jarlg bestand. Eindelijk tijd om ongestoord van "VLEK" te genieten. Sinds 1550 gestookt volgens hetzelfde oude recept. Een zeer voordelige merkjenever. druk op overwerkvergoeding moet worden verlicht Werknemers, die met hun in komen niet meer vallen onder de verplichte ziektekostenverzekering, moeten een aangepaste voorziening krijgen, waarin de werkgever finan cieel bijdraagt. Kleine financiële ri sico,s voor de werkriemer zelf zijn niet bezwaarlijk,. Buitengewoon verlof met be houd van loon moet gelden voor het deelnemen aan vakbondsactiviteiten, vormingsinstituten van de vakbewe ging e.d. Instelling van een door de on dernemingen te financieren recreatie- fonds, waaruit recreatieobjêcten kun nen worden gefinancierd. ONDER NEMINGSR A AD De HBV kan zich voorts geheel verenigen met het advies van de SER inzake wijzigingen in de wet op de ondernemingsraden. Als belangrij ke nieuwe taken noemt de bond: con trole op naleving van de bepalingen van de cao's, behandeling van de jaarstukken, bespreking van de toe komstige positie van de onderne ming, indiening van voorstellen door werknemers enz. De bond zal intussen nog nagaan op welke wijze het mogelijk is ook in de cao's het karakter van de onderne ming als werkgemeenschap en de ver antwoordelijkheid van de werkne mers tot uitdrukking te brengen. De reizen worden gemaakt met de Russische staatsluchtvaart maatschappij Aeroflot, (de grootste ter wereld), die de passagiers via Moskou, Tashkent en Karachi in 18 uur naar Djakarta vliegt. De maatschappij zal hiervoor Iljoeshins (turboprop-toestellen) en Toepolevg (straalvliegtuigen) inzetten. Het goedkoopste arrangement bestaat uit een verblijf in Djakarta en sightseeing-trips op Java (o.m. naar Bandoeng en Bogor). De toe risten worden ondergebracht in goe de middenklasse hotels (in Djakarta In Pertamina en Duta Indonesia, het voormalige hotel Des Indes). De reis van 2000 gulden houdt een verblijf in luxe hotels in, een rondtocht over Java tot aan Soerabaja en een ver blijf van een week op het eiland Ba- De heer J. J. Hoogendoorn, direc teur van de Zuid-Europa Stichting: „we zijn tot deze reis gekomen omdat er de laatste jaren vrij veel vraag naar blijkt te bestaan. Dat er be langstelling voor is, blijkt nu al. Vo rige week hebben we de reis voor het eerst aangekondigd en nu al komen de eerste boekingen binnen. En hele maal niet alleen van de „happy few", die tot voor kort de enige wereldrei zigers waren". De reden, waarom men met Aero flot in zee is gegaan, is dat deze maatschappij op de route naar Dja karta „slipcrews" heeft. KLM en Ga- ruda hebben deze in tegenstelling tot charterbedrijven, weliswaar ook, maar ze hebben in het zomerseizoen te weinig vliegtuigen vrij voor regel matige chartervluchten. Het feit dat men kan charteren én het grote aantal toeristen, dat men de hotels kan aanbieden (hotels, beho rend tot de Intercontinental-keten van Pan American Airlines) hebben de kosten aanzienlijk verlaagd. De heer Hoogendoorn: „als men weet, dat de normaal retourtje Djakarta een dikke vier mille kost, dan is dit een spotprijsje, want de aanbieding is vrijwel all in; alleen heeft men in de hotels half-pension". Voor de bustocht van Djakarta naar Djokjakarta (via Cheribon en Semarang), een afstand van 800 km, laten de organisatoren thans twee air-conditioned bussen bouwen om dat men deze in Indonesië niet voor radig heeft. En voor de tocht naar Bali wordt gebruik gemaakt van een Garuda-Friendship. De heer Hoogendoorn: „ook Bali is een exclusieve attractie, want het is niet waar, dat het een toeristen-ei land zou zijn geworden. Het heeft maar vier hotels." •fc Verder Overigens onderstreept het nieuwe initiatief een tendens die sedert enke le jaren in de reisbureauwereld merkbaar is: de toerist wil steeds verder. Zij, die zijn uitgekeken op de traditionele Europese vakantiecentra, zoeken het in andere werelddelen. Amerika, Afrika, Azië: het zijn bestemmingen, die voor steeds groei ende groepen steeds dichter bij huis zijn komen te liggen. Elk jaar ver dubbelt zich het aantal toeristen, dat hier naar toetrekt. De heer Hoogen doorn: „we hebben bijvoorbeeld al een 16-daagse reis naar Nairobi in Kenya voor 738 gulden en daar zit ook een safari bij in". Trouwens ook de kortere reizen zijn veelal goedkoper geworden. „Twintig jaar geleden brachten we de toerist voor 598 gulden 16 dagen naar Mallorca; diezelfde reis kost nu 476 gulden". Voor de toekomst ziet de heer Hoogendoorn nog verdere prijsverla gingen. Vooral als straks de Jumbo's voor het toerisme worden ingezet. „Het is gewoon een kwestie van om zet. Wanneer die met 10 procent om hoog gaat. kunnen in principe de prijzen met 10 procent omlaag". Het enige probleem van de toe komst zullen de hotels vormen. „Waar moeten we straks ineens een groep van zo'n 400 toeristen onderb rengen? De problemen liggen niet in de lucht, maar op het land". Dat kost niets - ook geen moeite. Zo kunt u 3J% rente trekken van girogeld dat u niet onmiddellijk nodig hebt. Toch kunt u er door middel van uw giro - rekening altijd over beschikken. Schrijf de Postgiro om een renterekeningformulier. Ze liggen ook bij elk postkantoor. RIJKSPOSTSPAARBANK IMPS óók rente voor postrekeninghouders Rabat (Vervolg van pag. 1) Drs. Nederhorst verklaarde wel dat er enkele nieuwe gezichtspunten naar varen waren gekomen, nadere inte ressante details. Niettemin bli.ift hij bij zijn mening dat de interpellatie in de Tweede Kamer deze week in elk geval moet doorgaan. Waarschijnlijk gebeurt dat donderdag a.s. Minister De Block van economische zaken dient snel een beslissing te ne men, hoewel dat nu ook weer geen kwestie van dagen is. Wel moet er. naar de mening van drs. Nederhorst, op korte termijn iets gebeuren. In het andere geval staat namelijk het direkte voortbestaan van het Verol- me-concern op het spel. Een van de kernpunten van het gesprek is geweest het verschil in waardering die de minister en die de Verolme-leiding heeft over de bij de NDSM gemaakte verliezen. Diep gaand is ook ingegaan op de omvang van de verliezen zowel bij de Amsterdamse werf als bij die in de Botlek. Aan bod kwamen verder de positie van de concernleiding en de orga- nisatie van de stichting die het be drijf na Verolme's aftreden zal leiden en tevens de naaste toekomst (wat zijn de mogelijkheden en welke hulp moet er worden geboden om het be drijf te kunnen voortzetten?). De commissie heeft bij dat punt de beschikking gekregen over de meest recente cijfers. Ter sprake zijn eveneens geweest de mc^lijkheden die het concern heeft bij de bouw van de mammoet tankers. Het is de Kamercommissie wel duidelijk geworden dat daarbij vele kinderziekten moeten worden overwonnen. Gezond. Commissielid drs. B. Goudzwaard (ar) had eerder op de middag toen hij het gesprek moest verlaten verteld dat de Verolme-direktie volhield dat het concern financieel gezond is en ook dat Verolme niet bereid was enige concessie te doen. Ook hij meende dat de interpellatie niet langer moest worden uitgesteld en nog deze week moest worden ge houden. Drs. Goudzwaard was giste ren „niet veel wijzer geworden". Inmiddels Is bekend geworden dat Verolme minister De Block in april van dit jaar reeds zou hebben meege deeld dat het concern een verlies van 22 miljoen gulden had bjj de bouw van de tankers bij de NDSM. De Kamer commissie vond het in dat stadium echter niet nodig om in te grijpen, omdat Verolme de minister zou heb ben gezegd dat dit verlies wel zou kunnen worden goedgemaakt. Vanochtend om tien uur zou de ondernemingsraad van Verolme op eigen verzoek eveneens een gesprek hebben met de Kamercom missie. Daarbij is het verzoek gedaan de gehele kwestie ter wille van de werkgelegenheid zo omzichtig moge lijk te behandelen. T")E Islamitische topconferentie te Ra- bat zal niet het resultaat ople veren, dat de Arabische leiders heb ben verwacht. De bijeenkomst was belegd naar de brand in de Al Aksa moskee te Je ruzalem, waarvoor men Israël ver antwoordelijk wilde stellen. Ook nadat bekend was geworden dat een Australiër dc brand had gesticht ging voorbereiding van de topconfe rentie door. Dat hoefde niet te bevreemden, om dat men in islamitische kringen aan vankelijk de Israëlische lezing niet wilde geloven. Toch zat er meer achter. Enkele Ara bische landen hadden er belang bij dat de bijeenkomst, hoe dan ook, zou doorgaan. Met name Saocdl-Arabic. Tunesië, Marokko, maar ook Jordanië, dat on der zware politieke druk van Egypte, Syrië en Irak leeft. Het was dan ook geen verrassing, dat juist deze drie landen in min of meer bedekte termen lieten weten de top conferentie niet te zullen bijwonen. De bijeenkomst is daardoor minder belangrijk geworden dan zij had kunnen zijn, althans voor de benade ring van de crisis. Een gematigder houding van de con ferentiegangers ten aanzien van Israël kunnen de wegblijvers nu voor ken nisgeving aannemen. Dit valt te betreuren, omdat juist ma tiging onontbeerlijk is wil het Ara- bisch-Israëlische conflict niet op nieuw uit de hand lopen. Niettemin zal een eventuele uitspraak van de topconferentie sterk de aan dacht trekken, als daarin getracht wordt een weg uit de impasse aan te wijzen. Daarby zal aan de hand van de resolutie van de Veiligheidsraad het vertrek van Israëlische troepen uit bezette gebieden wel gezien wor den als een onderdeel van een alge hele vredesregeling. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Voor drs. W. K. N. Schmelzer, fractieleider van de KVP, is het een uitgemaakte zaak dat het algemeen belang beslissend zal zijn voor zijn al of niet aanblijven als adviseur van de Stichting Verolme- Trust. Zou er een conflict ontstaan door de verwevenheid van functies, dan zou hij niet aarzelen zich terug te trekken. De heer Schmelzer beeft ai een keer overwogen zijn adviseurschap er aan te geven. Dat was toen hij kennis kreeg van de financiële moei lijkheden van het Verolme-concern. Hij heeft het niet gedaan. Hij blijft ervan overtuigd dat hij zijn onafhankelijke positie in overleg met de KVP-fractie kan behouden en dat hij bij zijn standpuntbepaling in de kamer uitsluitend het algemeen belang dient. Maar juist nu de werk- I gelegenheid bij Verolme een punt I dreigt te worden, meent hij dat zijn adviezen van nut kunnen zijn. De heer Schmelzer wijst er in ant woord op de kritiek die is gerezen, nog eens op dat hij geen commissaris is bij Verolme en dat zijn adviezen betrekking hebben op de toekomst van het Verolme-concern als de heer Verolme zich heeft teruggetrokken. Zodra ik merk. aldus de heer Schmelzer. dat mijn inbreng niet vol doende effectief meer is. zal ik mij beraden op de konsekwenties, maar dat is tot op de dag van vandaag niet nodig geweest. Zijn fractiegenoot Mommersteeg heeft gereageerd op het bericht dat I er een groep in de fractie, onder i leiding van Mommersteeg, zou zijn, die meent dat Schmelzer zich beter meteen van Verolme kan losmaken. De heer Mommersteeg ontkent het bestaan van zo'n groep en zegt uit drukkelijk vertrouwen te hebben in l de integriteit van zijn fractievoorzit ter. I Gistermiddag heeft de vaste Tweede-Kamercommissie voor economische zaken achter gesloten deuren vergaderd met de heer Verolme en zijn vijf mededirecteuren. De heer Verolme (op de voorgrond) haalt de lang ver wachte papieren uit zijn tas. Rechts van hem mededirecteur Schwenke. Er zijn mensen, die kasten vol mantels of jassen, rijen paraplu's, stapels actetassen, planken vol boe ken, gedurende hun leven achter la ten in trams, treinen, koffiehuizen of op bankjes in het park. Nu is dal best te begrijpen. Al die spullen sleept men los mee, over de arm of in de hand. Men is blij als het neer gelegd kan worden en waarschijn lijk speelt dat geheimzinnige onder bewuste wel een rol, wanneer men het dan laat, waar het is inplaats van het verder mee te zeulen. Maar ik ken iemand en die ver geet altijd haar hoed Door gans Europa verspreid liggen die hoeden. In hotelkasten, op kapstokken, in de metro, in treinwa gons, op boten en zelfs in een berg hut. Toen was het een muts. Dat nu, vind ik vreemd. Een hoed zet je op je hoofd en daar blijft ie. Bij de meeste vrouwen is het een keuze: hoed of haar. Hoed op, hoed af, betekent een verward kapsel. Een hoed matigt bovendien de mogelijkheden van het kapsel. Maar andersom. Wie wat sluik van haar is. vindt baat bij de hoed- Die bedekt alle ongerechtigheid. Voor dezulken is de hoed volkomen onmisbaar. Hoed opzetten is eigenlijk: hoed op houden. Bovendien. Een goede hoed voelt men niet. Zolang men niet in een spiegel kijkt, kan men vergeten het ding op te hebben. Men zou er bij wijze van spreken mee in bad kunnen stappen, zonder er enig idee van te hebben! Dit alles om vast te stellen, dat de vrouw die een hoed verliest, geen medelijden verdient. Dit is mijn principe. En in princi pes ben ik streng. Ik blijf zelfs streng wanneer hei mezelf overkomt. Dat is eenmaal in het lange leven geweest. Bovendien. Een goede hoed voelt maal niks aan doen. Op reis met de hoedverliester belandde ik in een stikdonkere trein op een volmaakl onbekend traject. Het was nog een boemel ook, zodat we om de vijf minuten in paniek raakten, bagage bijeen graaiden en portierwaarts ijl den, om dan door welmenende me depassagiers nog net op tijd voor een mis-uitstap behoed te worden. Toen het echt op uitstappen aan kwam was ik de kluts, de tel en de hóed kwijt. In de familie werd het een wel haast historisch verhaal. Op gepaste tijden wordt het steevast opgediept. Met dat tikje hoon, dat er bij hoort, natuurlijk. Zo ook een paar dagen geleden toen we, de hoedverliester en ik, ergens op een perron wachtten en een donkere trein zagen. Weet je nog wel? Onmiddellijk snapte ik het. Het hoedenspul zat er aan te komen! Nu flink zijn! „Ik weet 't nog, maar één ding: ik heb geen mi nuut om die hoed getreurd! Weg is weg, geen gezeur! Een kwartier la ter een kreet. Van die andereMijn hoed vergeten...!" En toen gehoor zaam: „Weg is weg, geen gezeur!" Goed voorbeeld, enz. AMSTERDAM De officier van justitie bij de Amsterdamse recht bank eiste gisteren 2x/t jaar tegen de 23-jarige Zweedse fotograaf Erik F. uit Malmö, die bekende in ruim twee jaar op zeeschepen in de Amsterdamse en Rotterdamse haven voor een waarde van 70.000 dulden aan Nederlands en buitenlands geld te hebben gestolen. De fotograaf heeft al eerder voor soortgelijke feiten in Zweden, Dene marken en Duitsland in de gevange nis gezeten. In België wordt hij nog van een aantal gelddiefstallen aan boord van schepen verdacht en hij zal waarschijnlijk na het uitzitten I van zijn straf in Nederland aan Bel- gië worden uitgeleverd. BAZEL De politie heeft de 17-jarige leerling-kok Dldio Schul- theiss gearresteerd onder verdenking van de moord op de 35-jarige Neder lander Jacobus de Mul, die zaterdag in zijn hotelkamer In Zürich dood werd aangetroffen. De jongeman werd op het station van Bazel aangehouden. Hij zou te genover leeftijdgenoten hebben ge pocht over zijn gruwelijke daad. Een van hen heeft daarna de politie ge waarschuwd. De politie in Zürich heeft intussen meegedeeld dat de leerling-kok de moord vermoedelijk niet alleen heeft gepleegd. In de hotelkamer waar De Mul. die met het snoer van zijn scheerapparaat werd gewurgd, is aangetroffen zijn vingerafdrukken van een derde gevonden. IJMÜIDEN* De produktie van Hoogovens groeit naar acht tot tien miljoen ton staal per jaar. zei van morgen de voorzitter van de raad van bestuur van Hoogovens, dr. Ir. A. DrU- ver, bij de ingebruikneming van twee nieuwe walserijen van het concern. In 1960 was de jaarproduktie van ruwstaal 1.6 miljoen ton. Naar ver wachting zal deze dit jaar 4.3 miljoen ton bedragen. Dit betekent dat de gemiddelde groeifactor van de ruw- staalproduktie van Hoogovens in deze periode driemaal zo groot is als die van de EEG. De heer Drijver Dle'tte in ziin rede voor meer continuïteit in het over heidsbeleid onder andere op het gebied van de fiscale regelingen. De vele wij zigingen in het fiscale regiem wekken volgens hem de indruk eerder op po litiek tactische of conjuncturele dan op structurele overwegingen geba seerd te zün en doorkruisen op hinder lijke wijze het ondernemingsbeleid op langere termiin. De heer Driiver zei voorts te ver wachten dat de vestiemg van een nieuw bedrijf op de Maasvlakte de uitgroei van de moedermaatschappijen zal bevorderen. Hii noemde deze ves tiging samen met Hoeseh een lo gisch vervolg on de ontwikkelingsfase, waarin Hooppvens en Hoeseh zich be vinden. Het «amen optrekken van Dortmund en I.Tmuiden pad gohopl In het beeld van de structurele ontwik keling van de ^"-onese staalindustrie, aldus de heer Drijver. Dc Nederlandse tennisprofesslo- nal Tom Okker leed dinsdag in Los Angeles een verrassende nederlaag tegen de niet geplaatste Amerikaan Rov Barth. Het was een wedstrijd in de tweede ronde van hel tenniskam pioenschap van dc zuidwest Pacific. Dc Amerikaan versloeg Okker met de cijfers 6-4 6—1. Na 25 jaar kwam een motor van de in de Libische woestijn gelande bom menwerper Lady Be Good weer in Amerika terug. Het in 1043 verloren gegane vliegtuig is nu zo waarde vol, dat een gecombineerde actie van de Britse en Amerikaanse lucht macht nodig werd geacht otp het weer naar de bewoonde wereld te rug te brengen, zodat de ingenieurs kunnen nagaan wat 25 jaar woes tijnklimaat het materiaal heeft aan gedaan.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5