Moskou maakt zich zorgei over opwekkingsbeweging Kerkleden moeten politieke partijen onder druk zetten JOSEF NORDENHAUG OVERLEDEN Dominee laat jeugdige kerkgangers „oppakken Een woord voor vandaag Waldenzencollege in moeilijkheden Gewonde lag zes uur onder auto Vooral in Wolgagebied Door kettingbrieven BEROEPINGSWERK Geldmarkt minder krap Studie meeleven Duitse kerkstrijd Rapport van Sanz over West-Irian midden oktober REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Samenwerking vai melkdetaillisten Teleurstellingen mogen hulp aan jonge staten niet in de grond boren „lk heb geleerd met de omstandighedenwaarin ik verkeer, genoegen te nemen", schrijft Paulus aan de gemeente van Philippi. Hij bedoelt niet dat hij het hoofd buigt in fatalisti sche berusting. Hij bedoelt nog veel minder dat hij in opstand wil komen tegen ieder die het beter heeft dan hij. Genoegen nemen, is: er voor het moment genoeg aan hebben. Wat de omstandigheden ook zijn, God is bij Paulus, en dat is hem vol doende. Maar waar God is veranderen de omstandigheden altijd. Als de Geest Gods zweeft boven de afgrond (Genesis 1) begint Gods scheppende kracht door zijn Woord merkbaar te worden. Als de wolkkolom (Exodus) het volk bedekt barst het water van de Rode Zee uiteen en komt er een nieuwe weg vrij. En in Spreuken lees ik: De zegen des Heren maakt rijk. Paulus neemt genoegen met de omstandigheden, omdat hij weet dat God hem daar geplaatst heeft. Maar hij neemt ook genoegen met die omstandigheden, omdat Hij weet dat God altijd uitleidt naar nieuwe omstandigheden, naar Zijn vrede rijk, naar Zijn zegen. De ware revolutie is niet schoppen tegen de omstandigheden. Wie dat doet bezeert alleen zijn eigen voet en het lichaam van anderen. De ware revolutie is God in de omstandigheden te beleven en dan te aanschouwen wat Zijn scheppende macht vermag. We lezen vandaag: Handelingen 23 16-35. WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1969 TORRE PELLICE*Op de synode van de Italiaanse Waldenzenkerk is verzet gerezen tegen het plan, het vermaarde Collegio Valdese on te heffen. Dit is het enige protestantse gym nasium in Italië. Het werd in 1831 gesticht en is gevestigd in Torre Pel- lice in het centrum van een van de waldenzer dalen. Tot opheffing was aanvankelijk besloten in verband met de daling van het leerlingental en financiële zorgen. Er werd een nieuwe commissie in gesteld, die tot opdracht kreeg het probleem van het Collegio en van de overige protestantse scholen diep gaand te bestuderen. DEN BURG De 24-jarige land bouwer Nico Saai uit Polder Eier- land op Texel is naar thans bekend is geworden maandagnacht om half een met zijn auto ten noorden van de Koog uit de bocht gevlogen en in een weiland onder de auto bekneld ge raakt. Pas zes uur later, 's morgens om half zeven, werd hij door een melk veehouder ontdekt. Hij bleek een schedelbasisfractuur te hebben en ernstige hoofdwonden. Met een extra boot werd hij naar Den Helder ver voerd. Zijn toestand is nog zeer ernstig. NED. HERV. KERK Beroepen te Kamerik en te Wierden: P. Koeman te Bruchem-Kerkwijk; te De Bilt (nieuwe wijkgem. De Bilt- Morgenster J. Korpershoek te IJssel- stein (buitengew. wijkgem. in wor ding): te Meteren en Est: kand. J. H. Schrijver te De Bilt (U.). Aangenomen naar de Streekgem. Opsterland, c.a.: A. K. v. Kooy, pred. voor buitengew. werkzmh., dir. sticht, jeugdwerk Noorderveld, woonacht. te Zuid-Laren. Bedankt voor Doorn: J. A. Poelman te Terneuzen: voor Dinteloord: A. Ste kelenburg te Lexmond. Beroepbaarstelling: kand. S. de Oe ver. Kerkstraat 21. Alblasserdam (m.i.v. 1 november». GEREF. KERKEN Beroepen te Wolvega: A. Schweitzer jr. te Kootwijkerbroek. Ambt neergelegd: A. J. W. Vogelaar te Almelo. GEREF. KERKEN Bedankt voor Delfzijl: J. J. Wilde- boer te Winschoten: voor Emmeloord: B. de Vos te Ten Boer (Gr.). GEREF. KERKEN (VRIJGEM. BUITEN VERBAND) Beroepen te Amstelveen: J. v. d. Kwast te Haarlemmermeer-oostzijde. Weekstaat Ned. Bank AMSTERDAM De weekstaat van de Nederlandsche Bank laat nog een verdere terugkeer van bankbiljet ten zien na de ultimo-opvragingen. Daardoor daalde de chartale circula tie met ƒ32 min. tot ƒ8724 min. Een flink bedrag aan bankbiljetten is nog steeds niet teruggekeerd. De schat kist steeg met 23 min. tot 34 min. De goud- en deviezenvoorraad geeft een verbetering te zien van 22 tot 6836 min., waarvan ongewijzigd 6137 min. aan goud. Dit door dollar- transacties. De post „wissels, promessen, schat kistpapier en schuldbrieven in discon to" steeg met 153 min. tot 362 min. Dit als gevolg van het gebruik maken van de mogelijkheid om kort lopend schatkistpapier aan de Neder landsche Bank te verkopen tegen het officiële wisseldisconto. De post ..wissels schatkistpapier en schuldbrieven door de bank gekocht" onderging een teruggang van ƒ71 min. tot ƒ1190 min. blijkens een me dedeling bij de weekstaat heeft de Staat voor een bedrag van ƒ70 nln. sehatkistDapier, dat op grond van het met de bank gesloten seizoensarran gement bij de bank was onderge bracht. vervroegd afgelost. Het te goed van de banken bij de centrale bank ging met ƒ34 min. omhoog tot ƒ263 min. De banken hebben van hun verbeterde positie gebruik ge maakt om voor 66 min. aan dure voorschotten af te lossen daardoor resteert nog een bedrag aan voor schotten van 453 min. De geldmarkt is iets minder krap als gevolg van de uitkeringen van het rijk aan de gemeenten ad ƒ350 min., vervallen schatkistpapier als mede door nog andere betalingen van het rijk. Door de naderende ul timo-opvragingen en belastingbetalin gen zal waarschijnlijk langzaam weer een verkrapping van de geld markt optreden. 22/9 15 9 ACTIVA: dn duizenden gids. i Goud 6.136.877 6.136.877 Vord. In goud enz 1.188.368 1.162.911 Buit. betaalmid. 160 163 Gukleiwvord. op buitenl. 3 189 3.780 Pao. In disconto 361.501 208.366 Pao. door bank gek. 1.190 300 1 261.3"o Voorschotten en beleningen 453.326 518.901 Nederlandse munten 25.056 25.211 PASSIVA: Bankbiljetten 8 724.267 8.756.467 *s Rijks schatkist 33.842 10.598 Banken tn Nederland 263.231 228.B96 Andere Ingezet. 56.245 49.355 Banken in buitenl 138.400 138 799 Andere nlet-lngezet. 15.551 12 170 Saldi buitenl. geld l 558 5.183 Totaal goud en deviezen 6 836.49» 6 814.020 waarvan convertibel 1.188.528 1.163.074 Dekkingspercentage, 79.30 79.32 Topfiguur baptisten (Van onze kerkrcdactic) MOSKOU De Russische regering maakt zich zorgen over de toenemende activiteit van christelijke sekten. Zij vreest een opwekkingsbeweging. Dit blijkt uit een artikel in het regeringsblad Izwestija. Voor al de oudgelovigen en de militante baptisten krijgen daarin de aandacht. De groep der oudgelovigenis ont staan als gevolg van het grootste schisma, dat de Russische Orthodoxe Kerk in haar geschiedenis heeft ge kend. Zij scheidden zich jn de ze ventiende eeuw af, omdat er te rigou reus hervormingen werden doorge voerd. Hun aantrekkingskracht is op het ogenblik, dat zij zich als onaf hankelijk beschouwen en de Ortho doxe Kerk verwijten, dat zij zich aan de staat heeft geketend. aan niets heeft kunnen veranderen. Zij wijzen ook op hun „formalisti sche" successen, zoals dit, dat in de kleine stad Khvalynsk voor de re volutie twaalf kerken, vier kloosters, een tempel en nog kleinere plaatsen van eredienst waren, terwijl er nu nog maar één kerk over is. Schip den, omdat de oudgelovige arbei ders niet op hun werk verschenen waren. In deze tijd De Izwestija stelt vast, dat de oud gelovigen regelmatig in hun wonin gen met stilzwijgende toestemming van de dorps- en stadssowjets gods dienstoefeningen houden. Zij voeden hun kinderen op „voor het eeuwige en niet voor het tijdelijke leven". Op de kolchozen in het gebied Sa- ratof aan de Wolga komt het zelfs voor, dat het werk wordt neergelegd op christelijke feestdagen (die offi cieel zijn afgeschaft). Verontwaardigd schrijft het blad, dat het vee op de collectieve boerde rij „Zyrya" in het district Khvalynsk met Pasen honger heeft moeten lij- (Van onze kerkredactie) WASHINGTON Dr. Josef Nordenhaug, secretaris-gene raal van de Baptisten Wereld alliantie, is eind vorige week plotseling overleden. In 1950 werd hij president van het Ruschlikon (Zwitserland). Vele Euro pese baptistenpredikanten (ook uit ons land) hebben daar gestudeerd. In 1960 werd hij secretaris Op 2 augustus vierde hij zijn 66e verjaardag in Baden bij Wenen tij dens de bijeenkomst van het uitvoe rend comité van de BWA. Hij bleef in Wenen om de conferentie van ee Duropese Baptistenfederatie bij te wonen en reisde vervolgens naar Roe menië, om de baptisten daar te bezoe ken. Een kleine hartaanval als gevolg DEN HAAG Op verzoek van dr. J. P. van Dooren, archivaris van de Nederlandse Hervormde Kerk. is de historicus dr. G. van Roon begonnen aan een uitvoerig onderzoek naar de contacten, die er reeds voor de oorlog waren in de hervormde kerk in ons land met de strijd, die 'de Duitse kerk voerde tegen het nationaal-socia- lisme. Meer concreet gaat het om de vraag, in hoeverre wat in de Duitse kerk gebeurde in ons land is doorge drongen en op welke wijze men hier heeft meegeleefd en daar daadwerke lijk blijk van heeft gegeven. Ten behoeve van dit onderzoek vraagt dr. Van Dooren te mogen beschikken over het op zichzelf schaarse schriftelijke materiaal: cor respondentie, berichten in kerkelijke bladen en alle verdere schriftelijke neerslag, waaruit het meeleven (of het niet willen meeleven) met de Duitse kerkstrijd blijkt, ook al is het slechts een enkele brief of een kort bericht. Ook de namen en adressen van hen. die persoonlijk contact met de Duitse kerkstrijd hebben gehad, zijn van groot belang. Het adres van dr. Van Dooren is Javastraat 100, Dén Haag. van de hittegolf noodzaakte hem, om dit bezoek voortijdig af te brt*:en. Terug in Washington leek zijn ge- zoendheid goed vooruit te gaan en de dokter had hem juist gezegd, dat hij weer aan het werk zou kunnen gaan, toen een nieuwe hartaanval volgde. Nordenhaug was van plan, om af te treden na het wereldcongres van baptisten, dat volgend jaar juli in Tokio gehouden wordt. Het uitvoe rend comité had vorige maand zijn adjunct Robert S. Denny als zijn op volger gekozen.. Architect Hij was Noor van geboorte maar emigreerde als jonge man naar de Verenigde Staten. Van zijn vader leerde hij het vak van architekt. Zo kon hij later nog waardevolle advie zen geven bij de bouw van vele bap- tistenkerken, waaronder ook in Ne derland. Later studeerde hij scheikunde, aar drijkskunde en sterrenkunde, maar op zijn 25 jaar zwaaide hij om naar de theologie. NEW YORK Het rapport van de Boliviaanse ambassadeur Ortiz Sanz I over de volksstemming in West- Irian zal vermoedelijk pas midden oktober verschijnen. Het is nog niet aan de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties voorgelegd. Ver moed wordt dat het secretariaat van de VN de zaak wal vertraagt om niet dadélijk discussies uit te lokken. Ne derland en Indonesië hebben tegen deze handelwijze geen bezwaar. Het debat in de VN over de volks stemming zal waarschijnlijk worden gehouden in de derde week van no vember. Minister Luns heeft enkele data opgegeven waarop hij naar New York zou kunnen terugkeren voor een laatste toespraak. Men wil het debat zo kort mogelijk houden. Nog minder te spreken is het rege- ringsblad over het feit, dat er „heden •en in deze tijd mensen bereid zijn, om godsdienstige illegale brieven over te schrijven en op de post te doen. Hoe is het mogelijk, dat zoiets in onze tijd plaats heeft?" Aanhangers van een christelijke opwekkingsbeweging blijken in be paalde streken van Rusland gebruik te maken van het systeem van de kettingbrief. Op deze wijze slagen zij er in, om nieuwe aanhangers te win nen in steden en dorpen. Ook in dit verband wordt speciaal het Wolga-gebied genoemd. Deze kettingbrieven zijn anoniem. Er wordt in gevraagd, om de brief negen maal over te schrijven en toe te sturen aan vrienden, familie en be kenden. De Izwestija verwijt de autoriteiten, dat zy niet genoeg doen tegen de ze opwekkingsbeweging. Zij zeggen, dat het gebied van Saratof nu een maal een vrome christelijke traditie heeft en dat ook 52 jaar wetenschap pelijke atheïstische propaganda daar liet groeiende gevaar van een nieu we christelijke opwekkingsbeweging heeft de Russische regering bewogen, om een „atheïstisch zendingsschip" naar de Wolgaprovincle te zenden, die op de vele waterwegen in dit gebied propaganda bedrijft. (Advertentie) Onmiddellijke verlichting van "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gcwTichten r> eumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en doorstraaltverlichtend weefsels en spieren tot in dc gewrichten. Reumatische pijnen cn stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting cn welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. •>i PENSACOLA (VS) Tijdens een „klandestiene" kerkdienst in een ver laten pakhuis werden de zeventig kerkgangers (allen jeugdige baptisten) door de politie opgepakt. Óndanks de verzekering, dat ze van de eigenaar toestemming hadden voor hun samenkomst, werden ze naar de gevangenis overgebracht. Nadat ze van de schrik bekomen waren, zetten de jongeren hun kerkdienst daar im proviserend voort. Pas nadat zij uit hechtenis werden ontslagen, bleek hen, dat het politiële optreden bij de kerkdienst hoorde. Hun dominee had de razzia op touw gezet om hun een indruk te geven van de moeilijkheden van de eerste' christen gemeenten. Het was de laatste van een reeks „geheime" bijeenkomsten, die de kerkjeugd het leven in de katakomben meer nabij moest brengen. Commentaar van de dominee: „Nu zullen jullie meer waardering kunnen opbrengen voor de betekenis van godsdienstvrijheid." (Van onze soc.-econ. recdactic UTRECHT Door de f testants-christelijke, de rooms-kat lieke én algemene bonden van 'mc detailhandelaren is opgericht de eniging „De verenigde Nederlar melkhandel". De snelle ontwikké met de daaruit voortvloeiende vi heid van problemen in deze onder mersgroep maakte een constructi samenwerking noodzakelijk. De nieuwe vereniging wordt vestigd in Utrecht en de secretai ten van de drie organisaties in melkdetailhandel zullen in hetze] pand worden gehuisvest. Het dagelijks .bestuur vari de vt niging wordt gevormd door de he A. T. van Schaik, voorzitter, L. Janson, secretaris, J. van Ring penningmeester, A. van Buuren, J Aafjes en W. Kolkman. Het best van de vereniging bestaat uit de gelijkse besturen van de drie vak ganisaties. Tevens is het initiatief genomén oprichting van een stichting voórli ting en dienstverlening melkdet handel. Deze stichting zal onder m de uitgave van een gezamenlijk v blad verzorgen. Het centrale adre F. C. Dondersstraat 25 in Utrecht. Izwestia kritiseert hogere uitgaven Nederlandse defens MOSKOU De in Nederland x 1970 voorgestelde verhoging van defensieuitgaven heeft scherpe tiek uitgelokt in het Russische re ringsblad Izwestia. Het blad sch de ontwikkelingen in Nederland aan bepaalde grote trusts, die op lerlei manieren met de NAVO lieerd zijn en die door de levei van wapens en andere materii enorme winsten boeken. „De Nederlandse openbare mer ontdekt meer en meer, dat de bel gen van de NAVO en de wapenfa kanten niets met de belangen het volk te maken hebben. Miljoe Nederlanders zien in dat de toeko van hun land ligt iq een vreedzi en wederzijds voordelige samémi king tussen alle-westelijke en oost( ke staten''. aldus 'Izwestia. Wanneer straks een nieuwe periode van tien jaren ingaat, de jaren zeventig, zal het er gaan, of deze voorwaarde wordt vervuld. Alleen indien er een gemeenschappelijke strate gevonden wordt, zal er van ontwikkeling sprake kunnen zijn. De vervulling van deze voorwaarde is niet eenvoudig. Integendeel, naarmate hét stre\ naar politieke vernieuwing door sociale actie sterker wordt en daarmee de bewustwordi groeit, in die mate zal ook de overgangstijd meer door politieke spanningen worden geki merkt. Het ziet er niet naar uit, dat wij een periode van rustige en evenwichtige groei te. moet gaan. 2 3 4 S 6 (Van onze kerkredactie, DEN HAAG Dr. H. M. de Lange, de econoom die onvermoeid j heel Nederland afreist om de mensen hun verantwoordelijkheid voor de ontwikkelingsgebieden in te scherpen, heeft een aantal pertinente wensen voor de jaren zeventig. We moeten niet langer denken aan één procent van het nationale inkomen voor de ontwikkelingslanden. Dat was een goed streefgetal voor de jaren zestig. In de jaren zeventig zullen we moeten gaan streven naar twee procent. Op het ogenblik wordt ongeveer 90 procent van de Nederlandse hulp bilateraal verstrekt, dat wil zeggen van land tot land. cn slechts 10 procent multilateraal, bijvoorbeeld via de fondsen van de Verenigde Naties. De multilaterale hulp zal sterk verhoogd moeten worden. Dr. De Lange vindt half om half een veel betere verhouding. Horizontaal: 1. plaats in Zuid Hol land telwoord: 2. enkele ridder- teken; 3. voedsel koor van zangers voegwoord; 4. snoer van een hen gel op een andere plaats; 5. verlies (handel) iedere; 6. algemeen kiesrecht (afk) dorp in Gelderland onbep. voornaamw.; 7. leesteken plant; 8. plaats in Gelderland eenvoudig; 9. bontsoort scheik. element (afk) godsdienst (afk). Verticaal: 1. plaats in Noord-Hol land stad in Duitsland; 2. uit vroe ger tijden afkomstig lied; 3. gordel wijnglas; 4. gewicht (afk) keu rig plaats in Gelderland: 5. dorp in Noord-Brabant voorzetsel ver voeging van een hulpwerkw.: 6. bijb. figuur lidwoord rivier in Duitsland; 7. telwoord rivier in Duitsland; 8. bloedhuis balk; 9. leeg voegwoord (Fr> ieder. Oplossing vorige puzzel. Resp. hor—vert. 11 Portugal; 22 overig; 33 renet; 44 tree; 5—5 uit; 66 G.G.; 7—7 Lonneker; 812 en; 9—11 ten; 1010 vore; 11—9 Tomsk; 128 eerste. Uit ons interview van gisteren, met drs. J. Pronk, bleek wat er op internationaal politiek en handelsge bied moet gebeuren. Met dr. De Lan ge spraken we over de vraag, hoe dat allemaal praktisch verwezenlijkt kan worden. Voor het juiste begrip vatte hij nog even in ons gesprek de vier terreinen samen waarop iets moet gebeuren. Handelsstructuur A. We zullen moeten gaan zoeken naar een nieuwe handelsstructuur. Met name moeten de ontwikkelings landen meer kansen krijgen om hun produkten af te zetten op onze rijke MARKTEN. Terwijl de landen van de EEG on derling bezig zijn de handelsbarriè res af te breken, handhaven zij hoge tariefmuren voor produkten uit de ontwikkelingslanden. Alleen grond stoffen kunnen zonder moeite wor den ingevoerd. Dergelijke maatregelen houden de industrialisatie van de ontwikkelings landen tegen. Dr. De Lange zegt dat de EEG wat meer moet luisteren naar het bijbelwoord: „Tweeërlei ge wicht is de Here een gruwel." Grondstoffen B. Juist omdat de economie van de jonge staten vooral afhankelijk is van de grondstoffen die zij produce ren, moeten de prijzen met onze me dewerking gestabiliseerd worden. Er zijn er al een paar overeenkomsten gesloten, zoals voor de koffie, maai er moeten ook afspraken komen voor andere grondstoffen, en zeker voor de cacao. Nederland als belangrijk cacaover- werkend land wil niet aan een derge lijke overeenkomst meewerken. Ten aanzien van suiker is er interna tionaal al een overeenkomst gesloten, maar de EEG weieert die te onderte kenen, want de EEG wil zelf als sui ker - exporterend land erkend wor den en dat weigeren de andere lan den. Kapitaalsoverdracht C. In de derde plaats moet de kapi taalsoverdracht bevorderd worden. Tot nu toe werd als richtlijn ge noemd: één procent van het natio nale inkomen van de rijke landen. In de jaren zeventig zal dat twee pro- wikkelingslanden een noodzakelijke cent moeten worden willen de ont wikkelingslanden een noodzakelijke groei van hun nationale inkomen van zeven procent halen. Halen ze die niet dan wordt de kloof tussen rijke en arme landen alleen maar groter en nemen dus ook de spannin gen in de wereld toe. De hoge rentes, die zij moeten beta len als zij geld willen lenen op de internationale markt, draaien op het ogenblik veel jonge staten de nek om. Er zal dus meer geld moeten komen in de vorm van schenkingen en vooral ook meer geld in de vorm van leningen tegen een lage rente. Dr. De Lange vindt dat ook de grote particuliere ondernemingen een eigen bijdrage kunnen leveren. Maar dan zullen ze niet uit mogen zijn op „gunstige investeringsvoorwaarden" met het doel zoveel mogelijk geld in zo'n kort mogelijke tijd uit een land te slepen. Deze bedrijven zullen op de lange termijn moeten denken, zodat een flink percentage van de winsten in het land zelf opnieuw geïnvesteerd kan worden. Anders neemt de weer zin tegen particuliere investeringen en dus ook de nationalisatie van buitenlandse bedrijven hand over hand toe. Arbeidsverdeling D. In de toekomst zal meer aandacht geschonken moeten worden aan een nieuwe verdeling van de arbeid. We zullen moeten beseffen dat veel din gen die oo het ogenblik nog Ln Neder land geproduceerd worden, veel goed koper elders geproduceerd kunnen worden. Dat betekent dat sommige bedrijfstakken op de duur zullen -dwijnen. De suikerproduk- tie zou bijvoorbeeld aan het Cari- bisch gebied kunnen worden overge laten. Met nadruk zegt dr. De Lange dat hij bepaalde mensen in ons land he lemaal niet brodeloos wil maken. Ook wil hij geen werkeloosheid creë ren. De regering zal er heel goed op moeten toezien, dat geen mensen tus sen de wal en het schip zullen raken. Het tempo waarin dit gebeurt is heel belaneriik. Maar we moeten, zegt hij, goed beseffen dat deze ontwikkeling al lang aan de gang is en eerder gestimuleerd dan afgeremd moet wor den. ..Wij economen hebben de neiging te zeggen dat dit vraagstuk opgelost kan worden door economische en po litieke maatregelen. Maar die wor den niet, of niet voldoende ge nomen." zegt dr. De Lange. Publieke opinie Op de conferentie van kerk en sa menleving zei dr. R. Prebisch in 1966: Wij weten wat er moet gebeu ren maar krijgen het niet voor el kaar, omdat de publieke opinie ont breekt. En juist daarom moeten we een beroep op de kerken doen. De grote vraag is of wij, die spre ken over de verre naaste, bereid zijn om bijvoorbeeld de Caribische boer als onze naaste te zien. We zijn zo gewend bij ..naaste" te denken aan iemand die we kunnen zien en met wie we kunnen praten. Maar nu gaat het er om dat we ook de mensen die we nooit hebben gezien en misschien nooit zullen zien als naaste beleven. Veel mensen uit de Verenigde Na ties verwachten dat eenvoudig van de kerken. Ze zeggen: Jullie hebben de pretentie van een wereldomvatten de gemeenschap te zijn, maak dat dan ook in dit opzicht duidelijk. In de komende jaren, zegt dr. De Lange, zal een organisatie als de We reldraad van Kerken het materiaal, waarover hij op dit gebied beschikt, zo dicht bij de mensen moeten toen am n H^t He irprvip-4on druk gaan uit- lefenen op de politieke partijen. Zij oefenen op de politieke partijen. Zij waartoe zij behoren prioriteit gaan geven aan deze problemen. Want veel belangrijker dan dat mensen hun portemonnee trekken al is dat ook nodig is dat er poli tieke maatregelen worden genomen. En a's we geen gehoor krijgen bij die partijen, als zij de btw belangrijker blijven vinden dan deze wereldpro- blemat'ek. zegt dr. De Lange, dan zal er een buiten - parlementaire opposi tie moeten komen. Veel jongeren, constateert dr. De Lange, zijn verrast door het feit dat de kerken zich op dit ogenblik met zoveel kennis van zaken bezig hou den met deze problemen. Daardoor is hun interesse gewekt zowel in de pr meriek als in de kerk zelf. Zij zullen echter moeten beseffen dat je je voor dit onderwerp niet maar zo voor korte tiid kunt interes seren. Dit is geen „interessant probleem" dat volgend iaar door iets anders kan worden verdrongen. Teleurstellingen Zij en wij zullen moe ter seffen, dat we ons door teleurstf gen niet mogen laten afschrikkei teleurstellingen van het verleden gen ons er niet toe verleiden o zeggen: Laat ze hun gang.maar j wii leven ons eigen leven wel. Ik ben er van overtuigd, zeg De Lange waarschuwend, dat h» de komende tien jaar in vers lende ontwikkelingslanden nog grotere rotzooi zal worden dar nu al is. Er is een dés'rte^rat't de gang die we niet een, twee, kunnen stoppen. Juist de kerken ben nu een geweldige taak door klein en ODzichzelf misschien nig belangrijke voorbeeldpr ten. Juist door uithoudingsvern te tonen, door teleurstel linge: overwinnen kunnen zij uolitieke tijen en regeringen stimuleren door te zetten. En al zijn er dan in bepaalde den teleurstellingen geboekt in dere landen is in het afgelonen een groei in gang gezet die geeft voor de toekomst. Ook ii eigen land, zo blijkt uit de discu is in de afgelonen drie jaar een resse cn een verant\Voordelij gegroeid die hoop geeft, aldus f HL dc Lange die nog lang niet 1 pakken is gaan neerzitten. HILVERSUM Toeri de „Schiet op de pianist" (een pal op het gezegde „Schiet niet o( pianist, hij doet zijn best) in de derlandse bioscopen kwam. gal rijkskeuring haar het nredicaat ven 18 jaar" mee en H* r.k. film ring zei: „Ontoelaatbaar".

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2