TELEVISIESPELEN ZIJN IN HET SLOP GERAAKT Commentaar d Hartekreten van tv-ma kers Drie Duitse dames gedood Zal de 21ste eeuw oorzaken van carcinoom kennen? Huidverzorging-. De moord aan de Vestadreef CAROLINA YES WOENSDAG 24 SEPTEMBER 1969 POLITIEVERHAAL VAN N. A. M. WIJCHGEL Vredesweek het teken van de Vredesweek. Er was een goede, gevarieerde reportage over activiteiten van jongeren in di verse gemeenten in het land n daar na kwam prof. dr. 1. Rosir uit Bo gota de actie van het Nederlandse leprafonds ondersteunen. Hij vertel de niet alleen over het belangrijke wetenschappelijke werk ter bestrij ding van lepra in Colombia, maar gaf ook zijn mening over de politiek en de maatschappelijke toestand in dit Zuidamerikaanse land. Naar zijn overtuiging vreest het volk een bloedige opstand na zo'n lange burgeroorlog. Een vreedzame revolutie schijnt zich echter te vol trekken, namelijk door het samen gaan van het ontwakende volk en hei. verantwoordelijkheidsbesef van gestudeerde, beter gesitueerde jonge ren die zich het lot van de armen sterk gaan aantrekken. AVRO's Televizier ging niet voor bij aan de kwestie Verolme. Omdat er na vrij uitgebreide journaalbeel den, 's middags in Den Haag opgeno men, niet veel nieuws was te melden, mixte de AVRO vrijwel diezelfde, door een eigen filmteam gemaakte beelden met fragmenten uit het tv- portret, dat Roelof Kiers in 1967 van de scheepsbouwer maakte en zette enkele uitspraken van Verolme-toen naast die van Verólme-nu. Handig gedaan. Met het monster van Loch Ness schiet het volstrekt niet op, maar er is nu een Hagenaar, die het deze zomer zeker" heeft, gezien. Dat geeft moed. Uit Schotland kwam een korte reportage van duikerspogingen, die vooralsnog op niets zijn uitgelopen. De belangrijkste uitzending was gisteravond de documentaire over Oost-Duitsland, waarover u al eer der kon lezen. HORST Drie Duitse bejaarde dames kwamen gisteren om het leven toen. hun auto bij Horst in botsing twam met een bestelwagen uit Bel- feld (L.). Twee inzittenden waren op slag dood, de derde overleed op weg naar het ziekenhuis. Een naast de bestuurster zittende heer bleef onge deerd, terwijl de chauffeur van de bestelauto gering letsel opliep. De I Duitse personenauto gaf geen voor- j rang. (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM „Er zal een oplossing moeten komen voor de televisiespelen, maar ik zie het niet onder het huidige bestel", dat is een van de hartekreten die dramaturgen en andere tv- makers hebben losgelaten aan het begin van het seizoen, bij de aanbieding van de vrij schaars met eigen produkties gesierde winterprogramma's „We hebben geen geld. geen ac teurs, we kunnen niet uit de weg". De televisiespelen in eigen produktie gemaakt, zijn bij de omroepen in het slop geraakt. Gebrek aan geld en aan acteurs staat voorop, maar er zijn ook andere meningen en inzichten en... verwijten. AVRO's tv-directeur Siebe van der Zee verklaarde, dat acteurs de tele visie teveel als een schnabbel zien en zich er niet ernstig voor inzetten. NCRV's dramaturg David Koning meent, dat rolbezettingen zouden kunnen worden verbeterd, als de be roepsgezelschappen stelselmatiger werkten: „gelet op de hoge bijdragen die de televisie jaarlijks levert, mag daarop zeker worden aangedrongen". Bij de KRO zegt producer Thor- vald Dudok van Heel: „De toneelspe ler in Nederland is gewoon te goed onderdak. Aan 11 toneelgezelschap pen werken 320 acteurs en actrices in vaste dienst. Alles tezamen zijn er een goede honderd free lance-krach- ten, van wie de beste natuurlijk steeds verbonden zijn door gastrol len. In Engeland lopen er duizenden prima acteurs rond, die staan te drin gen om tv-rollen." Voorzitter Jan Kassies van de VPRO zegt: „Het televisiespel heeft zichzelf overleefd. Nee, wij doen er voorlopig niet meer aan". Onderling spreken de tv-makers eikaars stellingen tegen: „Geen spra ke van verminderde belangstelling voor het tv-toneel! O neen. geen ac teur die zichzelf respecteert ziet tv als een schnabbel: wie vergooit zich voor een miljoenenpubliek? Ach. elke acteur wil op zijn tijd graag voor de tv werken... maar ja. die binding aan de gezelschappenTv kost teveel tijd..!" Een ander argument is de concur rentie van in het buitenland gekochte tv-spelen, die de schitterendste rolbe zettingen vertonen: daar kan Neder land. puttend uit een veel te klein arsenaal, nooit tegenop. Tegenargument: „Kom nou... dat is een onbillijke vergelijking. Als wij iets kopen in het buitenland nemen we natuurlijk alleen het allerbeste. Van de tien spelen die je ziet kies je er hoogstens één!" Dat geld Twee zaken staan vast: het tele visiespel in Nederland wordt be dreigd door het tekort aan acteurs en het tekort aan geld. Bovendien is de televisie op zichzelf te klein van for maat. Wat in Nederland aan tv-toneel wordt vertoond, wordt meteen door practisch het hele land gezien. Ver koop naar het buitenland kan maar spaarzaam gebeuren vanwege de taal. Hoe totaal anders staat een land als Groot Brittannië er voor! Dat heeft een afzetgebied over de hele wereld. Britse, maar ook Franse en Duitse tv-spelers krijgen internationale be kendheid en ook nog heel andere ho noraria. Komt een acteur of actrice, anders dan in een vaste serie, bij ons te dikwijls op het scherm, dan schaadt hij zichzelf: het publiek krijgt genoeg van te vaak hetzelfde gezicht en bo vendien wordt hij of zij te snel ver eenzelvigd met een bepaalde rol. Allemaal perikelen, die het vader landse tv-spel bedreigen. Maar hoe het zit met het gebrek aan geld, maakt David Koning goed duidelijk: „In 1963 zonden wij een bewerking van Dostojewski's „Schuld en Boete" uit De kosten voor de rolbezetting bedroegen toen 15.050.- maar die honorariumpost zou nu ƒ36.535.- be dragen. Dat is ruw gezegd een stij ging met 125 pet. De tarieven voor het huren van kostuums, van kap- werk en transporten en wat er ver der aan zo'n grote produktie te pas komt. zijn echter navenant gestegen." „Het bedrag dat wij per uur mogen besteden aan totale programma kosten, is inmiddels verhoogd van ƒ6.500.- tot ƒ11.350.-, maar om de werkelijke programmakosten te kun nen bijhouden had het programma- geld nu natuurlijk ook 125 pet. meer moeten zijn. Dan zou het niet 11.350.-, maar 14.675.- bedragen". De jacht is met de rol. Ja, hij kan drie weken repeteren... maar wacht even, welke dag is het opname? O nee... dan zit ik *s avonds in Terneuzen, of Maastricht of Antwerpen, noem maar op. Tja, en een opnamedag staat lang van tevo ren vast en die duurt tot half zes... onmogelijk dus. Dat gebeurt je ach ter elkaar." „Nee, een free lance acteur in Ne derland kan niet leven van televisie alleen, tenzij we de honoraria gingen verdubbelen of verdrievoudigen.... maar dan zou je de regeringscommis saris eens horen! Ik heb het nu over een top-acteur, hoor. Ik ben niet di rect pessimistisch over de naaste toe komst, maar wél somber gestemd. Ik ben het eens met iedereen die zegt dat er iets moet gebeuren. Maar wat...? Ik zou het niet weten, zolang we ons aan zoveel dingen moeten houden". Dat blijft een van de hartekreten: „We zitten aan alle kanten vast. Dan maar kopen in het buitenland... maar dat is het niet. We kunnen zelf net zo goed... als er maar mogelijkheden ko men!" MOSKOU Rusland hééft giste ren de 300ste kunstmaan in de Kosmos-serie gelanceerd. De appara tuur van de kunstmaan werkt goed. Het verste punt in de baan is 208 kilometer van de aarde verwijderd, het dichtstbij gelegen punt 190 kilo meter. VANAVOND TE ZIEN Ned. 1. NOS 7.03 uur Scala. 8.35 uur serie „De 21ste eeuw": „De woekerende cel". 9.00 uur speelfilm (18 jaar) „Tirez sur le pianiste" met Charles Aznavour. 10.20 uur documentaire „75 jaar Stadsschouwburg". Ned. 2 VPRO 7.03 uur De oude draaidoos. 8.20 uur Netty Rosenfeld in „Een mens is maar een mens". 8.50 uur programma over de Franse dichter Frederic Mistral. 9.25 uur politieserie „Onaantastbaar": „Het verhaal van Otto Frick". VANAVOND TE HOREN Hilversum 1 NOS 8.20 uur Concert door het Omroeporkest; in de pauze literair platenalbum. 10.10 uur Scan, populair programma over electronica. 10.50 uur actueel magazine Iks, een sprong in het duis ter. Hili pi i 11 VARA 8.00 uur Tony van Verre praat met Albert Mol. 8.50 uur Pop-eye: soulmusic. 9.20 uur populaire muziekshow, rechtstreeks uit de RAI 10.55 uur de alt-mezzo Elisabeth Cooymans en de orga nist Albert de Klerk in kerkmuziek van Mil- haud. 11.20 uur jazzmagazine. Jan van der Horst heeft maandag om privéredenen moeten afzien van zijn be noeming to coach van de Nederlandse Ju doploeg. die van 12 tot en met 18 oktober deelneemt aan de strijd om de wereld kampioenschappen In Mexlco-stad. In zijn plaats Is benoemd Koos Henneveld. „Zo leert een eenvoudige re kensom," aldus David Koning, „hoe droevig het is gesteld met de waar dering van het televisieprogramma in zijn culturele functie. Als de afstand tussen produktiekosten en uitgave- mogelijkheden niet op korte termijn drastisch worden verkleind, zullen wij onze activiteiten op het gebied van de dramatische kunst nog verder moeten beperken". Hij beklaagt zich erover, dat de j NCRV grote en goede plannen heeft I moeten laten varen vanwege „geen geld". Dat er in dit seizoen toch en- j kele belangrijke tv-spelen bij' de j NCRV zijn te zien. is louter te dan- ken aan het feit dat het bestuur in j de verenigingskas tastte en bijpaste ter ere van het 45-jarig jubileum. Over de dikwijls vergeefse jacht op acteurs vertelt Thorvald Dudok van Heel: „We kunnen als omroepen eigenlijk alleen maar in het voorjaar tv-spelen maken, als de gezelschappen zo'n beetje uitgerepeteerd zijn. De zomer is alweer te laat, dan gaan de acteurs anderhalve maand met vakantie naar 't buitenland. In 't najaar hoef je natuurlijk nergens om te komen!" „Nou goed. en dan héb je een hoofdrolspeler, die echt in zijn schik Dit meisje woont in midden-Afrika en zij lijdt aan de alleen daar voor komende vorm van kindercarcinoom. Ontdekt is dat deze ziekte wordt ver oorzaakt door een virus, voorkomend in een warm en vochtig gebied, en als infectie overgebracht door insec ten. Er is. zoals U vanavond zult kun nen horen in een aflevering van „De 21ste eeuw", een medicijn tegen uit gevonden. Aangetoond wordt verder, hoe in vele gevallen nu al bepaalde vormen van kanker zijn te genezen, maar hoe men nog altijd vergeefs zoekt naar de oorzaken van de ziekte, die zich in verschillende soorten voordoet. Veel hoop is nu gevestigd op het vinden van meer virussen als oorza ken en de medische wetenschap is, vooral na deze ontdekking in mid den-Afrika, geneigd te denken clat voortdurende onderzoekingen zullen leiden tot het resultaat dat tegen de 21ste eeuw carcinoom geen dodelijke ziekte meer behoeft te zijn. Misschien is het ooit mogelijk, ook kanker met vaccin te bestrijden, evenals dat is gelukt bij polio. zacht-zuiver-gezond PUROL en PU ROL-poeder Hilversum I 102 m. NCRV. 18.30 Nieuws. 18.41 Actualiteiten. NOS: 19.00 Open baar Kunstbezit. 19.10 Kasteel concert: klassieke en moderne kamermuziek (opn>. 20.20 Ste reo: Omroeporkest (In de pau ze: plm. 21.15-21.30 Literair platenalbum). 22.05 Nabeschou wing van de voetbalwedstrijd AJax Hannover. 22.10 Ste reo: Scan: populair program ma over electronica. 22.30 Nieuws. 22.38 Parlementair overzicht. 22.45 Mededelingen. 22.50 Stereo: X, een sprong in het duister. 23.55 Nieuws. VPRO: 24.00-02.00 Gevarieerd muziekprogramma. (00.55-01.00 en 01.55-02.00 Nieuws). Hilversum n 298 m. VARA: 18.00 Nieuws. 18.11 Actualiteiten. 18.20 Uitzending van Demokraten '66. 18.30 Ste reo: Kllnik Klaar, zonder nonsens. 19.30 Nieuws. 10.35 Stereo: Tango Rumba orkest en zangsollsten. 20.00 Interview met Albert Mol. 20.40 Buiten lands weekoverzicht 20.50 Ste reo: Pop-Eye: soulmusic. 21.20 Stereo: Populaire muziekshow met binnen- en buitenlandse artiesten (opn.). 22.30 Nieuws. 22.38 Actualiteiten. 22.55 Ste reo: Moderne kerkmuziek (opn). 23.20 Radio Jazz Magazi ne. 23.55-24.00 Nieuws. iTELEVISIE 20.16 Reclame. 20.20 Uitzending van de WD. 20.30 Uitzending Stichting Socutera. NOS: 20.35 Kleur: De 2le eeuw: De woe kerende cel, documentair pro gramma. 21.00 Tlrez sur le pia niste. speelfilm. (Rijkskeuring: 18 Jaar). 22.20 Dokumentaire 75 Jaar Stadsschouwburg Amster dam. 22.45-22.50 Journaal. NEDERLAND II NOS: 18.50 Kleur: De Fabel tjeskrant. STER: 18.56 Recla me. NOS: 19.00 Journaal. VPRO: 19.30 Dc oude draai doos. STER: 19.56 Reclame. NOS: 20.00 Journaal. STER: 20 16 Reclame. VPRO: 20.20 Een mens is maar een mens: Interviews. 20.50 Een program ma rond de Franse dichter Frédérlc Mistral. 21.25 Onaan tastbaar. TV-fllm. NOS: 22.10-22.15 Journaal. BELGIE KANALEN NEDER LANDS 2 en 10 19.25 Zandmannetje. 19.30 Vergrootglas op de postzegel. TELEVISIE VANAVOND NE DERLAND I NOS: 18.50 Kleur: De Fabel tjeskrant. STER: 18.56 Recla me. NOS: 19.00 Journaal. STER: 19.03 Reclame. NOS: Ï9.07 Scala: Informatief pro gramma. STER: 19.56 Reclame. NOS: 20.00 Journaal. STER: Mededelingen en weerbericht. 20.00 Journaal. 20.25 De Doris Day Show: familiefeuilleton (17) 20.50 Panorama. 21 35 Boe merang '69, serie uitzendingen in het kader van een llefda- (1). Vandaag: De actie in Lim burg. 22.05 Gastprogramma: Het vrije woord. 22.35 Jour naal. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOMROEP Sel. „Die Czardasfürstln": Czardas-Scene; Komm zurOck: After you've gone: La vie en rose; Coquette; Schwarze Au- gen; By the light of the sil very moon; Nach Regen scheint Sonne; Bimbombey; South of the border; Estoy llorando; Schwarzer Pather; Prenda auerida: Wilhelmina; Para que: Caravan; How wonderfol to know; Venus Walter; Sweetie Pie: Greensleeves: The Sheik of Araby; Golfssrom; Muziek uit „The Connection". Hilversum I. 402 m: AVRO: 5.00 Nieuws. 5.05 Lichte gevari- :rd platenprogramma. (fi.00-6.0 Nieuws). KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Het levende woord. 7.15 Badinerle: klassieke, se- ml-klassleke en moderne mu ziek (gr). (7.30 Nieuws: 7.32 Actualiteiten: 7.50 Overweging: 8.00 Nieuws). 8.30 Nieuws. 8.32 Voor de huisvrouw. (9.00—9.10 Gymnastiek voor de hulsvrouw; 9.35 Waterstanden). N.O.S.: 10.00 Wat heeft dat kind?. pedagogische lezing. 10.20 Stereo: MUzlek uit de Barok (opn.). KRO: 11.00 Nieuws. 11.02 Voor de zieken 11.55 Mededelingen NCRV: 12.00 Los-Vast: gevarieerd pro gramma. (12.26 Mededelingen t.b.v. land- en tuinbouw: 12.30 Nieuws; 12.41 Actualiteiten: 1'.50 Mlddagpauzedienst). 14.00 Stereo: The Kllima Hawallans Show, 14.2S Stereo: Viool en plano (opn). 15.00 Hervormde middagdienst. N.O.S.: 15.30 Be zigheden: magazine over lief hebberijen en vrijetijdsbeste ding. 16.00 Nieuws. 16.02 Meer over minder: Over mensen en dingen, die minder op de voorgrond treden 17.30 Toe ristische Informatie uit bin nen- en buitenland. NCRV: 17.45 Sportactualiteiten. 18.00 Stereo: Tijd vrij voor muziek in vrije tijd: A. Kinderkoor: B en C: Harmonie-orkest. Hilversum II. 298 m.: AVRO: 7.00 Nieuws en ochtendgym nastiek. 7.30 Stereo: Lichte grammofoonmuziek 8.00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Lichte grammofoon- mzulek. (8.30-8.33 De Groente man). 8.50 Morgenwijding. 9.00 Stereo. Seml-klassleke muziek (gr). 9.40 Schoolradio. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Ar beidsvitaminen. (11.00—11.02 Nieuws). 11.30 Voor de vrouw, (11.55 Beursberichten). 12.30 Pauze-theater vanuit Fira- to. 13.00 Nieuws. 13.11 Radio- Journaal. 13.30 't Muzikanten- uur: i. Planotrio: II. Stereo: Radiokoor: III. Stereo: Piano recital. 14.30 't Is historisch: Over geschiedenis en archeolo gie. 15.00 Paul Vlaanderen en het Alex-Mysterle, detective- hoorspel. 15.33 Kwlspel: Quiz. 15.40 Stereo: Moderne koormu ziek (opn). 16.00 Nieuws. 16.02 Stereo: Scala: I. Hoorn en pl ano; II. Stereo: Fluit en pia no; III. Lichte muziek. 17.00 Lichte grammofoonmuziek voor de Jeugd. 17.30 Voor de Jeugd 17.55 Mededelingen. Hilversum ni. 240 m en FM-kanalcn.: NCRV: 9.00 Nieuws. 9.02 Muziek van toen. voor luisteraars van nu. 9.30 Licht Instrumentaal program ma. 10.00 Nieuws. 10.03 Muziek bij de koffie. (11.00 Nieuws). N.O.S.: 12 00 Nieuws. 12.03 Mi cro-notities. KRO: 13.00 Nieuws. 13.03 Actualiteiten. 13 08 Muziek van één tot twee. 14.00 Nieuws. 14.03 Pop-In, 15.00 Nieuws. 15.03 Pop- en country- muzlek. 16.00 Nieuws. 16,03 Hitparade. 17.00 Nieuws. !7.02 Actualiteiten. 17.07—48.00 Ver- zoekplatenprogramma. Nederland I: NOS/NOT: 11.10-12.00 en 14.00—14.50 School-TV. België. Nederlands progr.: Kan 2 en 10: 14.05—15.50 School-TV. Lappie Loep en het geheim van de degenstok i i „Er zit een meisje alleen, ja. Maar als dat het vriendinne tje van Boekels is. dan benijd ik hem niet. In zekere zin bijna een schoonheid, dat wel, maar ik geloof niet dat ik ooit iemand gezien heb met een dergelijke ijskoude blik. Volgens mij iemand die ieder en alles zal aanwenden tot eigen voordeel, meedogenloos en tot alles in staat." „Toch moet zij het bewuste meisje zijn, want Meijer gaf mij een wenk dat zij daar zat. En kijk 'ns. Zou dat Boekels niet zijn die daar is binnen gekomen en in haar richting loopt?" „Ja. ze glimlachen naar elkaar." Verster bleef hen onop vallend gadeslaan. Zodra Boekels zat begon hij nogal opge wonden tegen haar te spreken. Een paar maal zag Verster dat zij haar hoofd ontkennend schudde. Toen boog zij zich tot hem over en zei iets dat blijkbaar alleen voor hem bestemd was en waarvan hij scheen te schrikken. Hij maak te een beweging alsof hij wilde opstaan, maar zij weerhield hem door eén hand op zijn arm te leggen en opnieu iets tegen hem te zeggen. Hij liet zich weerhouden en even later stonden ze op en mengden zich onder de dansenden. Niet voordat ze langs het tafeltje dansten waaraan Verster en Terwindt zaten gleed Boekels schichtige blik in een korte flits van de een naar de ander. Daarna schoven ze achter andere paren en waren voor hen onzichtbaar. „Zij heeft blijkbaar al door waarvoor wij hier zijn en hem over onze aanwezigheid ingelicht Zij zal hem gezegd hebben te kijken of hij ons kende en wie wij zijn," zei Verster. „Dan is het maar goed dat Meijer niet bij ons zit" Op dat ogenblik zweeg de muziek en zij zagen het meisje alleen naar haar tafeltje terugkeren. Boekels was nergens meer te zien. Maar toen ze in Meijers richting keken bleek deze eveneens verdwenen te zijn. Voordat zij hierover hun mening konden geven kwam Beurs met een glas bier en zette dat op een viltje voor Terwindt neer. Deze begreep onmiddellijk dat er een reden moest zijn voor het brengen van een onbestelde consumptie. Hij reikte de kelner een gulden en toen deze naar kleingeld tastte wenkte hij afwe rend en zei: „Laat maar zitten". Beurs bedankte hem, ma noeuvreerde met zijn servet over het tafeltje en schoof daarbij, haast met de handigheid van een goochelaar een opgevouwen papiertje onder het viltje. Zodra hij verdwenen was trok Terwindt het glas en viltje naar de rand van het tafeltje tot het papiertje vrij kwam en over de rand in zijn opgehouden linkerhand belandde. D»delijk daarop had hij het opengevouwen en las: „Ik volg nem. Zag een bekende zware jongen even met haar fluisterm. Wees voorzichtig bij weggaan. W." Terwindt reikte onder tafel het briefje aan Verster die het eveneens las en toen opkeek. Terwindt was al opgestaan. Verster begreep dat hij Meijer wilde volgen. Hij stond eveneens op en samen verlieten ze het lokaal. Zodra ze buiten waren zagen ze in de verte Meijer rustig over het trottoir lopen. Er Waren maar weinig mensen in dit gedeelte van de straat en daaronder bevond zich niemand die hun wantrouwen opwekte Ze verhaastten hun pas en de afstand tussen hen en Meijer werd zienderogen kleiner. Toen ont dekten ze ook Boekels, zowat honderd meter verderop. Op het ogenblik dat zij Meijer een zijstraat zagen passeren zagen ze ook dat daaruit een steen door de lucht schoot en hoe, dadelijk daarop, Meijer zijn hand naar zijn hoofd bracht en ineenzakte, terwijl de steen kletterend wegrolde. Ze holden naar hem toe. Onder het rennen zei Terwindt: „Ik ga achter Boekels aan." Er was geen tijd voor nader overleg. Verster greep naar zijn revolver en had die al in zijn hand toen hij de zijstraat bereikte waar hij een snelle blik wierp voordat hij doorliep. Voor zover hij de slecht verlichte steeg kon overzien bevond zich daar niemand meer. Intussen was Meijer, met behulp van een eenzame, late voorbijganger al bezig overeind te krabbelen. Verster voegde zich bij hen. Het bloed stroomde over Meijers rechterwang. „Iemand gooide vanuit die steeg een steen tegen z'n hoofd," merkte de man op, die hem had helpen opstaan. „Bedankt voor uw hulp. Tk kan me nu wel weer redden. En wie het ook gedaan heeft, die is nu toch al verdwenen," zei Meijer. Hij stopte zijn zakdoek tussen de kraag van zijn jas om het bloed op te vangen. „Ik zag die vent nog net achter in de steeg linksafslaan,** lichtte de man hen verder in. „U weet zeker niet hoe hij eruit zag?" vroeg Verster. (Wordt vervolgd) Smidje Verholen en het geheim van de Uylenborgh 1329: Nauwelijks had smidje Verholen een voet binnen het politiebureau gezet, of de agent der derde klasse P. Plukhooy stormde verheugd uit zijn portiers loge. „Nee maar! Kijk 'es wie we daér hebben!" riep hij. „Bokkige Janus in eigen persoon! Bokkige Ja nus, alias Janus, de-man- zonder-hart, ook wel ge naamd de messetrekker van de Visgraatsteeg!" „U schijnt dit mannetje te kennen", zei smidje Ver holen. „En óf ik hem ken!" riep agent Plukhooy. „Van zijn vijftig levens jaren bracht Janus er meer dan dertig in de gevange nis door. Wat heeft-ie nóu weer uitgevoerd?" „Hij schoot op brigadier Kleuntjes", antwoordde de smid. „Maar Kleuntjes was hem te vlug af en stelde hem buiten gevecht" „Hihi,echt iets voor de mepper", grinnikte agent Plukhooy. „Noudat is dan zo klaar als een klontje, hè? Op iemand schieten, dat noemen we moordaanslag. En als je op een agent schiet oejoejoei! Da's drie keer zo erg! Kom maar mee. Janus. Het gestreepte pakkie a"* *n huPsakfe- - - de cel maar weer in! Loetje Saloe zal het vast fijn vinden je weer tezien." En met snelle, geoefende hand bracht agent Pluk hooy Bokkige Janus op de plaats waar hij hoorde. Even later voerde smidje Verholen een uitgebreid gesprek met hoofdinspecteur Maffclaer. In een helder betoog vertelde hij precies wat er allemaal in en om de Swarte Piraet gebeurd )Yas' 7" Ha he?r Verholen. De zaak is zonneklaar", zei de hoofdinspecteur. Hij plaatste zijn vingertoppen zelfvoldaan tegen elkaar en glimlachte arrogant' „U ziet het zeker wel, hè Mops, Kleuntjes. Klunzemans en ikwij rollen 10 n boevenbende In een wipje op." - „Ach zópeinsde smidje Verholen. ik had anders zon idee, dat ook ene Verholen er een klein pietsje mee te maken had gehad i 33. De schipper had gelijk; de roller werd een huizenhoge olf en deze stortte zich onbarmhartig op het kleine scheep- t. Even leek het of het bootje onder water voer. het water iep spoedig van het dek af. de spuigaten uit en Lappie en Ie schipper konden weer wat zien. De regen kletterde legen iet grote raam en de patrijspoorten. "Dat is nog eens varen. ^nijcbegon de schipper, maar Lappie hield zijn arm ast. "Heb jc gezien, waar Jonas naar toe is gegaan, schip per?" vroeg lappie angstig. De schipper schudde het hoofd 'Ik zag 'm net nog aan bakboord", zei hij laconiek, "maar lou is 'ie wegWAT!" De schipper schrok van zijn eigen woorden. Lappie holde naar dc plaats waar hij Jonas voor het laatst had gezien. Een stevig touw, dat aan een oog in de reling vastgemaakt was. hing strakgespannen over boord". "Hemel, wat een werk!" mopperde Lappie. "Die akelige storm ook." Hij greep zich vliegensvlug aan een touw vast en kon zodoende voorkomen, dat hij met de grote golf, die even later het dek overspoelde, meegespoeld zou worden. Lappie keek weer om zich heen naar jonas. "Wat is dat?" dacht Lappie. Hij luisterde gespannen. En ja. hij hoorde het opnieuw...... zachtjes kreunen, dat tussen het lawaai van de rukwinden door, hoorbaar was

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13