Raad besprak hele avond ideeën van publiek Mijn volgende pakje is weer ero Religieuze strijd eist 100 doden ^Indieners zelf achter de „groene tafel Unieke geste in Krimpen Vijf gewonden in Belfast Bernadette moet terechtstaan DOMMODE alles goed Loonsverhoging voor stakende bootwerkers RIJNREIS want die smaakt nu eenmaal anders dan andere Leger India grijpt in Menigte bestormt versperring rond Von Thadden BIERFEEST- FEESTBIER MAANDAG 22 SEPTEMBER 1969 BELFAST Bij een schietpartij .nissen protestanten en katholieken i Belfast zijn zaterdagavond vijf lensen gewond geraakt. Onder hen as een Britse onderofficier, die een oofdwond opliep. De moeilijkheden ontstonden toen en groep van ongeveer 300 demon- :ranten naar de katholieke wijk Ma drid Street wilde marcheren. Een de- isBchement Britse militairen sloot de- wijk onmiddellijk af. c Dominee Ian Paisley, die met een 'Politiewagen op het strijdtoneel arri- „^erde, slaagde er in zijn protestant se aanhangers tot kalmte te manen. Het jaarlijkse „festival der des sous" is in Keulen begonnen en fotografek altijd tuk op een leuk plaatje brachten enkele mannequins naar de oever van de Rijn, ivaar zij enkele modellen lieten „shoiven". De imposante Dom zorgde hier als zo vaak voor een passende achtergrond. (Van een onzer verslaggevers) KRIMPEN AAN DEN IJSSEL Een lege stoel naar de burge meester duidt op het bijzondere karakter van de gemeenteraadsver gadering, die speciaal is belegd om ideeën van inwoners te bespre ken. Slechts één van de vijftien Kriinpense raadsleden is afwezig als mr. L. C. A. Lepelaars deze wat hij noemt „buitengewone gewone" vergadering opent. BELFAST De jonge Noordierse •ijdster voor gelijke burgerrechten 'rnadette Devlin zal gerechtelijk gorden vervolgd wegens haar optre- agfen tijdens de onlusten van vorige aand in Londonderry. De ambtenaren die haar zaterdag dagvaarding wilden betekenen Boffen haar niet thuis. Bernadette, 1 van het Britse Lagerhuis, is vol- *e 'ns vrienden op het Europese vaste- id. ATHENE De Griekse regering eeft vier offertes waaronder de an Onassis en Niarchos voor de >uw van een nieuwe olieraffinaderij bi 1 Griekenland afgewezen. De vice- inister voor coördinatie, Athnakis, dat een commissie tot e conclusie was gekomen, dat de ffertes clausules bevatten, waar de ;p elangen van de Griekse economie iet mee gediend zijn. Vrachtwagens (4) 't groene dal 't stille dal eens de bloemen bloeiden, 2 lat nu een walmende fabriek 2 maakt er vele mensen ziek it pijpen, die de lucht verknoeien stinken. i hier ook de Hoeksche. Waard iar nu nog koeien loeien, groeit nog tarwe, kool en prei, [■jokar ongehinderd en nog vrij kind'ren heerlijk kunnen stoeien, ie lang nog? ot i daar, L( 'arop een nieuwe weg x- grote vrachtwagens gassen. dt daar dan maar eens achteraan, °iaar laat uw raam niet openstaan. r(< stank zal u toch wel verrassen, zondheid! overal Nederland 11 sar faculteiten verrijzen, i Bgen geleerden met een zucht r< m s akken straks naar frisse licht" idanks het stijgen van de prijzen éi zondheid 3, id-Beijerland |uf N. W. Andeweg-v. Brakel Gevangenen ilD? minister van justitie verwacht 0 it er volgend jaar 300 gevangenen inder zullen zijn. Nou. dat zal wel 1 oppen. Een dag later konden we In krant lezen: officier vraagt ontslag in vervolging voor moordenaar die ia frpleegster op gruwelijke wijze van Jfft leven beroofde. Als men voor zo'n bestialiteit »tslag van vervolging krijgt en later et een verlofpasje wordt losgelaten, dan is het logisch dat er on- inks de toeneming van het aantal isdaden steeds minder gevange- T en komen. k Ik las ergens: „het recht struikelt de straten." Zou dat ook op ons i ndje van toepassing zijn? ieuwe Tonge P. van Heemst In West-Duitsland STUTTGART Ongeveer 30.000 Westduitsc bootwerkers krijgen een loonsverhoging van negentig gulden per maand. Dit is de eerste loonsver hoging bij de openbare diensten na dat de regering vrijdag heeft moeten toegeven aan de druk van de vak bonden, die onderhandelingen over niccwe loonsohalen hadden geëist. De Italiaanse vakbonden hebben er zaterdag bij de regering op aange drongen dé politie in de stakingscen tra te ontwapenen. De gewelddadig heid in het onrustige industriële noorden neemt ernstige vormen aan. Vrijdag werd een arbeider bij een motorenfabriek in Brescia bij een ru- i zie in de borst gestoken. In Milaan plunderden extremistische jongelui een machinefabriek en tuigden een tele- i foniste af. De bouwvakbonden, die reeds twee I officiële stakingen hebben afgekon digd, dreigiden zondag met een nieu we staking van 72 uur, die op 1 okto ber zal beginnen. Ook de spoorweg arbeiders leggen het ewerk neer als hun looneisen niet spoedig worden ingewilligd. Op Sicilië zijn de landar beiders weer aan het werk gegaan. Intussen kwam zaterdag het metro- en bus verkeer in Parijs weer op gang, nadat de dag tevoren overeen komst was bereikt tussen vak bondsleiders en de regering. De sta kingen, die vijf dagen duurden, ver oorzaakten geweldige verkeersopstop pingen. In Spanje legden zaterdag 7000 mijnwerkers het werk neer in 'de om geving van Oviedo uit protest tegen onvoldoende veiligheidsmaatregelen bij fyun werk. Vorige week donder dag en vrijdag kwamen drie arbei ders bij werkzaamheden om het le ven. Gewoon: de vergadering draagt geen spoedeisend karakter. Buitenge woon: de te behandelen stukken wor den niet begeleid door een advies van burgemeester en wethouders zoals al le andere raadsstukken. Toch heeft de Krimpense raad op voorstel van een zijner leden een hele avond uitgetrokken om te beraadslagen. Drie uur lang buigt de raad zich over de tien ingezonden ideeën, waar mee een nieuwe stap wordt gezet op de weg naar meer inspraak, waarover zovelen de mond vol hebben. College en raad willen deze uitda ging aanvaarden, in de hoop dat ook het publiek bewijst, echt belangstel ling voor het werk van de overheid te hebben. Alle indieners van ideeën zijn schriftelijk voor de vergadering uitgenodigd, raadsleden en pers heb ben fotokopieën van de suggesties. Uitgebreid is de vergadering aange kondigd. Voller Wat is het resultaat? De publieke tribune is inderdaad voller dan an ders, maar zjj biykt alleen maar be zet te zü« door de indieners van de ideeën en enkele trouwe bezoekers. Aan het eind van de vergadering is het de CH-AR-afgevaardigde Streef kerk die hier de nadruk op legt. „In twee andere gemeenten (Winsum en Giessen) kon dë raadszaal het publiek niet bevatten. Bij honderden kwamen zij luisteren en meespreken bij wij ze van experiment tijdens de begro tingsbehandeling. Hier in Krimpen slaat het kennelijk niet aan." Een andere conclusie van de heer Streefkerk is dat veel ideeën overbo dig zijn voor wie regelmatig de raads vergaderingen bijwoont. Maar de so cialistische fractieleider Bechthum vertrouwt erop dat na de publikaties over deze vergadering meer goede tips zullen binnenkomen. B. en W. hebben nu eenmaal besloten elk half jaar de raad bijeen te roepen om de ideeën te bespreken. De indieners worden door de burge meester verwelkomd op een manier die geen der raadsleden ten deel valt. Eén voor één mogen ze plaatsnemen op een stoel tussen burgemeester en loco-burgemeester. Gemeentesecreta ris P. de Rijk leest het ingediende voorstel voor. „Hebt u hier nog iets aan toe te voegen!", vraagt burgemeester Lepe laars aan de indiener, die de een meer, de ander minder spontaan zijn zegje doet. Vooral de dames ge ven graag een uitvoerige toelichting. De eerste Een wijkverpleegster komt pleiten voor speciale woningen ten behoeve van alleenstaanden en ongehuwden. De huidige woningen zijn veel te groot, neem in de nieuwbouwplannen ook enkele projecten met kleine hui zen op. luidt haar voorstel. Ze krijgt veel bijval van college en raad, zo zelfs dat wethouder Goudriaan staan de de vergadering haar een tekening van dergelijke huizen voorlegt, die hij de vorige dag van een aannemer heeft gekregen. Burgemeester en raad zijn sprakeloos. Een andere dame wil speclklasjes voor driejarigen oprichten onder lei ding van een gediplomeerde kleuter leidster. Dus „voorbereidend kleuter onderwijs", vraagt een raadslid. De liberaal Hailing is het totaal met haar oneens: laat de kinderen van hun vrijheid genieten, ze kunnen nog lang genoeg op school gaan. Met een „de mannen snappen er toch niets van", dankt de burgemeester deze moeder. Een derde dame weet de raad ervan te overtuigen dat er te weinig accom modatie voor bejaarden is. Daar word je stil van, verzucht een raadslid. Er moet een grote bejaardensocieteit ko men, zegt een afgevaardigde. Neen, liever enkele kleine gebouwen dan een groot, repliceert de gaste. De burgemeester prijst haar dat ze zich voor zo'n belangrijke groep van de bevolking inzet We zullen hier iets aan doen. zegt de burgemeester, terwijl de loco-burgemeester haar kopje koffie naar de publieke tribune brengt. Andere inwoners vragen de aan dacht van de raad voor de veiligheid van de singels (compleet met situatie schets), het opnemen van een kle- dingboetiek voor tieners in het nieu we winkelcentrum, de busverbinding met Rotterdam, het invoeren van een parkeerbelasting en het verplicht bij zich dragen van een persoonsbewijs door autobestuurders, waarop bloed groep e.d. staan vermeld. De indiener van dit laatste idee krijgt de toezeg ging dat zijn brief voor advies zal worden gestuurd naar de inspectie van de volksgezondheid. O '66 Ruim twee uur heeft de raad ge debatteerd als het tiende voorstel ter tafel komt: een brief van de werk groep voorbereiding gemeentepro gramma D'66. Hier openbaart zich een verschil van mening tussen de burgemeester j en enkele raadsleden. Burgemeester Lepelaars meent dat een idee van een politieke party die (nog) niet in de raad vertegenwoordigd is niet kan worden besproken. Dat is in stryd met de bedoeling van de ideeënbus. Straks komen ook de KVP. de PPR en de CPN, zegt hy. De heer Streefkerk noemt het „slechts een politieke onhandigheid om briefpapier van D'66 te gebrui ken". Hij tilt niet zo zwaar aan het argument van de burgemeester. Op aandrang van de raadsleden no digt deze de woordvoerder van D'66 uit naast hem te komen zitten. Mr. Lepelaars zegt dat hij geen partijpro- paganda mag maken. Het voorstel van D'66 behelst het gratis toesturen van raadsstukken en notulen aan hen die daar prijs op stellen (en niet al leen aan de pers). Dat gaat de raadsleden te ver. Wie heeft er werkelijk belangstelling voor het raadswerk? Vrywel niemand, stellen de raadsleden, en ze wijzen op de bezetting van de publieke tribune. De stukken liggen bovendien ter in zage en dat is toch voor die enkeling voldoende. Protest Maar D'66 bedrijft wèl propaganda: „De raad functioneert niet goed. De buitenstaanders moeten zich goed op de raadsvergadering kunnen voorbe reiden. Dan kan men het raadswerk kritischer volgen." Het raadslid Streefkerk protesteert. „Het idee heeft niets te maken met het functioneren van de gemeente raad." Hij moet achteraf de burge meester gelyk geven in zijn afwijzen de houding! Zo eindigt deze vergadering, niet geheel zonder succes. Wel dient voortaan ten gemeentehui ze een selectie te worden ge maakt uit de ingezonden ideeën. Dan komen niet steeds dezelfde problemen ter sprake. Dat het I publiek deze (voor Nederland i unieke) geste van B. en W. en- thousiast heeft beantwoord, kan niemand beweren. AHMED ABAD De nu bjjna vijf dagen durende religieuze strijd tussen Hindoes en Isla mieten in de Indiase textielstad Ahmed Abad heeft al 94 doden geëist. Volgens niet officiële cijfers zouden er al 150 doden zjjn gevallen. Het aantal gewon den wordt op 300 geschat. De ongeregeldheden begonnen vo rige week donderdag toen enkele Hindoes een kudde tempelkoeien door een Mohammedaanse wijk dre ven. Het oostelijk deel van de stad is geheel onder toezicht van het leger geplaatst. De politie kreeg zaterdag versterking van militairen en grensbewakingstroepen, omdat men de plunderende en vechtende inwo ners van Ahmed Abad niet meer de baas kon. Alle treinen naar de stad, die in het westen van India ligt, kre gen militaire bewaking nadat woe dende menigten reizigers in zes trei nen hadden gemolesteerd. Ontploffing Gisteren opende de politie tot drie maal toe het vuur op vechtende me nigten. In een dichtbewoonde wijk ontplofte een bom waardoor een man werd gedood en een ander werd ge- oöur mwmmm De zilversmid Klaus Pechstein uit Linz gaat een monster zwemtocht maken van 1224 kilometer: hij wil de Rijn afzwemmen van Zwitserland tot Rotterdam in 21 etappen, waar van de langste 100 km lang is (Mainz-Koblenz en Koblenz-Keulen). Ach ja, ieder heeft zo zijn opvattin gen over een „Rijnreisje".,, Terwijl de zon stralend scheen, heeft het bij het Haagse gemeente museum onbedaarlijk gehageld, za terdagmiddag om goed vijf uur. Het kletterde op het dak en tegen de raampjes van een auto, die net startklaar stond. En alle korrels ble ven liggen... Het was dan ook een Lading rijst, die losbarstte op het bruidspaar- van-de-dag. Jim Harald Graven met zijn echtgenote van enkele uren Tatjana reden weg op huwelijks reis. Een luisterrijke receptie was voor afgegaan, waar de man, die de mees te complimenten kreeg, Jean Louzac was. Jean had namelijk de bruidsstoet „aangekleed". Althans het vrouwelijke gedeelte. De bruid in een nonnensober wit gewaad met een sluier besprenkeld met lelietjes van dalenkelkjes en rozenblaadjes, waar de bruidegom als boeket een tuil witte rozen en lelietjes bij be dacht had. De bruidskinderen in zacht zeegroen en bruidsmama Tini Verroen-Francis in narcisgeel. Alle mama's met huwbare doch ters kwamen op hem af, om hem snel gunstig te stemmen voor de grote dagen, die ze voor hun doch ters nog verwachtten. Benauwdste uren voor het hu welijk waren die van vrijdagavond geweest, toen de dominee in plaats van om half zes pas om half tien kwam opdagen. Hij moest namelijk uit Engeland komen, want het huwelijk werd be vestigd in het beeldige dorpskerkje van Rijswijk volgens de liturgie van de General Church of the New Jeru- Hagel salem in Bryn Athyn, die in Neder land slechts een veertigtal lidmaten heeft. Reverend Donald L. Rose hoedt uit Londen deze kleine kudde. Overigens een artistiek gezelschap op de receptie. Bruidsouders is een schrijverspaar. Dolf Verroen, die met zijn roman Geen chansons meer een reisbeurs verwierf en wiens se rie Sjoe en Piet op de scholen be kend is en Tiny Francis, die in 1967 met haar creatie van Eduard de Ezel de prijs van het ministerie van C.R.M. kreeg. Bruid Tatjana han teert de pen als tekstschrijfster. Dan waren er fotografe Marian Dommisse met echtgenoot beeldhou wer Theo van der Nahmer, die Den Haag verfraaide met zijn beelden van Eline Vere en Flaneur. Meer ambtelijk geladen mevrouw mr. C. van Lom-van Marle, rechter te Amsterdam en de waarnemend kantonrechter mr. A. Barendrecht. En allemaal met een hand rijst het Laten hagelen.... Zo laten hagelen, dat de bruid als eerste daad na het ontvlieden van de moederlijke zorg het presteerde haar mantel te vergetenHopen dat het mooi weer zonder hagel blijft in Wenen tot de mantel, ijlings nagezonden, daar arriveert. wond. Militairen en politie patrouil- leren gezamenlijk door de met glas en puin bedekte straten van Ahmed i Abad. Uit vrees voor nieuwe ongeregeld heden wordt de cricketwedstrijd tus sen India en Nieuw-Zeeland, die woensdag in Ahmed Abad zou begin nen, waarschijnlijk in Bombay gespeeld. In enkele stadswijken zijn vrcdcscomltés van Hindoes en Isla mieten opgericht om de rust te herstellen. Een lid van de gemeente raad is voor drie dagen In hongersta king .gegaan om de inwoners van de stad tot vrede te bewegen. Premier Gandhi en minister Cha- van van binnenlandse zaken hebben eveneens een oproep gedaan de godsdienstige strijd te beëindigen. Baroda In Baroda, een andere stad in de staat Goejarat, kwam het gisteren ook tot ongeregeldheden. Bij gevech ten tussen Hindoes en Islamieten werden winkels geplunderd en ge bouwen in brand gestoken. Er is een uitgaansverbod afgekondigd. In de ongeveer zeventig kilometer van Ahmed Abad gelegen stad Mehsana vuurde de politie op een oproerige menigte, waarbij één dode viel. ESSEN Honderden demonstran ten hebben zaterdag de versperring, die Adolf von Thadden tijdens een verkiezingsbijeenkomst moest be schermen bestormd. Directe aanlei ding voor het gebeurde was het in grijpen van de NPD-ordc-dienst tegen een jongen die een microfoon had weten te bemachtigen en „nazi-oor logsmisdadiger" had geroepen. Adolf von Thadden, leider van de uiterst-rechtse NPD, stond in een ko gelvrije plexiglas kooi en was om geven door zijn eigen ordedienst, waaromheen politiemannen een kordon vormden en voorts prikkel draadversperringen waren aange bracht De 23-jarige betoger had al deze barrières doorbroken, voordat hij zijn boodschap in een microfoon kon schreeuwen. Toen de demonstrant werd weggesleurd, bestormde de me nigte de versperringen. De politie werd bekogeld met stenen en fruit, toen zij het waterkanon op de men senmassa richtte. BERLIJN Een 32-jarige man uit Oost-Berlijn heeft zich met blote j hand een doorgang onder de Berlijn- i se muur gegraven. Hij heeft onopge merkt het westelijke stadsdeel bc- 1 reikt Meisjes gewond door defect aan zweefmolen AMSTERDAM Door een defect aan een zweefmolen hebben drie vijftienjarige meisjes zaterdagavond op de kermis aan de Palmgracht in de Amsterdamse Jordaan schaafwon den opgelopen. Een van hen had ook een lichte hersenschudding. Tijdens het draaien sloeg het schuitje, waarin zij zaten, van onge veer I's m hoogte tegen de houten vloer, doordat een bout van de ka belspanner van de zweerarm brak. De molen was nog onlangs gekeurd en in orde bevonden. Aarde scheurde in ISapels NAPELS In de wijk Vomero in Napels is zaterdag een scheur in een straat ontstaan, die vier mensen ver zwolg. Twee van hen konden zich weer naar boven werken, een derde kwam om het leven. Van de vierde is geen spoor teruggevonden. Op dezelfde plaats was door regen water vrijdag al de grond gaan schui ven. De ondergrond van Napels is zeer poreus en wordt teveel voor de bouwerij gebruikt. De linkse Italiaan se partijen hebben „bouwspeculan- ten" al verweten van de bodem on der Napels een Gruyère-kaas te heb ben gemaakt. Zes miljoen liter bier wachten in München op de dingen die komen: zaterdag begonnen daar namelijk de jaarlijkse oktoberfeesten. Burgemees ter Hans Jochen Vogel begon toen met het uitdelen van de „humpes" bier: de eerste van een schier einde loze rij, die de komende dagen ge leegd zullen worden.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 5