Steenfabrieken omvormen voor de vuilverbranding Eén man bedient 70.000 m3 Begr voor oting geen stimulans de effectenbeurs Orgel Stevenskerk Nederlands juweel Roofmoordenaar in zitting als getuige Onrust steeg op twee bedrijven van V.M.F. Denen bedachten het Wij onderzoeken het NIJMEGEN CULTUREEL RIJKER Monteur dekte schulden uit „roofoverval'* FINANCIEEL WEEKOVERZICHT BOEKHOUDER VERDUISTERT 90.000 ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1969 (Van een onzer redacteuren) ROTTERDAM ln Denemarken lijkt men een op lossing te hebben gevonden voor het probleem van de vuilverbranding. Door gebruik te maken van stilgelegde en verouderde steenfabrieken is daar apparatuur ont wikkeld, waarmee met een investering van een kwart j miljoen gulden per jaar 70.000 kubieke meter huisvuil j kan worden vernietigd. Het technisch bureau Grondfa in Den Haag, die de Deense apparatuur importeert, is thans bezig in Nederland belangstelling voor de vinding te wekken. De Britse minister van defgnsie, Healey, heeft een onverwacht bezoek ge bracht aan de Britse troepen, die het door rellen geteisterde Falls Roaod- gebied van Belfast bewaken. Hij werd begeleid door zwaar bewapende soldaten. De Grote- of St. Stevenskerk te Nijmegen is gisteren na een periode van 25 jaar feestelijk in gebruik genomen. Deze datum valt samen met het bevrijdings- I feest van de stad Nijmegen. Met I de volledige restauratie van het grote orgel zal de luister eerst recht compleet zijn. Zowe lkerk als toren zijn op 22 februari 1944 door oorlogsgeweld zwaar gehavend, en thans, op enkele fragmenten na, op luisterrijke wijze hersteld. De bouw van de kerk werd aangevangen in 1254 en zij werd in gewijd in 1272. De toren kwam ge- reed in 1307. Deze vroeg-gothjsche kruiskerk, die uitgebreid werd in het midden van de 14e- en het begin van de 15e eeuw, kreeg zijn uiteindelijk karakter door grootscheepse verbou wingen nadien, van oost naar west. Zo ontsonden het zeer uitgebreide koor en transept. De laatste gelangrij- ke verandering aan de kerk vond plaats in 1772 toen de hoofdbeuken met schijngewelven werden gedekt, zonder dat de vensterverdieping vol tooid werd. Ook de toren heeft di verse veranderingen ondergaan, t.w. in 1569, 1593 en 1605. In 1953 is zij hersteld volgens het ontwerp van 1605. De kerk heeft een rijke inventaris, zoals een laat-gothische graftombe van Anne Katharina van Bourbon (1512), koperen grafplaten (1570 en 1656), een rijk gesneden preekstoel uit 1639. herenbanken (1644), verschei dene 17e eeuwse tochtportalen en dan het monumentale orgel, ge bouwd in 1767 door L. Konig in Keu len. Het is niet het eerste orgel in deze kerk. De St. Steven bezat reeds om streeks 1500 een orgel. De Nijmeegse orgelbouwer Albert Kiespenning bouwde van 1603-1605 een vervan gend orgel, dat door Jan Pieterszoon Sweelinck werd gekeurd. Naast dit grote orgel bezat de kerk ook nog een klein orgel. Het derde grote orgel is dan het huidige. Dit instrument werd in 1944 zwaar beschadigd en wordt thans ge restaureerd door de firma De Koff te utrecht. Helaas is de restauratie nog niet volledig votlooid. Van het orgel zijn thans gereed: hoofdwerk, rug werk en enkele stemmen van het pedaal. Maar wij werden bij het be luisteren van dit gedeelte er van overtuigd met een orgel van grote allure te doen te hebben. Wanneer het orgel geheel bespeelbaar zal zijn, is Nederland een zeer belangrijk or gelmonument rijker. De dispositie, drie klavieren en pe daal, is als volgt: Hoofdwerk: Pres- tant 16', Octaaf 8', Gemshoorn 8', Roergedekt 8'. Quint 6'. Octaaf 4', Roerfluit 4', Terts 31/5', Superoctaaf ZWOLLE De „roofoverval", die vrijdag 22 augustus werd gepleegd op het Zwolse filiaal van de N.V. Suctor, is geënsceneerd door een perso neelslid. De 23-jarige radiomonteur H. K. was die dag achter gebleven in het cash- and carrybedrijf in radio's, t.v.'s en electrische apparaten. Het overige personeel was toen even voor het begin van de koopa vond thuis gaan eten. De radiomon teur nam ƒ3850, weg en verwondde zichzelf met een mesje. Aan de poli tie verklaarde hij dat een man een greep in de kas had gedaan en er met het geld vandoor was gegaan. Hij zou met de „overvaller" gewors teld hebben. De politie kreeg gelijk argwaan, omdat er geen sporen van een Worsteling werden gevonden. De man nu aangehouden. Hij had nog 950 °P zak. Het overige had K. gebruikt om zijn schulden te betalen. 2', Mixtuur VI, Fournituur III, Trompet 6' en Trompet 8'. Rugwerk: Prestant 8', Bouron 16', Bourdon 8', Fluit Travers 8', Octaaf 4', Flute a bee 4', Quint 3', Octaaf 2', Flageolet 1', Mixtuur VI, Carrillon (disc.), Trompet 8', Basson 8', Vox Humana 8'. Bovenwerk: Koppel 8', Quintadeen 16', Viola da Gamba 8', Wijdgedekt 8', Octaaf 4', Nasard 2', Quintfluit 1 1/3', Cornet VI, Mixtuur V, Carillon (disc.), Hobo 8' (disc.) Vox Angelica 8', Vox Humana 8', Echo 8' (disc). Pedaal: Prestant 16', Subbas 16', Violon 16'. Quint 12'. Octaaf 8', Roerfluit 8', Quint 6', Octaaf 4', Bom bardon 16'. Trompet 8'. Clairon 4' en Cornet 2'. Onmiddellijk vallen op het grote aantal tertsstemmen en tongwerken. Ook enkele mixturen zijn van tert sen voorzien. De bijeenkomst ter gelegenheid van de voltooide restauratie van de Grote- of St. Stevenskerk werd bijge woond door o.a. prins Claus en de Commissaris der Koningin in de Pro vincie Gelderland. De organist van de kerk, Arie Pe ters. gaf tussen de toespraken een fraaie uitvoering van het Preludium in C gr.t. (Bachuitgave Peters II 7), Aan het slot van de bijeenkomst werd het Te Deum Laudamus van A. Dvorak 'uitgevoerd door het Nijmeegs Bachkoor en Het Gelders Orkest o.l.v. Leo Pappenheim, m.m.v. de sop raan Anette de la Bije en de bas Henk van den Brink. Met name bei de solisten hebben zich bijzonder mu zikaal van hun taak gekweten. Het koor kon zich moet moeite handha ven tegen de forse orkestbezetting. Nijmegen mag trots zijn op het rij ke bezit van kerk en orgel, die onge twijfeld een grote rol zullen gaan spelen in het culturele leven van stad en provincie. K. VAN EERSEL De heer A. Bergsma, chef van de keramische afdeling: „juist in Nederland liggen er voor deze vinding mogelijkheden. Van on ze 250 steenfabrieken zijn er de laatste jaren zo'n zestig stilge legd en zeker 25 hiervan zouden zich uitstekend lenen voor een vuilverbrandingsinstallatie om dat ze binnen een straal van 25 km van een gemeente liggen". Van de steenfabrieken worden voor de verbranding alleen de op olie gestookte ovens ring- en zigzag-o vens) gebruikt. In plaats van stenen wordt hier het vuil doorgevoerd. Het aanbrengen van de installaties, die voor het specifieke vuilverbran dingsproces noodzakelijk zijn, vergt een investering van een kwart mil joen gulden. Capaciteit Een vuilverbrandingsinstallatie met dezelfde capaciteit (70.000 kuub per jaar, ongeveer de hoeveelheid, die een stad als Breda jaarlijks oplevert) zou met het thans gebruikte bouw procédé drie tot vier miljoen gulden kosten. Ook voor grotere gemeenten kun nen, volgens de heer Bergsma, de stilgelegde steenfabrieken uitsteken de diensten bewijzen omdat men aan de meeste steenovens in totaal wel drie installaties kan aanbouwen, wat ook een driemaal zo grote capaciteit betekent. In Denemarken wordt het nieuwe procédé thans in een gemeente ge bruikt. Ongeveer een tiental installa ties zijn al aan het buitenland ver kocht. In Nederland wordt het systeem door gemeenten en steenfabrieken nog bestudeerd. Een van de gemeen ten. die in principe belangstelling hebben getoond, is Nijmegen. Keuze De gemeente, die het nieuwe sys teem wil gaan toepassen, heeft de keuze uit twee mogelijkheden. Zij kan de steenfabriek overnemen, wat volgens de heer Bergsma -r- twee tot vijf ton kost. Maar zij kan ook de vuilverbranding uitbesteden, wat dus betekent, dat de steenfabriek de no dige voorzieningen zelf moet treffen. In Denemarken heeft men tot dit laatste besloten. Volgens de ontwerpers vernietigt de installatie het vuil zo grondig, dat slechts 5 tot 8 procent van de om vang overblijft. Ook de luchtvervui ling zou minimaal zijn. Vriendin hoorde vier jaar eisen AMSTERDAM De Amsterdamse rechtbank heeft gistermorgen een be gin gemaakt met de behandeling van de zaak die bekend staat als de roof moord in de eerste Jan Stcenstraat in De Pijp te Amsterdam. Daar werd op 21 oktober van het vorige jaar de 78-jarige melkhandelaar/kruidenier Reyer Royé met een spijkertrekker in de achterkamer van zijn winkeltje De ontwerpers bevelen bij de installatie het gebruik aan van de papieren afvalzakken in plaats van asemmers omdat deze beter branden. Voor gemeenten zou dit inhouden, dat miljoenen kunnen worden bespaard op de dure asemmers. Ook de bekende auto's van de rei nigingsdiensten. die meer dan een ton kosten, zouden kunnen worden afgeschaft. Een vrachtwagen, waarop de papieren zakken worden geplaatst, zou voldoende zijn. Wal de arbeidsintensiviteit betreft, hebben de ontwerpers bekendge maakt, dat een installatie met een capaciteit van 70.000 kubieke meter voor de bediening slechts een man vergt. doodgeslagen. De buit was een porte- monnaie met 50 gulden. De hoofdverdachte, de 33-jarige in Indonesië geboren scheepswerktuig- kundige Ronald M.O.S., die aanvan kelijk voor de politie en rechter-com- missaris had bekend, heeft zijn ver klaringen echter ingetrokken, en ver klaarde op de zitting dat deze onjuist waren en ontkende alles. Bovendien waren opgeroepen getuigen niet ge komen. Daarom hield de rechtbank de zaak aan voor het doen horen van deze getuigen door de rechter-com- missaris. In aanwezigheid van prins Claus is gistermiddag de Grote of St. Stevenskerk in Nijmegen na de restauratie heropend. Naast de Prins, met ambtsketen, burgemeester De Graaf van Nij megen; aan de andere zijde van de Prins jhr. G. Krayenhoff, president-kerkvoogd. Vuist-presentator Willem Duys ontving gisteren de gebroeders Dijkman-Dulkes, die deze week in het nieuws kwamen met hun eigengebouwde vliegtuigje, dat zonder luchtwaardigheidsbewijs onverwacht de lucht inging en op Zestienhoven landde. Het maak te voor de uitzending zijn twee de reis: naar Laren. Maar dit maal ging het over de weg. Op de foto Cor en Clement bü de „knutselkist". Kluis De officier van justitie mr. J. J. Abspoel eiste tegen de vriendin van S.. de 27-jarige prostituée Erica U., voor het medeplegen van diefstal met geweldpleging vier jaar gevangenis straf met aftrek van het voorarrest. De vrouw had bekend. Haar vriend had van de 40-jarige nachtclubportier Willem M. de tip gekregen dat de melkhandelaar-kruidenier zeker een ton in de kluis had liggen. De president van de rechtbank mr. J. A. Bletz zei naar aanleiding van de ontkenning van Ronald dat het pro ces-verbaal in deze zaak duizend bladzijden beslaat. De verdachte voegde daar nog aan toe dat de nachtportier m,et de zaak niets te maken had terwijl hij dat van Erica niet wist. AMSTERDAM De 47-jarige boekhouder C.V. uit Haarlem wordt ervan verdacht ten nadele van zijn werkgever een textielfirma in de Haarlemmerhouttuinen in Amster dam een bedrag van ruim ƒ90.000 te hebben verduisterd. De man, die een volledige bekente nis aflegde, werd in zijn woning aan gehouden. Hij zou de afgelopen veer tien maanden regelmatig verzamel- bankgirobiljetten hebben vervalst, waardoor er ten onrechte bedragen op zijn girorekening werden gestort. De fraude kwam aan het licht bij een accountantsonderzoek, dat zijn achterdochtig geworden directie liet instellen. Verdachte was in het voor jaar van 1968 bij de firma in dienst gekomen en zou reeds enkele maan den later met zijn frauduleuze prak tijken zijn begonnen. Het geld zou hij geheel aan zijn gezin hebben op gemaakt. Uitvoerig De staatsbegroting vormde geen stimulans voor de effecten beurs, welke een voorzichtige stemming aan de dag bleef leg gen. Een verzwaring van de las ten voor het bedrijfsleven werd in de Miljoenennota aangekon digd, terwijl het wel duidelijk is, dat aan een rentedaling voorlo pig niet gedacht kan, worden, gezien de behoefte aan financie ring met name in de overheids sector. Het nog te vragen bedrag voor het Rijk. dit jaar, is opgelopen tot circa ƒ650 miljoen, welk bedrag op de ka pitaalmarkt moet worden gedekt. Het is wel zeker, dat in de drie maanden, welke nog resten, zulk een bedrag niet op de open kapitaalmarkt kan worden ondergebracht, daar men ook nog rekening moet houden met de kapitaalbehoeften der gemeenten, welke voor een groot deel via de Bank voor Ned. Gemeenten gedekt worden. Daarnaast zijn er dan nog het bedrijfsleven en andere instellingen, welke om financiering aanklappen. Het ziet er naar uit, dat een deel der overheidsfinanciering inflatoir gedekt zal moeten worden. KREDIETREM Intussen is het stafdeposito voor de banken in de vorm van het depone ren van gelden renteloos bij de Ned. Bank wegens overschrijding van de afspraken inzake de kredietverlening door de banken, tot een bedrag van ƒ144 miljoen voor de periode van 15 sept tot 15 oktober geklommen en het ziet er naar uit. dat in de komen de tijd deze kredietrem nog harder wordt ingetrapt. Het is met de kapitaalmarkt na de staatsbegroting nog ongunstiger ge steld dan we gedacht hadden. De e.v. staatslening zal minstens van het acht procent rentetype moeten zijn, moge lijk beneden pari uit te geven. De laatste 8 pet. lening Bank voor Ned. Gemeenten is gedaald tot 98.6 pet., dus ruim beneden de uitgiftekoers, welke 100 procent bedroeg. Zolang de rentevoet internationaal zo hoog blijft, kan een hervatting van de opwaartse koersbeweging op ce aandelenmarkt niet verwacht wor den, al kan tussentijds cc.n technische verbetering wel eens optreden. BUITENLAND Als we rondom ons kijken, dan zien we dat België deze week het disconto met een half procent tot 7Vs pet. heeft verhoogd. In Italië. West-Duitsland en Frankrijk is de sociale toestand erg onrustig en drei gen nieuwe loonexplosies, soms door middel van stakingen. Welke invloed zal daarvan uitgaan op ons land, dat nog steeds de naweeën kent van de exorbitante prijsstijging na de invoe ring van de BTW? Het lijkt ons dus gemotiveerd om voorlopig kalm aan te doen met de effectenbeurs, want er is nog veel onzekerheid te overwinnen. Er zullen in de komende maanden, welke ons nog van het jaareinde scheiden, ver moedelijk sterk fluctuerende koersen te zien zijn en wanneer men dan liquide is, kan men trachten op een laag niveau te kopen. Van belang zal voor de komende tijd zijn. welke houding Wallstreet inneemt. Veel peil is daarop de laatste tijd niet te trekken en ook daar heerst onzekerheid over de groei van het bedrijfsleven en de in ternationale politieke ontwikkeling. INTERNATIONALS Van de internationale fondsen was Kon. Olie flauw gestemd, vooral ten gevolge van buitenlandse verkopen. De koers daalde ven ƒ171,70 tot ƒ165, dus met ruim 33 punten. In Amerika waren de oliefondsen vrij algemeen lager genoteerd. In hoever hier naast fiscale verzwaring van lasten, welke in de pen is, ook de oliebelangen in Libië van betekenis zijn, is niet te bepalen. De Kon. Olie is, via een dochteron derneming, bij de oliewinning in ge noemd land betrokken, in veel min dere mate dan b.v. de Standard Oil of New Jersey. Maar de grote olie concerns hebben een grote spreiding van hun oliebelangen, zodat een te genvaller in een land niet zo hard aankomt, als b.v. voor kleinere olie concerns als Occidental Oil en Ash land Oil, om een paar te noemen, welke hier goed bekend zijn op de beurs. LUCHTSPRONG Ons nationaal luchtvaartfonds werd donderdag in New York ge vraagd en maakte een luchtsprong van 198 tot 208. Fokker daarentegen duikelde van 432 tot 407 pet., daar het fonds de laatste tijd moeilijk in de markt ligt. Gist-Brocades heeft belangstelling gekregen en kwam van ƒ116.40 op Erica -zelf gaf een uitvoerig relaas van de morgen dat het winkeltje in de Jan Steenstraat werd bezocht. Ze zou dronken zijn geweest Ronald had haar gedwongen mee te gaan. Na de moord had Erica het wapen schoon moeten maken. De politie vond dit werktuig dan ook bij haar. Erica zit al zeven maanden in voor arrest, evenals de nachtclubportier wiens hechtenis overigens werd op geheven. Zijn zaak is aangehouden. In het psychiatrisch rapport werd opgemerkt dat de vrouw een geringe intellectuele capaciteit bezit. De artsen zagen voor haar weinig toe komstmogelijkheden. Een terbeschik kingstelling van de regering werd echter niet nodig geacht. Preventie De officier van justitie begon zijn requlsitoor met de opmerking dat men in het strafrecht en het straf proces zieb eeuwenlang gecontreerd heeft op het feit in juridische zin en pas in een betrekkelijk korte tijd ook 6wv.v6«, ^wo«„ .o.. j u«.w uu °P de Persoon van de dader. Hij ƒ121.50, waaraan de gunstige gang meende dat de functie van de straf van zaken in dit chemisch bedrijf van ®rjca ten dele in de generale bepaald niet vreemd is. preventie moet worden gezocht als een waarschuwing aan vrouwen ii> Op de lokale afdelingen over- haar beroep rich niet le seer te laten heersten echter de koersverliezen. Zo verwikkelen In de dolatere zaken van daalde Ver. Mach. Fabrieken van 94 hun beschermers tot 86 pet., Internatio van 298 tot'281 pet., Wyers van 134 tot 1271/* pet. Het bericht inzake de overneming van Spronk Rotterdam door Machi- nefabriek Reineveld tegen 100 pet. in I contanten, heeft een gunstige uitwer- I king op de koers van laatstgenoemd fonds gehad. Vorige week was de koers 90 laten, gisteren 99 pet. Men is j van mening, dat de vergroting van het assortiment van Reineveld op het gebied van wasmachines, welke Spronk vooral voor inrichtingen als ziekenhuizen vervaardigt, een goede uitwerking op de produktivileit zal j hebben. GEPASSEERD Zoals men weet, heeft Reineveld het dividend over 1968 gepasseerd. Spronk is een te kleine ^instelling om in deze tijd van internationale con currentie de strijd om het bestaan, gezien de stijgende kosten, vol te houden. Spronk is meer dan honderd jaar oud en het is een teken des tijds. dat zulk een familiebedrijf, na vele stormen in vroeger jaren te heb ben doorstaan, thans onderdak moet De Tsjechische ambassadeur Josef Pospisil, die naar zijn land is te ruggeroepen na sedert 1967 in Ne derland te zijn geaccrediteerd. Het weer in Enropa weer ma» temp neerslag gisteren Amsterdam mist 18 0 Brussel onbew. 19 9 Frankfort onbew. 19 n Genève half bew 17 n.9 Innsbruck motregen 18 Kopenhagen licht bew. 16 0 Locarno mist 17 22 Londen mist 20 0 Luxemburg onbew. 17 0 Madrid onbewolkt 19 0 Majorca onbewolkt 2fl t) MUnchen mist 12 0 Nice half bew Parijs onbewolkt Ie s Rome licht bew. 24 20 Wenen mist IS 0 Zürlch geh. bewolkt 13 0 LIJST ONTSLAGENEN KOMT SNEL UTRECHT/AMSTERDAM Het heeft bij Kromhout in Am sterdam en bij Werkspoor in Utrecht gisteren de gehele dag ge gonsd van geruchten. Het een hele ochtend door vierhonderd per soneelsleden niet werken bij Kromhout en het een half uur verga deren van zo'n zeventienhonderd werknemers in de kantine van Werkspoor-Utrecht zijn het resultaat van die geruchten. De raad van bestuur van de VMF heeft gisteravond duidelijk gesteld dat er niets verandert in de huidige situatie. De moeilijkheden onder het perso neel waren gerezen ten aanzien van de toepassing van de afvloeiings- en uen uuuiMddii, mans onaeraaK moei de v'er^OIJ" zoeken bij een grotere onderneming JÏÏTtrfc De Amrobank is met een tweede serie 8 pet. 7-jarige obligaties tegen 100 pet. aan de markt gekomen tot een bedrag van ƒ50 miljoen. De aan kondiging van deze emissie was maar enkele tientallen binnen het VMF-conccrn kunnen worden her plaatst. Bij Werkspoor-Utrecht, waar de afdeling staalconstructies dichtgaat, koersdrukkend voor de obligatie- j ligt de situatie iets gunstiger; onge- marlft ftvnritrnnc t ,1.; ifol» „int 1 - markt. Overigens twijfelt men er niet aan. of de emissie zal slagen, hoewel de toeloop minder zal zijn dan vorige keer. Gisteren werden de obligaties van de eerste aerie op 101 pct. ver- handeld. veer 180 van de 270 werknemers kunnen elders in het concern een an dere functie krijgen. Niemand weet echter wie er zal worden ontslagen. Om deze reden hebben dan ook tientallen werknemers eieren voor hun geld gekozen en zijn ergens an ders gaan werken. De directie is niet van plan zoals de vakbonden dat willen deze werknemers in aan merking te laten komen voor de ont worpen regelingen. Het directiestand punt werd in pamfletten door de vakbonden meegedeeld. Dat was 's morgens in Amsterdam. Het pamflet „waaide over" naar Werkspoor Utrecht. De onderne mingsraad moest vertellen hoe de vork in de steel zat. Medegedeeld werd dat op zeer korte termifr door de Kromhout-directie de namen zul* len worden vrijgegeven van hen dia zullen moeten afvloeien. I

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7