SS!E P C7/i/{f/ï//j/ii/te jg* Nixon vraagt VN steun om Vietnam-oorlog te stoppen Eerste hulp uniform in hele wereld rant van ORMAAT AANPAK INFLATIE GROOT PROBLEEM Zwaardere eisen aan Jumbo-vliegers Commentaar sociaa'"economtsc'1 gebied Raad voor de Kunst wil bredere armslag Bloedvlekken op lichaam Jo Kopechne Conflicten Rusland en China ter sprake PLEIDOOI OP CONGRES ORANJE KRUIS "Streven naar serieuze besprekingen Woord is nu aan Hanoi Dertien arrestaties in vlaggend Eindhoven Groene Baretten voor krijgsraad Adelaarsjong leidt de haarmode VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1969 VERKOUDEN? pijnstillende, koortswerende, snelwerkende cachets Ep* NEW YORK In zijn eer ste toespraak tot de Verenigde Naties, heeft president Nixon gisteren een dringend beroep op de 126 leden-landen gedaan actief deel te nemen om de oor log in Vietnam te laten beëin digen. Hij pleitte voor een in ternationaal streven Hanoi te bewegen tot serieuze besprekin- gen. „Als er eenmaal bij de ande re partij een oprechte bereidheid bestaat tot een akkoord te ko men, kunnen spoedig praktische regelingen worden getroffen", voerde het Amerikaanse staatshoofd aan. De president verzekerde dat h»j Inds zijn ambtsaanvaarding aan [een enkele kwestie zoveel tijd en inergie had besteed, als aan het stre ven naar vrede in Vietnam. „Wij in Ie VS willen beëindiging van de oor- og en wij zijn bereid, elke redelijke tap te doen om dat te bereiken". Dit rou echter geen afbreuk mogen doen ian het recht van de Zuidvietname- tcn om over eigen toekomst te beslis sen, zonder druk van wie dan ook. Bombardementen Nixon herinnerde eraan dat velen iestijds hadden gezegd, dat als Ame- ika de bombardementen op *Ioord-Vietnam zou staken, de vrede poedig zou volgen. Inmiddels is er :chter al bijna een jaar voorbijge- ;aan. zonder dat er vrede was, merk- e de president op. Op 2 september had bij het vre desoverleg in Parijs de Noordvietna- fnese onderhandelaar verklaard, dat iJs de VS zich akkoord zouden ver laren met het beginsel van een tota- e terugtrekking vrn hun strijdkrach- n en als zij een aanzienlijk deel ■van inderdaad zouden terugtrek- Hanoi hiermee rekening zou ouden. In dit verband noemde Nixon de lermindering van de Amerikaanse roepensterkte met in totaal 60.000 nan aanzienlijk. Daarom wordt het iu tijd dat de tegenpartij hierop rea- ;eert, meende hij. Drenkeling Vietcongwoordvocrder Docong Jinh Thao in Parijs reageerde op de ede van Nixon: „Wij hebben her- laaldelijk verklaard dal de Verenig- e Naties niets te maken hebben met Ie Vietnamese oorlog". Verder zei lij: „Wij zien Nixon als een drenke- ing die zich wanhopig aan een stro- lalm probeert vast te klampen om ijn leven te redden." De Amërikaanse leider somde vijf ebieden op, waarop alle lidstaten in de VN kunnen samenwerken: !t bestrijden van luchtpiraterij, het lijeenbrengen van een internationaal Nadat de Koningin gistermiddag \n Eindhoven het nieuwe stadhuis geopend ontstak zij 's avonds Eindhoven werd 25 jaar geleden bevrijd een bevrijdingsvuur met een fakkel, afkomstig uit het Franse Bayeux. President Nixon en echtgenote Pat werden hier verwelkomd door secretaris-generaal Oe Thant bij hun aankomst in het gebouw van de Verenigde Naties, waar Nixon een toespraak zou houden. korps van vrijwilligers, het bevorde ren van de economische ontwikkeling en de geboortebeperking, het beper ken van de vervuiling van de woon gebieden en het verkennen van de ruimte. Een andere zeer belangrijke kwestie noemde de president het ko mende overleg met de Russen over een vermindering van de bewape ningswedloop. Amerika zou daarbij se rieus en zonder vooroordelen hande len. Over China zei Nixon, dat Washington bereid is tot openhartig en ernstig overleg met Peking als de leiders van dat land hun zelf gekozen isolement willen opgeven. Begroting minister De Block: Van onze parlementsredactie DEN HAAG Minister mr. L de Block van Economische Zaken vindt in zijn begroting de gezamenlijke aanpak van de inflatie, zeker in Eu ropees verband, het belangrijkste probleem van 1970. „We jagen elkaar op, ook internationaal". De minister berekende dat het prijspeil van de import hoger is dan enig ander jaar sinds 1957. Voor 1970 ziet hij geen verandering. Grotere verantwoordelijkheid AMSTERDAM Wanneer de giganten als de Boeing-747 hun intrede in de luchtvaart doen, zullen aan vliegers zwaardere eisen moeten worden gesteld. Dit zei dr. K. Vaandrager, hoofd van de medische dienst van de KLM gisteren na afloop van het acht tiende internationale congres voor lucht- en ruimtevaart- geneeskunde. Op het ogenblik wordt bestudeerd welke eisen dit zullen moeten zijn. Op het congres is de suggestie naar voren gekomen om adspirant-vliegers behalve medisch ook psychologisch en grafologisch te testen, terwijl ook een onderzoek door een pychiate-r werd bepleit. Dit om die vliegers te vinden, die in gevaarmomenten, met reuzen, die zo'n 400 passagiers aan boord hebben, snel de juiste beslis singen kunnen nemen. Men was het er op het congres over eens, dat van de vliegers straks veel meer verantwoordelijkheid wordt gevraagd. En omdat meer dan tachtig procent van de vliegtuigonge lukken kan worden geweten aan fou ten van de bemanning, achtten con- EINDHOVEN Op het Stad huisplein in Eindhoven zijn gisteren door de politie dertien arrestaties verricht. Twaalf van hen zijn in ver zekerde bewaring gesteld. Zij weiger den na een driemaal herhaalde som matie door te lopen. Het incident herhaalde zich tegen het einde van de middag, nadat Ko ningin Juliana het nieuwe stadhuis van Eindhoven officieel in gebruik had gesteld. Tegen de twaalf zal pro- ces-verbaal worden opgemaakt we gens het deelnemen aan een ongeoor loofde samenscholing. Recherche zoekt getuigen executie AMSTERDAM De rijksrecher che in Amsterdam zoekt op verzoek van het stadsbestuur van de Duitse plaats Lemgo in Lippe Nederlandse getuigen van een executie van de burgemeester van Lemgo op 5 april 1945. Op die datum zouden een twintig tal Nederlanders hiervan setuige zijn geweest. De executie werd gehouden in het stadje Bodenwerder aan de Weser, vlak naast de ingang van een aan de Markt staande kerk. gresdeelnemers hét noodzakelijk, dat meer dan tot nu toe voor het bestu ren van de nieuwe vliegtuigen mensen worden gezocht, die niet worden gehinderd door gevaarlijke emoties. Prof. dr. D. Durrer, hoofd van de cardiologische afdeling van het Wil- helmina Gasthuis in Amsterdam, deelde in dit verband mede, dat een onderzoek heeft uitgewezen, dat ogenschijnlijk niet geuite emoties wel degelijk een belasting van het hart bewerkstelligen. Zo is gebleken, dat toeschouwers van een Europa cup-wedstrijd een polsslag van 160 lieten noteren. Tijdens het congres werd eveneens gepleit voor de aanstelling van een arts aan boord van de nieuwe vlieg tuigen en voor uitbreiding van de eerste hulp-uitrusting. Ten aanzien de veelvuldig ge constateerde vermoeidheids verschijnselen bij passagiers, die in korte tijd grote afstanden overbruggen, werd op het congres bekendgemaakt, dat deze verschijnselen zich vooral blijken voor te doen bij reizigers, die van oost naar west vliegen, dus tegen de draairichting van de aarde in. Hoe deze verschijnselen kunnen worden geneutraliseerd is de we tenschap nog niet bekend, maar er wordt op gerekend, dat ze in de toe komt kunnen worden beïnvloed. Als de prijsvoorscliriften nauwge zet nageleefd worden, overweegt mi nister De Block in een volgende fase het prijsbeleid te verzachten. De al gemene prijsbeschikking zou dan worden ingetrokken en in gezamelijk overleg met het bedrijfsleven zouden prijsgedragsregels worden opgesteld. De wettelijke meldingsplicht van prijsverhogingen zou van kracht moeten worden. Wanneer? Dat hangt af van de ontwikkeling van het prijspeil in de naaste toekomst. De economie als geheel wordt ge kenmerkt door stabiliteit. De periode van vertraging in 196667 heeft de groei niet onderbroken. Werkgelegenheid Wat de werkgelegenheid betreft, voor 1970 wordt een lichte toeneming verwacht. Blijft de mijnbouw buiten beschouwing, dan zal de toeneming van de werkgelegenheid dit jaar meer dan een procent bedragen of wel evenveel als het groeitempo van de beroepsbevolking. Optimistisch is mr. De Block over produktie en afzet in verschillende bedrijfstakken. Chemische industrie: produktiestijging van 15 tot 18 pro cent, uitvoer stijging van 2225 pro cent. De export van textiel ontwik kelt zich gunstig, de ontwikkelingen in de rubberverwerkende industrie, papier-, glas- en tabaksproduktenin- dustrie eveneens. Uitzondering is de schoenindustrie. Zwakke plek ENE verkiezingscampagne in West' Duitsland lijkt op 28 september te zullen uitlopen op een nek-aan- nek-race. Sommige opiniepeilingen geven de socialisten zelfs een lichte voorsprong op de CDU-CSU. Deze resultaten zijn in tegenspraak met de uitslagen van verkiezingen die in de jaren van de grote coalitie in de deelstaten werden gehouden. Daar was de SPD de eeuwige ver liezer. Het is reeds daarom, dat de resul taten van de Bondsdagverkiezingen met spanning tegemoet worden ge zien. Want voor eventuele socialis tische winst moet een verklaring te vinden zijn. Vrijwel overal is het socialisme al geruime tijd op zijn retour. Het heeft geen aantrekkingskracht meer, pok als het zich heeft aangepast aan nieuwgegroeide verhoudingen. De SPD moet het ergens anders van hebben. Als de politieke koffiedikkijkers ge lijk krijgen, zal dus West-Duitsland een uitzondering zijn die de regel be vestigt. Een uitzondering overigens die op zichzelf zal staan. Voor het eerst neemt nl. de neonazis- tische NPD aan de verkiezingen deel. Zij zal het vooral moeten hebben van de kiezers die totnogtoe een plaats vonden in de rechtervleugel van de CDU/CSU. Het verlies van deze stemmen kan de partij van kanselier Kiesinger en mi nister van financiën Strauss zetels kosten. Ook als de NPD er niet in slaagt tot de Bondsdag door te drin gen. Om voor zetels in aanmerking te ko men moeten de Westduitse partijen tenminste vijf percent van de uitge brachte stemmen hebben verworven. Blijven zij daar onder, dan zijn ze uitgeschakeld. De schade die de CDU/CSU zou zijn toegebracht kan dan niet meer wor den goedgemaakt. Want in eerste in stantie worden al rechtstreeks zetels toegekend op basis van het meerder- heidsstelsel. Pas daarnaa treedt een systeem van evenredige vertegenwoordiging werking, dat het directe zetelverlies wellicht niet meer kan goedmaken. In deze zwakste plek van de DEN HAAG Binnen de Raad voor de kunst openbaart zich op dit moment de tendens om te komen tot een „Voorlopige Sociaal-Culturele Raad" en een daarbij behorend insti tuut. Daarnaast manifesteert zich het verlangen om de afzondering van het gebied van kunst en cultuur op te heffen en ook de Sociaal-Econo- OFFICIER ONTDEKT: NEW BRADFORT De offi cier van justitie Edmund Dinis heeft gisteren toestemming ge kregen voor een nieuw verhoor in verband met zijn verzoek voor een lijkschouwing op Mary Jo Kopechne. De openbare aanklager heeft als eerste melding gemaakt van bloed vlekken in de mond en de neus en op de blouse van de op 19 juli in de wagen van senator Edward Kennedy dood gevonden ex-secretaresse van zijn broer Robert. Kennedy was met zijn auto van een brug afgeraakt. De mededelingen van Edmund Di nis waren vervat in een brief van vier pagina's. Een rechter heeft meer bewijsmateriaal geëist alvorens toestemming te verlenen voor een verhoor om vast te stellen of een lijkschouwing noodzakelijk is. „Als bij de lijkschouwing zou blij ken dat de doodsoorzaak een andere dan verdrinking is. dan zou het on derzoek kunnen worden voortgezet in de richting, die in overeenstemming is met de inlichtingen die beschik baar komen," is de mening van de CDU/CSU zit de kans voor de SPD. officier. ONDANKS HAATCAMPAGNE MOSKOU Eind september of begin oktober zullen de Sow- jetunie en China onderhande lingen beginnen over hun grens- Duizenden stakende metaal arbeiders trokken gisteren in een protestoptocht door Rome. Hier de stoet voor het Colosseum met borden waarop teksten zoals Wij willen een beter salaris en Wij hebben een nieuw contract met Fiat nodig. conflicten. Dit is het resultaat van het gesprek tussen de Rus sische premier Kosigin en zijn Chinese ambtgenoot Tsjoe En- lai op het vliegveld van Peking. Het overleg zal worden gevoerd op het niveau van onderministers. Be kend werd gisteren dat de Russische afvaardiging onder leiding zal staan van Zyrianof. Opvallend is dat sinds de ontmoetingen zich geen grensinci denten hebben voorgedaan. China echter blijft zijn propagan- da-acties tegen de Sowjet-Unie in al le hevigheid voortzetten. Journalisten melden dat radiostations de gehele dag anti-Russische en Amerikaanse liederen en dansen uitzenden. Zegslieden zeggen dat kopstukken in het Kremlin zich geen zorgen ma ken over het voortduren van de pro- paganda-acties. Het einde van de grensincidenten wordt van meer waarde geacht. AMSTERDAM De schrijver Hans Andreus (uitgeverij Holland in Haarlem) heeft met zijn kinderboek „Meester Pompelmoes en de Mompel poes" de prijs voor het „kinderboek van het jaar" gekregen. De prijs „jeugdboek van het jaar" van de Commissie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek ging naar Henk van Kerkwijk, die voor uitgeverij Ploegsma in Am sterdam „Komplot op volle zee schreef. De prijzen zullen tijdens de opening van de Kinderboekenweek worden uitgereikt. mische Raad tc betrekken in de noodzakelijke hervormingen. Dit deelde prof. dr. Ph. J. Iden- burg, voorzitter van de Raad voor de Kunst, mee. Vier openhare hoorzittingen zullen in de komende weken gelegenheid bieden er verder over te praten. Wat daar te berde zal worden gebracht hoopt het bestuur van de Raad voor de Kunst te gebruiken voor een ad vies aan minister Klompé over de re organisatie van de raad. De hoorzittingen hebben plaats: op 27 september 's morgens in de foyer van de schouwburg in Nijmegen, op 4 oktober 's middags in het Concert gebouw in Amsterdam, op 11 oktober 's morgens in de schouwburg Odeon in Zwolle en op 25 oktober 's mid dags in De Doelen in Rotterdam. Op de voor iedereen toegankelijke bijeenkomsten zullen inleidingen worden gehouden door de directeur van toneelgroep Centrum Egbert van Paridon, de schrijver J. Bernlef, beeldhouwer André Volten en film criticus Jan Blokker. De Raad wil de gehele regering adviseren, in elk geval de ministers, die te maken hebben met de artistie- ke-culturele vormgeving van de sa menleving en met het oog op de thans zo schamele vertegenwoordi ging van de Nederlandse kunst in het buitenland ook de minister van bui tenlandse zaken". De kunstenaars moeten zo in de Raad vertegenwoordigd zijn, dat zij zich direct erbij betrokken voe len. Minister Klompé Minister Klompé is naar de mening van prof. Idenburg wel van goeden wille, maar weet dit niet altijd te effectueren. Alles is terug te brengen op de falende contactfunctie van de Raad. Nog te veel worden wetenschap en kunst beschouwd als de zondagsge- bieden van onze beschaving. Zij ko men aan de orde. als in het materiële vlak alles is gedaan. Het geld dat eraan besteed wordt, is geld dat overschiet. Zo wordt ons land één grote en onbewoonbare Europoort. Zonder een accentverlegging in de richting van kunst en cultuur wordt ons land on leefbaar. Een Sociaal-economisch-cultureel planbureau zou het aangewezen or gaan zijn voor studie op toekomstige behoeften en mogelijkheden, aldus prof. Idenburg. L'aiglon, het Adelaarsjong, zoon van Napoleon inspireerde het Syndicaat Haute Coiffure tot dit kapsel voor het winterseizoen 1969—1970. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Vooral nu het toerisme zo'n grote vlucht neemt is het van belang dat de „eerste helpers" over de gehele wereld op uniforme wijze levenredden de hulp verlenen, zei gisteren de plaatsvervangend directeur-ge neraal voor de Volksgezondheid, de heer W. B. Gerritsen, op een j congres in Den Haag. De heer Gerritsen opende de achtste bijeenkomst van de Internati onale vereniging voor reddingwezen en eerste hulp bij ongelukken in het Haagse Congresgebouw. Het congres is georganiseerd door de Koninklijke t nationale bond voor reddingwezen en eerst hulp bij ongelukken, Het Oran je Kruis, ter gelegenheid van zijn zestigjarige bestaan. Een doelmatige eerste-hulpverle- ning is van groot belang, aldus de heer Gerritsen, aangezien het aantal ongelukken met dodelijke afloop nog steeds stijgt. In het afgelopen jaar kwamen 2.600 mensen bij ver keersongelukken om het leven, 2.000 door ongevallen in en bij huis en 260 door verdrinking. Hij pleitte voor een zo goed moge lijk opgezette cursus. Velen moeten leren, wat men op de plaats van een ongeluk moet doen. maar oök wat men er absoluut niet moet doen. De heer Gerritsen hoopte dat er mensen gevonden worden die deze internatio nale problematiek beheersen. De voorzitter van het congres, dr. W. van der Slikke, deelde mee, dat de regering financiële steun had ver- leend om een modern leerboek te la ten drukken. Hij bood de heer Ger- retsen daarvan het eerste exemplaar aan. Het congres, dat twee dagen duurt, houdt zich voornamelijk bezig met de organisatie van de EHBO-opleiding, waarbij men internationaal tot een 1 zekere uniformering wil komen en met de behandeling van bloedsom- j loopstoornissen, die veelal bij onge- J lukken optreden. Tijdens het congres is in het Con- gresgebouw een expositie ingericht van modern materiaal, wat bij het I reddingwezen en het verlenen van i eerste hulp kan worden gebruikt. SAIGON Zes officieren van de Amerikaanse speciale troepen in Vietnam de zogenaamde Groene Baretten zullen voor een krijgsraad moeten terechtstaan op beschuldiging van moord en het sa menspannen moord te begaan op een Vietnamese burger. Tot de officieren behoort de voormalige commandant van de Groene Baretten, kolonel Ro- j bert B. Rheault Het Amerikaanse opperbevel in j Saigon zei dat de zaak niet zal wor- den behandeld als een misdrijf waar op de doodstraf staat. (Van onze moderedactrice) AMSTERDAM Op hetzelfde ogenblik, dal in Parijs de haarmode voor 1970 door het Syndical Haute Coiffure onthuld werd, stapten onder daverende muziek ook in de Fietso- theek van het Hiltonhotcl beeldig ge kapte meiskes binnen met dit aller nieuwste kapsel. Het was een verrassing, al kon men een ogenblik later zeggen, dit wel verwacht te hebben. De nieuwe mode is namelijk de logische voort zetting van de voorbije. Toen waren immers Napoleon en zijn maarschal ken het voorbeeld geweest, nu ging men uit van de portretten van l'Aig- lon, de zoon van Napoleon, de wat mysterieuse, ongetwijfeld ongelukki ge, jongeman die. 22 jaar oud, in 1832 stierf. Een jongenskop, maar dan verfijnd en vooral speels met likjes en bollin gen. Geen lange bakkebaardenli jn meer, maar wat luchtige krulletjes om het oorlelletje. Het voorhoofd met een losse lok bedekt. In de nek wel kort haar .maar een toch aflopende lijn. De haarlengte op de kruin is onge veer acht centimeter. Van daar wordt de voorhoofdslok naar voren ge werkt, de ene zijpartij wat opgebold en de andere verend omlaag gelegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7