Nü hoge inruilprijzen bij Kamsteeg! Ds. Kret en zijn miniflat-plan Zwanen eenden dood U&inl Plek creëren waar jonge mensen vrij kunnen leven Morgen inschrijving haring en wittebrood Bronzen legpenning voor C. van Duvn Noordwijker weer op het dievenpad Vrouw mishandeld met honderiempje Geen grof vuil Oplossing voor woningnood van alleenstaanden? -Jc _John Kennis ,t, Gortzak in 't koper staan „De Vliet" bedreigd Eigen flat Uitgekookt Betaalbaar Leefbaar Leiden of Dood Leiden Diakonie Ster JIEUWE LEIDSE COURANT 3 VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1969 IDEAAL WONEN IN HET HUIS VAN DE TOEKOMST GARAGE SAUNA ZWEMBAD in 1 dag met plastic stenen gebouwd en door 12 fabrikanten fantastisch ingericht. 150 attractieve stands met vele NOVITEITEN. Prachtige miniatuur gebouwen uit HULST. Reserveer een middag of een avond! HOUTRUSTHALLEN DEN HAAG Bij Kamsteeg, Geversstraat 30, Oegstgeest. Uw aandacht waard: onze buitengewoon hoge inruilprijzen. Wij hebben dringend goede gebruikte auto's nodig. Liever vanavond dan morgen! Hoewel, ook morgen bent u tussen 10 en 17 u. van harte welkom. LEIDEN Kapper C. van Duyn uit de Janvossensteeg, over wie wij dezer dagen uitvoerig schreven, is begiftigd met de bronzen legpen ning van verdienste van de Kamer van Koophandel. De heer Van Duyn vierde met een receptie in De Klei ne Burcht zijn gouden jubileum in het kappersvak. De penning werd hem door ondervoorzitter C. J. Meerpoel uitgereikt. Van de klanten en een aantal be woners van de Janvossensteeg kreeg de jubilerende kapper een zelfbouw - boot, van zijn kinderen een werk bank. Burgemeester Van der Wil ligen en wethouder Menken verte genwoordigden het gemeentebestuur op de alleszins geslaagde receptie, die de heer en mevrouw Van Duyn verblijdde met talrijke bloemstuk ken en geschenken en vooral met een grote dosis hartelijkheid. DEN HAAG Een 37-jarige landarbeider uit Noordwijk stond voor de Haagse rechtbank, omdat hij f 800 had gestolen. Hij was nog maar net op vrije voeten gekomen en had een baantje in een Noord- wijks hotel gekregen. Hij kreeg te horen, waar de be woonster van een huis haar geld be waarde. en van die wetenschap maakte hij misbruik door het geld kistje weg te nemen. Er waren al eerder moeilijkheden met verdachte geweest en ook de reclassering zag weinig heil in hulp. Elf jaar van zijn leven had hij al in gevangenis of inrichting doorgebracht. Overeenkomstig de eis veroordeel de de rechter hem tot drie maanden gevangenisstraf met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. LEIDEN De drie zwarte zwa nen, een geschenk van een Leids bedrijf, de twee witte zwanen en ongeveer twintig eenden hebben in het water van de Rijnsburger- singel in de omgeving van molen De Valk de dood gevonden. De oorzaak is vergiftiging. In afwachting van de uitslag van het onderzoek wordt vermoed, dat de dieren ondeugdelijk voedsel heb ben gegeten. Watervergiftiging wordt niet waarschijnlijk geacht, omdat andere in deze omgeving aanwezige eenden zijn blijven le- DEN HAAG Een 42-jarige los- werkman uit Leiden, die gescheiden was van zijn vrouw, drong enkele keren met behulp van de sleutel, die hij nog had, de woning van zijn ex- vrouw binnen. Er ontstonden dan moeilijkheden, waaraan de politie te pas moest komen. De man had bij die gelegenheden zijn vrouw ook mishandeld. Eerst sloeg hij haar met de hand en ver volgens met een hondenriempje. De vrouw zette het op een gillen en even later volgde de arrestatie. Voor de Haagse politierechter wil de verdachte geen verklaring afleg gen. De officier van justitie vond het gedrag van de loswerkman echter hoogst ongepast en eiste 200 gulden boete en twee weken gevangenis straf voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar wegens het we derrechtelijk binnendringen van de woning. Het vonnis luidde conform de eis LEIDEN Morgen is weer de in- schy ving voor de uitreiking van ha ring en wittebrood op 3 oktober, de feestdag van Leidens Ontzet. De in schrijving is van 's middags 4 tot 's avonds 8 uur in de Jacobazaal van Den Burcht, ingang via de grote poort van Den Burcht in de Nieuwstraat. Men krijgt zijn inschry- vingskaart ditmaal tegelijk mee naar huis. Wachten hoeft men meestal niet, want het bestuur zorgt met de de hulp van een groot aantal com missieleden voor een vlotte afwer king. Vorig jaar werd de feestgave aan 7000 personen verstrekt, uit alle la gen der bevolking. De broden en haringen zijn van uitstekende kwaliteit. De haringen zijn tegenwoordig van tevoren ont- zout. Men kan ze na het schoon maken meteen smakelijk eten. LEIDEN Tot 6 oktober wordt in Leiden geen grof vuil opgehaald, althans niet volgens het normale buurtschema. gezellige panden. De groep al leenstaanden kan zelf het interieur bepalen van het gebouw waarin zij gaan wonen!! Ds. Kret met vuur over zijn plan. Een duidelijk plan dat om uitvoering roept. Aan de ontwerper ervan zal het niet liggen. Hij zal zich ervoor inzetten tot het gelukt is. LEIDEN „De mensen onder de dertig, ongetrouwde, het zijn eigenlijk de geslagenen van de samenleving. Ze betalen extra veel loonbelasting. .Wat wonen betreft, moeten ze altijd plaats maken voor gezinnen. Voor soms jongere mensen die wél getrouwd zijn. Ze worden constant met hun neus op hun alleen-zijn gedrukt. Jonge mensen willen toch ook graag zelfstandig op hun benen staan. Niet meer betutteld worden door hun ouders. Ze krijgen er geen kans voor. Ze kunnen niet leven zoals ze willen. Ze zijn genoodzaakt voor veel geld op een ellendig kamertje te gaan zitten, waar ze altijd en eeuwig rekening moeten houden met hun hospita. Ze kunnen geen eigen thuis te creëren. Beneden de dertig hebben ze geen recht op een woning. Begrijp me goed, dit is geen stille kritiek op huisvesting. Die kan ook niet meer doen dan in zijn vermogen ligt. Er is nu eenmaal een verschrikkelijk tekort aan woonruimte. Maar alleenstaanden zijn toch ook een deel van de samenleving. Waarom mogen zij niet mee delen in dat tekort?" TELEFOONCEL IN ZOETERWOUDE (RD) ZOETERWOUDE Op de hoek van de Rijnegommerstraat en de Ti tus Brandsmalaan is gisteren een te lefooncel in bedrijf gesteld. Het is de eerste cel in Zoeterwoude-Rijn- dijk. De bellers moeten wei dubbel tjes meenemen als ze gaan telefone ren, want men heeft er een dubbel tjesautomaat in de cel gehangen. JDEN De Leidse Vrouwelijke st enten Roeivereniging „De Vliet" geldnood gekomen door de haar drongen verhuizing. De oude »ing aan de Trek vliet moet en rlaten wegens de dem- van dit tussen Rijn en Schie- en Witte Singel gelegen water, de aankoop van het nieuwe ter- aan de Dwarswatering te Lei- >rp. is niet voldoende geld be- baar zo schreef Het Vader- gi steravond. oude gebouwen kunnen wor rit verkocht voor naar schatting d ,000. Voor de Leiderdorpse ves- 1 moet echter f 300.000 worden tracht. Men acht de gemeente 1 verplicht in de overbrug- van het verschil bij te dragen, naast hoopt men ook op steun het College van Curatoren onlangs een „bedelbrief" gestuurd. Vliet" vi-eest, dat de vereni- moet worden opgeheven, wan- :ij geen subsidie krijgt. 10 TROUWKOSTUUMS (ook in grijs en lichtgrijs) |uet-, smoking-, rokkostuums Voor dames: bontverhuur OUTSTANDING QUALITY I ELjg0TTERDAM leMIddellandstr. 78 23 18 1 5 I IGN HAAG Zoutmanstraat 24 33 57 26 I ILEM Ged.0udeGracM51 3113 81 fTRECHT Voorstraat 58 1 00 53 EINDHOVEN Leenderweg 108 1 48 77 pl IIJMEGFN Stikko Hezelstr. 19 2 08 38 1 ARNHEM Looierstraat 14 43 68 82 I GRONINGEN OudeEbblngestr.49 3 31 12 k-AfflWERPEN BRUSSEL LUIK GENT Ö(T vóór GRATIS- böëkiê-! TROUW-INFORMATtES enz. 9-a. het gehele varloop van uw trouwdag Deze bon op briefkaart o» in envelop. Wet uw naam en adres) opsturen aan firma John Kennis, Singel 462, A'dam. Of belt u ons even. J j IDEN De heer J. Gortzak zzle zijn 12%-jarig jubileum bij angezaal en Zn. N.V. Hij begon tig als chauffeur en werkite zich >t chef-monteur. lol directie bood hem ter ge- 1 theid van dit jubileum een en een receptie aan. Directeur he i A Langezaal overhandigde P* een envelop met inhoud en ins ^et Personeel sprak de heer osman hartelijke dankwoorden 6e collegialiteit. H. E. de Koning Jan van Houtkade 42a LEIDEN Aan het woord is ds. A.J. Kret, raadslid en leraar aan het Christe lijk Lyceum. In zijn werk heeft hij altijd veel te maken gehad met al leenstaande jonge mensen. Hij kreeg een beeld van hun moeilijkheden en zocht naar een oplossing. In de loop der jaren is er een plan gegroeid dat langzamerhand concrete vormen is gaan aannemen. Een plan om een plaatsje in de maatschappij voor de jonge alleenstaande te veroveren. „Er zijn in Leiden ontstellend veel kamerbewoners. Ik heb het nu niet over de studenten. De Stichting Studenten Huisvesting heeft daar alle aandacht op ge richt. Maar hoeveel alleenstaande verpleegsters, analisten, ambtena ren, onderwijzers, jonge doctoren en noem maar op wonen er niet in Leiden die geen hulp kunnen ver wachten van zo'n instantie. TJET PLAN. Dat is al ruim an- derhalf jaar oud nu. Ik zal pro beren in het kort te zeggen wat ik eigenlijk wil. Er moet een groot gebouw komen. Dat kan een nieuw gebouw Zijn, het kan evengoed een oud huis in de binnenstad zijn dat wordt aange kocht. In dat gebouw moeten dan tien a vijftien appartementen voor al leenstaanden komen. Die hoeven niet groot te zijn. Als ze maar volle dig geoutilleerd zijn. Er moet een keukentje of kitchinette zijn. Een aantrekkelijke zitkamer, een badka mertje, een slaapkamer, desnoods een slaapalkoof en natuurlijk een ei- KATWIJK Volgende week zaterdag opent jhr. nvr. A. Feith, voorzitter van de Nederlandse Sport Federatiede nieuwe sport hal aam de Stadhoudersdreef in Katwijk. Het gebouw omvat naast de sportzaal (opp. 4b x 35 meter) e&i restaurant en een toneelzaal (400 zitplaatsen). Na de officiële opening votgt een week lang een uitgebreid sportprogramma dat zich in de avonduren zal afspelen. De sporthal vs een ontwerp van de heer T. Meijvogel, adjunkt-az- rectewr openbare werken van de gemeente Katwijk. De bouw was in handen van het aannemingsbe drijf H. Péllikaan Tilburg. De totale kosten: 1,5 miljoen gulden. Rechts op de foto bedrijfs leider D. Timmermans. gen ingang. Iedere alleenstaande moet zijn eigen miniflat hebben. T)E BEWONER moet zijn eigen eten kunnen verzorgen. Heeft hij geen zin of geen tijd om te ko ken, dan kan hij terecht in een in het gebouw aanwezig restaurant. Een soort mensa, waar het eten goedkoop is. Alles moet heel zakelijk gebeu ren. In dat restaurant zou je ei genlijk een uitgekookt echtpaar moeten neerzetten, dat zich aan past aan de behoeften. Natuurlijk moeten er vaste eettijden zijn. Maar dat echtpaar moet niet boos zijn als er eens twee keer moet worden gekookt, of als ze een an dere keer weer eten over hebben. De bewoners zouden eigenlijk een knipkaart moeten kopen. Daarvan kunnen ze dan desnoods elke dag in het restaurant gaan eten. Natuurlijk mo^t er in het gebouw een wasserette zijn, waar de bewo ners hun was kunnen doen. Een droogzolder is ook iets noodzake lijks. En het spreekt vanzelf dat er een sociëteit komt. Je moet ervan uit gaan dat de bewoners hier een te huis willen creëren. Toch staan ze niet alleen, want ze kunnen naar de sociëteit, naar de overige bewoners. Willen ze een hond of vogeltjes? Dat kan, het is hun flat. Het is hun home, het wordt geen gesticht. Wat ik beslist niet wil is een dergelijk gebouw voor alleen maar vrouwen of alleen maar mannen. Die mensen zijn volwassen. Als ze iets willen uithalen moeten ze dat zelf weten. Het is hun leven en ze kunnen zich zelf hoogstens blameren. Maar dat gaat alleen hen aan. JVaTUURLIJK moet een derge lijk plan betaalbaar zijn. Je hoeft niet op subsidie te rekenen, maar dat wil ik ook niet. Ik heb zo hier en daar al eens gepraat. Ieder een voelt direct aan waarom het gaat, en is het eens met m'n oplos sing. Een bestaande stichting zou op za kelijke basis het gebouw neer kun nen zetten en de flats verhuren of in huurkoop verkopen. Dat alleenstaanden gaus tot koop zullen overgaan geloof ik niet. Ze hebben dan het gevoel dat ze nog een stap dichter naar hun definitieve ongehuwd-zijn hebben gezet. Ik voel het meest voor een oproep aan alleenstaanden vóórdat men aan de bouw begint. Zij heb- INGEZONDEN Voor mijn gevoel en voor mis schien velen met mij is Leiden be zig een dode stad te worden- Voor de jeugd is er praktisch niets te doen. Clubhuizen zijn er bijna niet om daarin de jeugd verantwoord ont spanning te geven. De buitengemeen ten zijn aantrekkelijker. En de ouderen? Ons 3-oktoberfeest komt in zicht. De echte Leidenaars en oud-Leidenaars komen naar de stad om op ouderwetse manier Feest te vieren. Ze hebben er tijden voor gespaard om 't weer op het „land" stuk te maken of in de stad paling en druiven te kopen en gezellig door de straten te slenteren en te genie ten van de optocht, die de hoofd schotel moet zijn. Nu heeft het gemeentebestuur be sloten het verkeer „rustig" door de stad te laten rijden. Net als bij het' bloemencorso. Dat was een ergenis om te zien. Telkens moest het corso wachten om het verkeer te laten pas seren, zodat er hiaten ontstonden. Moet dit met de 3-Oktoberoptocht ook zo gaan? Dat is dan wel een te leurstelling voor de organiserende vereniging, die een jaar lang voor bereidingen moest treffen en veel werk moest verzetten om het publiek een kleurrijk geheel voor te schote len. En dan zwijgen we nog maar over het „gezellig" lopen door de feeste lijke straten. En de tentjes op de Beestenmarkt in het hart van de stad. En het feestterrein met zijn kermisattracties. Waarom buiten de stad, waarvoor vele mensen in over volle bussen heen en weer moeten worden gebracht. Nee, gemeentebe stuur. Dit kan toch niet. Ik hoop, dat u zich eens bezint, zodat Leiden niet dood, maar levend wordt. 's Avonds op kousevoeten de krakende trap op. Bij elke steunende voetstap voel je weer dat dit jouw huis met is, dat je thuis niet ligt in die kille kamer boven. DS. KRET delen in tekort. fliiiiiminiinniiniiiiniiiiiiiiiiiiiniii!iiiiiiiiiiiiniiiiiiiiii;:i> ben dan een maximale inspraak. Ik weet nog niet hoe de exacte uitwerking wordt. Vorig jaar hadden we iets op het oog. Het huis van de dokters De Bruyne aan de Hoge Rijndijk. Herman van der Berg heeft toen helemaal belangeloos, om dat hij duidelijk de oplossing van het probleem in dit plan ziet liggen, interieur-tekeningen gemaakt. Maar we durfden het toen toch nog niet aan. TK GELOOF zeer beslist dat hier A ook een diakonale taak ligt. Het uitvoeren van dit plan hoeft niet van een stichting uit te gaan. Het kan de diakonie zijn, het kan evengoed een coöperatie zijn. Als het maar een zakelijke exploitatie is, zodat de be woners van het gebouw niet het ge voel hebben dat zij afhankelijk zijn van iets of iemand. Het gaat mij erom dat de al leenstaanden ook gelukkig kunnen worden. Daarbij moeten hun woon behoeften niet in de weg staan. Alle simpele dingen als iedere dag bedor ven voedsel, vlak na het werk nog vlug boodschappen doen, zachtjes met de radio, geen vrienden na tien uur, al die dingen die de al leenstaanden er telkens aan herinne ren dat zij alleen zijn, zijn steeds een beletsel om zich ergens thuis te voelen. Je kunt a la minute afleiding nodig hebben. Je gaat naar de ten nisbaan en bent te Iaat om nog eten te halen. In zo'n flatgebouw kan misschien een centrale brood- besteldienst worden gevormd. Dat is weer iets voor het echtpaar. A LS IDEALE vorm van een flat voor alleenstaanden zie ik de sterflat. Dat heb ik eens ergens ge zien en leek mij het beste. Déze vorm van wonen voor al leenstaanden heb ik nog nergens in Nederland gezien. Er zijn weliswaar gebouwen met éénpersoonsflats, ik denk hierbij aan de Rijnlandflat, maar dat is toch niet wat ik bedoel met mijn plan. Ik heb het besproken met leden van de gemeenteraad, met de wet houder van huisvesting. Zij zien het probleem direct liggen. Ik zou ook graag de mening van de alleenstaanden zelf willen heb ben. Mensen die actief willen mee denken en -werken en mensen die eventueel gegadigde zijn voor de mi ni-flats kunnen altijd bij mij te recht, Van der Brandelerkade 23, Leiden, teL 01710-31529. Ten slotte zijn dit de mensen over wie het gaat. Ik zou hen graag hele maal in de plannen willen betrek ken. Als er eenmaal een gebouw voor in aanmerking komt moeten de mensen zelf kunnen uitmaken met wie ze daar willen wonen. Ik ben al zo'n beetje op zoek naar

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 3