Utrecht enige integratie met faculteit die r.k. aan kan I Niet langer toeschouwer zijn Nijmegen krijgt Stevenskerk weer terug Een thuisfront voor zendelingen gevraagd vrouwen Herv.-geref. zetten zich in voor leprapatiënten Strijd om tempel in Japan Een ivoord voor vandaag Confessionelen akkoord Voetius verontrust Uw probleem is het onze... Ds. Ketelaar vast weer VU- a dver tentie, geen sprake van discriminatie Restauratie werd herbou Vredesweek over recht van armen BEROEPÏTVGSWERK De ,V redes krant' verkoopt goed ..Ik heb mij er ten zeerste over verblijd in de Here, dat gij nu eindelijk uw belangstelling in mij hebt kunnen verlevendigen, omdat gij wel belangstelling hadt, maar niet de gelegenheid." Dit schrijft Paulus aan de gemeente van Philippi. Verblijdt hij zich over wat hij heeft ontvangen? Natuurlijk wel, maar dat is toch niet het voornaamste. Hij is veel blijer met het feit dat de gemeente hem niet vergeten is. Verliezen we dat in deze tijd niet wat uit het oog? In onze welvaartstijd moeten de cadeaus met de dag groter en duurder worden. We doen alsof het gaat om wat we geven en niet om het feit van het geven zelf. En toch is dat laatste veel waarde voller. Het doet zo goed te weten, dat je niet vergeten bent. Dat is veel belangrijker dan een cadeau. Het gaat om de gever. Daarom zegt de bijbel: Het is zaliger om te geven dan om te ontvangen. Door ons geven bewijzen we onze interesse voor de ander. En dat hebben de mensen nodig. Er zijn mensen die aan me denken! Die wetenschap geeft nieuwe moed en nieuwe kracht. Ineens is het of via het cadeau, hoe klein ook, iets van de geloofskracht van die ander die aan mij gedacht heeft in mij stroomt. Zo helpen we elkaar. Zo geven we, door cadeaus te geven, onszelf. Het gaat dan niet meer om het cadeau, maar om de gever. We lezen vandaag: Handelingen 2115-26. IIIEU VRIJDAG 19 SEPTEMBER (Van onze kerkredactie) UTRECHT Wij begrqpen zeer wel, dat een deel van het kerkvolk een integratie van de katholieke theologische hogeschool Utrecht (KTHU) in de theologische faculteit van de Utrechtse universiteit niet toejuicht. Wjj achten de winst echter vcelgroter dan dat wjj ons wederzijds zouden moeten blijven verbergen ach ter muurtjes, om elkaar vandaar te bombarderen. Wat wjj nu gaan doen is veel christelijker. Dat vertelde prof. dr. S. van der Linde (die zelf tot de Gereformeerde Bond behoort) gisteren tijdens een persgesprek. Vooral uit de Gerefor meerde Bond is kritiek geuit op de voorgenomen integratie, omdat de aanstaande predikanten uit deze kring als regel juist in Utrecht ple gen te studeren. Ir. L. van der Waal, aanwezig voor de redactie van het gereformeer de-bondsorgaan De Waarheidsvriend, ontwikkelde gisteren verschillende bezwaren. Hij vond de keus van Utrecht voor dit experiment niet be paald voor de hand liggend. Hij sprak van verontrusting onder de studenten, speciaal in de vereniging „Voetius" en hij vreesde van de sa menwerking een verwatering in de Briocn die niet zijn voorzien tan naam en adre5 kunnen niel in behandelin( «orden genomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen die niel onder ling met elkaar in verband slaan moeien in afzon derlijke brieven «orden gesteld. PEr brief dienl een gulden aan postzegels te «orden ingesloten. Vraag: Dooi een aanrijding (met mijn schuld) is mij een schade berokkend, die door de verzeke ring op 1200 is vastgesteld. Voor dit bedrag heef! de garage de wagen gemaakt. Nu heb ik dus de rekening gekregen van 1200 plus 12 pel. BTW. is 1344. Moet ik zelf die 144 betalen? Antwoord: Evenals de oude omzetbelasting be hoort de BTW in de prijzen te zijn begrepen. Ar tikel 38 van de wet O.B. 1968 (dit is de nieuwe omzetbelasting, BTW genaamd) is uitdrukkelijk voorgeschreven, dat het de ondernemer verboden is aan particulieren goederen of diensten aan te bieden tegen prijzen exclusief BTW. Uw schade bedraagt niet 1200 maar 1344. U kunt dus beginnen te stellen tegenover de garage dat u niet meer betaalt dan 1200 omdat u (evenals de verzekcringmaatschappij) ervan mocht uitgaan dat dc BTW daarin was begrepen. Zij heeft een verboden prijsopgaaf gedaan en draagt daarvan zelf het risico. Wil ze toch dat u meer betaalt, dan kan u stel len daartoe bereid te zijn mits de verzekering maatschappij bereid is u het meerdere te vergoe den. Dit om het maar scherp te stellen; gemaks halve kan u zeggen, dat de garage dat maar zelf met de verzekering moet regelen. Vraag: Een kerkbestuur wil een ander orgel aanschaffen. Nieuw is te duur. Kan u opgave doen van de voornaamste kerkorgelbouwers, die wel tweede-hands-orgels te koop weten? Antwoord: bij aankoop van een gebruikt kerkorgel is het raadzaam u van de hulp te verze keren van een deskundig adviseur. Daarom ver wijzen wij u voor inlichtingen naar de heer J. A. Meyster, die voor de opheffing van de NEdr- landse klokken- en orgelraad, daarvan secretaris was. Zijn adres is Hoekenburglaan 21, Voorburg. Hulp van lezer. U gaf in uw antwoord van 29 augustus het adres van "Het Licht des Levens" op. In december 1968 is dit echter gewijzigd. Het is nu: Van Reedestraat 38, Alphen a.d. Rijn Vraag: Wij hebben buren die nogal veel ru moer maken. Hoe kunnen we het geluid dempen? Antwoord: Dat is moeilijk en kostbaar. Betim mering van de muren, met een behoorlijke ruimte tussen betimmering en muur. opgevuld inet po reus materiaal als mineraalwol, voldoet meestal wel. Het plafond kan u betengelen (met latten van 7 bij 2 cm) en daarna bedekken met houtwol- cemcntplatcn van ten minste 2'A cm dikte, die u moet aanbrengen met speciaal verzinkte nagels met grote kop. Als u daarna hel plafond nog door de stukadoor laat afpleisteren. krijgt u de best mogelijke isolatie. Pompidou naar V S NEW YORK President Georges Pompidou zal in de tweede helft van februari 1970 een officieel bezoek aan de Verenigde Staten brengen. Het Witte Huis heeft dit plan van de Franse president gisteren bekend ge maakt. Hulp voor Triens Beimers in Tanzania (Van een onzer verslaggeefsters) BODEGRAVEN De Stich ting Afrika Zending, een onder afdeling van de Africa Inland Mission, vraagt zich af of er in Nederland een christelijke ge meente is, die het thuisfront wil vormen voor twee verpleegsters, die nog dit jaar zendelinge Trienske Beimers in Tanzania komen helpen. Het zijn Teus de Ruiter en Dea van der Leij, die nog dit jaar toezicht gaan houden op het kinderhuis en het medisch werk zullen gaan bege- De beide verpleegsters, die straks naar Tanzania zullen ver trekken en voor wie een thuis front wordt gevraagd. Links: Dea van der Leij en rechts: Teus de Ruiter. leiden in Kilangala in de Afrikaanse staat Tanzania. Het secretariaat van de stichting is gevestigd bij de heer C. Hoogen- doom, Prins Bemhardstraat 31 te Bo degraven. Babysterfte De dappere Friese verpleegster Trienske Beimers heeft al jaren om hulp gevraagd. Ze houdt zich niet alleen bezig met medisch werk, maar ook met evangelisatie en lectuurver- spreiding. In de Rondzendbrief van de Afrika Zending schrijft zij. dat er de laatste tijd veel sterfte is onder de baby's onder de vier maanden. De oorzaak van de ziekte is nog niet gevonden. Ook vertelt zij, dat het vrijwel on bewerkte Rukwa-gebied aandacht krijgt van een enthousiaste jonge man, die in zijn omgeving het Evan gelie gaat brengen. Veel gebeurt er bij dit werk nog op de fiets, maar de wegen zijn vaak zo slecht, dat de banden na één tocht moeten worden vervangen. richting van een erasmiaans huma nisme. Onze partners zelf zochten juist Utrecht. Daar sprak het klimaat hen het meest aan, vertelde prof. Van der Linden. Utrecht is ook de enige fa culteit, die deze integratie qua stu dentenaantallen aankan. Hij erkende, dat er onder de voeti- anen van verontrusting sprake is. Gistermiddag zou er met hen een gesprek worden gehouden. Prof. Van der Linde meende overigens, dat hun bezorgdheid niet zo diep theologisch is. Het mag er niet om gaan, hoe je de roomsen van je lijf kunt houden, maar: hoe kunnen we elkaar op een christelijke en wetenschappelijke manier vinden. Verdieping Prof. dr. J. de Graaf bestreed met nadruk, dat de nieuwe ontwikkeling zou leiden tot verwatering. Zijn er varing was, dat zulke samenwerking e juist leidt tot verdieping: je gaat je duidelijker rekenschap geven van ei gen onopgeefbare zaken en je wordt verlost van stereotiepen van de an der. We kunnen niet meer over el kaar zonder elkaar spreken. Drs. O. Thomaasse, president-cura tor van de KTHU, kon de bezorgd heid van ir. Van der Waal wel be grijpen. Die is er in zijn eigen kerk ook. De samenwerking kan alleen vruchtbaar zijn, als de partners hun ei.gen identiteit en die van de ander blijven herkennen. Daar had drs. Thomaasse wel vertrouwen in. Ds. G. Pettinga, die het confessio- (Van een onzer verslaggeefsters) UTRECHT De Bond van Hervormde Vrouwenverenigin gen op geref. grondslag gaat zich inzetten voor het werk on der de leprapatiënten in Torad- j aland op Celebes. Zoals bekend liggen in Toradj aland en Kenia de zendingsgebieden van de (hervormde) Gereformeerde Zendings Bond (GZB). Mevrouw A. M. Harkema - Visch, de presidente van bovengenoemde, vrouwenbond zou niet de echtgenote zijn van de directeur van de GZB als er niet een levensgrote melkbus voor de GZB gisteren op het podium van Tivoli stond. In dit gebouw werd in een volle zaal de achttiende bondsdag gehouden. Dokter Palemba, de opvolger van de vrouwelijke zendingarts dokter Van Riessen, in het ziekenhuis in Rante Pao in Toradjaland vertelde ons even iets over de leprapatiënten. Het zendingsziekenhuis telt er twee honderd. Daarnaast zijn er veel, die uit het ziekenhuis zijn ontslagen en nu nog „nazorg" krijgen. Men is nu bezig met preventief onderzoek in de dorpen. Verlof Toradjaland met een bevolking van 300.000 mensen telt vierhonderd leprapatiënten. Uit Celebes was ook aanwezig ds. J. J. de Heer, die daar belast is met de opleiding van predi kanten en nu met verlof in ons land is. Dat laatste gold ook voor zuster Verkerk, die in Kenia werkt. Mevrouw Harkema merkte in haar voorwoord onder andere op, dat ge scheidenheid van kerken niet goed kan zijn. „Geef, dat er een eenheid komt, niet om uiterlijke dingen, maar in Jezus Christus", bad ze. Op de bondsdag werd veel gezongen. Maar hij stond echter ook cfit keer weer in het teken van lange gedegen referaten. „Schriftelijke lijnen", zoals de presidente ze noemde trokken ds. J. van der Heuvel uit Waddinxveen en ds. J. van Sliedregt uit Ouderkerk aan den IJssel over „de verzoening", het thema van deze dag. DRACHTEN Baptistenpredikant Jaap Ketelaar is weer in hongersta king gegaan. Vanaf vandaag wil hij zich twaalf dagen van voedsel ont houden. Hij hoopt, dat op deze wijze zijn protest doordringt tot alle Tweede- Kamerleden, „die zeggen dat ze chris ten zijn." In het kader van zijn „blau we revolutie" wil ds. Ketelaar twee zaken prioriteit geven: een rechtvaar dige verdeling van het nationale in komen en een radikale demokratise- ring van het bedrijfsleven. nele Hervormd Weekblad vertegen woordigde, zei, dat de confessionelen de bezwaren wel aanvoelen, maar zich toch positief willen opstellen. Deze maand is de KTHU al bij de faculteit komen inwonen. De samen werking begint september 1970 en is voorlopig bedoeld voor vijf jaar. Ont koppeling blijft dus in principe mo gelijk, maar, aldus prof. dr. D. J. Hoens, dan moet er wel een totaal andere geest gaan waaien. De besprekingen over het studie program zijn nog niet afgerond. Met name de plaats van de gedragswe tenschappen (waarvoor de rooms-ka- tholieken grotere plaats ingeruimd willen zien) is onderwerp van verde re discussie. Overigens noemde prof. De Graaf het optisch bedrog, als men meent, dat Augustinus of Calvijn zuiver the ologie bedreven zonder gedragswe tenschappen. Willen wij vandaag in dezelfde breedte als zij theologie be drijven, dan zijn de gedragswe tenschappen daarbij noodzakelijk. Uiteraard zal er zorg voor worden gedragen, dat het kandidaatsexamen aanvaardbaar blijft voor de Neder landse Hervormde kerk, „onze grootste afnemer", zei prof. Hoens. Hij herinnerde aan de sanctiemoge lijkheid, die de Hervormde kerk heeft, om de erkenning van de facul teit in te trekken. Dat is met de Amsterdamse gemeente faculteit eind vorige eeuw ook gebeurd (tot 1948). Overigens had een gesprek met het moderamen van de synode wel ge leerd, dat een dergelijke ontwikkeling niet waarschijnlijk is. Allen benadrukten, dat het econo misch moetief maar een onder geschikte rol had gespeeld. Econo misch zijn wij er helemaal niet zo blij mee zei curator mr. J. H. des Tombes, want op elke student, die we er bij krijgen, moeten we achtdui zend gulden per jaar toeleggen. Drs. Thomaasse van zijn kant verzekerde, dat de KTHU het nog jaren had kun nen volhouden. Christelijke, theolo gische en wetenschappelijke motie ven stonden voorop, aldus prof. Van der Linde. Aan de samenwerking doen ook mee het oud-katholiek seminarie te Amersfoort en het seminarie van de baptisten te Bilthoven. Zij zullen elk een bijzondere leerstoel aanvragen. (Voor de rooms-katholieken zijn vijf posten van hoogleraar en vijf van medewerker aangevraagd.) Verder maakt de Evangelische Broederge meente al jaren van de faculteit ge bruik. Thans telt de faculteit vijfhonderd studenten (waaronder honderd voeti- anen). Daar zullen dan bijkomen 160 rooms-katholieke studenten, 10 bap tisten en 10 oud-katholieken. Zijn er nog meer integratieplan nen? In Amsterdam wil de katholie ke theologische hogeschool met be houd van eigen zelfstandigheid nauw samenwerken met GU en VU. In Groningen wilde men een dergelijke integratie als in Utrecht, maar dat stuitte af op de senaat van de uni versiteit. (Van onze kerkredactj TOKIO Christenen en in Japan maken zich zorgen J plan om de Jasoekoeni-tempt tionaliseren. Zij zien hieii symptoom van een oplevend i| nationalisme en van de kei» De Jasoekoeni-tempel in li een beroemd oud sjintoïstischl dom, waarin de zielen vereerl den van hen, die gevallen zijl strijd voor het vaderland. In 1945 werd in Japan het van scheiding tussen kerk ingevoerd. iHet sjintoïsme langer staatsgodsdienst. Het vanzelf, dat ook heiligdomme Jasoekoeni-tempel werden ge naliseerd en overgedragen gieuze organisaties. Dit jaar is de liberaal-dt tische partij, die in het pa beschikt over de absolute heid, met een wetsvoorstel g< om de Jasoekoni-tempel we de regering te laten overnenf zien zijn nationale betekenis. Het is een schending van ginsel van scheiding van staat en een aantasting godsdienstvrijheid, als de regt in deze tempel bedreven cult haar rekening neemt, zeggen genstanders. BÜ Ho DEN HAAG De Vrije Univer siteit in Amsterdam, die onlangs in een advertentie in „Economisch sta tistische berichten" een wetenschap pelijk medewerker vroeg en daarbij vermeldde, dat „zij die in militaire dienst zijn of moeten, niet behoeven te reflecteren", heeft met deze toevoe ging niet de bedoeling gehad gegadig den, die door het vervullen van hun militaire dienstplicht bij de opbouw van hun carrière zwaar worden be last, te discrimineren. Dit blijkt uit het antwoord van minister Den Toom van defensie op schriftelijke vragen van de Tweede- Kamerleden Koudijs en Vonhoff (bei den lib.) In het verleden is deze advertentie herhaaldelijk geplaatst zonder het ten aanzien van dienstplichtigen ge maakte voorbehoud. „Wellicht, mede in verband met vermeende vrijstellingsmogelijkhe den kwamen hierop vele sollicitaties binnen van personen, die hun dienst plicht binnen afzienbare tijd moesten vervullen. Het aantal functies bij de VU. waarin op vrijstelling van mili taire dienst aanspraak kan worden gemaakt, is echter beperkt. Om geen ongerechtvaardigde verwachtingen te wekken is de bewuste volzin aan de advertentie toegevoegd". Het weer in Enropa weer max. temp neerslag gisteren Amsterdam on bew. 19 0 Brussel onbew 20 0 Frankfort 1. bew. 17 0 Genève zw. bew. 19 Innsbruck regen 20 6 Kopenhagen I. bew. 15 0 Locarno zw bew. 15 40 Londen zw. bew. 22 Luxemburg h. bew. 17 12 Madrid onbew. 21 1 Majorca h. bew. 28 0 MUnchen geh. bew. 19 0 Nice zw bew. 25 0.4 Parijs motregen 16 3 Rome zw. bew. 25 0 Wenen zw. bew. 15 Zürlch mist 15 6 NIJMEGEN Na intensief restauratiewerk, waarmee al in 1935 werd begonnen, wordt van middag in bijzijn van prins Claus de bjjna geheel nieuw opgetrok ken Stevenskerk van Nijmegen officieel in gebruik genomen. Het herstel van de zeven eeuwen oude hoofdkerk van Nijmegen, die eigendom is van de hervorm de gemeente, is met veel stagna ties verlopen. Eerst door zware oorlogsschade en later door materiaalgebrek, geldschaarste en te weinig vakbe kwame ambachtslieden werd de uit voering van het werk herhaaldelijk onderbroken. De kosten liepen in die tijd op van 650 000 tot bijna 9 mil joen gulden. De kerk, die na de reformatie pro testants bezit werd, heeft door de eeuwen heen sterk gedomineerd in Nijmegen en werd in zowel stede bouwkundig als in sociaal opzicht Aanklacht van NPD tegen demonstrant HANNOVER De speciale com missie van onderzoek die door de politie in het Westduitse Kassei is ingesteld na het lossen van schoten dinsdagavond bij een demonstratie tegen de ultra-rechtso NPD, heeft geen enkel aanknopingspunt. Om de zaak eventueel te bespoedi gen is 5.000 DM uitgeloofd Voor in lichtingen. die leiden tot de opspo ring van de ongeveer veertigjarige man die de schoten heeft gelost. Te gen één van de gewonde demonstran ten. Bemd Lunkewitz (22). zal de NPD van Adolf von Thadden een aanklacht wegens opruiing indienen. (Vau onze kerkredactie) DEN HAAG Morgen wordt officieel de vredesweek, georga niseerd door het Interkerkelijk Vredesberaad, geopend in Dron- ten. Zondag wordt van de kan sels van acht kerkgemeenschap pen een gezamenlijke kansel- boodschap voorgelezen. Het the ma van deze vredesweek is de bestrijding van de armoede in de wereld. De kanselboodschap luidt als volgt: In deze vredesweek worden wij ge plaatst voor het grote vraagstuk van de armoede in de wereld. Vrede, vrucht van gerechtigheid, betekent immers welzijn voor alle mensen en alle volkeren. Nu de eerste tien jaren ontwikke lingshulp voorbij zijn. rijst overal de vraag, of het resultaat aan de inspan ning beantwoord heeft. Helaas lijkt het er op. dat deze vraag ontkennend moet worden beantwoord. Vooral de ontwikkelingslanden zelf zagen de oplossing niet dichterbij komen. j Steeds meer wint de overtuiging J I veld. dat de hulp in de huidige om vang en vorm niet toereikend is om j de derde wereld werkelijk tot ont- 1 I wikkeling te doen komen. Het is bovendien een hard feit. dat nog steeds meer geld aan wapens dan aan ontwikkelingshulp wordt I besteed. Meer dan ooit zijn econo mische maatregelen noodzakelijk. Ef fect kunnen dezen pas oogsten, in dien zij opgenomen zijn in een geheel van politieke en culturele verandering. Alleen dan zullen de arme landen in staat zijn zelf hun toekomst te bepalen en zal er een gezonde basis geschapen worden van samenwerking tussen de landen in Noord en Zuid. Strategie Wanneer straks een nieuwe periode van tien jaren ingaat, de jaren ze ventig, zal het er om gaan, of deze voorwaarde wordt vervuld. Alleen indien er een gemeenschappelijke strategie gevonden wordt, zal er van ontwikkeling sprake kunnen zijn. De vervulling van deze voorwaarde is niet eenvoudig. Integendeel, naar mate het streven naar politieke ver nieuwing door sociale actie sterker wordt en daarmee de bewustwording groeit, in die mate zal ook de over gangstijd meer door politieke span ningen worden gekenmerkt. Het ziet er niet naar uit. dat wij een periode van rustige en evenwichtige groei te gemoet gaan. Deze derde vredesweek wil be klemtonen, dat de kerken zich niet als toeschouwers opstellen. Juist nu willen zij hun geloof belijden in Hem, die in deze wereld de weg der gerechtigheid gebaand en zichtbaar gemaakt heeft. Deze gerechtigheid heeft directe betekenis voor de toe komst van mensen en volkeren. Gerechtigheid Het laten voortbestaan van rechte loosheid, uitbuiting, discriminatie, economische afhankelijkheid, politie ke en culturele onmondigheid en godsdienstige vooroordelen, moet ge toetst worden aan de gerechtigheid van Jezus Christus; dan zal duidelijk zijn, dat meer dan voorheen gepleit moet worden voor het recht der ar men. De kerken weten zich geroepen aan het begin van een nieuwe ontwikke lingsperiode deze bijbelse gerechtig heid te verkondigen en voor het recht der armen op te komen. Alleen op basis van deze gerechtigheid is er uitzicht op vrede in de wereld. Wij bidden dat de tekenen daarvan in de komende jaren zichtbaar mogen worden. De steeds groter wordende kloof tussen rijk en arm is volstrekt in strijd met het evangelie. Gods Woord gebiedt ons daarin niet te be rusten. Het is onze kans en ons voor recht te mogen opkomen voor recht en vrijheid van mensen en volkeren, voor rechtvaardige verdeling van goederen en kansen voor alle mensen. De kerken in Nederland roepen ie der op aan deze zaak mee te werken. De acht kerken die aan deze vre desweek meewerken zijn, in alfabe tische volgorde: de Doopsgezinde Broederschap, de Evangel isch-Lu- therse Kerk, het Genootschap der Vrienden, de Gereformeerde Kerken in Nederland, de Nederlandse Her vormde Kerk, de Oud-Katholieke Kerk, de Remonstrantse Broe derschap en de Rooms Katholieke Kerk. NED. HERV. KERK Beroepen te Ouddorp (Z,H.)P. Koe man te Bruchem-Kerkwijk; te N.O. Polder (wijkgem. Dronten) - toez.): A. K. v. Kooy, pred. v. buitengew. werkzmh (directeur Stichting jeugd werk Noordenvelt, wonende te Zuid- (Laren)te Emmer Compascuum (toz.): M. J. Pool te Sloten (Fr.); te Ede: G. H. v. Kooten te Delft; te Schoonrewoerd: J. H. Vlijm te Krim pen a. d. IJssel. Aangenomen naar Den Haag (als pred. m. bep. opdracht: voor de scho len der herv. gem. vac. dr. J. Scho- neveld): G. H. v. d. Woord te Spa- rendam, c.a.; het beroep dr. de gen synode tot pred. v. buitengwe. werk zmh. (krijgsmacht): J. J. Tigchelaar, plaatsel. zendingspred., wonende te Ede. Bedankt voor Rotterdam-Pernis: C. A. Helms te Delft. GEREF. KERKEN D. Pas- Voorgedragen aan de Javaanse en Indonesische Christ. Kerken op Mid- den-Java als kadervormingspred. te Semarang: J. v. d. Ree te Fijnaart. Aangenomen naar Steenwijk: J. v. Eijk te Soesterberg. die bedankte voor Gerkesklooster-StroobosWinsum Obergum en voor Delfzijl. GEREF. KERKEN Beroepen te Haarlem (accl.): T. J. Keegstra te Ermelo; te Bodegraven- Alphen a. d. Rijn: P. Deddens le Ro zenburg. CHRIST GEREF. KERKEN Beroepen te Alphen a. d. Rijn: D. Slagboom te Dordrecht. Aangenomen naar Zwolle: S. Wijns- ma, industriepred. te Rozenburg. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Gorkum: A. Hoogerland te Werkendam; te Enschede en te Scherpenisse: C. Wisse te Elspeet. DEN HAAG Het ziet er naar uit dat de vredesweek, georganiseerd door het Interkerkelijk Vredesbe raad, dit maal meer aanslaat d?>n in voorgaande jaren. De „Vredeskrant" die in de beide voorgaande jaren nogal wat kritiek oogstte, schijnt be ter ontvangen te worden. Vorig jaar werden 600.000 exempla ren verspreid. Enkele dagen geleden waren er van de krant al meer dan 750.000 exemplaren verkocht. Ook zijn veel meer actiegroepen aan het werk gegaan. beschouwd als het centrale pu de stad. Veel van de oorspronl kunstschatten zijn bij het bon ment van 1944 verloren gegaé de kostbaarheden die behoud} ven behoren de kansel, het dof de zware kroonluchters, de l be van Anna Catharina van B} echtgenote van hertog Ado® Geldre, en vooral het machtig® nig-orgel, dat met zijn 8000 pijl 54 registers tot de fraaiste I wordt gerekend die ons land ogenblik bezit. De restaurattëlH hiervan kwamen royaal bov( half miljoen gulden uit. PERMANENT Voor de Stevenskerk is na ciële opening een plan voor nente restauratie opgesteld, nen wordt met conservering dat bedoeld is om de kunsthist elementen in de kerk te bel voor verwering. Hiermee zalf veer tien jaar heengaan. Dit| wordt vooral noodzakelijk gea verband met de toenemende vervuiling. In de eerstkomende weken in de Stevenskerk met medew van verscheidene kerkgenootl pen een groot aantal bijzonderf diensten gehouden, die het do« ben zoveel mogelijk burgenl verschillende kerkelijke gezindtf gelegenheid te geven naar restaureerde hoofdkerk van gen te komen. KRUISWOORD-PUZZEI Hor. 1. plant, 5 tegen, 7. pla< Gelderl., 9. viervoetig dier, 10 der drie afmetingen (afk.), 12. i 13. stad in Italië. 14. plaats in F rijk, 15. verstandig (barg), 16. voornaamw.. 17. na dato (afk. schel, 19. een zekere, 20. oude vl maat, 21. bezigheid tot ontspal 22. oude lengtemaat, 23 afdeling een arrondissement. 25 overleg vrucht. 28. geplaveide vlakte. Vert. 1. maanstand, 2. bede eenmaal, 4. Europeaan, 5. opa ener enveloppe. 6. deel van een kenning (Fr.) 8 oorschrift, 9. pa achtig roofdier, 10. dorp in Di 11. harp (ZN) 12. tegenstelling korte, 15. aantal. 18. kan ma drinken. 19. lyrisch gedicht, rustig, 24. bedrog (barg) 25. sc element (afk.), 26. voorvoegsel. OPLOSSING VORIGE PUZZ Ilor. 1. Breda. 4. hé, 5. la, 7. me stap, 11. mee. 12. era, 14. lat. 16.1 Ot. 19. ka 20. eg 21. Po 22. dc op, 25. rij, 27 rok, 29. oog, 31. dol sein, 35. reep. 37. re. 39. el. 40. t Vert. 1. bes, 2. e.k., 3. alt, 4. he aalt, 7. me. 8. te, 9. sa, 10. pa moker. 13. re 15. Tromp 17. iep oor, 23. oker, 24. zo, 26. ij del, 26 29. on, 30. gr, 32. op. 34. iet, 36. 38. ga.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 2