TAN REEDWUK leroepsonderwijs niet op ijn plaats in Mammoetwet Interpellatie-V erolme woensdag van de baan ook '8 nachts m JVecfer/cmd moet sociale nood helpen lenigen Uit de se hof geplukt Meer aandacht voor werkende jongeren Overleg België over nieuwe spelling 2245. Veronica wil nu Probleem voor de Antillen de ether Bronchiletten 'ieren lopen Dp Vlieland ;een gevaar 13 VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1969 (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG In de Mam moetwet zijn regelingen getrof fen voor het gehele voortgezet onderwijs; dat wil zeggen: voor al het onderwijs tussen de lagere school en de universiteit. Mi nister Veringa en staatssecretaris Grosheide menen nu echter, dat het hoger beroepsonderwijs (hts'en, sociale academies enz.) uit de Mammoetwet los gemaakt moet worden. In de toelichting bij de Onder wijsbegroting wordt gezegd dat het hbo in de Mammoetwet niet op z'n plaats is. Het is met erkenning van de eigen aard van de beide on derwijsvormen beter uit te gaan van een eenheid van wetenschappe lijk onderwijs en hoger beroepson derwijs. Dit zal leiden tot ingrijpende wettelijke veranderingen, waarvoor nog veel bezinning nodig is. Daarbij moet vooral aandacht wor den besteed aan een betere doorstro ming tussen de universiteiten/ho gescholen en de" scholen voor hoger beroepsonderwijs. Over het onder wijs en de examens zal meer overleg moeten worden gepleegd. Andere punten: leden van het we tenschappelijk corps inschakelen bij het hbo en omgekeerd; wederkerig gebruiken van bibliotheken en instrumentaria en gemeenschappelijk gebruik van studentenvoorzieningen. Zo zou op de duur op een natuurlijke (Vervolg van pag. 1) „Volstrekt onaanvaardbaar/' noem de de socialist Nederhorst overigens de reactie van Verolme, dat hij met vier „eigen" commissarissen altijd nog wel een meerdeheid in de top van het bedrijf zou hebben, zelfs al zou de regering twee commissarissen wil len hebben. Dat zou wel een beetje anders geregeld moeten worden, dacht de heer Nederhorst. De uitnodiging aan Verolme en het feit dat minister De Block twee we ken bedenktijd heeft gevraagd alvo rens hij een beslissing wil nemen, waren voor de Kamer aanleiding niet in tè stemmen met het voorstel van Kamervoorzitter Van Thiel, de inter pellatie van de socialist Nederhorst volgende week woensdag te laten doorgaan. De heren Van der Mei (c.h.) en Riet kerk (lib.) wilden de datum openhou den. Ook de anti-revolutioair Goud zwaard vond dat de zaak zich te snel ontwikkelt. Hij wilde het van de be slissing van minister De Block en van de informatie die Verolme geeft, af te laten hangen of de interpellatie nog nodig was. De heer Den Uyl wenste spoed. Het gaat erom de ongerustheid door de voortdurende berichten in de pers weg te nemen. Zijn fractiegenoot Ne derhorst zei begrip te hebben voor het feit dat minister De Block vol gende week nog geen beslissing ge nomen kan hebben. „Dat kan men van hem niet vergen, maar het gaat erom orde te scheppen in de chaos can, geruchten die samenhangen met de werkgelegenheid van 14.000 man". Het voorstel-Van Thiel de interpel latie op woensdag te stellen werd met 57 tegen 43 stemmen verworpen. Voor stemden PvdA, PPR, PSP, D '66, CPN en de KVP'ers J. Jansen, Kleis- terlee, Mommersteeg, C. van der Ploeg, Schuyt en Van Thiel. De heer Nederhorst was bijzonder verontwaardigd over deze afwijzing. „Ik begrijp de Kamer gewoon niet. Het gaat er toch om zo snel mogelijk ongerustheid weg te nemen en een standpunt te bepalen." Hij zei zich zorgen te maken over de gezapigheid van de Tweede Ka mer. Hij vond het besluit „onaange naam". Reactie van de heer Van der Peijl (c.h.): „Dat is volstrekt niet juist. De dag nadat de socialist Lems vragen had gesteld aan minister De Block is de Kamercommissie bijeen geweest en heeft minister De Block ons inge licht. Het is toch geen gezapigheid als je het verstandiger vindt een be paalde ontwikkeling niet te door kruisen. De Kamer is er onmiddellijk in gedoken". DEN HAAG De academische vrijheid moet gewaarborgd blijven. Het is volstrekt af te keuren als aan de integriteit van de wetenschaps beoefenaar afbreuk wordt gedaan door pressiegroepen, schrijft minis ter Veringa in de toelichting bij de Onderwijsbegroting. De minister noemt het „een zaak van hoge prioriteiten" om nieuwe vormen van communicatie te vinden tussen studenten en besturen. De Amsterdamse familie A. C. J. Penning is, met 81 andere emigranten per extra KLM- vlucht naar Australië vertrok ken, zoals wij gisteren reeds uitvoerig schreven. Het gezin Penning zal zich in Adelaide vestigen. Van links naar rechts: de heer en mevrouw Penning, Anton (17), Gerrit (18), Jacob (15), Adrie (13), Hans (12), Wiébina (10), Mar ja (8), Frans (7), Marimis (5), Doortje (3) en benjamin Benny (1). wijze een organisatorische groepering van hbo-instituten rond universitei ten en hogescholen kunnen groeien. Overwogen moet worden in hoeverre de bestuurshervormingen van uni versiteiten en hogescholen een tegen hanger dienen te krijgen bij het ho ger beroepsonderwijs. Meewerken Minister en staatssecretaris delen mee dat er binnen de grenzen van het mogelijke aan gewerkt zal wor den ihet volgend jaar een of meer experimentele lerarenopleidingen van start te laten gaan. Zij zijn voorstan der van een nauwe band tussen lera renopleiding en universiteit. Dit houdt niet in dat de lerarenopleiding geheel binnen de universiteit moet vallen: wel dat de universiteit mede verantwoordelijkheid aanvaardt voor opleidingen elders. De Stichting voor Onderzoek van het Onderwijs heeft een advies uitge bracht over afschaffing van het zit tenblijven. Dit advies is nu in studie; het departement hoopt zo spoedig mogelijk te beginnen met maatrege len ter bestrijding van het zittenblij ven. De toelichting bij de begroting schenkt dit keer meer dan gebruike lijk aandacht aan onderwijs en vor ming van werkende jongeren. Mi nister Veringa geeft als voorlopig standpunt dat aan werkende jonge ren tot 18 jaar wettelijk het recht op onderwijs en vorming gedurende een dag per week gegarandeerd moet worden. Hij is ook gelukkig met het advies om vormingswerk en be roepsbegeleidend onderwijs nauw te laten samengaan. Maar naar aanlei ding van gesprekken met jongeren twijfelt hij nog wel of het wel tot een onderwijsplicht moet komen; ve le werkende jongeren geven de voor keur aan een onderwijsrecht. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG Ter voorbereiding van een definitieve beslissing over het aanhangig maken van een spel lingswijziging zal op korte termijn overleg met de Belgische regering worden gepleegd. Dit wordt meege deeld in de toelichting op de Onder wijsbegroting. Overleg met Suriname en de Ne derlandse Antillen is nu niet mer nodig. De spelling is nog niet in de ministeraad besproken, mar in de informele sfeer hebben leden van het kabinet zich wel over het vraagstuk georiënteerd. De kosten van de invoering van de nieuwe spelling zouden naar schat ting ƒ100 miljoen belopen. Minister Veringa acht het in dit geval niet mogelijk de leerlingen te laten door werken met schoolboeken waarin zij veranderingen aanbrengen: daarvoor zou er volgens de laatste voorstelen te veel gewijzigd moeten worden. De aankondiging bij de begroting zegt nog niet dat er een spellingswij ziging aanhangig zal worden ge maakt. Wanneer men hiervoor van Nederlandse zijde geporteerd zou zijn, is het nog de vraag of België daarin meegaat. HARDERWIJK Dr. J. Zijlstra, de geneesheer-directeur van het Boerhaaveziekenhuis en het sanatori um Sonnevanck zal in verband met pensionering aftreden per 1 decem ber. Zijn opvolger woddt dr. G. M. A. van Donselaar, thans adjunct-direc teur van de beide inrichtingen. Onze populaire "Oud-hollandse" kussenkast. Eiken met palissander uitvoering. Fraaie gestoken stijlen. luUÜ*1" Fantastisch rijk bewerkte kussenkast. 4CQK Hand gestoken stijlen, kuif en laden. lUUÜ. Fantastisch mooie kolommen-kast. 'n Sieraad voor elke hal, herenkamer en interieur. SPECIALE AANBIEDING KUSSENKASTEN VIER VOORBEELDEN uit ons rijk gevarieerd assortiment kussenkasten in style-Antique. U vindt ze te kust en te keur op onze 2e en 3e etage, te midden van een onvoor stelbaar grote kollektie unieke stijlmeubelen. Direct uit voorraad leverbaar. VRIJ TOEGANG, dagelijks van 9-6 uur. Maand Op koopavonden tot 21 uur geopend. De grote rankenkast in onze kollektie. Prachtige, gebeeldhouwde stijlen en panelen. Het meubel dat een rijke sfeer aan elke kamer geeft. Nederlands grootste Woninginrichting "OUDE"BINNENWEG26-ROTTERDAM-TELEFOON 1418 00 (30LIJNEN) Rotterdam - Amsterdam - Hilversum - Tilburg - Venlo Zutphen HILVERSUM Nog komend winterseizoen wil Radio Veronica beginnen met nachtui'tzendingen. Zaterdag al gaat het schip de zend tijd uitbreiden door van 's morgens zes uur tot 's nachts twee uur in de ether te blijven. Volgens directeur Verwey is aan een enquetebureau opdracht gegeven te onderzoeken hoe groot de behoefte aan nachtuitzendingen is. Maar uit suggesties is al gebleken, dat er vraag naar bestaat, aldus Verwey. Wanneer met nachtelijke uitzen dingen wordt begonnen, zal het aantal bemanningsleden moeten worden opgevoerd. De accommodatie aan boord is daarvoor voldoende. Zoals bekend, hebben ook de radio-omroepen in Hilversum plan nen voor het uitbreiden van de zendtijd. Café-Rest. BELVEDÈRE SCHOONHOVEN Uniek terras aan de Lek Gerenommeerde keuken Recepties en partijen Nieuw entree Telefoon 01823 - 2377 (Van onze correspondent) HET lijkt erop, dat de moeilijk heden op Curasao de Antil liaanse regering boven het hoofd gaan groeien. Een bekend ge zegde is: „Regeren is vooruit zien". In tijden van crises is het alsof het een schoolboekjes spreuk is geworden. De uitslag van de begin september gehouden verkiezingen roept tal van problemen op. Wel behaalde de De mocratische partij de helft van het aantal zetels in de Staten, maar de Arbeidspartij kan met een zekere trots op haar drie zetels wijzen. Een specifieke DP-regering is nu uitgeslo ten. Er zal een coalitie moeten komen en daarbij is vooruitzien vrijwel on mogelijk. Is het ..succes" van de arbeiders van tijdelijke aard of gaat het met hun partijtje de goede kant op? Het is niet te voorspellen... en toch is het voor de democraten onmogelijk de „lastige mannen" van 30 mei te pas seren, ook al is er weinig uitzicht op de toekomst. Ondanks de vrolijke zon is het somber op Curasao. De sociale voor zieningen schreeuwen om verbete- DOOR Om vijf uur des fnorgens begint in Den Haag geruisloos de dag. In de huizen nog donker, buiten een eerste vaag rood ver in het oosten. Dan pinken er lichtjes binnen op en komen op de wegen de fietsen. Vrouwen, wouwen, vrouwen. Soms in groepjes. Nog zonder woor den, omdat de dag nog zo onwezen lijk is. Dikwijls alleen. Liever zelfs niet herkend, omdat de buurt het niet hoeft te weten, dat ze werkt. In de binnenstad wordt het alle maal anders. Daar zijn vele lichtjes in de gebouwen. Het leven begint er vroeg. Uren voor de kantoormensen komen. De vrouwen doen de hoofddoekjes af. Komen nu pas los. Ze kennen elkaar. Vriendinnen voor een enkel uur in de vroege morgen. Ze roken hun eerste sigaretje. Vertellen soms vaag iets van thuis. Dan aan de slag. De gangen door; de lokalen; de kamer van de directeur. Nooit zien ze de heren. Alleen hun vuile asbakken, volle prullemanden en keurige of slordige bureaus. Om acht uur zijn ze verdwenen. Ze fietsen weer terug naar huis. maar ze vallen niet op in de stroom. Begin die naar het gewone dagelijkse werk gaat. Ook al tornen ze op tegen de hoofdstroom. Iedereen gaat nu aan de slag. Wat zij er al op hebben zitten interesseert geen mens. Thuis zetten ze een bakje koffie en gaan bedden opmaken. Het zet lekker aan die paar uur in de vroeg te... Op de kantoren is het gewone werk begonnen. De asbakken wor den weer vol. De prullemanden proppen de eerste postoverschotten. Ergens vindt een directeur nog stof op het bureau. Die werksters toch Nooit zien de twee werelden van Den Haag elkaar. Die van de vroegste uren en die van de normale dag. Ze leven een eigen leven en besef fen nauwelijks, dat de een zonder de ander toch tamelijk hulpeloos zou zijn. Elke ochtend gaat dat zo. De eerste uren van de dag zijn voor de vrouwen, in een naamloze stoet stadwaarts trekkend. ring. Er gaan stemmen op om ze ge lijk te trekken met de Nederlandse, al mag dat wat vreemd klinken in een tijd dat men het Statuut over weegt te wijzigen. Maar mag Nederland dit eilanden rijk met zijn moeilijkheden laten zit ten? Slechts een minderheid van de Antillianen vindt bemoeienis van „buiten" overbodig. Dat hebben de verkiezingen op de eilanden toch dui delijk bewezen! Zou de Nederlandse belastingbetaler werkelijk meer op tafel moeten leggen om de sociale nood in de West te lenigen? Ontslag Vorige week bespraken de Staten van de Nederlandse Antillen bet massale ontslag bij de Mijn- maatschappij. Nadrukkelijk werd gesteld dat massaal ontslag bij de wet verboden moet worden. Hoewel de maatschappij dit ontslag heeft ingetrokken is daarmee het probleem niet uit de wereld. Zij stelt hier immers tegenover dat de moge lijkheden om winsten te maken min der zijn geworden. Natuurlijk kan de regering de mijn overnemen. Maar zou zij er wèl in slagen er een „gou den berg" van te maken? Ook nog een enkel woord over Stanley Brown, die voor het hof te recht heeft gestaan. Deze schrijver, van het blad Vito, die wegens versto ring van de openbare orde en bedrei ging van zakenman Tauber tot vier maanden werd veroordeeld, komt op 28 september vrij. Met zijn partijgenoten Wilson Go- dett en Nita, is hij sinds de laatste verkiezingen Statenlid. Men hoeft er niet aan te twijfelen dat hem door het hof recht is gedaan, maar uit de verdediging is wel gebleken dat we niet met een oproerkraaier zonder meer te maken hebben. Zijn activi teiten hadden een positieve bedoe ling. Het zou daarom verstandig zijn hier begrip voor op te brengen, zodat verwikkelingen worden voorkomen. Er is geen sprake van een hopeloze situatie op de Antillen. Het toerisme komt weer op gang. Er komen weer kopers uit het buitenland naar de Antillen. Daarvoor is rust en vrede gewenst. Men zal hun moeten laten zien dat het veilig is op de Antillen. Wederzijdse waardering en „verge ten wat er is gebeurd" zullen het uitgangspunt van de nieuwe leiders moeten zijn. Hoestdrank in tabletvorm. f 1 - BEGIN LERARENOPLEIDING Minister Veringa wil dat volgend jaar begonnen wordt met xperimentele lerarenopleidingen. Er moet hierbjj een nauwe and bestaan met de universiteit, hoewel ze hierin niet behoeven worden opgenomen. Hts en sociale academie Groeperen om universiteit Ondank9 schietoefeningen DEN HAAG De zeehonden en gels op de Vliehors lopen geen ge- ar door militaire schietoefeningen, zullen dan ook op Vlieland door minister van defensie W. den •om geen onmiddellijke maatregelen rden getroffen, hoewel een onder- lek naar het gevaar nog niet is afge- nd. v let Tweede-Kamerlid Verlaan 0 had zijn bezorgdheid uitgespro- n over de schietoefeningen. Lauwerszee Na de afsluiting van de Lau- irszee blijken er zeven zeerobben 1 het leven te zijn gekomen in de niddels voor meer dan tweederde ooggevallen Waddenzee. Tot nu toe eft men de doodsoorzaak niet kun- n vaststellen. Aanvankelijk waren er ruim twin- zeerobben in de Lauwerszee. Er Hen nu pogingen worden onderno- en om de overlevende dieren te dden. Daartoe zullen ze moeten •rden gevangen om ze elders vrij te nnen laten. Aangenomen moet worden dat de irfte onder de robben bet gevolg is n de afsluiting. Sindsdien is 7000 n de 9000 hectare drooggevallen en het zoutgehalte sterk verminderd, erdoor zou ook het visbestand zich jzigen. Bot kan zich niet aanpassen n zoet water, schar en schol kun- n dit echter wel. Bernhard heeft gisteren hippisch centrum in Deurne deel in gebruik gesteld. De prins arriveerde in een open calèche, waarmee hij, door het centrum in te rijden, de opening verrichtte.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 13