Pro Rege knoopt met veel moeite eindjes aan elkaar Praag Emigreren uit wanhoop NEDERLAND 2 WAT MEER IN TREK Einde spoorwegstaking neemt onrust niet weg Ledental kan verdubbeld Niet overal PIT-collecte TIJD NIET RIJP VOOR FUSIE Minder bouwsubsidies voor nieuwe tehuizen Radicalisme geen oplossing Heinemann fel tegen nationalistisch geweld Nieuwe jeugdserie over rare vogels Landing op Mars in 1986 Met veertienen in drie kamers Betalingsbalans: tekort bijna 200 miljoen 7 DONDERDAG 18 SEPTEMBER 1969 De tqd is nog niet rijp voor een fusie tussen de protestantse militaire bond Pro Rege en de r.k. zusterorganisatie, zei gisteren Pro Rege-voorzitter W. G. Tibben. De bezwaren zijn van tech nische en principiële aard. Overigens is tussen deze twee bonden al een nauwere vorm van samenwerking ontstaan. Dit is een opengewerkte teke ning van een twaalfpersoons- ruimteschipdat ontwikkeld wordt bij Rockwell in Californië. De opzet is een dergelijk schip in 1975 de ruimte in te schieten. „Parterre" zijn de woonkwartie- ren; de werkvertrekken liggen daarboven„Op zolder" bevinden zich o.m. de sluizen, die het mo gelijk maken dat men in of uit de ruimte kan komen. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Omdat de regering naar het verdwijnen van garnizoenen uit de steden streeft, wordt daar een redelijke ex ploitatie van militaire tehuizen steeds moeilijker. Ideaal zou het zijn om tehuisleiders al op zestigjarige leeftijd te pensioneren; daarna zijn ze overwegend niet meer in staat dit veeleisende werk te doen. Ons derde grote probleem is dat de pensioenen van te huisleiders in feite onverantwoord laag zijn en dringend verbete ring behoeven. Deze trilogie aan vraagstukken bracht gisteren de voorzitter van d« Koninklijke Nederlandse militaire bond Pro Rege, de (heer W. G. Tib ben, op de algemene vergadering naar voren. Daarbij komen nog, zo zei hij dat het de bond steeds moei lijker valt de financiële eindjes aan elkaar te knopen plus de boodschap van Defensie, dat de bouwsubsidies voor tehuizen gedeeltelijk moeten worden „bevroren". Iri Harderwijk en Ermelo wordt thans gebouwd, maar ook in Apel doorn is dat dringend noodzakelijk. Wij hopen dat de minister in dit verband spoedig zal spreken, aldus de voorzitter, die voorts alle geledin gen in de bond aanspoorde om meer HILVERSUM De kijkdicht heid van Nederland-1 daalt vrij snel, terwijl de kijkdichtheid I voor Nederland-2 langzaam stijgt. Dit blijkt uit een over zicht van de afdeling studie en onderzoek van de NOS naar het luister- en kijkgedrag in 1968. De meest bekeken tv-uitzendingen vorig jaar waren de musical Ja luster, nee zuster op Nederland-1 J (kijkdichtheid 78 procent) en Dub- I belspion op Nederland-2 (44 procent). T De hoogste waardering kreeg de Va- ra-quiz Per seconde wijzer op Neder- land-1) (81 punten) en een aflevering Sr van Peyton Place op Nederland-2 (79). Dat televisie-kijken een belang rijke vorm van vrijetijdsbesteding Is, blijkt uit het volgende cijfer: de ge middelde Nederlander keek in 1968 bijna twee uur per avond. Vorig jaar had 90 procent van de Nederlandse bevolking een tv-toestel J in huis. Daarvan kon 85 procent bei de Nederlandse zenders ontvangen en 15 procent alleen Nederland-1. Onge veer de helft kon een of meer buiten landse zenders ontvangen: 43 procent j Duitsland en 18 procent België. Niet- I temin werd betrekkelijk weinig naar deze zenders gekeken. Op tijden dat de Nederlandse teleivisie in de lucht was. keek vijf procent naar Duitsland 1 of 2 en 32 procent naar Nederland. Wanneer Nederland niet uitzond, liep de belangstelling voor de Duitse peogramma's op tot een kijkdichtheid van 30 procent. Tussen zeven en acht uur 's avonds I werd gemiddeld 30 procent van de toestellen aangezet. Om acht uur kwam daar nog eens 10 procent bij. Daarna volgden drie kwartier met de hoogste kijkdichtheid oplopend tot meer dan vijftig procent. Buitenkerkelijken keken het meest, katholieken minder en protestanten verreweg het minst. Mensen met een lagere opleiding keken meer tv dan mensen met een middelbare of hoge- re opleiding. Dit geldt voor alle leef tijdsgroepen, maar vooral voor jonge ren. Merkwaardig is, dat bij schok kende gebeurtenissen zoals de moord op Robert Kennedy en de Russische Inval in Tsjechoslowakije niet meer naar het tv-journaal werd gekeken. Dit gold ook voor de ingelaste pro gramma's. Nln het algemeen blijkt voor voet balreportages de grootste belangstel- ling te bestaan: gemiddeld 68 pro- el cent. Daarna volgen amusementspro- I gramma's (44 pet), sportrubrieken (40 n; pet) en Nederlandse tv-series (ook 40 r pet). De minste belangstelling bestaat voor kunstprogramma's (13 pet), klas sieke muziekprogramma's (11 pet) en godsdienstige programma's (9 pet). Ten aanzien van de radio blijkt dat 17 procent van de bevolking wel- iswaar over een toestel met stereo- Ontvangst beschikt, maar dat driekwart van hen dè2e mogelijkheid nooit gebruikt. De gemiddelde Neder- j lander van 15 jaar en ouder luistert per dag gemiddeld twee uur en drie kwartier naar de radio, 's Avonds tij— 1 dens tv-uitzendingen is de luister- j dichtheid het minst: vijf procent, i Tussen 07.00 en 24.00 uur wordt het i meest naar KRO, NCRV en TROS Seluisterd (29 pet). Veronica krijgt in eze periode 29 pet. van de luiste- raars. Tussen 09.00 en 18 uur gaat de i meeste voorkeur uit naar Veronica: 29 pet. De KRO, NCRV en TROS volgen met 25 pet. Het meest be- luisterd is het traditionele program ma Arbeidsvitaminen met een luisterdichtheid van 21 procent. Mensen met middelbare schooloplei ding luisteren weinig naar de radio en vooral niet naar de lichte zenders (Veronica en Hilversum III). Maar bij de nieuwsberichten zijn ze het sterkst vertegenwoordigd. leden en dus gelden te winnen, „want 100.000 moge dan een mooi aantal zijn, dit kan in ons land ge makkelijk worden verdubbeld." Zoiets gaat niet vanzelf, er moet voor gewerkt worden. Hoewel er een aantal goed functionerende provincia le afdelingen is, zoals Zuid-Holland, Gelderland, Friesland en Groningen, laat dit elders in den lande te wen sen over. Vandaar dat het hoofdbe stuur al vele vergaderingen heeft be steed om tot herstructurering te ko men. Regio's Men is het erover eens geworden tot regio-indeling te komen: kleinere werkgemeenschappen, die gemakke lijk zijn te overzien. Zij zouden verte genwoordigers kunnen aanwijzen naar een lichaam als een „ledenraad" opdat ook de communicatie en inspraak beter tot zijn recht zal kun nen komen. Het gaat er thans om deze gedach ten in nieuwe statuten te „vangen", waar een speciale commissie mee is belast. Hopelijk kan deze volgend jaar met de gewenste statutenwijzi ging op tafel komen, aldus de heer Tibben, die met vreugde kon vaststel len, dat de inning van bijdragen die het afgelopen jaar voor het eerst via accept-girokaarten geschiedde, een groot succes is geworden. Daarmee zijn weer krachten voor de werving vrijgekomen. DUSSELDORF/KASSEL Gus- tav Heinemann, de president van West-Duitsland, heeft gisteren na drukkelijk gewaarschuwd voor een herleving van het gewelddadige na tionalisme in zijn land. Hij noemde het incident in Kassei, waar dinsdag avond twee jongelui bij een betoging tegen de uiterst rechtse NPD door schoten gewond waren geraakt, een „waarschuwing voor ons allen". Bijval Dr. Heinemann, die sprak op een bijeenkomst van het parlement van de deelstaat Noordrijn-Westfalen, be toogde onder grote bijval dat met radicalisme nog nooit een probleem was opgelost en ook nooit opgelost zou worden. De eerste schoten in de Westdultse verkiezingscampagne ontlokten van de meeste partijen afkeurende reacties. De CDU sprak van een ver wildering van de campagne. Terwijl men liet erover eens was dat het optreden van de NPD de veiligheid van de samenleving ernstig in ge vaar wordt gebracht, zocht de politie in Kassei nog tevergeefs naar de man die schoot. De NPD-fractie in I Goede berichten had hij ook over de sfeer in de tehuizen tegenwoor dig wordt van „protestants militaire clubhuizen" gesproken waar de jon gens op velerlei manier worden opge vangen. Zij kunnen er zich ontspan nen, waarvoor vele mogelijkheden ten dienste staan, maar als dat nodig is ook praten over eventuele moeilijkhe den. In gespreksgroepen, die meer en meer de dagsluitingen gaan vervangen- gen, is er vaak sprake van e©n echt evangelische confrontatie, waarbij men niet schroomt soms moeilijke on derwerpen aan te snijden. Een vorm van pastorale zorg die het blijkt te „doen". Nog altijd is Pro Rege gelukkig met het destijds genomen initiatief ook in Duitsland met tehuizen aan wezig te zijn. Zij blijken in een grote behoefte te voorzien. Tekenend voor deze activiteit was de aanwezigheid van een vertegenwoordiger van de Duitse zusterorgansiatie, die, voor het eerst op een Pro Rege-vergado- ring aanwezig, de vergadering harte lijk toesprak en woorden van bewon dering uitte voor hetgeen door deze bond wordt gedaan. Afscheid werd genomen van de heer Ad Kuiper, die als hoofdbe stuurslid is afgetreden na lange jaren veel voor de bond te hebben gedaan. Hem werd een cadeau in het vooruit zicht gesteld, dat later zal worden aangeboden. In het afgelopen jaar heeft op ini tiatief van de minister van Defensie een samenspreklng plaatsgehad tus sen Pro Rege en de r.k. zusterorgani satie om te bezien of de tijd voor een fusie nog niet rijp is. Om technische en principiële redenen meende Pro Rege daar niet bevestigend op te kun nen antwoorden. Echter is wel een nauwere samen werking ontstaan, hetgeen werd on derstreept doordat een vertegenwoor diger van de centrale van r.k. tehui zen, tèr vergadering van zijn aanwe zigheid liet blijken. Over dat principiële aspect zei voor zitter Tibben onder meer dat het hoofdbestuur van Pro Rege het r.k. standpunt ten opzichte van de huma nisten, werkzaam op hetzelfde vlak, niét kan delen. Naar aanleiding van een vraag kwam de stichting Protestants Inter kerkelijk Thuisfront ook nog even ter sprake. Het blijkt, dat de PIT-kerk- collecten, met name in de Her vormde Kerk en in de Gereformeer de kerken, waar het leeuwedeel van daan komt niet in alle bij deze kerk genootschappen aangesloten gemeen ten wordt gehouden. Bij de gereformerden laat de helft en bij de Hervormden Iaat zelfs 70 procent verstek gaan. Dat scheelt, zo is uitgerekend, per jaar zo'n 160.000 gulden en dat, terwijl men dat geld zo dringend nodig heeft. Aandrang werd op de aanwezigen uitgeoefend om waar mogelijk plaatselijke ge meenten ten dezen te activeren. Een voorstel van Voorburg werd overgenomen om aan de accept-giro- verhoging van bijdragen voor Pro Rege vast te koppelen. Deze zal door het centraal bureau in Utrecht nader worden uitgewerkt. HEINEMANN de Landdag van Hessen wenst een parlementair debat over het Incident. Willy Brandt, de Westdultse minis ter van buitenlandse zaken, heeft in middels verklaard dat hij ervan over tuigd is dat de van nazistische ten densen verdachte NPD bij de verkie zingen van 28 september niet in de Bondsdag zal komen. Bij een betoging tegen een verkie zingsbijeenkomst waarop bondskanse lier Kurt-Georg Kiesinger en de mi nister van financiën Josef Strauss spraken raakten drie mensen ge wond. Veertig personen werden door de politie gearresteerd. Pompidou waarschuwt het volk PARIJS Bijna overal is van daag aan de oproep van de vak bonden van de Franse spoorwe gen gevolg gegeven het werk weer te hervatten. De 32.000 treinbestuurders hebben acht da gen gestaakt. De wilde staking heeft hen een verbetering van de arbeidsvoorwaarden opgeleverd. President Georges Pompidou heeft gisteren een leder die erop uit is ongeregeldheden te veroorzaken, ge waarschuwd dat de regering vastbe sloten is de orde en rust te handha ven. Op de wekelijkse bijeenkomst van het kabinet liet hij dezelfde ge luiden horen als premier Chaban - Dclmas dinsdag al had gedaan. Lam De stakingsbeweging heeft de ze week het verkeer lam gelegd. Hoe wel de treinbestuurders aan het werk zijn gegaan, dreigt de staking zich toch nog uit te breiden naar andere sectoren van het openbare le ven. Allereerst heeft ook het personeel van de Parijse ondergrondse het werk neergelegd om eveneens verbe tering in hun werkschema's te krij gen. Van de 330 treinen waren er gisteren slechts 52 die reden. Van daag leggen de havenarbeiders in al le havens behalve Straatsburg het werk een uur neer. PTT-mede- werkers hebben inmiddels laten we ten dat zij op 2 oktober een dag zul len staken. Het personeel van het GEB - bedrijf heeft gedreigd met een werkneerlegging als niet spoedig onderhandelingen worden begonnen. Italië De Italiaanse stakingen slepen zich voort. Elektriciens en doktoren heb ben zich gisteren bij de toenemende arbeidsonrust aangesloten, terwijl 9? De AVRO komt dit seizoen met een Nederlandse jeugdserie op het scherm.. Dick Dreux schreef de se rie Rare vogels", die vanfaf 25 no vember wekelijks te zien zal zijn. Jan Teulings speelt hierin de hoofdrol als oud-dierenart. Naast hem. staan twee jongeren, Wim, Zo mer en Helen Juurllnk, die hier mee haar debuut, maakt. De dierenarts heeft zijn praktijk neergelegd omdat hij het niet eens is met. de behandeling van de die ren. Hij doet veel moeite om ge wonde en zieke dieren te helpen, niaar tegelijkertijd gooien eigena ren van honden hun dieren uit de auto als ze met vakantie gaan. Ook heeft de arts bezwaar tegen vi visectie. Drie vogels zorgen in de serie voor de nodige „rariteiten". foto 1: hoofdrolspeler Jan Teu lings als De Grauw. foto 2: Hellen Juurllnk en Wim Zomer als Emmy en Ben. foto 3: Regisseuse Anneke Hoog Anting en cameraman Cor Jager. een miljoen bouwvakkers, arbeiders in de chemische- en cementindustrie dat al hebben gedaan. Alitalia zal morgen en zaterdag niet kunnen vliegen door een staking van de piloten. WASHINGTON Een speciale Amerikaanse ruimtevaartcommissie onder leiding van vice-president Spi- ro Agnew heeft president Nixon voor gesteld het mogelijk te maken, dat een Amerikaanse groep ruimtevaar ders in 1986 op Mars landt. Er zijn drie mogelijkheden geop perd voor een landingspoging op Mars. De eerste in het begin van de jaren 1980, de tweede in 1980 en de derde aan het begin van de jaren 1990. De commissie meent dat de tweede mogelijkheid het beste is met het oog op de technische capaciteit van de VS en het economisch potentieel. Voor een landing op Mars zou naar schatting voor het begrotingsjaar 1975—1976 5,5 miljard dollar en begin 1980 8 miljard per jaar nodig zijn. Het rapport van de commissie voor ziet verder in een onderzoek van de maan vanuit permanente bases, be mand door ongeveer tien astronau ten. Bovendien vermeldt het de lan cering van ruimtestations met 50 tot 100 inzittenden, die in banen rond de aarde komen en als laboratoria zul len worden gebruikt. Prins Bernhard tijdens de herdenking van de Bevrijding gisteren in Veghel in gesprek met generaal W. D. Taylor, commandant van de 101ste Air- borndivisie. Daarnaast luitenant- generaal H. W. C. Kinnard en met brilde hoofdaalmoezenier van de Amerikaanse strijdkrach ten, generaal-majoor F. L. Sampson. (Vervolg van pag. 1) De Tsjechoslowaakse conservatieve communisten hebben Dubcek er her haaldelijk van beschuldigd Tsjecho slowakije de bezetting op de hals te hebben gehaald doot waarschuwin gen van Rusland tegen de „gevaarlij ke" activiteiten van radicale hervor mers te negeren. De brief doet ook een aanval op dc voormalige parlementsvoorzitter Smrkovsky en dc huidige voorzitter van dc Tsjechische nationale raad, Cestmir Cesar. Ook aan hun Is ge vraagd een verklaring over hun hou ding van voor dc bezetting af te leg gen. Onenigheid Waarnemers geloven overigens dat er in Tsjechoslowakije onder de con servatieve communisten onenigheid bestaat over de vraag of de koppen van Dubcek en zijn volgelingen wel of niet moeten „rollen". Jaromir Hrbek, de minister van on derwijs, deelde gisteren mee dat de zaken van degenen, die in de periode voor de invasie zijn gerehabiliteerd, zullen worden herzien. Hrbek deed voorts een beroep op de onderteke naars van het „manifest van 2000 woorden" duidelijk te maken of zij bereid zijn tot zelfkritiek en hun handtekeningen onder dit „contra-re volutionaire" manifest te herroepen. SCHIPHOL De 35-jarige timmerman W. Penning is gis teravond met zijn vrouw en elf van de twaalf kinderen als emi grant naar Adelaide in Australië vertrokken, omdat hij het met zijn gezin in zijn driekamerwo ning aan de Da Costakade in Amsterdam niet langer kon uit houden. Twaalf Jaar lang heeft h(| vergeefs bi) Huisvesting gesmeekt om een ruimere woning: In november vorig jaar gaf hü het op. „Moet u eens na gaan: mijn negen jongens sliepen in stapelbedjes als schapen In een kot in een kamer van vier b(j vier", zei de heer Penning bU zUn vertrek op Schiphol. De tweede kamer werd gebruikt door de twee dochters met de benja min van het gezin (nog een baby). En de ouders sliepen in de derde kamer van de etagewoning, die dus werd gebruikt als zit-, slaap- en eet kamer. Geen cent betaald De heer Penning probeerde van al les om een andere woning te krijgen. „Negen maanden lang heb ik vorig jaar de huisbaas geen cent uitbetaald in de hoop, dat hij met met de sterke arm uit de woning zou laten ver wijderen, zodat Huisvesting mij wel een andere woning zou moeten toe wijzen. Maar het enige resultaat was dat ik toch moest betalen, want anders had men het van mijn bijstand of mijn kinderbijslag ingehouden." Penning vertelt, dat hem nimmer een ander huis is aangeboden. Beven de 140 huur per maand zijn de wo ningen vrij, maar geen enkele make laar wilde hem met zijn uitgebreide kroost onderdak verlenen op zijn rela tief niet hoge inkomen. En beneden dat bedrag bestaan in Amsterdam weinig bewoonbare huizen met een kamer of acht. En een achtkamerwonina had Penning toch wel nodig, wilde men hem- redelijk behuizen. Met wat minder was ik ook blij geweest," zei hij. Oudste niet mee Penning gaat in Australië zijn geluk beproeven. Een tragische noot bij zijn vertrek was, dat zijn oudste zoon op het laatste moment was verdwenen. De jongen heeft in Am- Sterdam een meisje en had al eerder laten blijken, dat hij niet mee wilde. De familie Penning emigreerde tezamen met nog ruim tachtig men sen, van wie ongeveer de helft nog kinderen waren. DEN HAAG De betalingsbalans gaf over het tweede kwartaal een tekort aan van bijna tweehonderd miljoen gulden. In dezelfde periode van het vorig jaar bedroeg hel tekort 35 miljoen. Deze ongunstiger uitkomsten zijn een gevolg van een groter tekort op de handelsbalans. Het „onzichtbare verkeer" leverde wegens incidenteel hoge baten uit hoofde van transito en verkopen van niet-monetalr goud een groter overschot op. Het verloop van de betalingsbalans in de laatste zes kwartalen is als volgt: fin miljoenen guldens) na globale oorspronkelijke correctie voor tijdvak cijfers seizoeninvloeden le kw. '68 —174 105 2e kw. '68 35 400 3e kw. '68 158 —170 4e kw. '68 304 80 jaar 1968 253 55 le kw. '69 —209 55 2e kw. 'fifi —198 300

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7