PAPOEA-PROTEST BIJ VN Veghel opnieuw bevrijd Commentaar rotest geleerden tegen beleid Praag Zaterdag delegatie naar New York Staatsgreep in Egypte mislukt JÊum immmt? Het Kwartet IN NOVEMBER Manifest van 2000 woorden Grandioze Perzische Tapijten Verkoop!! P. v. d. HORST N.V. ZOEN PASTE BIJ GEVEN STAATSPRIJS CA® Rijkssteun voor raffinaderij SPREUK Trita) HET WÜ* Zonnig weer KONINGIN HERDENKT .ARNHEM' theespritsjes JAMIN Leidse Courant Donderdag 18 september 1969 50ste jaargang vooraanstaande - prol. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Nieu\i/t Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p. w. 1,10, p. m. 4,70, p. kw. 14,10 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Net als in de dagen van sep tember 1944 daalden gistermid- j de para's van de 101ste Air- bornedivisie neer in Veghel. Ook nu kende het enthousiasme van de bevolking geen grenzen: meer dan eens vielen de para's letterlijk in de armen van de toerennende Brabanders. Verklaar daad vaa vrije keus ongeldig jXieutve volksstemming De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties zal vermoedelijk in november spreken over „de daad van vrije keuze" in West-lrian. Papoea's willen vrijheid. (Vau onze speciale verslaggever) DELFT De Papoea-ballingen van de groep-Jouwe hebben een protestnota opgesteld, waarin ze de voorzitter van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties en secretaris-generaal Oe Thant verzoeken de in juli en augustus gehouden daad van vrqe keuze in hun land ongeldig te verklaren. Ze doen een dringend beroep op de Algemene Vergadering onmiddellijk stappen te ondernemen, die zullen leiden tot de veiligstelling van het omvervreemdbare recht op zelf beschikking van het volk van West-lrian. Hun voorstel is het voormalig Ne derlands Nieuw-Guinea, dat door manipulaties van de zijde van Dja karta sinds 4 augustus van dit jaar als provincie bij Indonesië is inge lijfd, voorlopig onder toezicht van de Verenigde Naties te plaatsen, of arti kel 73 van het Charter (de declaratie betreffende niet-zelf-besturende ge bieden) van toepassing te verklaren. Ook wordt de Algemene Vergade ring gevraagd ervoor te zorgen dat. er zo spoedig mogelijk een nieuwe, de mocratische volksstemming wordt gehouden, die het Papoeavolk alsnog in staat stelt zijn daad van vrije keu ze met betrekking tot zijn politieke toekomst in een rechtsstaat en in vrede en rust te kunnen uitoefenen. aan hypocrisie bedrijven, wanneer zij zich met andere koloniale proble men bemoeien". Een sterke Papoea-delegatie ver trekt zaterdag naar New York om het standpunt van de ballingen, die zich als woordvoerders van hun volk presenteren, te verdedigen. De onder toezicht van de Verenigde Naties uit gevoerde daad van vrije keuze komt naar alle waarschijnlijk in november in behandeling. Tot de afvaardiging uit Nederland behoren de heren Jouwe, Sawor en Marray. Uit Japan komen over de Papoea's Hanasby (zakenman) en Wangau (advocaat). Belediging Schending PRAAG Terwijl in Tsjeclio- lowakije opnieuw om het bloed van Dubcek c.s. wordt geroepen, hebben ongeveer tweehonderd intellectuelen een „manifest van 2000 woorden" opgesteld. Vol gens het Roemeense weekblad l'Espresso zou liet document reeds aan de regering, het cen trale comité en het parlement zjjn toegezonden. Het blad ty peert het document als „een uiterste vertwijfelde poging om de onderdrukkingspolitiek van j Rusak te verwerpen". Volgens het Franse persbureau j AFP staat in het manifest onder meer: „Wij leven nu al een jaar lang j in een toestand van onderdrukking. Zelfs in materiële zin gaan wij ge bukt onder liet gehele maatschappelij- i ke leven. De voorzieningen zijn 1 slecht, de prijzen stijgen en de pro- I duktie is ondoelmatig. Vele door het I volk gekozen mensen met capacitei- - ten hebben hun werk ^en hun I functies moeten opgeven. Het pro gramma van de communistische par tij van april 1968 was volledig slui tend". Hen punten Vervolgens sommen de intellectue len, van wie geen namen zijn bekend gemaakt, tien punten op die zij graag zouden zien verwezenlijkt. Dat zijn ■ondermeer terugtrekking van de Russische troepen en vrijheid van me- ningsuiting. Het manifest wordt dan besloten met: „Wij zijn noch tegen de partij, noch tegen het socialisme. Wij willen een vooruitstrevend en bewust socia lisme dat is gereinigd van weerzin wekkende ontsporingen van een groep dogmatici, eerzuchtigen en plichtsverzakers. Wij hebben geen en kele reden om een anti-Russische houding aan te nemen, maar wij zijn tegen de brute inmenging van dit land in de soevereiniteit van andere landen". Open brief Lijnrecht tegenpver deze verdedi ging van de politiek van Alexander Dubcek c.s., staat de scherpe aanval van gisteren op de yoormalige partij leider door leden van het Genoot schap voor Russisch-Tsjechoslowaak- se vriendschap. In een „open" brief, via Radio- Praag omgeroepen, wordt van Dub cek uitleg geëist over zijn politieke activiteiten in de liberalisatieperiode. 9 Voor vervolg zie pagina 9 Het protest van de Papoea-woord voerders richt zich in het bijzonder tegen: 1. De op naam van Indonesië staande „grove schending van het Akkoord van New York van 1962". 2. Het feit, „dat er in 't geheel geen sprake is geweest van zelfbeschik king door het Papoeavolk". 3. „De schandalige intimidatie van de 1025 kiesmannen, die op dictatori ale wijze door Indonesië waren aan gewezen en die niet anders dan 'ja' tegen 'hun hersenspoelers konden zeggen". In de protestnota wordt voorts gesteld dat indien de Verenigde Na ties de interpretatie van Indonesië over het zelfbeschikkingsrecht van de Papoea's accepteren, zij, „in fla grante strijd met hun dekolonisatie- resolutie van 1960, een van hun lidstaten helpen een koloniale mo gendheid te worden". En ook dat als de Verenigde Naties Djakarta's conceptie aanvaarden dat „zijn pas verworven kolonie een In donesische provincie heet, zij voort- De heer Jouwe, die de daad van vrije keuze zoals deze door Indonesië werd uitgevoerd, een belediging noemt voor zijn volk, de democratie en de Verenigde Naties, deelde giste ren mede dat Djakarta verschillende van zijn in Afrika gestationeerde vertegenwoordigers paar New York ontboden heeft om het Indonesische standpunt inzake West-lrian in de wandelgangen van de Verenigde Na ties te verdedigen. De missie, die de Indonesische mi nister van buitenlandse zaken Malik de vorige maand naar diverse Afri kaanse landen ondernam, noemde hij „mislukt, omdat de versie dat het Papoeavolk zich unaniem voor aansluiting bij Indonesië zou hebben i aangesloten, nergens was geaccep- I teerd." KAIRO President Nasser van Egypte zou een staatsgreep door Moskou-gezinde marxisten in de kiem hebben gesmoord. Persberich ten uit Kairo hebben er gisteren hier gewag van gemaakt. Nasser zou ver der van zijn voorgenomen bezoek aan Moskou hebben afgezien. De Britse correspondent van The Guardian legde verband tussen de arrestatie van oud-premier Ali Sa- bry, een pro-Moskou figuur, en de staatsgreep. Ali Sabry, eens een trouwe medewerker van Nasser, bracht onlangs nog een bezoek aan Moskou. Behalve Sabry zou ook de directeur van het kabinet van de president, Abdel Magid Farid, eveneens een marxist, zijn afgezet. Uit Amman wordt gemeld, dat president. Nasser ziek is. Premier Bahjat El Talhoeni heeft bij zijn te rugkeer uit Kairo gezegd dat Nasser een ernstige verkoudheid heeft en onder voortdurende medische behan deling staat. In Jeruzalem wordt algemeen aan genomen dat de houding van de Egyptische president ten aanzien van Israël onder politici en militairen in zijn land een groeiende ontevreden heid heeft opgewekt. van 19 september t/m 26 september a.s. UNIEK VOOR LEIDEN Perzen in alle maten en soorten tegen uiterst LAGE PRIJZEN Kom geheel vrijblijvend een kijkje nemen bij Vijf meiplein 3—5—34 LEIDEN 01710—22705 Minister vindt: den HAAG Minister dr. M. A. M. Klompé (CRM) heeft op passende wijze willen getuigen van haar waar dering voor het werk van Gerard K. van 't Rcve. Tijdens de uitreiking van de staatsprijs Letterkunde 1968 had zij de schrijver dan ook een zoen Segeven. De bewindsvrouwe wijst de ge dachte van de hand, als zou zij blijk hebben gegeven „van een sterk de monstratief optreden ten gunste van deze schrijver". „Dr. Klompé zegt dit In antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Harmsen (Groep - Harmsen). VOOR IEDER DIE NU EEN NIEUWE BONNEE OPGEEFT.I Gezellige'kaars in een glas Terwijl hij de lucht in uw kamer zuivert, ver spreidt hij een heerlijk frisse geur. Ik geef op als nieuwe abonnee; per maand per kwartaal Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een "Gouda Bouquet". De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. inzenden aan Bureau van dit blad O hokje zwart maken naar keuze DEN HAAG -e- In een nota aan de Tweede Kamer deelt mi nister De Block van economische zaken mee, dat de regering be sloten heeft financiële steun te verlenen bij de bouw van een petro-chemische raffinaderij in Limburg van Shell en de Staats mijnen. De raffinaderij, die reeds in 1973 in gebruik zal worden genomen, kost 350 miljoen gulden. Ruim 250 miljoen zal worden gefinancierd door lenin gen. De regering zai rente en aflos sing tot een totaal van 75 miljoen gulden voor haar rekening nemen. Dit bedrijf is belangrijk voor de herindustrialisatie van Zuid-Lim burg. Hoewel het bedrijf, dat jaar lijks 3,7 miljoen ton ruwe olie kan verwerken, weinig arbeidsintensief is (slechts 250 werknemers) verwacht minister De Block dat het bedrijf veel andere ondernemingen zal aan trekken. De bewindsman is verheugd over de samenwerking tussen De Staatsmijnen (DSM) en Shell Neder land. Door deze samenwerking bij de bouw van de raffinaderij zijn de Staatsmijnen verzekerd van een vei lige voorziening van grondstoffen. De ruwe olie zal per pijpleiding worden aangevoerd. De raffinaderij komt op het industrieterrein langs het Julianakanaal in de gemeenten Urmond en Bom. Zie ook elders in dit blad Etiquette is de kunst om met gesloten mond te geeuwen. ANONIEM „Hun dochter vernielde de met luiar stiletto-hakken." DE BILT Terwijl de lucht druk boven Frankrijk en op de Britse eilanden laag bleef onder invloed van een depressie, waar van het centrum voor de ingang van het Engelse kanaal lag, breidde een gebied met hoge ba rometerstanden boven Scandina vië zich verder zuidwaarts uit. Samenhangend hiermee stroom de met een geleidelijk sterker wordende oostelijke wind dro gere lucht van Noord-Duitsland naar onze omgeving. Het binnen dringen van deze lucht veroor zaakte in het midden en zuiden van het land in de nacht plaatse lijk enige regen. Het front, dat de voorste be grenzing van deze lucht vormt, strekte zich vanmorgen onge veer van Arnhem over De Bilt naar de kop van Noord-Holland uit. Het komende etmaal zal het hele land zich in de droge lucht bevinden. Er wordt dan ook zon nig weer verwacht met ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. Zon en maan 19 september zon op 6.20, onder 18.46; maan op 16.01, onder 22.23; Eerste Kwartier. Tijde'iis de herdenking van het begin van de Slag om Arnhem, gisteren 25 jaar geleden, heeft koningin Juliana een krans gelegd bij het monu ment op het Airborne-kerkhof in Oosterbeek. Ze deed dit in aanwezig heid van prins Bernhard, enkele honderden oud-strijders, familieleden van nabestaanden en militaire autoriteiten. Tevoren legden Oosterbeekse schoolkinderen bloemen op de graven en werd as uit Westminster uitgestrooid. Tijdens de herdenkingsdienst zei de Engelse bisschop Clggher A. Buchanan: „We laten nu onze doden on der de hoede van de Nederlandse schoolkinderen". Ook de Nederlandse dominee Ph. Bergkotte ging in deze dienst voor. Later op de dag woonde de Koningin een herdenking bij in Nijmegen bij het monument op de Waalbrug. Prins Bernhard onthulde een monu ment in Veghel ter gelegenheid van de daar, gelande Amerikaanse para chutisten op 17 mei 1944. De mens Colijn VANDAAG, op 18 september 1969. j is het vijfentwintig jaar geleden dat, in den vreemde en diep in het vijandelijke land, dr. H. Colijn I overleed. Hij was reeds in het jaar 1941 weggevoerd, en alleen zijn lie- I ve en trouwe echtgenote was aan zijn sterfbed. Ons dunkt dat op deze dag past een woord van piëteitvolle herinne ring. Men ltau stellen dat Colijn in bepaalde opzichten een wat wij noemen omstreden figuur is ge weest, maar een groot man was hij, en van wie gezegd mag worden dat hij uitrees boven zo heel veel anderen, een die méér was dan een politicus: een staatsman. Colijn is tegelijk gevierd en ver guisd. Ook onder onze lezers zullen verscheidenen zich de verering her inneren die hem werd toegedra gen. Tegelijk was cr de felle kri tiek. Thans, nu de tijd zijn schiftende, kiezende en keurende werking heeft kunnen oefenen, schijnen be tere voorwaarden geschapen voor een rechtvaardige beoordeling. Die beoordeling beogen wij in dit enkele woord van herinnering nochtans niet. De tekening zou barsten uit deze simpele kolom, zo als Colijn zelf telkens weer leek te breken uit de kluisters waarin zijn eigen land, een land van dorpen en van dorpels maar dat hij niettemin zo lief had, hem leek te binden. Was dit trouwens niet ccn bij uitstek boeiende trek in deze man dat hij, hoezeer snel uitgroeiend tot een figuur van internationale allu re, niettemin een zoon bleef van het eigen volk? Hij bewaarde het eigene, ook wanneer hij contact on derhield met het andere, zo onge veer schrijft dr. Puchinger in zijn als steeds belangwekkende studie over hem. Het leven van Colijn Ihceft altijd een grote openheid getoond. Daar om bleven ook zijn fouten niet ver borgen. Zijn kijk op de economie had. zeker achteraf bezien, de ge breken van de toen gangbare leer. Ook kon zijn onmiskenbare sponta neïteit hein en zijn politieke om geving wel eens parten spelen. Hij paste in zijn tijd, ook dan wan neer hij deze te buiten ging. Maar die openheid stond ook geen geheimen toe. Ook niet wat wij plegen te verstaan als hèt geheim in iemands leven, het schouwen van de zin in iemands leven en bestaan. Ook daarvan maakte Co lijn geen geheim. Hij schaamde zich zijn kinderlijk geloof niet, cn onder geen enkele omstandigheid. Hij was een mens, een groot mens. groot in zijn verdiensten, groot wellicht ook in gemaakte fouten, maar ook een groot mens omdat hij klein kon zijn voor zijn God. In den vreemde is hij gestorven, nu een kwart eeuw geleden. Hij die altijd door velen omringd was ge weest was jarenlang tot eenzaam heid gedwongen geworden. Waarschijnlijk heeft hy ook toen uitgezien naar mogelijkheden om nog verder land cn wereld te die nen. Het is hem niet vergund ge worden: de herwonnen vrijheid heeft hij niet mogen meebeleven. Hem, die altijd zulk een vertrou wen had in zijn Heer, wachtte een ander en nog beter lot. Uit den vreemde werd hij „thuis" gehaald. Vandaag voor vijfentwintig jaar. BOGOTA De Columbiaanse luchtvaartmaatschappij „Aerocarga" heeft een idee geopperd om de ge dwongen landingen van vliegtuigen op Cuba tegen te gaan. Zij wil maan delijks een gratis vlucht op het land van Fidel Castro laten uitvoeren. morgen 250 gram van 85 voor 7J niet te geloven voor die prijst

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 1