Boeren die koeien laten slachten krijgen premie DAMES! PTT „betaalde" Frans' escapades in Europa Blad 1 Si Gebrek aan realiteit bij VN-assemblee alles goed/ en vuer WITTE KRUIS Bezoek trouw vergaderingen EEG: melkproduktie afremmen Uitkering van 720 gulden Vlasspinnerij wordt overgenomen BJBBrr— „Huber" spioneerde De veilige manier van sparen Rijkspostspaarbank altijd safe! Officier vraagt ontslag van vervolging Half jaar cel voor rijden onder invloed KZO NEEMT EDET OVER 9 WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1969 Oorlogsmisdadigers (10) In verband met de door ds. Knottne- rus aan de orde gestelde genadeverle ning zijn er verschillende reacties ge weest, idie duidelijk de oud1- testamen- tiscihe „oplossing" geven: doden van de misdadiger, waarmee de zaak is afgedaan. Commentaar op het nieuw testamentische begrip genade (tegeno ver de wet) komt niet aan bod, helaas, hoewel dit redelijkerwijs na het uit voerige artikel van de gevangenispre- idikant wel verwacht zou mogen wor den. De kern van de zaak is, dat men gevoelsmatig het begrip genade hoogs tens meent te mogen toepassen op lich te gevallen. Deze beperking maakt het N.T. ech ter niet: aan de moordenaar aan het kruis wordt genade verleend en van hoeren en tollenaars wordt gezegd dat ze de (brave) Farizeërs zullen voor gaan in het Koninkrijk. Het punt waarom het in wezen gaat is het be rouw en de bekering. Vandaar dat de genade alleen wordt aangeboden aan degenen die zich bekeren. Alleen kin deren Gods zijn niet meer onder de wet maar onder de genade (zie spe ciaal de brief aan ide Galaten). De vraag is dus: kunnen deze men sen kinderen Gods worden? In dat geval is er de mogelijkheid van gena deverlening, berustend op de goddelij ke regel dat zij dan gerechtvaardigd zijn door het geloof. Dan kan van hen eveneens gezegd worden dat zij zon- vdaars waren en thans rechtvaardigen zijn geworden (Rom. 5:1, 5:8 en 8:1). Als wij de Bijbel als maatstaf voor de beoordeling willen nemen zullen wij dus met deze bijbelse uitspraken reke ning moeten houden (willen wij het wereldse recht laten gelden, dan ne men wij in dit geval de Nederlandse wet). Deze misdadigers zijn niet gedood. Op grond daarvan is dus in principe de mogelijkheid van bekering (en dus genadeverlening) aanwezig; zonder de ze bekering moeten zij onder het prin cipe van de wet blijven. Jezus bracht de Nieuw-Testamenti- sche oplossing van het zondeprobleem. Niet door de mens te doden, maar door hem te scheiden van de satani sche machten die hem tot de zonde dreven en hem tot een slaaf der zonde maakten. Hij zag de ware oorzaak van het kwaad en was om die reden met ontferming over de zondaars bewo gen. Dat kan ook alleen maar in dat geval, niet 'als mens en zonde als één worden gezien, daar God geen gemeen schap met het kwaad kan hebben. Je zus dreef de boze geesten uit en maak te de mens vrij. Zijn volgelingen gaf hij de opdracht hetzelfde te doen (Mar cus 16). De bekeerde en "bevrijde mens is een vernieuwd en veranderd méns, waarmee iets goeds te beginnen valt. Wanneer de mens zich echter niet be keert en zich niet bevrijden laat, blijft er niets anders over dan het toepassen van het oud-testamentische principe. Rotterdam L. A. Degenhardt Oorlogsmisdadigers (slot) Hoe vaak en door hoe velen is na de oorlog het Onze Vader gebeden met de woorden „Gelijk ook wij verge ven onze schuldenaren"? Ook het voorbeeld van Christus zelf, die voor Zijn moordenaars bad, heeft weinig weerklank gevonden in ons „christe lijk" Nederland en in de woonden „Mij komt de wrake toe" heeft men weinig of geen vertrouwen. Men zou het volgend jaar bij de verkiezingen voor gemeente- en pro vinciebestuurders alle stemgerechtig den via het stembiljet de vraag kun nen voorleggen of de drie oorlogsmis dadigers al dan niet moeten worden vrijgelaten. De wens van het volk is dan duidelijk, de meerderheid beslist. Den Haag H. Hiemstra helpt elke/^~^\ Poeders, tabletten, cachets. (Witte Kruis spaart bovendien de maag.) Gistermiddag werden in het gebouw van de Eerste Kamer een aantal nieuwe parlements leden beëdigd. Mr. De Niet tot senatoren: DEN HAAG Gisteren werden zeventien nieuwe leden van de Eer ste Kamer beëdigd en dat was voor de (ook al nieuwe) voorzitter, mr. M. de Niet, aanleiding een beroep op de senatoren te doen, de vergaderingen trouw te bezoeken. „Het is de laatste jaren met de aanwezigheid bergaf waarts gegaan", zei hy. In juli hebben de Provinciale Sta ten van Noord-Brabant, Zeeland, Utrecht, Limburg, Noord-Holland en Friesland 38 Eerste-Kamerleden ge kozen, van wie bijna de helft nog niet eerder deel van de Kamer heeft uitgemaakt. De nieuwe senator van de Boeren partij, de heer S. van Marion, kon nog niet worden beëdigd omdat de gekozen Boeren-afgevaardigde B. M. Steur te laat was teruggekomen van zijn besluit, de benoeming te aan vaarden. De heer Stèur werd met voorkeur gekozen boven lijstttrekker Van Marion. De nieuwe leden zijn: mejuffrouw G. M. P. Cornelissen, drs. M. J. J. van Amelsvoort, J. H. Franssen, drs. L. J. C. Horbach, mr. C. E. Schelf hout, A. J. Copray en dr. G. W. Groenveld (allen KVP), mr. H. Ver- BRUSSEL De ministers van landbouw in de EEG hebben gister avond besloten premies uit te keren aan boeren die hun melkkoeien laten slachten of die omschakelen van melk- op vleesproduktie. Voorlopig komen 250.000 koeien iri aanmerking voor een slachtpremie van 720 per koe met een maximum van tien koei en per bedrijf en 25.000 koeien voor een omschakelingspremie, eveneens 720 gulden per koe. Het uitkeren van deze premies is een experiment voor een jaar. De zes lidstaten zullen de helft van hun kosten voor deze actie bij het EEG-landbouwfonds in rekening kunnen brengen. Minister Lardinois verklaarde na afloop van de zitting, die tot na mid dernacht duurde, dat er een streng controlesysteem wordt doorgevoerd om zekerheid te hebben dat boeren die de slacht- of omschakelingspre mie ontvangen, oök werkelijk met melkproduktie zijn opgehouden. De Europese commissie zal met het co mité van nationale deskundigen maatregelen hiervoor uitwerken. Ook zal men er op toezien dat geen koeien voor een slachtpremie in aan merking komen, die toch al voor de slacht bestemd waren. De minister legde er de nadruk op dat dit laatste TILBURG De NV Nederland- sche Vlasspinnerij wordt overgeno men door de NV Expeditie, meubeltransport- en veem bedrijf wed. J. van Casteren en zn te Tilburg, die een door de vlasspinnerij aanbevolen bod op de aandelen heeft gedaan van 430 procent franco provisie en zegelkisten. De NV Nederlandsche Vlasspinnerij te Til burg heeft de laaitste drie boekjaren een negatief bedrijfsresultaat laten zien. Ook de eerste heltt van dit jaar werd met verlies gewerkt. sloot, E. Steenbergen, mevrouw I. Vorrink en drs. J. H. Zoon (allen PvdA), drs. Y. P. W. van der Werff (lib.), drs. J. de Koning en drs. S. van Tuinen (beiden a.r.), D. Rijnders (c.h.), H. J. Lankhorst (pac.soc.) en de jongste Senator J. J. G. Tonnaer van de PPR. geen eenvoudige zaak zal zijn, omdat, behalve in Nederland en België, geen nauwkeurige registratie van koeien bestaat De Nederlandse vice-voorzitter van de Europese commissie, dr. Mansholt, zei ronduit ontevreden te zijn over de maatregelen. Hij vond het ak koord inzake de slacht- en omschake lingspremie geen oplossing voor het zuivelprobleem. „Zelfs al zou na een jaar de boterproduktie met 30.000 ton worden verminderd door deze nieuwe maatregelen, dan zou er toch nog een overschotproduktie van ongeveer 100.000 ton per jaar overblijven. En dat, terwijl de gemeenschap op het ogenblik reeds een voorraad van 400.000 ton boter in koelhuizen heeft liggen", aldus de heer Mansholt. Hij was met name ontevreden over de verschuiving van de bespreking van de echte landbouwproblemen naar eind oktober. De ministers be reikten namelijk geen akkoord over de campagne voor afzet van koel- huisbotcr tegen lage prijzen in de komende winter als gevolg van Bel gisch verzet. Op de volgende verga dering op 27, 28 en 29 oktober in Luxemburg komt dit punt weer ter bespreking. De ministers besloten 120.000 ton magere melkpoeder ter beschikking te stellen voor het wereldvoeselpro- gram van de FAO en 3000 ton voor hulpacties aan het Internationale Ro de Kruis. Dit kost de EEG 200 mil joen gulden. Drie jaar voor overval in Utrech t UTRECHT De officier van justitie bij de rechtbank in Utrecht heeft gistermiddag drie jaar gevangenisstraf met aftrek en een voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering geëist tegen de 22-jarige Frans C. F. L., een kantoorbediende uit Amsterdam. Op vrijdag 28 februari van dit jaar, 's avonds om half negen, was hij het PTT-kantoor aan de J. P. Coenstraat in Utrecht binnengestapt, had rustig gewacht tot de laatste klanten waren geholpen en bedreig de daarna de lokettiste met een lucht drukpistool om er ten slotte met 13.000 vandoor te gaan. Sier Frans L., die in Limburg, Amster dam en Utrecht op tal van adressen in het krijt stond, had de PTT niet alleen op deze gewelddadige manier Grote ogen opzetten Sierkaarsen met Nachtwacht de havens van Amsterdam en Rotterdam. Ze wegen 750 gram, zijn 12 x 8 cm, prijs 16,50. Idee voor u, met de de- vromven cemberfeesten in 't vooruit- "er zicht? Een vrouw met fanta sie kan haar creativiteit ook uitleven in cosmeti ca. Nog nimmer was er zo'n gevarieerd aanbod in make-up spullen. De cosmetische huizen stemmen hun mode kleuren af op de Franse couturiers. Oogmake- -up maakt tegenwoor dig een belangrijk on derdeel van het geheel uit; meestal geeft zij vrouwen een spreken- grotére ogen. Jongere meisjes kunnen zich een zwaar dere make-up permitte ren dan de wat oudere vrouw. Kunstwimpers zijn er nu voor ieder ty pe; goede exemplaren zijn van echt haar ge- Nodig: 6 eieren, 50 g ham, maakt en haartje voor 50 g mager rookspek, 2 ge- haartje getrensd op een sterke kookte aardappelen, 1 dl melk puur zijden draad, alles met de of bouillon, 150 g doperwten, ',and- De meeste soorten zijn m boter of margarine, peterselie, vorm geknipt, wc moeten dus mariolein, uipoeder, peper, de kunst in de vingers krijgen zout_ de wimper precies boven de in- Ham en rookspek kleinsnij- planting van eigen wimper te den en bakken, zonodig met lijmen. Met de achterkant van iets boter. Aardappelen in stuk- een penseeltje drukt men de jes snijden, meebakken met wimper - die tevoren met een ham en rookspek. De eieren streeptje lijm aan de zijden loskloppen met de melk of bouillon, de kleingesneden pe terselie, peper, marjolein en zout. Doperwtjes vermengen met de eieren, dit mengsel over vlees en aardappelen schenken. Deze boerenomelet gaar en aan de onderzijde lichtbruin laten draad is behandeld goed op de huid. Een setje wimpers, twee stel één voor dag- en een voor avondmake up, kost 17,50. Uit Parijs komt de spits- vormig toelopende wimperin- plant die een sterretje- look geeft (set 19,75). Wilt u eens Één van de oudste kaarsen fabrikanten van Europa zijn de gebroeders Steinhart in Krum- bach/Schwaben. Voor de Ne derlandse markt is de "Neder- land"kaars ontworpen die ge decoreerd is met Nederlandse munten. Als relatiegeschenk zal vooral door buitenlanders de Delftsblauw - kaars op prijs worden gesteld, ivoorkleurige kaars met Delftsblauwe motie ven te weten een molentje. Een aparte kaars is ook die met goud en ivoorkleurig mantel, waarop een reproduktie van de Mona Lisa. Ter ere van het Rembrandtjaar 1969, werd zelfs een Rcmbrandtkaars ont worpen die gedecoreerd is m'et een afbeelding van de Nacht wacht. De kaarsen zijn lever baar in de kleuren groen, rood en naturel, ze hebben een soort ontmanteling van zilverig-zwart reliëf waaruit het motief (munt, nachtwacht e.d.) is gemaakt. Haast te mooi om te verbran den, wél een decoratief element deze lichtdrager die de uwe is voor 8,40 en dan ook nog in een aardige geschenkdoos zit. Voorts vervaardigde Steinhart kaarsen met oude gravures van worden. Samen met tomatensla eenvoudig proberen dan is er de en yoghurt een snelklaarmaal- wimpelc, maar zeer fijnge- tijd die aan de eisen van de knoopte wimper al voor 4,50 voedingsleer voldoet. Per ste'- "Buik-weg- roller" We hebben het de zonnige zomer allemaal kunnen consta teren: de zit- en autobuikjes die ons Nederlanders (ont)sieren. Toch is ons lichaam uitgerust met een inwendig corsetjc van spieren, die de organen van on ze buikholte kunnen onder steunen en samenhouden. Die verslappen helaas doordat we een zittend leven leiden. Als wij zitten, laten we onze spieren ontspannen; ontsierende ve trolletjes, een vermoeide rug en een slechte houding zijn de ge volgen. U zou er eens wat aan kunnen doen, met de Isomet- -roller bijvoorbeeld. De roller bestaat uit een simpel wieltje met twee handvaten waarmee u vijfmaal 's ochtends en zesmaal 's avonds langzaam, in kruip- houding niet de handen ge strekt, heen en weer roll. "U krijgt een vlakke sportieve buik", belooft de fabrikant. Even geduld tot 15 oktober, dan komt de roller in de handel voor 29,75 bij drogisten, par fumeriezaken, warenhuizen en sportwinkels. En nu maar aan dc rol; Meer oefenen dan die paar minuten is zinloos. Bescheiden is het stel wim pers gemaakt uit baby-haar 12,50). Een zware televisie- look verkrijgt u door super-star, dicht en dikgeknoopt haar met fijne spitsen. Wilt u een speciale wimper voor het onderooglid? Dat is mogelijk; wanneer u zelf aan de gang wilt- met wimper- -knippen dan heeft de handel voor u een strip van 20 cm lang, zodat u uw wimpers naar maat kunt knippen en vormen 12,50). Soms behoort bij de verpakking een flaconnetje wimper-reiniger. Wapperende wimpers in een obgwenk? Neenee 't is een geduld kar weitje dat u vooral moet vol brengen wanneer u met u zelf alleen bent. Wat fletse typen moeten niet bang zijn voor een stralender blik. Vindt u de wim pers te lang dan zijn ze zó bij te knippen naar wens. Modern ziekenhuis- meubilair Van zeven tot zestien oktober zal de Medica '69 in de Croese- laan-hallen van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs worden gehouden. Op het gebied van ziekenhuismeubilair valt daar een snelle ontwikkeling te con stateren, gericht op arbeidsbe sparing enerzijds, op meer spe cialisatie anderzijds. Van het traditionele ledikant is een ver schuiving te zieri naar universe le ziekenhuisbedden die op vrij wel alle ziekenhuisafdelingen bruikbaar zijn door grote vcr- stclmogelijkhcden. Fijn voor dc verplegende, comfortabel voor de patiënt. een kapitaal afhandig gemaakt hij benadeelde het staatsbedrijf boven dien op een geruisloze wijze: via on gedekte kascheques schreef hij zich zelf nog eens voor ƒ950 in het rood. Van het geld maakte Frans goede sier, zowel in binnen- als buitenland. Na in Kopenhagen, Hamburg, Stock holm en Las Palmas geweest te zijn werd hij in Nederland door de mare chaussee gearresteerd, toen hij van plan was weer naar Stockholm te vertrekken. Bij zijn aanhouding had hij 150 op zak Uit de behandeling van het psy chiatrisch rapport bleek dat L. een wilszwakke man is, die geneigd is onmiddellijk datgene te doen waar hij zin in heeft. Het rapport gewaagde er van dat L. geen spoor van berouw had getoond over zijn escapades. In zijn laatste woord merkte verdachte op in een gevangenisstraf weinig po sitiefs te zien.... ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder BERLIJN De directeur van een Westduitse porseleinfabriek Klaus Curdts, (43), is gisteravond gearres teerd wegens spionage. Hij werkte onder de naam „Huber" in Oost- Duitsland voor de Westduitse ge heime dienst. Curdts arrestatie heeft in West-Berlijn opwinding veroor zaakt. SPAARBANK SERIE- EN VOIO 999-123 Uw spaarrekening is bekend o op de formulieren -oor Inleg en bf.even. die u aan dc Centrale dc Rijkspostspaarbank aendt. Dr STAAT •aerftorrl dr roll, door dr «v'rporzrpotrrtanl t Itifre hoor door rj hrarhic.i t ,c ytS zijn 23ÓÖ vestigingen.. öpde p.osik^nomri kunt u de hele dag tStecht. Hen èantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond - df de plaatselijke koopavond geopend. Voor de postagentschappen gelden aparte openingstijden. Scholier doodde verpleegster ROERMOND Voor de Roermond- se rechtbank diende gistermorgen de zaak tegen de Venrayse scholier Di-rk Jan H., die op 14 januari van dit jaar zyn plaatsgenote, de 26-jarige ver pleegster Hermine van der Voorst, door wurging om het leven bracht in de bossen rond Venray. Na een hevige worstelpartij, die aan de wurging vooraf ging, waarbij de verpleegster een zevental gebro ken ribben en een gescheurde milt opliep, wurgde de jongeman de vrouw met het riempje van zijn ver rekijker. Na het gevecht was de jongen, die alle sporen zorgvuldig uitwiste, het riempje vergeten. Dit leidde tot zijn aanhouding. Rekening houdend met alle omstandigheden, die tot deze ver schrikkelijke daad hadden geleid en met de persoon van de verdachte, vroeg de officier van justitie mr. W. Bartels ontslag van rechtsvervolging en plaatsing van de jongen in een inrichting tot het ondergaan van een speciale behandeling. Verwijt van Angie Brooks NEW YORK Voor de twee de keer in haar geschiedenis heeft de Algemene Vèrgadering van de VN gisteren een vrouw tot voorzitster gekozen. Het is de 41-jarige Liberiaanse advoca te mejuffrouw Angie Brooks. De Indiase mevrouw Pandit was de eerste vrouwelijke voorzitter. Tijdens haar installatierede oefen de mevrouw Brooks scherpe kritiek uit op de vergadering. Ze verweet de Assemblee gebrek aan realiteit. Reso luties worden doorgedrukt, zonder er bij stil te staan of ze wel uitgevoerd kunnen worden, aldus de Afrikaanse diplomate. De nieuwe voorzitster van de 24ste Algemene Vergadering beschuldigde sommige lidstaten er van, een dubbele politiek te bedrij ven: „Eén voor het thuisfront en één voor het gebruik in de VN". De assemblee, die voor zover nu bekend tot 17 december bijeen blijft staat een drukke agenda van 103 punten te waohten. Tot de belang rijkste onderwerpen behoren de cri sis in het Nabije Oosten en de bewa peningswedloop. De Nederlandse delegatie gaat een zware tijd tegemoet. Allereerst wordt de volksstemming in West-Irian ter tafel gebracht. Hoewel men ook van de kant van de VN deze zaak zo snel mogelijk wil afdöen zal er toch midden november een debat komen, waaraan zowel de ministers Luns als Malik zullen deelnemen en waarvoor In Zuid-Afrika eerder verkiezingen BLOEMFONTEIN De ZuidaEri- kaanse premier, John Vorster, heeft gisteravond bekendgemaakt dat be gin 1970, een jaar eerder dan het plan was,, algemene verkiezingen zul len worden gehouden. Waarnemers zien er een aanwijzing in dat de geschillen in de aan de regering zijn de Nationale Partij met de rechter vleugel ernstiger zijn dan werd ge dacht. enkele Afrikaanse landen interesse hebben getoond. Pijnlijke zaak Een zaak die voor Nederland ook belangrijk is, is zoals bekend de reso lutie die de rechters van het interna tionale gerechtshof van justitie heb ben ingediend. De rechters vinden Den Haag niet langer de meest ideale plaats om te leven en te werken en zij vragen aan de leden van de VN om ook eens ergens anders bijeen te mogen komen. Voor Nederland is het een zeer pijnlijke zaak. Het enige internatio nale instituut van betekenis zou het niet graag verliezen. TWEE DODEN EN ACHT GEWONDEN MAASTRICHT Zes maanden ge vangenisstraf en drie jaar ontzegging van de rijbevoegdheid heeft gister middag de officier van justitie bij de rechtbank in Maastricht geëist tegen de 46-jarige stucadoor/caféhouder J. H. uit Grevenbicht. De man veroorzaakte onder invloed van sterke drank op de provinciale weg in Limbricht op 21 december 1968 een dodelijk verkeersongeluk. De caféhouder had op het linker weg gedeelte gereden en was in botsing gekomen met twee personenauto's. Twee mensen kwamen om het leven en acht werden er gewond. ARNHEM Lilla Edets Pappers- bruks AB zal overgaan in handen van Koninklyke Zout-Organon NV. Mits de Zweedse regering toestem ming voor de transactie geeft. Edet is onder deze handelsnaam actief in de sector van het „wegwerp- papier" (toiletpapier, keukenrollen papieren handdoeken, servetten, e.d.). Zij neemt hiermee de leidinggevende plaats in op de Zweedse markt. Haar produkten worden ook verkocht in Duitsland, Engeland en in ons land. In totaal zijn 1100 medewerkers aan Edet verbonden, waarvan 150 in Til burg. Laberto Fuentes Mohr (Guate mala) heeft gisteren in New York de voorzittershamer over gedragen aan Angie Brooks, Li beria (links), die hem opvolgt als voorzitter van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. De korte ceremonie vond plaats tijdetis de opening van de 24ste algemene vergadering.

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 9