Geen vredesweek maar vredesjaar Ned. amateurelftal kwam niet tot doelpunten: 0-0 dames in Athene Passagiers vielen flauw op Schiphol ZOETEMELK IN GELE VASTER TRUI Scholieren mogen voor een tientje vliegen t Successen >,Mijn man is niet thuis" VEEL VOETBALKOPSTUKKEN IN SLEEUWIJK Premier waarschuwt tegen arbeidsonrust Donner derde Premier De Jong: uithoudingsvermogen Patricia van Ernst: 24 uur per dag paraat Cernik sprak met Sowjetleiders Student kaapte Turks toestel 7 WOENSDAG 17 SEPTEMBER 1969 ITHENE Met een fraaie zesde ats en een nieuw Nederlands re el van Els van Noorduyn bij het ;elstoten, Ilja Keizer in de finale de 800 meter en Wilma van den g zonder moeite in de halve dstrijd van de 100 meter mocht derland op de openingsdag van de ropese kampioenschappen bijzon tevreden zijn. Dat Els van Noor- yn in het geweld van de Oost- tse en Russische zwaargewichten n rol van betekenis zou spelen s verwacht, maar dat de Amster- nse uiteindelijk beslag zou leggen de zesde plaats, was een verras- „Dat had ik nooit verwacht. i de hand van de prestaties die de teuropese kogelstootsters de afge- en maanden hebben geleverd, had mij niet meer dan een achtste ats toegedacht In Mexico was ik ig jaar ook achtste. Alleen wilde iu beter stoten dan daar. Want die 3 meter was toch een tegenvaller. >egin er nu toch een beetje bij te :n, zeker wanneer je bedenkt dat lier een van de jongsten ben met i 23 jaar", zei een stralende Els Noorduyn later in de catacom- Westduitse atletiekploeg na de openingsceremo- I in Athene teruggetrokken en niet deelnemen aan de toed eden om de Europese kam- enschappen. Reden is een \flict om deze atleet, Jürgen (j/, die volgens de organisatoren f te kort in de Bondsrepubliek ont om dat land te kunnen vertegenwoordigen. iVERSUM "Hoe kon-ie het Al die jaren, zonder iets te i, tientje voor tientjede kin- zeggen nu op school dat pappa is en wegeen leugen om vil, toch een leugen. Ik heb f gezocht op een kantoor, maar avonds zit je met een boek in je zonder te lezen. Dan ga je naar n je huilt je kussen nat. Maar ver praat ik haast met nie- ast met niemand.maar nu ver- ze het. aan Ed Peereboom en nee aan iedereen, die het via de wil horen in het klankbeeld man is niet thuis", door de gemaakt in het kader van de "De vrouw van de veroordeel- welke het Nationaal Bureau de Reclassering houdt, n bewogen klankbeeld", zegt de en het wordt op maandag 22 nber a.s. van 8.50 tot 9.20 uur onden op Hilversum II. De eerste ereceremonie van de Europese atletiekkampioenschap- pen in Athene was een Oost- europese aangelegenheid: bij het kogelstoten werd de Russin Madyezhda Crizhova winnares van het goud. De Oostduitse Margitta Gummel werd tweede en haar landgenote Maritta Lan ge derde. De Russische atlete vestigde een nieuw wereld record met een stoot van 20.43 meter. Frankrijk herstelt PARIJS De Franse premier Jac ques Chaban Delmas heeft het ge bruik van industriële onrust voor po litieke doeleinden afgekeurd en ge waarschuwd dat de regering maatre gelen zal nemen om het land te ver dedigen tegen „elk avontuur". De eerste minister zei dat gisteren in een rede in het parlement, vlak voor een stemming, waarbij de rege ring de volksvertegenwoordigers vroeg hun vertrouwen uit te spreken in de economische maatregelen na de devaluatie. Met een directe verwijzing naar de zeven dagen geduurd hebbende spoor wegstaking gisteren werd over eenstemming bereikt over een werk- rooster voor treinpersoneel vroeg de premier zich af „waarom al deze stakingen werden uitgeroepen, voor dat alle normale mogelijkheden om tot een gesprek te komen uitgeput zijn?" Het parlement sprak later zijn ver trouwen uit in de regering-Chaban- Delmas. Het keurde ook de verklaring van de premier over de sanerings- politiek met 369 tegen 85 stemmen goed. Een groepje orthodoxe gaullis ten, alle socialisten en communisten weigerden de regering te steunen. Inmiddels is nu ook een staking bij de Parijse metro begonnen. Men wil betere arbeidsvoorwaarden en twee rustdagen per week. Vandaag heeft het grondpersoneel van de Franse luchtvaartmaatschappij „Air Inter" het werk neergelegd. Protest tegen extreme temperaturen SCHIPHOL Onder het grondpersoneel van diverse luchtvaartmaatschappijen, werk zaam in het stationsgebouw van het nieuwe Schiphol, is de ver ontwaardiging over de slechte klimaatregeling in de drie pieren zo hoog gestegen, dat onder lei ding van een klein actie-comité gisteren een door driehonderd employés ondertekende protest brief is verzonden aan de drie vakcentrales. Hoewel de luchtverversing in het stationsgebouw zelf wordt geregeld door moderne apparatuur, ontbreekt deze vorm van air-conditioning in de drie lange en relatief smalle pieren. Het gevolg is dat de temperaturen,, vooral in de afgelopen hete. zomer, zoms opliepen tot 45 graden Celslus. In de winter daarentegen kan het in de pieren erbarmelijk koud zijn. Benauwdheid Diverse passagiers zijn dit jaar, aldus de protestbrief, flauwgevallen en vele werknemers hebben last ge had van benauwdheid, onpasselijk heid, hoofdpijn en een geprikkelde stemming, veroorzaakt door warmte en zuurstofgebrek. Terwijl de passagiers zich meestal kort in de pieren moeten ophouden, is het grondpersoneel vaak genood zaakt uren achtereen achter de ba lies in de pieren te werken. De klach ten richten zich overigens ook tot de aankomsthal en het ih de kelder gele gen bagagesorteercentrum. Van de zijde van Schlphols directie wordt opgemerkt, dat de kosten van aanleg van volledige luchtverver singskanalen in de pieren te hoog zijn om daaraan thans nog in ernst te gaan denken. „De hoge kosten zou den in de huurprijzen op de lucht vaartmaatschappijen zelf moeten wor den verhaald en daartegen zouden de protesten nog veel luider zijn". Zonwering Intussen echter hoopt de directie toch enige verbetering te bereiken door de pieren aan de buitenkant van zonwering te voorzien. In de pro testbrief staat overigens dat dit, gelet op de ervaringen met zonwering in twee pieren, lang niet afdoende is. (Van een onzer sportredacteuren) SLEEUWIJK Het voorlopig Nederlands amateurelftal spelend onder de naam „Zwaluwen" heeft dinsdagavond in Sleeuwyk met 00 gelijk gespeeld tegen het Engelse vertegenwoordigende elftal Middlesex Wanderers. Dat gebeurde ten aanschouwe van 2000 toe schouwers in een stellig aantrekkelijke wedstrijd waarin de weder zijdse voorhoedes evenwel niet tot spectaculair werk konden komen. Dat lag voor een groot deel ook aan de bezetting van het middenveld die in het Nederlandse kamp verre van sterk was. Jan Leget van UVS faalde volledig, De Writ kon amper een voldoende halen en aanvoerder Henk Kiel zocht ook tevergeefs naar zijn vorm waarmee hij zich vorig seizoen naar de voorste gelederen van de amateurs werkte. wedstrijd althans zeker voor rust werd gespeeld jammer. Want zo ontbrak de suiker in de pap. In de eerste helft knalde Henk Kiel na een prachtige pass van de te wei nig in het spel betrokken snelle rechtsbuiten W. v.d. Kerkhoff (samen met zijn op de linker spits opereren de tweelingbroer C. v.d. Kerkhoff juist gisteren achttien jaar wordend) met een trekbal rakelings naast, waarna aan de andere kant Gerard Schinkel van DOVO op de doellijn koppend redde na zelf in eerste instantie een duidelijke verdedi- gingsfout te hebben gemaakt. Na een serie hoekschoppen op het doel van de Engelse aanvoerder-keeper Swan- nel kwam de rust. GEEN VERSCHIL Daarna zakte het peil van het voet bal duidelijk terug ook al bleef het onderling krachtsverschil nihil. Maar de conditie ging een enorm woordje meespelen en doordat de gebroeders Kerhoff niet meer tot snelle Mevrouw Brunt overhandigt de naar haar man genoemde Leo Brunt- trophee aan aanvoerder Swannel van Middlesex Wanderers. Over het geheel gezien vormde Middlesex Wanderers op het sport park De Roef een beter geheel, met name individueel waren de Engelsen beter. Ook in tactisch opzicht. Vooral zonder bal waren de Engelsen veel actiever. Maar ze slaagden er niet in de Nederlandse defensie voor grote problemen te stellen. Dat kwam voor een groot deel dankzij knap werk van het clubmootje Kuipers en Smit van Sparta '25. Zodoende bleven spectaculaire mo menten achterwege en dat was gelet op het hoge tempo waarin de HAVANNA In de laatste ronde van het Capablanca-schaaktoernooi in Havana is de Russische groot meester Viktor Kortsjnoi op gelijke hoogte gekomen met zijn landgenoot Aleksei Suetin. Suetin kwam in zijn laatste partij tot remise tegen de Belg Alberic O'- Kelly, terwijl Kortsjnoi maandag de Cubaan Silvano Garcia had versla gen. Beiden zijn met 10,5 punten geëindigd. De tweede plaats in het toernooi is voor de Zuidslaviër Svetozar Gligo- ric, terwijl de derde plaats gedeeld wordt door de Nederlander Jan Hein Donner, de Bulgaar Radulov en de Oostduitser Uhlmann. O'Kelly bracht het tot vijf en een halve punt. rushes konden komen, was de kracht uit dc Nederlandse aanval verdwe nen. Ook Middlesex Wanders kon weinig meer gevaarlijk worden. Het bleef bij een kogel van Pladon die na zes minuten rakelings naast ging, waarna aan de andere kant W. v.d. Kerkhoff na een fraaie actie net langs schoot. Zo verdween ook de tweede helft zonder hoogtepunten onder de lam pen van het sportpark De Roef waar tal van voetbalkopstukken zich had den verzameld. Naast de KNVB-voorzitter Meuleman waren er de bondsbestuursleden Burgwal, Van Marle, Brinckman en Remmers. Voorts bondscoach Kessler, zijn as sistent Plooijer en tal van afde lingsbestuursleden. Helaas ontbrak op het laatste moment de FIFA-voor- zitter sir Stanley Rous. MEVR. BRUNT Na afloop van het uiterst sportieve duel waarbij niet eenmaal een beroep op een verzorger moest worden gedaan reikte de echtgenote van wijlen de heer Lo Brunt de Lo Brunt Memorial Trophee uit aan de Engelse aanvoer der Swannel die op zijn beurt de prachtige beker weer overhandigde aan Henk Kiel, zodat de beker even als vorig jaar toen er in Assen 11 werd gespeeld in Nederland bleef. Het Nederlandse team speelde in de volgende formatie: d Westland (Huizen); a Delmotte (Middelburg), Schinkel (DOVO), Kuipers en Smit (Sparta'25); m De Wit (ZW), Leget (UVS) en Kiel (Go Ahead); v W. en C v.d. Kerkhoff (Mulo) en Leysen (Enschede) In de slotfase verving Tip (Enschede) zijn clubgenoot Leysen. Voor de wedstrijd werd een halve minuut stilte in acht genomen ter nagedachtenis van de heer Nico Twisteling uit Haarleni, de overleden penningmeester van de vereniging „Zwaluwen". IDSCHENDAM In Ne- nd mogen we "dan een isweek hebben, waar een deel enthousiast aan mee- terwijl de overgrote derheid er lauw tegenover yoor één vrouw geldt vredesweek, maar een sjaar. Letterlijk elke dag mevrouw Patricia van t-Back al haar beschikbare ze heeft ook nog een in dienst van de vrede. blij met een ontwakend besef e zaak structureel moet worden ze van een organisator-dominee in een vredeswetenschap, op de ezinning die aarzelend op gang ie komen, op de eerste pogingen zaak van de vrede als vak op te introduceren. toch. Wat heeft dit alles voor wij de verticale dimensie ver- Want daar ligt het begin. En de van deze tijd lijkt, dat dit linder gezien wordt. Beu III imert op dat begin. Bij wereld geestelijke leiders, VN-top- Door, ook al schijnt het een opeloze zaak, voortdurend te en op meer gebed voor de vrede kan in wereldverband. vaak kreeg ze nietszeggende terug èls er nog werd ge- 1. Hoe vaak is ze als een lastige afgeschud als ze mondeling Bk aan de orde wilde stellen? nevrouw. we weten wat u wilt, hebben nu geen tijd voor u ze van een organisator dominee •tabene de Vredesweek, toen ze de persconferentie te spreken eiden als ze is, droop ze dan Evenwel: ongebroken. Want ze in de kracht van het gebed. Ziet feite de enige oplossing, omdat wij, mensen, uit onszelf altijd onmachtig zullen blijven in dit verband ook maar iets te bereiken. Sprankje hoop Ze is als een roepende in de woestijn, vaak. Maar een enkele keer krijgt ze weer een sprankje hoop. Door een pas ontvangen brief van het hoofdkwartier van het Leger des Heils uit Londen, waarin de general-commissioner Erik Wickberg laat meedelen mee te willen doen in een poging miljoenen christenen op te wekken tot een voortdurend ern stig gebed voor de vrede, „omdat gebed ongetwijfeld het sterkste middel is om de harten en geesten van degenen die over oorlog of vrede kunnen beslissen, te kunnen beïnvloeden." Aan minister-president De Jong deed ze pas een brief uitgaan met het verzoek om als Nederlandse regering morele steun te betuigen met een dezer dagen in Bangkok, Thailand, gehouden wereld conferentie van de organisatie „Wereld vrede via de wet", waar juristen uit alle delen van de wereld zich een week ernstig op het probleem van de wereld vrede bezonnen. Ze kreeg per omgaande een brief terug, waarin de heer De Jong zei per soonlijk een soortgelijke boodschap te hebben gezonden aan de president van deze wereldconferentie. De regering kon dat op formele gronden niet doen, om dat de conferentie een particulier initia tief is, waarvoor officieel geen staten zijn uitgenodigd. Hart onder riem En de minister-president stak me vrouw Van Ernst nog op deze wijze een hart onder de riem: „Ik gevoel waar dering voor het uithoudingsvermogen, waarmede u voor de goede zaak van de vrede blijft vechten." Dat mocht inderdaad wel eens uit gesproken worden. Want hoeveel geld en moeite, hoeveel voetstappen, bovenal: hoeveel gebeden mevrouw Patricia van Emst-Back al niet aan de zaak van de vrede heeft besteedZe weet het zelf niet, wil het ook niet weten. Doet alleen van haar plaatsje uit wat in haar ver mogen is. QüIMPER Joop Zoetemelk heeft zijn gele trui woensdag in de Ronde van de Toekomst met opvallend suc ces verdedigd. Hij heeft namelijk zijn positie aan de top van het alge meen klassement duidelijk versterkt. In de kopgroep van acht man, die in de laatste vijftien kilometer van de rit tussen Paimpol en Quimper een voorsprong van bijna een minuut nam op de eersten van het peloton, was hij de enige van de eerste twin tig uit de algemene rangschikking. Dat Sture Petterson en Gosta Pet- terson met hem meekwamen, was, net als de aanwezigheid van Fedor den Hertog in de groep van acht, een winstpunt. Dit trio, dat op de drager van de gele trui- al zes minuten ach ter staat, bestond immers uit tempo- rijders. die er toe hebben bijgedragen dat de winst van Zoetemelk zulke aantrekkelijke proporties kon aanne men. Blawdzin, zijn naaste concurrent, verloor bijna een minuut, Testier, door een valpartij bij de door de Nederlanders weer overgeslagen ra vitaillering zakte weg uit de top van het algemeen klassement (hij verloor 16 minuten). Paul Crapez verloor vier minuten en Brian Jolly wist de scha de te beperken tot een minuut Uitslag vijfde etappe: l. Alcantara (Mexico) 172.5 kilometer in 4 uur 12 minu ten en 21 seconden met bonificatie 4.12.01: 2. Andresen (Den-Norw) 4.12.21 met bon 4.12.20; 3. S. Petterson (Zwe) 4.12.32 met bon 4.12.20; 4. Ladislav (Tsj. SI) 4.21.32; S. PRAAG De Tsjechische premier Cernik is gisteravond teruggekeerd uit Moskou, waar hij „hartelijke en kameraadschappelijke" besprekingen voerde met de Russische leiders Brezjnew en Kosygin. Het voor naamste punt van overleg was de verdere ontwikkeling en versterking van de samenwerking tussen beide landen. In Praag was kort na zijn vertrek naar Moskou meegedeeld dat hij economische kwesties zou bespre ken Cernik werd onder het bewind van de gewezen partijsecretaris Dubcek in april vorig jaar tot regeringshoofd benoemd. Na de militaire interventie van de Sowjetunie volgde hij de har dere lijn van Dubceks opvolger Husak. ISTANBOEL Een Turks lijn- vliegtuig met 57 passagiers en een bemanning van zes koppen is giste- j ren tussen Istanboel en Ankara ge- dwongen naar Bulgarije te vliegen. De viscount landde in Sofia, waar de kaper werd gearresteerd. De man, een 27-jarige student in de rechten, had zich bij het boeken van de passage bekend gemaakt als een Turk* kolonel. Hij is geestelijk geboord. G. Petterson (Zwe); 6. Den Hertog (Ned); 7. Zoetemelk (Ned) 4.12.45: 8. Colex (Mex) 4.12.49; 41. Oosterhof (Ned) 4.13.38; 47. Hoekstra (Ned) 4.13.51; 52. Van den Burgh (Ned) 4.15.56. Vervolgens een peloton van 416(>innerS' 6 een noteerden van ,T^lKCo?^?oW?ssement: 1- J0°P Zoetemelk iï i 4 An,drezl Blawdzin (Polen op 2.30); 3. Brian Jolly (Eng) 2.20; 4. David RoUlnson (Eng) 2.44): 5. Luis Zubero (Spanje) 2.55: 6. Van de Vyver (Belg) 3.06: Jf^an de WIele (Belg) 3.08: 8. Benjamins (Fr«nIrHlli ?\,,Cr?P*L (Bel*> 508 toques (Frankrijk 5.22: 11. Regamy (Zwits) 5.27: 12. Gosta Petterson (Zweden) 5.32: 13. Den Hertog (Ned) 5.39'/i. Communicatie Centrum Zocterinecr gaat jongeren luchtvaart-minded maken 1 Van een onzer redacteuren ZOETERMEER Het Com municatie Centrum Zoetermeer, een naamloze vennootschap, die zich o.m. ten doel stelt het Zoe termeer van straks leefbaar te maken, maar zich daarnaast ook bezig houdt met het organiseren van rondvluchten, wil op korte termijn beginnen.de schooljeugd meer belangstelling bij te bren gen voor de luchtvaart. M. C. van Hoeven, die de dagelijk se leiding in dc onderneming heeft, wil dit bereiken door scholieren van lagere scholen in de gelegenheid te stollen voor „een zachte prijs" een rondvlucht van een kwartier te ma ken. Daaraan vooraf zou dan een instructieles en een rondleiding over het vliegveld gaan. Van welk vliegveld de vluchten worden gemaakt, hangt af van de plaats van de school. De heer van Hoeven: „In principe willen we zul ke vluchten In het hele land ma ken". Voor het uitvoeren van zijn plannen heeft hij al contact gehad met de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart en het ministerie voor Onderwijs en Weten schappen. Vliegpol plaats zal gaan innemen, ziet het CCZ het als een noodzaak voor die luchtvaart, dat de jeugd van nu er mee vertrouwd wordt gemaakt. Het CCZ, dat o.m. vorig jaar de kwartet-vluchten organiseerde, maar daarnaast ook in samenwer king met VVV's buitenlanders rond vliegt, zal zich met name richten tot lagere scholen. De heer Van (Hoe ven: „onze suggestie is, dat de onder wijzers voor de leerlingen een soort spaarsysteem opzetten, waardoor na verloop van tijd voor iedere leerling een tientje in de vliegpot komt. Voor dat tientje krijgen ze dan een rondvlucht van een kwartier plus een instructieles, waarin iets óver aërodynamica wordt verteld, door een van de vliegers". Hoewel de opzet commercieel is, staat het CCZ vooral voor ogen de jeugd luchtvaart-minded te maken. Bij de tot nu toe gehouden rond vluchten, heeft men namelijk erva ren. dat er bij grote groepen nog steeds een zekere angst heerst voor vliegen. En omdat de luchtvaart in de toekomst een steeds belangrijker

Nieuwe Leidsche Courant | 1969 | | pagina 7